PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT te PZC emonstranten dringen tinnen op Woensdrecht Nobelprijswinnaar Walesa vreest wanhoopsdaden Polen Israël weigert PLO vrije doorvaart te verlenen kleintjes Smit Tak bergt brandende tanker vandaag Schakel: boycot Oostenrijk als wintersport-land IROEPJE HIELD ZICH NIET AAN AFSPRAKEN Paus bij Lutherse dienst Alarm in Londen na bomaanslag Toenemende bewolking Serst zonnig en hier en daar mistban- ':en in de loop van de dag van het lesten uit toenemende bewolking en tgen de avond mogelijk sneeuw. In if ochtend lichte vorst, middagtem- tratuur iets boven nul. Tot matig oinemende zuidenwind 26e jaargang no. 291 aandag 12 december 1983 aan de andere kant van de poort ramen er demonstranten het ter- op. Ze hadden een bres geslagen de prikkeldraadversperring maar trdcn gedwongen terug te gaan adat een van de leden van het korps chtmachtbewaking het gat dichtte er met een hond te gaan staan, ikelen trokken zich niets aan van de ïoep van de organisatoren om van hek af te blijven en forceerden de 1 de voetgangersingang Een sp jongeren kon toen het terrein forceerde vervolgens de ofdpoort. Toen die eenmaal open is, stroomden een aantal demon- ranten het basisterrein op. Ze ver- elden een slagboom en met verf en uitbussen werd het wachtgebouw Sklad Ook werden er nog andere mielmgen aangericht. Dat was voor luchtmachtbewaking nog geen re- om in te grijpen. Op een twintig meters afstand blokkeerden zij ihter de toegang. Ze kregen later sistentie van zo'n vijftien mare- aussees. organisatoren van de demonstra- deden tevergeefs een beroep op de üevoerders om zich van de basis te rwijderen. Er werd niet'of nauwe- fc naar hen geluisterd. WOENSDRECHT Nadat enkele demonstranten zich toegang hadden verschaft lol het. militaire terrein van Woensdrecht kioamen de, overigens geweldloze demonstranten, oog in oog te staan met de beioakingsdienst. Er deden zich verder geen ongeregeldheden voor. til protest de teleurstelling viel de organi- toren van het gezicht te lezen. Me- uw M. Machielsen van Vrouwen r Vrede stond het huilen nader f het lachen: „Dit was tegen alle praken in", zei ze. „We wilden een ardig en stil protest. Hier schieten niets mee op". Dat protest vond eind verderop plaats. Langs de s plaatsten de vreedzame demon- ranten de kruisen als uiting van hun He protest. httjl aan de ene kant van de basis rongen werd voor de vrede, stonden ffionsiranten voor de poort te roe rom actie Om 15.30 uur kwam die !lie. De marechaussee deed voor het atst een beroep op de actievoerders nach vrijwillig terug te trekken. De oep was op dat moment al fors gedund Toen daar alleen met een uw fluitconcert op werd gerea- ïr", rukten luchtmachtbewaking marechaussee in een gesloten front Daarbij viel ook een enkele klap ndat n>et ieder zich gewillig liet 'gvoeren. Een activist werd door "ihond van de luchtmachtbewakers ROTTERDAM (ANP) Het Rotter damse bergingsbedrijf Smit Tak is erin geslaagd de in de Perzische Golf in brand geraakte Griekse olietanker 'Pericles GC' ten anker te brengen. De 38.915 ton metende tanker moet als afgeschreven wor den beschouwd, maar het bergen van de 40.000 ton olie die nog in de tanker zit kan de bergers nog veel geld opleveren. Dit heeft een woordvoerder van Smit Tak zon- De brand ontstond vrijdag en vrij dagavond wist Smit Tak het ber gingscontract te verwerven op basis van „no cure no pay", met andere woorden betaling naarmate mate rieel en lading geborgen kunnen worden. De bemanning van de tan ker was al opgepikt door andere schepen. Brandblus-materieel en zestien ber gingsexperts werden overgevlogen naar Bahrein, vanwaar ze met ge huurde schepen naar de tanker gin gen Daar was inmiddels al gearri veerde sleepboot 'Poolzee' van Smit Tak. Zondagmiddag rond vijf uur slaag de men erin het geheel verlaten - schip ten anker te brengen. 'Het blussen was in de loop van zondag avond in volle gang. JERUZALEM/BEIROET (UPI/AFP DPA/RTR) De Israëlische regering heeft zondag haar bezwaren herhaald tegen de evacuatie onder VN-vlag van de ingesloten PLO-lCitler Arafat en zijn 4.000 strijders uit de Noordli- banese havenstad Tripoli. Israël zal geen garanties geven dat zijn oor logsschepen voor de kust van Liba non Arafat en zijn mannen een vrije doorvaart geven. Dit heeft de Israëli sche regeringswoordvoerder na af loop van hel wekelijkse kabinetsbe raad gezegd. Een Palestijnse woordvoerder van Arafat zei dat ..de Israëlische schepen die zich nog steeds in de Libanese territoriale wateren bevinden kenne lijk van plan zijn het vertrek van de Palestijnse strijders te verhinderen." Griekenland dat schepen heeft aange boden voor de evacuatie van de Ara fat-aanhangers heelt Israël eerder ge vraagd om veiligheidsgaranties dat zijn schepen niet zullen worden aan gevallen. Woordvoerder Meridor zei na het kabinetsberaad dat Israël der gelijke garanties met zal geven. Wes terse diplomaten achtten het ondenk baar dat Israël een buitenlands schip onder VN-vlag zou aanvallen. Zij zei den dat de Israëlische regering duide lijk wil dat Arafat en de wereld in het onzekere blijven over de bedoeling van Israël om zo het ongenoegen te laten blijken over het VN-besluit. Ontvoerd Drie Franse technische experts zijn op 2 december door Koer dische guerillastryders m Irak ont voerd. Dit maakte het bureau van de democratische partij van Iraaks Koerdistan (PDKi zaterdag in Parijs bekend. Bij een bomaanslag in het zuiden van Libanon is zaterdag een Israëlische militair om het leven gekomen. Koning Hoessein van Jordanië ziet momenteel geen kans een leidende rol in de vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten te spelen. Hij ver wacht ook niet de belangrijkste ZOEKACTIE OP NOORDZEENAAR BEMANNING JACHT SCHIERMONNIKOOG ANP Ruim dertig kilometer ten noorden van Schiermonnikoog heeft het Pool se vrachtschip 'Krutynia' zondag middag een omgeslagen jacht zonder opvarende getroffen. Dit heeft een woordvoerder van Radio Schcvenin- gen meegedeeld. Van de opvarende(n) ontbreekt ieder spoor. De Pool is op onderzoek ge gaan in de omgeving. Ook de redding boot 'Gebr Luden' uit Lauwersoog en een boot van de rijkspolitie namen aan de zoekactie deel. Even na negen uur 's avonds werd het zoeken gestaakt Er is niemand ge vonden Grenada Alle Amerikaanse ge vechtstroepen op het Caribische ei land Grenada zullen eind volgende week vertrokken zijn. Dit is zaterdag vernomen van hoge functionarissen van het Pentagon en het Witte Huis. Er bevinden zich nog ongeveer 2300 Amerikaanse militairen op het eiland dat eind oktober door een Caribische troepenmacht onder leiding van de Verenigde Staten werd bezet. oor vervuiling 7 miljard van ïell geieist JSHINGTON (AFPi De Ameri- ge justitie heeft van de Neder- 'Britse oliemaatschappij Shell schadevergoeding van 1.9 mil- hollar (ongeveer 5,7 miljard gul- geeist voor het vervuilen van bij de stad Denver in de f Colorado. t ernstig vervuilde terrein is eigen- „„„""et Amerikaanse leger, dat ■"dacht heeft ingediend. OSLO (DPA/AFP) Tijdens een feestelijke en soms emotionele cere monie heeft de vrouw van Lech Wale sa, de leider van de verboden Poolse vakbond Solidariteit, zaterdag in Os lo de aan haar man toegekende No belprijs voor de vrede in ontvangst genomen. De voorzitter van het No- belcomiiïe. Egil Aarvik, en mevrouw Danuta Walesa, die een door haar man meegegeven rede uitsprak, on derstreepten de betekenis van de mensenrechten en de geweldloze strijd voor bescherming van de rech ten van de arbeiders. GDANSK Nobelprijswinnaar Wale- Aan haar zijde in de aula van de sa luistert in Gdansk met gesloten universiteit van Oslo bevond zich ogen naar een radioverslag van de haar 13-jarige zoon Bogdan, de oudste plechtige uitreiking van de prijs in van de zeven kinderen van het echt- Oslo. paar Walesa. Mel vaste stem citeerde Danuta haai man met de woorden: „Met grote deernis denk ik op deze dag aan hen die hun loyaliteit aan Solidariteit met hun leven hebben betaald, achter gevangenismuren zitten of slachtoffer van de onderdrukking zijn" In Gdansk volgde Walesa de gebeur tenissen m Oslo via een rechtstreeks t erslag in het Pools van Radio Vrij Europa Hij was hiervoor naar zijn vriend en zielszorger pater Henrvk Jankowski gereden. Daar wachtten tientallen Westerse journalisten en vrienden op hem. Een delegatie arbeiders uit Poznan ontkurkte .een fles champagne om met Walesa te toasten, Zijn glas hef fend zei de 40-jarige scheepswerfarbei- der: ..Dit is voor de overwinning en de idealen van Solidariteit" Op een daarna geïmproviseerde pers conferentie noemde Walesa de huidi ge situatie in Polen „slecht". Hij zei „wanhoopsdaden" niet uitgesloten te achten. „De Poolse gemeenschap is redelijk, maar er kunnen situaties zijn die dit in het tegendeel doen veranderen". Naar zijn mening kan alleen hervatting van de dialoog tus sen de machthebbers en het volk de crisis oplossen. Walesa heeft zaterdag in een kerk een kwartier gesproken met de Ameri kaanse zaakgelastigde in Polen. John Davies. voordat zij een mis bijwoon den ter viering van de uitreiking van de Nobelprijs voor de vrede. Het onderhoud was geregeld zodat de Zweden spreekbuis voor de Palestijnen te wor den nu de Palestijnse bevrijdingsbe weging PLO door interne twisten is verzwakt Hoessein zei zondag in een vraaggesprek met het Amerikaanse televisiestation ABC: „Ik ken mijn grenzen Dooi De koele relaties tussen Ar gentinië en Groot-Brittanniè lijken wat. te 'ontdooien': pre mier Thatcher heeft de nieuwe Argentijnse president Alfonstn gefeliciteerd met zijn benoe ming (PAGINA 3) Amerikaanse diplomaat de gelukwen- sen van president Reagan kon over brengen aan Walesa. Walesa zei voor het gesprek dat het belangrijkste onderwerp zou zijn zijn oproep aan liet Westen de sancties tegen Polen op te heffen De Zweedse koning Carl Gustav heeft zaterdag in Stockholm zes winnaars I van Nobelprijszen geeerd. Tijdens een plechtigheid ontvingen de .Amerikanen Subrahmanyan I Chandrasekhar en William Fowlet (natuurkunde). Henry Taube (schei- kunde), Barbara McClintock (medicij nen). Gerard Debreu (economie) en de Brit William Golding (literatuur) hun prijs uit handen van de koning. Tennis Opvallend veel oppositie >ook in Zeeland/ was er tegen het verplichte bondsblad van de KNLTB Het bestuur van de tenmsbond besloot dan ook de plannen voor dit blad van de baan te halen. (PAGINA 9) Fevenoord Op de valreep sleepte Feye- noord nog een gelijkspel uit het tuur in de uiticedstrijd tegen PEC-Zwolle. De Rotter dammers staan nog wel aan de leidingmaar verloren een belangrijk punt (PAGINA 9) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3. Provincie: 5 en 7. Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16. UTRECHT (ANP) Onder hel motto „sneeuw vind je ook in Beieren of Frankrijk" heeft voorzitter M. W. Schakel van de PCB Wegvervoer, de protestants-christelijke organisatie van ondernemers in het beroepsgoe- derenvervoer, zaterdag opgeroepen Oostenrijk voortaan te mijden als (wintersport)vakantieland. Het voormalige CDA-kamerlid riep hiertoe op omdat Oostenrijk het tol geld op zijn wegen voor niet-Oosten- rijksè vrachtwagens per 1 januari wil verdubbelen. Normaal protesteren heeft volgens de PCB-voorzitter geen zin. Op de jaarvergadering van de christelijke transportondernemers deed Schakel een beroep op minister Smit-Kroes om harde maatregelen tegen de Oostenrijkers te nemen Schakel hield voorts een pleidooi voor verhoging van de lonen van chauf feurs die in dienst zijn van bedrijven met een eigen vrachtwagenpark, de zogenoemde eigen vervoerders. De lonen bij de transportbedrijven zijn hoger dan in het eigen vervoer. WOENSDRECHT (GPD) De aangekondigde geweldloze vredesdemonstratie bij de rliegbasis Woensdrecht is gistermiddag uitgelopen op een confrontatie tussen een honderd- I demonstranten en leden van het korps luchtmachtbewaking en de Koninklijke arechaussee. In strijd met de afspraken tussen activisten en politie drong namelijk een jital demonstranten het basisterrein op en bleek niet bereid vrijwillig te vertrekken. i'n 3000 demonstranten uit het hele hadden gevolg gegeven aan de iroep van Vrouwen voor Vrede uit eland en Brabant om gisteren een enselijke kring te maken bij de chtmachtbasis Bedoeling was dat t allemaal heel vreedzaam zou toe an. Ook in de stencils die de demon- ranten bij hun aankomst in Woens- echt kregen, werd daartoe nadruk- illjk opgeroepen. Toen de stoet de- ic anstranten bij de basis aankwam g het er niet naar uit dat er proble- en zouden ontstaan. groep oudere demonstranten md met een heel groot spandoek or de gesloten basispoort en hoopte die manier te voorkomen dat men de hekken zouden kunnen Maar al snel bleek een aantal nonstranten aan de zijkant toch de basis te zijn doorgedrongen. Ze tien door de bewakers van de basis voor stuk naar het wachtgebouw iracht. Dat gebeurde onder het oei van enkele honderden demon anten gebeten. De hele operatie duurde een kwartiertje Toen waren de demon stranten van het terrein gedrongen en ging het grote hek weer dicht. Engeland 25.000 vrouwen hebben giste ren gedemonstreerd bij de Brits- Amerikaanse luchtmachtbasis Greenham Common, ten westen van Londen. Het was de grootste beto ging sinds op de basis een maand geleden de eerste kruisraketten wer den geplaatst. De demonstratie had aanvankelijk een vreedzaam verloop Veel vrouwen hadden spiegels meegenomen die zij op de basis richtten „zodat het kwaad zich aan zichzelf kan spiegelen" Aan het eind van de middag begonnen echter een groot aantal betogers met een aanval op het hek rond de basis. De demonstratie kwam één dag nadat, de geruchtmakende Amerikaanse film „The Day After" op het Britse commerciële tv-net ITV te zien was De eerste schattingen houden het erop, dat meer dan 15 miljoen Britten zaterdagavond naar deze film hebben gekeken, ofwel iets meer dan een kwart van de bevolking. Verkiezingen PvdA-voorzitter Max van de Berg zei zaterdag in Roermond dat de PvdA de plaatsing van kruisraketten tot inzet van" haar verkiezingscampagne zal maken. Plaatsing kan niet ge schieden vóolr 1986. na de tweede kamerverkiezingen van dat jaar of na mogelijk vervroegde verkiezingen, zo zei hij. Prawda-hoofdredacteur Afanayev verklaarde zondag in Tokio volgens het dagblad Yomiuri dat de onder handelingen in Geneve over strategi sche en over middellange-afstand- kernwapens bij elkaar gevoegd moe ten worden. Aparte INF-onderhande- lingen houdt hij niet meer voor mo gelijk. ROME Paus Johannes Paulus II heeft zondag deelgenomen aan een Lutherse kerkdienst, in Rome. Hij sprak de gemeente toe in het Duits Het was voor de eerste keer dat een paus een Lutherse dienst bijwoonde. Foto: de paus en de Lutherse pastor Christopher Meyer links) m gesprek bij aankomst in de kerk. iVan onze correspondent) LONDEN De Britse politie denkt dat Noordierse terroristen van plan zijn rond de Kerstdagen acties uit te voeren in heel Engeland, en heeft groot alarm geslagen na een bomaan slag het afgelopen weekeinde in Lon den, waarbij vijf gewonden zijn ge vallen. De naar schatting tien kilo zware bom ontplofte zaterdag bij legerbarakken in de oost-Londense wijk Woolwich. Vier soldaten en een toevallig passe rende vrouw raakten daarbij gewond, en er was belangrijke materiele scha de aan een wachthuis, en huizen in de omgeving Later op de dag werd de verantwoor delijkheid voor de aanslag opgeeist door het Schotse Nationale Bevrij dingsleger (SNLAi, een organisatie die eerder van zich heeft doen spreken door tal van prominente Britse politi ci bombrieven te sturen. Scotland Yard denkt evenwel, dat het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) achter de aanslag zit, en heeft het publiek, met name in Londen, opgeroepen de komende dagen extra oplettend te zijn. Alle legerplaatsen in het Verenigd Koninkrijk zijn verder uit vrees voor acties in staat van verhoogde paraat heid gebracht. Levenslang Met negen levenslan ge gevangenisstraffen en straffen tot 30 jaar is zaterdag in Turijn een proces tegen 134 terroristen afgeslo ten De beklaagden, behorend tot de uiterst linkse ondergrondse organisa tie „Prima Linea", stonden terecht op beschuldiging van een reeks terreur daden in de periode 1976 tot 1980. De tenlasteleggingen omvatten meer dan 100 misdaden, waaronder 8 moorden. GEEN GARANTIES AAN VN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1