Mats Wilander in de voetsporen van Borg Weer bestuurscrisii in de schaatsbond Willy Carbo voor half jaar uitgeleend aan Feyenoord Verlies voor Hamburg ii- strijd om de wereldbeki PZC/ sportkrant LENDL KANSLOOS IN FINALEMELBOURNE Navratilova dicht bij 'grand slam' LIE VER GEEN TRAININGSCOORDINA T0 BRAZILIANEN DUIDELIJK STERKER i MAANDAG 12 DECEMBER 1983 MELBOURNE (AFP/ANP) Mats Wilander volgt het spoor van Bjoern Borg. De loopbaan van beide Zweedse tennisvedetten vertoont opvallend grote gelijkenis. Bjoern Borg, inmiddels in retraite, won op 18-jarige leeftijd zijn eerste grote toernooi op gravel, in Parijs. Twee jaar laten sloeg hij op gras toe. In de tempel van het tennis, Wimbledon, regeerde hij tussen 1976 en 1980 vijf keer met ijzeren hand. Mats Wilander's successenpatroon wijselijk vanaf. Wilander passeerde Wilander aan een doorbraak vu. is identiek. Hij was 17. toen hij in hem regelmatig aan alle kanten en doende de winst binnen te halen. Op Parijs op gravel doorbrak en twee ontregelde de aanval van de Tsjech eigen opslag kwam hij nauwelijks in jaar na die triomf veroverde hij bijzonder doelmatig, zondag in Melbourne zijn eerste gro te titel op gras. In een eenzijdige finale versloeg de jonge Zweed de als nummer één geplaatste Ivan Lendl Na doorbraken in de vierde en zesde Koelbloedig gevaar. Zelf permitteerde hij zich drie matchpunten te laten glippen alvorens hij de winnende klap van ruim 200.000 gulden uitdeelde. Stefan Edberg 17-jarige Zweed Stefan Edberg duel te ontwikkelen, toen Lendl er m lijkt dezelfde succesvolle weg te game sloot Wilander de eerste set met 6-1 winnend af. In de tweede leek zich even een gelijkwaardig terug. Lendl produceerde een paar Groot-Brittannié bracht hij zater- zwakke tweede services en Wilander dag ook de Australische op zijn in drie sets: 6-1, 6-4, 6-4. Verbaasd Wilander stond na afloop zelf ver- slaagde voor de eerste, en naar later gaan als zijn landgenoten Bjoern baasd over zijn zege. „Ik kwam naar bleek tevens voor de laatste, keer Borg en Mats Wilander. Hij behaal- Melbourne om mij voor te bereiden door Wilanders opslag te breken en de bij de junioren zaterdag het groot op de Davis Cup-finale tegen Au- een voorsprong van 4-2 nam. De slem. Na de open titels van de stralië over twee weken Dat ik een mentaal sterke Zweed sloeg hard Verenigde Staten. Frankrijk kans zou hebben, dit toernooi te winnen, heb ik geen moment ge dacht. Na dit succes kan ik volgend profiteerde daarvan zeer koelbloe- naam Edberg versloeg de Australiër jaar met meer ambitie op Wimble- dig. Hij maakte gelijk en serveerde Simon Youl met 6-4, 6-4. De jonge don terugkeren". de partij direct uit. In de derde had Zweed is ook al in het bezit van de De Zweed moet in staat worden geacht de voetsporen van zijn idool Borg ook op Wimbledon te volgen. Wie in de halve finales van een grand slam-toernooi het vermogen bezit John McEnroe, alom erkend als 's werelds sterkste speler op gras, en in de eindstrijd Ivan Lendl als makke schapen opzij te zetten, gaat een zonnige toekomst tege moet. Wilander hanteerde in beide crucia le partijen dezelfde wapens als Borg op zijn hoogtepunt. Een uitstekende eerste opslag, een arsenaal aan weergaloze passeerslagen, een feillo ze precisie en een maximaal concen tratievermogen. Geen vat In de eerste Europese finale in de 78-jarige geschiedenis van dit toer nooi kreeg Ivan Lendl geen moment vat op zijn tegenstander De 23- jarige Tsjech, die wel vier keer een finale haalde maar nog steeds wacht op zijn eerste overwinning in een grand slam-toernooi, was na afloop niet eens teleurgesteld. „Ik was niet in staat een aanvaardbare strategie te ontwikkelen om Wilander in ge vaar te brengen Ik heb met tactiek meermalen aangepast. Maar ik be nadeelde mezelf daarmee meer dan Wilander. Hij reageerde overal goed op. Vooraf wist ik dat ik een moeilij ke finale tegemoet ging. Alleen als mijn eerste opslag goed zou functio neren, had ik een kans. Dat was met het geval, dus verbaast mijn neder laag me niet" Lendl sloeg inderdaad slechts een gering percentage van zijn eerste services in. Dat stelde Wilander veelal in de gelegenheid het spel direct na de opslag vanaf de baseli ne te dicteren. Lendl trachtte de Zweed nog wel onder druk te zetten door ook na zijn tweede opslag het net te kiezen, maar zag daar naar mate de partij vorderde, verder wereldtitel in zijn leeftijdsklasse, die hij vorig jaar veroverde op de Frans man Guy Forget. Navratilova Martina Navratilova gebruikte za terdag haar zevende wedstrijdpunt om in 77 minuten de finale tegen haar landgenota Kathy Jordan in de open Australische tennistitelstrijd met de cijfers 6-2, 7-6 winnend af te sluiten. Met deze zege, die haar ruim twee ton opleverde, is de Ameri kaanse hard op weg naar het 'grand slam' Na haar overwinningen in achtereenvolgens Flushing Mea dow, Wimbledon en Melbourne scheidt alleen de open Franse titel haar nog van het winnen van het kwartet top-tit-els. Een prestatie die alleen nog door Maureen Connelly (VSti en Margaret Court (Ausi is geleverd Navratilova deed haar naam 'de onverslaanbare' tegen Kathy Jor dan eer aan Ondanks haar duidelijk zichtbare nervositeit zagen de 11.500 toeschowers dat de 27-jarige ex- Tsjechoslowaakse de partij stevig in handen had. Alleen in de tweede spartelde Jordan met succes even tegen Ze brak de. overigens zwakke, opslag van Navratilova en kwam op 3-1 Via 3-3 werd het 6-6. Navratilova liet in die laatste game twee match points onbenut. In de tie-break be nutte de Amerikaanse bij 6-5 (Jor dan was teruggekomen van 1-6) haar zevende wedstrijdpunt om zo voor de tweede keer in drie jaar i eerder in 1981) in Melbourne te winnen. Met slechts éen set verlies, in haar halve- finalepartij tegen de Britse Jo Durie (4-6). Nog steeds staat de attractief en aanvallend spelende Navratilova op één nederlaag in nu 86 partijen in 1983. Die leed ze in de derde ronde van de open Franse titelstrijd op Roland Garros tegen Kathy Hor- vath (VSt) Ze verdiende dit jaar al meer dan 1,4 miljoen dollar (ruim vijf miljoen gulden). In haar totale prof carrière haalde ze al 6.3 miljoen dollar (bijna 19 miljoen gulden) bin nen, meer dan welke tennisser, man of vrouw. ooit. Uitslagen Martina Navratilova De laatste uitslagen zijn: Heren enkel, finale: Mats Wilander (Zwei - Ivan Lendl 6-1, 6-4, '6-4. Dames dubbel, finale: Martina Na- vratilova'Pam Shriver (VSt) - Wendy Turnbull/Anne Hobbs (Aus'GBr) 6-4. 6-7 (2-7). 6-2. Meisjes enkel, finale: Amanda Brown (GBr> - Bernadette Randall .(Aus) 7-6. 6-3. .Dames enkelspel, finale: Martina Navratilova iVSt) - Kathy Jordan (VSt) 6-2, 7-6. Heren dubbelspel, finale: Mark Ed monson'Paul McNamee i Aust - Sher wood Stewart/Steve Denton (VSt) 6-3, 7-6. Uitslag jongens enkelspel: Stefan Edberg (Zwe) - Simon Youl (Aus) 6-4, 6-4. ROTTERDAM (GPD) Niet Renè van der Gijp maar Willy Carbo (24) zal de selectie van Feyenoord een half jaar gaan versterken. Club Brug ge heeft de voormalige FC Utrecht topscorer uitgeleend omdat hij geen vaste basisplaats heeft kunnen vero veren. Carbo speelde de laatste we ken bij de reserves van de Belgische eersteklasser. De onderhandelingen tussen Brugge en Feyenoord kwamen pas op gang toen een tussentijdse overgang van René van der Gijp naar de Rotter damse club niet mogelijk bleek Diens Belgische werkgever. Lokeren, wilde het contract met Van der Gijp met een jaar terugschroeven, ook moest de clausule van negen ton die in de overeenkomst was opgenomen, ko men te vervallen. Op die pittige eisen liep de zaak vast. Daarna is een afvaardiging van Feye noord gaan praten met Club Brugge omdat Willy Carbo wel meteen op uitleen-basis aangetrokken kon wor den Eerder was FC Groningen bena derd door het bestuur van Brugge of er interesse was voor Carbo Trainer Han Berger. „Club Brugge dacht dat Rob McDonald voor lange tijd uitge schakeld was na zijn blessure, maar hij speelt inmiddels al weer. Daarom waren wij niet geinteresseerd in Car bo" Feyenoord hapte wel toe, vanaf 1 januari 1984 maakt de blonde spits deel uit van de Rotterdamse selectie. Carbo „Ik ben er dus volgende week dinsdag tegen FC Utrecht nog niet bij. Dat komt mij wel goed uit, want juist tegen m'n oude club zoil het extra moeilijk voor me geweest zijn. Ik heb de laatste weken in het reserveteam van Brugge wel een stuk of tien doelpunten gemaakt, maar de over gang naar het Nederlandse topvoet bal is behoorlijk groot Ik zal begin januari eerst wat moeten wennen, dan heb ik er wel vertrouwen in Bij FC Utrecht schoot ik ze er ook regelmatig in, waarom zou dat bij Feyenoord niet lukken In die paar maanden bij Brug ge kan ik het niet verleerd hebben, ik ben een beetje de dupe geworden van het verdedigende voetbal dat hier gespeeld wordt. Dat is mij niet op het lijf geschreven, ik heb ruimte nodig voor m'n acties, die kreeg ik hier niet. Pas de laatste weken wordt er in Belgie weer wat aanvallender ge speeld". Feyenoord-trainer Thijs Libregts wil Carbo in januari inzetten als rechter spits „Bij FC Utrecht heeft hij meest al in het centrum van de aanval gespeeld maar hij kan volgens mij ook aan de rechterkant uil de voeten. Daarnaast zié ik mogelijkheden met Peter Houtman in het centrum, daar zal hij ook regelmatig mogen opdui ken Toen de onderhandelingen met Rene van der Gijp zolang bleven duren, hebben we de knoop doorge hakt en voor Carbo gekozen. Dat betekent niet dat we definitief afzien van René. maar momenteel is die transfer niet haalbaar Met de komst van Carbo zijn de mogelijkheden in de aanval wat groter geworden, het bete kent met dat ik Jeliazkov definitief heb afgeschreven. De beste komt er gewoon in", aldus Libregts. Onbetaalbaar „Rechterspitsen zijn momenteel dun gezaaid in Nederland. Rep zoals hij zaterdag tegen ons speelde in Zwolle zouden wc in die vorm graag hebben, maar hij is voor ons onbe taalbaar. Het feit dat Bud Broeken momenteel rechterspits is van hel Nederlands elftal, spreekt boekde len". Aanvoerder Bennie Wijnstekers toont zich verrast over de komst van Carbo. „Hij is niet het type-voetballer waar naar we in eerste instantie op zoek waren. Carbo is meer een rommelaar in de spits dan een uitgesproken aanvaller op rechts maar op grond van zijn karakter zal hij zich wel handhaven op die plaats. Hij en Je liazkov moeten het samen maar uit vechten". aldus de aanvoerder van Feyenoord Toen Van der Gijp afviel, heeft Feye noord slagvaardig gekozen alternatief-Carbo Willy Caft heb een gesprek gehad ntf bestuursleden. Van der Us Steenbergen. De zaak was# afgerond, want de situatie di' Brugge rond mijn persoon staan, kon niet blijven V(X» Toch wilde die club me niet kwijt, want na dit seizoen weer terug naar Brugge. FÉi wilde nog een optie in de- komst opnemen dat ik ever' fl een half jaar huren gekocht: nen worden, maar daar is Bfti op ingegaan, Ik heb dus krediet bij trainer George Ks het bestuur". PAPENDAL (ANP) Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond (KNSB) is zaterdag tijdens de jaarvergadering afge treden. De afgevaardigden verwierpen op het nationaal sportcentrum Papendal met 151 tegen 279 stemmen de begroting. De belangrijkste kritiek gold het aantrekken van een trainingscoördinator. Deze nieuwe functionaris zou voor een gedeelte bekostigd moeten worden door verhoging van de licentiegelden. Die verhoging werd door de vergadering niet geaccepteerd. Op drie man (Klok, Charisius en Koi- bach) na stelden alle bestuursleden hun portefeuille ter beschikking Rond Klok, die voorlopig als voorzit ter zal optreden, werd een interim- bestuur geformeerd. Voorts zijn me vrouw Corbijn (secretaris) en de heren De Groot (penningmeester). Leewis (vice-voorzitter) en Schuurmans de centrale figuren in het interim-be stuur. Coördinator Volgens de begroting van het zater dag afgetreden bestuur wordt voor het boekjaar 1983/84 een tekort ver wacht van 203.000 gulden. Het be- stuur-Graas wilde dat tekort via 110.000 gulden (1984/85) en 18.000 gul den (1985/86) in vier jaar tot nul reduceren. Om niet al te zeer in te teren op het vermogen van bijna zeven ton. wilde het bestuur de contri butie van de wedstrijdrijders (licentie houders) in evenzoveel etappes met vijftig procent verhogen tot 75 gulden. Zo zouden de leden de aan te trekken trainingscoördinator financieren. „Die staat voor maximaal een ton all-in, nu en in de toekomst, op de begroting", verzekerde Graas, die ruim een week geleden de voorzit tershamer overnam van Quarles van Ufford. Omdat het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur de post voor zestig procent subsi dieert, zou de KNSB het eerste jaar 40.000 gulden zelf moeten opbrengen. Volgens Graas heeft WVC als voor waarde gesteld, dat de trainingscoör dinator binnen afzienbare tijd wordt aangenomen. Mocht de KNSB in mei alsnog voor een coördinator kiezen, dan komen de kosten voor volledig voor rekening van de schaatsbond. De vergadering liet zich niet voor het blok zetten. De oppositie kwam voor namelijk van de gewesten Noord-Hol- land/Utrecht, Friesland. Drente, Gro ningen en Overijssel. De Groot (Noord-Holland/Utrecht): „Het is de, vraag of de licentiehouders wel een coördinator willen; en als er eén komt. of de gewestelijke rijders dan wat aan hem hebben". Evenals Kuiper (Fries land) betwijfelde De Groot of de ton van Graas in de praktijk niet hoger zou uitpakken. De grote meerderheid van het bestuur hield voet bij stuk en trok de consequenties uit de stem ming. Botsingen „Het schaatstechnisch beleid en de activiteiten van het dagelijks bestuur moeten ontkoppeld worden", ver klaarde Graas de rechtlijnigheid van het bestuur. Bemoeienissen van het bestuur met het beleid van de schaat- strainers leidden in het verleden me nigmaal tot botsingen, waarvan de affaire rond de Domstad-trofee de meest recènte is. „Wil er bic KNSB een plaats voor t dan is een trainingscoördinata zakelijk", liet Graas weten j stuur dient slechts te toetst# nanciële gronden". Het in dienst nemen van ningscoördinatoi' was een voorwaarden, die het thans ken bestuur stelde toen het neenhalf jaar geleden achteröl ne tafel plaatsnam. Tijdens del dering in mei van dit jaar M Quarles van Ufford en de zljJ het groene licht. Toen bleekM genoemde financiële voomJ| geen functionaris kon wordesF trokken en de leden diep in d=| zouden moeten tasten, vera» de kiesmannen van kleur. 4 „Men heeft geen idee wat allemaal doet. Al te gemi wordt beweerd, dat trainings! van de kernploegen in eigei moeten worden belegd". Verbazing Graas had er rekening mee ge te worden weggestemd. „Hels zijn geweest als ik dat niet t daan. Wij staan voor dit bt i. konden niet anders dan d» P volgen". Voor penningmeeste was de oppositie wel een ver Zijn gewest, Drente, stemde tegen de door hem opgestelde It ting. Mooy: „En dat hoorde iki stomme verbazing vanmorgen Klok, die in het oude bestuur had namens de landelijke tech commissie marathonschaatses onmiddellijk nadat Graas ïjlir; vertrokken diens rol overnam K door KNSB-adviseur Lamberu j< staan gegeven de bestuur maar zo snel mogelijk bij het V te leggen. Binnen het afgetrs j" stuur was Klok naar eigen zeg rj van de leden, die de trainings nator met als een noodzate. voor de KNSB als topsporton H tie beschouwden. „Het bestue een paard, dat zijn koers m wijzigen en nu in de sloot is g j?( gen", besloot Klok de zes ui vergadering met een enigszins me, maar wel duidelijke beelds n TOKIO REUTER/AFP) De marktwaarde van Hambur ger SV daalt snel. De Europese bekerkampioen maakt een catastrofale periode door, waarin de sportieve oorvijgen ongetwijfeld gevolgd zullen worden door fi nanciële klappen. De vroege uitschakeling in de Europa Cup I, het verlies van het leiderschap in de Bundesliga, de netelige uitgangspositie (0-0) voor de return tegen Aberdeen in de supercup en de nederlaag zondag in Tokio, tegen Gremio (1-2) in de strijd om de wereldbeker maken de financieel toch al penibele situatie er zeker niet rooskleuriger op. In Tokio was Hamburger SV er op gebrand de slechte resultaten van de laatste weken uit te wissen. Verovering van de wereldbeker sluit direct aan op een aantrekkelijk startgeld in vriendschappelijke wedstrijden, zeker in Arabische landen. En op die inkomstenbron is de veelge plaagde club thans aangewezen om de baten en lasten in het, voetbal-huishoudboekje van manager Netzer zo moge lijk in evenwicht te houden. Ook in die opzet slaagde HSV niet. Het Braziliaanse Gremio was zondag in Tokio voor 62.000 toeschouwers over alle linies de betere ploeg en verdiende de overwin ning volledig. Dat Hamburger nog een verlenging uit het vuur sleepte, lag in eerste instantie aan het falen van de Braziliaanse voorhoede in het benutten van de talrijke kansen en in tweede instantie aan het instinct van vleugelverdediger Michael Schroder, die enkele minuten voor tijd op de juiste plek in een scrimmage stond om van dichtbij de uitstekende Braziliaanse doelman Maza- ropi te passeren: 1-1. Daardoor had Gremio met balartiest en uitblinker Renato aan het hoofd de wedstrijd gedicteerd. Het door blessures geplaagde HSV (Schatzschneider, Kaltz, Von Heesen) had geen antwoord op het technisch perfecte, sierlijke Brazi liaanse spel. De openingstreffer van Renato in de 37ste minuut bracht de Zuidamerikaanse gratie treffend in beeld. Na een pass van middenvelder Lima stuurde Renato eerste twee Hamburgers de verkeerde kant op. voordat hij doelman Stein met een subtiel tikje achteloos passeerde: 1-0. In dc tweede helft opende HSV fel de jacht op de gelijkmaker. Gremio werd even verrast door die ople ving en pakte daarna de tegenstander hard aan. De Franse scheidsrechter Vautrot moest herhaaldelijk in grijpen en gaf viermaal geel. Toch kwam Gremio niet echt in gevaar en schiep het zelf met snelle uitbraken de beste kansen. Pas in het laatste kwartier, toen HSV alles of niets speelde, raakte de Braziliaanse verdediging in paniek. Uit een van die momenten bracht Schroder HSV op de valreep naast Gremio: 1-1, In de verlenging liet Gremio er geen twijfel over's wie de sterkste was. Al na drie minuten pikte Ren aai pass op van Tarciso, misleidde Wehmeyer s schijnbeweging en passeerde Stein in de kortste in Voor de vierde keer in evenzovele jaren werd den ker een prooi voor een Zuidamerikaanse club. Na! Montevideo 11980). Flamengo de Rio i'81) en Pe Montevideo was het zondag de beurt aan Grens De Braziliaan Renato viert de overwinning vanafi Gremio op Hamburg SV De winnaars van de ZÉ kaanse beker beker in Tokio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 16