ees Rijvers halverwege oor zijn eerste succes Illegale startgelden tennis aanpakken onbegonnen werk Wilander schakelt in Melbourne McEnroe uit Loting Europese bekertoernooien Zaalvoetbaltoernooi op Vara-televisie Drie Zeeuwen LEERGELD UIT ZAAK VILAS ROTTERDAM Ribli vraagt ook uitstel MZ4 kampioen PZC/sp°rt 13 weer niet gekozen werden, zelf ge bruikte hij in achttien interlands ach tenveertig spelers. Teveel, hoewel een trainer die moet verjongen natuurlijk een ruimere greep nodig heeft dan bijvoorbeeld zijn Belgische collega Guy Thijs die een ploeg heeft staan. „Het Oranje-shirt moet met bloed, zweet en trainen veroverd worden", zei Hans Kraay voor de vriendschap pelijke interland tegen Zwitserland waar onder andere de volslagen onbe kende Willy Jansen zijn éénmalige debuut maakte. Rijvers strooide met Oranje-tricotjes. Hij was zeven jaar bij FC Twente met naast zich Cor Hilbrink in een organi serende functie, acht jaar bij PSV waar hij samenwerkte met Ben van Gelder die hem honderd procent juist karakteriseert als hij zegt: „Een vak man met een gebruiksaanwijzing". Nu is hij tweeëneenhalf jaar bij Oranje met Jaap van Praag. Eric Vilé en Renze de Vries achtereenvolgens als praatpaal en het professionele appa raat in Zeist achter zich. Mankracht genoeg, maar Kees Rijvers heeft zich in de bossen rond het KNVB-sport- centrum minder prettig gevoeld dan de eekhoorntjes. Geen gelegenheid liet hij voorbij gaan om de gebrekkige EIST (GPD) De voetbalbond stelt zijn nieuwe coach voor, de voorzitter van de sectie itaald voetbal Eric Vilé presenteert de opvolger van Jan Zwartkruis. Dat Kees Rijvers de zaal b nnenkomt s geen verrassing meer, de suprise is de lengte van het intract. De Brabander die bij PSV tevergeefs aandrong op een langdurige verbintenis en uit weigering de conclusie trok dat men hem in Eindhoven liever kwijt dan rijk was had bij sectiebestuur een contract voor vijf jaar losgepeuterd. Werd de gretigheid bij de esentatie verklaard door de zekerheid dat de voormalige international zich tot de UT-leeftï jd geen financiële zorgen hoefde te maken of kwam de begerigheid die Kees Rijvers 16e februari 1981 zo overduidelijk liet blijken voort u t de aantrekkelijkheid van het ntje, inderdaad een oude wens van de voormalige oefenmeester van TSC, Willem II, FC (renten PSV en toen nog Beringen. ,hlj zover zou komen is de afgelo- n dertig maanden vele malen in riifel getrokken. Moetje de verhalen de wandelgangen geloven dan is bondscoach één van de weinige lerlanders die geprofiteerd hebben nderecessie. De moeilijke financié- f situatie van de voetbalbond stond niet toe zijn voornaamste trainer te sturen met een gouden hand- uk en het salaris voor zijn opvolger te hoesten Wanneer de geruchten er een voortijdig afscheid opdoken eenvoudig af le lezen in „Rijvers in th ers". na de verloren kwalificatie- e, dstrijd in 1981 in Parijs tegen de msen, na de nederlaag tegen de- fde ploeg in een vrienschappelijke ti] m Rotterdam toen na 4754 ;en (5 november I960, 0-1 tegen -ingeland) en b35 wedstrijden een ide kwam aan het ongeslagen thuis- lord; na de verloren kwalificatie- dstrijd voor het Europees kam- :dl enschap in Sevilla tegen Spanje ini februari van dit jaar); na de droevi- vertoning tegen Zweden in het echtse Galgenwaard. ilt Rijvers .1982, haalt Rijvers 1, haalt Rijvers 1984. de vraag d steeds opgeroepen. De eerste i wipte hij met de hakken over de dit keer reikt zijn polsstok ver- r.Frankrijks beste voetballer in het oen 1956-1957 staat voor zijn eer- grote succes met het Nederlands tbalteam. Onderschatting door te U Igin het zadel zittende IJslanders, Instorting van Ierland, de steun het publiek tegen Spanje gevoegd le inbreng van de huidige selectie- ep zijn de omstandigheden waar- ;Kees Rijvers betrekkelijk zonder naar het nieuwe jaar kan kij- Over zeven dagen tegen Malta Holland via een ruime score de iificatie voor de eindronde van Èiropees kampioenschap afdwin- [ievoorzitter in ruste Eric Vilé uimde enkele dagen terug niet de ci op de vingers te tikken die het waanzin vonden dat zijn be- Kees Rijvers een vijfjarig con- gegeven had. „Zijn kabinet" de inwoner van Knegsel aange- ken voor successen op langere T lijn. Kees Rijvers de opbouwtrai- die je het verwijt kunt maken hij onder druk van de omstandig- leveel gestoeid heeft met zijn icipes. organisatie aan te voeren, de voetbal man wilde zich met bemoeien met het uitzoeken van een slaapplaats. Michels Toen Rijvers kwam wilde hij Rïnus Michels naast zich in een organiseren de functie en die naam spookt nu nog rond. als technisch directeur boven Rijvers, als opvolger voor de op een zijspoor gezette bondscoach. Die titel is overigens niet juist, Rijvers is coach van de sectie betaald voetbal, zijn verantwoordelijkheid strekt zich niet uit tot het Olympisch team en een aantal jeugdelftallen. In Zeist heeft ieder zijn eigen winkeltje, collega Ger Blok werd een concurrent omdat zijn belang een sterk Olympisch elftal strijdig was met Rijvers' plannen. Die pikte hem bovendien de junioren- ploeg af, Het gekibbel tussen Kees en Ger leverde lachwekkende situaties op, drie bondscoaches op de tribune die één en dezelfde-voetballer beke ken voor drie vertegenwoordigende teams Na zijn eerste interland tegen de Zwitsers nep hij uit dat hij met Willy Jansen, Edo Ophof. Pier Tol en John Metgod zeker het eerste jaar door zou gaan. Hij zei ook dat de spelers van 26. 27 jaar en ouder na de uitschakeling door de Fransen van goede huize moesten komen om zich in Oranje te handhaven. Toen de partij in Parijs met 2-0 verloren werd zei hij; „Ik ben onder de indruk geraakt van deze groep, ik zal de routine niet meteen laten vallen" Na de oefenwedstrijden tegen Schotland en Engeland werden de ervaren krachten met record-inter national Ruud Krol voorop naar het bejaardenhuis gestuurd, later werden die oudjes weer opgeroepen om het voetbalteam van Spanje m Sevilla van twee punten af te houden De opbouwtrainer deed concessies, voer de een warrig beleid en pogingen om het uit te leggen maakten het alle maal nog onbegrijpelijker. ..Rijvers heeft in het verleden toch getoond verstand van voetbal te hebben, dat kan toch niet ineens over zijn", zeiden mensen die de trainer jaren gevolgd hadden Rijvers heeft concessies gedaan aan zijn principes, maar stond pal toen Johan Cruijff voor de tweede maal gevraagd werd het zinkende Oranje boven water te houden en als tegen prestatie inspraak op het technische vlak eiste. De eerste poging om Neer- lands beste aller tijden weer in het nationale voetbaltricot te hijsen strandde op een streep op het shirt ..Beste Johan". schreef Rijvers vanuit Knegsel. „ik houd een plaats open, mocht ik niets van je horen dhn laat ik je verder met rust" Ruim een jaar later zat hij weer met de stervoetbal ler rond de tafel, als laatste redmiddel voor het Nederlands voetbal had Ajax-trainer Aad de Mos het initiatief genomen. „De deur in Knegsel staat voor je open" was dit keer (voor de eerste partij tegen Malta in Aken) de mondelinge uitsmijter van Rijvers. Hij weigerde Cruijff meer inspraak te geven dan de overige geselecteerden. Johan mocht meepraten, maar niet alleen. Mals Wilander VERRASSING IN A USTRALIE Werkwijze orgen niet trainer van PSV vond de 33- iige international het maar niets spelers vandaag wel en morgen liskwalificatie •Vanden Berg door ";e groot zeil GOSiER (AFP) - De Franse ilankzieler Gildas Guillerot is donderdag zeker van het fereldkampioenschap in de pen klasse. Die beslissing in de 'ereldtitelstrijd bij de Franse Intille-eiland Guadeloupe 1 kwam vast te staan, toen de jury iel definitieve besluit nam over Ie diskwalificatie van de Ne- [èrlander Steplian van den 'erg. De achtvoudige wereld- ampioen uit Hoorn werd uit de itslag van de race van woens- ag geschrapt, omdat hij een te root zeil had gevoerd. Protes- en van Van den Berg hielpen Nederland was het zeil voor te: vertrek van Van den Berg naar de drie WK-regatta's in het anbische gebied nauwkeurig aneten. Volgens bondscoach an der Aat, die bij die meting anwezig was geweest, klopte Hes tot op de centimeter. „Zo'n «11 kan wat uitlubberen. Zout later en zon doen het echter ?eer krimpen. Bij een tweede neting kan je het dus weer op de Mste grootte hebben Ik snap jet niet" zei de coach van Ne derlands voornaamste zeilkandi- laat bij de olympische regatta tn volgend jaar in Long Beach, n de manches van donderdag o|l de zwaargewichten eindigde Van den Berg als vierde en zes de. De eerste race van die üag. de "Jfde manche in totaal, werd [ewonnen door de Utrechter On- Tellier. Guillerot, de nieuwe "'ldkampioen, werd donder- twee keer tweede. In totaal itte de Fransman in vijf van |de zes manches de tweede posi- Bi] de lichtgewichten kan de nsman Robert Nagy een race het eind niet meer worden "haald. Bij de dames was de jt donderdag voor de Neder- Jolanda de Jong. die in tossenklassement met bij de "ie staat. ZEIST (ANP) - De KNVB heeft alle wedstrijden uit het amateurvoetbal, die voor vandaag (zaterdag) op het programma stonden, afgelast. De centrale afgelasting treft dus ook het volledige programma van de afdelingen. Ook de wedstrijden van de reserve-elftallen uit het betaalde voetbal zullen niet doorgaan. Buiten de landelijke afgelasting van het voetbalprogramma voor zaterdag zijn uiteraard gebleven de wedstrijden uit de ere- en eerste divisie van het betaalde voetbal, PEC Zwolle - Feyenoord, Willem II - Haarlem. Veendam - NAC en MVV - Cambuur De werkwijze die Rijvers voor ogen had was deze; verjongen rond een kern van routiniers. Zo bouwde hij een sterk FC Twente op, zette een machtig PSV neer. „Met tien jonge ren kun je geen succesvol elftal bou wen", z.ei Willy van de Kerkhof die de afgelopen dertig maanden als jojo van Oranje gebruikt werd. Onder druk van het resultaat week Rijvers af van de uitgestippelde lijn. „De opbouw prevaleert, nederlagen moe ten we ons kunnen veroorloven", dacht hij. Zo werkt het misschien bij een club, maar niet bij het Neder lands elftal dat als taak heeft de kar te trekken. Blijven de prestaties van het hoogste team uil dan werkt dat door in alle geledingen (minder toe schouwers. minder uitnodigingen voor lucratieve ontmoetingen, min der interesse bij de jeugd). Het ver wende voetbal volk (supporters, pers, bestuurders) nam geen genoegen met een rol in de middenmoot, het geduld kon niet opgebracht worden. Veere-Arnemuiden VEERE Vanmiddag (zaterdag) speelt Veere thuis een oefenwedstrijd tegen Arnemuiden. De partij begint om 14.30 uur MELBOURNE Uitgerekend de Zweed Mats Wilander. de tennisser die had gezegd dat hij op gras op zijn slechtst speelde, zorgde vrijdag op de grasbanen van Kooyong voor de grootste verrassing van de open Australi sche titelstrijd. De negentienjarige Zweed deed in de halve-eindstrijd de Amerikaanse titelfavoriet John McEnroe duizelen met verblindend harde backhands en nauw keurig geplaatste volleys. Wimbledon-winnaar McEnroe, die behalve het eerste kwartier ver onder zijn normale vorm speelde, was geen partij voor Wilander. De Zweed slapte na het verlies in de eerste set (4-6) via drie probleemloze setzeges (6-3. 6-4 en 6-3) de finale van het laatste grote toernooi van 1983 binnen. In de eerste set leek het et niet op, dat ning moeten houden met de vorm de grootste verrassing van het toer- van Wilander. Vooral zijn passeersla- nooi aanstaande was. De linkshandi- gen en service-returns zijn sterk. Als ge McEnroe demonstreerde zijn kei- Wilander zo sterk blijft spelen, wordt harde eerste opslag en stapte als de bekende ijzervreter over de baan Comfortabel nam de Amerikaan een voorsprong van 5-2. Van dat moment begon McEnroe fouten te maken. Niet alleen in zijn volleerwerk. maar ook zijn eerste service voldeed niet aan de hoge normen, die McEnroe zichzelf immer stelt.. Na het verlies in de eerste reeks won Wilander de tweede set door de eerste vier games van die gelijkmaker op zijn naam te schnjven. De onzekerheid aan de zijde van McEnroe werd per slagenwisseling groter. Vooral wanneer Wilander met zijn scherpe backhand de zwak gesla gen tweede service van McEnroe af strafte. De zelfverzekerdheid aan Zweedse zijde groeide uit tot de sur prise van Melbourne, de nederlaag van McEnroe. McEnroe speelde de wedstrijd tegen Wilander met een gebandageerde knie. nadat hij dat gewricht bij de training had geblesseerd McEnroe wilde zijn onwillige knie echter niet als de oorzaak van zijn verlies tegen Wilander aanmerken. Onder de indruk in NTTB-cup de eindstrijd een hele klus", aldus Lendl, die in de halve-eindstrijd in drie sets probleemloos de baas bleef over de Amerikaan Mayotte. Lendl is in Melbourne heel dicht bij het veroveren van zijn eerste kam pioenschap uit de grand slam-cyclus. De 23-jarige tennisser heeft het niet naar zijn zin in Australië Volgend jaar komt hij. zelfs al moet hij zijn titel verdedigen, niet terug naar Melbour ne, zo heeft Lendl aangekondigd. Na de open Australische keert Lendl naar Florida terug, waar hij een winter- vakantie van drie weken houdt. HILVERSUM (GPD) De VARA- televisie zal deze en de komende maand uitgebreid verslag doen van het zaalvoetbaltocrnooi dat de KNVB gedurende de winterstop or ganiseert. Van de voorronden, eind december, komen samenvattingen, terwijl de finale begin januari in zijn geheel wordt uitgezonden. De bespre kingen tussen de VARA en de KNVB hierover zijn in een afrondend sta dium. De zaalvoetbalcompetitie woedt ge- De als eerste geplaatste Tsjechoslo- waakse Ivan Lendl was 'verrast en onder de indruk' van de verrichting van zijn Zweedse finaletegenstander. „Ik had nooit gedacht, dat Wilander McEnroe zou kunnen verslaan op gras. Ik zal in de finale ernstig reke- ZURICH (RTR) - Spartak Moskou, dat woensdag Sparta, de laatste Ne derlandse deelnemer in de Europese bekertoernooien, uitschakelde, speelt in de kwartfinales van het toernooi om de UEFA-beker tegen Anderlecht. De ploeg uit de Sowjet- Unie moet voor de eerste wedstrijd, op 7 maart, naar Brussel. De loting voor de kwartfinales van de drie Europese bekertoernooien, wed strijden op 7 en 21 maart 1984, ziet er als volgt uit: landskampioenen: Rapied Wien (Oos.) - Dundee United (Sch.), AS Roma (Ita.) - Dinamo Berlin (OD1.). Dinamo Minsk (Sov.i - Dinamo Boe karest iRoe.). Liverpool (Eng.) - Benfica (Por i Bekerwinnaars; Barcelona (Spa.) - Manchester United (Eng.), Porto (Por.) - Sjachtor Donetzk (Sov.), Haka Valkeakosken (Fin.) - Juventus (Ita.), UjpestDosza (Hon.) - Aberdeen (Sch.i. UEFA-beker: Austria Wien (Oos i - Tottenham Hot spur (Eng. i. Sparta Praag i Tsji - Hajduk Split. Jsl.l. Anderlecht (Bel.) - Spartak Moskou (Sow.), Nottingham Forest (Eng.) - Sturm Graz (Oos.). De wedstrijd Austria Wien - Totten ham Hotspur valt gelijk met het duel van de landskampioenen Rapid Wien - Dundee United. Er zal dus nog een wijziging volgen in het schema dat bij de loting tot stand is gekomen. MIDDELBURG - In het Overijsselse Gorsel worden dit weekeinde de eind wedstrijden gehouden van de NTTB-Cup bij de heren en de Lim burg-coupe bij de dames. De Zeeuws-Vlaamse Vivian Blanc- kaert, momenteel spelend voor het Brabantse Vice Versa heeft zich. even als voorgaande jaren daarvoor weer bij de dames geplaatst waarbij zij het gaat opnemen tegen Mirjam Kloppen burg en Jantien Jansma (Torenstad). Ellen en José Bakker (Avanti). Lon Bos en Ria en Wilmie van Rijswijk (Konmgslust), Sandra de Kruiff (Scyl- la) en Judy Williams (Amsterdam). Voor het eerst zijn bij de heren ook Zeeuwen doorgedrongen tot deze eindstrijd. Wim Wegman, de Zeeuwse kampioen en Jan Henk Bumhof (MZ) debuteren daarbij tegen de drie ge broeders van Spanje, Bob Potton en Hans Gootzen (Nikon i. René Hijne. Anne Vlieg en Edwin Angenent (Shot). spedd in twee poules van vier ploe gen De eerste poule bestaat uit teams van Ajax. Haarlem. PEC-Zwolle en het Nederlands zaalvoetbalteam. De ze ploegen ontmoeten elkaar op woensdag 28 en vrijdag 30 december in Sporthal Zuid in Amsterdam. Het televisieverslag is gepland voor vrij dag 30 december. De tweede poule wordt gevormd door Sparta, Utrecht. Roda JC en een all-starsteam Over de samenstelling van de laatste ploeg wilde de KNVB nog geen mededeling doen. Deze teams ontmoeten elkaar op dinsdag 27 en donderdag 29 december. De VARA zal het eerste deel van deze ronde verslaan in en samenvatting op dinsdag 27 december De twee hoogst gefiindigde ploegen van iedere poule gaan naar de finale ronde op zaterdag 7 januari in de Ahoy-hal te Rotterdam. Daar worden kruisfinales gespeeld en een slotfina- le De kruisfinales worden door de VARA samengevat, terwijl de finale in zijn geheel die avond zal worden uit gezonden Volgens de KNVB. die voor het eerst zo'n toernooi organiseert, is het de bedoeling de opzet in de toekomst uit te breiden Dit jaar echter weigerden clubs als Groningen. Feyenoord en PSV mee te doen, onder meer uit angst voor blessures Van de deelne mende clubs heeft de KNVB de verze kering gekregen, dat zij hun spraak makende spelers beschikbaar zullen stellen. ROTTERDAM lAN'P) Twee marathonzittin gen van de commissie van hoger beroep in de Vilas-zaak hebben geen enkel aanvullend be wijs opgeleverd dat de Argentijn voor zijn deelname aan het Rotterdamse indoor-toer- nooi van maart 1983 startgeld heeft ontvangen. Mocht de commissie van drie, die de komende weck in New York verder vergadert, de ver oordeling van de tennisser overeind houden, dan gebeurt dat naar alle waarschijnlijkheid uitsluitend op de getuigenis van een man die zegt: „Ik heb Tiriac de zaakwaarnemer van Vilas 60.000 dollar overhandigd". De man is Peter Bonthuis, de vroegere toer nooidirecteur. die door herhaalde positiewisse ling het tegendeel heeft bereikt van wat hu wilde: zijn geloofwaardigheid in stand houden Lang nadat de financiële man Wim Buitendijk een ontvangstbewijs met een klungelig nage maakte handtekening van Guillermo Vilas in het dossier van de Sportpaleis-boekhouding stopte om de opname van 161.000 gulden te verantwoorden, bleef Bonthuis ontkennen dal er sprake was geweest van illegale betaling. Hij achtte dat een onderdeel van het gentlemen- agreement dat hij met Tiriac had getroffen Ook nadat Sportpaleis Ahoy al lang tegenover de tenmscouncil had bekend, ontkende de inmid dels voor zichzelf werkende Bonthuis m alle talen. Terwijl hij kon weten dat als dat luj bleef volhouden, de 60 000 dollar door de gemeente op hemzelf zou worden verhaald. Om van verdere juridische acties maar te zwijgen In die hachelijke positie bekende en ontkende Bonthuis naar gelang het hem uitkwam en ging hij bij de duivel te biecht. Zo kan men althans de vertrouwensrelatie met Paul Foortse, Vilas' juridisch adviseur voor Nederland, wel noemen Pas enkele dagen voor het begin van de hearing in Rotterdam stapte Bonthuis over naai- bet kamp van Roy Reardon. de advocaat van de tenniscouncil Hij tekende de verklaring die hem tot kroongetuige maakte Bonthuis vertelde zelfs buiten zijn bevoegdhe den te zijn getreden toen hij de komst, van Vilas kocht voor 60.000 dollar. Sportpaleis-directeur Cock Hoekwater wilde niet verder gaan dan 50.000 dollar „Ik vertelde Tiriac dat ik het verschil desnoods uit eigen zak zou bijpassen", zegt Bonthuis. De aanvullende 10 000 dollar werd de volgende dag tijdens het kwalificatie toernooi bij willige sponsors opgehaald. Van een aanbod van nog eens 5.000 dollar hoefde niet eens gebruik Le worden gemaakt. „Ik heb het idee, dat alle partijen zoveel mogelijk zand over de zaak willen gooien" aldus Hans Aalberts. de directeur sportzaken die ook op de geluigestoel had plaats moeten nemen. De enige die volhoudt nog steeds 'een zaak' te hebben was secretaris van de council Marshall Happer Maar ook hem zullen de gebeurtenissen in Rotterdam hebben geleerd dat de aangekondigde kruistocht tegen de illegale startgelden zeer onbegonnen werk is LONDEN (RTREFE) - Dc Hongaarse grootmeester Zoltan Ribli heeft vrij dag uitstel gevraagd voor zijn negen de schaakpartij van de tweekamp met Vassili Smislov uit de halve finales van de kandidatenstrijd. De wedstrijd waarin Ribli met zwart speelt, zal worden verschoven naar zondag. In dc tweekamp over twaalf partijen leidt Smislov met 5-3, mede door twee achtereenvolgende winst partijen met de witte stukken in handen. Donderdag had Kortsjnoi ook al ge bruik gemaakt van zijn recht op een onderbreking, nadat in zijn tweekamp Kasparov in de zevende partij een voorsprong van 4-3 had genomen. Kortsjnoi en Karpov gaan vandaag (zaterdag) verder. MIDDELBURG - In de hoogste kla< van de Zeeuwse al'delingscompetü tafeltennis is in de laatste wedstrijd de beslissing gevallen. MZ 4 had bij St-Laurens 1 aan een gelijkspel voldoende om zich kam pioen van Zeeland te mogen noemen doch het trio Dick de Graaf. Rudie Geldof en Hans Beukert won met 10-0. Naast de titel greep MZ ook de promo tie naar de 5e divisie van de landelijke competitie. MZ 4 neemt daarin de plaats in van Zand 2 dat daaruit enkele weken geleden degradeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13