iologisch filtersysteem tegen stank veehouderij Drie dagen 'zitten' voor openbare dronkenschap Record aantal dieren op 35ste jaarmarkt Axel Oosterscheldewerken zeer in trek Oud-Middelburger drs F.A. Maljers wordt de hoogste baas bij Unilever PZC/ provincie IeN HAAG De Oosterscheldewerken trekken steeds meer publiek. Dit jrzijn er aanmerkelijk méér mensen naar het werkeiland 'Neeltje Jans* in Je monding van de Zeeuwse zeearm getrokken om dit waterstaatkundige jferk van de eeuw' te bekijken. Volgens tellingen van het ministerie van erkeer en waterstaat heeft Neeltje .lans tol nu toe 310.000 bezoekers rokken, ruim 50.0P0 meer dan in '82. PROJECT RITTHEM AANGEMELD VOOR SUBSIDIE I I 1 Zeeuwse karavaan naar Woensdrecht STAAT DER NEDERLANDEN SLENING 1983 PER 199Q/1994 IlJDAG 9 DECEMBER 1983 11 i Van ome Haagse redacteuri ,aJi totaal zijn er vanaf '79. het jaar waarin ter plaatse een informatiecentrum geopend. 850 000 mensen op bezoek geweest. Vooral de laatste jaren gaat om grote aantallen: één en ander houdt gelijke tred met de fases waarin het werk aan de atsluitbare pijlerdam terecht komt In één van de drie sluitgaten staan inmiddels 16 pijlers op hun plaats Daarmee komt het werk steeds méér boven water' uit Voor het komende jaar worden met het oog daarop weer meer bezoekers verwacht Om die reden wordt de capaciteit van het informatiecentrum op Neeltje Jans uitgebreid Er kunnen voortaan 700 in plaats van 500 bezoekers per uur worden ontvangen. De bij een bezoek horende rondrit over het werkeiland wordt met een kwartier uitgebreid. Ook na afloop van de Oosterscheldewerken de dam zelf moet eind '86 voltooid zijn blijft een informatiecentrum bestaan: niet het huidige, maar een centrum als onderdeel van liet bedieningsgebouw, het ir. J. W'. Tops-huis, genoemd naar de voormalige directeur-generaal van Rijkswaterstaat. tITTHEM - Een 'bio-bed filterinstallatie' moet een einde maken aan de milieubezwaren egen de melkveehouderij met mestopslag van de heer D. M. Knibbe aan de Zandweg 17 te litthem. Dit ventilatiesysteem bestaat uit vezels van heide en veen, die werken als een jiologisch filterpakket. Volgens de Vlissingse milieu-ambtenaar ing A. Matze wordt deze voor het eerst gebruikt voor een dergelijk kleinschalig project als van de heer [nibbe, die slechts dertig koeien bezit. Het project is bij de provincie aangemeld voor ubsidie via de. regeling voor de sanering van de milieu-hinderlijke bedrijven, ie gemeente Vlissingen had al eerder plaatsing van het bedrijf zou ongeveer ontwerp voor de stal, opslag van m hinderwetvergunning verleend an de heer Knibbe. Een inwoner van itthem ging echter in beroep bij de laad van State. Deze stelde begin dit IC lar dat b en w de hinderwetvergun- ine onterecht hadden verleend, om- afmet voldoende tegemoet kan wor- gekomen aan hinder 'van ernstige lard' als gevolg van de ligging en fsiand van de veehouderij tot de miiggende womngen. De in de hin- èrwétvergunning gestelde voorwaar- en bieden volgens de Raad van State Iarvoor niet voldoende garantie gemeente Vlissingen en de iuldeïijke Landbouw Maatschappij ZLM) toonden zich begin dit jaar zeer ngelukkig met die uitspraak van de laad van State. Gevreesd werd, dat e uitspraak zou worden gebruikt als iirisprudentie, waardoor het voortbe- taan van andere soortgelijke veehou- erijen in de buurt van dorpen in evaar zou kunnen komen. Een ver- 200.000 gulden kosten. In overleg met vertegenwoordigers van de gemeente. ZLM, de milieu- inspectie en de Provinciale Directie Bedrijfsontwikkeling is gekozen voor deze oplossing, naar een ontwerp van het Institudt voor mechanisatie ar beid en gebouwen te Wageningen. Dit werktuigen en ruimte voor het 'force ren' van witlof, ligt tot en met 16 december ter inzage op het stadhuis van Vlissingen. Wanneer gedeputeerde staten van Zeeland hun oordeel hebben gegeven over de subsidie-aanvraag die bij hen is aangemeld kan deze nader worden uitgewerkt. De resultaten van het biologische ventilatiesysteem zijn volgens de Vlissingse milieu-ambte naar zeer bevredigend. „In de vezels van heide en veen zitten bacteriën, die de geur opvreten van de mest die in kelders wordt opgeslagen onder de roosters, waarop de koeien komen te staan", verklaart hij. „Bij grote be drijven bestaan goede ervaringen met dit systeem. Zonder subsidie zou het echter niet rendabel zijn voor een dergelijk kleinschalig project, in ver band met de hoge kosten voor ener gie en filtermateriaai". aldus de heer Matze. lago neemt vier lersoneelsleden i Stoffels over jRNEUZEN Het schoonmaakbe- Hago Nederland heeft voorlopig personeelsleden overgenomen en Stoffels Cleaning uit Terneuzen. ajo is met een aantal andere perso- eisleden nog in onderhandeling. !personeelsovername is een gevolg inhet besluit van Dow Chemical het I&ntract met Stoffels met ingang van ilgend jaar te halveren ten gunste Hago. Stoffels Cleaning had als ivolg daarvan geen werk meer voor 25 medewerkers. Later werd dat intal teruggebracht tot 19. Daaron- T zijn ook een aantal part-time edewerkers. Die 19 zijn ook gemeld het arbeidsbureau in Terneuzen. directie van Stoffels onderhandel- na het besluit van Dow direct met ago over overname van de perso- éelsleden. Hago heeft er vooralsnog 4 sfimtief ingelijfd. Bvengens is Hago ingevolge de cao por schoonmaakpersoneel gehouden |j overname van een project tenmin- He de helft van de arbeidsuren aan te bieden. „En daar houden we ons strikt fen", aldus een woordvoerder van Hago Wethouder slaat eerste paal voor Missingse vismijn gLISSINGEN - De Vlissingse wet- Bouder van financiën en visserij ing P L A. M. Adan (CDAi slaat donder- pag 15 dember de officiële eerste paal por de nieuwe gemeentelijke vis- jnijn aan de Binnenhaven van Vlis- pngen. D e aanvang is 11.00 uur. pasluitend op deze plechtigheid findt een bijeenkomst plaats in de btionsrestauratie. De nieuwe afslag ast bijna twee miljoen gulden, exclu- adhetinstallatiewerk De gemeente rad van Vlissingen heeft in totaal een rediet ter beschikking gesteld van .6 miljoen gulden. De vismijn kan verwachting in oktober volgend in gebruik worden genomen. Het fcrk wordt uitgevoerd door de Ba- aafse Aannemingsmaatschappij B.AMi. De boerderij aan de Zandweg 17 te Ritthem. die door een van de omivonenden als hinderlijk iverd ervaren, in verband met de opslag van mest Een kostbaar bilogisch filtersysem moet de bezwaren opheffen POLITIERECHTER MIDDELBURG MIDDELBURG - De Middelburger I.. S. (331 werd door de Middelburgse politierechter voor openbare dron kenschap tot drie dagen hechtenis veroordeeld, zoals ook was geeist door de officier. De man was niet verschenen zodat zijn zaak bij ver stek behandeld werd. In februari van dit jaar werd hij door agenten lave loos op het N'oordpoortplein in zijn woonplaats aangetroffen en ter ont nuchtering ingesloten in een politie cel. Hij had in korte tijd een hele fles whisky naar binnen gegoten. De overtreding - die doorgaans met slechts 30 gulden wordt beboet - werd S. zwaar aangerekend, omdat het niet de eerste keer was dat hij zich eraan schuldig maakte. Zijn zaak kwam voor de politierechter omdat hem tevens vernieling van de matras in zijn cel was tenlastegelegd. Daarvoor kreeg hij, eveneens conform de eis, 200 gulden boete en een week voorwaardelijk Bovendien bepaalde politierechter mr G. H. Nomes dat hij de gemeente Middelburg 121 gulden moet vergoeden voor een nieuwe ma tras. „Ik wens u veel succes bij het innen van uw vordering", zei mr No- mes tot de vertegenwoordiger van de gemeente om hem duidelijk te maken dat het niet de taak van justitie is het geld voor hem binnen te halen. Deze verklaarde dat het steeds meer voor komt dat aangehouden personen ver nielingen op het politiebureau aan richten en dat men daarom tegen woordig de betrokkenen steeds de rekening ervoor presenteert. De in Goes wonende D C. A. (41) raakte in die plaats met zijn auto van de weg af, omdat hij meende een hond of een kat voor zich te zien overste ken. „Hoe hoger het alcoholpromilla ge is, hoe meer vreemde schimmen er op de weg gezien wordenconstateer de offcier van justitie mr C. M. P Nijmeijer Deze weet het ongeluk ge heel aan het buitensporige alcoholge bruik van A (2.38i en het feit dat hij niet over een rijbewijs beschikte Bo vendien was de auto niet WA verze kerd. Voor het rijden onder invloed luidde de eis 1500 gulden boete, twee weken gevangenisstraf voorwaarde lijk en negen, maanden rijontzegging, voor het onverzekerd rijden 300 gul den en drie maanden rijontzegging en voor het ontbreken van het rijbewijs 150 gulden. Mr Nomes vonniste con form de eis. J. G. (36) uit Terneuzen beweerde dat hij zijn promillage van 2 28 had opge bouwd met drie biertjes. Daarmee had hij zwaar slingerend over de Axel- sestraat in zijn woonplaats gereden. Naar aanleiding daarvan merkte de officier op: „Weggebruikers die zich behoorlijk gedragen hebben er recht op u niet tegen te komen" Hij eiste twaalf maanden rijontzegging waar van drie voorwaardelijk, twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk en 1500 gulden boete. In zijn vonnis halveerde mr Nomes de boete en liet hij het voorwaardelijk deel van de rijontzegging weg Kaartavondje R. V. (37) uit Vlissingen kreeg op een steenworp afstand van zijn huis een aanrijding, waarna bleek dat hij veel te veel gedronken had (2.02). Ook hij had het op slechts drie pilsjes gehou den. Mevrouw mi- J. A. C'. van de Poel, die de in het buitenland verblijvende V. verdedigde, merkte op dat deze helemaal niet van plan was geweest per auto naar huis te gaan, maar omdat hij tijdens een kaartavondje ruzie kreeg leek het hem veiliger om maar niet lopend over straat te gaan uit angst dat hij door een boos wegge lopen kaarlmakkcr werd opgewacht. Deze zou hem opzettelijk hebben aan gereden. Er werd 1500 gulden boete, twee weken voorwaardelijk en negen maanden rijontzegging legen hem geeist. In het vonnis viel de boete 500 gulden lager uit. De Vlissinger J. F (35) had tengevolge van alcoholgebruik niet genoeg aan de breedte van de Bloemenlaan en nam met zijn auto ook de trottoirban den mee. Voor het rijden met 1.73 promille kreeg hij 750 gulden boete en zes maanden rijontzegging. De officier had 250 gulden meer gevraagd. F. C. H„ ook uit Vlissingen, reed met precies hetzelfde promillage in Mid delburg. waar hij verzuimde een po litieauto voorrang te geven en werd aangehouden. Ook tegen hem luidde de eis 1000 gulden en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid Omdat hij voor zijn werk erg afhanke lijk is van zijn auto legde mr Nomes de rijontzegging geheel voorwaardelijk op. Een jaar lang mag H. zijn auto niet op zon- en feestdagen besturen. J G W. (38) uit Kortgene liep vlak voor het politiebureau in zijn woon plaats tegen de lamp omdat zijn ach terlichten niet helemaal ln orde wa ren De agenten roken drank en vroe gen hem de bloedproef te ondergaan. Dat weigerde W halsstarrig, wat hem komt te staan op acht maanden rij ontzegging waarvan vier voorwaarde lijk. 800 gulden boete en twee weken voorwaardelijk. De officier had negen maanden ontzegging onvoorwaarde lijk gevraagd en ook de boete 400 gulden hoger willen zien Mr Nomes hield er rekening mee dat W. zijn auto slecht kan missen. GROTE PUBLIEKE BELANGSTELLING AXEL De organisatoren van de Axelse jaarmarkt kunnen terug zien op ecu geslaagde dag. Er werd donderdag een record aantal die ren aangevoerd: 246 stuks rundvee, 9 paarden en pony's. 8 schapen en 2 geiten. Burgemeester A Hack gaf donder dagochtend in café 'Het Wapen van Zeeland' het startsein voor de 35ste na-oorlogse jaarmarkt Ben Ijse- baert. voorzitter van het organise ren'-1 itc. waarin vertegenwoor digd de landbouworganisaties, vee handelaren en slagers, noemde in zijn openingswoord 1983 een moei lijk jaar voor de veehouderij Het natte vooijaar zorgde voor nogal wat prdblemen. IJsebaert zag ech ter ook een lichtpuntje: de prijzen waren het afgelopen jaar op peil gebleven Direct na de opening begonnen, onder grote publieke belangstel ling. de keuringen. De keurmeesters waren vol lof over de kwaliteit van het' aangevoerde vee. De prijzen werden uitgereikt door burgemees ter Hack. Later op de middag volg de in café 'De Graanbeurs' de trek king van de loterij en een kleine huisdieren-show Vele kinderen maakten van de gele genheid gebruik om hun huisdier te laten keuren. De keuringsresulta ten werden vermeld op een speciale certificaat, dat men mee naar huis kreeg. TEGEN PLAATSING KRUISRAKETTEN MIDDELBURG - Vrouwen Voor Vrede Zeeland,'West- Brabant heeft het programma bekend gemaakt van de karavaan, die zondag 11 december vanuit vier Zeeuwse plaatsen vertrekt naar de vliegbasis Woensdrecht. Om de basis wordt die dag een menselijke keten gevormd, zodat de basis wordt omsingeld. Aangezien de basis Woensdrecht een omtrek van twaalf kilometer heeft, hopen de organisatoren dat minstens 12 000 mensen (elke meter ééni aan de actte zullen deelnemen De Zeeuwse karavaan van auto's en bussen vertrekt zondagmorgen om 11.00 uur van het Stadhuis plein in Vlissingen. Een kwartier later wordt vertrokken van het Oostsouburgse Oranjeplein Om half twaalf gaat de stoet weg bij het NS-station en Middelburg en de laatste etappe begint om twaalf uur bij het NS-station in Goes. Degenen die met de bus mee willen, moeten'zich van te voren opgeven bij Vrouwen voor Vrede. De omsingelingsactie is bedoeld ter herdenking van het dubbelbesluit van de NAVO en is gericht tegen de placing tan kruisraketten ln West-Europa. Deze moeten volgens de NAVO-plannen ook in Woensdrecht worden geplaatst De kruisraketten zijn inmiddels geplaatst op de Engelse basis Greenham Common. Daarom wordt daar op dezelfde tijd als in Woensdrecht eveneens een omsingeling gehouden De deelnemers aan de actie bij Woensdrecht komen daar om eén uur 's middags aan Vanaf het verzamelpunt - de ingang van industrieterrein De Kooi in Hoogerheide - gaat men gezamenlijk naar de basis De deelnemers die een houten kruis meenemen, slaan daarmee vanaf half drie gedurende vijf minuten op de grond. Hiermee wordt de vrees Woensdrecht massagraf geaccentueerd. Iets later planten de deelnemers evenwel bloembollen om de kreet 'Woensdrecht leeft" kracht bij te zetten. Ook wordt een lint gelegd van de ingang van de basis naar het vredesactie- kamp. Het lint vormt het symbool van verdere acties tegen de plaatsing van kruisraketten. Het is de bedoeling dat iedereen op eigen initiatief op de onderdelen van de omsingelingsactie inhaakt (ADVERTENTIE) nDDELBURG - De uit Middelburg afkomstige drs F. A. Maljers (50) wordt de hoogste topman van het wereldwijde concern Unilever. Met ingang van mei '84 is hij benoemd tot voorzitter van de Raad van Bestuur van de multinational. Hij volgt in deze functie H. F. van der Hoven op, die "jet pensioen gaat. De standplaats van de heer Maljers, die momenteel in wassenaar woont, wordt Londen, waar het hoofdkantoor van Unilever is gevestigd. Ploris Anton Maljers werd in augustus '33 geboren in Middelburg. HIJ bezocht het toenmalige Stedelijke Gymnasium in de Zeeuwse hoofdstad en volgde tussen '51 en '57 de studie economie aan de Rijksuniversiteit van Amsterdam Na het afronden van deze studie moest de heer Maljers tot het vooijaar van '59 in militaire dienst. Op 1 april van dat jaar trad hij bij Unilever in dienst. Tot '65 bekleedde hij verschillende marketingfuncties. waarna uc miu Middelburger werd uitgezonden naar Bogota (Colombia). Daar stond hij tol eind '66 aan het hoofd van de Unilevervestiging in dat land. Van Colombia toog de heer Maljers naar het Turkse Istanboel, waar hij eveneens vestigingsdirecteur werd Medio '70 kwam de heer Maljers terug naar Nederland. Hij werd voorzitter van de directie van Van de Berg en Jurgens, een tot het Unileverconcern behorende margarinefabriek in Rotterdam. Vier Jaar later werd de oud-Middelburger opgenomen in de directie van Unilever. Hij nam toen onder meer de coördinatie van de wereldwijde produktgroep 'eetbare vetten en melkprodukten' voor zijn rekening. Sinds anderhalf jaar maakt dc heer Maljers deel uil van het 'Special Comittee'; een driemanschap dat aan het hoofd staat van dc Raad van Bestuur van Unilever. De voorzitter hiervan is de hoogste 'baas' van dc multinational, die vanaf mei '84 dus wordt geleid door F. A. Maljers. bedrag open bedrag koers wordt na de inschrijving op 13 december vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 januari aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 15 januari 1990 af inschrijving 13 december a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 16 januari 1984 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11