Grote taak rijk centrale opslag van stralings-afval Vier Arnemuidenaren slaan taxichauffeur in elkaar Vijf gewonden bij zware autobotsing in Breskens 4 Vluchtende stropers met auto tegen huis Nog geen fiat voor bloedbank in Goes Wilde achtervolging in nachtelijk Oostburg VOORZITTER DONPZEM-BESTUUR: ^rouw gedood ij ongeval ifiulstenaar bij ngeval om het reven gekomen STBURG - Na een wilde achtervolging, waarbij drie politieauto's en een Utiebusje werden ingezet, kon de Oostburgse rijkspolitie zondagmorgen islreeks kwart voor drie de 32-jarige Terneuzenaar I'. de C'. op het ladhuisplein in Oostburg staande houden. De C. en twee inzittenden, de •jarige P. F. de R. uit Oostburg en de 17-jarige G. van de M. uit Biervliet •rden overgebracht naar het Oostburgse politiebureau. Zij werden zondag- iddag weer in vrijheid gesteld. De C. werd een bloedproef afgenomen, ijen hem werd voorts proces-verbaal opgemaakt voor verboden wapenbe- t omdat de agenten in het dashboardkastje van zijn auto een pistool en lr- tronen aantroffen. Bij de achtervolging raakten een van de surveillance- to's en de auto van De C. beschadigd. achtervolging began ongeveer een kilometer bulten de bebouwde kom van aaibrug. Daar stond een patrouille-wagen van de rijkspolitie langs de kant van de weg toen De C. met zijn personenauto naderde. De C. voerde vier grote lichten en dimde deze met, ook niet na lichtsignalen van de surveillerende agenten. De C. deed vervolgens al zijn autolampen uit. waarop de rijkspolitie hem achterna kwam, Toen de Terneuzenaar bemerkte dat de rijkpolitie hem 'op de hielen' zat verhoogde hij zijn snelheid en reed richting Oostburg. De rijkspolitie zette daarop nog drie voertuigen in. Op de Markt in Oostburg slaagde de politiebus erin voor de auto yarïü'e C. de komen. De 'stoet' kwam vervolgens via het Eekhoomplantsoen op het Raadhuisplein terecht. Daar raakte de Terneuzenaar met zijn auto in een slip en botste tegen één van de surveillanceauto's. De C. verloor de macht over het stuur en bracht zijn auto tot stilstand De rijkspolitie kon toen de drie heren aanhouden. Over schade aan de surveillance-auto kon de Oostburgse politie zondagavond nog geen mededelingen doen I0ES De NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) en de NV Gemeenschap- elijke Kerncentrale Nederland (GKN) staan achter een centrale, landelijke opslag voor laag, liddel en hoog radio-actief afval. Voorwaarde is dan in elk geval wél dat de overheid daarbij len dikke vinger in de pap heeft en met name het rijk zal dan de nodige verantwoordelijkheid p zich moeten nemen. Met de huidige plannen zijn de PZEM en GKN niet tevreden. Het feit at de organisatie voor een centrale opslag grotendeels in particuliere handen is, vormt voor twee (nuts)bedrijven een omvangrijk struikelblok. ]de ilt bleek zaterdag uit opmerkingen van de Vliegasunie, die een aantal ilid m PvdA-gedeputeerde W Don, energiebedrijven gesticht heeft om Mrzitter van de raad van bestuur centraal het asafval uit kolencentra- in de PZEM, tijdens de in Goes les weg te werken. „Op zich is het een fchouden gewestelijke vergadering goede zaak dat er voor opslag van tel in zyn partij. Hij antwoordde op radio-actief afval één organisatie agen van de Middelburgse afde- komt", betoogde Don. Hij stelde dat ito igsvoorzitter N. Oskam. Don liet er het rijk méér verantwoordelijkheid '"B tn twijfel over bestaan dat PZEM moet nemen. De gedeputeerde maak- iGKN niet erg gelukkig zijn met het te duidelijk dat eventuele deelname u;ven dat de Centrale Organisatie van de PZEM in een Covra bv in elk ior Verwijdering van Radioactief Af- geval in staten, gemeenteraden en :rrfïl bv (Covra) een particulier meer- aandeelhoudersvergadering aan de ïheidsbelang van 90 percent kent. orde komt. Hij liet weten dat er 7?1 to particulier, die vroeger een hoge overleg komt tussen PZEM en GKN 1^ actie had bij het ministerie van tc-1 onomische zaken", aldus Don. jonderstreepte dat de twee betref- ide energiebedrijven niet weiger- „V btig zijn mee te doen aan een ivra. Don wees op het voorbeeld Don zegde toe de Tweede Kamerfrac tie van de PvdA 'van stap tot stap' op de hoogte te zullen houden van de ontwikkelingen. Kamerlid J. van der Doef was daar erkentelijk voor. Gede puteerde Don merkte nog op dat een grote verantwoordelijkheid van de overheid in deze extra noodzakelijk is, omdat er mogelijk in de loop van de jaren negentig zwaar radio-actief af val naar Nederland terug kan komen vanuit de opwerkingsfabriek Cap La Hague in Frankrijk. Tijdens de gewestelijke vergadering kwam er - in het bijzonder vanuit de afdeling Vlissingen - kritiek op het aanspannen van een kort geding door l ADVERTENTIE I iDELBURG - De 79-jarige Elisa- Ih Lampert-Janse uit Veere is za- :dagavond om het leven gekomen •erkeersongeluk op de Veer- veg in Middelburg. Ter hoogte van Golsteinseweg stak ze omstreeks oor zeven vanachter een in de geparkeerde personenauto itseling de weg over. Daarbij werd geschept door een personenauto, werd bestuurd door J. G. (37) uit Iddelburg. De vrouw was op slag od. -ri| het ongeval reed de automobilist, de politie zegt 'waarschijnlijk in mfcniek', door Iets later heeft hij zich b# renwel gemeld op het politiebureau mededeling hoofdbestuur avvl In verband met de recente poststaking blijven tot aan de KERST aanmeldingen tegen de oude (voordelige) tarieven mogelijk! Daarna geldt een verhoogd tarief Voor vrijblijvende inlichtingen of toezending folder en aanmeldingskaarten tel. 020-991616 vereniging voor crematie avvl rj Postbus 184.1110 AD Diemen zijn woonplaats. LIST - Een 34-jarige inwoner van list, J. L. van den Brande, is zon- igavond omstreeks kwart voor tien jielijk verongelukt. Hij bestuurde tn auto. waarmee hij over de rijks- eg 60 bij Hulst in de richting van de tlgische grens reed. Op raadselach- c wijze is hij daar uit een flauwe ebt gevlogen. plaats van de bocht te nemen, reed auto recht door. vloog over een not heen en botste tegen twee bo- Daardoor stuitte de auto weer de rijksweg op, waarbij de be- furder uit het voertuig werd geslin- "d. Toen de politie en de dokter lveerden, was hij reeds overleden. TWEETAL AANGEHOUDEN het provinciaal bestuur, om de sta king bij de veerdiensten over de Wes- terschelde te breken. PvdA-gedepu- teerde J. Boersma werd aangevallen omdat hij mogelijk door opmerkingen over schadeclaims van het bedrijfsle ven. de vakbeweging onder druk had gezet. De statenfractie kreeg het ver wijt geen duidelijk standpunt naar buiten te hebben gebracht over de staking en het kort geding. H. van Dam van de afdeling Vlissingen ver telde dat niet iedereen begrip kon opbrengen voor het standpunt van gedeputeerde staten om naai- de rech ter te stappen Gedeputeerde Boersma gaf aan dat de aangekondigde schadeclaims niet doorgingen, nadat de rechter de sta king had verboden. Hij ontkende met klem dat de schadeclaims ten tonele waren" gevoerd om de vakbeweging te pressen. „Ik vertrouw de vakbewe ging - waarvan ik lid ben - voldoende dat zij zich niet onder druk laten zetten", aldus de gedeputeerde Hij noemde het heel gebruikelijk om de rechtmatigheid van stakingen te la ten toetsen door de rechter. „Het is logisch dat de provincie lot behoud van haar rechten een kort geding aanspande". Het betoog van Boersma deed de kritiek verstommen Alleen oud-gedeputeerde M van Poelje looit verantwoordelijk voor de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland) was niet onder de indruk „Een typisch WD-verhaal". nep hij. De vergadering, die een overwegend huishoudelijk karakter had, koos J. Mijnsbcrgen tot uieuwe gewestelijk voorzitter. Hij volgt A. Meijer op. Zij ging in haar laatste openingswoord in op de landelijke situatie en hekel de de manier waarop CDA en VVD „voorzieningen afbreken en de men sen tegen elkaar uitspelen". Me vrouw Meijer riep op tot bezinning over het democratisch systeem, dat in haar ogen door C'DA en VVD thans op de tocht is gezet. Zc pleitte voor een goede volksverzekering in de gezondheidszorg en riep tenslotte op te blijven demonstreren tegen plaat sing van kruisvluchtwapens op de Zeeuwse grens, bij Woensdrecht. VLISSINGEN - Ter gelegenheid van het 35-jang be staan van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens heeft de afdeling Zeeland van Amnesty International zaterdag op tal van plaatsen in de provincie activiteiten georganiseerd. In Vlissingen en Zierikzee lieten enkele tientallen kinderen honderden ballonnen op Bovendien werden behalve in Vlissingen en Zierikzee ook in Oostburg. Goes en Middelburg kraampjes ingericht, waar kaar ten en kaarsen werden verkocht. Opbrengst rond de vijfhonderd gulden, Voorts werden er nog eens een paar honderd handtekeningen verzameld onder een petitie, waarin om vrijlating van politieke gevangenen wordt verzocht. PER AMBULANCE NAAR ZIEKENHUIS BRESKENS Vijf mensen werden gewond en twee personenauto's be schadigd bij een ongeval op de krui sing 'Rofack' te Breskens zaterdag middag omstreeks half drie. Alle vijf werden met een ambulance overge bracht naar het Sint-Anthonïuszïe- kenhuis in Oostburg, Het ongeval gebeurde toen de be stuurder. de 57-jarige C du F uit Sluis, komend uit de richting Groede. op de kruising geen voorrang verleen de aan bestuurder E A M C <30i uit Amsterdam, die vanaf de veerboot kwam Du F liep een hersenschud ding op-en C een gebroken neus. Drie inzittenden van C werden eveneens gewond Mevrouw De H.-H. uit Bres kens en mevrouw S.-H. uit Breskens liepen gebroken ribben op R de H had een hersenschudding en vermoedelijk een gebroken pols Een van de vrouwen zat bekneld in een auto. KLOOSTERZANDE De groep Hon- tenisse van de rijkspolitie heeft za terdagmorgen omstreeks kwart over zes, na een nachtelijke achtervolging, vader en zoon W. de F. en J. de F. (beiden uit Sas van Gent) aangehou den. Het tweetal wordt er van ver dacht in de nachtelijke uren in de polders nabij Kruispolder te hebben gestroopt. De groep Hontemsse kreeg omstreeks kwart over drie 's nachts via de meld kamer. die op haar beurt een tip over het stropen had binnen gekregen, de melding dat er in de nabijheid werd geschoten. Met twee auto's ging de politie onmiddellijk die richting uit en kreeg de stropers in zicht. Daarbij werd duidelijk dat er met behulp van een lichtbak vanuit een groene perso nenauto op wild werd geschoten. Ver volgens werd geprobeerd de auto van de twee stropers klem te rijden, maar die wist op het laatste moment te ontkomen. De achtervolging werd in gezet en daarbij ging het richting Kloosterzande De politie trof na de vlucht de rokende en totaal vernielde auto aan in Groenendijk. Die was uit een bocht gevlogen en vervolgens tegen een woning tot stilstand geko men. In de auto werd een flobert-geweer, twee foudraals en een lichtbak gevon den In de kofferbak trof de politie niet minder dan 22 hazen. 4 fazanten en 2 konijnen aan De hele buurt werd afgezocht, maar de stropers zelf waren verdwenen Na eerst de omgeving te hebben uitgekamd werd vervolgens een onderzoek ingesteld in de kern Kloosterzande Even na zes uur in dc morgen stond het tweetal te liften op de Rijksweg 60 net buiten Kloosterzande. Toen de politie het tweetal zag staan, volgens een woordvoerder in gehavende kle ding en onder de modder, ging met polshoogte nemen. Na verhoor op het politiebureau, waar het tweetal heeft bekend, zijn vader cn zoon weer vrijgelaten. Automobilist rijdt door na botsing AXEL Zaterdagnacht reed om streek 01.30 uur in de Axelsestraat te Koewacht een personenauto tegen de gevel van de woning van S. A. De gevel werd hierbij totaal vernield. Ondanks deze aanrijding zag de be stuurder van de personenauto toch kans weg te rijden Het gaat hier om een witte personenauto. De rijkspoli tie van de groep Axel verzoekt hen die inlichtingen kunnen verstrekken, zich met haar in verbinding te stellen, telefoon 01155-1444. Een va r beschadigde auto's wordt op een 'autobrancard' gehesen. Doordenker/je Een van onze lezers heeft het kennelijk nogal moeilijk met de argumentatie, die de verze keringsmaatschappijen han- toren om de premies voor vrouwelijke automobilisten te verlagen Hij stuurde ons daarover onderstaande brief ■Jk wacht al enige tijd op commentaar tan U over een bencht betreffende voordeli 9er taneven van autoverzeke hng voor dames Dat commen laar verwachtte ik van U van vege de argumentatie die de Kizekeringsmaatschappijen daarvoor hebben Schijnbaar het U ontgaan De argumen 'atie was namelijk als volgt mouwen hebben met veel min der aanrijdingen dan mannen, "jaar als vrouwen een aannj dtng hebben is dat minder duur voor de maatschappij. jMnl Vrouwen botsen zach 'er' dan mannen ..Of we dat "'et al lang wisten!", roept lezer in zijn brief uit. En y besluit met een doorden ,rve Js dat nu emancipatie discriminatie?". GOES Het ministerie van WVC heeft nog geen goedkeuring verteend aan de vestiging van een bloedbank in Goes. Wel zijn er oriënterende gesprekken geweest tussen een dele gatie van het bestuur van dg bloed bank in Dordrecht en een afvaardi ging van het Zeeuwse kringbestuur van het Rode Kruis. „Wc kunnen nog weinig zeggen", aldus de kringcom missaris, N. M. Bollen, tijdens de zaterdag gehouden Rode Kruis Kringvergadering in de Prins van Oranje in Goes. De bijeenkomst werd goed bezocht door de verschillende Zeeuwse afde lingen. vrijwel elk tafeltje was bezet. Aan de orde kwamen onder meer verscheidene huishoudelijke zaken en mededelingen. Zo bleek dat de jaar lijkse inzamelingscampagnes in resul taat iets achteruit gaan de laatste twee jaar. Hoewel het totaal ingeza melde bedrag voor 1983 nog niet be kend is, zal het totaal van de collecte zeer waarschijnlijk zo'n 15000 gulden minder bedragen dan in 1982 Deze mlnder-opbrengst heeft betrekking op het landelijke resultaat Verder werd medegedeeld dat aan de poslze- gelactie van dit jaar 21 van de 24 Zeeuwse afdelingen hebben deelgeno men. De op dit moment bekende opbrengst van de toeslag is 29.084.70 gulden, maaï vier afdelingen moeten hun cijfers nog inleveren. Uit de ver gadering kwam naar voren dat de opbrengst in elk geval de verwachting te boven zal gaan. Het voorstel van het Kringbestuur om de bijdrage van de afdelingen aan de stichting Kringfonds Zeeland te stel len op 12 cent per inwoner voor 1984 (dat is dit jaar 11.5 cent), werd zonder tegenwerpingen aangenomen De consulent S Tolsma. die de stand van zaken rond het Jeugd Rode Kruis belichtte, deelde mee dat de Suske en Wiske-actie landelijk al een geweldig resultaat' heeft gehad. In Zeeland loopt de verkoop over het algemeen ook goed, wist Tolsma te melden. Hij noemcle een tussenstand de zeven tien deelnemende afdelingen hebben al ongeveer 9.000 boekjes verkocht. De actie loopt tot half februari. Voorts gaf G. Smeets een uiteenzetting met. betrekking tot het Rode Kruis Korps in Zeeland en mevrouw J. van Wallen- burg-Tevel sprak over de Vrijwillige Welfare in Zeeland Na de pauze hield B Hofman, de commandant Rode Kruis Korps Den Haag. een spreek beurt met als titel: Ontwikkelingen met betrekking tot het rampenbestrij- dingsgebeuren in Nederland. ims>. De zwaar beschadigde stropers auto met op de voorgrond de erin aangetrof fen 'buit' ARNEMUIDEN - Vier Arnemuidenaren hebben in de nacht van vrijdag up zaterdag een taxichaufTeur gemolesteerd. De chauffeur. A. J. V. (26) uit Wemeldinge, moest zich dezelfde nacht nog onder doktersbehandeling stellen. Het viertal is in de loop van zondag aangehouden door de groep Veere van de rijkspolitie. De onenigheid begon zaterdagochtend kort na middernacht. M. van B (27) uit Arnemuiden bestelde een taxi van Wemeldinge naar Arnemuiden Daar aangekomen kon of wilde hij niet betalen De chauffeur nam hem daarom mee naar de taxicentrale. Later ln de nacht, omstreeks kwart voor vior, werd opnieuw een taxi besteld van Wemeldinge naar Arnemuiden De chauffeur besloot om M. van B. terug te brengen naar Wemeldinge. De taxi was aangevraagd door drie kameraden van Van B die door hem op de hoogte waren gebracht van hem in de taxicentrale - in zijn ogen - toegebracht onrecht Halverwege de rit tussen Wemeldinge en Arnemuiden begon het viertal uit wraakgevoelens amok te maken Ze sloegen en stompten de chauffeur. Dat geburde gebeurde vlak buiten Wolphaartsdijk Iets later werd V opnieuw tot stoppen gedwongen Opnieuw sloeg het Amemuidse viertal, dat zwaar onder invloed van alcohol verkeerde, hem ïn elkaar' L. P. van B. 221 uit Arnemuiden nam vervolgens het stuur van de taxi over en reed naar de woonplaats van de vechtersbazen Arnemuiden. De chauffeur moest naast Van B op de passa giersplaats plaatsnemen. Op de Westdijkstraat kreeg V. voor de derde keer de volle laag Hij hep weg en belde de politie. De taxi werd door de Arnemuidena ren op die plaats achtergelaten. Doordat de chauffeur de politie een bijzonder duidelijk signalement van de vier kon geven, konden ze in de loop van zondag worden aangehouden. De vier vechtersbazen zijn: L. P. van B. (22), C. S. (211, M. van B. (27) en M. M. (18), allen uit Arnemuiden. Na hun bekentenis werden ze zondagavond op vrije voeten gesteld. Ze zullen zich te zijner tijd voor de politierechter moeten verantwoorden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17