PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeeland krijgt twee nieuwe ziekenhuizen Reagan: VS niet uit op oorlog met Syrië VVD wil verlaging ziekengeld LID UINA -HULST MOET DICHT IN DE SLAG Terroristen stalen 'tuniek van Jezus' AKKOORD OVER HARINGVANGST AMERIKAANSE VLOOT IN A CTIE te PZC vandaag Marguérite Yourcenar gewond in het verkeer Koud if en toe zon en droog weer. Middag- temperatuur rond 2 graden Vrij I; krachtige wind, aan de kust tot hard of stormachtig, uit zuid-tot zuidooste lijke richting. 1226e jaargang no. 295 •3 Donderdag 15 december 1983 Vandaag.... op pagina 10 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. (Van onze correspondenti htUS—De in Frankrijk buiten de wet verklaarde ultra-linkse terroristenor- anisalie 'Action Directe' heeft laten roeten verantwoordelijk te zijn voor de jefstal van een eeuwenoud naadloos linnen gewaad uit de kerk van 7iteuil, 10 kilometer ten noordoosten van Parijs. Het gewaad zou hebben 'Moord aan Jezus en het zou de inzet zijn geweest van het dobbelspel der ikers onder het kruis, waarover het Nieuwe Testament spreekt. L leiders van Action Directe eisen een losprijs van 300.000 francs, circa 10.000 gulden, die zou moeten ivorden overgedragen aan de verboden Poolse 'flkbond Solidariteit, en eisen ze de vrijlating van drie van hun aanhangers, je straffen voor terreurdaden uitzitten in Franse gevangenissen. De dieven maakten hun eisen bekend aan het links-onafhankelijke dagblad Uberatton. Volgens de traditie wordt het gewaad twee keer per honderd jaar aan het publiek vertoond. In 1984 zou zich zo'n gelegenheid hebben voorgedaan. Jezus zou ook zijn gehele leven lang maar één tuniek gedragen hebben, dat door Maria voor hem was gemaakt Hij droeg het nog toen hij gekruisigd werd. Volgens de oudste verhaleln zou het kleed via karei de Grote in Argenteuil terechtgekomen zijn Volgens de geleerden gaat de bewijsbare traditie niet verder terug dan tot de vijftiende eeuw. Vast slaat ook dat het kleed in Argenteuil uit linnen bestaat, dat het geen naden heeft, uit het Oosten komt en in de eerste eeuwen van onze jaartelling moet zijn gemaakt. Maar ook Trier, Rome en Moskou beweren het 'enige' Kledingstuk van Christus in bezit te hebben. Sinds de vijftiende eeuw was het kledingstuk in Argenteuil voorwerp van aanbidding voor vele Franse koningen en werd het bezichtigd door Mana de Medici. Anna van Oostenrijk en kardinaal Richelieu. «i i TERNEUZEN Gedeputeerde staten van Zeeland hebben met staatssecretaris drs. J. van derReijden van welzijn, volksgezondheid en cultuur overeenstemming bereikt over de bouw van twee nieuwe streekziekenhuizen in de provincie. In 1984 wordt begonnen met de bouw een streekziekenhuis voor de Bevelanden in Goes en twee jaar later volgt de bouw van 11 een streekziekenhuis in Terneuzen. Belangrijkste consequentie is de sluiting van het SL-Liduinaziekenhuis in Hulst in 1987. De ziekenhuizen op Walcheren worden gemoderni- |p;! seerd. Het Antoniusziekenhuis in Oostburg wordt voorlopig ongemoeid gelaten. erio Bet gloednieuwe ziekenhuisplan - dat teerde staten hebben zich daartegen ieputeerde W. Don vandaag (don- direct verzet. En met succes. les misbesturen - wijkt slechts op één schikt over ruim 100 bedden. Die it af van het plan dat het college moeten verdwijnen. Het enige dat in ir ziekenhuisvoorzieningen eerder Hulst overblijft is een kleine polikli- eze week bekendmaakte Dat ad- niek. Het Antoniusziekenhuis in Oost- eg< iescollege bepleitte niet alleen de burg moet straks niet meer dan tien iiting van het ziekenhuis in Hulst, bedden inleveren; het heeft er nu nog erdag) presenteert nog geen duidelijkheid. Wél duidelijk is dat het ziekenhuis in Zierikzee niet de zieken- Het Liduinaziekenhuis in Hulst be- verder wordt aangetast. r ook dat in Oostburg. Gedepu- 112. De nieuwe ziekenhuizen in Goes Het ziekenhuisbestuur van Hulst heeft woensdag besloten niet naar Middelburg te gaan om er van gede puteerde Don te horen welke concre te plannen er nu liggen. Secretaris E. Francken van de stich ting 'St.-Liduinaziekenhuis' woens- mondellng al groen licht gegeven". Het bestuur van het Hulster zieken huis reageerde, geconfronteerd met de plannen, geschokt. „Ik vind dit afschuwelijk", aldus Francken, „ik heb hier geen woorden voor. Ja. dit is heel erg triest". Het ziekenhuisbe stuur voelt zich 'enigszins verraden' door de handelwijze van gedeputeer de staten. Francken: 'In 1981 zijn we op bevel van gs begonnen met de vorming van de ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen. Uitgaande van dat model, met drie ziekenhuizen, hebben we met veel moeite en narig heid de samenwerking tot stand ge bracht. En dat alles wordt nu door gs gewoon van tafel geveegd'. Francken noemt dal 'onbehoorlijk beleid' Het Amerikaanse slagschip New Jersey, dat woensdag voor de kust van Libanon zijn kanonnen voor het eerst sedert de oorlog in Vietnam weer in actie bracht lelft Nederlanders ezuinigt op het I uishoudbudget EN HAAG (ANP) De helft van de iederlandse bevolking heeft het af kopen jaar als gevolg van de econo- ïische recessie op het huishoudbud- (t bezuinigd. irens is' de tevredenheid met de ancièle en maatschappelijke posi- i tussen 1980 en 1983 met een kwart -genomen. Dit blijkt uit een leefsi- latie-onderzoek dat dit jaar onder pa vierduizend Nederlanders van 18 jaar en ouder door het centraal 1,1 bureau voor de statistiek (CBS) is "fgesteld. J dit onderzoek, dat sinds 1974 drie- lariijks wordt gehouden, zijn de be trokkenen ondervraagd over de leefsi tuatie. Daaruit bleek dat gas. elektri- 'ïit, kleding en vakantie de belang- ate zaken zijn waarop werd bezui- gd, Ook op eten, drinken en op de iuto werd bezuinigd, aldus het CBS en Terneuzen krijgen straks elk de dagavond: „Er is daar geen gelegen- beschikking over 280 bedden. Over heid voor discussie Gedeputeerde het toekomstig beddenaantal van de staten hebben volledig buiten ons om ziekenhuizen in Vlissingen en Middel- overeenstemming bereikt met de burg bestond woensdagavond laat staatssecretaris. Die heeft inderdaad Tipgever (Van onze redactie buitenland) Griekenland beschikbaar gestelde schepen die onder de VN-vlag en de BEIROET/DAMASCAS Kort nadat het Amerikaanse slag- Griekse vlag zuilen varen, israéi schip New Jersey met zijn zwaar geschut voor het eerst heef} zich fel gekeerd tegen een VN- Syrische stellingen ten oosten van Beiroet had bestookt, geleide gen Nederlandse vissers van wat meer gevangen kan worden 20,5 pro cent. Vrijwel het gehele jaar 1983 is er in alle visserijraden gepraat over de verde- BRUSSEL (ANP) De Europese ministers voor de visserij hebben woens dagavond een akkoord bereikt over de toekomstige haringvangsten in de Noordzee. Besloten is akkoord te gaan met een voorstel «lat de EG-commissie daarover eerder op de avond had gedaan. Dat houdt in dat Nederland voortaan 27,6 procent van de beschikbare haring in de Noordzee mag vangen. Dat percentage geldt voor een totale ling van de haringvangst in de Noord- hoeveelheid te vangen vis van 155.000 zee. Vorig jaar mocht er al wat haring ton. Komt er meer haring beschik- in het zuidelijk deel van die zee gevan- baar dan daalt het Nederlandse aan- gen worden. Maar dit jaar voor het deel geleidelijk aan tot 27 procent. De eerst mocht men ook weer ter vangst grens daarvoor ligt bij 251.000 ton. gaan m het centrale en noordelijk deel Komt er nog meer haring dan die van die zee. Dat stelde de Nederland- 251 000 ton ter beschikking dan krij- se vissers in de gelegenheid om dit jaar, voor het eerst sinds 1976, weer maatjesharing aan te voeren en op de markt te brengen. Van de toekomstige haringvangsten in de Noordzee krijgt Duitsland 13,3 - procent. Frankrijk 13,8 procent, Bel gië een vaste hoeveelheid van 7100 ton, het Verenigd Koninkrijk 24,15 procent en Denemarken 21,15 pro cent. Die percentages verlopen (naarmate de te vangen hoeveelheden oplopen van 155.000 ton tot 251.000 ton) Duits land 15 procent. Frankrijk 12 procent, Belgie ruim 6000 ton. het Verenigd Koninkrijk 23 procent en Denemar ken 22 procent. Kan er nog meer gevangen worden dan 251.000 ton, dan krijgt Duitsland daarvan 17.5 i procent. Frankrijk 8,5 procent, België 1 procent, het Verenigd Koninkrijk 17,5 procent en Denemarken 35 pro- 1 cent. Destijds is het een idee van de Neder landse minister Braks geweest om de haringvangsten in de Noordzee in te I delen in 'schijven'. Van een eerste, i bescheiden schijf zouden die landen relatief het meeste moeten krijgen die haring vangen voor menselijke con sumptie. Bij grotere vangsten zouden dan lan den (zoals bijvoorbeeld Denemarken) die haring in vismcelfabrieken ver werken beter aan hun trekken moe ten komen, zo stelde Braks enige maanden geleden voor. Dat idee van Braks heeft nu dus ingang gevonden. Het ziekenhuisbestuur werd dinsdag informeel - door een anonieme tipge ver - op de hoogte gesteld van het akkoord van gs met de staatssecreta ris. Woensdagmorgen kwam het rap port van het college voor ziekenhuis voorzieningen in de brievenbus, in de verklaarde de Amerikaanse president Reagan dat de Verenig- OR-vergadcring, die toevallig ook de staten niet uit zijn op een oorlog, voor woensdag was uitgeschreven, (Slot zie vaqina 16 kol 4> Reagan zei dat het streven blijft ge- nen van de 45.000 ton metende New richt op onderhandelingen met Syriè Jersey, het enige nog in gebruik zijnde „Als zij niet op ons schieten, zijn er slagschip ter wereld, kwam in actie geen problemen", zo voegde de presi- nadat Amerikaanse verkennings- dent daaraan toe. vliegtuigen waren beschoten. Elke De Amerikaanse speciale afgezant, granaat van de New Jersey weegt Donald Rumsfeld, is woensdag in de meer dan een ton Syrische hoofdstad Damascus aange- Behalve de New Jersey hebben nog komen waar hij een onderhoud heeft twee oorlogsschepen de Syrische posi- gehad met de minister van buiten- ties beschoten. Het was voor het eerst landse zaken. Abdel Halem Khad- sedert de oorlog in Vietnam dat de dam. New Jersey in actie kwam Op het tijdstip van aankomst gaf een militaire woordvoerder een verklaring Israëlische kanonneerboten hebben uit waarin gezegd werd dat Amen- woensdag voor de tweede achtereen- kaanse vliegtuigen boven Syrische volgende dag posities van Arafat posities in Libanon vlogen Toen zij getrouwen in het gebied van Tripoli door luchtdoelgeschut werden verdre- in Noord-Libanon beschoten, ven. beschoten Amerikaanse schepen Het doelwit was het havengebied gedurende een kwartier Syrische stel- waar Arafat met 4.000 aanhangers lingen. Daarbij werd een soldaat ge- hoopt te kunnen vertrekken met door wond. Radio-Damascus deelde mee dat Sy rië krachtig Amerikaanse aanvallen op zijn stellingen in Libanon zou beantwoorden Geweld zal met ge- Staatssecretaris Van der Reijden van weid worden beantwoord. WVC De reusachtige 40-centimeterkanon- Junta berecht De militairen die Argentinië de afgelopen zeven jaar hebben geregeerd moeten voor de krijgsraad verschijnen. De nieuwe president, Raoul Alfon- sin, heeft een uitgebreid justi tieel onderzoek naar de schen ding vati de mensenrechten aangekondigd. De Koning ziet licht in crisis (Van onze parlementaire redactie) HATTEM Er is een einde gekomen de 'fatale stijging' van de werk loosheid van de laatste jaren. Er is zelfs een kleine daling te zien. Vol gens minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) is dit een duidelijk teken van licht in de econo mische crisis. De bewindsman sprak op een CDA- bijeenkomst in Hattem. Voordat de NAIROBI iAFPi De schrijfster Mar- bijeenkomst kon beginnen moest de guèrite Yourcenar, de eerste vrouw zaal worden ontruimd na een bom- die werd opgenomen in de Franse melding, die later vals bleek te zijn Académie, is woensdagavond in hel Volgens De Koning is een ander teken verkeer in Nairobi ernstig gewond. Ze van herstel de 1 procent economische was sinds een dag of tien in de groei, die het kabinet verwacht. Hij Keniase hoofdstad op vakantie. Een vindt dat de regering nu aan het paar uur na het ongeluk drufden de bezuinigingsbeleid moet vasthouden artsen nog geen definitieve uitspraak om zo de ontwikkelingen verder te te doen gezien de leeftijd van de stimuleren. schrijfster. Zij is 80 jaar. De Koning is het met de Tweede In de buurt van haar hotel werd Kamer eens dat er iets extra's moet mevrouw Youncenar aangereden gebeuren voor de echte minima. Daar door een auto en meteen opgenomen bij zal de politiek zich meer moeten in een ziekenhuis. Yourcenar nam richten op gezinnen met kinderen, die onlangs in Amsterdam de Erasmus- ai langer dan een jaar van een mini- prijs in ontvangst. muminkomen moeten rondkomen. Horeca 10NDEN <upi> De 21-jarige Phil lllsley uit Windsor (links) is wrwdag samen met zijn vriend Nick Pannell voor de deur van een •wrenhuis in Londen gaan zitten met hel oog op de jaarlijkse mi verkoop die op 28 december begint. lllsley. een onsuccesvolle Kandidaat voor de Onafhankelijke Champignonpartij bij de verkiezin- Vtomjuni, zegt dat hij voor Selfridgesblijft zitten (zelfs gedurende de Kerstdagen) om een nieuw duurrecord in-de-rij-staan-voor-een-uitver- Koop te vestigen. (Het vorige record staat op 302 uur en 40 minuten), mley hoopt tevens geld in te zamelen voor Britse gehandicapte Knderen. DEN HAAG (ANP) De VVD vindt dat het kabinet op 1 juli volgend jaar de uitkeringen in het kader van de ziektewet moet verminderen om dc verlagingen van ww, vvao en aww wat minder te laten zijn. Het kabinet wil deze uitkeringen verlagen tot 70 procent van het laatst verdiende loon, maar de VVD heeft er 'grote moeite mee' dat wel de langlopende maar niet de kortlopende uitkerin gen (het ziekengeld) worden aange pakt. Dit bleek woensdag bij het debat in de De VVD-er De Korte diende een motie in, Door ook de ziektewet-uitkeringen aan te pakken wordt volgens De Kor te de aanvaardbaarheid verhoogd. Een verlaging van de zw-uitkering tot 70 procent levert volgend jaar 190 miljoen op De besparing loopt op tot 315 miljoen als wordt besloten tot het niet betalen van de eerste ziektedag. Door een 'parapluwetje' zou moeten voorkomen worden dat de werkgevers voor hogere lasten komen te staan doordat zij de ziektewet-uitkering aanvullen tot het normale loon Deze bovenwettelijke uitkeringen zouden op 1 juli dan bevroren moeten worden. De Korte verklaarde zich 'van harte' akkoord met het voorstel van de PvdA om de echte minima die al meerdere jaren een eenmalige uitke ring hebben gehad volgend jaar iets extra's te geven. Overigens gaat de VVD, zoals al verschillende keren in de kamer is gebleken, akkoord met de kortingsvoorstellen per 1 januari. De drie grote fracties wijzen de kor ting op de uiiKcnngen jou uunuuieii. politie en brandweer van de hand. De drie fracties vinden dat het kabinet voorlopig moet afzien van zijn voorne mens om deze groepen te laten vallen onder de inhoudlngswet overheids personeel Via de inhoudingswet wor den verhogingen van de premies van de sociale verzekeringen verhaald op het overheidspersoneel. CDA en VVD vinden overigens wel dat dc ingeboekte bezuinigingen van ƒ60 miljoen die de regeling had op moeten brengen overeind moeten blijven. Het bedrijfschap horeca ver wacht voor volgend jaar een gemiddelde ozmetdaling van 2.5 procent Het inkomen van horecaondernemers zal in 1984 met 6.5procent verminde ren. (PAGINA 4) Ademanalyse Verplichte zijreflectie op fiet sen en alcoholcontrole door middel van ademanalyse. Twee maatregelen uit het na tionale plan voor de verkeers veiligheid. (PAGINA 5) Ballingen Vrouwelijke alleenstaande ou ders en hun kinderen komen in toenemende mate in finan ciële moeilijkheden en raken daardoor in 'sociale balling schap'. (PAGINA 17) Radio, tv en kunst; 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financièn. economie: 4 Varia: 9 Kunst en cultuur: 11 Provincie: 15, 17, 19, 21 en 23 Sport: 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1