PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zorgelijke situatie na imislukking Athene Vandaag beslissing Scholten en Dijkman 1 ïl O Shamir zweert wraak na bomaanslag in Jeruzalem •DREIGEND NOORD ZUID GESCHIL Frans ontbijt pta gae5 de PZC vandaag Oproep Solidariteit voor protestacties 16 december 1 Perioden met zon O perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Weinig wind kracht 3 of minder, maar in het waddengebied eerst nog vrij krachti ge noonoestelijke wind. kracht 5. g26e jaargang no. 287 Woensdag 7 december 1983 Peugeot Talbot westha vendiik 148 4463 AE goes 01100 20620 iMSTERDAM ZEIST (ANP) - De Am- :rdamse politie heeft hij haar kactie in de bossen rond Zeist drie jfde deel van het losgeld, dat is •taald aan de ontvoerders van Al- rd Hcineken en Ab Doderer, terug- onden. Dit heeft een politie- •oordvoerder dinsdag meegedeeld, lort na de vrijlating van Heineken en Doderer werd duidelijk dat het los geld tussen de 32 en de 35 miljoen gulden bedroeg, afhankelijk van de wisselkoersen van de buitenlandse valuta. Van dit bedrag is nu in totaal ongeveer 27 miljoen gulden boven water gekomen Kort na de vrijlating van Heineken en Doderer vond de politie bij huiszoeking al acht miljoen gulden van het losgeld. Het in de bossen gevonden bedrag beloopt on geveer negentien miljoen Het geld zat volgens de woordvoerder verpakt in vier plastic tonnen, die in de grond waren ingegraven. In de tonnen zaten, behalve een deel van het losgeld van Heineken, nog een pistool, hand boeien, een kogelvrij vest, een porto foon. een slaapzak en een legeijack De politie begon de zoekactie nadat zondag twee wandelaars in de bossen bij Zeist een plastlczak met daarin tweehonderd biljetten van honderd dollar hadden gevonden Zie ook pagina 4 Amour 'Madame parlez-moi d'amour' Lu- cienne Boyer is op 82-jange leeftijd in Panjs overleden (PAGINA 2) Fraude Bjl (Van onze correspondent ATHENE De topconferentie van regeringsleiders uit de EG-landen is gisteren mislukt. De Jïuropese regeringsleiders waren na het debacle in Athene opvallend vriendelijk voor elkaar. —Geen persoonlijke beschuldigingen, geen waarschuwende vingertjes, zoals premier Lubbers na afloop zei. De reden ligt voor de hand. Het voortdurende onvermogen van de lidstaten om Be Europese financiële problemen op te lossen, begint dramatisch te worden en niemand wil Be zaak erger maken dan hij al is. Het was ook voor het eerst in de geschiedenis van de Europese Gemeenschap dat een topconferentie afliep zonder officiële slotverklaring. ding van de eigen financiële middelen van Europa Mei de begroting voor 1984 van nam 63 miljard is het pla fond van die middelen bereikt Omdat Athene geen overeenstemming ople verde over beperking van de landbou- wuitgaven, dreigen die het financiële plafond ruim le gaan doorbreken. Nu reeds is er al 250 miljoen te weinig en zijn de landbouwvoorschotregelingen bevroren. lu de kruitdamp aan de voet van de Die alsmaar stijgende landbouwuit- totale Europese budget opslokken) l<; cropolis is opgetrokken en het slag- gaven un 1983 30 procenf meer waar- zullen Europa in 1984 al gaan opbre- IV lü UW c Hl tl eid te overzien valt. ontstaat er een door ze nu al ruim 65 pet van het ken. Er is geen akkoord over uitbrei- De Britse premier Thatcher verwacht iet verontrustend beeld. Niet alleen wel iets positiefs van die financiële de directe financiële proble- (Slot zie pag. 3 kol. 4)) ien waarin Europa in 1984 nu ver kild raakt, maar meer nog omdat de inden blijvend uit elkaar lijken te roeien. Iedereen wil Europa, maar joral op zijn eigen voorwaarden. Die lorwaarden worden onder de huidi- e^È i financiële crisis steeds dwingender, remier Lubbers: ,.Het gaat om het e amogen van de eerste-ministers om incessies te doen aan hun eigen andpunten*. i De marges voor com- tomissen worden steeds kleiner on der het kritische oog van de nationale arlementen en de ministers van £i- e (ancien ludgetprobleem et slepende Britse budgetprobleem l Si èeft grote invloed gehad op het Euro- ese denken via de telmachine, ag Iroot-Brittanniè betaalt naar ieders ve! watting te veel aan Europa, maar tn réveel en op welke manier gecom- dl inseerd moet worden, daarover tnjdt men al jaren. Ook West-Duits- :an nd raakt nu. zoals Lubbers zei „ge- ler blogeerd door de financiële reken- m mimen. De sensibilisering van ehiitsland rond de dubbeltjes is in pmars". En de Westduitse bonds- h» anselier Kohl zei dinsdag in Athene: ws West-Duitsland is erop gericht de it,' lekomst van Europa te verzekeren, m laar Europa heeft alleen een toe- omst als die betaalbaar blijft". f Voord-Zuid laar er is nog een ander diepgaand q robleem in opkomst: een principeel erschil van mening tussen de rijke landen in het noorden enide arme- landen in het zuiden van Europa er de vraag waarvoor de Europese remeenschap eigenlijk dient. Ie Griekse premier Papandreou zei insdag: ,,De Europse Gemeenschap ërd opgericht om het belang van zes rnden te dienen Nu zijn er tien iuropse lidstaten, waarschijnlijk waalf met Spanje en Portugal erbij, 'e botsing tussen het Noorden en het ïiden is zeer sterk. Die moet over- ionf0nnc'n worden om tot werkelijke larmonisenng van onze economieen jje komen. Pas dan ontstaat een echt iuropa De armere Zuideuropese inden verwachten dus dat de rijkere toordeuropese landen hen econo- lisch vooruithelpen 'r 'remier Lubbers wees deze benade ling principieel van de hand. „Landen net een lagere welvaart profiteren ïlatief wat meer van het Europese «leid. maar de Europese Gemeen- tn phap is geen instrument om midde- m en naar de armere landen over te str tagen. Als je dat wilt. ben je met een :e ndere zaak bezig, daarvoor is Europa itfPiet bedoeld", aldus de premier. ATHENE De Franse president Francois Mitterrand schudt de hand van de Britse premier Margaret Thatcher na een ontbijt op de Franse ambassade dinsdagochtend. Brand en vrij De brand die dinsdagmorgen in een Temeuzens schoolgebouw heeft gewoed, is mogelijk door in brekers aangestoken De bijna 90 leerlingen van de lagere Sint Willi- brordschool en de 175 leerlingen van de aiondscholengemeen- schap Zeeuwsch-V laanderen' hebben voorlopig noodgedwon gen) vrij tot donderdag. De schade bedraagt zeker drie ton (PAGINA 9) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Provincie: 9. 11, 13 en 15. Sport: 17. De woningcorporaties komen in een steeds slechter daglicht te slaan het aantal fraudegevallen stijgt fors. (PAGINA 5) Hartkamer Gedeputeerde Don stelt vanmid dag m Middelburg de Zeeuwse hartkamer officieel in gebruik (PAGINA 9) Greep De rijksoverheid moet een grotere greep krijgen op de elektriciteits- taneven maar de bedrijven verder zoveel mogelijk vrij laten. (PAGINA 11) Aangeslagen De schaaktweekamp in Londen is in een beslissend stadium geko men Kasparov 'profiteerf van een aangeslagen Kortsjnoi en neemt de leiding (PAGINA 17) FRACTIE ZEGT VERTROUWEN OP DEN HAAG (GPD) De dissidente CDA-Tweede-Kamcrleden Jan Nico Scholten en Stef Dijkman zullen ver moedelijk vandaag beslissen of' zij deel blijven uitmaken van de CDA- fractie. De fractie sprak dinsdag avond unaniem uit dat er momenteel geen vooruitzicht meer bestaat op een constructieve samenwerking met het tweetal. Fractieleider Bert de Vries zei dat het beroep dat de fractie en het partijbe stuur de laatste weken op Scholten en Dijkman hebben gedaan om zich weer constructief op te stellen niet is geho noreerd. Daarop heeft de fractie het besluit van begin november gehand haafd om het tweetal het woordvoer derschap namens de fractie te ontne men. De Vries zei dat het tweetal nu slechts twee wegen openstaan, uit de fractie, en daarmee ook uit de Kamer treden, of zich schikken en blijven. Volgens De Vries heeft de CDA-fractie dinsdagavond uitgesproken bereid te zijn met Scholten en Dijkman weer samen te werken indien er voldoende vertrouwen bestaat dat hun houding landbouw lie Noord-Zuid-tegenstelling bleek 'ooral bij de onderhandelingen over Ie noodzakelijke landbouwbezuini- lingen. Italië en Griekenland wilden eigen landbouwproduktie gro- endeels buiten schot houden en ei- ten uuk een uitzonderingspositie bij le beperking van de Europese melk- roduktie. „De Italiaanse opstelling Sas zeer sfeerbedervend", zei Lub- )ers. '•{L ese Premier naar VS - Het ;j [ezoek van de Chinese premier Zhao Jyang aan de Verenigde Staten in Niuari gaat gewoon door ondanks de menigheid met Washington over Tai wan. Dit heeft een woordvoerder van •net Chinese ministerie van buiten- andse zaken dinsdag bekendge- s naakt. De Chinese partijleider Hu 3(, 'aobang waarschuwde onlangs met a fgelasting van het bezoek, waardoor ;:®ok het tegenbezoek van president jilReagan in april in het water dreigde '•Se vallen. zal veranderen Zij mogen volgens De Vries best afwijkende standpunten innemen, maar dienen dan niet het officiële fractiestandpunt „als on deugdelijk aan te klagen en de fractie aan de schandpaal te nagelen" Scholten en Dijkman hebben gister avond m de fractie verklaard vast te houden aan hun eerder ingenomen standpunten, waarin zij de ruimte opeisen voor afwijkende meningen en het recht om daarover in de publici teit verantwoording af te leggen. Zij eisen een herstel van hun volle rech ten als Kamerlid en respect voor hun wijze van formuleren. De fractie bleek daartoe echter niet bereid. De Vries zei dat zij „van twee walletjes willen eten. eerst optimale' invloed uitoefenen in de fractie, en zich daarna weer zover mogelijk van het fractiestandpunt verwijderen" Op speciaal verzoek van Scholten en Dijkman werd een stemming over hun optreden gehouden. Toen bleek dat alle overige CDA-kamerleden het met met hen eens waren. Zelf onthielden zij zich van stemming De twee dissidente CDA'ers weiger den gisteravond al te reageren. Zij zullen vermoedelijk al vandaag een reactie geven op het standpunt van de fractie. Het is nog onduidelijk of dat zal leiden tot een uittreden van het tweetal uit de CDA-fractie Scholten en Dijkman hebben eerder gezegd niet vrijwillig de Kamer te zulien verlaten en eventueel als onaf hankelijke kamerleden te willen door- •r*- gaan. Maar bij de aanvaarding van hun kandidaatstelling hebben zij een verklaring moeten ondërtekenen. dat zij bij uittreding uit de fractie ook de Kamerzetel zullen opgeven. Die verklaring is volgens CDA-fractie- leider De Vries juridisch niet afdwing baar, maai- heeft natuurlijk wel grote morele betekenis Een andere mogelijkheid is dat zij „monddood" lid van de CDA-fractie blijven. Zij kunnen dan altijd op Scholten persoonlijke titel in de Tweede Ka mer het woord voeren. „Maar dan rijst de vraag of zij nog wel geloof waardig zijn", aldus De Vries. JERUZALEM (REUTER AFP/UPl DPAl De Israëlische premier Yitz hak Shamir heeft wraak gezworen voor de bomaanslag op een bus in het hartje van Jeruzalem die dinsdag aan vier inzittenden het leven kostte. Er vielen 43 gewonden. Een PLO-guerrillacommando met naam 'Martelaar Halym' is volgens het persbureau WAFA verantwoorde lijk voor de actie. Volgens WAFA werden zeker 40 Israëlische militairen gedood De aanslag gebeurde op de Herzl-boulevard in het centrum van Jeruzalem, even na het middaguur De explosie had zo n grote kracht dat de bus uiteengereten werd en het dak zeker 100 meter werd weggeslingerd. Volgens de Israëlische politie vielen er vier doden en 43 gewonden, onder wie zeker tien scholieren. Hel was de eerste aanslag in Jeruzalem sinds 1978. toen bij een zelfde actie zes doden vielen en 19 gewonden. Er hebben zich nog meer groepen verant woordelijk gesteld voor de aanslag in Jeruzalem Een woordvoerder van de opstandige rebellen in Damascus zei dal een groep genaamd 'Martelaar Bajes Abu Atwan' het had gedaan De groep behoort naar zijn zeggen tot de troepen van rebellenleider kolonel Saeed Musa WARSCHAU (l PIAFP RTR DPA) - Leiders van de ondergrondse vak bond Solidariteit heb ben opgeroepen op 16 december in alle be langrijke sleden van Polen protestmarsen en demonstraties te hou den om „onze vastbera denheid le tonen". De verklaring was gepu bliceerd in het clandes tiene blad Tygodnik Ma- zowsze en was ter be schikking van westelij ke verslaggevers ge steld. Gezegd werd. dat all-. demonstraties vreedzaam zouden zijn indien de oproerpolitie niet tussenbeide zou ko- De Poolse regering heeft dinsdag verklaard geen gesprekken te willen voeren met Lech Wale sa De autoriteiten willen ook niet dat hij op 16 december spreekt in Gdanksk tijdens een herdenking voor de do den van het oproer van 1970 Die dag worden ook de acht mijnwerkers herdacht, die m decem ber 1981 in Katowice omkwamen. Twee te genstanders van het Poolse bewind zijn dins dag in die stad gearres teerd op verdenking van het organiseren van ille gale protestacties' Het Poolse leger testte dins dag hoe snel het op een noodtoestand kan rea geren De VVD vindt dat het kabinet in overleg met westerse landen moet overwegen de sancties tegen Polen op te heffen, zoals Lech Wa lesa onlangs bepleitte. Mislukte top in Athene 'schap sleept zich de I laatste jaren van crisis naar crisis De eens zo geprezen samenwerking tussen de Zes. nu uitgegroeid tot de Tien, is verworden tot een ordinair gevecht voor lijfsbehoud van elk van de afzon derlijke lidstaten. Een aantal landen blijkt van goede wil te zijn, maar goede wil is in het Europa van de Tien al lang niet meer voldoende om de motor draaiende te houden. De bezie ling, die ooit de Europeanen van het eerste uur. zoals Schuman, Spaak, Beyen en vele anderen de kracht gal het Europese eenheidsstreven boven het nationale denken te plaatsen, is iets uit een ver verwijderd verleden. Oók al ligt dat verleden nauwelijks dertig jaar achter ons Het Europa van vandaag is een moedeloos wereld deel. dat gebukt gaat onder de indivi duele zorgen van de lidstaten, die op roekeloze wijze de verworvenheden van de gemeenschap in de waag schaal stellen. Geen economische sa menwerking betekent onherroepelijk terugkeer tot een periode, waarin pro tectie van de eigen landbouw, indus trie en noem maar op hoogtij vierde Het ik-tijdperk is weer aangebroken voor de landen die elkaar na de de Tweede Wereldoorlog op de puinho pen van West-Europa dachten gevon den te hebben in een unieke, op idealen gebaseerde, samenwerking. Het Europa van vandaag is dood De gisteren in Athene beeindigde topconferentie van de leiders van de EG-landen heeft de crisissfeer ver sterkt. Het klinkt dramatisch, maar de mislukte top in Athene de vierde mislukte top in successie heeft het laatste restje vertrouwen in de groot se onderneming Europa verloren doen gaan. De opvattingen van de rege ringsleiders wijken zo sterk van elk aar af. dat de driedaagse zitting in Athene bleef steken in de sfeer van verwijten over en weer, zonder dat op ook maar ëén punt concrete zaken werden gedaan. De top in Athene werd beëindigd zonder het gebruike lijke slotcommuniqué, dat in het verleden zo vaak een stuk was. waarin de problemen vakkundig vooruit wer den geschoven. Het leek dan alsof toch nog iets was bereikt. Er ls nu zelfs geen datum geprikt voor een nieuwe vergadering, zodat met alle reden kan worden gesteld, dat het Europa van de Tien tekenen van ontbinding begint te vertonen. Het enge nationalisme, dat Europa in de loop van eeuwen, letterlijk vele malen aan de rand van de afgrond heeft gebracht, heeft de kop weer opgesto ken. Nu is het met te verwachten, dat de beschaafde naties van Europa elk aar weer met de wapens in de hand te lijf zullen gaan. maar wel dreigt het gevaar van handelsoorlogen. met alle gevolgen van dien voor de nationale economieen Toenemende werkloos heid in een werelddeel waar nu al meer dan tien procent van de beroeps bevolking zonder werk zit, is een reële dreiging voor een uiteenvallend Euro- In Athene bleek opnieuw geen over eenstemming mogelijk over het 'fi nanciële plaatje' van de gemeen schap. Groot-Brittannië blijft zich koppig verzetten tegen de hoogte van zijn bijdrage aan de EG-kas. die in de ogen van mevrouw Thatcher c.s. in geen verhouding staat tot het bedrag dat Groot-Bnttannië uit de gemeen schappelijke pot als jaarlijkse bijdra ge ontvangt. Een oude klacht van de Engelsen, waarmee ze de overige lid staten tot vervelens toe lastig vallen. Een aantal malen zijn deze landen Groot-Brittannië tegemoet gekomen, maar in Athene bleek de rek er geheel uit. De starre houding van mevrouw Thatcher ontlokte de Franse presi dent Mitterrand enkele snerende op merkingen aan het adres van 'de ijzeren lady', die kenmerkend waren voor de sfeer tijdens deze EG-lop Het tweede grote probleem, namelijk her ziening van de landbouwpolitiek hetgeen betekent minder geld voor de zeer dure EG-landbouw bleek even min een haalbare kaart. De belangen tegenstellingen en de financiële pro blemen van de lidstaten afzonderlijk vormden een sta-in-de-weg voor een nieuwe aanpak, die tegelijkertijd de weg zou moeten wijzen naar een geza menlijke industriepolitiek, waarop het bedrijfsleven al wacht sinds de oprichting van de EG. De Nederlandse EG'-minister An- driessen sloeg de spijker op de kop. toen hij onlangs constateerde dat 'het Europese denken van de nationale regeringen is verschraald door financiële problemen. Volgens Andriessen stellen de overheden de verkeerde prioriteiten. De generatie van optimisten is opgevolgd door een generatie van pessimisten, die nog steeds Andriessen citerend er zo veel mogelijk voor zichzelf wil uitha len. De topconferentie in Athene heeft pijnlijk duidelijk gemaakt, dat de wil tot samenwerking is verdwenen en dat daarvoor in de plaats is gekomen een nieuw soort nationalisme Daar mee wordt rechtstreeks een aanval gepleegd op het voortbestaan van Europa als samenwerkingsverband. Als de EG niet snel een uitweg vindt, valt het Europa van de Tien uiteen. Economisch en politiek staat (West) Europa voor een beslissend moment Athene trekt de neergaande lijn slechts door Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1