(abinet maakt weg vrij oor de kruisraketten Vermindering verschillen in premies ziektekosten Van Eekelen ziet in Argentinië nieuwe kansen voor Nederlandse bedrijven Personeel supermarkt 9erft9 drie ton Fietsendieven stalen voor half miljoen Lady Docker (77) overleden 'Praktijkonderzoek' Golden Ten zinloos VETTEN BUITEN WERKING VERKLAARD Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen 175 jaar Geldloper van ton beroofd SPOEDIG WEER KLM- VL UCHTEN MAG 13 DECEMBER 1983 PZC/binnen-buitenland vaste dienst 306 medewerkers schonk Hoogvliet ieder 1000 gulden; de noodhulpen kregen 200 gulden per persoon. De schenking, die belastingvrij is, ging vergezeld van een persoonlijk schrijven, waarin Hoogvliet motiveert waarom hij deze geste aan het adres van zijn personeel heeft gedaan. Over de inhoud van de brief wilde het bedrijf geen Ijviiet, die 75 jaar werd. deed die schenking al bij leven. Het personeel in mededelingen doen. JTERVVOI'DE (GPD) De stichter van de supermarktketen Hoogvliet vestigingen in diverse plaatsen in Zuid-Holland, J. L. Hoogvliet, heeft bij loverlijden vorige week zijn personeel een geldbedrag van 350.000 gulden chonken. De Ruiter van defensie heeft [collega Winsemius van volkshuis- Ung. ruimtelijke ordening en mi- beheer om hulp in deze affaire raagd Winsemius moet namelijk K de Rijks Planologische Commis- om advies vragen, voordat de de wetten buiten werking worden teld. De Ruiter heeft Winsemius voorgesteld dit advies te vragen, ir alle waarschijnlijkheid zal, hoe- dlt niet verplicht is. nog wel rleg met de provincie Noord-Bra- volgen het kabinet nu daadwerkelijk onnen is alle barrüres te slechten zich nog op de weg naar plaatsing de kruisraketten bevinden, blijkt antwoorden van minister De Rui- op vragen die in de Tweede Kamer r aanleiding van zijn begroting 84 zijn gesteld, bewindsman antwoordt daarin dat ijjn collega Winsemius heeft voor leid om de Rijks Planologische omissie in te schakelen en advies vragen over toepassing van de kelen 66 uit de wet op de ruimtelij- irdenmg en 102 uit de woningwet, t weergegeven kunnen via die kelen beide wetten buiten werking leid worden; dat moet de Kroon ngens doen. De betreffende artike- iuiden kunnen Wij (de Kroon, bepalen, dat deze wet niet van passing is op een aan te wijzen tk of werkzaamheid ten behoeve de landsverdediging. Alvorens een voordracht te doen horen s ministers de Rijksplanologische missie" ten beroep IN HAAG - Het kabinet is ermee begonnen de komst van de kruisraketten naar jensdrecht daadwerkelijk mogelijk te maken. Daartoe zullen de wet op de ruimtelijke dening én de woningwet binnenkort buiten-werking worden verklaard. Het kabinet wil ut weg bewandelen nu de gemeenteraad van Woensdrecht zich tegen de kruisraketten net en niet van plan is het ter plaatse geldende bestemmingsplan zo te wijzigen dat de mst van die raketten juridisch-planologisch gezien mogelijk wordt. Het is in deze opzet mogelijk beroep tegen de beslissing van het kabinet aan te tekenen. De nu gekozen weg is één van de simpelste voor het rijk. Het vergt niet veel tijd. want er is slechts een advies van de RPC nodig, en dat advies hoeft niet gevolgd te worden. Bovendien, en dat is verreweg het belangrijkste in deze affaire, is er geen beroep bij de Kroon mogelijk. Dat was wél het geval geweest bij een bestemmingsplan-wijziging. Op deze wijze was er nog heel wat vertraging mogelijk geweest, maar die procedure werd een gepasseerd station op het moment dat de gemeenteraad zijn invloed uit handen gaf TILBURG (ANP) Met de aanhouding van veertig verdachten, denkt de Tilburgse poli tie vijfhonderd geval len van fietsendiefstal te hebben opgelost. De totale waarde van de buit wordt geschat op 500.000 gulden. De diefstallen werden in de maanden juli en au gustus in Tilburg ge pleegd. De fietsendie ven, die onderling lopers uitwisselden en contac ten onderhielden met dezelfde helers, sloegen toe bij winkels, biosco pen, bibliotheken, zie kenhuizen en het cen traal station. De rijwie len werden verkocht op zwarte markten in Be verwijk. Eindhoven en Vleuten. Daar deden he lers ze voor 125 tot 150 gulden van de hand. De fietsendieven ontvingen van dit bedrag gemid deld vijfendertig gulden De verdachten, die in leeftijd variëren van veertien tot veertig jaar, zijn op vier na. allen afkomstig uit Tilburg Dat de Ruiter nu deze eenvoudige, weinig tijd vergende procedure heeft gekozen, hoeft géén bevreemding te wekken. Al toen hij bekend maakte dat Woensdrecht de basis zou worden waar - eventueel - de kruisraketten zouden worden geplaatst, stelde hij dat het rijk geen aarzelingen zou kennen om de planologische beletse len weg te nemen. Goed overleg met Woensdrecht had de voorkeur, maar „mocht dit overleg onverhoopt niet tot een goed resultaat leiden, dan zal de regering haar verantwoordelijk heid in deze nemen en gebruik maken van de mogelijkheden die de wet haar biedt". Dat schreef De Ruiter destijds aan de Tweede Kamer. In zijn antwoorden aan de Tweede Kamer merkt de Ruiter tot slot op dat de komst van de kruisraketten géén gevolgen zal hebben voor onder meel de Woensdrechtse Fokkervestiging. Hij meldt ook dat de bestaande infra structuur rond de basis niet noemens waardig gewijzigd hoeft te worden, én dat er wellicht qua zonering enige voorzieningen moeten worden getrof fen voor de communicatie van een ter plaatse te stationeren eenheid Er komt overigens behalve de bestaande zones een „zone van beperkte omvang die geen noemenswaardige invloed zal hebben buiten de basis" AMSTERDAM 1ANP1 Koningin Beatrix (m) en prins Glaus Hl woonden maandag in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de Verenigde Vergadering bij van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van de Akademie. Samen met de president van de Akademie, prof. mr. A. M. Donner (r) bekijkt het koninklijk paar hier de jubileumuitgave van de Akademie. 'Het Trippenhuis te Amsterdam'. GEVOLGEN VERGRIJZING SAMEN OPVANGEN Gunstig De Ruiter meent dat gunstige effec ten voor de bouw ontstaan omdat de vestiging van 1100 militairen - van wie naar schatting zo'n 600 hun gezin meebrengen - accomodatie nodig maakt. AMSTERDAM (ANP) De particuliere ziektekostenverzekeraars samenwer kend in het KLOZ, gaan onderling de 8 vaak grote - verschillen in hun premies terugbrerngen. Aan de ene kant zal dat gebeuren door het verkleinen of afschaffen kortingen voor jongeren, aan de andere kant door het samen delen ('egaliseren') van de extra kosten die oudere verzekerden met zich meebrengen. Het KLOZ heeft dit maandag meegedeeld op een persconferen tie in Amsterdam. Ruiter heeft tot het drastische stap besloten nu de «ntcraad van Woensdrecht ge- erd heeft om de komst van de srakettcn mogelijk te maken, rtne zou het plaatselijk geldende lemmingsplan gewijzigd moeten laar een raadsmeerderlieid daar, tot groot ongenoegen van meer burgemeester De Leeuw, aan. Aan een bestemmingsplan- tiging wordt niet meer gedacht, luiter heeft ook nog andere moge- leden Zo kan hij via Winsemius irovincie Noord-Brabant vragen isdrecht te verplichten het be- nmlngsplan alsnog te wijzigen. echter een nogal wat tijd lende affaire. Ook kunnen de be ngen van het bestemmingsplan ten werking worden gesteld, maar kan alleen in spoedeisende geval- en de vraag is of de komst, van de Israketten als spoedeisend valt te iroine De narcoticabrigade van Amsterdamse politie heeft afgelo- weekelnde vijf kilo heroine in dag genomen in een woning aan de derostraat in Amsterdam-West. oneelpremière lagboek Anne Frank Amstelveen jSTERDAM (ANP) De toncelpre- 'Het Dagboek van Anne nik' onder regie van Jeroen Krab- is op 18 februari 1984 in het Itureel Centrum in Amstelveen, stuk dat na de première in Am bten in het gehele land op dc flkrn wordt gebracht is een be- tking van de oorspronkelijke st van de twee Amerikaanse au- is Frances Goodrich en Albert ckell. Mies Bouhuys heeft de tekst »'trkt en daarbij gestreefd naar grotere soberheid en een grotere spronkelijkheid, zo vertelden zij Jeroen Krabbé maandag op een sconferentie in het Anne Frank- ïn Amsterdam. Het Dagboek van Anne Frank' ffien niet alleen het verleden laten pen maar ook de lijn doortrek- önaar de actualiteit door aandacht besteden aan de teksten uit het boek, waarin Anne Frank haar achten en idealen ten aanzien van toekomst van de wereld en de [Meld heeft prijsgegeven. 1 grootste probleem voor regisseur ben Krabbé was het vinden van I meisje voor de rol van Anne nk een groot aantal selecties bleel slotte Jtp Wijngaarden over de rol. ns Krabbé was zij het meest 'kt vanwege haar gelijkenis met Frank en haar 'grote toneelper- Ikhetd'. Krabbé speelt in hét ielf Otto Frank, de vader van Adrienne Kleiweg speelt Edith Wilke Durand Margot, Sacco r Made Dussel, Nelly Frtjda )uw Daan. Luk Mello meneer "nnk Rigter Peter, Liesbeth BjPert Miep Gies en Ernst Zwaan Pr De producent is Jacques Senf. LONDEN (UPI) Lady Norah Docker, eens Brits knikkerkampioene en in de jaren vijftig favoriet onderwerp van dagbladcolumnistcn die haar 'naugh ty Norah' (ondeugende Norah) noemden om haar dwaasheden en luxe leventje, is zondag op 77-jarige leeftijd in haar slaap overleden. Norah Docker stierf in hotel Great Western in Londen, waar ze veelal verbleef als ze niet woonde in haar Hat op Majorca. In 1947 voor de tweede keer weduwe begon lady Docker in 1949 aan haar 30-jarige gedenkwaardige huwelijk met sir Bernard Docker, president van Biir- mingham) S(mall) A(rms), een groep bedrijven waaron der de makers van het luxe automerk Daimler. In 1956. toen sir Bernard pleitte voor economie in de staatsuit gaven werd BSA het extravagante leven van zijn vrouw teveel en werd haar echtgenoot van zijn functie ontheven. In 1958 ontstond er een schandaal rond de Dockers in Monaco, waar zij de doop v/in prins Albert zouden bijwonen. Lacly Norah wilde haar 19-jarige zoon Lance uit haar eerste huwelijk meebrengen, maar dat mocht niet. De Dockers bleven in hun hotel en lady Norah werd later uitgewezen omdat ze in een nacht club een papieren vlaggetje van Monaco in brand had gestoken. Sir Bernards slechter wordende gezondheid dwong het paar tot een rustiger leven. Sir Bernard overleed in mei 1978 op 81-jarige leeftijd Twee archieffoto's van lady Docker: links een foto uit 1952 toen lady Donker de Ascot-races bijwoonde. De rechtse foto toont haar met haar man, sir Bernard in het Great Western Hotel in Londen in 196S De bedoeling is, samen de gevolgen van de vergrijzing op te vangen, zodat maatschappijen met een ongunstige leeftijdsopbouw van hun verzekerden bestand niet genoodzaakt zijn tot het heffen van zeer hoge premies of leef- Lijdstoeslagen. Beide maatregelen zouden op 1 januari 1985 van kracht moeten worden. Ze zullen leiden tot miljoenen guldens aan premie-over drachten tussen de maatschappijen. KLOZ samen een nota uitbrengen waarin ze aangeven hoe in de gezond heidszorg ongeveer 3.5 miljard gulden kan worden bespaard Het gaat daar bij volgens het KLOZ om een reële kostenvermindering (op het huidige totaalbedrag van 32 miljard) en niet om een 'ombuiging' van de kostenstij ging Het KLuZ verklaarde gisteren op de persconferentie al dat de verschillen in tarieven tussen de klassen in de ziekenhuizen te groot zijn. Dat kost ongeveer 10 miljoen extra per jaar. Ook zouden de ziekenhuizen de dag van ontslag niet meer in rekening moeten brengen. Bij het Centraal orgaan Tarieven Ge zondheidszorg zal worden aangedron- Franse president naar Nederland DEN HAAG (ANP) Dc Franse presi dent Mitterrand en zijn echtgenote zullen op 6 en 7 februari een staatsbe zoek aan Nederland brengen. Zij zijn daarvoor uitgenodigd door koningin Beatrix en prins Claus. Dit heeft de rijksvoorlichtingsdienst maandag meegedeeld. gen op verkleining van de verschillen Volgend jaar gaat al een bezuining van 10 procent op de honoraria van de medische specialisten in werking. De verzekeraars hebben op verzoek van staaatssecretaris Van der Reij- den een nieuwe regeling ontworpen waarbij alle declaraties van medi sche specialisten per 1 januari 1984 centraal worden geregistreerd in een speciale instelling. Een besparing van 100 miljoen per jaar op een totaal van één miljard in de particuliere ziekenkostensfeer wordt mogelijk geacht. LANDSAD VOCAA T IN KORT GEDING: ARNHEM (ANP) Een wetenschappelijk ver antwoord praktijkon derzoek naar de vraag of Golden Ten een kans spel is of een behendig heidsspel, heeft geen en kele zin. Al zou dit uit zo'n onderzoek blijken dat Golden Ten een be hendigheidsspel is, dan nog kan het onmiddel lijk daarna weer een kansspel blijken. De vraag of Golden Ten een kansspel dan wel een behendigheidsspel is, kan in zijn algemeen heid niet worden beant woord. Het gaat om de manier waarop dat spel van moment tot mo ment wordt gespeeld: een praktijkonderzoek zegt alleen iets over de wijze waarop Golden Ten gedurende dat on derzoek werd gespeeld. Dat zei landsadvocaat mr. E. Daalder maandag voor de rechtbank in Arnhem tijdens het kort geding, dat, door een Golden Ten-casino in Berg en Dal (bij Nijme gen) was aangespannen tegen de Staat der Ne derlanden en procureur- generaal in het arrondis sement Arnhem en de officier van justitie Het casino werd begin november op last van justitie gesloten, maar heropende eind vorige maand de deuren. Het casino wil in ieder geval de komende drie maan den open blijven om door TNO een onder zoek te laten uitvoeren naar de praktijk van het Golden Ten-spel Prof. W. Wagenaar. hoogle raar toegepaste functie leer en verbonden aan het instituut voor zin tuig fysiologie van TNO. is bereid dat onderzoek uit te voeren. Volgens het Berg en Dalse casino heeft justi tie inmiddels laten we ten niets voor dat onder zoek te voelen, die resul taten ervan niet te wil len afwachten en te zul len blijven optreden te- geh Golden Ten Om sluiting van het casino tijdens het onderzoek te voorkomen, spande de Berg en Dalse club het kort geding aan. Het ca sino wil dat justitie niet optreedt zo lang het on derzoek gaande is. Mr. Daalder betoogde dat het beleid van het openbaar ministerie er ten aanzien van Golden Ten op gericht zal blij ven onderzoeken in te stellen maar mogelijke overtredingen van de wel op de kansspelen. ZOETERMEER (ANP) Twee nog onbekende mannen hebben maan dagmiddag in Zoctcrmeer een 56- jarige geldloper van een geldtrans portbedrijf overvallen en beroofd van een bedrag van ruim honderd duizend gulden. De overval gebeurde vlak bij een vestiging van de Amro- bank in Zoetermeer. De overvallers waren gisteravond nog spoorloos. De geldloper haalde kort voor drie uur een cassette met inhoud op bij het bankfiliaal. Toen hij van de bank naar de geldauto hep, kwam een man. voorzien van een bivakmuts, hem tegemoet. Hij bedreigde de geldloper met een vuurwapen en dwong hem de geldcassette af te geven. De overvaller sprong vervolgens op de duoplaats van een gereedstaande motorfiets. De bestuurder van de motorfiets was eveneens voorzien van een bivak muts. SCHIPHOL (ANP) Met de installa tie van Raoul Alfonsin als president van Argentinië is een nieuw begin gemaakt in de relatie tussen Neder land en Argentinië. Dit heeft staats secretaris Van Eekelen van buiten landse zaken maandagmiddag op Schiphol meegedeeld na zijn aan komst uit Buenos Aires, waar hij de installatie van Alfonsin heeft bijge woond. Van Eekelen verklaarde dat Neder land een volledige normalisatie na streeft van de betrekkingen met Ar gentinië. „De verhoudingen met dit land waren onder het militaire bewind heel slecht, mede als gevolg van de Nederlandse politiek inzake de men senrechten. Nederland wil aan een nieuwe fase beginnen, hetgeen dooi de meuwe regering zeer werd gewaar deerd". aldus Van Eekelen op Schip hol. Dat ons land daarbij rekening op de bereidheid van Argentijnse zijde tege moet te komen aan een aantal Neder landse verlangens heeft de staatsse cretaris duidelijk gemaakt m zijn be sprekingen die hij heeft gevoerd met de nieuwe ministers van buitenlandse zaken, Dante Caputo. van economie en financien, Bernardo Grispun en van transport en communicatie, Ro que Carranza. KLM-positie Een van de Nederlandse wensen be treft de positie van de KLM in Argen tinië, die na de steun die ons land binnen de EG aan Groot-Brittannié heeft verleend inzake het Falkland- conflict, niet meer op Buenos Aires mag vliegen. „Ik heb de verzekering gekregen dat naar deze zaak op zeer korte termijn zal worden gekeken. Ik verwacht dat op redelijk korte ter mijn er een oplossing zal komen, mogelijk een interimoplossing, waar bij de KLM een keer per week weer Buenos Aires zal kunnen aandoen", aldus Van Eekelen. Ook de positie van Shell en Unilever in Argentinië is op dit moment voor de Nederlandse overheid onaanvaard baar De militaire machthebbers be schouwden deze bedrijven als zijnde Engels en hebben er toezichthouders geplaatst ..Deze bedrijven mochten niets en zeker geen winst overma ken". aldus Van Eekelen. Het zijn volgens de staatssecretaris juist deze bedirjven die bereid zijn nu meer investeringen in Argentinië te doen Dan moet er echter wel een investe- ri11gsbescherming zijn en moeten zij weer winsten kunnen overmaken' aldus Van Eekelen Hij verklaarde de indruk te hebben dat de nieuwe machthebbers naar deze zaak zullen kijken, te meer omdat Argentinië in vesteringen zeer rydig heeft Het Nederandse bedrijfsleven heeft momenteel een tegoed in Argentinië uitstaan van in totaal ongeveer 40 miljoen gulden. Dit bedrag staat los van het pijpleidingproject, geëxploi teerd door de Gasunie, waarmee een bedrag van 1,2 miljard gulden ge moeid is. Politieman betrokken bij oplichting artotheken DEN HAAG (GPD) Een 23- jarige politieman van het korps rijkspolitie in Leiderdorp is be trokken bij de oplichting van artotheken in de Randstad, waarbij voor meer dan een mil joen gulden aan kunstvoorwer pen en geld is ontvreemd. De man, die zich eind vorige week vrijwillig meldde bij de Haagse politie, is inmiddels ingesloten. De hoofdverdachte, de 31-jarige Belg P N is nog voortvluchtig Er is voor hem een internatio naal opsporingsbevel uitgegaan. Een 2'2-jarige handlanger uit Bentveld, die als chauffeur van N. optrad, is al eerder gearres teerd. Inmiddels heeft de .politie op nieuw 71 gestolen kunstwerken teruggevonden in een garagebox in de wijk Mariahoeve in Den Haag. Al eerder werden 14 kunstwerken opgespoortd De Belgische hoofdverdachte gaf zich uit voor ambassadeur van de Verenigde Arabische Emiraten en voor graaf De Lau- nois Nihayyan. Bij de inval in de garagebox trof de politie ook een grote hoeveel heid binnen vellen voor de fanta sie-paspoorten aan. waarmee de Belg zijn slachtoffers oplichtte Het bedrag van een miljoen gul den aan geld, waarvoor hij een bank en twee vrouwen oplichtte, heeft de Belg vermoedelijk bij zich.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7