rojectgroep wil nog eens 0 adviesorganen opheffen Grens belastingteruggave voortaan bij 200 gulden ïmtilmee Minister: mislukken EG-top zware slag HOGER BEROEP AMBTENAREN Belgische oplichter met ruim miljoen verdwenen PZC/Hinnen-buitenland 5 3phe£fingsnorm kleine scholen nog onduidelijk «sar*- -L. - w\ WNIEUW INGRIJPEND AD VIES AAN RIETKERK Defensie wil geleide wapens voor F-16 Misvattingen over VS en Nederland in schoolboeken IJDAG 9 DECEMBER 1983 jj; HAAG (ANP) - Staatssecretaris Van Leijenhorst van onderwijs moet M zijn voorganger en partijgenoot Hermes (CDAl de kamer glashelder laten den welke maatstaven hij zal aanleggen bij het verlenen van dispensatie h lagere en kleuterscholen die op de nominatie komen te staan voor ïeffing. mes overweegt een kamerdebat over deze zaak. nadat staatssecretaris Van jenhorst donderdag keer op keer niet toegaf aan zijn eis. Van de VVD, IA, SGP, RPF en PPR kreeg de staatssecretaris donderdag, ondanks ische kanttekeningen, het groene licht om vooruit te lopen op de invoering de overgangswet op het nieuwe basisonderwijs door aan te sturen op grootscheepse fusie van 800 lagere en kleuterscholen. Alleen PSP-kamerlid Wilbert Willems viel Hermes bij. Van Leijenhorst bevestigde donderdag dat de opheffing de gehele operatie in 1988 62 miljoen gulden aan bezuinigingen moet opleveren De dispensatie van opheffing van openbare scholen blijft een zaak van de gemeenteraad, aldus de staatssecretaris Maar als er op basis van vrijwilligheid geen afspraken kunnen worden gemaakt tussen openbaar en bijzonder onderwijs, waardoor de beoogde bezuinigingen in het gedrang komen, overweegt Van Leijenhorst die zaak te beslechten bij wet. EN HAAG (GPD) Nog eens vijftig adviesorganen van de ministers kunnen worden feheven. Dat stelt de speciale projectgroep voor, die in opdracht van minister Rietkerk inenlandse zaken) het woud van adviserende instanties onder het mes neemt. Al eerder u op aanbeveling van deze groep circa honderd adviesorganen opgedoekt. rojectgroep heeft nu alle raadge- instanties bekeken op het ge- j van cultuur, wetenschappelijk lerzoek, natuurbehoud, openlucht- £atie. buitenlandse zaken en de- Onder de vijftig die voor ophe- k in aanmerking komen, zijn de jepraad. de Reclameraad, de Ad- Jsraad Defensie Aangelegenheden de Adviesraad inzake Vraagstuk- ji van Ontwapening en Internatio- e Vrede en Veiligheid, ifhet algemeen stelt de project- lep, onder voorzitterschap van de H-wethouder van Rotterdam J. G. der Ploeg, voor om adviesorga- p voortaan beter op hun werk te jordelen. zouden hun eigen bezigheden re- matig moeten toetsen, waarop de rokken minister over het voortbe- i van de instantie zou moeten Bissen De projectgroep zal in mei 1989 nog een aantal andere deelterrei- gen in een deskundige mediaraad. De nen onder de loep nemen, in juni Adviesraad Defensie Aangelegenhe- eindverslag uitbrengen en vervolgens den is er volgens de projectgroep niet zichzelf opheffen. in geslaagd de inbreng van ambtena ren creatief te verwerken in adviezen. A/[p/Jin t'flflH Bovendien doet ze te lang over het iricuru/uuu werk en bestaat er op ^et ministene De project adviseert minister Riet- Van defensie weinig belangstelling kerk om de omroepraad samen met voor de adviezen. Datzelfde geldt voor de pers- de reclameraad en het be- de Adviescommissie inzake Vraag- drijfsfonds voor de pers onder te bren- stukken van Ontwapening (enz Die jaus wil met Agca weken in gevangenis (Van onze correspondent) ,ee ME Op het gebruikelijke druk- 'atKerslprogramma van paus Johan- 1 Paulus II springen twee afspra- bijzonder in het oog: het bezoek K de lutherse Christuskerk in Rome ai; ondag 11 december en dat aan de r;- einse gevangenis van Rebibbia i^Twecde Kerstdag. een paus de gevangenen bezoekt, een nieuw feit de eerste paus die gevangen diocesanen kwam op- Sten was Johannes XXIII Het bij aan dit bezoek is echter, dat van de gedetineerden in Rebibbia inge Turk Mehmet Ali Agca is, de l® r van de moordaanslag op Johan- Paulus II. op 13 mei 1Q81 op het Pietersplein. Naar het schijnt, (l de paus de wens te kennen M even om Agca tijdens zijn bezoek ntmoeten om hem ook persoonlijk Iffenis te schenken. n bezoek van a.s. zondag aan de Ierse kerk van Rome heeft een ere historische betekenis, valt sa- ;m met de viering van het vijfde wfeest van Luther's geboorte en at in het teken van de door de paus gestane oecumenische toenade- Tijdens een korte eredienst zul- sowel de paus als de voorganger de lutherse gemeente in Rome. jhristoph Meyer, preken. 'orting bij NS Is compensatie {RECHT (GPD) De directie van i heeft besloten abonnementhou- s en andere passagiers enige com- satle te geven voor het grote erief dat zij in de afgelopen we- hebben ondervonden door de fmg en vertraging van trcindien- iagiers die op 28 en 29 december enkele reis kopen, krijgen een Ing van 50 procent. Bij een retour t NS een korting van 40 procent ders van een openbaar-vervoer- taart, van wie naam en adres ind zijn. krijgen binnenkort per 1 een attentie toegezonden. ;eeft in januari een gratis verlen- ng van tien dagen voor algemene uidabonnementen, maandva- jhtkaarten, maandtrajectkaarten eugdkaarten als zij uiterlijk op 8 uari worden gekocht. Voor de alge- ne weekabonnementen en week- lectkaarten wordt een gratis ver ging van een dag gegeven iters van de NS-kortingskaart en dalurenkaart krijgen binnenkort gezin twee dagkaarten toege- urd waarmee hetzij het hele gezin dag gratis op reis kan, hetzij twee en voor alleen de houder. Ook - Passers delen in de goede gaven: hijgen er (tot 1 april een gratis dag bij ZOETERMEER (ANP) - Dc Abva Kabo, de grootste ambtenaren bond, gaat in hoger beroep tegen de twee vonnissen waarbij de lan delijke poststakingen en de vui- verwerkiugsstakingen in Rotter dam werden verboden. De acties werden gevoerd uit protest tegen de korting van drie procent op de ambtenarensalarissen. Een woordvoerder van de bond zei donderdag dat besloten is hoger beroep aan te tekenen om daar voor de toekomst uit te leren. Het vonnis van de Rotterdamse rechter betekent volgens hem in feite dat zijn bond nooit meer ook maar iets mag ondernemen wat er toe kan leiden dal de drie ovens bij de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) niet kunnen werken. „Het vonnis waarbij de PTT-sta- kine werd verboden betekent dat wij ieder jaar maar zo n twee tot drie weken zouden mogen staken Die beperking willen wij er af heb ben". aldus de woordvoerder Mocht de rechter in hoger beroep tot de uitspraak komen dat de acties wel rechtmatig waren wil dat nog niet zeggen dat de AbvaKavo onmiddellijk weer met stakingen komt. De stiptheidsacties van de douane worden vandaag vrijdag officieel opgeschort. Uit solidariteit met hnn collega's die in drie weken de vervuilde hoofdstad moeten schoonmaken, hanteert ook het kantoorpersoneel van de reinigingsdienst nu de be zem. Hier worden door een vakman twee typisten de fijne kneepjes van het vak uitgelegd leunt te veel op ambtenaren van buitenlandse zaken Er zijn plannen om beide adviesorga nen te combineren tot één commissie voor zowel defensie als buitenlandse zaken. De projectgroep betwijfelt ech ter het nut daarvan. Opheffing zou voldoende kunnen zijn. Als er toch een gecombineerde commissie komt. zou die een duidelijk werkprogramma moeten krijgen, zo stelt de project groep voor. Voor opheffing komen volgens de pro jectgroep voorts in aanmerking, de Commissie van Advies inzake Volken rechtelijke Vraagstukken, het Natio naal Comité Unido, de Commissie Internationale Sociaal-economische Aangelegenheden, de Commissie Na- tuurbeschermings Educatie, de Ad viescommissie Bedreigde Uitheemse Diersoorten, de Commissie Waterwil dreservaten IJsselmeer, de Commis sie Methodiekontwikkeling Sectorra den, de Stuurgroep Onderzoek op hel terrein van de Ouderwordende Mens. de Adviescommissie Onderzoek Min- derhe'den. het Samenwerkingsver band Onderzoek Openbaar Bestuur, het Programmeringscollege Demo grafisch Onderzoek, de Adviescom missie Extern Wetenschappelijk On derzoek plus 15 organen op cultureel gebied. Hoeveel de overheid kan besparen op overtollige adviesorganen, is volgens projectleider drs. Van der Ploeg, nau welijks te begroten, Op de totale begroting van het rijk zijn de kosten van adviesorganen te verwaarlozen. Het beslag dat er ech ter door wordt gelegd op werktijd van ambtenaren, voor het volgen van vergaderingen van adviesorganen en secretariaatsfuncties, is volgens hem aanzienlijk. „Het lijkt soms wel of ze er blikken ambtenaren voor open trekken". DEN HAAG (GPD) Defensie wil negenhonderd geleide wapens van het nieuwe type Sidewinder kopen voor de F-16-straaljagcrs. Daarmee is een bedrag van 211 miljoen gulden gemoeid. Het Europese consortium, dat de wa pens bouwt, wil voor 100 miljoen gulden aan tegenorders plaatsen in Nederland. Staatssecretaris Van Hou- wehngen (defensie, materieel) heeft dit donderdag aan de Tweede Kamer geschreven De geleide wapens zijn nodig om vijandelijke vliegtuigen te kunnen uitschakelen. Waaruit de tegenorders zullen bestaan, moet nog worden be slist. Om prijsverhoging te vermijden, moet de bestelling nog voor het einde van de maand worden gedaan, aldus de staatssecretaris. De Tweede Ka mer zal er dus op zeer korte termijn ja of nee tegen moeten zeggen. Vliegtuigongeluk Madrid Het onderzoek naar de oorzaak van de vliegtuigbotsing bij Madrid, waarbij woensdag 92 personen om het leven kwamen, is donderdag begonnen. Luchtvaartfunctionarissen weten het ongeluk aan de dikke mist en het ontbreken van een radarsysteem op het vliegveld Barajas bij de Spaanse hoofdstad. DEN HAAG Een rechercheur van de Haagse politie bij enkele van de kunstwerken, die een Belgische oplichter die zich tijd-lang heeft uitgegeven als Graaf de Launois Nihayyan, ambassadeur voor de Arabische Emiraten, leende bij artotheken zonder ze terug te brengen. DEN HAAG (GPD) De Haagse politie is op zoek naar de 31-jarige Belg P. N„ die in de afgelopen maanden voor meer dan één mil joen gulden aan kunstwerken en geld heeft gestolen in Amsterdam. Rotterdam, Den Haag en Haarlem. Bovendien heeft de man twee al leenstaande dames in Den Haag voor ruim 300 000 gulden opgelicht. Een bank in de hofstad werd door de oplichtingspraktijken voor 70.000 gulden gedupeerd. Een 22- jange handlanger van N. - J. M. uit Bentveld - is inmiddels gearres teerd Hij heeft zijn aandeel in de oplichting bekend De zaak kwam eind november aan het licht, toen de bank aangifte deed van fraude N bleek een groot aantal ongedekte cheques op ver schillende bankrekeningen te heb ben uitgegeven. Bovendien had hij twee relaties van de bank voor 300.000 opgelicht door ze te bewe gen hun geld door hem telaten beleggen. Nadat de twee hun geld op zijn bankrekening hadden over gemaakt. ontnam N. hen de machti ging om het geld van de rekening te halen. Kunstwerken Bij een inval in zijn huurflat in Den Haag ontdekte de politie een groot aantal kunstvoorwerpen, die af komstig waren van artotheken. Na der onderzoek leerde, dat N. met gebruikmaking van valse namen kunstvoorwerpen in tal van steden had „geleend". In een boerderij in het Brabantse Zeeland werden 91 gestolen kunstvoorwerpen terug gevonden. De politie heeft er nog geen idee van hoeveel kunstvoorwerpen in totaal zijn gestolen. In Rotterdam zijn dat er in ieder geval 123 met een waarde van ruim 600.000 gulden. In Haar lem en Amsterdam wordt nog geïn ventariseerd wat aan N is uitge leend De Haagse politie vreest, dat nog nieuwe aangiftes zullen worden gedaan en dat het schadebedrag tot in de miljoenen zal oplopen. N. gaf zich uit als ambassadeur van de Verenigde Arabische Emiraten. Hij beschikte over paspoorten met verschillende namen, waaruit dat moest blijken. In zijn huurflat in Den Haag had hij ..de Ambassade van de Verenigde Arabische Emira ten" gevestigd. Om het vertrouwen van zijn slachtoffers te wekken, reed N. rond in een Rolls Royce met CD-kenteken. Zijn handlanger fun geerde als zijn chauffeur. Bij de artotheken leende hij niet alleen kunstwerken voor zichzelf, maar tegelijkertijd voor het „gehe le personeel van de ambassade". Hij beschikte over papieren, waar uit moest blijken dat die perso neelsleden ook bestonden. Wat hij bij artotheken in Den Haag heeft ontvreemd, is nog onbekend. In Haarlem is voor tenminste 16.000 gulden aan kunstwerken ont vreemd en in Amsterdam voor 20.000 gulden. STAA TSSECRETARIS MORREND AKKOORD DEN HAAG (GPD) De grens bij het terugvragen van te veel betaalde belastingen via een zgn. T biljet zal de komende vijfjaar op f200 liggen. Bij een lager bedrag zal geen terugga ve volgen. Tevens zal de grens voor het terugkrijgen van te veel betaalde premies volksverzekeringen (aow e.d.) op het huidige bedrag van 124 gehandhaafd worden. Deze afspraken zijn donderdag in de Tweede Kamer gemaakt tussen staatssecretaris Koning (financiën) en een kamermeerderheid van PvdA, CDA en VVD. Eerder hadden PvdA en VVD geëist dat de drempel bij te veel betaalde belastingen op ,f 129 zou blijven staan. Staatssecretaris Ko ning wilde deze grens leggen bij 300. Het compromis kwam tot stand nadat Koning had aangekondigd liever het wetsontwerp te zullen intrekken dan in te stemmen met de geeiste handha ving van de bestaande grens. Volgens hem zouden daarmee de doeleinden van het wetsontwerp, namelijk om mensen bij de belastingdienst vrij te maken voor andere taken in het gedrang komen. Het voorstel van de VVD'er De Grave en de socialiste mevrouw Van Nieuwenhoven zou voorts een gat slaan van 35 miljoen in de begroting van financien in 1985 Grote fracties Kamer cu Kabinet werden het uitein delijk eens over een nieuw voorstel, dat nu ondertekend was door dc drie grootste fracties. Naast een beper king van de drempelverhoging zal ook worden afgezien van de bestaan de procentuele drempel. Deze kan nu nog oplopen tot vijf procent. Tevens (ADVERTENTIE) ^Maar natuurlijk wip ik U graag i de weg naar de Presto Print fotovakman, Lbeste vriend... ikluetdat] '<aa Prinses Christina komt mogelijk in Nederland wonen HAAG (ANP) Prinses [I Christina vestigt zich mogelijk niet echtgenoot Jorge Guillcr- en hun drie kinderen in Nederland. De prinses zou over wegen een villa te laten bouwen OP hel koninklijk landgoed De Horsten in Wassenaar. Een woordvoerder van de rijks voorlichtingsdienst zei donder dagavond dat dit onderwerp „ter sprake is geweest Waar het onderwerp ter sprake is geko- roen wilde hij niet zeggen. Dat dit binnen de koninklijke ramilie net geval is geweest sloot hij niet Dn prinses woont momenteel met haar gezin in New York. CJ ie wil getuige zijn van hoofdschotel Lambik? Niet allemaal tegelijk. Lever due ale de bliksem een vol filmpje in bij de PreetoVrmt fotovakman en neem een kompleet huske en Niske album naa uis. fl.est0^.jnt Ongelooflijk goed in kleur ROTTERDAM (ANPi In Amerikaanse aard rijkskundeboeken wordt de schoolkinde ren geteerd dat zij de naam van ons land moe ten uitspreken als 'Nehth-urlunz'. Rivieren als de Maas en Schelde moeten zij uitspreken als 'Myooz' iMeusei en 'Skell'. Windmolens en tulpen blijken voor de auteurs van deze schoolboeken altijd nog de belangrijkste ken merken van de Neder landse samenteiing te zijn Onder onze drassi ge grond bevinden zich volgens de Amerikaanse schoolboeken rotsen, want daar staan al die heipalen op Deze en tal van andere merkwaardigheden, misvattingen en over drijvingen trof liet Infor matie- en Documentatie centrum voor de geogra fie van Nederland iIDGi aan in negen Ameri kaanse schoolboeken over aardrijkskunde. Van de in totaal onge veer 5.000 pagina's van deze boeken besteden niet meer dan achttien een bladzijde aandacht aan ons land. Hiervan zijn er zeven gevuld met foto's en andere afbeel dingen. De inhoud, alsook het fotomateriaal, is vaak toeristisch van aard en gericht op hei buitenissi ge In het atlasgedeelte van de schoolboeken be slaat ons tand nauwe lijks een vierkante centi meter. De Amerikanen zijn ech ter nog veel minder te vreden met de wijze waarop hun land in om- ze aardrijkskundeboe ken wordt afgeschil derd Het Social Studies Development Centre van de universiteit van Indiana in Bloomington, dat de passages over de Verenigde Staten in ze ventien Nederlandse schoolboeken en drie at lassen bestudeerde, meent dat hierin een vertekend zelfs nega tief beeld van de Ame rikaanse maatschappij wordt gegeven Het Nederlandse en Amerikaanse onderzoek is onderdeel van een ge zamenlijk project ter wederzijdse revisie van leermiddelen voor aard rijkskunde en geschie denis voornamelijk bij het voortgezet onder wijs. zal de voorgestelde verhoging tot 1000 (nu 600) van de belastingvrij stelling voor nevenverdiensten ge woon doorgaan. De staatssecretaris toonde zich nog steeds niet gelukkig met het wijzigin- gingsvoorstel. maar besloot zich toch bij de wensen van de Kamer neer te leggen. Dinsdag was gebleken dat de grote fracties de forse verhoging van de drempel naar 300 veel te groot vonden Zij wezen erop dat juist men sen met een laag inkomen jaarlijks via een T-biljet het te veel betaalde terug vroegen Volgens Koning staat daar echter tegenover dat deze groepen in de meeste gevallen niet alleen voor zich zelf behoeven te zorgen, maar afhan kelijk zijn van ouders of echtgenoot. De daling van de koopkracht wilde hij dan ook niet als argument aanvaar den. Wel gaf hij toe dat elke grens in zekere zin willekeurig is. en dat rechtvaardigheid en doelmatigheid met elkaar kunnen botsen Voor het kabinet zijn de financiële gevolgen niet de voornaamste reden voor het wetsvoorstel. Koning zei dat door hel voorstel in totaal 320 manja ren bespaard worden bij de belas tingdienst. die elders meer efficient ingezet kunnen worden. Door het voorstel van de Kamer zullen nu zo'n S0 banen in deze sector behouden blijven, zodat de totale winst uil- komt op 240 manjaren (inclusief 160 banen dank zij de verhoging van de belastingvrijstelling). ,-i HAAG iAM'i In Ai' incfl de Europese Gemeenschap „ecu zwa re slag moeten incasseren", aldus minister Van den Broek (buitenland se zaken) donderdag in een notitie aan dc tweede kamer over de misluk te raadszitting in Athene. Het mislukken schrijft de bewinds man toe aan drie hoofdoorzaken In de eerste plaats noemt hij het feit dat de delegaties zich te diep hadden te ver uiteertlugcn en Pij sommigen nog verzwaard werden met eisen die bij de voorbereidende raadszittingen niet waren gesteld Vervolgens wijst de minister erop. dat bij een aantal deelnemers toch nog onvoldoende be sef van urgentie bleek te bestaan voor het bereiken van consensus, al was het maar op onderdelen om bij een volgende raadszitting de onderhande lingen te kunnen afronden Als derde argument noemt Van den Broek een onvoldoende gerijptheid van de meest cruciale dossiers (landbouw en bud gettaire onevenwichtigheden), waar aan zowel de hoge mate van techni sche complexiteit als de te late inzet van een echte onderhandelingsproce dure debet zijn geweest. Zijn over zicht eindigt de minister hoopvol: ei- lijken voldoende bouwstenen aanwe zig - zo zegt hij dat in een volgende bijeenkomst alsnog kan worden be reikt wat thans niet mogelijk bleek Minister Vfan den Broek concludeert, dat 1984 een voor de gemeenschap buitengewoon moeilijk jaar dreigt te worden. De voorzitter van het Europees parle ment. Piet Dankert, heeft donderdag in een rede in straatsburg gezegd, dat dc mislukte bijeenkomst in*AtIre ne weliswaar het volstrekte diepte punt in de gemeenschap vertegen woordigt. maar dat men' anderzijds de situatie niet moet dramatiseren. Dankert zag in de mislukking een aanleiding om een positie van het Europese parlement en de Europese commissie te versterken. Drie gevallen van doodslag met 19 jaar bestraft AMSTERDAM (ANP) Het gerechts hof in Amsterdam heeft donderdag de 28-jarige R.G.B. uit de hoofdstad veroordeeld tot een gevangenisstraf van negentien jaar wegens drie ge vallen van doodslag. De procureur-generaal had twintig jaar geelst voor vier doodslagen, maar hel hof sprak B van een daarvan vrij wegens gebrek aan bewijs. De recht bank veroordeelde hem eerder al tot vijftien jaar wegens drie gevallen van doodslag, Het hof achtte bewezen dat B in 1977 in Utrecht een Portugees echtpaar om het leven heeft gebracht en in 1980 in de Bijlmermeer in Am sterdam J. Tuijtschavers Het vierde geval van doodslag dat hem ten laste was gelegd, het doodsteken van de 78-jange vrouw P Rupke uit Amster dam. achtte de rechtbank niet bewe zen. B. zelf heeft altijd ontkend de mensen gedood te hebben. Onder meer van wege tegenstrijdige verklaringen ver wierp het hof het verweer van de verdediging dat de zaak niet binnen redelijke termijn behandeld was. Het was van mening dat het hier om een bijzonder ingewikkelde en tijdroven de zaak ging die bemoeilijkt werd door de steeds wisselende verklarin gen van B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5