^Kwaliteit van het "onderwijs op spel' TERUG UIT NICARAGUA Stuyvesantf i Stuyvesant f r Suikerbietenoogst 1983 is 'redelijk' Stuyvesant regionale manifest a tie in goes ACTIE VOOR ZIEKENAUTO mmtmz mzm revolutie is een goede zaak geweest' -Joe ne IENSDAG 7 DECEMBER 1983 13 %0ES De onderwijsbegroting voor 1984 betekent een ren rnstige aantasting van de kwaliteit van het onderwijs. De an egroting verschraalt op een ontoelaatbare wijze het voorzie- 11 ingenniveau en bedreigt het bestaan van een groot aantal leine scholen en de werkgelegenheid. Dit stelde het Goese stchoolhoofd H. Hoogerland dinsdagavond tijdens een demon- ïatieve bijeenkomst in Goes van de landelijke onderwijs- fpa imden in samenwerking met de ouderorganisaties in Neder- re*= md. De redelijk bezochte manifestatie, bedoeld voor de »gio Zeeland, viel samen met een tiental soortgelijke is ijeenkomsten elders in het land. ran pogerland, sprekend namens alle rig en - betoogde Hoogerland - in ieder ■trokken organisaties, deed tijdens geval gezamenlijk. De boodschap van jn verklaring een dringend beroep de verklaring zal ovengens in een üjp de politieke partijen, vertegen- telegram worden overgebracht aan de oordigd in de Tweede Kamer, om de Tweede-Kamerleden, oor de onderwijsbonden geopperde Ook F. Gommers van het Nederlands ritiek niet naast zich neer te leggen. Genootschap van Leraren keerde zich i noemde de HOS-nota van het fel tegen de HOS-nota, waarin een ilnisterie van onderwijs een onder- herstructurering van de onderwijssa- 'u| jjskundige ramp Volgens hem zijn larissen wordt voorgesteld. Hij had :1 bonden bereid tot actie over te onder meer kritiek op het verschijnsel e" aan tegen de nota, zo nodig langdu- 'kemdocent'. dat in de nota (die een bezuiniging beoogt van 1 miljard gul den) wordt genoemd. Volgens Gom mers heeft minister drs W. J. Deetman £eilWS6 Organisten van onderwijs in de nota schoolbestu- -ei ren en directies voorgesteld een eigen ijeCIl in Scnerpemsse promotiebeleid te gaan voeren Gom- CHERPENISSE - De Nederlandse mers noemde dit een poging om ran- rganistenvereniging en de gerefor- gen en standen binnen de onderwfjs- eerde organistenvereniging, dis- functie te onderscheiden ,,De HOS- ict Zeeland houden een gezamenlij- nota is een slag in het gezicht van de vergadering zaterdag 10 december man of de vrouw voor de klas", zei hij. de Nederlands hervormde kerk in rr perpenisse. KWdllteit a het huishoudelijk gedeelte van de C. J. A. Konings, bestuurslid van de Kritrlng oefenen de leden van de Katholieke „„dcrwijsvakoreanHa. lenigingen zich in het spelen en belreurde de „.„Vso,™ mcl Law i SS vanwege hel verlies fan kw.li- israste w Bil-den Hollander In de b, hJ, onder„i|s „Tengevol- h*, 1° Scherpentee is een insbu- van (,f deslraslrcuze maal„eele„ '2_L9.5l.™?.r knotsen1 v"^^",."! vond hij. „Dat negatieve beleid werkt door op de individualisering van het onderwijs". Konings omschreef het overheidsbe- rnden geweest bij de firma Koppe lt Aanvang i§ 14.00 uur. leid vanuit Den Haag als een opgebla zen ballon. „Met voze verhalen vol cryptische rim-ram poogt men de kwaliteitsafbraak te verhullen", meende hij. Zijn collega J. van de Hoef van de Protestants Christelijke Onderwijs vakorganisatie. ging vooral in op de afbraak van werkgelegenheid binnen het onderwijs. De voorgenomen en genomen maatregelen zullen naar zijn mening de komende jaren blijven doorwerken. Hij voorspelde een toe name van de hoeveelheid werk en éen doorgaande vergroting van de klas sen. „Dit kan niet", was zijn overtui ging. Van de Hoef zag het liefst dat de onderwijsgevenden, die vrij komen door de maatregelen, elders in het onderwijs worden ingezet. Voorts pleitte hij voor meerjarenafspraken hierover. R. van Leeuwen, woordvoerder van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel, wees erop dat door de regeringsmaatregelen 2000 kleinere scholen voor primair onderwijs, op een schopstoel zitten. Een ontoelaat bare zaak, volgens hem. „Het zijn die scholen, die er voor zorgen dat met name op het platteland en in de oude stadswijken, dat onderwijs in de meest letterlijke zin bereikbaar is voor leerlingen", aldus Van Leeuwen. Ook de lichamelijke opvoeding is in het geding, stelde B. van Gastel van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding. „Als het ministerie zijn zin krijgt, dreigt een afgestudeerde leerkracht met een on voldoende voor lichamelijke opvoe ding straks toch gymlessen op de basisscholen te mogen geven", onder streepte Van Gastel. „Ja. hij mag zelfs zwemles geven. De vakleerkracht ver dwijnt". De sombere stemming tijdens de bij eenkomst werd overigens opgevro lijkt door een aantal leerling-onder wijsgevenden, die de aanwezigen en kele harmonieuze muziekstukken voorschotelden. is 'Mer de tafel tijdens de demonstratieve bijeenkomst van de onderwijsbonden in Goes, vlnr de heer B. van Gastel NVLOLOi. mevrouw A. van de Wel ouderoganisatiesi. voorzitter Cor van der Oordt, en de heren R. van Leeuwen bopi, C Konings KOVen J. van de Hoef (PCO). Achter het spreekgestoelte de heer F. Gommers lNGLi Nelly Breker: Hier in Nederland hebben we makkelijk praten Ik had me natuurlijk ook aan kunnen sluiten bij het Nicaraguacomité revolutionairen die vanuit en op die manier mezelf voor anderen inzetten. Maar ik voelde toch dere Honduras opereren i meer voor een andere benadering. Je weet namelijk pas iets van de problemen in de derde wereld af als je er geweest bent", zegt Nelly Breker uit Tholen. Als 25-jarige vertrok ze naar Peru in dienst van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers (SNV). Voor die tijd was ze als analiste werkzaam in Amsterdam en Den Bosch. „Ik had de indruk dat ik veel te materialistisch bezig was, daar wilde ik verandering in brengen en dat heeft me uiteindelijk bij de SNV gebracht". dat. als ze harder werken, ze Na een uitgebreide selectieprocedu re en de nodige keuringen kon ze een ontwikkelingsproject in een derde wereldland kiezen. Aanvankelijk werd haar Niger voorgeschoteld, maar dat zag ze om verschillende redenen niet zitten (te warm onder andere en niet zo gelukkig met het bewuste project) Ze kwam uiteinde lijk in Bolivia terecht, maar daar kon ze niet zo veel doen ln verband met een staatsgreep die kort na haar aankomst plaatsvond. Daarom ver trok ze tijdelijk naar Peru en keerde na drie maanden naar Nederland terug. De SNV stuurde haar vervol gens naar Nicaragua waar ze begin maart 1981 aankwam. Vorige week kwam Nelly terug naar Tholen. waarmee ze een voorlopige punt zette achter haar vrijwilligerswerk. „Nicaragua is me erg goed bevallen, veel beter dan Peru. Daar moest je eigenlijk werken tegen de mensen die de staatsgreep hadden uitge voerd en in Nicaragua kon je met het revolutionaire proces meedoen en alles opbouwen" Nelly Breker kwam terecht in een streekzieken huis met 190 bedden in het plaatsje Juigalpa. Voor die plaats, met ongeveer 25000 inwoners, een erg groot ziekenhuis, 'maar het moet wel een gebied zo groot als half Nederland van medi sche hulp voorzien. Het ziekenhuis was vlak voor de opstand gebouwd en met Duits geld ingericht. Daar werkte ze eerst als analiste en later als hoofd van het laboratorium. Ze had alleen de beschikking over een motorfiets en op het stuur daarvan zette ze een koelbox om zo bij de mensen bloed te kunnnen prikken. Maar er waren ook andere proble men. zoals slechte sanitaire voorzie ningen in de onderkomens van de Nicaraguanen en een tekort aan materiaal zoals schoenen of bepaal de levensmiddelen. „Het land zit duidelijk economisch in de proble men", constateert Nelly. „Het groot ste probleem is dat de mensen eigen lijk met hun vrijheid nog niet over weg kunnen. Vroeger moesten ze voor een hongerloontje voor een baas werken. En nu zijn ze eigen baas. Ze begrijpen momenteel niet onder an- is Nicara gua genoodzaakt veel soldaten aan die grens paraat te houden. Dat gaat om vele duizenden mensen. „Die soldaten zijn echter hard nodig om ingezet te worden bij het oogste van de koffie. Een produkt waar voor Nicaragua zeker toekomst in zit als het maar geproduceerd kan worden. meer geld kunnen verdienen. Vooral Overigens kost het in stand houden na het stopzetten van steun en de vaneenjeger veel geld", legt Nelly economische boycot door de Ver- enigde Staten is de economische situatie er niet op verbeterd. Het liefste wilde het land met zowel Amerika, als Rusland als Cuba han del drijven, maar nu Amerika er een streep onder heeft gezet is men aangewezen op Rusland en Guba Breker uit. Ze constateert dat er over het land, bijvoorbeeld in Neder land, maar ook in andere westerse landen, bij veel mensen een ver keerd beeld bestaat. Zo zou het communisme er hoogtij vieren en zijn de mensen er nog net zo slecht Cuba". Amerika is volgens haar ook aan toe als onder de dictator Somo- nog op een andere manier verant- za. Nelly heeft zelf geconstateerd woordelijk voor economische pro- dat er op het gebied van de alphabe- blemen van Nicaragua. Door de tisering heel veel goeds is bereikt, steun van Amerika aan de contra- Talloze jongeren trokken het land in om zoveel mogelijk in de dorpjes de mensen te leren lezen en schrij ven. Later is ook een vaccinatiepro ject uitgevoerd dat onder andere bedoeld was voor de bestrijding van malaria. Dat project is volgens haar vrij goed gelukt al deden zich wel eens problemen voor. De men sen weigerden in een aantal geval len de malaria-pillen in te nemen, De ontwikkelingswerkster Nelly Breker uit Tholen. die een aantal jaren in Nicaragua heeft gewerkt, is van plan een actie te beginnen die tot doel heeft een auto aan het ziekenhuis van Juigalpa te schenken. Het moet een stevige terreinwagen zijn, zo laat ze weten. Bij het streekziekenhuis ontbreekt een dergelijk vervoermiddel en dat is vaak funest voor patiënten als ze door medici bezocht moeten worden die als enig transportmiddel een ezel, een paard of slechts hun eigen voeten hebben. Iloe Nelly Breker de actie precies aan gaat pakken weet ze nog niet. „Waarschijnlijk is het inschakelen van plaatselijke vrijwilligers de beste manier". Ook overweegt ze aan te kloppen bij de stichting Memisa. die - zo heeft haar ervaring geleerd - al erg goed werk heeft gedaan in de derde wereld. „Een andere manier om te helpen is het 'Foster Parents Plan", aldus Nelly Breker. „Ik ben in een wijk geweest waarin de kinderen bijna allemaal financieel zijn 'geadopteerd'. Dat werkte erg goed, want het geld ging niet direct naar de ouders, maar werd opgespaard om collectief in de wijk te besteden Op die manier was er al elektriciteit aangelegd en er was waterleiding. Op het moment dat ik er was, waren ze bezig met de riolering. En ook voor de kinderen, waar het uiteindelijk om ging. werd goed gezorgd. Ze volgden onderwijs en hoefden geen honger te lijden". Een andere hulpverleningsorganisatie waar Nelly goede ervaringen mee heeft is de NOVIB, die volgens haar ook erg veel goed werk doet en het geld besteedt op de plaatsen waar het nodig is. omdat ze bevreesd waren dat ze er communist van werden. Toch is Nelly er van overtuigd dat de mees te mensen achter de revolutie staan, al hebben ze niet altijd even veel begrip voor de nieuwe wetten die de Sandinisten invoeren. „Natuurlijk staat niet de hele bevol king er achter, dat zou mooi zijn. Vooral de industriëlen en de mensen met veel geld - voor zo ver ze nog niet naar Amerika zijn vertrokken - houden er een andere mening op na". Nelly had zelf ook enkele vrien den die het niet eens waren met het huidige regiem in Nicaragua, maar ze kwam er al snel achter dat er met hen maar moeilijk te discussieren viel Meestal eindigde zo'n gesprek in: „Ach, we zullen het toch wel nooit eens worden". Zelf woonde ze in een huisje tussen de mwoners van Juigalpa. Dat was een eenvoudige bedoening, maar het leverde verder geen problemen op. En ook met de bevolking kon ze goed opschieten, toen die eenmaal de kat uit de boom had gekeken. Ze is het ook helemaal met eens met de memng van de Nicaraguaanse za kenvrouw Gloria Lopez die onlangs in een interview de nodige kritiek uitte op de toestand in Nicaragua. Nelly Breker legt bijvoorbeeld uit dat het meevalt met de fabrieken en bezittingen die de Sandinisten heb ben genationaliseerd. „Dat waren voornamelijk eigendommen van de dictator Somoza en die man had nu eenmaal erg veel bezittingen naar zich toe getrokken Toch is de ver houding tussen staatseigendommen en particuliere eigendommen slechts 40 tegen 60", Ook is ze er heilig van overtuigd dat de revolutie in Nicaragua een goede zaak is geweest. En als zich geen onvoorziene zaken voor doen, zoals een inval vanuit het buitenland, dan kan het met de bevolking van Nicaragua zeker de goede kant uitgaan, aldus Nelly Breker. Maar vooral in de nabije toekomst heeft het land dan hulp nodig. „In Nicaragua is iedereen erg strijdbaar. Dat is heel wat anders dan hier in Nederland roepen dat de Amerika nen weg moeten. Dat kim je daar ook wel doen, maar dan voel je wel die altijd aanwezige spanning.. Hier ben je wel in staat van alles te organiseren, maar hier in Nederland hebben we dan ook makkelijk pra ten". René Schrier -GENIET ZQVE DIRECTEUR SUIKER UNIE: "NGsias VLTBAMTLD 25 BREDA (ANP) De landelijke sui kerbietenopbrengst bedraagt dit jaar ongeveer 5.450.000 ton. Dat is gemid deld 46,5 ton per hectare. Na het zeer natte voorjaar en de droge zomer werd aanvankelijk zelfs aan een lage re opbrengst gedacht, maar de goede conditie van de grond heeft toch nog tot een redelijke opbrengst geleid, zij - het dat er per gebied grote verschil len zijn. Het gemiddelde suikergehalte Ge draagt dit jaar 15,4 procent, tegen gemiddeld 15,7 over de laatste tien jaar. Ir A W. Luitjens, algemeen en agrarisch directeur van de coöperatie ve vereniging Suiker Unie ua in Breda heeft dit dinsdag bekendgemaakt De Suiker Unie verwacht de campag ne op 12 of 13 december te kunnen beeindigen Zij heeft dan 3.375.000 ton bieten verwerkt tot zo'n 450.000 ton suiker De rest wordt door de particu liere CSM verwerkt. De produktie ligt dit jaar aanmerkelijk lager dan het topjaar 1982 met een suikerproduktie van circa een miljoen ton. Dat is het gevolg van de weersomstandigheden, waardoor niet alleen de groei werd geremd, maar waardoor ook een aan tal percelen helemaal niet meer kon worden ingezaaid. Het CBS kwam op grond van de meitelling op een areaal van 122.000 hectare, maar de Neder landse suikerindustrie kwam tot 117.000. waarvan 1 200 over de grens onder de garantieregeling voor dit jaar gebracht. Voor de zogenoemde a-suiker, waarvoor volledige garan tie geldt, heeft de EG een minimum prijs vastgesteld voor het seizoen '83'84 van 108,58 gulden per ton. Luitjens sprak dinsdag de verwach ting uit dat de leden kunnen rekenen op een bietenprijs van 125 gulden per ton, bij een suikergehalte van zestien procent. Van de winst die Suiker Unie dit jaar heeft behaald bij de verkoop van haar belang in CSM, wordt 200 gulden per aandeel aan de leden uitbetaald. Sui ker Unie heeft gekozen voor betaling per aandeel in plaats van per ton. omdat de verdeling anders zeer onge lijk zou worden, gezien de verschillen dit jaar in opbrengst per hectare In het totaal wordt 22 miljoen gulden op deze wijze uitbetaald. Een ongeveer even groot bedrag wordt gestort in een speciaal reservefonds, waaruit in slechte jaren de bietenprijs kan wor den aangevuld EG-prijs De totale Nederlandse opbrengst blijft onder de door de Europese Gemeenschap voor een prijsgarantie vastgestelde hoeveelheid. Zelfs wordt 48.000 ton zogenoemde c-sui- ker van het vorige seizoen, waarvoor geen EG-garantie geldt en die tegen marktprijzen moet worden afgezet, Vlissingse met bromfiets gevallen L1SSINGEN - Mejuffrouw K D. uit Vlissingen is dinsdagmorgen om streeks half negen met haar bromfiets ten val gekomen op het fietspad langs de Sloeweg, ter hoogte van de aanslui ting met het fietspad naar het Bas- kenburgplein. Zij werd met klachten over pijn in de rug door de ambulance overgebracht naar het Bethesda-Sint- Josephziekenhuis. De toedracht tot het ongeluk is nog niet duidelijk, omdat de politie nog niet beschikt over de verklaring van het slachtoffer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23