SJIIETISCH EXTREMISME Amerikanen wacht een onaangenaam jaar Melken onder druk een waarschuwing aan de Golfstaten PZC/°Pinie en achtergrond WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 (Door Aemout van Lynden innen enkele minuten gingen maandag zes bommen af op verschillende plaatsen in de 5 hoofdstad van de kleine Golfstaat Koeweit. Zowel de Verenigde Staten en Frankrijk als eweit zelf waren het doelwit van deze duidelijk goed gecoördineerde en professioneel gevoerde actie. Khomeini Ai '."as het maar voor één dag, het geweld heeft zich even uit Libanon verplaatst. Opmerkelijk was echter v/el, dat binnen enkele uren de verant woordelijkheid voor de aanslagen in Beiroet werd opgeëist door de „Isla mitische Jihad" (heilige oorlog). Deze duistere groepering heeft in het afge lopen jaar wel vaker van zich laten horen, maar men is er tot nu toe nog nimmer achter gekomen wie zich nou precies achter deze naam schuil hou den. De vermoedens wijzen evenwel alle maal in één richting: pro-Iraanse. sji- ietische extremisten. „Islamitische Ji- o ad" eiste de verantwoordelijkheid op voor zowel de aanslag op de Amen- k aanse ambassade in Beiroet in april van dit jaar, als voor de dubbele aanval op de Amerikaanse en Franse militaire hoofdkwartieren in Beiroet eind oktober. En beide keren gaven de Amerikanen pro-Iraanse islamitische extremisten de schuld. De vraag die zich onmiddellijk op dringt. is waarom het strijdtoneel al is het wellicht maar voor beperkte tijd zich naar Koeweit verplaatst heeft. Koeweit is de grootste van de kleine, pro-westerse, conservatieve Golfsta ten', het land met de beste sociale voorzieningen en ook de meest ont wikkelde democratie. Er bestaat een parlement dat door de bevolking ge kozen is, al worden vrouwen, analfa beten en buitenlanders niet tot de stembus toegelaten. Vooral deze laatste groep, waarin vooral veel Palestijnen zitten, vormt al jarenlang het grootste probleem op het niveau van de binnenlandse poli tiek. Ondanks alle goede sociale voor zieningen blijft er een groot verschil in status bestaan tussen de autochtone en buitenlandse bevolkingsgroepen. Dit zou niet zo'n groot probleem zijn, ware het niet dat de buitenlanders de meerderheid vormen. meenschap in Koeweit voor een groot deel weggenomen. Maai" aan het eind van de jaren '70 ontstond er een andere bron van onrust. Door de islamitische revolutie in Iran en de radicale sjiietische ideo logie die door ayatollah Khomeini gepredikt wordt, zijn de sjiieten in het gehele Midden-Oosten wakker ge schud. Voor Koeweit, zowel als voor de andere kleine Golfstaten, was de bedreiging immers niet gering 40 procent van de bevolking is sjiietisch. Twee jaar geleden zagen de staatjes Bahrein en Qatar zich geconfronteerd met opstanden, die evenwel geen suc ces hadden, maar wel voor de nodige opschudding in de hele Golfstreek zorgden. Al waren de opstanden door Iraniers georganiseerd, het teken aan de wand was duidelijk: de sjiieten, die zo lang onderaan de sociale ladder hadden gestaan, begonnen voor hun rechten op te komen Al mogen de meeste sjiieten in Koe weit en de andere Golfstaten weinig te klagen hebben, toch heeft de Iraan- se revolutie zijn sporen achtergela ten. De interne spanningen zijn daar na nog verder aangewakkerd door de oorlog tussen Iran en Irak. Koeweit heeft, enthousiast of niet, sinds het begin Irak volledig gesteund. Olie wordt nog steeds uit naam van Irak door Koeweit geëxporteerd, wapens worden via Koeweit naar het front getransporteerd en alleen aan finan ciële hulp heeft Koeweit gedurende de afgelopen drie jaar al ruim 6 miljard dollar geschonken. Deze gi gantische steun voor het buurland, dat in het verleden Koeweit herhaal delijk bedreigde, is niet in dank afgenomen door de bebaarde heren in Teheran. De bommen van maandag zijn dan ook volgens velen een teken, met slechts aan de emir van Koeweit, maar aan alle regeringsleiders in de Golfstaten. Een teken dat Iran bereid is actie te ondernemen tegen hen die Irak steunen, dat grote groepen bin nen de verschillende Arabische ge meenschappen bereid zijn in opstand te komen tegen die conservatievè of gematigde Arabische staten die te nauwe banden met de Verenigde Sta ten onderhouden en dat van nu af aan ook in de Arabische wereld memand het zich kan veroorloven niet naar de sjiieten te luisteren. Wat in de. afgelopen vijf jaar in het Midden-Oosten gebeurd is, is dat na honderden jaren de altijd benadeelde sjiieten hun zelfverzekerdheid en hun stem hebben teruggevonden door het: voorbeeld van de revolutie in Iran. De sjiieten vormen binnen de Arabische wereld een minderheid ten opzichte van hun soennitische moslim-broe ders, maar in landen als Libanon. Irak en de Golfstaten zullen zij van nu af aan een steeds belangrijker rol gaan spelen. Extremisten Vooral in Libanon hebben de sjiieten de afgelopen tien jaar een giganti sche sprong naar voren gemaakt, een sprong die evenwel gepaard is ge gaan met een steeds extremere poli tiek. Eerst kwam Amal (de beweging van de hoop), die nu is uitgegroeid tot een van de grootste milities in het land En sinds vorig jaar is er nu ook Hezbullah. de Partij van God een extremistische splintergroep die aya tollah Khomeini als de leider van de islamitische revolutie beschouwt, niet slechts in Iran, maar in het Midden- Oosten in het algemeen. Hezbullah heeft zijn basis gevestigd in de Oostlibanese Bekaa-vallei in en rondom de oude Romeinse stad Baai- bek. Daar, in het gebied dat door Syriè wordt bezet, zijn ook enkele honderden Iraanse revolutionaire gar disten gelegerd, die vorig jaar (wat laat) naar Libanon zijn gestuurd om de „zionistische vijand" te bestrijden. In feite is het erop neergekomen dat zij radicale Libanese sjiieten hebben opgeleid voor de interne strijd in Libanon tegen de regering van presi dent Gemayel en tegen de twee geha te leden van de multinationale troe- Kritiek Tot de Zesdaagse Oorlog van 1967 was Koeweit vaak object van kritiek van de meer radicale Arabische lan den. Sindsdien is deze kritiek voor een belangrijk deel afgenomen. Dat is vooral te danken aan het feit dat Koeweit altijd een onafhankelijke politiek heeft nagestreefd ten opzich te van de grootmachten, terwijl daar naast met kwistige hand financiële hulp geschonken werd aan radicale staten, zoals in het verleden Egypte, en vandaag de dag Irak en Syrié. Ook is Koeweit tijdens de jaren '70 een van de belangrijkste financiële steunpila ren van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO geworden. Door de verbeterde betrekkingen met de radicale Arabische staten werd de dreiging van de extremistische ele menten binnen de buitenlandse ge- Het wrak van de ontplofte vrachtwagen op het terrein van de Amerikaanse ambassade in Koeweit. penmacht in Beiroet de Verenigde Staten en Frankrijk. Mogelijk is het juist deze groep die nu ook is ingezet in een ander deel van het Midden- Oosten. De Verenigde Staten en Frankrijk werden in Libanon, en maandag ook weer in Koeweit, uitgekozen om dui delijk aanwijsbare redenen. Het zijn de twee invloedrijkste westerse lan den, zowel in Libanon als in de rest van de Arabische wereld. Frankrijk heeft de wrok van Iran op zich ge haald door eerst de gevluchte presi dent Bani Sadr onderdak te bieden en daarna nog eens een van de belang rijkste wapenleveranciers van Irak te worden. Haat Wat de Verenigde Staten betreft is de haat nog dieper. De Amerikanen wor den op het ogenblik in het Midden- Oosten niet slechts aangevallen we gens hun steeds grotere betrokken heid bij het conflict in Libanon, maar ook wegens de Amerikaanse politiek in de regio in het algemeen. In de afgelopen anderhalfjaar hebben de Arabieren moeten toezien hoe Was hington eerst de Israëlische invasie van Libanon goedkeurde; de Pale stijnse vluchtelingen niet goed be schermde in de kampen in Beiroet na het vertrek van de PLO; het moslim- deel van de bevolking in Libanon, ondanks de aanwezigheid van Ameri kaanse troepen, in de verdediging werd gedrukt door een rechtse christelijke regering, minister van buitenlandse zaken Shultz de Israëli sche aanwezigheid in Libanon be kroonde met het Libanees-Israêlische akkoord van 17 mei. dat in de ogen van vrijwel alle Arabieren alleen Is raël ten goede kwam; en dan, voor de gematigde, pro-westerse staten hele maal het toppunt van vernedering, hoe president Reagan twee weken geleden een strategisch bondgenoot schap sloot met de Israëlische pre mier Shamir. De gematigde en conservatieve Ara bieren hebben Washington steeds ge waarschuwd tegen een dergelijke een zijdige politiek. Gewaarschuwd, om dat juist de vrienden van Amerika in het Midden-Oosten hierdoor in verle genheid worden gebracht en onder druk komen te staan van die delen van hun bevolking en andere Arabi sche landen die altijd een meer radi cale politiek geeist hebben. En ge waarschuwd omdat, als "de vrienden van het Westen in gevaar gebracht worden, de belangen van het Westen zelf ook worden aangetast. Washington heeft niet willen luiste ren, maar na alle ontwikkelingen in Libanon tijdens de afgelopen vier maanden, en zeker nu na de aansla gen in Koeweit, moet de waarschu wing, zelfs tot het Witte Huis, wel zijn doorgedrongen: op deze manier wordt het conflict in het Midden-Oosten niet opgelost, maar verscherpt, de ingesla gen weg moet verlaten worden en een nieuwe, meer genuanceerde politiek moet eindelijk eens in Washington bedacht worden. Als één van de meest schrijnende problemen in onze samenleving ervaar ik de enorme tegenstelling tussen degenen die geen werk heb ben en degenen die te veel moeten werken. Zelf wonend in een omge ving met veel werkloosheid (Vel- sen) merk ik haast dagelijks die afschuwelijke tegenstrijdigheid. Mannen en vrouwen in je woonwijk zie je verzuren en verbitterd wor den omdat ze plotsklap door failli- scment, bezuinigingen of anderzins van hun bedrijf of instelling van de ene op de ander dag zonder werk kwamen te zitten. Of even erg jongeren die met moeite hun oplei ding voltooid hebben en ondanks alles gedwongen zijn om werkloos toe te blijven zien aan de berm van de maatschappij. Daarnaast of daartegenover wordt ik in mijn dagelijks werk geconfron teerd met een beroepsgroep boe ren, tuinders en hun gezinnen die over het algemeen tegen een te laag 'loon ontzaglijk hard moeten werken. Weken van 60 a 80 uur, in de veehou derij en de tuinbouw, behoren niet tot de uitzondering. Vrouwen en kinderen moeten heel vaak terzake ken om de werkzaamheden rond te krijgen. Het oplossen van die tegen strijdigheid tussen geen en te veel werk is eenvoudig op papier al thans. Maak de prijzen van de agra rische produkten zodanig hoog dat het voor ondernemers weer aantrek kelijk wordt om werknemers in dienst te nemen. Of omgekeerd maak de prijs van de arbeid zo laag dat de (arbeids) markt weer aan trekt. Of nog mooier: maak een combinatie van beide componenten en je helpt de werkloze aan zinnige arbeid terwijl de overbelaste in een wat 'normalere' werksfeer komt. In werkelijkheid ligt het nogal wat an ders, weten wij allen. We hebben te maken met een gecompliceerde sa menleving met velerlei pressie-groe pen en belangentegenstellingen. Prijzen van landbouwprodukten worden vaak niet nationaal vastge steld maar zijn een kwestie van vraag en aanbod van supranationale afspraken. Leuk of niet, als burger van dit land en ook als belangen groepering kun je bijna niets anders dan de huidige als wat krankzinnig ervaren situatie op de arbeidsmarkt als een gegeven feit aanvaarden. Weliswaar met tandengeknars en met een aantal mogelijke oplossin gen in je eigen hoofd maar toch... Het voorgaande is eigenlijk een wat lange inleiding geworden op het vestigen van de aandacht van mijn kant op een recent verschenen rap port. Het gaat over de psychische belasting van de melkveehouders. Een aantal onderzoekers uit vooral de Wageningse sfeer zijn er een aantal jaren mee zoet geweest, Een onderzoek over dit onderwerp is daarom interessant omdat juist de veehouders in Nederland de laatste 20 jaar geconfronteerd zijn geweest met enorme veranderingen. Wijzi gingen in hun bedrijfsvoering zoda- 9Ï nig dat er een geheel nieuw boerondernemer is ontstaan dj maar nauwelijks te verge.; met de traditionele veehouder® 20 jaar geleden. Rond 1960 waren er nog ong 185.000 melkveehouderijbedrijf Nederland. De arbeidsbezettia bedrijf zat op bijna 3 r Gemiddeld waren er negen k< per bedrijf. Nu, anno '83 zijne |8| maar 60.000 bedrijven die genui 40 koeien hebben. De betaald;: beidskrachten zijn vrijwel hels 3 verdwenen in de veehouderij boer met zijn gezin doen al hei; zelf. Ook de stallen zijn revoluti: f veranderd, op meer dan ééns van de bedrijven is een ligboxe 5' aanwezig. Deze gebouwen zie arbeidsbesparend. Er kan ie: mate gebruik gemaakt worde mechanisatie (tot aan gebruis chips en andere electronica te jj Het is interessant om je te vent p{ in de psychische en mentale as ten van de ondernemers in eer tor waar binnen 20 jaar alles tj kop is gezet. Juist omdat de vet j' der als traditioneel vakman ish r, derd tot agrarisch onderneme een bedrijf waar bijna 1,5 mi In gulden in zit. Dit agrarisch one; merschap vergt een veelheid 0 functies en bekwaamheden rii s genlijk vreemd zijn aan de oi wetse of traditionele boer. Deed j( de onderzoekers komen in ee e rapport tot een veelheid aan cc sies en stellingen. Maai" de gros j die daaruit te destilleren valt a e de Nederlandse veehouders zd uitstekende wijze hebben aang? aan de nieuwe omstandigheid merendeel is het uitstekend gi om mentaal en psychisch ma e| groeien met de razend snelle on; kelingen. Weliswaar is er sprak; een behoorlijke belasting raai onderdoor gegaan' zijn er maa weinig. Je zou best mogen sp van overbelasting als je als rel; tiekader andere bevolkingsgra i neemt, maar dat acht ik persocc weinig zinnig of relevant. Des ste psychische belasting bhfe veehouders te hebben die his q drijf dolgraag willen ontwikkè moderniseren maar dat vanweg j, terne belemmeringen (zoals plss gie) niet kunnen. De frustratie El daardoor ontstaat, blijkt m 0| groter dan het met veel ris inspringen op nieuwe uitdagê j Hetgeen extra pleit m.i. m. ondernemerszin. Het is erg jammer dat e rapport geen aandacht v steed aan de rol van de boerii heeft een nog groter verand j meegemaakt. Van bescheiden: de achtergrond is zij inmiddri vele gevallen geévalueerd tot: onderneemster op het bedrij! licht een aardig onderwerp see: nieuw en aangepast onderst j, het rapport is overigens nu «1 a wetenschappelijke wijize weer: aangetoond dat mensen die voï enorme uitdaging geplaatst wo: meestal over reserves en oma de capaciteien beschikken ai; noch anderen, bij zichzelf aar.r gedacht hadden. Mr. Gerard W. SmalH (Door Henk Kolb) President Reagan is met het oog op de aanstaande feestdagen alsme de de jaarwisseling vast begonnen van alles te vieren terwijl de politie ke machine voor zijn herverkiezing op gang komt. Het Amerikaanse volk krijgt intussen bij mondjesmaat vast de onaangename feiten toegeschoven waarmee het in 1985 te maken krijgt: een verhoging van de defensie-uitga- ven met maar liefst 22 procent, een blijvend, enorm tekort op de begro ting voor 1985 van zo'n 190 miljard dollar, gevaren voor het economisch herstel en nieuwe aanslagen op socia le voorzieningen. Veel van de begrotingscijfers, die nu op de ene of andere manier uitlekken terwijl het Congres niet bijeen is, zijn proefballonnen, die de regering oplaat om uit te vinden op welke weerstand Reagan moet rekenen als hij in janua ri met de definitieve cijfers voor de volksvertegenwoordiging verschijnt. In de twee voorbije belastingjaren heeft Reagan geen begrotingen kun nen indienen, die zelfs maar de goed keuring van zijn eigen partijgenoten verwierven. Een Pentagon-budget van niet min der dan 305 miljard dollar, waarmee minister van defensie Weinberger voor de dag wil komen zal in het verkiezingsjaar 1985 enorme politieke 5 Honger in Amerika daklozen in Was- I hing ton krijgen een maaQjjd bijgeluiden krijgen en is ook volgens de Republikeinen geen haalbare zaak. Het is niettemin een soort strijdros dat Reagan fier kan beklimmen nu de spanningen met de Sowjet Unie beangstigend groot zijn geworden, niet in het minst dankzij Washingtons beleid of wat daarvoor doorgaat. In de VS is een nieuw patriottisme ont waakt, dat Reagan met zulke gebeur tenissen bij de hand als die in Beiroet en de inval in Grenada succesvol wakker houdt. Tekort In de politieke filosofie van deze presi dent en zijn naaste medewerkers be hoort de overheid zich met welzijnsza ken slechts in de schrijnendste geval len te bemoeien. De voortdurend ver heugde officiële geluiden over het herstel van de economie ('sterker dan werd verwacht') en de inflatie ('onder de knie') leiden de aandacht ruim schoots af van het feit dat in de VS sprake is van een groeiend structureel begrotingstekort, dat niet meer valt te bestrijden in de binnenlandse sec tor. Wederom zou Reagan, die voort durend belasting omlaag heet te bren gen. een tijdelijke belasting willen heffen om de gaten die zijn beleid teweeg brengt wat aan het gezicht te onttrekken. De stijging van de defensie-uitgaven is ingebouwd in de compromissen van eerdere jaren. Beperkingen die het Congres in de uitgaven voor- Reagan schreef verhinderden niet dat de volksvertegenwoordiging Weinber ger vrijwel elk wapensysteem gaven dat hij nodig oordeelde. En totdat op dit punt wordt geschrapt zijn er, alle politieke gebarentaal ten spijt, geen kortingen van betekenis mogelijk. Integendeel, volgens schattingen van de regering zal blijken dat de VS tussen 1980 en 1984 hun voor inflatie gecorrigeerde uitgaven voor de lands verdediging met 41 procent, op schroefden en dat die stijgende lijn blijft-bestaan. De voorspellingen berusten bij voor- en tegenstanders van Reagans beleid op veronderstellingen: volgens de re gering blijft er sprake van sterke economische groei en dalende rente tarieven. Het enorme gat in de begro ting maakt, dat de regering voor elk procent dat de rente hoger blijft dan verwacht, aan zijn prognoses over de tekorten tientallen miljarden moet toevoegen. Rentetarieven Vele economen vrezen dat de renteta rieven in de VS niet zullen dalen, omdat de overheid zo'n grote klant blijft op de geldmarkt. Dit betekent voor het bedrijfsleven minder geld om in een economische groei te investe ren en naar sommigen zeggen een al vrij snel verminderen van de levens vatbaarheid die het opleven van de economie op langere termijn moet kunnen vertonen. Het fundamentele gebrek aan evenwicht tussen inko men (belasting) en uitgaven van de overheid houden zij daarvoor verant woordelijk Blijvende hoge rentetarieven in de VS betekenen een duure dollar. En een dure dollar, momenteel op een hoog tepunt, betekent economische ram- spoed voor andere landen die zich moeizaam uit een recessie proberen te 'herstellen, terwijl het geld voor inves tering er niet is omdat het bels jjj dollars méér oplevert. Honger Eeii belangrijk presidentieel seur Edwin Meese III heef! dagen gezegd, dat hij nooit gehoord van gezaghebbende til waaruit blijkt dat in de VS la wordt geleden. Nog afgezien vb feit dat in de lange rijen die»' voedseluitdelingen opstellen flinke kern onder alle econoï omstandigheden er slecht aanW zijn, maakte Meese zich van langstelling voor een gratis ffl met de opmerking dat zoietsnt' maal goedkoper is dan erv« betalen. Wat Meese zei. is natuurlijkni«' maar het is als straks de distü over de begroting op gang kor* over de vraag of Reagan een termijn moet krijgen, belangrijk munitie voor zijn tegenstand® toont aan hoe nonchalant dit Huis omgaat met de werk# zoals die in de straten van Are® zien is. Straten die tegenwoonÜ den schoongeveegd als de p® geperst in een deken van veilid agenten zijn, vanwege de vrtf terroristische aanslagen, mets versperringen versterkte bas# Washington verlaat. Een Wilt- dat volgens een weekblad os luchtdoelraketten wordt besdj tegen mogelijke aanvallen var* nabij gelegen vliegveld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4