eden AZ: bezuinig door amenwerking ziekenhuizen Zeeuws protest tegen verlagen uitkeringen Loodsensociëteit viert het eeuwfeest met gedenkboek Binnenvaarttanker op Veerse meer na dertig uur weer vlot Wissel Zeeuws-Vlaanderen PZC/ Streek VERZEKERDEN AL GENOEG GEPAKT' ^ANDAG 12 DECEMBER 1983 lOOSENDAAL Ziekenhuizen in dezelfde regio moeten nauwer gaan samenwerken op Vei jedisch vlak. Dat kan leiden tot grote besparingen in de gezondheidszorg. Bij de 16 Oortgaande bezuinigingen dienen de ziekenfondspatiënten in ieder geval te worden ontzien, ieledenraad van het Algemeen Ziekenfonds voor West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen \l\ nam zaterdagmorgen in Roosendaal eenstemmig dat standpunt in tijdens de algemene ergadering. De bezuinigingen mogen met verder orden afgewenteld op de verzeker- werd vastgesteld door de leden. i linke schade bij lotsing in Oostburg I0STBURG Bij een aanrijding op 8 kruising Nieuwstraat-Brugse Vaart Oostburg zijn zaterdagmiddag om- reeks vier uur twee personenauto's nkbeschadigd. Bestuurder A D uit luis reed vanaf de Brugse Vaart de leuwstraat op. Daarbij verleende hij len voorrang aan bestuurder C. J. L. -•'c' it Stampersgat, die over de Nieuw- "n.: raai in de richting van Oostburg !i eed. Persoonlijke ongevallen deden 1 ich niet voor Schade bij CPC in Sas van Gent door defecte machine As VAN GENT - Machines en het ebouw van het bedrijf CPC Neder- ind bv in Sas van Gent hebben bdagmiddag omstreeks kwart voor ialf schade opgelopen, doordat één i de automatische centrifuges de fect raakte. De schade werd veroor- HU aakt doordat een deel van het draai- 'V nde gedeelte weggeslingerd werd en Ibijgelegen machines trof. De oor- aak van het defect en het schadebe- rag waren zondagavond nog onbe- end Bij het ongeval is geen perso- an CPC gewond geraakt. er.rfOES Ziekenhuis De Bevelanden. .30-16.30 uur: Uitzending Nomen «I b Kcxo. ill] 1DDELBURG Gasthuis, 20-21 30 Uitzending Rawa. diiïlSSINGEN Bethesda-St.-Jo- phziekenhuis. 20-21.30 uur: Uitzen- ng Rawa. [ede e Piek, 21 uur: Filmcircuit met 'A :onp lie of things'. ,,We moeten het geld halen waar het zit bij de ziekenhuizen en de specia listen". Ook de Zeeuws-Vlaamse ziekenhui zen moeten nauwer samenwerken, stelden de leden vast. Vooral bij de aankoop van peperdure, gespeciali seerde onderzoeksapparatuur dient daarop te worden gelet. Nauwere sa menwerking kan ervoor zorgen dat niet alle ziekenhuizen in een regio over dezelfde dure apparatuur hoeven te beschikken. Dat brengt een betere uitwisseling van medische onder zoeksgegevens met zich mee. De ledenraad ruim 45 verzekerden en belangstellenden uit de regio West- Schade drie auto's door ontwijken fiets HULST Bij een aanrijding op de Stationsweg in Hulst zijn vrijdag avond omstreeks acht uur drie perso nenauto's beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen de autobestuurder E. W. uit Hulst, volgens zijn lezing aan de groep Hulst van de rijkspolitie, op genoemde weg een fietser wilde ont wijken en daarbij op een nog on verklaarbare wijze op de linker weg helft terecht kwam. Daarbij kwam bestuurder W. in bot sing met de auto's van P van G. uit Hulst en I. H. uit Schoondijke. Uitein delijk kwam de auto van W. tegen een hek van een plantsoen tot stilstand. Nadat W. in eerste instantie na de aanrijding was doorgereden meldde hij zich later bij de politie Jongelui beschadigen passerende auto SINT-JANSTEEN Bij een aanrij ding in de Jos Everaertstraat in Sint- Jansteen is zaterdagnacht om kwart over twaalf een auto en een brommer beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen de brom fietser J. de R. uit Hulst slipte en daarbij tegen de geparkeerde auto van W. M. uit Hulst terecht kwam Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen droeg nog meer ideeen aan voor bezui nigingen. Een Bredase apotheker sig naleerde een 'overdaad' aan voorge schreven geneesmiddelen. Hij had in één jaar tijd maar liefst 67 kilo te veel voorgeschreven medicijnen terugge kregen van patiënten Dat levert vol- Kennismakingsles ZIKV Terneuzen werd afgelast TERNEUZEN De kennismakings lesdag voor het werken met textiel, keramiek en gips van bet ZIKV (Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming), afdeling Terneuzen, ging zaterdag in het atelier aan de Leeu wenlaan, niet door. „Er hadden zich maar een paar mensen aangemeld. Het financiële risico is te groot als jc zo'n dag dan toch laat doorgaan", zegt ZIKV-directrice en stafdocente in Terneuzen Anne-Lies Soel. Volgens haar is de geringe belangstel ling te wijten aan de dure december maand. Mensen hebben geen zin nog eens vijfentwintig gulden neer te tel len voor een ZIKV-werkdag. hoewel Anne-Lies Soet dat bedrag voor zes uur les, laag vindt „Ik geef toe dat het een gok is, in deze tijd van het jaar moet je zoiets eigenlijk niet organise ren aldus AnneLies Een kennismakingsdag in de openba re school te Oostburg ging zaterdag wel door Tien mensen lieten zich informeren over synthetische wolverf technieken ..Daar is de kring belang stellenden wat groter. In ons atelier in Terneuzen zitten we een beetje geïso leerd. We krijgen alleen de eigen cur sisten over de vloer. In Hulst in Den Dullaert' is de toeloop ook veel gro ter". Om meer contact met het pubhek te krijgen organiseert het ZIKV in ja nuari een overzichtstentoonstelling in het Terneuzense Museum. Anne-Lies Soet verwacht daarmee meer door stroming naar de jaarcursussen, die overigens goed lopen, te krijgen gens hem een schadepost van onge veer 130 000 gulden Hij pleitte voor een beperking In plaats van grote hoeveelheden medicijnen ineens aan een patient te geven zou er telkens voor maar enkele weken gebruik ver strekt moeten worden De ledenraad sprak zich zaterdag fel uit togen het plan van staatssecreta ris Van der Reijden om verplicht verzekerden de eerste twee dagen ziekenhuisopname zelf te laten beta len. Volgens voorzitter B. van Gils van de AZ-ledenraad moet daarvoor weer een verzekering worden afgesloten die maandelijks op dertig gulden komt „Niet alleen het bestuur van de leden raad. maar ook de directie van AZ is daar op tegen", stelde hij vast, „Het druist in tegen de solidariteitsgedach- te die ten grondslag ligt aan de zie kenfondsverzekering" Kinderpremie Op grond daarvan nam de ledenraad dit jaar ook al een motie aan tegen plannen voor de invoering van 'kin derpremie' en een leeftijdentoeslag voor vrijwillig verzekerden. De 'kin derpremie' zou vooral de gezinnen treffen. Van Gils: „Onderzoek heeft uitgewezen dat juist deze gezinnen weinig kosten maken". Zaterdag stelde hij tevreden vast dat het ministerie waarschijnlijk zal af zien van deze plannen. „Dat is goed nieuws voor ons", merkte hij op. De vergadering van de ledenraad stond, vrijwel geheel in het teken van de bezuinigingen. De 'eigen bijdrage' voor ziekenfondspatiënten kwam ter sprake, evenals de dreigende heffin gen voor de verplicht verzekerden en de budgettering in de gezondheids zorg AZ-directeurC H. Wellhüner gaf een uiteenzetting van de actuele pro blemen. waarna voorzitter Van Gils van de ledenraad de discussie leidde Credo.van de aanwezigen: ..De verze kerden zijn al genoeg gepaktDe ledenraad zal haar standpunten ken baar maken aan het bestuur van het ziekenfonds FILMVOORSTELLINGEN sneli ÏRGEN OP ZOOM - Roxy I, 14, gi .45 en 21.15 uur Never say never erd! ain, a 1. lkp ixy II, 20 uur: Jonge wilde meisjes, Jr. e pc Dem'Actueel I, 20 uur: Sophie's etii jmii nem'Actueel II, 20 uur: Privates on nda rade, 12 jr. eaï inem'Actueel III, 20.30 uur: Filmliga cjen et Die dritte Generation. DES Grand, 20 uur Never say iter again, a.l De Koning van Engeland, en 20 uur Never say never again, hpj 14 30 uur De gravin begeert, 18ji uur: Breathless. 16 jr.: 20 uur: Cels with golden guns. 16 jr.; 20 uur: hunger. 16 jr. crifOSTBl'RG Ledel. 20 uur: Lieve asjes, kleine prijsjes, 18 jr 'tiwfERNEl'ZEN Luxor, 20 uur: Never again, a.l.; 20 uur Amanda 8 rneht. 18 jr. I JSS1NGEN Alhambra I. 20 uur tri» ever say never again, a.l. bric' Lhambra II. 20 uur: Psycho n. 16 jr. BOZE BRIEVEN AAN 'DEN HAAG' 1,11 TENTOONSTELLINGEN XEL Galerie Bellemans. 10-18 df ur Tekeningen uit 'Zeeuws Platen- f» lek'; kindergalerij tekeningen van k enéNijhofr" ir.c-yRüiMSSE Hal gemeentehuis. 12 en 14-17 uur- 'Stille getuigen uit enkoud verleden' itm 31 121. OMBl'RG Biologisch Museum, |17 uur: De natuur in Zeeland' en lloemdijken in Zeeland'. jEILLE Landbouwmuseum, 10-12 13-17 uur Oude landbouwwerktui- tn ÏEINKENSZAND De Stenge. 10- 2 en 14-17 uur Installatie'The enclo- ure van Martin McNamara. 1ULST Galene Van Geyt, 9-12 en U8 uur: Feest der kleine formaatjes. ibliotheek: Oude en nieuwe stads weiden van Hulst' (t'm 14 12) HDDELBURG Zeeuws Museum. H7 uur: Krabbels en kapitale teke nen' it'm 6/1). Oibachtencentrum Demerary. 9-17 W Diverse ambachten en exposi- jSRNEUZEN Tierelantijn, 14-18 Ut'Poppen van Wopje v. d. Kamp en JesBleeker (t/m 31/12). Ter Schorre Tekeningen en schilde ken van leerlingen Zeldenrustcollege tai 7- Jal stadhuis, 8.30-12 en 13-16.30 uur: verken W. O. j. Nieuwenkamp. USSINGEN Gevangentoren, anal 17 uur. Werken Ineke Otte. [eptielenzoo 'Iguana', 14-17.30 uur: jkpositie levende reptielen, amfi- Jeen en insekten. jZEN'DIJKE Museum, 10-12 en 13.30-17 uur: 'Radio in oude en nieuwe W (tm 18/12). HULPCENTRA cn Midden-Zeeland Goes, tel ivo 14444 (ook voor milieuklachten i. «uw sch-Vlaanderen Alarmnummer ,t00 'brandweer en ambulance). Ilsri n-'S-'le hulpdienst Zeeland, tel 15551, dag en nacht bereikbaar «r hulpdienst Zeeland voor mensen in ■w.teL01180-36251van 10.00-24 00 uur- Wfnds van 20.00-24 00 uur 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. "*•14845. dag en nacht bereikbaar, efc- l e Harlsl'chting. tel. 070-614614 «•"eiken op kantoordagen van 9-17 uur MIDDELBURG - Zowel FIOM Zee land als de commissie baanloosheid van de hervormde kerk in Zeeland hebben geprotesteerd tegen de gevol gen die de uitkeringsgerechtigden ondervinden van het beleid van de huidige regering. Beide instellingen hebben -onafhankelijk van clkaar- hun grieven laten blijken in brieven aan de ministers van sociale en eco nomische zaken en aan de tweede kamer. FIOM Zeeland constateert, dat de financiële situatie waarin vooral vrou welijke alleenstaande ouders en hun kinderen verkeren, steeds slechter wordt „Wij merken als hulpverle ningsorganisatie, dat de mensen die van een minimale uitkering moeten leven, onder steeds grotere spannin gen komen te staan. Juist deze men sen worden nu nog eens extra gedu peerd door kortingen op hun uitkerin gen". schrijft FIOM Het gevolg hier van is. dat de schulden van deze groep steeds groter worden, dat woonlasten als huur en energie met meer kunnen worden betaald en dat reparaties of vervangingen met meer kunnen wor den gedaan FIOM wijst op het isolement, waann de alleenstaande ouders terechtko men. omdat ze telefoon, sport. ont- spanning, cursus en studie niet meer kunnen bekostigen „Als hulpverle ners zien we uitingen van depressivi teit. moedeloosheid, machteloosheid, sociaal ballingschap, vereenzaming, uitzichtloosheid, schuldgevoelens ten opzichte van de kinderen, het gevoel tweederangsburgers te zijn. en een grotere afhankelijkheid van uitke ringsinstanties". FIOM vraagt de re gering daarom af te zien van het verlagen van de uitkeringen. „De ge volgen van de crisis mogen niet wor den afgewenteld op de categorie een oudergezinnen", vindt FIOM Zeeland. Hervormde commissie Ook dc commissie haanloosheid van de provinciale hervormde jeugdraad en de provinciale diakonale commis sie in Zeeland noemt het regeringsbe leid 'verbijsterend'. „Baanlozen ken nen veel stille armoe. Daarom is het verbijsterend dat de regering de las ten van de bezuinigingen voor zo'n groot deel eenzijdig oplegt aan de zwakke groepen binnen onze samen leving. De moeilijkheden, uitzicht loosheid en de spanningen waarmee velen moeten leven worden hierdoor nog groter. Het is des te meer onbe grijpelijk, omdat de samenleving best bereid is om uit solidariteit iels in te leveren om de uitkeringen op peil te houden. Helaas heeft de rege ring de positieve solidaire instelling van de vakbeweging niet geaccep teerd. Hierdoor wordt weer de zwak ste groep getroffen", schrijft de com missie baanloosheid. „De gevolgen van de crisis mogen niet worden afgewenteld op de groepen die toch al op de rand van het bestaans minimum leven, en die zich boven dien nauwelijks daartegen kunnen verweren". De commissie vreest ver der. dat het op deze manier uithollen van het stelsel van sociale zekerheid zal leiden tot grote spanning en'pola risatie tussen de verschillende bevol kingsgroepen, met alle gevolgen van dien. Zeeuws-Vlaamse industriepastor Lambert Ouwens in Terneuzen overleden TERNEUZEN - Op 53-jarige leeftijd is zaterdagmorgen in Terneuzen overleden de industriepastor Lam bert Ouwens. Hij w as sinds 1980 industriepastor in Zeeuwsch-Vlaan deren. Lambert Ouwens was al gerui- me tijd ziek. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. Voordat hij in 1980 als industriepastor in Zeeuwsch-Vlaanderen begon was hij ruim 20 jaar in Frankrijk actief als priester-arbeider. Hij werkte daar ook geruime tijd in een drukkerij. Hij ging op zijn achttiende naar Frankrijk en werd daar tot priester gewijd. Hij was van '57 tot '78 werkzaam in het bis dom Chartres. Na zijn huwelijk in 1978 werd hij sociaal werker in een tehuis voor jongeren met problemen. Toen Lambert Ouwens in augustus '80 als industriepastor in Zeeuwsch- Vlaanderen begon heeft hij een maand bij CPC Sas van Gent ge werkt. Tijdens deze stage wilde hij kennis maken met het dagelijks leven van werknemers in de Kanaalzone. Ouwens meende dat de laagstbetaal den in onze samenleving, de 'mannen van de werkvloer' ondergewaardeerd werden zowel wat aanzien en respect betreft als wat betaling betreft Dit vond hij een onrechtvaardigheid die hij aan de kaak wilde stellen. Dat, deed Ouwens door op bezoek te gaan bij diverse bedrijven en met het opzet ten van gespreksgroepen met arbei ders. Hij had deze gespreksgroepen al opgezet in de Kanaalzone en in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Hy was nog bezig met hel opzetten van zo'n ge spreksgroep in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. In deze groepen werden the ma's besproken als 'de waarde van het werk in het bestaan' en het nut van de verzorgingsstaat' Er werd te vens gesproken over wat mensen doen in hun werk en hoe ze zich daarbij voelen Ouwens had ook veel vuldig contact met vakbonden. Een motto van de Zeeuws-Vlaamse indus triepastor was 'Daar waar arbeiders met elkaar praten over hun strijd en hun geloof, dat is kerk-zijn De uitvaartdienst is morgen, woens dag om 14 00 uur in de Tnmteitskerk in Terneuzen. Daarna is de begrafenis op de Zuiderbegraafplaats B en w Sas van Gent willen riolering laten aanleggen bij Zandstraat SAS VAN GENT Het college van burgemeester cn wethouders in Sas van Gent wil op drie plaatsen buiten de kern Zandstraat rioleringen aan leggen. Daardoor kunnen in totaal 45 woningen aangesloten worden op het druk rioleringssysteem, zodat het rechtstreeks lozen op het oppervlak tewater tot het verleden gaat beho ren. Voor één van de buitengebieden, tussen de spoorlijn in de Zandstraat en Driekwart is het nodig direct een besluit te nemen over de aanleg van de nieuwe rioleringen. Als de gemeenteraad van Sas van Gent nog voor het einde van het jaar besluit lot die werkzaamheden, kan een beroep worden gedaan op subsi diemogelijkheden via de 'verfijnings regeling'. Per 1 januari 1984 wordt die regeling veranderd, waarna een subsi die-aanvraag voor dit project waar schijnlijk wordt, afgewezen. Volgens het Sasse college zijn er nogal wat voordelen verbonden aan het druknolenngssysteem De leidingen kunnen gelegd worden zonder dat er diep gegraven moet worden, er zijn zeer lage aanlegkosten en betrekke lijk weinig onderhoud. Voor het totale rioleringsproject, waarbij ook het gebied vanaf de Zand straat tot de firma Van Opdorp en een achttal woningen in de Kanaalpolder bij Philippine, bedragen de aanleg kosten bijna 400 000 gulden Daaron der valt tevens het onderhoud voor de eerstkomende twintig jaar Met de laatste twee projecten is overi gens geen haast geboden. Die gebie den vallen met onder de 'verfijnings regeling'. zodat daar met al dit jaar begonnen moet worden Als het voor stel van het Sasse college in de raads vergadering van vanavond (maandag) wordt goedgekeurd, wordt direct ge start met de werkzaamheden aan het begin van de Zandstraat. De gemeenteraadsvergadering begint om 18.30 uur in het gemeentehuis aan de Westkade Weer staat aanleg ijsbanen in Oostburg tijdelijk in de weg OOSTBURG De start van de aanleg van twee ijsbanen in Oostburg, die afgelopen week eind was gepland, ging wegens de slechte weersomstandighe den niet door De terreinen wa ren door de vele regen te drassig geworden, om met de grond werkzaamheden te beginnen Zaterdag 17 december zal om acht uur 's morgens een nieuwe poging worden gewaagd. Om het verharde voetbalveld, gelegen in het sportveldcomplex zal dan een dam worden gelegd. Zo gauw de vorst intreedt kan het veld onder water worden gezet. Aangezien l\et sportcomplex van een goede verlichting is voorzien, zal er ook 's avonds geschaatst kunnen worden De Oostburgse ijsvereniging heeft van de gemeente ook een stuk grond toegewezen gekregen in de nieuwbouwwijk Regulus. Ook daar zal aanstaande zater dag met de aanleg worden ge start Een opengewerkte tekening van het voormalige magazijn aan de Nieuivstraat dat is omgetoverd tot een expositieruimte. IN LOOP VAN '84 TAL VAN ACTIVITEITEN VLISSINGEN - De Vereniging Ne derlandse Loodsen Sociëteit begint in april 1984 mei de activiteiten in het kader van het honderdjarig jubileum van de vereniging. In die maand verschijnt het gedenkboek 'Een eeuw loodsen op en om de Schelde' en gaat in het voormalige magazijn aan de Nieuwstraat in Vlissingen een tentoonstelling van start die tot de herfstvakantie zal voortduren. De officiële presenta tie van het bock en de officiële opening van de expositie vinden plaats op 27 juni, de dag dat het op de kop af honderd jaar geleden is dat de statuten van dc vereniging werden goedgekeurd. Het jubi leumprogramma omvat tevens en kele onderdelen die specifiek zijn gericht op het 12,5-jarig bestaan van het Seheldeloodsenkoor en het 25-jarig bestaan van de loodsen sportvereniging LVV. De Vereniging Nederlandse Lood sen Sociëteit heeft zich ten doel gesteld in het komende jaar aan de hand van de jubileumactiviteiten te laten zien wat het werk van de loodsen inhoudt en wat voor positie de vereniging daarbij inneemt. Om dat te bewerkstelligen werd een jubileumcommissie benoemd, die ruim drie jaar geleden aan de slag ging met de voorbereidingen Eén van de resultaten van dat werk is de uitgave van het gedenkboek. Aanvankelijk was het de bedoeling dat alleen de vereniging in het boek zou worden belicht, maar de samen stellers kregen zo'n grote hoeveel heid materiaal toegestuurd, dat be sloten werd een boek uit te geven waarin alle facetten van het loods- werk worden belicht Het boek wordt in eigen beheer uitgegeven door de vereniging en zal dan ook niet worden verkocht via de boek handels. maar uitsluitend verkrijg baar zijn via de sociëteit Het boek omvat drie hoofdafdelingen de vooroorlogse periode met ruime aandacht voor de concurrentie strijd met de Belgische loodsen - de oorlogsjaren en de naoorlogse perio de Met name in dat laatste deel wordt ruime aandacht besteed aan de ontwikkelingen rond de vereni ging De officiële presentatie van het boek vindt plaats tijdens het feest programma op 27 juni. Dat begint met een ochtendprogramma vooi de genodigden, waarin het gedenk boek ten doop wordt gehouden. Ne de lunch aan boord van een in de Koopmanshaven afgemeerde salon boot volgt de presentatie van een speciaal voor het jubileum samen gestelde langspeelplaat van het Seheldeloodsenkoor en de officièle opening van de expositie in de magazijnen aan de Nieuwstraat. Dit gebouw is door de loodsen ge schikt gemaakt voor de tentoon stelling. De expositie zal een beeld geven van de ontwikkeling van de hulpmiddelen die de zeescheep vaart nodig heeft bij het vinden van de vaargeulen naar en van de laad- en losplaatsen Zo zal er onder meer aandacht worden besteed aan de cartografie van het zuidelijk deel van de Noordzee, de bebakening van de vaargeulen in de loop der jaren en de ontwikkeling van de betonnings- en loodsvaartuigen Voor deze expositie beschikt de vereniging over een groot aantal - speciaal voor deze gelegenheid ge bouwde - modellen van schepen die bij het loodswezen in gebruik zijn of waren. Als de toestemming van het gemeentebestuur wordt verkregen, dan zal het publiek door middel van een ankerexpositie op Bellamypark en Nieuwstraat gewezen worden op de tentoonstelling in het voormali ge magazijn. Het officiële gedeelte van het pro gramma op 27 juni wordt afgesloten met een kranslegging bij het stand beeld van Frans Naereboutkrans- legging bij het standbeeld van Frans Naerebout kranslegging bij het standbeeld van Frans Naere bout op het Bellamypark. Hierna volgt een openbare receptie in de sociëteit aan Boulevard De Ruyter 's Avonds is er vanaf 19.30 uur een herdenkingsplechtigheid ter ere van Frans Naerebout in de St Ja- cobskerk in Vlissingen Aan deze plechtigheid werkt zangeres Thérè- se Steimetz mee. een rechtstreekse afstammelinge van Frans Naere bout Verder treden op het Zeeuws Orkest, het Dameskoor Westkapel- le, het Seheldeloodsenkoor. leerlin gen van de Vlissingse Frans Naere- boutschool en de Goese scouting groep met dezelfde naam. Het avondprogramma is voor ieder vrij toegankelijk. De jubilerende vereniging Eén van de hoogtepunten van de jubileum viering wordt ongetwijfeld de uikt- voering van een beloodsing anno 1884. De juiste datum van dat ge beuren staat nog niet vast, maar de jubileumcommissie streeft ernaar dit rond 10 augustus te laten plaatsvinden. Een en ander is on der meer afhankelijk van het feit of op dat moment een groot zeilschip ter beschikking is. De commissie hoopt op de komst van meerdere grote zeilschepen en verwacht daarnaast nog een flink aantal drie- en viermasters en kleinere zeilschepen, zodat de rede van Vlis singen een aanzien krijgt dat over eenkomt met dat van 100 jaar gele den. Op woensdag 22 augustus is er op de rede van Vlissingen een vlootpre- sentatie van schepen die op eniger lei wijze bij het werk van het loods wezen betrokken zijn De loodsensportvereniging houdt ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan een badrmntontoernooi op 4 februari in sporthal Baskenburg. een volleybaltoernooi op 22 septem ber in sporthal Oost-Souburg en een voetbaltoernooi op 8 septem ber Deze laatste sport komt op 18 mei ook al aan de orde. Op die datum houdt de LW het Interna tionaal Loodsen Toernooi. De orga nisatie hiervan ls speciaal met het oog op het jubileum voor 1984 toe gewezen aan de vereniging. Het Seheldeloodsenkoor brengt een jubileumalbum uit. Op zaterdag 27 is er in de Schouwburg in Middel burg een 'Shantyfestival', dat om 20.00 uur begint. De generale repeti tie, aanvang 14.30 uur. is eveneens voor hel publiek toegankelijk. De jubileumviering wordt afgelso- ten op zaterdag 24 november met een galabal in hotel Britannia, waarby alle zalen in gebruik zullen worden genomen De toegangsprijs die voor dit bal wordt geheven, komt ten goede aan de Missions to Seamen in Vlissingen-Oost. Vlissingen krijgt ook een blijvende herinnering aan het jubileum. De Vereniging Nederlandse Loodsen Sociéteit heeft de gemeente Vlissin gen een hardstenen peiltafel aange boden, die een plaatsje zal krijgen op de boulevard. De datum van overdracht is nog niet bekend. JESSICA 'BIJHANSWEERT VOORDEEL LOS KORTGENE HANSWEE KT - Zeeuw se bergingsbedrijven hebben zich het afgelopen weekeinde bezig gehouden met twee gestrande schepen. De vrij dagmorgen op het Veerse Meer vast gelopen binnenvaarttanker 'Thea' kon zaterdagmiddag, na zo'n dertig uur. worden vlotgctrokken. De 'Jessi ca'. die sinds zondag 27 november op de Westhavendam van Hansweert zit, is vrijdagavond 60 graden ge draaid, maar zit nog vast met het achterschip. Zaterdagmiddag zyn de bergers van de sleep- en bergingsbedrijven L Pol derman in Hansweert en Van den Akker in Vlissingen er in geslaagd de Belgische binnenvaarttanker 'Thea' (998 ton) vlot te trekken en naar dieper water te slepen. Het schip, met 925 ton Solvenol-3 onderweg van Mid delburg naar Rotterdam, liep vrijdag morgen omstreeks half acht aan de grond op het Veerse Meer ter hoogte van de Paardekreek, in de omgeving van Kortgene, De'sleepboot 'Tijger- haai' van Polderman voer uit. vanuit Wemeldinge en kwam lot de ontdek king dat de binnenvaarttanker 70 cm omhoog was gevaren, zodat assisten tie werd ingeroepen van de sleepbo ten 'Bravo' en 'Breezand' en het ber gingsvaartuig 'Walrus' van Van den Akker Vrijdag is nog geprobeerd het zand en de klei waar de tanker op rustte zoveel mogelijk weg te draaien, doch men slaagde er niet in het schip vlot te krijgen. Zaterdagmorgen wer den onder leiding van Leen Polder man verschillende pogingen onderno men. waarbij, naast de reeds genoem de sleepboten, ook de 'Evertsen' be trokken was, zodat het totale motor vermogen van de hulpverlenende schepen 3310 pk bedroeg Zaterdag middag om kwart voor drie kwam er eindelijk beweging in de 'Thea' en enkele ogenblikken later raakte het schip vlot Zonder schade kon de binnenvaarttanker de reis naar Rot terdam voortzetten. Havendam Het bergingsbedrijf Polderman slaagde er vrijdagavond in de onder Zwitserse vlag varende tanker 'Jessi ca' (1105 ton) van de Westhavendam Schade voertuigen na slippartij TERNEUZEN De Terneuzense au tomobilist F. V. werd door paniek bevangen toen hij bij de kruising van de Mr Haarmanweg met de Roose- vcltlaan tegen de wagen opbotste van de Sluiskillenaar D. O. die vlak voor hem had afgeremd om te stop pen voor 'rood licht. Ze wilden allebei rechts afslaan naar dc Roosevcltlaan. Na de botsing stapte O. uit om de schade te regelen maar V. ging er plotseling als een haas vandoor. O ging in de achtervolging en kreeg hem te pakken op de Bachlaan V weigerde de beschutting van zijn auto te verlaten, zodat O. uiteindelijk de marechaussee Inschakelde V was in tussen naar huis gelopen Omdat de politie een alcohol-lucht ontwaarde werd V de bloedproef afgenomen. Dat alles gebeurde zaterdagmiddag rond 13.00 uur. van Hansweert te trekken, waar het 80 meter lange schip in de zware storm van zondag 27 november op terecht was gekomen. Men heeft nu ook kunnen constateren dat de tan ker daarbij lek is geraakt. Ter hoogte van de machinekamer is lekkage ontstaan, waardoor er water m de machinekamer kon stromen Vrijdagavond bij hoogwater slaagde de sleepboot 'Alpha' van Polderman er in het voorschip vnj van de dam te trekken en de tanker ongeveer 60 graden rond te trekken Het achter schip bleef, doordat het water niet hoog genoeg kwam, tegen de voet van de dam zitten De volgende keer wan neer extra hoog water wordt ver wacht. zal getracht worden het schip vlot te trekken en bij de scheepswerf af te meren Experts zullen daar on derzoeken of de tanker nog gerepa reerd zal worden Voorlopig blijft de 'Jessica nog op de slikken van Hans weert liggen. Terneuzenaar reed door na botsing Hl'LST Bij een aanrijding door een onbekende weggebruiker in de Korte Nieuwstraat in Hulst is in de nacht van zaterdag op zondag de auto van A. K. uit Terneuzen flink bescha digd. De auto van K liep daarbij vooral aan de achterzijde veel schade op De dader liet geen visitekaartje met zijn naam en adres achter Wel had hij de afgebroken bumper van de auto van K op het kofferdeksel gelegd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21