Lord Carrington NIEUWE MAN AAN DE NA VO-TOP ITT Toerustingsarbeid binnen de kerken Achtste na-oorlogsi afsplitsing in de Tweede Kamer Met een ITT Digivision TV kiest u nooit eieren voor uw geld ^DIGIVISION het beeld dat telt op VRIJDAG 9 DECEMBER 1983 PZC/opinie en achtergrond Van onze correspondent Zijn vooropleiding, na Eton, de kost- Met Lord Carrington (64) krijgt de NAVO een secretaris-generaal die geldt als een van de school voor dure jongens, de niet grootste diplomaten die Engeland sinds de Tweede Wereldoorlog heeft voortgebracht. "Sdemfln aSratT^Ï'ta de Deze reputatie heeft Carrington vooral te danken aan zijn vlekkeloze behandeling van de richting van een militaire loopbaan. Rhodesische crisis. De staat Zimbabwe zoals we die nu kennen, zou er zonder Lord Voor zijn activiteiten bij het bezette Nijmegen kreeg Carrington in 1945 Carrington niet gekomen zijn. Hij haalde tijdens de Lancaster House Conferentie van eind '79 een hoge onderscheiding, de „Military een ware diplomatieke tour de force uit door dank zij reeksen indringende gesprekken de tot Cross". dan onverzoenlijk lijkende partijen tot elkaar te brengen. Eén Jaar na de oorlog zei Lord Car. rington het leger vaarwel, en begon hij Was dat het hoogtepunt van zijn Dat bleek een onterechte hoop De bodems koers zetten naar de Falk- aan een politieke carrière die hem loopbaan, het dieptepunt kwam twee man die enkele weken voor die inval land-eilanden. onder andere Hoge Commissaris in en een half jaar lat^r'toen de Argen- nog als zijn credo gaf De macht van Lord Carrington werd in 1919 gebo- Australië, leider van het Hogerhuis, tijnse invasie van de Faikland-eiiar. Engeland om buiten de eigen grenzen ren met de simpelste aller Britse voorzitter van de Conservatieve par- den hem tot aftreden dwong In zijn geworden, namen: Peter Smith. Toen hij 19 was. tij. en minister van defensie en van ontslagbrief schreef hij Veel '.an de p nam hij als enige zoon van de toen energie maakte kriuek die de afgelopen dagen op mij J net overleden vijfde Lord Carrington Zijn ster binnen de Conservatieve is geuit, is onterecht, maar ik ben ging voor diplomatie kan zijn .moest de adellijke titel over. Dat was in partij was aan het eind van de jaren niettemin verantwoordelijk en vind als ambteloos lord op 5 april 1982 1938. Twee jaar later werd hij onder '70 z hoog gestegen, dat hij geregeld dat ik niet kan aanblijven toezien, hoe de eerste Britse oorlogs- de wapenen geroepen. werd genoemd als aankomend pre- Sindsdien is weinig van hem verno men Hij werd voorzitter van de raad van bestuur van General Electric Compagny. het grootste Britse bednjt met uitgebreide belangen op militair, elektronisch en nucleair terrein, en leidde vanaf dat moment het leven van een zakenman Enige maanden geleden haalde hij evenwel nog één keer het nieuws toen hij kritiek uitte op de manier waar de regering-Reagan de wereldpolitiek bedrijft. „Megafoon-diplomatie" was de sindsdien veel geciteerde karakte risering die hij daarvoor over had. Tekenend De uitlating is tekenend voor Car rington. Hij houdt niet van machts politiek, maar is ervan overtuigd dat de hesehaafde traditionele mores van de diplomatie: praten, nog eens pra ten, onderhandelen, trachten te over tuigen, de enige weg vormen waar langs internationale geschillen moe ten worden opeelost. Dat is gebleken uit zijn belangrijkste wapenfeit, zoals gezegd de manier waarop hy de Rhodesische crisis op loste. Hij stond aanvankelijk binnen de toen nog verse regering-Thatcher vrijwel alleen tn zijn overtuiging dat er geen duurzame regeling voor de problemen in Rhodesie kon komen, zonder de hulp van Nkomo en Muga- Premier Thatcher en Lord Carrington tijdens een EG-bijeenkomst t be Mevrouw Thatcher en de haren wil den met deze twee vrijheidsstrijders aanvankelijk niet eens praten het tweetal werd door de meerderheid van de Conservatieven als ..terroris tenleiders" gezien, degenen die het eens welvarende land door hun guer rillacampagnes aan de rand van de burgeroorlog hadden gebracht Die burgeroorlog zou er zeker geko men zijn. als mevrouw Thatcher haar zin had gekregen Zij wilde dat de leider van de blanke minderheid m Rhodesie Ian Smith, samen met de gematigde bisschop Muzorewa de ver antwoordelijkheid zou krijgen voor de regering van een onafhankelijke staat Carrington wist haar om te praten op zichzelf al geen geringe prestatie'), en bovendien de antagonisten Smith, Muzorewa. Nkomo en Mugabe uitein delijk op een lijn te krijgen De procla matie van de onafhankelijke staat en de verkiezingen die tot de huidige regenng-Mugabe leidden, waren er van het resultaat. Carnngtons alschuw van geschreeuw en wapengekletter blijkt ook uit de Falkland-crisis, Er was enige weken vóOr de Argentijnse invasie op het Britse ministerie van buitenlandse zaken wel bekend, dat er in Buenos Aires boze plannen werden uitge broed. maar Carrington en de top op zijn ministerie geloofden domweg niet in een invasie. 1980 in Luxemburg. mier. Maar in dat opzicht had hij zijn adellijke titel tegen: premiers komen in het Engeland van vandaag voort uit de rangen van het Lagerhuis. Carrington heeft, als lord, zitting in het Hogerhuis en mag daarom niet in het Lagerhuis gekozen worden. Mede daarom heette de Conservatie ve premier in 1979 Margaret Thatcher, en niet Lord Carrington. Carrington was echter zonder twijfel de meest invloedrijke minister in haar kabinet, zeker na zijn internationale succes sen. Hij kon zich meningsverschillen met de premier veroorloven die geen enkele andere minister zou aandur- Charisma Natuurlijk was (en is) Carrington geen wonderdoener. Het charisma dat de Rhodesiê-crisis hem oplever de, bleek niet te werken toen hij in 1980 en 1981 pogingen deed andere grote internationale conflicten, in het bijzonder die in het Midden- Oosten en Afghanistan, te helpen oplossen. Mensen die hem kennen, omschrijven Carrington in de eerste plaats als de geboren diplomaat, en verder als ie mand met een onafhankelijk oordeel over zo ongeveer alles, een geestig en aimabel mens, maar in wezen een Einzelganger (zoals Britse profiel- schrijvers steeds weer opmerken: „Hij heeft geen echte vrienden"). De verwachtingen in Engeland over de manier waarop Carrington zijn nieuwe ambt zal bekleden, zijn hoog gespannen. Algemeen wordt aangeno men dat hij een heel ander soort secretaris-generaal zal zijn dan zijn voorganger: moderner, diplomatie ker, minder de man van de harde lijn. Premier Thatcher is zonder twijfel ook zeer tevreden over de benoeming van Carrington, niet omdat hij het in alles met haar eens is (verre van dat zelfs), maar omdat het enige lid van haar regering dat het slachtoffer van de Falkland-crisis werd. nu op glan zende wijze is teruggekomen in een functie die bij zijn kwaliteiten (waar over de premier altijd hoog heeft opgegeven) past. ADVERTENTIEl Elke verandering door veroudering, zoals kleur vlekken of eierhoofden. wordt automatisch gecorrigeerd. In de ITT Digivision zijn de gege vens voor optimale beeldscherpte, -kleur en -vorm digitaal vastgelegd De ITT Digivision bestaat voor meer dan 60% uit computerbouw stenen. Niet alleen bediening en program mering, maar ook beeld - en klanksignalen worden digitaal verwerkt. Met liefst 282 compo nenten minder, levert de ITT Digivision jaren lang een betrouwbaar, en beter nog, een con stant zuiver beeld. Minder onderdelen, dus minder slijtage en teruglopende beeldkwaliteit Is verleden tijd. De digivision bewaakt uw beeld en dat is de toekomst. U"L""J Een wereldprimeur In de Nederlandse ITT radio- en TV-speciaalzaken Voor verdere informatie. Revah Hesse B.VVaalserbergweg 317, 5628 CH Eindhoven, tel 040- tel. 040-415525 Door Gijs Korevaam Het vertrek van Jan Nico Scholten en Stef Dijkman uit de CDA-ft is de tiende politieke splitsing na de Tweede Wereldoorlog achtste die ook leidt tot een scheuring in een kamerfractie. Het echter beduidend minder vaak voor dat een afgesplitste groep eerstvolgende verkiezingen de zetels weet te behouden. Ook is de dergelijke nieuwe partijtjes over het algemeen beperkt. De eerste afsplitsing in de Tweede Democratische Middenpartij t Kamer trad op in de CPN, waar in 1956 Gortzak en drie andere commu nisten de fractie verlieten. In 1966 trad Voogd uit de Boerenpartij en bleef nog enkele maanden alleen in de Kamer zitten. De roerige jaren '60 werden ook in de Tweede Kamer weerspiegeld in een aantal breuken binnen de grote ge vestigde partijen. De KVP moest recht op een CHU-zetel af te eraan geloven en op de rand van dat en ging als onafhankelijke tijdperk (1970) raakte ook de PvdA- fractie in een crisis. Na de Nacht van Schmelzer (oktober 1966). waarin het KVP-ARP-PvdA- kabinet Cals-Vondeling viel, rom melde het in de KVP-partij en -frac tie. Na lange beraadslagingen en bemiddelingspogingen stapten in fe bruari 1968 vier katholieke kamerle den onder leiding van drs. J. Aarden uit de fractie. Aarden werd gevolgd door de KVP'ers Van Doorn. Janssen en mej. Kessel. Met de laatste twee vormde hij een eigen fractie (de Radicalen). Alleen Van Doorn, oud-KVP-voor- zitter en later minister van CRM, trad uit de Kamer. Hij is daarmee de enige „uittreder" van na de oorlog die niet in de Kamer is blijven zitten. Pas bleef als onafhankelijk kan zitten. Tenslotte barste in 1976 een co los. Huijsen. die al eerder v CHU in de Tweede Kamer had ten, deed in 1976 opnieuw zijn de in het parlement. Inmidde: hij echter zijn lidmaatschap f CHU opgezegd. Hij weigenij Kamer zitten. Hij kreeg een patn tussen de socialisten aan de z s kant van de Kamer. g CDA Op 10 oktober 1980 ontstond een fusie van de drie confess: partijen het CDA. Vanaf de oj ting ontstond een strijd tusj e diverse richtingen binnen depd- Eerst richtte een aantal 'propt ve' partijleden de werkgroep Bij Brood Alleen op, die de poe kritisch volgde. Een groot gei z van deze partijleden verliei CDA om zich aan te sluitent^tr nieuwe partij Evangelische partij. In de kamerfractie was al in 19T In april 1968 ontstond uit afvallige begrip 'loyalisten' geboren, KVP'ers en ARP'ers de PPR, waarin de groep-Aarden opging. Lijsttrek ker werd Bas de Gaay Fortman. De PPR is eigenlijk de enige afsplitsing die zich een vaste plaats in het politieke leven heeft weten te ver werven, mede door haar deelname aan het kabinet-Den Uyl (1973-1977) met twee ministers (Van Doorn en Trip). De Boerenpartij van Hendrik Koe koek had herhaaldelijk te maken totstandkoming van het k;: r. met breuken in de gelederen. In 1968 Lubbers vielen alleen Schol» verlieten vijf kamerleden de Boeren- partij-fractie. Onder Harmsen vorm den vier daarvan de partij Binding Rechts. Kronenburg ging als onaf hankelijk kamerlid verder. Bij de eerste verkiezingen daarna in 1971 verdwenen deze groepen uit de Ka mer. CDA-in-wording een kabinet de met de VVD. Het ging or groep van elf kamerleden ond l] ding van oud-CDA-fractiê Aantjes die het daar niet m« waren, maar het kabinet „loyai zijn daden wilde beoordelen. De laatste twee jaar is de rol n loyalisten steeds minder gewi Slechts in enkele gevallen trac J als groep naar buiten. Sinr PvdA In 1970 was het de beurt aan de PvdA. Schuitenmaker en Goedhart verlieten de socialistische fractie en bleven op eigen titel in de Twee de Kamer. Het ging om een conflict over de interventie van de VS in Cambodja. De PvdA-dissidenten splitsten zich af. Toen mevrouw Van Veenendaal voor de PvdA tussentijds in de Tweede Kamer kwam, nam zij direct zitting bij het tweemanschap, tot grote woede van fractieleider Den Uyl. De drie legden vervolgens een verklaring af. waarin zij meedeelden zich te beschouwen als vertegen woordigers van de nieuwe partij DS'70. Deze partij wist het leven in de Kamer te rekken tot 1981. In haar korte bestaan heeft de partij aan het kabinet-Biesheuvel (1971-1972) deel genomen en vervolgens dit kabinet ook weer ten val gebracht. DS'70 zelf werd ook het slachtoffer van een conflict in de fractie In 1975 stapten vier kamerleden uit de frac tie en uit de Kamer om plaats te maken voor andere DS'70 leden. Het waren jhr. De Brauw (later D'66 en nu voorzitter van de stuurgroep Bre de Maatschappelijke Discussie), Berger, H, Keuning en S. Keuning, In 1971 trad de Nederlandse Midden standspartij in de Kamer met twee zetels. Maar al snel brak het collec tief in tweeën. De Jong vormde de Dijkman, met hun afwijkend* ning en presentatie, nog als zo Zij kwamen echter steeds mee soleerd te staan. Zelfs de fractiegenoten, die zich me: politieke opvattingen verwan! len, konden zich niet verenige: hun optreden in de media. Det ontnam hen eerst het woordvoi schap en zegde vervolgens he; trouwen in een constructievi menwerking met het tweeti Scholten en Dijkman trokken uit de consequenties en staple de fractie, maar niet uit de Ki Daarmee is de achtste scht van een Tweede-Kamerfractn feit. De uitgeverij Boekencentrum heeft een belang wekkend initiatief genomen door de uitgave van een reeks Handboeken voor kerkelijke arbeid. Genoemde uitgeverij voert een fonds waarin aller lei boekwerken, brochures en tijdschriften op ker kelijk gebied zijn opgenomen. Door de uitgave van de Handboeken wint het fonds aan waarde. Wat is namelijk het geval? Voor zowel predikanten, als ouderlingen, als diakenen binnen de Hervormde Kerk is een losbladig Handboek verschenen, waarin achtergrondinformatie en actuele ontwikkelingen, zijn en worden beschreven. De hoofddelen van de drie Handboeken zijn zojuist verschenen, terwijl het in de bedoeling ligt drie of vier maal per jaar een aanvullingszending aan de abonnees toe te zenden. In deze aanvullingen wordt nader ingegaan op wat in het hoofdwerk is geschreven, zodat vanuit het mid delpunt steeds wijdere cirkels getrokken worden in het werkgebied van de betrokken ambtsdragers De losbladigheid van het systeem geeft daarbij de mogelijkheid wijzigingen door te voeren, andere gedachten die leven binnen de Hervormde Kerk naast de gedachten van de auteurs van het hoofd werk te leggen Op die manier kan binnen het geplande werk ook een discussie plaatsvinden die spanningen en verschillen binnen de kerk met verdoezelt maar juist opmerkt De Handboeken zijn gericht op ambtsdragers binnen de Hervormde Kerk Kan dat nog wel in een tijd waarin wordt veronder steld dat deze kerk Samen op Weg is met de Gereformeerde Kerken in Nederland9 Deze vraag is des te klemmender wanneer Wij ons realiseren dat bij dezelfde uitgeverij eén drietal Handboeken, analoog van opzet, voor de ambtenaren binnen de Gerefor meerde Kerken verschijnt Weet Boekencentrum niets af van Samen op Weg? Geloven zij er daar op de Scheveningseweg in Den Haag niet in? De vraag stellen op deze manier is haar beantwoorden. Eigene Natuurlijk welen ze bij Boekencentrum best wat zij doen. Juist omdat binnen Samen op Weg allerlei zaken die tot de eigenheid en sfeer van de afzonder lijke kerken behoren, op dit moment volop in de belangstelling staan, is het goed om dat eigene te verwoorden. Niet om het voor de eeuwigheid te laten gelden, maar meer om het als achtergrond in kaart te brengen. Bij alle emotionaliteit die op dit moment het Samen op Weggebeuren omgeeft is het niet onverstandig in alle rust en sfeer en stijl van de afzonderlijke kerken in kaart te hebben. Daar komt nog bij dat de redacties van de verschillende Handboeken de afspraak heb ben gemaakt bijdragen van elkaar over te nemen indien dat wenselijk en dienstig is. Voor elk van de in totaal zes Handboeken is een redactie benoemd die erop toeziet dat geen nodeloos dubbel werk wordt gedaan. De Hervormden kijken bij de Gereformeer den over de schouders mee en omgekeerd is dat ook het geval. Terwijl de redacties van de verschillende Handboeken (die voor de predikanten, die voor de ouderlingen, die voor de diakenen i ook nog eens bij elkaar rondneuzen of bijdragen niet kunnen dienen voor meer dan een Handboek. Op die manier is een onderlinge controle en inspiratie mogelijk. Het gehe le veld wordt zorgvuldiger afgetast door zes redacties dan door één redactie. Een ander boeiend fenomeen bij de Handboeken is gelegen in het feit dat er voor de diverse Handboeken leescomités zijn opgericht, die voordat een bijdrage gezet wordt, commentaar leveren uit de praktijk De redactie kan op grond van die op- en aanmerkingen een auteur vragen zijp/haar bijdrage bij te stellen of te herschrijven. Langs deze weg wordt niet een theoretisch verhaal gecon strueerd, maar een werk opgebouwd in voortdurende samenspraak. Tenslotte vragen de redacties in hun stemmen uil de kerken voorwoord de lezers te willen fungeren als redactie lid Een losbladige uitgave kan namelijk veel meer opvangen aan discussie en nieuwe ontwikkelingen dan een dik standaardwerk. Juist de vraag om reacties uit de praktijk van de gebruikers geeft een mogelijkheid om echt dienstbaar te zijn aan het werk van de ambtsdragers én aan het kerkelijk gesprek intern binnen een bepaalde kerk én aan wat in het kader van Samen op Weg aan de orde is. Daarom noemde ik het een belangwekkend initiatief van de uitgeverij Boekencentrum en ik hoop de redenen voldoende te hebben toegelicht. Een dergelijk initiatief doet natuurlijk, ook al heb je het belang aangetoond, de vraag rijzen: zitten ambtsdragers op zoiets te wachten? Of: commercië ler gezegd: is er een markt voor? De uitgever zal zich ongetwijfeld deze vraag gesteld hebben en onderzoek hebben gedaan of een dergelijke uitgave kans van slagen heeft. Tenslotte leven wij in een tijd van inleveren en korten. De nu bekende cijfers van intekening (men kan zich namelijk abonneren op één van de Hand boeken) geven een niet ongunstig beeld. Het blijkt dat de kerkeraden, maar ook individuele ambtsdra gers, het nut onderkennen van een dergelijk groeiend en beweeglijk stuk gereedschap. Waar overal in onze samenleving sprake is van toerusting, herscholing, bijscholing, permanente educatie, is het duidelijk, dat een kerk, als deel van het maatschappelijk gebeuren, zich de vragen van de noodzaak tot toerusting niet. van het lijf kan houden met het argument wij hebben een waarheid die van alle eeuwen is. Juist omdat die waarheid de eeuwen omspant is er de aandacht nodig voor de onherhaal bare historische situatie van het nu. Daarom toerus ting om heel concreet te vertalen, heel concreet te analyseren in wat voor situatie wij leven Je zou daarom de toerustingsarbeid kunnen omschrijven als het scheppen van voorwaarden voor het. goed vertalen van de boodschap van het Evangelie. En welke ambtsdrager wil dat nu eigenlijk niet? Zou hij of zij het niet willen dan moet hij of zij er maar mee ophouden. De tak waarop zij zitten, zouden zij dan zen uuorzagen. De zingeving voor hun lUnctionfljpl is aan de orde bij de vragen die de toerusting srki Om die reden: er wordt zeker op gewacht. Meditatie Gevraagd naar toerusting: in de kring of in\} binnenkamer, in een gesprek of in de mediU Geloven en belijden doe je niet op je eentje, hetisi zaak van gemeenschap, van wij samen met belijders van voorgaande tijden, samen met belijd I Het is een ontdekkingstocht waarop steeds opnle D bondgenoten en tochtgenoten worden ontdekt: it oekumene, in de eigen kerk. in de samenleving J die reden is de toerustingsarbeid binnen de kerij een verzet tegen de tendenzen van uiteenvallen desintegratie die in onze tijd aan de orde zijn. Infl w cultuur zijn middelpuntvliedende krachten «!0{ zaam: ieder in het eigen hoekje en opkomend tta het eigen belang. De schuld ligt bij anderen ent Ef zullen zij weten ook. Gemeenschap wordt hoel«vc hoe minder ervaren en om die reden hoe langerj minder verlangd. De opmerkingen over de Aj. waarin wij leven, ook binnen de kerken, liegen erl Qr om. En daarom is de toerusting zo belangriiij m willen verzetten tegen het uiteenvallen, bereidj^ om te leren en niet te blijven staan bij het herein het ervaren, tochtgenoten ontdekken als toegift 4 Ul herdekking en aanvaarding. L. de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4