bijstandsvrouwen bezetten iantoor van sociale dienst Uiterlijk morgen beslissing over boedelkrediet Mi-Lock Marinewerf van 'Schelde' nog twee jaar onderbezet SCHILDERACHTIG I^COLIJNBV PROTESTACTIE IN VLISSINGEN almanak PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Effecten verkorting van werktijd teleurstellend PZEM-presentje lokt weer P ALARM SOKKENFABRIEK HULST IN PROBLEMEN AFHANKELIJKHEID ORDERS MARINE PZC A *j LISSINGEN - Tussen de tien en vijftien leden en sympathisanten van het Komitee Vrouwen de Bijstand hebben maandagmorgen enkele uren de toegang tot de sociale dienst in het meentehuis in Vlissingen geblokkeerd. De actie was bedoeld als protest tegen met name de rting op de uitkeringen met drie procent die, als de kabinetsplannen doorgaan, per 1 nuari wordt ingevoerd. De actievoerders werden te woord gestaan door wethouder A. lefkens (cda) van sociale zaken, die hen echter niet kon bewegen eerder een einde te maken m de bezetting dan op het door het comité gestelde tijdstip van twaalf uur. zetters duidelijk dat hem op dat mo" ment weinig mogelijkheden open stonden om aan de eisen tegemoet te B actievoerders kwamen omstreeks Haag. Dat laatste gebeurde nog tij- pen uur het stadhuis in Vlissingen ^ens bezettingsactie via de telex Enen en blokkeerden daar de deur Wethouder Hoefkens maakte de be- 1 toegang geeft tot de afdeling van sociale dienst. De ambtenaren op afdeling konden echter gewoon met hun werk en ook het RA AD V OOR DE ARBEIDSMARKT: loonverkeer kon ongehinderd ivinden. Mensen die voor een irek met een ambtenaar van de dienst naar het stadhuis wa- gekomen. kregen, met uitzonde- j van dringende gevallen, géén gang tot de afdeling. louder Hoefkens kreeg van de Jievoerders een lijst met eisen. Be- grijkste daarvan: geen korting van eprocentper 1 januari 1984 en geen nine van tien procent in juli van volgend jaar. Daarnaast eisen de ievoerders meer personeel bij de dale dienst en een betere voorlich- s door die dienst over rechten en chien van uitkeringsgerechtigden, [Komitee Vrouwen in de Bijstand verder compensatie in verband kr it de stijgende energiekosten, ge- eentelijke tarieven en woonlasten, tendien willen de actievoerders druk wordt uitgeoefend binnen de oe» teniging van Nederlandse Gemeen- en Divosa (vereniging van direc- eren van overheidsorganen voor so- arbeid) om intrekking van de rtlngen te bewerkstelligen. Tenslot- eisten de bezetters dat het eisen- !t ter kennis zou worden ge- t aan het parlement in Den MIDDELBURG - De re gionale raad voor de ar beidsmarkt heeft maan dag enigszins teleurge steld gereageerd op de uitkomsten van het on derzoek, dal het ETI heeft ingesteld naar de effecten van een ar beidstijdverkorting op de Zeeuwse arbeids markt. Uit dat onder zoek is gebleken dat ar beidstijdverkorting zeker op de korte ter mijn - slechts een uiter mate bescheiden bijdra ge kan leveren aan het terugdringen van de werkloosheid in Zee land. Het ETI heelt becijferd dat een arbeidstijdver korting van tien procent in Zeeland slechts zo n vijftienhonderd banen zal opleveren. Deson danks meent de raad voor de arbeidsmarkt, dat een invoering van arbeidstijdverkorting nagestreefd moet blij ven worden. Dat moet niet alleen in de markt sector gebeuren, ook de rijksoverheid en de pro vinciale- en gemeentelij ke overheden moeten in hun personeelsbeleid grote prioriteit toeken nen aan arbeidstijdver korting Voorts consta teerde de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt dat aanvullende atv- maatregelen en andere instrumenten nodig zijn om de werkgelegenheid te bevorderen en de werkloosheid te bestrij den SYSTEMEN INBRAAK BRAND VOOff.-B OVERVAL WINKELDIEFSTAL BEWAKING mo^jive systeem urne TBBS ERKEND BEVEILIGINGSBEDRIJF BEVEILIGINGEN Lewestraat 43. Kloetmge, 01100-13720. (Van ome verslaggeveri makenHet pakket is ook geschikt voor het namaken van een kinder- of zelfs 'MEM- Het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem heeft in samenwer- poppenkostuum g met de vereniging van vrienden van dit museum een pakket samenge- Tijdens de winteropstelling van het Nederlands Openluchtmuseum van 26 tot ld, waarin de zondagse vrouwenkleding op Walcheren wordt omschreven. en me^ ^0 december zal in de blauwe zaal van de museum-aula alle dagen van pakket bevat tekeningen en beschrijvingen van de onderdelen en 10 tot 16 uur uitvoerig aandacht worden besteed aan het kledingpakket. roden, die behoren bij de zondagse dracht uit de periode 1945-1960 Tijdens de expositie wordt de ontwikkeling getoond van de zondagse pakket geeft in een kleurenomslag eerst een historisch overzicht van de Walcherse kleding van rond 1850 tot 1950. Dat gebeurt aan de hand van aagse Walcherse vrouwenkleding beschrijft dan de afzonderlijke delen poppen met de authentieke kleding uit die perioden, aangevuld met schilderij vak.beuk. rokken schort, omslagdoek mutsen en haardracht. Ook hoort enprenten, foto s en losse kostuumonderdelen en sieraden uit de rijke ten 'ujst bij met adressen van musea ivaar het kostuum te bezichtigen is en verzameling van het museum. Jtels waar de stoffen ervoor te koop zijn. Bovendien zijn er demonstraties van het maken van zilveren Zeeuwse knopen. ■aMoonen, medeioerkster van het museum, heeft aan het pakket een aantal van Zeeuws 'snikkerwerk', houtsnijwerk van mesheften. Daarnaast worden er tronen toegevoegd, speciaal bedoeld voor hen, die de kleding zelf willen ook films over Zeeland vertoond Het kledingpakket kost f 29 50 DINSDAG 13 DECEMBER 1983 Uit Ze zagen er een beetje be smuikt uit, die twee meiden, die zaterdagmiddag in Goes de trein betraden. En ja hoor, kort voor het station in Mid delburg verscheen de conduc teur en hij had het meteen in de gaten geen kaartjes. ..We hebben gewoon geen teld". zei de ene. een langhari ge blonde van een mar ol zestien ,Daikomt. we dachten, dat we thuisgebracht zouden tuor- den", zei de andere, een kor- tharige blonde van een jaar oj teslien. *Maar nou heb ik Wilko net aan de dijk gezet", zei de eer ste M ik heb Rob de bons gege- W', verklaarde de tweede. I -Dus zijn we maar met de trein teruggegaan, maar we hadden ngenlijk niet genoeg geld" "e conducteur nam genoegen nel de gelden, die nog uit hun omgekeerde portemonneetjes stoeiden. Voldoende was het "iet om de door de spoorive- 1 sen gemaakte kosten te be dden Maar ja. die meiden hadden ael iets uitgemaakt. de Nederlandse Spoonve- fen hadden net nog iets goed maken. ZEEUWSE erneuzenaar voor igen zonder kte aangehouden 1STBURG De 32-jarige H. S. uit meuzen is maandagmiddag om- eeks vier uur aangehouden door itopziener R. toen hij aan het I gen was met een luchtbuks nabij de mikom te Oostburg. S. had geen takte en was onbevoegd in het zit van een wapen, waarvoor hij een ces-verbaal kreeg. Die hele opzet verandert natuurlijk als de KMS export-orders zou kunnen verwerven, waaraan nog immer ge werkt wordt. Mocht het zover komen, dan zullen de defensie-orders ver traagd worden uitgevoerd om voor dat ministerie financiële ruimte te scheppen. Komen er géén export- orders. dan zal de KMS tot en met 1993 in totaal acht M-fregatten bou wen. De Ruiter is. zo blijkt uit antwoorden Leden van het Komité Vrouwen in de Bijstand eji sympathisanten tijdens de Vlissingse blokkade. Tweede van rechts wethouder Hoefkens. MIDDELBURG - Als de resultaten van de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij daartoe aanleiding geven zal de raad van bestuur bekijken of opnieuw voorstellen kunnen worden gedaan om iets voor de verbruikers te doen. Dat zei de voorzitter van de raad van bestuur, de heer W. Don. maandag tijdens een vergadering \an aandeelhouders van de PZEM. waar de begroting voor het volgend jaar werd behandeld. De PZEM keerde de verbruikers over bet jaar 1982 eerder een restitutie uit. die in de wandeling het „PZEM- honderdje" heet. De heer Don liet de aandeelhou ders maandag weten, dat de kern centrale Borssele naar verwach- HULST Uiterlijk morgen, woens dag, wordt een beslissing genomen over het al dan niet verstrekken van een boedelkrediet aan de Hulster sokkenfabriek Mi-Lock. Dat krediet is nodig om het in financiële moei lijkheden verkerend textielbedrijf uit de problemen te halen. Bewindvoerder mr C. Kager uit Hel mond was maandag in Hulst om zich te oriënteren op dc problemen en gesprekken te voeren met de banken, waarbij Mi-Lock voor 'honderddui zenden guldens' in het krijt staat. Het advocatenkantoor kon overigens geen mededelingen doen over de hoogte van hel gevraagde boedelkre diet. Zoals gemeld verleende de Middel burgse rechtbank vorige week hel textielbedrijf voorlopig uitstel van be taling Mi-Lock waar 95 mensen werken, verkeert door het fors terug lopen van de afzet In ernstige financië le moeilijkheden. Het is niet uitgeslo ten dat er begin volgend jaar enkele tientallen ontslagen zullen vallen. De problemen worden veroorzaakt door zogenaamde 'derde landen', die de wereldmarkt overstromen met goed kopere produkten Bovendien is de vraag bij de Nederlandse consument afgenomen. Een order van 200 000 paar sokken voor Frankrijk, waarmee Mi-Lock een half jaar geleden nog in het nieuws kwam. kon eveneens de problemen niet voorkomen De oorzaak hiervan is de tegenvallende opstelling van de afnemer. Exportorders ting dit jaar een bedrijfstijd van I tussen de 76 en de 77 procent zal I maken, wat een verhoging van de I winst met enkele miljoenen ople- vert Burgemeester G. Huitsing van Ka- j pelle bepleitte een bescheiden ver- fl hoging van de winstuitkering aan de aandeelhouders en vroeg de I raad van bestuur de mogelijkheid daartoe eens te bezien De heer j] Don zei toe het nog eens aan de I orde te stellen. In antwoord op j opmerkingen van de heer G Blan- I kenstijn. die de gemeente Kortge- I ne vertegenwoordigde, merkte de I heer Don op. dat wat het financieel j beleid voor de komende jaren be- y treft de vinger aan de pols gehou- I den moet worden, maar dat van I verontrustende ontwikkelingen I geen sprake is De heer Blanken- 1 stijn meende, dat onvoldoende in de openbaarheid is gekomen, dat de PZEM voor de komende jaren verliezen begroot. komen. ,,De kortingen op de uitkerin gen komen morgen aan de orde in de Tweede Kamer, Daar zal ik de eisen ter sprake brengen bij de leden van de CDA-fractie", aldus de heer Hoefkens. die leden van het actiecomité uitno digde bij die gesprekken aanwezig te zijn. Daaraan bleek geen behoefte te bestaan Er ontstond een vinnige discussie tussen de wethouder en de bezetters over het stemgedrag van de heer Hoefkens tijdens de laatste raadsver gadering, toen een motie in stem ming kwam waarin de regering werd gevraagd af te zien van de drie- procentskorting op de uitkeringen. Wethouder Hoefkens volgde toen zijn fractie en stemde tegen de motie. Dit werd hem, zo bleek maandag, door dc actievoerders uiterst kwalijk geno men. Ondanks herhaald aandringen van de wethouder bleken de actievoerders niet bereid de bezetting op te heffen, ook met toen het telexbericht aan het. parlement was verstuurd. Pas om twaalf uur pakten zij het spandoek met de tekst 'Hoe ziet ONZE toe komst eruit"' dat voor de ingang van de afdeling was gespannen, in en verlieten het stadhuis. Een ander spandoek, dat buiten op het bordes was aangebracht, was al eerder door de actievoerders verwijderd Dat ge beurde om een trouwerij ongehinderd doorgang te kunnen laten vinden Een delegatie van het actiecomité heeft vrijdagmorgen om 9.30 uur een gesprek met dc heer Hoefkens. waar in hij verslag zal uitbrengen over de gesprekken met de CDA-fractie. (Pag. 9: ivoonlastencomité's klagen nood bij statencommissie voor econo mische zaken.) VLISSINGEN - De 41-jarige A. F. uit Kwadendamme is maandagmiddag licht gewond geraakt toen hij op de Sloeweg-Noord in Vlissingen-Oost de macht over het stuur van zijn auto verloor, waardoor de auto enkele malen over de kop sloeg en uiteindelijk in een sloot belandde. De bestuurder, die schilder is van beroep raakte daarbij onder de verf, doordat de verfpotten achter in zijn auto naar alle kanten werden geslingerd. Hij werd per ambulance naar het Bethes- da-Sint Josephziekenhuis in Vlissingen gebracht. De man reed over de Sloeweg Noord, komende uit de richtine Middelburg Tussen de kruising met. de Enge- Iandweg en de afslag naar de Quarleshaven kwam hij om ongeveer 14 00 uur met de voorwielen in de berm terecht, waardoor hij de macht over het stuur verloor. De auto schoot over de weg en belandde aan de andere kant in een sloot, na enkele malen over de kop te zijn geslagen. Het gevolg was dat de verfpotten achter in zijn wagen door de auto werden geslingerd, de deksels van de potten vlogen en de inhoud over bestuurder en interieur werden uitgestort. De auto werd vrijwel geheel vernield en moest worden weggesleept door een takelwagen. tVan onze Haagse redacteuri DEN HAAG - Minister De Ruiter verwacht dat de Koninklijke Maat schappij De Schelde in Vlissingen nog twee jaar met een onderbezetting voor de marinewerf te kampen zal hebben. Dat geldt alleen overigens, wanneer de KMS slechts moet draai en op van de Koninklijke Marine afkomstige orders. Zoals in de Defen sienota is aangekondigd zal Defensie volgend jaar de eerste serie van vier zogenaamde Multi-purpose-fregatten bij de Schelde bestellen. De Ruiter stelt dat die opdracht in 1984 goed zal zijn voor 750.000 directe manuren werk, De capaciteit van de KMS-marinewerf bedraagt ongeveer één miljoen manuren. In beide geval len gaat het om cijfers waarbij de tekenuren niet zijn inbegrepen. Het komende jaar zal dus een kwart van de marine-capaciteit niet door defen sie-orders gedekt kunnen worden In 198T ziet de situatie er aanmerke lijk beter uit. Weliswaar wordt de totale capaciteit nog met benut, maar De Ruiter schat dat de bezetting in dat jaar 950.000 manuren zal zijn. In de jaren daarna zit de hele marinewerf vol met werk. aan de Tweede Kamer, van plan bin nenkort een zogenaamd situatie-rap port met betrekking tot de M-fregat ten aan de Tweede Kamer te zenden Daarnaast zegt hij dat er plannen zijn om het torpedo-werkschip 'Mercuur' te vervangen. Welke werf deze op dracht eventueel zal krijgen wordt uit de antwoorden niet. duidelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9