ZEELAND" (Samenwerking ziekenhuizen Wordt nu bittere noodzaak' Smit-Kroes 'herboren mens' na de Oosterscheldewerken Sokkenfabriek Mi-Lock Hulst in de problemen Plan verkoop grond voor één gulden slaat in als een bom Leeuw geeft penning prijs almanak PROVINCIALE ZE GEDEPUTEERDE BIJ OPENING HARTKAMER: PAGINA 11 DONDERDAG 8 DECEMBER 1983 MIDDELBURG - Gedeputeerde W. Don heeft woensdag, bij de officiële ingebruikstelling van Zeeuwse hartcatheterisatiekamer, een warm pleidooi gehouden voor meer samenwerking isen de Zeeuwse ziekenhuizen. „Ik heb zelfs weieens gefilosofeerd over de oprichting van •n soort Stichting Samenwerking Zeeuwse ziekenhuizen", zei Don tijdens zijn toespraak tot im 150 genodigden in de Middelburgse schouwburg, werd een bijeenkomst gehouden van de SSW, mevrouw J. van der Enkele maanden geleden knipoogde iat het gezelschap naar de hart- Wel-Beije het woord. Zij ging in op de staatssecretaris V; ner vertrok, die is gebouwd in de lange voorbereidingstijd die uitein- ,_jin van het Middelburgse Gasthuis delijk leidde tot de ingebruikname T daarmee in directe verbinding van de hartcatheterisatiekamer en hoop. Maar er gebeurde niets, dus ik iaat De heer Don: „Samenwerking is zei verder: „Wij zien met zeer veel denk dat hij tijdens die knipoog Ittere noodzaak. We kunnen er niet belangstelling uit naar de mogelijk- alleen maar last had van een vliegje M ïheen, dat ziekenhuizen niet het heden die Zeeland zullen worden in zijn oog", vé-eigendom zijn van een bestuur, gegeven om in de komende jaren de der Reijdenlvan olksgezondheidi toen deze vraag de orde kwam. Wij kregen goede ion een vereniging of van artsen, ziekenhuiszorg op het hoogst moge- ïkenhuizen behoren toe aan de ge- lijke peil te houden. Vraag: zijn wij ïdheidszorg in zijn geheel en zijn zodanig gezamenlijk bezit van de nenleving". Don vervolgde: „De steeds ontberen is de computer-tomo- mocht worden afgesloten van de rest. rvincie en de werkers in het veld graaf (een soort mobiele röntgenap- Wat voorzieningen op het gebied van leten samen inhoud geven aan de paratuur). Tot nu toe kregen we op de gezondheidszorg betreft, mag dat i gelukkig?" Antwoord: 'Nee'. Een Zij vervolgde „Toen er een staking was bij de Westerscheldeveren, werd een kort geding besloten dat in ,'oorziening die wij in Zeeland nog ieder geval één deel van Zeeland niet ponale gezondheidszorg. Het zal Idelijk zijn dat het veld zich in dat band sterk moet manifesteren. Ge- ckig zijn er al signalen in de goede ïting. Zoals de intentieverklaring te komen tot deze hartkamer, van Stichting Streekziekenhuis Wal len (SSW) en van de Stichting jterscheldeziekenhuizen (SOZ), Jr: de Stichting Regionale kenhuiszorg Zeeuwsch-Vlaande- Ik noem dit met opzet signalen, dat het naar mijn mening veel fr kan. .gedeputeerde ging verder in op de 3 kenning van financiële middelen _l_orde overheid. „Het huidige kabi- heeft als beleidsdoelstelling geko ld dat de groei van de kosten voor de ^ondheidszorg in 1986 tot staan racht moet zijn. Teneinde dat doel lereiken werd dit jaar de budgette- g In de ziekenhuizen ingevoerd. Als ziekenhuizen willen rondkomen het hun toegewezen budget, dan ook hier wederom de nadruk ge- d moeten worden op het begrip ei nenwerking", aldus de heer Don. i vond dat het zeker niet zo mag dat Zeeland nu een budget krijgt •Is berekend op de huidige situatie, gedeputeerde: „Dat zou niet eer zijn, omdat we juist in Zeeland de vooravond staan van een laloperatie. die gewoon nodig is dat we in het verleden te weinig iben gekregen". ieputeerde Don merkte op dat id in de jaren 1979 tot en met tutfc slechts 1.2 procent van het totale "Yl uwplafond' uit 'Den Haag' heeft i/Jaegen. Het gevolg daarvan is vol- is Don, dat er in Zeeland nu. alleen In de sector algemene ziekenhuizen, or de komende jaren méér initiatie- D op de rol staan dan in de provin- ilias Drenthe en Utrecht samen. jdens de bijeenkomst in de [■QBouwburg voerde ook de voorzitter aanvraag nul op het rekest, kennelijk wel. of moeten wij ook gaan schermen met een kort geding?", vroeg zij zich af. Het woord werd verder gevoerd door de Goese cardioloog H Roeiers van LenneOy die met name inging op het nut van de hartcatheterisatie en door de Walcherse cardioloog dr A. Zim merman. de 'motor' achter de Zeeuw se hartkamer. Hij bedankte vele men sen die het mede mogelijk hadden gemaakt om tot de realisatie van een hartkamer in Zeeland te komen. „Daarbij nemen de Zeeuwse patiën ten de belangrijkste plaats in. Een van mijn eerste patiénten zei tegen me. toen ik hem vroeg wat er was: 'Ach dokter, ik heb zo n piene in m'n donder en het snaerkt soms zo' Ge lukkig hebben de patiënten veel ge duld met ons gehad en ik hoop dat ze dat houden. Wij beginnen het te leren en de patiënten spreken niet allemaal Zeeuws Gedeputeerde Don lokaliseert - geassisteerd door cardioloog dr A Zimmerman - in de hartcatheterisatiekamer een penning in het inwendige van de 'Zeeuwse leeuw'. MIDDELBURG - Op symbolische wijze heeft gedeputeerde W. Don woensdagmiddag in Middelburg de Zeeuwse hartcatheterisatiekamer in gebruik gesteld. Tijdens de offi ciële bijeenkomst in de Schouw burg luidde Don eerst ter 'opening' van de hartkamer een uit 1686 daterende bel, die destijds bij bij voorbeeld het uitbreken van pest werd gebruikt. Dit 'pestklokje' werd onlangs in een oude regenten kamer van het Gasthuis terugge vonden. Uit handen van mevrouw Van der Wel kreeg de gedeputeerde vervol gens een schilderij voorstellende drie meeuwen die de samenwerking tussen de Zeeuwse ziekenhuizen uitbeelden. Na de bijeenkomst in de Schouw burg moest de gedeputeerde in de hartcatheterisatiekamer opnieuw aan het werk Op het beweegbare bed lag de 'Zeeuwse leeuw' met daarin verstopt een gouden pen ning. Met behulp van röntgenappa ratuur en gekleed in een loden bescherrpjas moest Don de penning in de leeuw 'lokaliseren'. Dat lukte hem vrij snel en de penning was voor hem. DAN MEER RUIMTE ANDERE WERKEN De brei-afdeling bij Mi-Lock in betere tijden. (Van onze Haagse redacteuri al dijken kunnen worden versterkt DEN HAAG - Minister Smit-Kroes waarvoor het rijk géén eigen geld van verkeer en waterstaat zal. als de heeft. De waterschappen lenen dat werken in de Oosterschelde voltooid geld van hun eigen bank. terwijl ver- zullen zijn. ..een herboren mens zijn", keer en waterstaat aflossing en rente- .verlicht ademhalen". De minister betalingen voor haar rekening neemt VOORLOPIG UITSTEL BETALING ZEEUWSE Klok Bij dat verhaal van die klok dat wij twee dagen geleden in dit hoekje serveerden past een variant. Deze een heer komt na een wat Uitgelopen bezoek aan een ilaatselijke tapperij op een noeilijk te verantwoorden tijdstip thuis. Als hij voorzich- ig, met de schoenen in de landen, op kousevoeten lo pend de trap op sluipt, laat hij |j luist op hel moment dat de koekoeksklok aangeeft dat het vier uur is, een schoen uit $jn handen glippen In een vlaag van helderheid maakt de man er prompt nog acht keer een koekoeksgeluid oy om bij de mogelijk door het lawaai wakker geworden \echtgenote de indruk achter te laten dat het niet al vier uur is, maar nog maar twaalf uur. De volgende morgen richt de echtgenote zich aan de ontbijt- tafel tot haar man met de woorden: Je zou toch eens de koe- koeksklok moeten nakijken, want die doet wel zó vreemd. Vannacht sloeg-ie vier uur, vloekte daarna een paar keer en koekoekte er toen nog eens I veertien keer achteraan". doet dat omdat zij pas dan financiële ruimte krijgt om andere waterstaats-projecten aan te pakken, zo zei zij woensdagavond in de Twee de Kamer waar de waterstaatscom missie zich boog over haar plannen om de dijken langs kust en rivieren te versterken. Vrij algemeen had de Kamer lof voor 's ministers beleid op dit gebied. Die lof betrof het feit dat de financie ring van met name de versterking van de zeedijken zo geregeld is. dat die dijken in 1990 op Deltahoogte zullen zijn Kamerleden als Zijlstra (PvdA). HULST De Middelburgse recht- m Clinge moest sluiten. Veertien da- De Industriebond praat vandaag Eversdijk (CDA). Blauw (VVD), Tom- bank heeft de sokkenfabriek Mi-Lock gen terug hoorden we van de directie (donderdag) met de directie en het mei iD'66> en Van Rossum (SGP) in Hulst voorlopig uitstel van beta- dat de situatie zorgelijk was De bedrijfskader. Waarschijnlijk is er spraken hun waardering ervoor uit i ling verleend. Het bedrijf, waar 95 schulden hangen het bedrijf als een ook een ledenvergadering. Donder- dat dat jaartal weer als vast uitgangs mensen werken, verkeert in ernstige baksteen om de nek". dag 2 februari stemmen de schuldei- j financiële moeilijkheden door het te- Desondanks wil hij moeite doen om sers over een definitief uitstel van ruglopen van de afzet. Het is niet de werkgelegenheid bij Mi-Lock in de betaling. Tegen die tijd zo ver- uitgesloten dat er begin volgend jaar toekomst overeind te houden, al kan wacht Dubbeldam is er ook duide- I enkele tientallen ontslagen vallen. dat waarschijnlijk met zonder nieuwe lijkheid over een afslankingsopera- ontslagen tie. Volgens administrateur A. C. Dubbel- dam van Mi-Lock worden de moeilijk heden veroorzaakt door zogenaamde 'derde landen', die met goedkopere textiel de wereldmarkt overstromen en het afnemen van de vraag bij de Nederlandse consument. Een order van 200.000 paar sokken voor Frank rijk, waarmee het bedrijf nog onlangs in het nieuws kwam, bleek achteraf geen soelaas te bieden door een tegen vallende opstelling van de afnemer. Dubbeldam schat de bankschuld van j Mi-Lock 'op honderdduizenden gul dens'. De bewindvoerder van de tex tielfabriek, mr. C. Kager uit Helmond, reist maandag naar Hulst om zich te Die financiering heeft het mogelijk punt is genomen, nadat deze zaak onder ex-minister Zeevalking was gaan schuiven. Minister Smit heeft met de Unie van Waterschappen een wijze van voorfi nanciering afgesproken waardoor nu Minister Smit-Kroes veei Voor districtsbestuurder Bram Oude naarden van de Industriebond FNV komt het uitstel van betaling niet als een verrassing. Niet alleen ging de organisatie enkele weken geleden zélf op onderzoek uit. nadat er rond de positie van Mi-Lock een geruchten stroom op gang was gekomen, de FNV-besluurder was ook in het verle- den bij saneringsoperaties van de sokkenfabriek betrokken. Oudenaarden. „De financiële positie van Mi-Lock is al jaren zwak In het verleden heeft dat al eens tot ontsla- gen en financiële steun van het minis terie geleid. Dat was begin jaren tach- I tig, toen ook de textielfabriek Clitex B EN W AXEL DISTANTIËREN ZICH VAN IDEE AXEL B en w van Axel hebben zich woensdag gedistantieerd van het plan van wethouder H. R. A. de Mul om bouwgrond op het indus trieterrein Vaartwijk te gaan ver kopen voor één gulden per vierkan te nieter. De wethouder lanceerde zijn idee dinsdag. Het Axelse colle ge wijst het plan af onder meer in verband met de fikse verliezen op het industrieterrein. Duidelijk is dat het idee van de CDA-wethouder woensdag na publi catie in de pers ingeslagen is als een bom Op het stadhuis in Axel kwa men in de loop van de dag vele reacties binnen, zowel positief als negatief. llcl college' van b en w trok zich daarop in spoedberaad terug en gaf vervolgens een persbericht uit. Daarin distantieerden b en w zich van De Mul's visie ten aanzien van de verkoop van de grond op het industrieterrein Vaartwijk. Burgemeester A. Hack wees daarbij niet alleen op de forse financiële aderlating als de grond voor één gulden per vierkante meter zou wor den verkocht, maar ook op de gevol gen daarvan voor de reeds verkoch te percelen B en w wezen het plan ook af op grond van de prijzen van vergelijkbare industriepercelen in andere gemeenten. De Mul walde met zijn plan vooral de werkgelegenheid in Axel stimuleren vla het aantrekken van 'schone' industrieën. Daarbij wees hij vooral op het feit dat de Industriegrond nu in feite onverkoopbaar is en jaarlijks een fiks bedrag aan renteverliezen teweeg brengt. De vastgestelde ver koopprijs van de grond op dit mo ment is bijna 55 gulden per vierkan te meter. In het persbulletin zeggen b en w dat het plan zuiver en alleen de persoon lijke visie van wethouder De Mul is. Daarbij geeft het college toe dat De Mul er wel in is geslaagd 'onverkoop bare' bouwgrond in de kern Over slag te verkopen tegen eveneens verlaagde meterprijzen De Mul zelf reageerde gistermiddag laconiek op het standpunt van b en w. Hij stelde vast: „Mijn gedachten- gang was die van een verkoper. Maar zeker is dat Zeeland nu weet waar het industrieterrein Vaart wijk ligt. De mensen zijn wakker geschud". Hij deelt mee zijn visie nog wel te zullen neerleggen in een nota voor de raad De Axelse raadsleden wer den gisteravond in de verschillende commissievergaderingen op de hoogte gebracht van het standpunt van b en w gemaakt dit jaar projecten aan te vatten In '84 en '85 lijkt er echter een dal ln de activiteiten te gaan ont staan: voldoende geld ontbreekt. Me de daarom pleitten onder anderen Eversdijk en Zijlstra ervoor de water schappen opnieuw om hulp te vragen, maar minister Smit was daar géén voorstander van. In opperste nood is zo'n constructie opmeuw mogelijk, stelde zij maar zij vindt dat deze mogelijkheid beter theorie kan blij ven. Uiteindelijk is het rijk namelijk méér geld kwijt, legde zij uit- Zij erkende dat er eerst een dal zal ont staan en daarna een piek. maar achtte dat iets waarmee zij en de Kamer moeten leren leven, zeker nu 1990 als einddatum niet ln gevaar komt. Meer ruimte Na de Oosterscheldewerken komt weliswaar niet de bijna 900 miljoen die nu per jaar naar dit project gaan beschikbaar voor ander werk, maar mevrouw Smit verwacht wél dat zij na '86 meer ruimte van het kabinet zal krijgen om bijvoorbeeld geld voor de dijkversterkingen langs de kust en rivieren uit te trekken. De minister zegde de Kamer boven dien toe de procedures te willen ver korten die aan de goedkeuring van plannen van waterschappen vooraf gaan. De regionale hoofdingenier-di- recteuren van rijkswaterstaat zullen in het vervolg besteksklare plannen mogen goedkeuren. 'Den Haag' komt er niet meer aan te pas Tot slot stelde de minister, daarnaar gevraagd door het kamerlid Tommei, dat zij niet van plan is om de prioritei tenlijst van de te verbeteren zeedijken zo te veranderen dat een aantal dijk vakken in Zeeland eerder zal worden aangevat Dat is niet haar taak, zei zij, maar werk voor de landelijk opereren de coordinatie-commissie met daarin onder anderen vertegenwoordigers van de gezamenlijke waterschappen. Botsing bromfiets en auto in Kapelle KAPELLE - Bij een aanrijding op het kruispunt Stationstraat-Van der Bilt- laan in Kapelle zijn woensdagmiddag een bromfiets en een auto beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor De 16-jarige bromfietser P M C W uit Wilhelminadorp verleen de geen voorrang aan de van rechts komende automobilist E. van de V I uit Kruiningen. JDELBURG - Twee Middelburgse gemannen hebben afgelopen vrij- de woning van hun plaatsgenoot ™A. aan de Poelendaeleweg 44 in _nd gestoken. Tegenover de re- èrche van de gemeentepolitie van Iddelburg hebben ze verklaard, dit (hebben gedaan op verzoek van B. [(26). Deze zou gehandeld hebben in idracht van A. A. zelf. Op deze ianier zou A. de verzekeringsgelden de wacht hebben willen slepen. recherche in Middelburg hield in de nacht van zondag op maandag drie jongemannen aan. Eén van hen bleek met de brand niets te maken te hebben; de andere twee -M. M. (18) en A. C. (19)- bekenden vlug. Ze zeiden tegen de recherche dat Y. - een vriend van A. - hen voor de brandstichting 1500 gulden zou betalen. Y. had vol gens een politiewoordvoerder van be woner A. 2000 gulden toegezegd ge kregen, waardoor er voor Y. 500 gul den aan de strijkstok bleef hangen A was tegen brand verzekerd voor een waarde van 50.000 gulden De inventa ris was volgens de recherche niet meer waard dan een vijfde deel daarvan Zowel Y als A. ontkennen bij de brandstichting te zijn betrokken. Voorlopig blijven ze echter ingesloten in het politiebureau in Middelburg. Vrijdagavond togen de jongens naar de woning. Van Y. hadden ze de sleutel ervan gekregen. Ze spreidden wat kranten uit, goten er spiritus overheen en staken het vuur aan. Tot twee keer toe ging het vuur na korte tijd uit Pas de derde keer hadden de daders meer succes. Zoals gemeld is het vuur vanzelf ge doofd. De brandweer dankt dit aan het zuurstoftekort dat optrad door de dubbele beglazing. Toen Y. zaterdag avond bij de woning ging kijken, vond hij dat de jongens maar half werk hadden geleverd. Hij gaf ieder van hen slechts honderd gulden. De recherche heeft de sleutels van de woning bij één van de Jongens thuis aangetroffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11