'Ik ben heus geen kei in Nederlands' De'Uiver'op herhaling Lezers schrijven Boeken in de diepvries KRULLEBAKJES KORT JORRI DUURSMA (15) SCHREEF BOEK 'OD Y' Jorri Duursma, een vijf- dictee. Van de schrijfster Els Pel- jesachtige inhoud. Het werd een tipninvicrp cphnlipro uit ^rom heb lk waardevolle tips ge- cadeauboek: wit met gouden op- uenjailge scnoneie Uit kreger-. druk. in een witte doos. Wemeldinge. heeft een Als schuilnaam koos ze: Jony Du- Jorri is heel tevreden. Ze houdt nu boek geschreven' 'Odv' Bij bosch en bet Uiterlijk van het eenmaal niet van wegwerpboe- J boek moest passen bij de sprook- ken. een glaasje melk vertelt ze hoe dat is gegaan. „Toen ik 13 was had ik een verhaal in mijn hoofd. Telkens wanneer ik een stuk had opgeschreven kreeg ik weer nieuwe ideeen Ik zag een jongetje voor me, dat van alles meemaakte. Al schrijvende beleef de ik zelf wat er met Ody gebeur de. Daarom was het ook heel gewoon om in de ik-vorm te schrij ven. Halverwege het boek bedacht ik een ontknoping". Ze heeft niet een bepaald boek als voorbeeld voor ogen gehad. ..Ik ben eigenlijk nooit aan lezen toe gekomen", zegt Jorri. .Ik ontdek te toen ik 13 was al dat schrijven veel leuker is Nu lees ik wel. omdat het moet oor het examen" Toen het boek af was, stuurde ze het naar een aantal uitgevers. Ze kreeg het terug met opmerkingen als: heel goed. maar je bent nog te jong! Fouten Het dochtertje van een uitgever in Roosendaal heeft ervoor gezorgd, dat haar vader enthousiast werd Hij besloot het uit te geven. Jorri heeft zelf aangegeven hoe de teke ningen moesten worden. ..Ik moest, wel nog wekenlang hard werken aan een tweede ver sie van het boek. Alle taal- en stijlfouten moesten eruit. Ik ben heus geen kei In Nederlands. Laatst had ik nog een 3 voor een Jeugdgroep Op 'De Rieburch' in St -Maartens dijk is een dierenbeschermings groepje opgericht Dat is volgens ons hard nodig Want de jonge eendjes bij ons op school werden met stokken doodgeslagen De va- der-eend zijn nek gebroken En een long katje zomaar doodgegooid Wij willen proberen om meer dieren mishandeling te voorkomen Daar om zijn we naar de Natuurgroep Tholen gegaan Die richten nu een jeugdgroep op. En daar gaan wij als eersten bij Samen kunnen we veel meer kinde ren over de natuur vertellen En de ouders ook vanzelf Want als je ergens veel van weet dan doe Je zulke erge dingen niet. Namens klas 0 Hildc Moerland Demonstreren Als dat demonstreren tegen die kernraketten nu eens niet genoeg was? Dan moeten we Nederland misschien wel massaal platleggen En dan pas ophouden als die raket ten echt niet komen Mark Platje en Phtllp van Leeuwen Afschuwelijk Wij hebben bij de dierenbescher ming een afschuwelijke film gezien Over het doodmaken van Karakul- sChapen Ze maken jassen van het vel van de lammetjes Liefst als ze nog geen twee dagen oud zijn. Soms wordt de moeder beestachtig ge slacht en het ongeboren jong er zomaar uitgetrokken en gevild. Dan leven ze allebei nog Een jas kost minstens 33 velletjes Dat gebeurt in Afghanistan. Men sen draag alsjeblieft kunstbont. Je ziet amper het verschil Jessica Kesteloo, Nicole Sonius en Ingrid Rijkse. Feest Sommige Turkse feesten begrijpen wij met goed. Zoals 'Ataturk' en 'Ramadan' Maar het Hollandse Sint-Maarten begrijpen we ook niet zo Leuke feesten zijn Nieuwjaar, Kerstfeest. Koninginnedag, Sin terklaas en bruiloften. Ronnie Geschicre en Rence de Brupne Rapen De aardappels die de rooimachine te klein vindt mag je soms rapen Zo raapten wij wel 200 kilo Dal is voor 4 maanden Moeten Jullie ook eens doen' Els Dmgemanse Discriminatie Ik vind dat er veel gespot wordt met gehandicapte kinderen. Dat noem ik discriminatie. Stel dat ze ons eens uitscholden voor bilo, debiel of betholui? Dat zouden wij ook niet leuk vinden, Patricia Bal Buitenlanders die hier komen heb ben veel moeilijkheden Want wij verstaan hun taal niet. En soms mogen wij die buitenlanders niet Veel mensen denken van' „daar heb je weer van die arme sloebers". Wij gaan toch ook naar het buitenland'' Daar denken ze dat toch ook niet van ons? Edwin Outermans Jules Verne Héél vroeger schreef Jules Verne over reizen naar de maan Dat het met een raket zou zijn En dat ze het eerst met een aap zouden proberen Hij schreef ook van 20.000 mijlen onder zee Het is allemaal uitgeko men Het is de moeite waard die boeken te lezen Michel Schipper Stoomtram Jammer dat de stoomtram ver dwijnt. En ook de jeugdbrandweer Maar ze hebben wel geld voor kern raketten. Manjn Kluijfliout Waarom moeten ze die stoomtram nu per sé slopen15 Kunnen ze hem niet beter in een museum zotten? Abel van de Sande Punkers Mijn zus is half punk en ze is best aardig. Veel van haar vrienden zijn ook punk. Die zijn ook aardig Als punkers demonstreren wordt er ge- roezemoest. Dat is bij 'gewone' mensen altijd veel minder als over punkers Maar je moet niet naar de buiten kant kijken maar naar de binnen kant En aangezien je dat niet kunt mag Je niet over iemand oordelen Marline Ton Scholen die (kosteloos) voor een of meer klassen De Krullc- bak willen bestellen kunnen bellen naar de PZC in Vlissin- gen: 01184-15144. toestel 44. Alleen voor particulieren tot 16 jaar. Prijs 25 cent per regel. Opgeven bij het PZC-kantoor in Vlissingen of Middelburg óf een formulier invullen (verkrijgbaar bij de meeste lagere scholen) en opsturen. LET OP: zei je naam en/of lelcloonnummer IN de advertentie en sluit de postzegels IN de envelop (dus met opplakken) Te koop. witte Freetime kunstschaatsen mt. 34, zwarte mt. 33, 2 blauwe gympakjes mt. 128, 140 Tel. 01180-11410. Te koop voetbalschoe nen mt. 33 en 35 10,- per paar, voetbalshirt en broek VC Vlissingen 7-8 ir. 15.-. 01184-66538. Jeugdbrandweer Vreemd dat de jeugdbrandweer moet bezuinigen. Stel dat Je twee jaar op school zit. En dan moet je eraf, vlak voordat jé je diploma hebt Diana Brasser en Diana Joziasse Wat jammer als de jeugdbrandweer weg moet. Ik vind juist dat er meer moeten komen in Nederland. Gcrsoti Tilalij en RenC Ostö Raar hoor-van die jeugdbrandweer later kost een 'echte' opleiding nog meer Misschien bedenkt de ge meente zich nog. Philip de Vroe Te koop gevr.: velckijker voor jonge vogelliefheb ber, liefst 7x50. Tel.: 01180-34285. Te koop. prachtige witte sierduiven. Tel. 01180- 13908. Te koop. Quickvoetbal- schoenen mt. 5. Tel. 01188-2199. Te koop: Lima elektrische trein met transformator; iishockeyschaatsen, maat 38; Audio Sonic 27 MC- bak met antenne en voe ding; grote vogelkooi op standaard, Bennie en Re- né Boogaard, Amstel- straat 20, Oost-Souburg. Tel. 63063. Te koop: meisjes Polly- fiets vanaf 7 jaar. Tel. 01102-2698. Wie heeft er voor mij een xylofoon afwas- en/of keukenset van F Price te koop? Karlijn Vermeule. Tel. 01198-1941. Te koop: noren maat 41 en 1 elektronische bouw doos met zonne-energie 100 m 1, merk Lumen. Tel. 01100-14942 T.k.a paardrijlaarzen maat 37, paardrijcap z.g.a.n. Te bevr. Barbara Gulickx, Schepenenlaan 257, Middelburg. Tel 01180-15777. Te koop: ijshockey - schaatsen mt. 38, witte kunstschaatsen mt. 36, poppenwandel wagen. Klaasputhoek 9, Kloetin- ge Tel. 01100-13377. Te koop. jongensfiets met racestuur plm. 10 jr. Tel. 01180-12218. Te koop 1 p. ijshockey- schaatsen mt 38, i p kunstschaatsen, wit mt. 34, D en N van Nieuw- land. Tel. 01106-2901. Te koop gevr zeepkist op 4 wielen of onderstel v e kinderwagen Marcel Vermeulen, Prinsenlaan 2, tel. 01180-23638 Te koop: voetbalschoe nen merk Adidas Sevilla mt. 39 '/3. Prijs f 25,-. Kin- dersurfpak Long John mt. 148. Tel. 01184- 28287. Te koop: pick-up radio, radio Middelburgsestraat 57 a, tel 01184-65892. Te koop skirenhose maat 12t/m 14 jaar zwart. Tel. 01184-67989. Te koop: voetbalschoe nen, mt. 32. Te koop ge- Te koop: 1 skeltei vraagd: voetbalschoe nen, mt. 35, Jochem Da- vldse, Braamhof 10, Kou- 27140, Middelburg-Zuid. dekerke. Tel. 01185-1453. merk Kpfner. Marwilleke Martcjn. Tel. 01180- Te koop gevr paard- ri|broek plm. maat 170 Dorien van Boekhout Sin gel 167. Tel. 01184-18348 Vliss. Mijn fiets is gestolen, wie heeft er een te koop. Su- zanna Huibregtse tel. 01185-2306. Te koop: 1 Philips box m. bas-reflex 80 watt 80,- en 1 Marantz bas-speaker 40 watt 20.- 01196- 12883. Legorails, seinpalen, wis sels, kruisingen en batte rijwagens, 4,5 volt motor tjes. Halve prijs. Tel. 01180-35735. Te koop. rood regenpak mt. 164, gymschoenen mt. 35, voetbalschoenen mt.. 5, blauwe Renata- schoenen mt 37, Frances Bouma, tel. 01184-67972. Te koop: 1,p. jongens kunstschaatsen mt. 33, 1 p. witte meisjes kunst schaatsen mt. 25, skate- bord Tel. 01184-63166. Restjes wol gevraagd. Bouwina Geurts, Rossini- laan 19. Tel. 01184-67091 Te koop: Philips spel computer met 3 cass. koffertje, voor f 300,- 1V2 mnd oud. Tel. 01150- 12467. M. Doelder. Te koop gevraagd: cavia- kooi of grote hamster- kooi: Tel. 01193-682. Te koop: Fleischmann- trein met veel toebeho ren. Ronald Sturm, Veersweg 2, Middelburg. Tel. 01180-15287. Te koop: schaatsen mt. 35 20.-. Te koop gevr schaatsen of rollerskates mt 40 Tel 01184-16972 Te koop: hoogslaper compl. met lattenbodem, matras en trapje f 350, Kunstschaatsen mt. 38 f 35,-, idem mt. 33 25,-. Voetbalspel op poten 30,-. 't Zanddorp 44 M.'burg. Tel. 01180- 12108. Te koop gevr stereo Te koop gevr. mengpaneel mm. bands. Bel na 17.00 01117-1897. 3 mt. 170. Tel. 61057. Aangeboden: schaatsen mt. 31. be vraagd: kunstschaatsen mt 34. Tel. 01192-1840 Te koop gevr blauwe Lego rails voor mijn elektr Legotreln, ook wis sels enz Tel. 01186-1854 Te koop: Carrera race baan compl met trafo, auto's, kuipbocht, snel heidsregelaars, Tel. 01189-1339. Te koop, rolschaatsen z.g.a.n. met reflekt. wie len 25,-. Judopak, mt. 128 20,- Tel 01184- 62436, Vlissingen. Te koop: jonge mankana ries René Pieters, J. v Beierenstr. 9, 4472 B A 's-Hr. Hendrikskinderen Te koop voor de helft van de prijs mijn skibroek (Renhose) mt 164, is te klein, ik heb hem 10 da gen gedragen, is dus als nieuw. Cindy Wattel, Margrietln 13, Oostka- pelle Tel 01188-2326 Wie wil Pippi- en E.T.- kunst- plaatjes ruilen P en M. de Weerdt 01182-1823. Te koop: radiocassette recorder zg.a n. 45,-, Andrea Reidsma Pier- sonstr. 16, Vlissingen Tel. 01184-65573. Te koop gevr.: Suske en Wiske-boeken. Tel. 01184-62216 Te koop gevr i g st.z jongensfiets loeft. 9 a 10 jr. na 12.00 uur. Tel. 01 >80-27594. Te koop: |udopak mt 140, 15.-. Colin Breas, Zonnebloemstr 39. Goes Tel. 14458. Te koop: pick-up prijs 30,- te bevr. bij R Wssels. Tel. 01100-11216. Te koop d'ografisch bestuurbare auto, com pleet met zender, accu en oplader. Tel. 01100- 13765, Te koop gevr.. transfor mator voor Marklintrein Tel. 01180-27023. Postzegels: 75 verschil lende wereld 1,- Tel 01180-34420. Te koop. skateboard toebehoren, tevens race baan Te bevr. 01180- 26693. Te koop z.g.a n houten kinderschaatsen 10,- maat 27. Tevens stickers te koop 0,10 p st Tel 01192-2116. Wie koopt mi|n tekort ge worden bed van 80 x 190 voor 50,-? Bennie de Putter, 01184-70748. Fietsdiefstal Laatst gingen we naar Valkenisse We zetten onze fietsen in de bosjes Over het strand heen, en langs het fietspad terug Er kwam een meisje met haar ouders op de fiets lans Mijn zusje zei: Hé die rijdt op jouw We konden het niet meer goed zien. Want de vader ging achter dat meisje rijden Mijn moeder lachte nog Ze zei „Er zijn méér lichtgroe ne fietsen" Maar mijn fiets was wel verdwenen. Stelen ouders dan ook? Suzanna Huibregtse Wat raar dat mensen fietsen stelen. Koop toch een tweedehands Die zijn er vanaf ƒ25,- En voor 100. heb je een hele goeie. Gertjan Blaauwendraat Stakingen Ik hoop dat de stakingen nu ophou den We hebben er alleen maar last van Mensen komen te laat op hun werk. Oudere mensen kunnen niet naar de winkels. In Amsterdam is het nu zo vuil dat je er haast niet meer kunt lopen. En dat allemaal voor '7i Chantal van den Berg Door de stakingen krijgen we de kinderpostzegels te laat We hebben ze nog steeds niet. En dus kunnen we ze niet afleveren. Zo komt ieder een met de kerstkaarten in de pro blemen. Anne-Mieke Veldhoen Wie over deze Krullebak iets wil schrijven kan dat doen tot woens dag 28 december. Daarna maken wc de krant cn kan er niets meer bij. De redactie WATERSCHADE De zeer zware storm in het laatste weekeinde van no vember heeft in heel Zeeland schade veroorzaakt. Bomen en antennes woeien om, schepen raakten op drift en daken werden weggeblazen Zo verdween ook de dakbedekking van de Tech nische Bibliotheek in Vlissingen. Dat betekende niet alleen storm schade aan het gebouw. Maar voor al waterschade aan de bijna hon derdduizend boeken en tijdschrif- Zondag 27 november begonnen vrij willigers van de brandweer, biblio theek en mts het magazijn te ont ruimen Alles werd in de gang van de hts gelegd. Maar er moest snel iets mee gebeuren. Want bladzijden die nat geweest zijn, plakken tegen elkaar of worden rimpelig Bovendien is de kans groot dat opgedroogde boeken binnen 10 jaar gaan schimmelen Die schimmel kan dan in korte tijd de hele boe kencollectie aantasten Diepvries De hele voorraad boeken is tijdelijk verhuisd naar diepvriescellen Een week lang werkten mensen van de bibliotheek, geholpen door tiental len vrijwilligers aan de operatie Ieder boek of tijdschrift werd ver pakt in plastic en daarna in veiling- kisten vervoerd naar de koelcel. Daar blijft de hele voorraad tot een besluit over de verdere behandeling is genomen. „Droogvriezen is éen mogelijkheid", vertelt de heer C Hamann, voor lichter van de provinciale biblio theek. „Maar daarvoor zal alles weer verhuisd moeten naar cellen die met alleen vriezen, maar ook luchtledig te maken zijn. En het is de vraag wie dat allemaal moet betalen". De heer A. Meyer, medewerker aan de actie, is er inmiddels achter gekomen dat er in Nederland ner gens zoveel boeken tegelijk behan deld sunnen worden In Duitsland is er wel een mogelijkheid. Maar dat zou ruim 30 miljoen gulden kosten. Twee jaar De provinciale bibliotheek wil nu proberen zelf een geschikte vriescel te laten maken. Maar met een met te grote, en dus met te dure. cel zal het drogen van al die boeken zeker twee jaar in beslag nemen. Hoe het precies moet gebeuren is ook nog de vraag. Er wordt druk overleg gepleegd met onder andere Florence in Italië Daar hebben ze na een overstroming ook kostbare papieren laten vriesdrogen „Maar", verzucht de heer Hamann. „we kunnen niets beslissen voor het geld er is. Want de bibliotheek is niet tegen stormschade verzekerd" NA 50 JAAR WEER VLUCHT MET DC 2 NAAR MELBOURNE SCHIPHOL Op 18 decem ber start KLM-piloot Jan Plesman op Schiphol de eni ge DC 2 ter wereld die nog kan vliegen. Met drie be manningsleden vliegt hij naar Melbourne in Australië. Zo herdenkt de KLM dat bijna 50 jaar geleden haar beroemde vlieg tuig de Uiver eerste werd in de handicaprace van Londen naar Mel bourne Oudere mensen herinneren zich die gebeurtenis nog heel precies. In december 1934 stond heel Neder land op zijn kop toen bekend werd. dat de Uiver gewonnen had Een rtjke Australiër had de wed strijd georganiseerd. Hij wilde be wijzen dat het mogelijk was om geregeld en veilig van Engeland naar Australië te vliegen Noodlanding De Uiver deed vier dagen over de 20,000 km Tegenwoordig duurt die reis 22 uur. Eigenlijk was het een wonder dat het toestel won. Onder weg viel de radio aan boord uit. En gezagvoerder Parmentier moest op de paardenrenbaan in Albury (Au stralië) daarom een noodlanding maken. De kans dat zoiets de nieuwe Uiver ook overkomt, is maar heel klein Er wordt dit keer niet echt geraced. Jan Plesman mag er zes weken over doen. Ook heeft men nogal wat veranderd aan het vliegtuig. Sterke re motoren en moderne radio-appa- ratuur moeten voor meer veiligheid zorgen. Het vliegtuig zelf werd bij een vlieg tuigverzamelaar in Amerika gevon den. In stukken heeft men het naar ons lund gevlogen en weer om el kaar gezet. Ongeluk Wanneer het toestel over een paar dagen de lucht Ingaat, zal men ook het ongeluk herdenken dat de echte Uiver overkwam. Een paar weken na de beroemde vlucht verongelukte het Op weg van Amsterdam naar Batavia (Ja karta, Indonesië) kwam het in een storm terecht en raakte op volle snelheid de woestijngroen. De NOS zal de herdenkingsvlucht op de televisie uitzenden. En op Schiphol is tot eind 1984 een ten toonstelling ingericht met alles wat aan de Uiver herinnert. AMSTERDAM Geleerden zullen nog zeker 30 jaar nodig hebben om alles te begrijpen wat de IRAS tot, nu toe naar de aarde heeft gezon den De satelliet blijkt zoveel ont dekkingen gedaan te hebben dat op dit ogenblik nog maar een klein gedeelte daarvan bestudeerd is. En het houdt bovendien niet op de IRAS cirkelt nog zeker 2 maanden rondom de aarde Negen maanden geleden stuurden Amerika, Engeland en Nederland de IRAS het heelal in, De drie landen wilden vooral graag weten hoe sterren 'geboren' worden en hoe en wanneer het heelal ontstond, Men heeft daar wel een idee van, maar vanaf de aarde is er weinig zekers van aan de weet te komen Zo veronderstelt men dat de aarde 22 miljard jaar geleden ontstaan is door een enorme knal, de oerexplo- sie. Maar het fijne is er nog niet van bekend Stofschil De belangrijkste ontdekking van de IRAS (tol nu toe) lijkt de stofschil rond de ster Wega Wega Is een van de bekendste en helderste sterren aan de hemel Ze maakt deel uit van het sterrenbeeld Lier en staat in deze tijd van het jaar in het noordwesten laag boven de horizon Min of meer toevallig ontdekte men dat een gigantische stofwolk van hagelstenen, rotsblokken en plane ten de ster omgeeft. Hiermee is voorgoed bewezen dat er planeten bulten ons eigen zonnestelsel be staan. Hallo Dit grote nieuws kwam enige tijd geleden op alle voorpagina's in de hele wereld. In Canada stond in een krant, zelfs een artikel met de kop 'Hallo daarboven!' Sommigen geloven namelijk ook dat nu bewezen zal worden dat we niet de enige levende wezens in de ruimte zijn Dat is wel wat voorbarig De IRAS heeft immers ook aange toond dat het daarvoor op Wega te koud is Er heerst een temperatuur van 185 graden onder nul Boven dien is de ster veel 'te jong. Als de IRAS in Januari volgend jaar helemaal stopt met in het heelal 'kijken' zullen andere satellieten het werk overnemen Of Nederland aan die ruimtevaart- programma's meedoet, is nog niet duidcfijk Ze kosten voor ons land eigenlijk te veel Toga Politieman Jean Burlet uit Oostburg heeft het vast jammer gevonden dat hij voor zijn ar restanten niet meer kon doen. En daarom begon hij zich vier jaar geleden in zijn vrije tijd rechten te studeren Ieder vrij uurtje gebruikte hij voor zijn studie Begin van deze maand was het zover, hij trok zijn politie-uni- form uit cn zijn toga aan Nu verdedigt hij als advocaat de mensen die voor de rechter moeten verschijnen. Trap De bekende EiJJ'eltoren in de Franse hoofdstad Parijs wordt grondig opgeknapt Dat kost maar liefst 75 miljoen gulden. Om dat geld een beetje terug te verdienen werd een 94 jaar oude trap te koop aangeboden. De gietijzeren wenteltrap, die miljoenen mensen van de twee de naar de derde verdieping bracht, werd in 2U delen ver kocht. Bijna 700.000 gulden bracht dat op Een deel van de trap zal verhui zen naar een ander wereldbe roemd beeld, het Vrijheidsbeeld in New York Poppen Xavier Roberts heeft nooit dur ven hopen dat zijn zelfgemaak te lappenpoppen zo goed ver kocht zouden worden 'Kinde ren uit het koolveld' noemt hij zijn poppen, die allemaal ver schillend zijn. Het werd m Amerika een nieu we rage De verkoop ging zo goed dat de poppen niet meer aan te slepen waren. Een fabriek in Hongkong maakt de poppen nu met dui zenden tegeliik Maar zelfs dat is met genoeg Er worden nu al poppekinderen voor ontzettend veel geld op de zwarte markt verkocht. En dan te weten dat ze in de winkel al ongeveer 375 gulden kosten. cartoon cartoon jUbenmoi Mirjam Moolcnaar en Manska Labruere Oostkapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5