PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT M lisschop Bluyssen (57) rraagt paus om ontslag Extra uitkering minima Israëlische marineschepen bestoken PLO in Tripoli FRANSE WINTER Snuffelt II ook al tussen de Kleintjes? HARTKWAAL DIRECTE AANLEIDING Alfreds grootste gruwel ontdekt WIE WINT? Ziekenkostenpremie mag met zes procent stijgen KORTINGSDEBA T IN TWEEDE KAMER Ie PZC vandaag Minder zon Wolkenvelden en in de ochtend nog mistbanken. linimumtemperatuur van nul tot plus vier graden 26e jaargang no. 294 oensdag 14 december 1983 füdenwind nu en dan krachtige RENNES AFP) In het westen van Frankrijk is het volop aan het winteren. Vooral de onverwachte komst van een dik pak sneeuw brengt heel wat weggebruikers in problemen. Deze jongedame heeft zich echter vlot aangepast aan de situatie. Ze haalde haar slee voor de dag. bond er haar honden voor en ging op pad. EN BOSCH (GPD) Mgr. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, heeft op strikt medisch advies dom Den Bosch, mevrouw M. c J. ui de paus ontslag gevraagd uit zijn functie. Bluyssen is sinds 1966 bisschop van Den Bosch, a™? het Is opvolger van mgr. W. Beckers. De artsen van de Bossche bisschop hebben hem na een besluit van de bisschop Hij zag er ilangs gehouden hartonderzoek onomwonden geadviseerd zijn functie als bisschop op te wel slecht uit. maar wij dachten, dat ber is een blijvend verzwakte capaciteit van de hartspier geconstateerd bij de operatie"" d°°r naweeen van de jarige bisschop. schop Bluyssen heeft besloten het de aanvraag voor een hulpbisschop M jngende advies van zijn artsen op te ingetrokken. gen, vooral omdat hij heeft ervaren In de brief aan zijn medewerkers lezeer de veelomvattende verant- schrijft de bisschop dat het besluit 111 ordelijkheid van een bisschop vol- hem bijzonder zwaar is gevallen en gen, dan doet dat aan je gezondheid geen goed", aldus mevr. Thuijs, Een opvolging. 3ge inzet en beschikbaarheid dat dat ongetwijfeld ook zal gelden Een beminnelijk, inspirerend man die u u lagt Dat schrijft hij in een brief aan voor zijn medewerkers. Hij dankt heel gevoelig is voor mensen aan de woordvoerder" van het bisdom zei °I ipriesters en naaste medewerkers, iedereen voor zijn steun, „want", zo basis. Dat zegt de secretaris van de desgevraagd dat de recente ontwik- n andere conclusie bleef hem niet schrijft hij, „het is geen penitentie diocesane pastorale raad van het bis- |<c|jngen geen enkele rol hebben ge- omdat zijn gezondheid dat on- om bisschop te zijn in moeilijke speeld bij het besluit van Bluyssen. ïlijk maakt. omstandigheden als je van zoveel maart van dit jaar onderging mgr. mensen vertrouwen geniet". een geslaagde hartkrans- Mgr. Bluyssen besteedt In zijn brief Na enige maanden open- vooral aandacht aan zijn naaste me i-den zich evenwel opnieuw ver- dewerkers. die nu hun fundamentele üdheidsverschijnselen en nader verbondenheid met de bisschop moe- - ieizoek bleek nodig. Daaruit kwa- ten richten op een andere persoon. de artsen tot bovengenoemde Ook de pastorale werkers, catecheten - iclusie Bisschop Bluyssen heeft, en medewerkers en medewerksters in z jk met zijn ontslagaanvraag, ook het veld dankt hij voor het vertrou wen dat zij hem hebben geschonken. Hij hoopt hierop bij zijn definitieve afscheid, waarvoor nog geen datum is bepaald, terug te komen. Mevrouw Thuijs zegt dat het haar j,., niet 'zou verwonderen, als ook de Ook de nuntius, de diplomatieke ver- „„uvikkelinsen in de Neder, tegenwoordige, van de paus Ne- kerkprovincie cc„ .„1 i„ het f-'f "U'if, i" i5?™ u,tbce"sc"' besluit hebben gespeeld. „Als je zo Uiteindelijk beslist de paus over de meeleeft met de pijn ïan dc gelovi- LOUDEN 'DPAi De gruwe lijkste film die ooit door grie- ulregisseur Alfred Hitchcock gemaakt, is een nooit ver tornde documentaire over de mimisdaden in concentratie kampen. De in 1945 door de regisseur bewerkte opnamen zijn terug gevonden in het 'Imperial war museum' in Londen. De film. waarop niet het stempel 'ver trouwelijk' staat, is jarenlang als onbewerkt materiaal over hel hoofd gezien. De ontstaansgeschiedenis van de documentaire met een speelduur van een uur hangt samen met de rol van de Brit ten als bezettingsmogenheid in ■Duitsland na de tweede we- re'4oorlog. De opnamen van terpen lijken en van uitgemer gelde overlevenden werden gemaakt door Britse militai ren na de bevrijding van de slachtoffers in de concentra tiekampen Bergen-Belsen en Buchenwald. Hitchcock stelde later in opdracht van het de partement van voorlichting in Londen van de opnamen een firn samen, 'ter documente ring van de terroristische me thoden van de Duitsers'. De bedoeling was dal de film vooral aan de Duitsers zelf getoond zou ivorden. Omwille tan de verzoening zag dè Brit ss regering er later evenwel Mn af. Het Londensé oorlogs museum is in het bezit van vijf kopteen. Minstens één kopie is verdwenen BBC- en ITV-tele- mie kijken of de film geschikt voor uitzending Bluyssen is bereid aan te blijven totdat een opvolger is benoemd. Wan neer de paus het ontslag heeft ver leend kan de benoemingsprocedure voor een opvolger beginnen. Het ka thedraal kapittel, het adviescollege van het bisdom, mag drie kandidaten voorstellen, waaraan de bisschoppen conferentie een eigen oordeel kan toevoegen of zich ermee akkoord kan verklaren TRIPOLI iUPI) PLO-leider Arafat vond gisteren in hei belegerde Tripoli toch nog de tijd om een partijtje schaak te spelen met een collega in een kantoor van de PLO AMERIKANEN CONTRA SYRIERS IN BEIROET TRIPOLI-BE1ROET (GPD/DPA/RTR/UPI/AFP) De Israëli- Koning Hoessein van Jordanië heeft sche marine heeft dinsdagmiddag en -avond Palestijnse posities in het Noordlibanese Tripoli beschoten. Volgens een en zijn aanhangers nog steeds wei- legercommuniqué in Jeruzalem antwoordden de aanhangers kom zi-in in ziin land- van PLO-leider Arafat met kanonvuur, maar werden geen Israëlische schepen getroffen. Bisschop Bluyssen DEN HAAG (GPD) Per 1 januari mogen de premies van particulie re ziektekostenverzeke ringen (zonder eigen ri sico) met maximaal 6 procent stijgen. Dit geldt uiteraard voor zover deze datum de vervaldag is, anders mag „aanpassing" per andere datum ingaan. Voor verzekeringen met eigen risico zijn ook stijgingen toegestaan. Dit heeft het ministerie Ook Amerikaanse marineschepen tingen een reactie waren op herhaalde voor de kust van Beiroet hebben aanslagen tegen Israëlische eenheden gisteren Syrische luchtafweerstellin- in Zuid-Libanon Waarnemers menen gen ten oosten van de stad bestookt, echter dat Israël met zijn acties ver- nadat twee Amerikaanse F-14 ge- warring wil zaaien onder de Arafatge- vechtsvliegtuigen op verkennings- trouwen in Tripoli. De Israëlische vlucht boven Libanon onder vuur vice-premier David Levy heeft in een genomen waren. De vliegtuigen keer- dinsdag gepubliceerd vraaggesprek den behouden terug. Of de beschie- met het Franse dagblad Le Monde ting door de vloot doel trof zei het gezegd dat Israel niet van plan is Amerikaanse ministerie van defensie Arafat en zijn mannen aan te vallen niet. Een Syrische woordvoerder zei als zij Tripoli via zee verlaten Levy ocuiagen met maximaal niets over slachtoffers. Het terugvu- komt vandaag in Parijs aan waar hij 6 procent stijgen ren door de twee schepen dinsdag met president Mitterrand de situatie 1 cr maatschappij mag geschiedde overeenkomstig het ver- in Libanon zal bespreken. Levy ver- Als het eigen-nsicobe- voor de totale collectie- klaarde beleid van vergelding voor klaarde ook nog dat de aanwezigheid af VJ £*nr? jaar °ngJe' ve P°irtefeui'le de se- aanvallen van luchtdoelgeschut op van Israëlische kanonneerboten bij wijzigd blijft, mogen de middelde verhoging het Amerikaanse verkenningsvliegtui- Tripoli een veiligheidsmaatregel is en percentage van 6 niet gen, zo zei het Pentagon. geen georganiseerde blokkade, overtreffen. Bij de vast- Het gebied dat door Israël onder vuur werd genomen, is een maand Nieuw kamerlid PvdA Henk f„-«en ei®e" nsico va" bare premie-aanpassin- lang het toneel geweest van de strijd Vos (40) is dinsdagmiddag beëdigd als *250 tot ten hoogste 10.2 gen is onder meer reke- tussen de aanhangers van Arafat en Tweede Kamerlid voor de PvdA Vos procent bij een eigen n- ning gehouden met de de Palestijnse rebellen. heeft lange tijd gewerkt binnen de sico van f3000 of meer. voor 1984 verwachte Arafat en 4000 aanhangers wachten vakbeweging en was de laatste twaalf Bij wijziging van de om- ontwikkeling van kos- op vertrek per schip onder VN-geleide jaar districtsbestuurder van de ïndus- vang van het eigen nsi- ten en schadelasten en uit Tripoli. Israel heeft verklaard fel tnebond FNV Hn neemt de plaats m co mogen zowel de pre- met een naberekening tegen een VN-geleide te zijn. Officieel van het vorige week overleden kamer mies als de eigen-risico- over 1983. heette het in Tel Aviv dat de beschie- lid Duinker van economische zaken dinsdag meegedeeld. premies worden hoogd, variërend van maximaal 6,9 procent stelling van de toelaat- beleid door het kabinet, waarvoor hij vooral het CDA verantwoordelijk stel- ma volgend jaar een extraatje van de. Scherpe kritiek had Buurmeijer rond 150 gulden te geven is mogelijk ook op de verdere verlaging van het een meerderheid in de Tweede Ka- minimumjeugdloon Volgens hem mer te vinden. De VVD voelt er ook hebben jongeren de afgelopen dne voor via zo'n extra-uitkering de 'ech- jaar tussen de 12.5 en dertig procent te' minima die al voor de jaarlijkse moeten inleveren Met de nieuwe kor- koopkrachttoeslag in aanmerking ting is volgens de PvdA de grens zijn gekomen, te behoeden voor een overschreden en wordt het jongeren al te grote teruggang. onmogelijk gemaakt m te leveren PvdA-woordvoerder Buurmeijer stel- voor arbeidstijdverkorting, de dinsdagavond bij het begin van het Buurmeijer stelde voor de kmderbij- debat over de kortingswetten voor slag voor de laagste inkomens vol- vijftig miljoen gulden voor de extra gend jaar niet te bevriezen, maar aan uitkering uit te trekken Het kabinet te passen aan de gestegen kosten van heeft voor volgend jaar 350 miljoen levensonderhoud. Om dat te bekosti- uitgetrokken voor de jaarlijks terug- gen wil de PvdA de kinderbijslag voor kerende 'eenmalige' uitkering voor de de hoogste inkomens met drie pro- echte minima. Volgens Buurmeijer cent verminderen houdt de regering daar vijftig miljoen van over, omdat de kortingen op de Buurmeijers fractiegenoot Alders salarissen bij de overheid en de uitke- diende een motie in, waarin er op ringen zijn verlaagd van 3,5 naar drie wordt aangedrongen dat het kabinet procent. De PvdA gaat ervan uit dat geen voorstellen doet voor verdere de ambtenarensalarissen vergelijkende studie met het berdrijfsleven niet is Hitchcock volgend jaar driehonderdduizend ingrepen mensen zullen zijn die al eens eerder zolang de een eenmalige uitkering hebben ge- de lonen had. Buurmeijer sprak van een bui tengewoon discriminerend inkomens- afgerond. De andere fracties komen DEN HAAG Minister Rietkerk van binnenlandse zaken dinsdagavond in de i-andaag aan het woord. Tweede Kamer tijdens het kortingsdebat Investeringen FME-voorzitter Ter Hart waarschuwt voor al te veel optimisme over nieuwe inves teringen. Verbetering van de produktiviteit staat voorop, aldus Ter Hart (PAGINA 5) M-fregat Staatssecretaris Van Houwe- lingen van defensie is zeer optimistisch over de export kansen van het nieuwe type fregat dat door De Schelde zal ivorden gebouwd. De bewinds man wil de Vlissingse werf in februari '84 opdracht geven voor de bouw van vier van dit soort oorlogsschepen. (PAGINA 11) Weg pijlerdam De pijlerdam in de monding van de Oosterschelde krijgt een volwaardige autoweg Eventuele tolheffing is afhan kelijk van het kabinetsbeleid, aldus minister Smit-Kroes. (PAGINA 11) Meevaller De gemeente Middelburg heeft een meevallertje van ruim zes honderdduizend gulden Het geld is afkomstig uit de boedel scheiding van het Gasthuis. (PAGINA 15) Oranje Bondscoach Kees Rijvers heeft de Nederlandse voetbal ploeg die zal deelnemen aan het Europese landskampioen schap al rond De oranje-baas blijft in grote lijnen bij de huidige opstelling. (PAGINA 19) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 6 Varia: 7 Provincie: 11, 13, 15 en 17 Sport: 19 Sfeer verbeteren en zaken doen en 'dagje Zeeland' van minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft in ieder geval opgele verd dat er sinds gisteren een wat mildere overlegsfeer met het college van gedeputeerde staten in deze provincie is ontstaan. Geruime tijd nu al weer heeft het contact tussen beide partijen bestaan uit neti- ge brieven en de uitwisseling van harde standpunten over en weer. Daarmee kwam dan zonder veel om wegen vast te staan hoe er aan weers kanten van de streep over een tweetal kwesties werd gedacht, maar een op lossing voor de gerezen problemen bood het bestuurlijk verkeer op deze toon niet. Zeeland lag met de minister overhoop over met name: 1. de toe komstige financiële verhouding tus sen het rijk en provincie voor de exploitatie van de veerdiensten Wes- terschelde en 2. de aanleg van een verkeersweg over de pijlerdam in de Oosterschelde. In die wat ongemak kelijke relatie tussen Den Haag en Middelburg ontliep de minister eigen lijk min of meer de herhaalde uitnodi gingen van het Zeeuwse gs-college om een leerstel officieel bezoek aan deze provincie te brengen. En dat had dan weer tot gevolg dat beide kwesties m het overleg klem waren geraakt. Het bezoek van de minister gisteren had al bij al het resultaat dat het verkilde contact wat is ontdooid, dat de kwes ties waar het om ging weer beter bespreekbaar zijn geworden en dat de scherpste angels uit de problematiek zijn gehaald om volgens goed vader lands gebruik in nader ambtelijk en bestuurlijk overleg nog eens van alle kanten te worden bestudeerd. Aan Zeeuwse kant was gistermid dag na het kennelijk vrij pittige gesprek met minister Smit-Kroes een redelijke mate van opluchting te be speuren Immers: met het oog op garanties voor goede veerdiensten over de Westerschelde in de toekomst (waarbij vervanging van een niet on belangrijk deel van de huidige vloot voorwaarde is i heeft de bewindsvrou we Zeeland enige onderhandelings ruimte geboden. Het provinciaal be stuur is de keus gelaten om de volle verantwoordelijkheid voor de veer diensten te behouden en de minister wil dan een vaste bijdrage per jaar van de kant van het rijk in de tekorten op de exploitatie overeenkomen, waarbij zij niet langer vasthoudt aan het maximum van ƒ36 miljoen dat lange tijd het enige, onbespreekbare bod is geweest. Hoe hoog de (vaste) bijdrage uiteindelijk zal worden en welke condities partijen daarbij over eenkomen dat moet nu uit het nieu we ambtelijk en bestuurlijk overleg rollen. En wat de toekomstige weg over de Oosterscheldedam betreft is er ook een wat redelijker opstelling gekomen Deze verkeersverbinding tussen Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland zal in ieder geval een volwaardige autoweg worden. En het gekift over tolheffing tussen de minis ter en Zeeland is in zover geneutrali seerd, dat de stelling 'tolheffing of die weg komt er niet' inmiddels is verla ten. De minister liet gisteren door schemeren dat het kabinet op korte termijn zal beslissen om het hele idee van tolheffing op rijkswegen uit het regeerakkoord van CDA en WD te schrappen De Oosterscheldedam geldt dus niet meer als een soort van proefballon voor tolheffing op rijkswe gen. Op het eerste gezicht dus een over- legresultaat waarop gisteren ln Middelburg een gezellig glaasje fris kon worden geheven Toen Zeelands gs-voorzitter Boertien na afloop op de persconferentie vaststelde dat er 'con structief overleg is gevoerd met de vaste wil van weerskanten om uit de problematiek te komen' maakte mi nister Smit-Kroes de veelzeggende opmerking dat ze deze sfeertekening' van het gesprek kon onderschrijven Maar sfeer verbeteren is nog iets anders dan zaken doen De minister liet weten dat ze bepaald niet ver keerd wenste te worden uitgelegd. Ze beheert in Den Haag een departement dat in verschillende opzichten is te vergelijken met een failliete boedel. De deltawerken in de Oosterschelde drukken loodzwaar op de begroting en om haar tekorten te dekken moet mevrouw Smit-Kroes om de ha verklap de hulp van andere departe menten inroepen. De Zeeuwse belan gen waarover ze gisteren dan eindelijk kwam praten moeten ook worden gefinancierd met geld dat er eigenlijk niet is. Zeeland zal dat de komende tijd steeds opnieuw merken. Alleen is het wat al te gortig wanneer het overleg over dit soort zaken zo goed als geblokkeerd blijkt. Daaraan is nu een eind gemaakt. Toch staat nu al vast dat de nieuwe financiële afspra ken tussen het rijk en de provincie over de toekomstige exploitatie van de Westerscheldeveren voor Zeeland nadeliger zullen uitvallen dan de hui dige regeling Met onvermijdelijk stij gende taneven En over de nieuwe verkeersweg Oosterscheldedam is al leen vastgesteld dat het een 'volwaar dige verkeersweg' zal worden. Over de termijn waarbinnen de aanleg van die weg zal zijn gerealiseerd heeft de minister zich nergens aan willen bin den. Voor sfeergevoelige mensen was dit overleg tussen mevrouw Smit- Kroes en het college van gs van Zeeland een winstpunt in deze donke re dagen voor kerstmis. Maar voordat er werkelijk inhoudelijk een akkoord op tafel ligt waarin Zeeland zich een beetje redelijk zal kunnen vinden zal er nog een hard gevecht moeten wor den geleverd. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1