TERUG UIT NICARAGUA 'Kwaliteit van het jmderwijs op spel' Suikerbietenoogst 1983 is'redelijk' ACTIE VOOR ZIEKENAUTO Hfijh PZC provincie revolutie is een goede zaak geweest' EGIONALE MANIFESTATIE IN GOES Nelly Breker. ..Hier in Nederland hebben we makkelijk praten..." DIRECTEUR SUIKER UNIE: BREDA (ANP) De landelijke sui- onder de garantieregeling voor dit kerbietenopbrengst bedraagt dit jaar jaar gebracht. Voor de zogenoemde ongeveer 5.450.000 ton. Dat is gemid- a-suiker, waarvoor volledige garan- deld 46,5 ton per hectare. Na het zeer tie geldt, heeft de EG een minimum- natte voorjaar en de droge zomer prijs vastgesteld voor het seizoen werd aanvankelijk zelfs aan een lage- '83'84 van 108,58 gulden per ton. re opbrengst gedacht, maar de goede conditie van de grond heeft toch nog Luitjens sprak dinsdag dc vcrwach- tot een redelijke opbrengst geleid, zij- ting uit dat de leden kunnen rekenen het dat er per gebied grote verschil- op een bietenprijs van 125 gulden per len zijn. ton, bij een suikergehalte van zestien procent. Het gemiddelde suikergehalte De- draagt dit jaar 15,4 procent, tegen Van de winst die Suiker Unie dit jaar gemiddeld 15,7 over de laatste tien heeft behaald bij de verkoop van haar jaar. Ir A. W. Luitjens. algemeen en belang in CSM. wordt 200 gulden per agrarisch directeur van de coöperatie- aandeel aan de leden uitbetaald. Sui- ve vereniging Suiker Urne ua in Breda ker Unie heeft gekozen voor betaling heeft dit dinsdag bekendgemaakt. per aandeel in plaats van per ton. De Suiker Ume verwacht de campag- omdat de verdeling anders zeer onge ne op 12 of 13 december te kunnen lijk zou worden, gezien de verschillen beëindigen. Zij heeft dan 3.375.000 ton dit jaar in opbrengst per hectare. In bieten verwerkt tot zo'n 450.000 ton het totaal wordt 22 miljoen gulden op suiker. De rest wordt door de particu- deze wijze uitbetaald. Een ongeveer liere CSM verwerkt. De produktie ligt even groot bedrag wordt gestort in dit jaar aanmerkelijk lager dan het een speciaal reservefonds, waaruit in topjaar 1982 met een suikerproduktie slechte jaren de bietenprijs kan wor- van circa een miljoen ton Dat is het den aangevuld gevolg van de weersomstandigheden. waardoor niet alleen de groei werd geremd, maar waardoor ook ccn aan- Vliecinncn t™*- tal percelen helemaal niet meer kon V IlSSlllgSc lïïGl worden ingezaaid Het CBS kwam op grond van de meitelling op een areaal brOmilCtS SGVRIiGÏI van 122.000 hectare, maar de Neder- landse suikerindustrie kwam tot usölNGEN - Mejuffrouw K D. uit 117.000, waarvan 1.200 over de grens- Vlissingen is dinsdagmorgen om streeks half negen met haar bromfiets fPIZ^rjt'ijc ten val gekomen op het fietspad langs Jde Sloeweg. ter hoogte van de aanslui- De totale Nederlandse opbrengst ting met het fietspad naar het Bas- blijft onder de door de Europese kenburgplein Zij werd met klachten Gemeenschap voor een prijsgarantie over pijn in de rug door de ambulance vastgestelde hoeveelheid. Zelfs overgebracht naar het Bethesda-Smt- wordt 48.000 ton zogenoemde c-suï- Josephziekenhuis. De toedracht tot ker van het vorige seizoen, waarvoor het ongeluk is nog niet duidelijk, geen EG-garantie geldt en die tegen omdat de politie nog niet beschikt marktprijzen moet worden afgezet, over de verklaring van het slachtoffer. PENSDAG 7 DECEMBER 1983 Ik had me natuurlijk ook aan kunnen sluiten bij het Nicaraguacomité en op die manier mezelf voor anderen inzetten. Maar ik voelde toch meer voor een andere benadering. Je weet namelijk pas iets van de problemen in de derde wereld af als je er geweest bent", zegt Nelly Breker uit Tholen. Als 25-jarige vertrok ze naar Peru in dienst van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers (SNV). Voor die tijd was ze als analiste werkzaam in Amsterdam en Den Bosch. „Ik had de indruk dat ik veel te materialistisch bezig was, daar wilde ik verandering in brengen en dat heeft me uiteindelijk bij de SNV gebracht". Na een uitgebreide selectieprocedu re en de nodige keuringen kon ze een ontwikkelingsproject in een derde wereldland kiezen. Aanvankelijk werd haar Niger voorgeschoteld, maar dat zag ze om verschillende redenen niet zitten (te warm onder andere en niet zo gelukkig met het bewuste project) Ze kwam uiteinde lijk in Bolivia terecht, maar daar kon ze niet zo veel doen in verband met een staatsgreep die kort na haar aankomst plaatsvond. Daarom ver trok ze tijdelijk naar Peru en keerde na drie maanden naar Nederland terug De SNV stuurde haar vervol gens naar Nicaragua waar ze begin maart 1981 aankwam. Vorige week kwam Nelly terug naar Tholen. waarmee ze een voorlopige punt zette achter haar vrijwilligerswerk. „Nicaragua is me erg goed bevallen, veel beter dan Peru. Daar moest je eigenlijk werken tegen de mensen die de staatsgreep hadden uitge voerd en in Nicaragua kon je met het revolutionaire proces meedoen en alles opbouwen". Nelly Breker kwam terecht in een streekzieken huis met 190 bedden in het plaatsje Juigalpa. Voor die plaats, met ongeveer 25000 inwoners, een erg groot ziekenhuis, maar het moet wel een gebied zo groot als half Nederland van medi sche hulp voorzien. Het ziekenhuis was vlak voor de opstand gebouwd en met Duits geld ingericht. Daar werkte ze eerst als analiste en later als hoofd van het laboratorium. Ze had alleen de beschikking over een motorfiets en op het stuur daarvan zette ze een koelbox om zo bij de mensen bloed te kunnnen prikken. Maai er waren ook andere proble men, zoals slechte sanitaire voorzie ningen in de onderkomens van de Nicaraguanen en een tekort aan materiaal zoals schoenen of bepaal de levensmiddelen. „Het land zit duidelijk economisch in de proble men". constateert Nelly. „Het groot ste probleem is dat de mensen eigen lijk met hun vrijheid nog niet over weg kunnen. Vroeger moesten ze voor een hongerloontje voor een baas werken En nu zijn ze eigen baas. Ze begrijpen momenteel niet dat, als ze harder werken, ze ook meer geld kunnen verdienen. Vooral na het stopzetten van steun en de economische boycot door de Ver enigde Staten is de economische situatie er niet op verbeterd. Het liefste wilde het land met zowel Amerika, als Rusland als Cuba han del drijven, maar nu Amerika er een streep onder heeft gezet is men aangewezen op Rusland en Guba Cuba". Amerika is volgens haar ook nog op een andere manier verant woordelijk voor economische pro blemen van Nicaragua. Door de steun van Amerika aan de contra revolutionairen die vanuit onder an dere Honduras opereren is Nicara gua genoodzaakt veel soldaten aan die grens paraat te houden. Dat gaat om vele duizenden mensen „Die soldaten zijn echter hard nodig om ingezet te worden bij het oogste van de koffie. Een produkt waar voor Nicaragua zeker toekomst in zit als het maar geproduceerd kan worden. Overigens kost het in stand houden van een leger veel geld", legt Nelly Breker uit. Ze constateert dat er over het land, bijvoorbeeld in Neder land, maar ook in andere westerse landen, bij veel mensen een ver keerd beeld bestaat. Zo zou het communisme er hoogtij vieren en zijn de mensen er nog net zo slecht aan toe als onder de dictator Somo- za. Nelly heeft zelf geconstateerd dat er op het gebied van de alphabe- tisering heel veel goeds is bereikt. Talloze jongeren trokken het land in om zoveel mogelijk in de dorpjes de mensen te leren lezen en schrij ven. Later is ook een vaccinatiepro ject uitgevoerd dat onder andere bedoeld was voor de bestrijding van malaria. Dat project is volgens haar vrij goed gelukt al deden zich wel eens problemen voor. De men sen weigerden in een aantal geval len de malaria-pillen in te nemen. De ontwikkelingswerkster Nelly Breker uit Tholen. die een aantal jaren in Nicaragua heeft gewerkt, is van plan een actie te beginnen die tot doel heeft een auto aan het ziekenhuis van Juigalpa te schenken. Het moet een stevige terreinwagen zijn. zo laat ze weten. Bij het streekziekenhuis ontbreekt een dergelijk vervoermiddel en dat is vaak funest voor patiënten als ze door medici bezocht moeten worden die als enig transportmiddel een ezel, een paard of slechts hun eigen voeten hebben. Hoe Nelly Breker de actie precies aan gaat pakken weet ze nog met. „Waarschijnlijk is het inschakelen van plaatselijke vrijwilligers de beste manier". Ook overweegt ze aan te kloppen bij de stichting Memisa, die - zo heeft haar ervaring geleerd - al erg goed werk heeft gedaan in de derde wereld „Een andere manier om te helpen is het 'Foster Parents Plan", aldus Nelly Breker. „Ik ben in een wijk geweest waarin de kinderen bijna allemaal financieel zijn 'geadopteerd' Dat werkte erg goed, want het geld ging niet direct naar de ouders, maar werd opgespaard om collectief in de wijk te besteden. Op die manier was er al elektriciteit aangelegd en er was waterleiding. Op het moment dat ik er was, waren ze bezig met de riolering. En ook voor de kinderen, waar het uiteindelijk om ging, werd goed gezorgd. Ze volgden onderwijs en hoefden geen honger te lijden". Een andere hulpverleningsorganisatie waar Nelly, goede ervaringen mee heeft is de NOVIB, die volgens haar ook erg veel goed werk doet en het geld besteedt op de plaatsen waar het nodig is. omdat ze bevreesd waren dat ze e communist van werden. Toch is Nelly er van overtuigd dat de mees te mensen achter de revolutie staan, al hebben ze niet altijd even veel begrip voor de nieuwe wetten die de Sandinisten invoeren. „Natuurlijk staat niet de hele bevol king er achter, dat zou mooi zijn. Vooral de industriëlen en de mensen met veel geld - voor zo ver ze nog niet naar Amerika zijn vertrokken - houden er een andere mening op na". Nelly had zelf ook enkele vrien den die het niet eens waren met het huidige regiem in Nicaragua, maar ze kwam er al snel achter dat er met hen maar moeilijk te discussieren viel. Meestal eindigde zo'n gesprek in: „Ach, we zullen het toch wel nooit eens worden". Zelf woonde ze in een huisje tussen de inwoners van Juigalpa. Dat was een eenvoudige bedoening, maar het leverde verder geen problemen op. En ook met de bevolking kon ze goed opschieten, toen die eenmaal de kat uit de boom had gekeken. Ze is het ook helemaal niet eens met de mening van de Nicaraguaanse za kenvrouw Gloria Lopez die onlangs in een interview de nodige kritiek uitte op de toestand in Nicaragua. Nelly Breker legt bijvoorbeeld uit dat het meevalt met de fabrieken en bezittingen die de Sandinisten heb ben genationaliseerd. „Dat waren voornamelijk eigendommen van de dictator Somoza en die man had nu eenmaal erg veel bezittingen naar zich toe getrokken. Toch is de ver houding tussen staatseigendommen en particuliere eigendommen slechts 40 tegen 60". Ook is ze er heilig van overtuigd dat de revolutie in Nicaragua een goede zaak is geweest. En als zich geen onvoorziene zaken voor doen, zoals een inval vanuit het buitenland, dan kan het met de bevolking van Nicaragua zeker de goede kant uitgaan, aldus Nelly Breker. Maar vooral in de nabije toekomst heeft het land dan hulp nodig. „In Nicaragua is iedereen erg strijdbaar. Dat is heel wat anders dan hier in Nederland roepen dat de Amerika nen weg moeten. Dat kim je daar ook wel doen. maar dan voel je wel die altijd aanwezige spanning. Hier ben je wel in staat van alles te organiseren, maar hier in Nederland hebben we dan ook makkelijk pra ten". René Schrier de tafel tijdens de demonstratieve bijeenkomst van de onderwijsbonden in Goes, vbir de heer B. van Gastel mevrouw A. van de Wel ouderoganïsatiesivoorzitter Cor van der Oordt. en de heren R. van Leeuiven C. Konings (KOV) en J. van de Hoef >PCO\. Achter het spreekgestoelte de heer F Gommers iNGLi ULTHA MILD 25 MOES De onderwijsbegroting voor 1984 betekent een nstige aantasting van de kwaliteit van het onderwijs. De •groting verschraalt op een ontoelaatbare wijze het voorzie- ngenniveau en bedreigt het bestaan van een groot aantal eèri eine scholen en de werkgelegenheid. Dit stelde het Goese boolhoofd H. Hoogerland dinsdagavond tijdens een demon- nn ratieve bijeenkomst in Goes van de landelijke onderwijs- inden in samenwerking met de ouderorganisaties in Neder- Jg nd. De redelijk bezochte manifestatie, bedoeld voor de dieegio Zeeland, viel samen met een tiental soortgelijke jeenkomsten elders in het land. die ogerland, sprekend namens alle rlg en - betoogde Hoogerland - in ieder trokken organisaties, deed tijdens geval gezamenlijk. De boodschap van we^n verklaring een dringend beroep de verklaring zal overigens in een ren de politieke partijen, vertegen- telegram worden overgebracht aan de 110 lordigd in de Tweede Kamer, om de Tweede-Kamerleden, d S or de onderwijsbonden geopperde Ook F. Gommers van het Nederlands en Kiek niet naast zich neer te leggen. Genootschap van Leraren keerde zich us' noemde de HOS-nota van het fel tegen de HOS-nota, waarin een leo nisterie van onderwijs een onder- herstructurering van de onderwijssa- iskundige ramp. Volgens hem zijn larissen wordt voorgesteld. Hij had sclibonden bereid tot actie over te onder meer kritiek op het verschijnsel an tegen de nota, zo nodig langdu- 'kerndocent', dat in de nota (die een bezuiniging beoogt van 1 miljard gul den) wordt genoemd. Volgens Gom mers heeft minister drs W. J. Deetman van onderwijs in de nota schoolbestu ren en directies voorgesteld een eigen promotiebeleid te gaan voeren. Gom- eeuwse organisten jeen in Scherpenisse 1HERPENISSE - De Nederlandse mers noemde dit een poging om ran- janistenvereniging en de gerefor- gen en standen binnen de onderwijs- !trde organistenvereniging, dis- functie te onderscheiden. „De HOS- ct Zeeland houden een gezamenlij- nota is een slag in het gezicht van de vergadering zaterdag 10 december man of de vrouw voor de klas", zei hij. de Nederlands hervormde kerk in r, Kwaliteit o hcrpeiusse. het huishoudelijk gedeelte van de gadenng oefenen de leden van de enigingen zich in het spelen en C. J. A. Konings. bestuurslid van de Katholieke Onderwijsvakorganisa- tie, betreurde de maatregelen met ."»v™7 het verlies van kw.ii- teit binnen het onderwijs. „Tengevol ge van de destrastreuzc maatregelen van het vorig jaar zitten we met ite W. Bil-den Hollander. In de rk in Scherpenisse is een instru- ntvan Mart Vermeulen opgesteld tlftr" HCt Tl61 if 1952 onder knotsen yan -k|- en 1 nden geweest bu de firma Koppe- n Aanvang is 14.00 uur ,°1"1 "D- -Dat vond hij. „Dat negatieve beleid werkt door op de individualisering van het onderwijs". Konings omschreef het overheidsbe leid vanuit Den Haag als een opgebla zen ballon. „Met voze verhalen vol cryptische rim-ram poogt men de kwaliteitsafbraak te verhullen", meende hij, Zijn collega J. van de Hoef van de Protestants Christelijke Onderwijs vakorganisatie, ging vooral in op de afbraak van werkgelegenheid binnen het onderwijs. De voorgenomen en genomen maatregelen zullen naar zijn mening de komende jaren blijven doorwerken. Hij voorspelde een toe name van de hoeveelheid werk en een doorgaande vergroting van de klas sen. „Dit kan niet", was zijn overtui ging. Van de Hoef zag het liefst dat de onderwijsgevenden, die vrij komen door de maatregelen, elders in het onderwijs worden ingezet. Voorts pleitte hij voor meerjarenafspraken hierover. R. van Leeuwen, woordvoerder van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel, wees erop dat door de regeringsmaatregelen 2000 kleinere scholen voor primair onderwijs, op een schopstoel zitten. Een ontoelaat bare zaak, volgens hem. „Het zijn die scholen, die er voor zorgen dat met name op het platteland en in de oude stadswijken, dat onderwijs in de meest letterlijke zin bereikbaar is voor leerlingen", aldus Van Leeuwen. Ook de lichamelijke opvoeding is in het geding, stelde B. van Gastel van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding. „Als het ministerie zijn zin krijgt, dreigt een afgestudeerde leerkracht met een on voldoende voor lichamelijke opvoe ding straks toch gymlessen op de basisscholen te mogen geven", onder streepte Van Gastel. „Ja, hij mag zelfs zwemles geven. De vakleerkracht ver dwijnt". De sombere stemming tijdens de bij eenkomst werd overigens opgevro lijkt door een aantal leerling-onder wijsgevenden, die de aanwezigen en kele harmonieuze muziekstukken voorschotelden. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21