ZEELAND" Terneuzens schoolgebouw onbruikbaar door brand L Hartkamervandaag ieel in gebruik Snel standpunt minister over affaire Lockefeer Aanpassing haven Bruinisse vergt ongeveer half jaar 'Zeeuwse'vlucht 'Uiver' ging niet door Zeldzaam legsel PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VELLICHT AANGESTOKEN DOOR INBREKERS PAGINA 9 WOENSDAG 7 DECEMBER 1983 ïNEMUIDEN - De rondvlucht, die de 'Uiver' dinsdagmiddag boven liet iegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden zou maken, is niet doorgegaan, en van de bij het vliegveld betrokken mensen had met de tweede vlieger niinde 'Uiver' afgesproken, dat het toestel Zeeland zou aandoen tijdens een m «efvlucht. De verkeersleiding op Schiphol besliste echter anders. In plaats Van boven Zeeland maakte de 'Uiver' een proefvlucht boven het IJsselmeer. e Uiver' is een exacte kopie van de DC-2 van de KLM, waarmee Parmentier 3 i zijn mannen in 1934 de handicaprace Londen-Melbourne wonnen en ivendien tweede werden in de snelheidsrace. Ook deze 'nieuwe' 'Uiver' is ^jftig jaar oud Het is de laatste nog bestaande DC-2. die in de Verenigde aten is gehuurd. Op 18 december zal het antieke toestel beginnen met zijn 20 000 kilometer lange reis naar Melbourne Het idee om ter gelegenheid van het vijftigjarig jubileum van de historische vlucht van de 'Uiver' met een originele DC-2 de tocht opnieuw te maken, ontstond enkele jaren gelden bij medewerkers van de NOS. die er een documentaire over wilden maken. Op 13 november draaide de opgeknapte 'Uiver' op Schiphol voor het eerst proef. Omdat niet alle instrumenten voor honderd procent in orde werden bevonden, kwam het toen nog niet tot een proefvlucht Die werd dne dagen later voor de eerste keer gemaakt. De DC-2 is daarna regelmatig boven Amsterdam en omgeving te zien geweest ~1eRNEUZEN Het onderwijs aan de lagere 'Sint-Willibrordschool' en de dag-mavo en havo in Terneuzen ligt zeker tot morgen, donderdag, stil. Het schoolgebouw, waarin de hgere school en de mavo- en havo-afdeling van de Avondscholengemeenschap 'Zeeuwsch- etflaanderen' zijn gehuisvest, werd dinsdagochtend in alle vroegte onbruikbaar door een irand in het middengedeelte. De bijna negentig kinderen van de lagere school en de 175 =;}erlingen van de scholengemeenschap werden terug naar huis gestuurd. bier op de dag kregen ze stuk voor gebruik. Om hel onderwijs zonder al dagavond We hebben onze 175 leer- -Juk een briefje in de bus, waarin de te veel problemen door te laten gaan. lingen schriftelijk op de hoogte ge- OfaooUeiding de hele zaak uiteen zet- moet er een andere ingang worden steld van de situatie Vermoedelijk las. Politie en brandweer houden er gecreëerd, maar ook iets worden ge- kunnen ze pas volgende week dinsdag :ening mee. dat de brand, die voor daan aan de sanitaire voorzieningen, weer aan de slag. De schade aan de ter drie ton schade heeft aange- De dag-mavo en -havo van de avond- inventaris valt wel mee, maar de hele iht, is aangestoken door inbrekers, scholengemeenschap heeft vier loka- zaak moet wel grondig worden werden sporen van inbraak gevon- len in het schoolgebouw in gebruik schoongemaakt". Dinsdagavond was trof de politie bij nader onder- Adjunct-directeur H. Veraart dins- Veraart nog koortsachtig op zoek ik een ingeslagen ruit aan. Boven- de prijzenkast van de school leeg geroofd. In die kast jonden tientallen bekers, die de afge- (pen 25 jaar door scholieren waren poverd. brand ontstond dinsdagochtend kwart over vier in een magazijn op j eerste verdieping van het midden- létdeelte van de school. De melding jram binnen bij de alarmcentrale n de brandweer, op een steenworp tand van het schoolgebouw. De itralisten konden de vlammen uit it dak zien slaan, terwijl ze 'groot gaven. De vrijwillige brand- van Terneuzen was snel ter itse met drie wagens en de hoog- rker. Commandant J. Bruggeman tte iets meer dan dertig man in. Na fcn uur werd het sein brand meester ■geven. „We hadden het geluk, dat we de brandhaard vrij gemakkelijk, van twee kanten, konden benaderen. ;rs was de schade mogelijk nog ivangrijker geweest", aldus Brug- ïan achteraf. Tot negen uur werd t nageblust. Toen rukte de brand- :r weer in. vóór half negen had het, onderwij- tnd personeel van de Sint-Willi- ordschool kans gezien een aantal ders van leerlingen te waarschu- dat hun kind voorlopig thuis kon jven. Een groot aantal jongens en sjes werd later op de ochtend jrug naar huis gestuurd. Hoofd-on- Jraijzer Th. J. Strik: „Ik reken er jïei op, dat we voor donderdag de Jas weer in kunnen. We hopen, dat 3 woensdag de hele zaak kunnen JJen schoonmaken door een plaatse- li» bedrijf. En als het allemaal vol- Jns ons plan verloopt, kunnen we ■nderdag weer aan de slag. De scha maan de lokalen valt gelukkig erg Hoop JJrik houdt er rekening mee, dat het jiddengedeelte van de school zal -loeten worden gesloopt en opnieuw irden opgebouwd. In dat gedeelte 'indt zich niet enkel het magazijn ;t honderden boeken en ander les- iteriaal), maar ook een toiletgroep andere ruimten voor algemeen naar vervangende ruimte elders in Terneuzen. De mavo- en havo-afde ling maken wekelijks van dinsdag tot en met vrijdag gebruik van het ge bouw in de Terneuzense Bloemen- buurt. Overigens zal de schoolleiding van de Sint-Willibrordschool samen met die van de avondscholengemeenschap vandaag bekijken of het mogelijk is de dag-mavo en -havo donderdag al weer onder te brengen in het door brand aangetaste schoolgebouw Strik: „Misschien kunnen we iets re gelen door te schuiven met lokalen en dergelijlce". Verrassing Het was een aandoenlijk ge zicht die jonge vader zo bezig te zien om zijn dochtertje enige vaardigheid bij te brengen in de omgang met die van Sin terklaas gekregen fiets. Met handen aan zadel en stuurtje kind en fiets in balans I houdend, draafde de vader J een eindje over de stoep mee "1 totdat hij het over zijn bezorg- I de hart kon krijgen het meisje j even de vrijheid te laten. a Waar ze. inmiddels driftig toe- 1 ren makend, een royaal ge- 1 bruik van maakte door wat T zwabberig weg te sprinten. L Dat beeld beviel de vader niet helemaal. Hij zette tenminste d onverwijld de achtervolging (j "i, want stel je voor dat het kind zou komen te vallen. 4 De man had het meisje bijna -j ingehaald toen een oneffen ge plaatste trottoirtegel hem on- I deruit haalde. I Op de terugweg van haar eer- ste rit zag het meisje hem I voorzichtig weer overeind krabbelen. „Hoi pap", riep ze vrolijk met nog maar één hand aan het Muur. „Kijk eens wat ik al kan" En met de andere hand l^oaaide ze... HULST De roodwang-water- schildpad van Monique van Puij- enbroek-van Gassen uit Hulst zorgde voor een Sinterklaasver rassing door zijn eigenaresse te verblijden met t-ort heus ei. Het dier deponeerde zijn gave in zijn bak met water, waar ze zaterdag werd ontdekt. Volgens de bioloog G Sponselee uit Hulst gaat het om een biologi sche zeldzaamheid. Hij sluit met uit, dat het ei is bevrucht. Monique van Puijenbroek heeft het uit voor zorg in een bakje met zand en onder een (warme) lamp gelegd. Binnen 8 tot 12 weken moet duide lijk worden of de levende have van de Hulster familie worai uageoreia met een jonge waterschildpad. De trotse eigenaresse van het zeld zame ei bespeurde al enige weken onrust bij haar twee schildpadden, een mannetjesdier van 8 en een vrouwtje van 20 centimeter. Een enkeling dacht aan liefdesperike len. maar die suggestie werd gezien het verschil in grootte al snel naar het rijk der fabelen verwe zen. Achteraf onterecht, zo bleek. „Sinds het ei er is gaan de schild padden weer hun gewone gan getje." zegt Monique, die inmiddels de hele buurt over de vloer heeft gehad om het helderwitte, ruim drie centimeter grote ei te bewon deren. Monique van Puijenbroek met haar waterschildpad en het ei. De hond Spikkel steekt - bij alle belangstelling voor de schildpad en haar legsel - zijn jaloezie niet onder stoelen of banken. Een kijkje in de hartcatheterisatiekamer, in vol bedrijf bij het Middelburgse Gasthuis. MIDDELBURG - Na jarenlange voorbereidingen wordt vanmiddag in Middelburg de Zeeuwse hartcatheterisatiekamer officieel in gebruik gesteld door gedeputeerde W. Don. De 'hartkamer' is sinds begin oktober in bedrijf en is gevestigd in een zogenaamd prefab-gebouw dat in verbinding staat met hel Gasthuis in de Zeeuwse hoofdstad. Met de bouw werd 25 januari dit jaar begonnen. In het gebouw, in de tuin van het op zevenhonderd per jaar. Volgens Bergen op zoom. De meeste patiën ten van Walcheren werden voordien behandeld in ziekenhuizen in Utrecht en de Randstad. Riskant Gasthuis, is tevens een cardiologi sche polikliniek ondergebracht, die de medisch directeur van de Stich ting Streekziekenhuis Walcheren de smds begin augustus wordt ge- heer C. Kostense, betekent dit met bruikt De polikliniek was voor die dat het aantal hartkwalen in Zee tijd gehuisvest in het hoofdgebouw van het Gasthuis. De nieuwe po likliniek is alleen voor inwoners van Walcheren bestemd, de hartkamer voor patiënten uit heel Zeeland. Daarmee beschikken nu alle pro vincies over een dergelijke voorzie ning. Cardioloog dr A Zimmerman, die land zou zijn toegenomen. „De diag nosestelling is duidelijk verbeterd, dus er wordt nu ook veel meer onderzoek vooraf gepleegd". Dr Zimmerman- „Op Walcheren ko men ongeveer twee- a driehonderd hartinfarcten per jaar voor Dat is iets minder dan het landelijk ge middelde" Het team dat in de halverwege 1979 naar Walcheren hartkamer werkzaam is bestaat kwam. heeft zich in het bijzonder sterk gemaakt voor de komst van deze hartkamer Hij vertelde dins- mend cardioloog C. Klazen, dag „Ik heb toen al. eind 1978 gezegd, dat ik niet zou komen als er geen uitzicht op een dergelijke hart kamer zou zijn Want dan alleen kun je het cardiologische werk pas 'echt goed' uitoefenen. Toen bleek dat er echt alles aan gedaan zou naast dr Zimmerman uit de cardio loog E. Kamerbeek en de waame- De heer Kostense: „Maar we hopen dat hij binnenkort voor vast kan worden aangetrokken, want aan een derde man is dringend behoefte. In dc praktijk komt het er op neer dat hij permanent waarnemer is. worden om tot realisatie van deze Het wachten is op de toestemming hartkamer te komen, ben ik 'afge reisd' naar Walcheren Dat de polikliniek en de hartkamer geen overbodige luxe zijn. bleek al snel na de ingebruikname Voor de polikliniek gelden nu wachttijden van zes tot acht weken. Het aantal hartcatheterisaties wordt geschat uit 'Den Haag' voor een vaste aan stelling" Behalve de genoemde specialisten maken ook de cardiologen uit Goes, H Roeters van Lennep en A. Liem. tweemaal per week 'gebruik' van de hartkamer. Zij moesten voor die tijd met hun patiënten 'uitwijken' naar Volgens dr Zimmerman was dat weieens riskant, omdat voor som mige hartpatiënten, bijvoorbeeld na een acute hartaanval, vervoer levensgevaarlijk was. Zimmer man: „Dan moesten we eerst onze uiterste best doen de patiënt over het kritieke stadium heen te hel pen. voordat hij vervoerd kon wor den. Daarom ook is deze hartcathe terisatiekamer zo'n geweldige vooruitgang". De hartcatheterisatiekamer zelf be staat uit een in meerdere richtingen beweegbare tafel 'of bed), röntgen apparatuur, uitgebreide meetappa ratuur voor electrocardiografie. zuurstofverzadiging van het bloed en er is apparatuur aanwezig voor het toedienen van electrische prik kels aan het hart. Ook kunnen pacemakers worden ingebracht en doorgemeten. De hartcatheterisatiekamer wordt vanmiddag officieel in gebruik ge steld Dat gebeurt om half vyt Vanaf half dne is er een bijeen komst in de Middelburgse schouw burg waar achtereenvolgens het woord voeren: mevrouw J. van der Wel-Beije. voorzitter van de SSW, H. Roeters van Lennep, dr A Zim- en gedeputeerde W. Don. De brand in hel schoolgebouw in Terneuzen ontstond in een magazijn op de eerste verdieping van het mid dengedeelte. zoals links op de foto te Turkse culturele avond Middelburg VLISSINGEN - Vrijdag 9 deccmbe houden het Zeeuws Steunpunt Vol wasseneneducatie en de Turkse Werknemersvereniging in de Con cert- en Gehoorzaal in Middelburg een culturele avond. De bijeenkomst is zowel bedoeld voor buitenlandse werknemers als voor Nederlanders. Er is een uitgebreid programma sa mengesteld Zo is er een optreden van de Turkse theater-muziekgroep Ley- lim uit Amsterdam. Deze groep zingt en speelt oude en moderne liederen in het Turks, die vooraf in het Neder lands vertaald worden. Daarnaast brengt men voordrachtskunst. De theater- en muziekgroep besteedt vooral aandacht aan de problfmen van buitenlandse werknemers in Ne derland Leylim heeft al diverse keren opgetreden in radio- en televisiepro gramma's en op enkele volksmuziek- fcstivals. Het programma van de cul turele avond vermeldt verder onder meer een optreden van een Turkse muziekgroep uit Middelburg. Voorts is er een tentoonstelling De bijeen- De aanpassmgswerken aan de oude gemeentehaven in Brumisse zijn dinsdag jaren overlast en schade als bij hoge komst begint om 20 00 uur. met het slaan van een stuk damwand begonnen waterstanden de kaden onder water komen te staan. Daarin moet nu verandering komen. De werkzaamhe den zijn er namelijk met name op gericht om de situatie in en om de haven aan te passen aan de verande ringen in de waterstanden ten gevolge van de afsluiting van de Oosterschel- de. De gemeente Bruinisse heeft meer dan twintig jaar strijd gevoerd om het ministerie van verkeer en waterstaat zover te knjgen. dat de aanpassings- werken werden erkend in de zin van de Deltawet De erkenning houdt in, dat het rijk een bijdrage verleent van ongeveer 2,4 miljoen gulden; de pro- BRUINISSE In Bruinisse is giste ren een begin gemaakt met de aan passmgswerken aan de oude gemeen tehaven (industriehaven) in Bruinis se. De werken omvatten het slaan van 3.640 vierkante meter damwand, het uitdiepen van de haven tot drie meter -NAP, het maken van een voet- schoeiing, herprofileren van glooiin gen en kaden en bijkomende werken. De kosten van het totale plan bedra gen ruim drie miljoen gulden. De totale renovatie van de haven zal zo'n zes maanden duren en is vooral van betekenis voor de bedrijven aan de havenkant. Dezen ondervinden al OP BASIS VAN RECHERCHERAPPORT AARDENBURG Minister K, Riet kerk van Binnenlandse Zakc-n en commissaris van de koningin dr. C. Boertien zullen waarschijnlijk nog deze week een standpunt innemen over dc kwestie-Lockefeer. Dat ge beurt op basis van het rapport dat de rijksrecherche heeft opgesteld over het gedrag van de Aardenburgse bur gemeester. twee maanden geleden in een bistro in Waterlandkerkje. Kabinetschef mr. A de Ru, woord voerder van de commissaris, zei dat dinsdag naar aanleiding van het ge reed komen van het onderzoek dat de afgelopen weken werd verricht door de rijksrecherche. Over de inhoud van het rapport zal commissaris Boertien pas mededelin gen kunnen cloen als de zaak is door gesproken met minister Rietkerk. Dat zal volgens kabinetschef De Ru bin nen enkele dagen gebeuren. Ook de Aardenburgse burgemeester woidt deze week nog geconfronteerd met de inhoud van het rapport- „Als de minister en de burgemeester door de commissaris zijn gesproken zal meteen duidelijk zijn wat er gaat gebeurenverwachtte kabinetschef De Ru dinsdag Openbaar Ofschoon het rapport feitelijk alleen bestemd is voor de direct betrokke nen officier van justitie mr. R. Daverschot. de commissaris van de koningin en de minister zal de inhoud in ieder geval gedeeltelijk openbaar worden gemaakt De kabinetschef sloot uit dat de resul taten van het onderzoek 'onder tafel' zullen blijven „Daar is geen denken aan zei hij „De zaak is al uitgebreid in de openbaarheid aan de orde ge steld De publiciteitsmedia hebben daann een heel evidente rol gespeeld De resultaten van het onderzoek zul len naar buiten komen, al was het maar om de gebeurtenissen eens uit een onafhankelijke hoek te belich ten". Officier van justitie mr. Daverschot verklaarde maandag al tegenover de PZC dat het rapport in ieder geval geen aanleiding geeft tot een straf rechtelijke procedure tegen burge meester Lockefeer i subsidie van vier vincie verleent e ton. De aanpassmgswerken worden uitge voerd door aannemersbedrijf en han delsmaatschappij Van Oort bv. Werkendam. Gisteren werden de werken in gang gezet met het slaan van voetdamwand met behulp van een drijvende heistelling. Leden Muziekschool musiceren in Nieuwvliet NIEUWVLIET - Leden van de Zeeuwse Muziekschool die deelnemen aan de studiedagen in het recreatie centrum 'Pannenschuur' in Nieuw vliet, geven zondag 11 december een slotmanifestatie in het centrum. Het concert begint om 15.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9