Meevallertje van ruim zes ton gemeente Middelburg KUNST VOOR SCHOLIEREN Toestemming bouw nieuwe terminal van Aug. de Meijer geld uit boedelscheiding gasthuis Leden gs willen hogere vergoeding voor autokosten ARM 27 onbestuurbaar aHOZijZ»* j3fpZc^ llegaal estaurant in Wolphaartsdijk rordt kantine spontane reacties en altijd een volle zaal LU WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 provincie 15 cafti MIDDELBURG - De gemeente Middelburg ontvangt volgend jaar een extraatje van 630.000 gulden uit de boedelscheiding van het plaatselijke Gasthuis. Verder krijgt de gemeente het pand Herengracht 48, waarvan de waarde op twee ton wordt geschat. Dit gebouw is ingebruik van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) en dat zal na de gemeentelijke overname voorlopig zo blijven. Dit heeft wethouder van financiën A. Bergshoeff dinsdag meegedeeld tijdens een vergadering van de raadscommissie financiën. De boedelscheiding bij het Gasthuis (0nderdeel Stichting De Godshuizen) heeft te maken met de fusie van de jetenhuizen in Middelburg en Vlis- ingen tot streekziekenhuis. Sinds het G; begin van de vorige eeuw heeft de 1 eente Middelburg bemoeienis ge- met het Gasthuis, na de fusie is dat afgelopen. Gemeente en Gast huisbestuur zijn het eens geworden, over de splitsing van vermogens van de Stichting De Godshuizen. Daaron der vallen behalve die van het Gast huis ook die van het voormalige Oude mannen en vrouwenhuis en het opge ien Burgerweeshuis. De verdeling il er grofweg op neer dat het nogen van het echte ziekenhuis- dfcïdèel naar het streekziekenhuis gaat Lezing voor Natuurkundig Gezelschap 1 1st (bij de fusie die 1 juli 1984 verwacht wordt) en de overige naar de gemeen te Wethouder Bergshoeff had er dinsdag geen enkele moeite mee om de mee vallers in de openbaarheid te brengen. Dit in tegenstelling tot diens collega M. Vinke die verleden week vrijdag in de commissie volksgezondheid wei gerde om cijfers te nomen hetgeen toen tot kritische reacties leidde De onderhandelingsdelegatie van de gemeente en die van het Gasthuis zijn het erover eens dat de meer dan zes ton die naar Middelburg gaan ge bruikt worden voor sociaal-maat schappelijke doeleinden. De heer D. Vos (WD) stelde dinsdag voor om het Gasthuisbestuur mee te laten praten over de uiteindelijke besteding van het geld. Hij ontving daarvoor echter geen enkele steun in de commissie. Wethouder Bergshoeff liet weten dat het Gasthuisbestuur graag geeen vin ger in de pap had gehad, maar dat de gemeentelijke delegatie dat heeft af gewezen. Volgens de wethouder is dat juist, temeer daar wel is overeengeko men in welke richting de gemeente Middelburg het geld kan besteden. Moeite Een Hink deel van de financiële com missie had dinsdag moeite met de voorstellen om het ambachtencen trum Demerary door de gemeente Middelburg over te laten nemen. Zo als gemeld is de stichting die hel centrum runde in grote moeilijkhe den gekomen, omdat een sluitende exploitatie niet haalbaar bleek. Uit eindelijk resulteert dat erin dat de gemeente het geld van twee eerder geagrandeerde leningen niet terug krijgt, hetgeen neerkomt op een vcr- J1IDDELBURG - Drs C. Noome. werkzaam bij het 'Research Instituut' een kweekbednjf in Rilland, houdt donderdag 15 december een lezing voor het Natuurkundig Gezel- atttf schap in gebouw De Schakel te Mid- uur delburg De heer Noome praat over he: onderwerp 'Rassenselectie bij t in] landbouwgewassen'. De bijeenkomst begint om 20 uur. «^Pleidooi behoud knelpuntengeld' maatschappelijke dienstverlening MIDDELBURG - De Zeeuwse raad al:'; voor maatschappelijke dienstverle- I1™ ning dringt er bij de provinciale stalen op aan, het zogenaamde kncl- puntengeld voor de maatsc-happeli j- ke dienstverlening beschikbaar te blijven stellen tot duidelijk is hoe de 1 financiering op lange termijn moet verlopen. De staten behandelen vrïj- 'e" da? 16 december een voorstel van het dagelijks bestuur van de provincie et geld per ingang van 1 januari 185 niet meer beschikbaar te stellen. raad voor maatschappelijke snstverlening wijst erop, dat met tprovinciegeld tot nu toe is voorko- dat de hulpverlening aan het iviesbureau van jeugd en gezin, de efomsche hulpdienst, het FIOM- u, het gehandicapten adviesbu reau en de dienst sociaal pedagogi sche zorg moest worden gestaakt of astiscii verminderd. De raad be- dat het provinciaal bestuur !tblijvend het aandeel wil financie- t enkele gemeenten weigeren leveren. Maar de raad vraagt een slissing op te schorten tot duidelijk hoe financiering op rijksniveau en sor gemeenten kan worden geregeld. 'OLPH AARTSDIJK De gemeente es en de exploitant van het restau- ntBellamy te Wolphaartsdijk heb ei een oplossing gevonden voor het robleem van het illegale eethuis. H restaurant was gevestigd in een war botenloods op het terrein van Sachthaven te Wolphaartsdijk. Op 1st van de rechter moest het even- el worden gesloten. 8 overleg met de gemeente is nu met I exploitant G. Moerdijk, overeen tomen dat hij de zaak iri de toe mat zal exploiteren als kantine van I watersportvereniging Daarbij is uitgesloten dat er restauratie- üviteiten worden uitgeoefend in het and De uitspraak van de rechter dat ellamy moest sluiten kwam nadat naar van restaurant De Boei in olphaartsdi.jk, A. C. Wilgenburg, een k' geding had aangespannen. De enter vond dat de zaak van Moer- S schade berokkende aan het res- Mnt van Wilgenburg. 'ware schade bij Msing in Hulst IJLST by een botsing op de Grote atst m Hulst is dinsdagmiddag de 'to van G H uit het Belgische «•hen vrij zwaar beschadigd. H. vanaf de parkeerplaats op de Mt de Steenstraat inrijden, maar meende daarbij geen voorrang aan "auto, bestuurd door J. van S. uit Wst.die over de Gentsestraat in de renting van de Graauwse Poort reed. re auto van Van de 3. raakte even- 115 beschadigd. Wrtiviteitscursus Vuor vrouwen PöELBURG - Vrouwenhuis 't in Middelburg houdt donderdag faecember een voorlichtingsbijeen- jwist over een cursus assertiviteit Ito'vrouwen. De bijeenkomst begint a»ee uur in 't Pand aan de Kerk- f- !n de cursus wordt vrouwen «erd voor zichzelf op te komen en tniêt alleen te laten bij het praten erProblemen. Wanneer met de cur- wk d Wordt begonnen is nog niet MIDDELBURG - De provinciale staten behandelen vrij dag 16 december een voorstel om de kilometervergoeding voor de leden van het dagelijks bestuur van de provincie op te trekken tot 57 cent per kilometer. Op dit moment wordt gemiddeld 44 cent per kilometer vergoed. Gedepu teerde staten duiden aan, dat volgens de ANWB de variabele kosten van een auto met een cataloguswaarde van f 30.000,- al ruim 42 cent per kilometer bedragen. In het voorstel zetten gs uiteen, dat de gedeputeerden jaarlijks een groot aantal reizen maken ten be hoeve van de provincie. De laatste jaren reden de gedeputeerden ge middeld elk 15.000 kilometer per jaar met eigen auto voor de provin ciale dienst. Gedeputeerde staten wijzen erop dat de aanschaf ep exploitatie van een extra dienstau to erg duur is en ze vinden het redelijk de vergoeding zo te verbe teren. ..dat tenminste een deel van de vaste autokosten voor rekening van de provincie komt" Om dat te bereiken moet een daar toe geldende verordening worden aangepast. De gewijzigde regeling geldt in principe ook voor leden van staten en commissies, maar in de praktijk zal voor hen weinig veranderen, omdat ze te weinig kilometers voor de provincie rijden. Voor de vergoeding van autokosten voor ambtenaren, die in een verge lijkbare situatie zijn, zal een nader voorstel worden gedaan. Het voor stel. dat vrijdag aan de orde komt, wordt verdedigd door de commis saris van de koningin Iiespost van iets meer dan tweehon derdduizend gulden. Voorgesteld wordt nu om Demerary als bedrij vencentrum voor beginnende onder nemers te laten functioneren. De dienst welzijnsaecommodaties gaat het dan voortaan beheren. De heer L. A Kodde (SGP/RPF/GPV! concludeerde dat de gemeente nu met de gebakken peren zit en dat zijn groepering dat altijd al voorspeld heeft. Hij wilde vooralsnog zijn zegen niet aan de voorstellen geven. Even min wilde dat de liberaal mr D. F Vos. Hij wilde de zaak nog m zijn fractie bespreken en herinnerde eraan dat deze in het verleden ook al bezwaren had toen het centrum open werd gesteld. Vos vond dat de b en w veel te optimistisch zijn bij de verwachting dat er zich voldoende ondernemers zullen melden om huisvesting in De merary. „Ik ben bang dat we met het centrum tot in lengte van jaren pro* blemen zullen ondervinden" aldus Vos. Hetgeen mevrouw M. Van Colm- jon-van der Mark (PvdA) nogal vreemd vond. omdat het in de voor stellen gaat om het simuleren van het particulier initiatief. Vos liet blijken dat hij de manier waarop dat dan gebeurt toch niet de juiste vindt. De heer D. F. Blom (PM) maakte voorlopig voorbehoud, omdat hij vraagtekens zette achter de haalbaar heid van de exploitatie. De CDA'er A. Pijnenburg sprak in dat verband van 'een gok' Daar er echter op het ogen blik geen alternatieven voorhanden zijn zal zijn fractie aanstaande maan dag tijdens de raadsvergadering toch voor het grootste deel akkoord gaan. zo kondigde Pijnenburg aan Me vrouw Van Coljmon vertelde dat de PvdA meegaat met de voorstellen met het uiten van treurnis dat de vorige opzet niet bracht wat haar partij ervan verwacthte. Tenslotte oordeelde ook drs W. Ovaa (D'66) positief, met de opmerking overigens dat de gemeente zodra het toch mis mocht gaan snel op haar schreden terug moet komen. Jubileumexpositie ZEK in Middelburg MIDDELBURG - De vogelsportver eniging ZEK (Vlissingen en omstre ken) viert haar dertigjarig bestaan met een gewestelijke tentoonstelling. Deze wordt van donderdag 15 tot en met zaterdag 17 december gehouden in gebouw De Schakel aan Bachten- steene 14 in Middelburg. Aanwezig zijn circa 350 vogels. De keuring vindt voorafgaand aan de tentoonstelling plaats. De tentoonstelling is donder dag vanaf 20 uur geopend, vrijdag van 14 tot 22 uur en zaterdag van 10 tot 17 uur. Die dag vindt omstreeks 16 uur de prijsuitreiking plaats VLISSINGEN Tijdens de visvangst op kabel jauw in het Steendiep (on geveer 20 kilometer ten noordwesten van Westka- pelle) heeft de 'Arm 27' dinsdag een tros in de schroef gekregen. Het schip werd daardoor on bestuurbaar. De 'Arm 25' maakte daar op vast aan de Arm 27' en sleepte het vaartuig naar Vlissingen, waar een ma troos van de 'Vli 30' de tros uit de schroef verwij derde. De 'Arm 27' (eige naar schipper L. Blaas uit Arnemuiden) was in de nacht vati zondag op maandag vertrokken naar de Noordzee. De sleeptocht naar Vlissin gen nam zes uur in beslag. Drie scholieren stellen vragen aan de acteurs in het toneeelstuk 'Brand in de Jonge Jan' van Herman Heijermans. Vierhonderd leerlingen van twee Mavoscholen uit Middelburg schui felden een dezer dagen heel rustig door de gangen van de schouw burg aan het Molenwater. Het doel van hun bezoek was een toneelvoor stelling; eén van de vele die dit seizoen door het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming naar Zeeland is gehaald en speciaal voor scholen wordt opgevoerd. Dit keer stond op het programma 'Brand in de Jonge Jan' gespeeld door toneelgezelschap 'Het Volk' uit Haarlem. Bij nader inzien bleek 'Het Volk' uit welgeteld twee mensen te bestaan: Bert Bunschoten en Wigbolt Kruijver. Het tweetal vindt het bijzonder plezierig om juist voor scholieren te spelen. Wigbolt: „Je bent altijd zeker van een volle zaal en jonge mensen reageren veel spontaner dan ouderen. Als ze het niet leuk vinden wat wij doen, dan laten ze dat ook duidelijk merken". Ook het geroezemoes in het begin van 'Brand in de Jonge Jan' kon de spelers, die ochtend in de Middel burgse Schouwburg, niet deren. Bert ..Wij weten zelf ook dat het verhaal in het begin een beetje langdradig is. dus dat geroezemoes hebben we ingecalculeerd. Maar daarna merk je dat de hele zaal meeleeft. Het is een spannend ver haal. dat langzaam maar zeker naar een ontknoping toegaat" De inhoud van het stuk van Her man Heijermans gaat heel in het kort als volgt: een officier van justi tie (Bert) verhoort een zestal figuren in zijn onderzoek naar de achter gronden van een brand in 'De Jonge Jan'. Dat is'een sigarenfabriekje met woonhuis. Bij de brand komt het driejarig dochtertje van de eige naar om het leven De zes overige rollen worden alle gespeeld door Wigbolt. Bert en Wigbolt spelen nu ongeveer zes jaar schoolvoorstellingen. De reden „Als klem gezelschap kom je tegenwoordig erg moeilijk aan de bak in theaters of ze nou groot of klein zijn Op deze manier hebben we een goed gevulde agenda. Af en toe komen we wel in een klem theatertje, maar dat maakt onge veer vijftien procent van onze optre dens uit" De twee acteurs maken gebruik van bijzonder weinig attributen. Bij 'De Brand' bijvoorbeeld staan niet meer dan twee stoelen en een bureau op het toneel en dat blijft de hele voorstelling zo. Bert: „Als je het betaalbaar wilt houden dan moetje klem werken. Het is veel overzichte lijker. En anders zou het voor de scholen te duur worden, wij worden namelijk met gesubsidieerd" Wat vonden de leerlingen zelf van het optreden van 'Het Volk'? Rob, Petra, Connie, Lydia en Ronald, vierdeklassers van de Griffioenma vo vonden het in grote lijn 'een erg goed stuk Maar wat belangrijker is ze ontkenden met de grootste stelligheid dat ze graag naar zo'n voorstelling onder schooltijd gaan. omdat ze dan lekker' geen les heb ben. Connie: „Oh, nee het is juist erg belangrijk om nu alvast met dat soort voorstellingen geconfronteerd te worden en ik vind het een bijzon der leuk initiatief. Want bij 'De Brand' bijvoorbeeld, zijn we er van tevoren op school mee bezig ge weest. Zo leer je de schrijver Heijer mans beter kennen Docent Nederlands, Piet Brui- nooge: „Het is goed voor hun Titeratuurontwikkeling' en daar mee maken ze op een hele ontspan nende manier kennis. We hebben Heijermans' werk grondig doorge nomen en ook leenden we van het Zeeuws Steunpunt een tentoonstel ling over de schrijver. Ik vind dat het een goede voorstelling was. Je moet de scholieren namelijk ook weer niet té subtiele werken voor schotelen. Het moet pakkend zijn, daar steken ze het meeste van op". Reggy Barra. consulent podium kunsten bij het Steunpunten 'ver antwoordelijk' voor de stukken die de verschillende middelbare scho nen. „Vorig jaar hadden we in Mid delburg bijvoorbeeld maar eén school die er wat voor voelde. Dit jaar zijn dat er al vijf. Het gaat zo ln z'n werk: In mei sturen we een dikke brochure naar de scholen met daar in een opsomming van veertig voor stellingen. zowel op toneel- als op zang- en dansgebied De scholen maken een keuze en daarna worden de groepen geboekt en de uitvoer- data vastgesteld". De toneelgezelschappen hebben ook inspraak. Barra: „Zij bekijken zelf wat het meest geschikt is voor een bepaalde leeftijdsgroep Wij van het Steunpunt, gaan dikwijls van tevoren al voorstellingen bekijken, omdat we vinden dat we dat aan de leerlingen verplicht zijn. Anders loop je misschien de kans dat ze naar iets toegaan, waar ze geen barst aan vinden. En dat is natuur lijk niet het doel waarna wij stre ven". De voorstellingen worden gefi nancierd met behulp van een subsidie van de gemeente en een bijdrage van de ouders. Barra: „Niet alle gemeenten doen er aan mee en dat vinden wij erg jammer. Er zijn plaatsen waar de scholen, via de ouderbijdragen, de uitvoe ringen helemaal zelf bekostigen". Barra „We zijn nu drie jaar bezig. In het begin was het voor de scholen len deze maanden krijgen te zien „Wij zijn een provinciale instelling en beogen dan ook doelstellingen Ik zal ze heel kort noemen: de confrontatie met de kunst, de leer lingen krijgen de gelegenheid ken nis te maken met podiumkunsten en echt. dat gebeurt niet makkelijk. Want ze gaan niet vaak naar een toneelvoorstelling en daarbij komt dat het aanbod hier niet denderend genoemd kan worden. Daar komt bij, dat als er een aantrekkelijk programma wordt gepresenteerd dat in negen van de tien gevallen al is volgeboekt door de abonnement houders". Hij constateert met genoegen dat de scholen meer belangstelling t-o- kennelijk wennen, want toen kon je nog niet zeggen dat ons aanbod bijzonder enthousiast werd ontvan gen. Maar de belangstelling groeit en dat is de bedoeling. Er waren gemeenten en scholen die liever eerst de kat uit de boom keken Tholen bijvoorbeeld. Daar zijn drie middelbare scholen en ze doen dit jaar voor de eerste keer mee Maar je moet overal rekening mee hou den en wat Tholen betreft ga ik heel omzichtig te werk Vandaardat ik nog steeds op 2oek ben naar een 'geschikte voorstelling" Maar die komt er vast en zeker", besluit hij optimistisch. Ingrid Russel VLISSINGEN - De raad van bestuur van hel havenschap Terneuzen heeft dinsdag de laatste beletselen wegge nomen voor de uitvoering van de plannen van Aug. de Meijer BV in Terneuzen om aan de Zevenaarhaven een terminal voor de overslag van kleinbulkgoed te bouwen. Gisteren ging de raad van bestuur van het havenschap akkoord met een voor stel van het dagelijks bestuur om het scheepvaart- en havenbedrijf de be nodigde grond te verkopen. Zowel het dagelijks bestuur als de raad van bestuur reageerden dinsdag met grote instemming op de plannen van het Temeuzense bedrijf Drs. A. Doorduljn (wethouder van Terneu zen) noemde de plannen van Aug. de Meijer 'een goede impuls voor de activiteiten in Terneuzen'. Haven schapsvoorzitter gedeputeerde drs. R. C. E. Barbé bekende gistermorgen dat hij met dichtgeknepen tenen' heeft afgewacht of Aug. de Meijer de plan nen zou doorzetten Hij beschouwt de uitbreidingsplannen van het scheep vaart- en havenbedrijf 'voor het hele zicht van de haven bijzonder belang rijk'. Volgens de gedeputeerde leveren de plannen ongeveer twintig nieuwe arbeidsplaatsen op. Hoe groot de be tekenis van de uitbreiding is voor de werkgelegenheid in de indirecte sfeer, kon hij nog met voorspellen. De raad van bestuur van het haven- vussingen heeft dinsdag een' bedrag van nog eens een kwart mil joen gulden beschikbaar gesteld voor werkzaamheden in de Van Cittersha- ven in Vlissmgen-oost ten behoeve van THC Heerema. De kosten van de werkzaamheden waren aanvankelijk op 1 750.000 gulden geraamd. Kaloothaven Havenschapsvoorzitter Barbé meld de dinsdag, dat de onderhandelingen over de rijkssubsidie voor de aanleg van de Kaloothaven in Vlissingen- oost in een eindfase verkeren. Hij kondigde aan dat binnenkort duide lijk zal worden op welke manier het havenschap de subsidie van het mi nisterie van economische zaken kan 'binnensluizen'. Het dagelijks bestuur van het haven schap heeft inmiddels besloten om zich bij de realisering van de haven (noodzakelijk in verband met de om bouw van de conventionele PZEM- centrale) te laten adviseren door het ingenieursbureau Lievense uit, Breda. Volgens Barbé wordt het dagelijks bestuur van het havenschap Vlissin gen momenteel overstroomd met ideeën over hoe de haven ontwikkeld zou moeten worden. Het dagelijks bestuur wil wat dat betreft de boot nog afhouden 'totdat we zelf hebben besloten wat het ge wenste pad zal zijn'. Drs A. Doorduijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 31