V~ ZEELAND" Gemeente Middelburg leemt Demerary over £1 Akkoord overname Vink Axel door PZC-Holding Optimisme Zeeuwse delegatie over Engelse toeristenmarkt ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hooglopende ruzie op flatbalkon in Middelburg EXPLOITATIE AMBACHTEN! ENTRUM IN PROBLEMEN VRIJDAG 9 DECEMBER 1983 PAGINA 9 [DDELBURG - Een echtelijke ruzie een Middelburgse flat aan de Van igersbergstraat liep woensdag- irgen bijna fataal af. De bewoon- jr mevrouw S. P. (27) .had haar htgenoot M. J. (32) van wie ze scheiden leeft, op bezoek. Het eetal kreeg echter een hoog oplo- nde ruzie, die omstreeks tien uur 's orgens eindigde in een vechtpartij op het balkon van de Hal op de negende verdieping. De man, die veel had gedronken, probeerde de vrouw over de balustra de te gooien. Ook trachtte hij haar op het hoofd te slaan met een tegel, maar dat mislukte omdat hij de tegel niet hoog genoeg kon oplichten. De vrouw vluchtte naar een naast gelegen bal kon en wilde via de (lat van de buren kans haar eigen woning binnen te een goed heenkomen zoeken Dat vluchten en van de voordeur weg te ging echter niet omdat de buren niet rennen De buurvrouw alarmeerde de thuis waren. politie die J in de flat kon aanhouden. Op het lawaai kwam een andere buur- De man werd ingesloten in het politie vrouw af. die vanaf haar balkon het bureau wegens poging tot doodslag tafereel gade sloeg. Zij riep de man toe De vrouw liep bij de schermutselingen dat hij moest ophouden J was daar- enkele schaafwonden op aan hals en door even afgeleid en zijn vrouw zag armen 'ordi ntstaat een de vroegere IDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft de exploitatie op zich genomen van het nbachtencentrum Demerary in Middelburg. De problemen hadden zulke vormen aangeno- en, dat de Stichting Demerary Ambachtencentrum zich gedwongen zag haar beheerstaak te geven. De moeilijkheden hadden betrekking op het sterk achtergebleven bezoekersaan- il -mede te wijten aan twee mooie zomers- en aan onderlinge meningsverschillen van de sbruikers van het centrum. Deze ontwikkeling kost de gemeente Middelburg een aanzienlijk edrag. Daartegenover staat, dat de stichting het imposante, monumentale pand 'Demerary' an het Oostkerkplein, van binnen volledig heeft gerestaureerd. Het pand, dat eigendom is an de gemeente, is hierdoor immers meer waard geworden. De dienst welzijnsaccommoda- de gemeente wil de ruimte in Demerary nu aanbieden aan beginnende ondernemers, ikele jaren geleden liet de gemeente Names de gemeente Middelburg heb- den gesproken en de huidige gebrui- voormalige pakhuis Demerary ben de wethouders A. Bergshoeff kers blijven in Demerary gevestigd. - taureren. In '82 kreeg de stichting (financiën) en H. Gillissen (accommo- Het hele pand wordt nu een bedrijfs- I ibachtencentrum Demerary een daties) onderhandeld met de stich- gebouw. Ook het vroegere horccagc- ior de gemeente gegarandeerde le- ting. Gillissen: „Het steunen van be- deelte en de verkooprui ng van 125.000 gulden voor de res- ginnende ondernemers, die op die nu bedrijfsruimte. Zo c uratie van de binnenkant Woord- manier in hun eigen onderhoud kun- handelbare prijs, want perder van de stichting John van der nen voorzien, is toch iels waardevols, huurprijs was le hoog", paan: „We hebben vloeren gestort, We hebben met alle helanghebben- De heer Gillissen wilde donderdag ctnciteit aangelegd, rioleringen ge- ttst. bedrijfsruimten gemaakt en veel meer' Het eerste seizoen liep echter niet best. ..Voor een chtweervoorziening was de zomer te mooi", constateert Van der Vanwege het hierdoor ontsta- exploitatieverlies én de onver st hoge nacalculatie van de ver- ring, moest de stichting bij de lente om steun aankloppen. De erderheid van de gemeenteraad lilde toen een tweede lening garande- terwijl ook de huur voor dat jaar rd kwijtgescholden. De raad ver- ïd hieraan echter de nadrukkelijke J rwaarde, dat Demerary in het i iede jaar ('83) moest bewijzen zich- 5 f te kunnen bedruipen. 8 or opnieuw een mooie zomer haai- Demerary de grens van 40.000 oekers, nodig om quitte te spelen, ir met. Ook speelden meningsver- iillen een rol. Een deel van de iraikers van Demerary (beoefena- van ambachten) vond dat het tmm geen entree meer moest hef- omdat de entreeprijs een drempel zijn voor het publiek. In dat geval de hierdoor ontstane inkomsten- iving opgevangen moeten worden de huurprijs die de bedrijfjes aan de ichting betalen. „Een vicieuze cir- I. Zonder entree minder inkomsten. ich zijn inkomsten nodig om de Het pand waarin het ambachtencentrum Demeranj is gevestigd Hingen en de investeringen af te sen Die inkomsten moeten de be- ijven dan zelf ophoesten", zegt Van Zwaan van de stichting. Hij voegt iraan toe, dat sommige gebruikers di met altijd aan de spelregels hiel- !ri zodat het kon gebeuren dat af en een sroot deel van de ambachts- BRESKENS - 'Cruson nog met nadrukkelijk op de financiële gevolgen van de ontwikkelingen rond Demerary ingaan Deze aspecten wor den uiteen gezet in de stukken voor de decembervergadering van de gemeen teraad. die vandaag vrijdagi beschik baar komen Ook de wethouder wees op de waardevermeerdering van het pand die door verbouwing is tot stand is gebracht Voor de acquisitie van de leegstaande bedrijfsruimten in Demerary is een begeleidingscommissie opgericht ..Ai eerder is gebleken dat sommige be drijfjes Demerary als een springplank kunnen gebruiken om zichzelf te 'set telen' Wij kunnen beginnende onder nemers nu weer ruimten aanbieden, en dat is een goede zaak", aldus de heer Gillissen over Demerary, waar nu ook geen entree meer wordt gehe ven De Stichting Ambachtencentrum De merary herbezint zich momenteel op haar doelstellingen. ..In elk geval wil len we proberen om onze idealistische doelstelling, het stimuleren van am bachtelijke en kunstzinnige bezighe den en het steunen van kleinschalige ondernemers, nieuwe vorm en inhoud te geven zegt Van der Zwaan Want we zullen zeker proberen dit mooie werk voort te zetten GOES Onder grote belangstel ling heeft mevrouw S. Steketee- Verplanke uil Kapelle donderdag in het Goesc ziekenhuis Sint-Joan- na haar honderdste verjaardag ge vierd. Mevrouw Steketee-Verplan- ke is een bewoonster van het ver zorgingstehuis Cederhof in Kapel le. maar omdat ze enige tijd gele den door een ongelukkige val haar heup brak. wacht ze nu in het ziekenhuis op een operatie. Gezien haar leeftijd verkeert ze in een prima lichamelijke en geestelijke conditie, alleen heeft ze last van hardhorendheid. De vlag ging in top. donderdag bij het ziekenhuis Smt-Joanna Me vrouw Steketee-Verplanke kreeg 's morgens al bekzoek van de echtge note van de commissaris van de koningin, dl' C. Boertien, en de burgemeester van Kapelle, G. Huit- sing die voor deze gelegenheid ver gezeld werd doof zijn vrouw. Het gezelschap feliciteerde mevrouw Steketee-Verplanke met haar eeuw feest en overhandigde haar enkele pakjes. Daarna viel de jarige een feestelijke ontvangst ten deel in het restaurant van het ziekenhuis. Per soneelsleden en bewoners van de Cederhof hadden in samenwerking met medewerkers van het zieken huis het restaurant verarfderd in een feestzaal. Naar goede traditie zette mevrouw Steketee-Verplanke zich in een versierde stoel, waarna de toespraken en de lofuitingen konden beginnen Onberispelijk ..We hopen dat u snel weer terug komt naar de Cederhof'. zei het bestuurslid van het verzorgingste huis, I J Haverhoek. Hij compli menteerde de jarige met het feit dat ze nog altijd zo onberispelijk ge kleed ging en bedankte haar tevens voor de inzet waarmee mevrouw Steketee-Verplanke ln de Cederhof helpt met de verzorging van de andere bewoners Haverhoek be dankte ook het ziekenhuis voor het mede-organiseren van het feest Vervolgens hielden de directeur van met aanwez B was Door d,t Coatines' in Breskens liep het aantal bezoekers terug hoopl ov„ ,„aa„rt daalden de inkomsten. De stich- bclcmaal u, 2ijn kon toen haar taak met langer van hel 0UI,e bedrijf5. «fnhH u ij u i ,j pand aan de Westland- snehong hield zich. zoals gemeld, 51raa, naar het indus. M bezig met de recreatieve ac- ,ric,errein. Allerlei ma- tae van het ambachtencentmm teriaic„ zij„ a, ov„ee. nood busbedrijven en touropera- brachl „aar het nicu,„ O arangementen naar Middelburg bedrijfsgebouw. Mo- waarvan ook een bezoek aan „enteel worden maehi- ffiprary deel uitmaakte. Op die ariër probeerde de stichting zoveel Dgeiijk oeristen naar Demerary en as: andere trekpleisters in de euwse hoofdstad te trekken. Vol- üis Van der Zwaan moet ook dit peet -het 'promoten' van Middel- lig- in de beschouwingen worden itrokken, indien over de financiële volgen wordt geoordeeld. Het bedrijf, waar meta len een deklaag van verf krijgen. wordt ver- taaibedrag hoeft de ge meente maar zo'n 30 000 gulden uit eigen zak te plaatst met financiële betalen, steun van rijk en ge- 'Cruson Coatings' heeft Bij bejaarde binnengedrongen dievegges gevat GOES Bij de 89-jarige mevrouw S. C. van de B. uit Goes-Zuid is donder dag een bedrag van f300,- uit dc slaapkamer gestolen. Dat gebeurde door twee vrouwen, die de woning van de bejaarde dame binnendron- GEEN GEVOLGEN VOOR PERSONEEL ter te willen drinken. De Gocsc ge meentepolitie kon kort na de 'over val' een personenauto aanhouden, waarin naast de bestuurder zeven vrouwen zaten. Twee ervan bleken bij mevrouw Van dc B. op bezoek te zijn geweest. Bij de 23-jarige P S werd het ont vreemde geld aangetroffen De vrou wen waren (evenals de andere inzit tenden van de personenauto) afkom stig uit de gemeente Lelystad Het AXEL De directie van de PZC verhoor van het gezelschap kostte de Holding (onder meer uitgeefster van Goese politie de nodige hoofdbrekens deze krant) heelt overeenstemming en veel tijd Naast taalproblemen bereikt over de overname van het de verdachten spraken nauwelijks Ne- totale aandelenpakket van de druk- derlands zorgde ook het aanstoot- kerij Vink in Axel. De PZC bezat in gevende gedrag van de vrouwen voor de Vink Holding al een minderheids vertraging en moeilijkheden. belang van ongeveer 39 procent. De de Cederhof, J J. van Willegen en een tweetal familieleden nog een toespraakje. Enige hilariteit ont stond toen een vertegenwoordiger van het pensioenfonds ABP de jari ge een bloemetje aanbood, waarop ze in onvervalst Zeeuws reageerde met: ..O. ik docht da je me een veroogienge van m'n pensioen kwam brienge"! Donderdag honderd jaar geleden werd mevrouw Steketee in Rilland geboren. Ze trouwde met een ge meentesecretaris en woonde lange tijd in Noord-Holland. Haar man overleed in 1946 en de eerste dertig jaar daarna bleef ze alleen wonen. Haar zuster wist haar echter over te halen om weer naar Zeeland te komen en voordat ze zo'n drie jaar geleden naar de Cederhof in Kapel- Ie verhuisde, woonde ze nog een tijdje bij haar nicht. Zelf zegt ze dat ze haar ouderdom te danken heeft aan haar altijd goede hu meur. „Ik hoop dat ik nog een poosje meekan, ik heb er nog ple zier in", aldus de 100-jarige. nes geinstalleerd e wordt centrale verwa ming aangelegd. meente. De 'sanering' van het milieu-onvrien delijke bedrijf kost bijna 270 000 gulden. De ge meenteraad van Oost burg beslist in de verga dering van donderdag 15 december over het beschikbaar stellen van het krediet. Van het to- acht personeelsleden dienst. De verplaatsing van de woonkérn Bres kens naar het industrie terrein wordt gesubsi dieerd in het kader van de 'bijdrageregeling mi- lieuhmderlijke bedrij ven in de woonomge ving' Bedankje Ret was eigenlijk best leuk met die poststakingen. Even min der kans op moeilijke brieven tan elders uit Den Haag. Geen dringende verzoeken om op achterstallige betalingen in te lopen. Maar ook op ander gebied kwam het even goed uit. Zo dwarrelde er ergens in het Hidden van het land, waar de staking het hevigst werden er varen, na ajloop van de acties een brief hel postkantoor bin nen met daarin de volgende mededeling van een tevreden Particuliere klant .Bedankt, jullie van de PTT. Kon ik eindelijk eens mijn onevenbus schilderen". De inrichting van het nieuwe bedrijfsgebouw van Cruson Coatmgs op het industrieterrein in Breskens is in volle gang. MIDDELBURG „Zeeland spreekt de Engelsen best aan". Die indruk heeft een Zeeuwse delegatie onder aanvoering van gedeputeerde J. Ven- tcvogcl meegebracht van een bezoek aan de World Travel Market, een jaarlijks toeristische vakbeurs in Londen. De nieuwe promotieman van de provinciale VVV. Ron Posch. be nutte in Londen de gelegenheid om zich op een breed vlak te oriënteren in de mogelijkheden die de Engelse markt voor het Zeeuwse toerisme zou kunnen bieden. De stafmedewerker van de VVV komt in januari in dienst. In de dan door hem op te zetten planning zal ook de mogelijke deelname aan buitenlandse beurzen, als die m Londen, in nadere beschouwing worden genomen De Zeeuwse delegatie, die een drie daags bezoek aan Londen bracht, bestond behalve uit de gedeputeerde voor toeristische aangelegenheden en de nieuwe promotieman verder uit de provincie-ambtenaren, tevens provin ciale VVV-bestuurders, C de Vos en F Burger. Ook directeur J. P. de Regt van de Zeeuwse VVV kwam een dag naar Londen Vooruitlopend op het initiatief om Zeeland in zijn totalit teil te gaan promoten op de Londense beurs, had den twee ondernemende inwoners uit Sluis zich al laten inschrijven voor de beurs. Inbreng van een stukje Zeeland lusie zal geen gevolgen hebben voor 'ongeval in Belgle om het leven kwam. de 75 personeelsleden van het Axelse moet nog worden bekrachtigd door bedrijf. „Dat draait door zoals het nu zijn erfgenamen De PZC-directeuren is", aldus de PZC-directie. W. F. de Pagter en K Scherphuis Het akkoord over de aandelenover- vernachten evenwel dat de over dracht met de executeur-testamen- dracht nog voor 1 januari 1984 een feit tair van J C. Vink. die half maart dit zal zijn. jaar op 58-jange leeftijd bij een auto- De overname van de Axelse drukkerij door de PZC is in feite een gevolg van de beleidslijn zoals directeur Vink die nog heeft uitgestippeld Er lag een afspraak dat het aandelenpakket aan de PZC Holding zou worden aangebo den als de directeur in 1989 de 65- jange leeftijd had bereikt. De PZC-directie verwacht in elk geval vooralsnog geen verandering in de werkgelegenheid bij de Vink Holding. Scherphuis en De Pagter: ..Het is een gezond bedrijf met een goed order pakket". Zij sluiten echter niet uit dat in de toekomst, delen van het order pakket naar de nieuwe PZC-drukkerij in Vlissingen zullen worden overgehe veld. „Maar dat", benadrukt Scherphuis, „zal alleen gebeuren als er in Axel vervangende drukwerkorders zijn Mocht er werk naar Vlissingen gaan. dan zal dat in eerste instantie overhe veling van krantachtige produktie be treffen. De druktechnieken van de bedrijven in Vlissingen en Axel slui ten wat dal betreft uitstekend op elkaar aan" NA BEZOEK AAN LONDENSE VAKBEURS was er verder via een stand van de Olau-line en hotel Zuiderduin (tussen Zoutelande en Westkapelle) presen teerde zich via de stand van de hotel- organisatie Golden Tulip. Op de beurs kwamen buiten de Zeeuwse delegatie ook directieleden van het Strandhotel in Vlissingen onder meer eens rondneuzen. Wij: er .Wij zijn er wijzer vandaan gekomen dan we erheen gingen" zegt gedepu teerde Ventevogelterugkijkend ..Het is de moeite waard om daar op die beurs aanwezig te zijn Met daar sim pelweg te gaan staan doe je er overi gens nog geer. zaken. Het is meer ccn verkoopondersteunend gebeuren, maar dan moet daar wel een actieve promotie in Engeland aan vooraf zijn gegaan". De Zeeuwse delegatie heelt zich op de beurs op de hoogte gesteld op welke wijze daar de zakelijke con tacten verlopen. Ook werden er ge sprekken gevoerd met touroperators. Bij een rondgang langs de stands viel op dat. hotels elders in Nederland een bezoek aan de Deltawerken mede als verkoopmiddel van arrangementen benutten Op dat punt zou men van uit Zeeland, waar men toch bovenop dit spektakel zit. nadere initiatieven kunnen ontwikkelen, zo stelde de de legatie vast. Volgens de heer Venlevogel is in Londen vastgesteld dat de nieuwe Zeeuwse promotieman Posch veel contacten heeft in de reiswereld. „En juist die persoonlijke contacten zijn van groot belang om zaken te kunnen doen. Wij zijn tijdens het bezoek echt in onze keus voor Posch als nieuwe stafmedewerker bevestigd", aldus de gedeputeerde. In Londen had de delegatie ook nog contact met de heer P van den Aars sen de voormalige bedryfsleider van het Info-centrum op het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterscheldemon- ding De heer Van den Aarssen vestig de zich eerder dit jaar als particulier in Londen om vandaar uit Zeeland bij de Engelsen te promoter.. De provin cie heeft hem niet terwille kunnen zijn bij de honorering van zijn verzoek, om hem voor die activiteiten voor halve dagen in dienst te nemen raison van ƒ30.000 - per jaar. De heer Van den Aarssen was een aanvraag voor een uitkering uit het werkgelegenheids- l'onds ter ondersteuning van zijn nieu we initiatief geweigerd, omdat hij niet voldeed aan de eisen om in aanmer king te komen voor gelden uit het fonds. Volgens de heer Ventevogel zijn de verwachtingen van de heer Van den Aarssen omtrent de financiële steun die hij van de provincie Zeeland gehoopt had te kunnen ondervinden, veel te hoog gespannen geweest. Reacties Het personeel an dc Vink Holding is donderdagmiddag over de aandele- noverdraelu ingelicht. Ook de igrafl- schei bonden en de ondernemings raad van de PZC zijn schriftelijk op de hoogte gesteld. De bonden hebben nog niet officieel gereageerd. ...Maar", stelt De Pagter vast, „we hebben de indruk dal ze niet ongelukkig zijn met dc transactie. Ze hebben het verloop van de onderhandelingen nauwlettend gevolgd". Punt van discussie is nog hoe de nieuwe dochter zal worden ingepast in de PZC-ondernemingsraad. Er zijn twee mogelijkheden of twee afzonder lijke ondernemingsraden met een cen trale OR. of een overlegcommissie in Axel met toevoeging van twee of dne Vink-meaewerkers aan de PZC-raad Directeur Scherphuis voelt het meest voor die laatste mogelijkheid. „In het eerste geval omvat een beslissings procedure wel een erg lange weg"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9