Goede ENK WESTBROEK IS ILD NOCH ONSTUIMIG ZEEWIND 495 IPRISMAI PZC/ kunst/cultuur Feestdagen In December D< Dimitri van Toren Galaconcert Kopzeer Eindspel Parfait Amour Troev Theater Films Concert NDERDAG 8 DECEMBER 1983 it Goede Doel tweede van rechts: nk Westbroek). Door Bert van den Hoed en Pieter van de Vliet) r Tit de stapels interviews komt Henk Westbroek naar voren als „een mollige dertiger die de U pappa van zijn fans had kunnen zijn" (maar dat god zij dank niet is). De muziekkrant Oor ppeerde hem als een „belachelijke entertainer die dikbuikig en schichtig over het podium jndloopt maar de aandacht vasthoudt op persoonlijkheid". Henk zou ook een gestoorde iotoriek hebben, lopen als een logge eend. Menigeen vindt hem een matig zanger met een iet uit te wissen Utrechts accent. Vaststaat dat hij geen echt vrolijke jongen is, geen ptimist. Dat blijkt uit de liedjes: lachen met een wrange ondertoon. „Geef ze een kerk bij ebrek aan werk Een Paus, Prins Claus of Mickey Mouse om in te geloven", et Goede Doel schrijft de disc-joc- natuurlijk wel prettig om op rekening, In de zaal is er altijd wel eentje die >ys niet naar de mond. Mijnheer zonder je naam te hoeven noemen, te licht astmatisch is. Die gaat het eerst, éstbroek, die voor veel teksten drinken in de kroeg. En dat je die En natuurlijk zijn er die vinden dat irgt, is lang niet bij iedereen popu- rekening dan later ook nog kan beta- het voor fans hoort om onderuit te Ir. „Ik ben niet op de wereld om len Er zijn mensen die je op straat gaan. Zo lang ze van me afblijven irdig gevonden te worden". Op- tegenkomt en die hoi Henkie tegen je vind ik alles goed. Ik hou niet van hudding ontstond onder meer over roepen. Dat is best leuk. Het wordt zo'n ding van twaalf dat opeens om je was ik maar een gijzelaar, dan minder leuk als ze je direct voor je bek nek hangt". ond altijd mijn eten klaar". Eén d.j. willen slaan. Die gekken heb je ook. „Commercieel is het het beste om een jlnsde verontwaardiging en weiger- Het is me een paar keer overkomen" plaat een maand voor kerst uit te i de plaat te draaien. „Als je bekend bent ben je al gauw brengen. We hebben voor 'Tempo i Westbroek een anarchist? Dat is mooi. Kinderen kijken met gefilterde >m eerder gevraagd. Het antwoord ogen. Dat krijg je als de populariteit Ijkt hetzelfde. „Ik weet nu hoe je het uitbreekt. Wat vroeger een sarcasti- hrijft", zegt de zoon van een eenvou- sche rotopmerking was wordt plots garbeidersgezin uit Zuilen. En: „We iets moois. Ach, typisch die Henk", tan er toch geen therapiesessie van aken?" Ook zal mijnheer Westbroek 1g,]n..,A„,nn/av, :h afvragen of wij een boekje psy- rv 1 a tien iologie voor beginners hebben gele- „Je bent in die papbus een eeuwig- il nu het gesprek de kant dreigt op heid onderweg en daarna sta je 'gaan van „de mens achter de ster". e weet dat succes en roem tijdelijk Doeloe'. onze tweede lp. acht weken in de studio gezeten zonder het daglicht te hebben gezien. Dat is verschrikke lijk lang. Het schijnt een mooie herfst te zijn geweest, zeggen ze. Er zullen lang onder hete lampen. Dat is bij een heleboel platen moeten worden 'ijftig graden zware lichamelijke ar- verkocht om de kosten van de studio n. Als je niet op de televisie komt beid verrichten. Twee maal is bij ons n je heel snel vergeten. Maar het is een drummer van zijn stokje gegaan. Vrijdag 9 december Zaterdag 10 december De discotheek De Hooizolder bij Het Goese jongerencentrum Het [Westkapelle wordt heropend met Beest wordt feestelijk heropend de eerste ronde van een disc-joc- met, optredens van de meidengroep jkeywedstrijd en een spectaculaire Deux Pieces en de Vhssingse new break dance show die wordt ver- wave-formatie Sing Sing Move- 'zorgd door Alex and the City Crew. ment. iDe uit zeven personen bestaande 'crew' brengt een show die onge- Deux Pieces debuteerde destijds veer vijftig minuten duurt met. re- f's voorProgramma van Fay Lovs- jmix- en scratch-werk van disc joc- De mu2ie't van de groep wordt (key Alex, live-improvisaties op gi- oir>schreven als: pre-punk, stads (taar, bas en synthesizer, 'rapping' roc^ n rod in de stijl van Velve en dans: break dancing, body pop- Underground: eenvoudige akkoor ping en body wave. denschema's worden voortgedre- Openingstijden: van 21.00 tot 04.00 ven door een stuwende ritmesectie uur. en van verrassende melodielijnen en vocalen voorzien. Sing Sing Mo vement maakt dansbare nieuwe popmuziek met een new wave-ach- tig karakter. Na afloop van de twee concerten in Het Beest is er een disco. Het Goese jongerencentrum bruist in de maand december der meer: optredens van Sammy American's MAM en Exploiting the Profits «vrijdag 16 decemberi en de Div (vrijdag 23 december» Elke dinsdag en vrijdag worden maaltijden geserveerd en er zijn regelmatig video-avonden en film- De avond mét Deux Pieces en Sing Sing Movement begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. De groep Feed-Back treedt op in jcafé De Blaauwe Steen in Goes. .^Feed-Back, opgericht in 1981, ■Jbrengt een repertoire dat is opge- ijbouwd uit composities met sterke ^melodielijnen waarin invloeden uit 'de rock ska funk reeeae en ia77 U1U1ÖL 111 ue manna ueceniDer tafduidelijk aanwezig zijn. Feed-Back de actmteiten. Gepland staan 13 bestaat uit: Aad van Os, Ad Osté. effLouis Filius, Henk Feij. Cor de ïfconge en Henk Tahitu. J! 'Het optreden in Goes begint om streeks 21.00 uur. it De Middelburgse hard-rock-for- atie Savage Isle treedt op in 'De ^töSen ereplu' in Biervliet Het optreden verLoningcn- -gint omstreeks negen uur. Sava- [ge Isle speelt een afwisselende rd-rock. waarin invloeden uit an- lere muziekstijlen zó zijn gemte- fgreerd dat er een eigen 'heavy' rgeiuid is ontstaan, bestemd voor Woensdag 14 december het 'middenrif. Op 28 december in het Zuidlandtheater m Ter- erf verzorgt Savage Isle het voorpro- neuzen treedt de Albion Band op. r gramma van Bodine, die op die dag De groep is voortgekomen uit de ien optreedt in The Cavern in Middel- Britse folk-rock-formatie Steeleye nnD g' Span. die destijds grote bekend- ks °e Zeeuwse groepen Jam Jam heid genoot. Uit deze groep is Ash- iri en Tckenburg treden op in het ley Hutchmgs afkomstig, die sa- ^dorpshuis in Kruiningen. Jam Jam men met Dave Mattocks en Simon brengt dansbare, melodieuze mu- Nicol tex-Fairport Convention) de ziek. Tekenburg, een groep die nog Albion Band stichtte. De groep 11D niet zo lang bestaat speelt meer tracht vooral de Angelsaksische oi naar blues neigende eigen num- Morrisdansen voor een groter pu- Jners. Tijdens het optreden van bliek toegankelijk te maken. De a. Jam Jam worden opnamen ge- stijl van muziek van de Albion ibl maakt voor het televise televisie- Band is. evenals bij Fairport Con- programma 'Van gewest tot ge- vention. te omschrijven als 'folk- rock'. Het concert begint om 20.30 uur uit. te krijgen. We hadden gepland de plaat in vier weken op te nemen, maar we hebben wat pech gehad. Nee, dat heeft niets met de kwaliteit van de band te maken. Hoe beter de band, hoe langer je nodig hebt in de studio". „Een van de nummers op de nieuwe plaat. 'Tolerantie', is heel eenvoudig, op niet meer gebaseerd dan twee akkoorden. Daar doen mensen mees muilend over, maar het is lastig zo'n nummer er goed op te krijgen. 'To lerantie' is een voorspelbaar nummer. Je kunt het in één keer meezingen. Daarom moet je ervoor zorgen dat je evenwicht in het nummer brengt. Dat het niet gaat vervelen voor het is afgelopen. Je moet er gevoel en span ning inleggen en het kan erg lang duren voor dat is gelukt. We zijn daar perfectionistisch in. Maar we spelen niet alleen eenvoudige nummers. Het titelnummer 'Tempo woeloe' is waan zinnig ingewikkeld, daar gebruiken we vier verschillende kwartmaten in". Het Goede Doel produceert de plaat zelf. Andere Henk en zanger (Tem ming) heeft wat dat betreft het meeste in- en overzicht. „We zijn nergens aan gebonden, kunnen precies doen wat we zelf leuk vinden. We hebben nooit aan één stijl vastgezeten, al hebben we een herkenbaar geluid. De drum mer (Ad Tamboer, ex-Earth and Fire) is in staat een heleboel percussie instrumenten te bespelen. Dan ben je gek als je daar geen gebruik van maakt. Qua stijl kunnen we ons wel een uitstapje veroorloven. Gitarist Sander van Herk is geschoold op het gebied van geluid. Hij heeft een ge luidsopvatting, werkt op het Sonolo- gisch Instituut en weet hoe dingen moeten klinken. Maar je kunt een plaat ook kapot produceren. Je moet uitkijken dat je niet in de val loopt. Het geluid van de Beatles was met om aan te horen, geluidstechnisch was het een ramp. Maar het is nog steeds prachtige muziek". „Je moet afstand kunnen nemen van je eigen produkt, met de oren van de luisteraar kunnen luisteren. Blijft het spannend? En als het echt goed is word je ontroerd door je eigen pro dukt. Tot die tijd blijf je er aan knutselen. Wanneer valt het viooltje in, begin je met het refrein. We werken bijvoorbeeld met omgekeerde echo's. Het geluid versterft niet maar zwelt dan juist aan. En dat is heel mooi. Voor mooi is geen recept te geven. Je kunt op een gegeven moment verzin nen dat het hééél mooi is om net op dat ene moment een koebel te laten klinken. Even maar, één keer. En als dat .nummer dan af is merk je dat je die koebel net zo goed weg kan laten, dat het een onnodige partij is. Je hebt tientallen varianten als het gaat om goede smaak". Het dagelijks leven van Henk West broek is niet wild, noch onstuimig. Hij houdt van een pilsje, wandelen met de hond, kijken naar de teevee. Hij woont al twaalf jaar samen met dezelfde vriendin in een schamel op trekje van 90.000 gulden in de Utrechtse binnenstad dat hij kocht omdat hij de keuken zo mooi vond. Hij houdt van de zekerheid van een vaste betrekking. Het laatste min of meer vastige dat hij op dat punt deed was meewerken aan een onderzoek naar het huwelijksleven voor het Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek (NISSO) in Zeist („De mcesten neukten al lang niet meer en als ze het al deden was het met een ander"). Diep in zijn hart en onder pseudoniem zou hij graag iets willen schrijven voor André Ha- zes (200 maal meer verdienen). „Maar ik vrees dat ik er net niet dom genoeg voor ben". ADVERTENTIE Bil DE BOEKHANDEL VAN DE MAAND DECEMBER nlangs verschenen elpee 'C'lo- scr to you van de Nederlandse groep Flavium had tien jaar geleden gemaakt kunnen zijn. Het geluid, dat Flavium al jaren produceert, veran dert niet. Het blijft stevige blues, volgens oud recept, in een ver verle den al overtuigender gebracht door bijvoorbeeld Canned Heat en Eric Clapton. De nummers, hoewel voor het meren deel zelf geschreven, zijn nauwelijks origineel. Het zijn eindeloze varianten op bestaande blues-thema's De band leden spelen hun rol evenwel overtui gend. Jos Veldhuizen zingt rauw en met gevoel voor nuance de teksten. Anne Geert Bonder en Rob Goed koop produceren slepende gitaarso lo's en vullen lege gaten, terwijl bas sist Eric Bagehus en drummer Nico Groen voor de broodnodige onder steuning zorgen. Dat Flavium wat betreft platenverkoop nooit echt doorbreekt, is begrijpelijk Het is meer een live- en een studio-band. Live boekt Flavium al jaren succes sen. De groep is steeds in staat volle zalen swingend 'plat' te spelen. 'Clo ser to you' had een registratie van een optreden kunnen zijn en is daarom zeker interessant voor de concert bezoekers, die de groep nog eens willen beluisteren thuis. Maar afge zien van verstokte bluesaanbidders voor de overige muziekliefhebbers be vat de laatste elpee van Flavium niets R. G Hoser to you' (Poiydor 815-500- Divei Het moet voor verschillende me dewerkers aan de elpee 'Goed Zeeuws, goed rond' een verrassing geweest zijn om het eindresultaat te horen. Opgenomen met in totaal 35 Zeeuwse popmusici cn met veel im provisatie en regelwerk is die plaat op z'n minst een gewaagd project te noemen. Maar het eindresultaat mag er zonder meer zijn. Er zullen maar weinig langspeelplaten zijn waarop zoveel verschillende muzieksoorten te horen zijn. Rock-and-roll, blues, carnavalsmu ziek. volksmuziek, reggae en ballades, het staat er allemaal op. Dat heeft er ook voor gezorgd dat het geen eento nige plaat is geworden. De meeste nummers swingen lekker, 'Hutsepot' uitgezonderd, en dat is dan ook met een het minst sterke nummer van de plaat. De rest is muzikaal gezien zeer verdienstelijk, waarbij de Zeeuwse teksten erg goed aansluiten. Wat er wat mij betreft uitgelaten had mogen worden, is het conference-achtig ge babbel van twee 'oude' heren tussen de nummers door, die het geheel een 'live' sfeertje moeten geven Dat doet wat oubollig aan. Maar dat wordt weer ruimschoots goedgemaakt door de vaak grappige songteksten. Een leuke Zeeuwse plaat dus, gevuld met aardige muziek. 'Goed Zeeuw rond' (RCS 543). Het groot-harmonie orkest van de Belgische militaire kapel De Gidsen geeft vrijdagavond in De Vlaanderen te Sas van Gent een gala-concert. De muziekkapel De Gidsen bestaat uit 85 musici, allen afgestudeerden aan koninklijke conservatoria. Het orkest staat al sinds 1962 onder leiding van majoor Yvon Ducene. Op het programma staan werken van Pierme, Paganini, Tsjaikovsky, Dukas, Cabus, Gersh win en Bender. Bender is de componist van de Mars van het eerste Gidsenregiment De mars stamt uit 1835. een periode waarin de Gidsen, toen nog Eerste Linieregiment geheten, de particuliere muziekkapel van koning Leopold I was Het concert is georganiseerd door harmonie De Ver- eenigde Vrienden uit Sas van Gent in het kader van het 85-jarig jubileum van deze vereniging. Morgen, vrijdag, treedt Jim van dc Woude (ex-Hauser Orkater. ex-De Horde) op in de Middelburgse Schouw burg met zijn eerste solo-programma 'Kopzeer aan die Waanzee'. (20.30). Begin dit jaar maakte Van der Woude een reis naar de Aborigines van Australië en de papoea's van Nieuw Guinea. Ervaringen opgedaan tijdens deze reis zullen terug te vinden zijn in deze muziektheaterproduktie waarin muziek, geluld en licht een belangrijk onder deel vormen. Jim van der Woude was in september te zien in de film van Freek de Jonge 'De Illusionist' •Jim van der Woude in 'Kopzeer aan die Waanzee' Het Arca-thcater geeft zaterdagavond in het Zuid landtheater te Terncuzen een voorstelling van 'Eind spel', een toneelstuk van Samuel Beckett. (20.30 uur). Het in 1958 geschreven 'Fin de Partie', zoals het stuk oorspronkelijk heet, toont de blinde en verlamde Hamm. die vanuit zijn rolstoel regeert over zijn slaafse zoon Clou en over zijn ouders, 'vervloekte verwekkers', die zoals Hamm zegt: „als menselijke stompen m een vuilnisbak vegeteren". Beckett behandelt het pro bleem op de van hem bekende absurdistische wijze. Spelers zijn Jo de Meyere. Julietï Schoenaerts. Thalia de Leeuw en Mark Verstraete. De vertaling en regie zijn van Walter Tillemans. Het mimethcater Termiek geeft zondagmiddag in het Vestzaktheater te Vlissingen een voorstelling van 'Parfait Amour'. een stuk gespeeld door Trees ten Brummelaar en Teun Luijendijk onder regie van Hans Bosch. (16.30 uur). Termiek, in 1976 ontstaan op de Amsterdamse Thea terschool, bestaat uit een wisselende groep spelers. De verschillende stukken die Termiek maakt bewegen zich hoofdzakelijk ruimtelijke/beeldende gegevens (bij voorbeeld 'Diabolo'. De schreeuw uit de toren', 'Rap porti Imparl'), via bijna verhalende composities met veel zorg voor de omgeving i'De verlenging' en De groene weduwe') naar paroaiérende produkties ('Cafe taria de Regenboog'. 'Beperkte ballast". 'De kalkoenen slaan terug'). Voor 'Parfait Amour' is gekozen voor een volgbaar verhaal met naast de beweging ook gespro ken tekst, Herkenbare situaties zijn duidelijker aanwe zig dan in 'De schreeuw uit de toren' en 'Rapporti Imparl', allebei produkties van dit jaar Parfait Amour behandelt de relatie tussen een man en een vrouw in al z'n bizarre vormen. Een ober en een serveerster blijven moe in de lege restaurantzaal achter na een drukke avond Langzaam ontwikkelt zich een rollenspel rond de dansvloer waar de muziek nog zacht naklinkt. Het eerste koffieconcert van het Goese Uit-seizoen wordt zondag verzorgd door de Brabantse zanger gitarist Dimitri van Toren in het Lunchcafé Stadhuis Goes. 112.00 uum. In zijn bijna 20-jarige carrière maakte hij ongeveer vijftien Ip'sdie door het publiek goed ontvangen werden. Deze troubadour schrijft het merendeel van zijn liedjes zelf. Theater Jozef van den Berg geeft volgende week twee inspeelvoorstellingen van 'Troev', sprookjestheater voor volwassenen. De voorstellingen zijn dinsdag avond in de Prins van Oranje te Goes (20.30 uur) en woensdagavond in de Schouwburg te Middelburg (20.30 uur). Jozef van den Berg. ruim tien Jaar geleden begonnen als poppenspeler voor kinderen, maakt nog steeds een groei door in zijn theatervoorstellingen. Na 'Moeke en de dwaas' (1980) en 'De dans van de bultenaar' (1982) is 'Troev of De Verdronken Visser' opnieuw een voorstel ling, die, gespeeld voor publiek zijn meer definitieve vorm zal krijgen en waarvan improvisatie een wezen lijk onderdeel zal blijven uitmaken. Troev besluit al zijn afspraken voor de volgende dag opzettelijk te vergeten om te proberen zoals hij in zijn dagboek schrijft, 'nog één keer dat stromende en heldere water terug te vinden, waar ik heel vroeger veel in heb gevist Ik zal proberen, al is 't maar voor één moment, te ontkomen aan de voortdurende sleur van gedachten en gevoelens, waarin ik nu toch al zolang ben onderge dompeld'. Zijn onverwachte beslissing blijkt grote gevolgen te hebben. De première van 'Troev' is op 19 december in de schouwburg te Eindhoven. Theater Jozef van den Berg geeft ook twee voorstel lingen voor kinderen vanaf 6 jaar: 'De man met de Rode Hoed' is dinsdagmiddag te zien in de Prins van Oranje te Goes (16.00 uur) en woensdagmiddag in de Schouwburg te Middelburg (14.00 uur). Fons Jansen treedt vanavond, donderdag op in De Prins van Oranje te Goes met zijn one-manshow 'Zullen we handhaven?'. (20.00 uur) In nonsens ver pakt stelt Fons Jansen de vraag aan de orde hoe het zit met de veranderbaarheid van de samenleving, van jezelf, het huwelijk, de overheid en dergelijke onder werpen Hij wordt begeleid op de vleugel en op elektronische instrumenten door Frans Oudhoff of Wiebe Cnossen. Het Poppentejater Mieke Krik brengt voor de allerkleinsten van 3 tot 6 jaar in Den Dullaert te Hulst vrijdagmiddag het spel 'Bea kreeg (eem rode hond' (16.00 uur). Paul van Soest geeft vrijdagavond in het Vestzak theater te Vlissingen een voorstelling van zijn solo theaterspel 'Merde! - zwei'. (20.30 uur). In deze produk- lie, in samenwerking met regisseur Henk van Straten, gaat het om Frits, een straatmuzikant, die het zieken huis is ingeslagen en tracht uit te vinden wat er precies gebeurd is. Vrijdagavond is in de Concertzaal te Middelburg 'Leylim' te zien en te horen, een programma voor Medelanders en Nederlanders bestaande uit muziek, zang en voordracht uit Turkije onder leiding van Ceylan Utlu. (20.00 uur). De Zeeuwse Komedie geeft zaterdagavond in het Vestzaktheater te Vlissingen een voorstelling van 'Stuur me geen bloemen', een blijspel van Norman Barash en Carrol Moore onder regie van Willem Huybreghs. (20.30 uur). Dinsdagavond is in De Stoelemat te Bergen op Zoom een voorstelling te zien van 'Koppen Dicht', een blijspel over een toneelgezelschap van Michael Frayn, die voor deze comedie de Tony Award for the funniest play 1982 ontving. Spelers zijn Rijk de Gooyer, Keesje Terbrugge. Frederik de Groot. Suze Broks. Dolf de Vries, Marlies van Alcmaer. Pieter Lutz, Margreet Heemskerk en Michiel Kerbosch. De regie is in handen van Willem Nijholt. De voorstelling begint om 20.15 uur. Poppentheater Willem Parcival geeft woensdagmid dag in parcival te Middelburg een voorstelling van 'Roodkapje, en nog wat....' (14.30 uur). Voor kinderen van 4 tot 8 jaar is er woensdagmiddag in het Zuidlandtheater te Terneuzen een voorstelling van 'Clowntje in het ziekenhuis', waarin veel wordt gelachen, gezongen en met ernstige dingen de draak gestoken. (15.00 uur). Vanavond, donderdag, wordt in het Zuidlandthea ter tc Terneuzen de film 'Brothers and Sisters' van Richard Wooley vertoond, met in de hoofdrollen Carolyn Pickles, Sam Dale en Robert East (20.00 uur). Het Zeeuws Filmcircuit draait dit weekeinde de film 'A state of things' van Wim Wenders. In deze 'film over filmmaken' uit 1982 geeft Wenders zijn ervarin gen met het Hollywoodsysteem weer. Spelers onder andere zijn Patrick Bauchau en Isabella Weingarten. De film is te zien zaterdagavond in De Ark te Rilland (20.00 uur); zondagmiddag in 't Beest te Goes (15,00 uur); zondagavond in Midgard te Middelburg (20.30 uur); maandagavond in De Piek te Vlissingen. (21.00 Jongerencentrum Midgard te Middelburg vertoont zaterdagavond de film 'The simple-minded murderer" van Alfred Son. (20.30 uur). In het Alhambratheater te Vlissingen is woensdag avond de film 'Missing' van Constantine Costa-Ga- vras tc zien met als hoofdrolspelers Sissy Spacek en Jack Lemmon (20.00 uur). Trees ten Brummelaar en Teun Luijendijk in 'Parfait Klaas Jan Mulder geeft woensdagavond in de Ned hervormde kerk te Krabbendijke een orgelconcert (20.00 uur). Mulder viert dit jaar zijn 25-jarig jubileum als organist, pianist en dirigent. Ook komt dit jaar een jubileum-elpee uit, gewijd aan Mulders orgelspel. Het trio Bohuslav Martinu concerteert zondag in de muziekschool te Hulst (12.00 uuri Joke van Kregten (piano). Maarten Pel (fluit) en Teun Runia «viooli zullen de volgende werken ten gehore brengen Trio opus 14 no. 1 van Stamitz; Trio opus 119 G-dur van Kuhlau. Promenades van Martinu, Divertimento opus 56 van Cui; Deux interludes van Ibert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7