■r ZEELAND" Schelde-werknemer daagt directie voor de rechter I Inbrekers vernielen Sinterklaasgeschenken Geen strafvervolging burgemeester Lockefeer 5'Niet méér PZEM-geld voor economische ontwikkeling Drie inbrekers op heterdaad betrapt Verduisteringetje PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT %S: BONUS ALSNOG UITBETALEN Ongedierte vreet zich door dak 'Sint-Baafs' PZC PAGINA 9 DINSDAG 6 DECEMBER 1983 ■IDDELBURG - Dje Middelburgse politie hield maandagmorgen om half vier De politie, die werd gewaarschuwd door een 'stil alarm' trof de drie lrie jonge inbrekers aan in evenementenhal De Kruitmolen in Middelburg. Middelburgers C. K (20). A, C, (19) en M. M (18) nog in het complex aan. Zij hadden daar net hun tas gevuld met rookwaren en flessen drank met een -JJlet drietal had zich toegang tot het complex verschaft door het inslaan van geschatte waarde van enkele honderden guldens. Het drietal werd meegeno- (en ruit aan de achterkant. men naar het bureau voor verhoor man van Meijer, de Middelburgse gumenten om een redelijke kans te advocaat mr J. Boogaard, beschikt maken de zaak te winnen. Volgens zijn cliënt over voldoende goede ar- Boogaard vormde de bonus een sub- LISSINGEN - Een werknemer van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen il de directie van de KMS via de Middelburgse kantonrechter dwingen om hem alsnog zijn onus (vijf procent van het jaarsalaris) over '83 uit te betalen. Mocht de werknemer (het ndernemingsraadslid D. Meijer) in het gelijk gesteld worden, kan deze zaak verregaande evoleen voor De Schelde hebben. .ers, alle andere KMS-personeels- den kunnen dan - met de uitspraak mde rechter in hun hand - eveneens bonus opeisen. En dat zou De thelde in totaal enkele miljoenen ildens kosten. og een ander aspect: indien de kan- nrechter tot een uitspraak ten gun- van Meijer komt. dan zou - als terste consequentie - de financiële ;unverlening van het ministerie van onomische zaken aan de KMS op sse schroeven kunnen komen te aan. jals bekend, vindt het ministerie in economische zaken dat de bonus- jeling bij De Schelde moet worden rvangen door een winstdelingsrege- ïg Een van de voorwaarden die onomische zaken aan de financiële ,'unoperatie aan de KMS verbond, as dat de bonus zou worden afge- tiaft Daarover werd (na veel touw- ikkeni eind november overeenstem- ling bereikt tussen ondememings- ad en directie. echt eijer legt zich daar niet bij neer. Hij eschouwt de bonusregeling als een igebouwd recht. Volgens de raads- loede vangst van lisamratten Tholen in Sint Philipsland HOLEN - In de maand november jn op het eiland Tholen 22 bisamrat- in gevangen. Op Sint Philipsland erden er 4 gevangen. Volgens de nbtenaar faunabeheer J. Meyll is it een goede vangst waarmee de ihadelijke knaagdieren redelijk on- i controle zijn. edeputeerde voor DA Kamperland AMPERLAND Gedeputeerde R. E. Barbé spreekt woensdag (7 de- :mber) over 'Economische ontwikke- ngen in Midden-Zeeland'. Hij doet at in een vergadering van de CDA- fdeling te Kamperland. Deze bijeen- Dmst wordt gehouden in het jeugd- ibouw van de gereformeerde kerk te kamperland en begint om 20.00 uur. 'Boel "wandelroutes door Belgische Waasland SINT-NIKLAAS - Dc vereniging voor het bevorderen van het toerisme in het Land van Waas, de streek rond het Belgische Sint Niklaas, heeft het De viee-voorzitter van de vereniging B Machiels. overhandigde het boekje aterdag aan burgemeester P. de 'idts van Sint Niklaas. Het boekje «schrijft in 448 bladzijen 52 wandel- outes door het Land van Waas. De -tekst is verlucht met 200 foto's. Het toeristiche boekje is samengesteld Eldoor Willem Persoon en André Go- vaert. ekje uit met 52 AARDENBURG De houtvlieg en de boktor hebben de houten dak constructie van de monumentale St. Baafskerk in Aardenburg zo ernstig aangetast dat een ingrij pende 'reddingsoperatie' is ge start. De afgelopen twee weken werd het kerkgebouw helemaal ontruimd. Er zijn stellages geplaatst om de behandeling van de dakconstructie op ruim 23 meter hoogte mogelijk te maken. Hoe erg het hout is aangetast door het ongedierte kan nog niet worden vastgesteld Dat moet de inventarisatie duidelijk maken. Volgens een zegsman van de rijksgebouwendienst - mét de Aardenburgse hervormde gemeen te eigenaar van de kerk - is het aangetaste hout gedeeltelijk on zichtbaar. Dat maakt het er niet gemakkelijker op. ,,Er kunnen nog verborgen gebreken aan het licht komen", zei de toezichthoudende ambtenaar van de rijksgebouwen dienst maandag. ,,De aantasting varieert van plaats tot plaats" Er zullen in elk geval enkele houten balken vervangen moeten worden De rest van de dakconstructie moet worden behandeld met een speciaal preparaat. Eerst moet het hout grondig worden schoonge maakt Daarvoor is een Terneuzens 'cleaning'-bedrijf in de arm geno men. Daarna kan het 'conserveren' van het hout worden aangepakt, De werkzaamheden zullen zeker tot begin januari duren. Als de 'schade' tegenvalt kan de operatie nog méér tijd in beslag nemen De aantasting van het hout kwam een klein jaar geleden aan het licht. De hervormde gemeente en de rijksgebouwendienst betalen sa men de rekening. „We wilden niet wachten tot het te laat is", zei maandag een woordvoerder van de dienst. stantieel onderdeel van het salaris en mochten de Schelde-werknemers er tot voor kort zonder meer vanuit gaan dat zij dat 'extraatje' ook aan het eind van dit jaar uitbetaald zou den krijgen. Wat er nu bij De Schelde is gebeurd, komt er volgens mr Boogaard op neer dat arbeidsvoorwaarden met terug werkende kracht worden gewijzigd En dat is. zo meent hij, onjuist. Boogaard gelooft niet dat het ministe rie van economische zaken zal beslui ten om de steunverlening aan De Schelde m te trekken, mocht zijn cliënt de zaak winnen. Volgens Boog aard loopt dat zo'n vaart niet „Ik denk niet dat het ministerie de Schel de zal willen dwingen maatregelen door te drukken die op grond van een gerechtelijke uitspraak onmogelijk zijn,". Goesenaar verdacht van handel heroïne GOES De Goese politie heeft maandag een inwoner uit de Ganze- stad aangehouden op verdenking v an handel in heroine. Het is de 21-jarige J. F. V. Hij is voorlopig ingesloten in het politiebureau. Personenauto's zwaar beschadigd TERNEUZEN Maandagmiddag om kwart voor drie zijn twee personenau to's zwaar beschadigd bij een botsing ter hoogte van de Westsluis in Temeu- zen W G D uit Schoondijke bemerk te een voor hem afremmende auto. bestuurd door P de K. uit Hoek. te laat op. De auto's moesten worden weggesleept. Diefstal olie en vernielingen kraan GOES Het aannemingsbedrijf Ste- vin heeft bij de Goese politie aangifte gedaan van diefstal van 1000 liter dieselolie en vernielingen aan een hydraulische kraan De tank met de olie stond aan de Noordiandseweg te 's-Heer Arendskerke. Hij is in de nacht van donderdag op vrijdag leeg gehaald. De kraan, in de buurt van de Deltaweg, is in het weekeinde bescha digd. Engelse kustvaarder op eigen kracht vlot TERNEUZEN De Engelse kust vaarder 'Andescol 190 brt), die sinds woensdagavond muurvast op de Mid denplaat in de Westerschelde voor Terneuzen zat, is zaterdagochtend in alle vroegte op eigen kracht vlot gekomen. Datzelfde lukte het sportvissersschip 'Ilona', dat vrijdagmiddag in moeilijk heden kwam toen het de 'Andescol' wilde lostrekken. Beide schepen had den sleepboothulp geweigerd. De ka pitein van de 'Andescol' was al vanaf woensdagavond vastbesloten het kar wei zonder sleepboten te klaren. On danks herhaalde pogingen van ber gingsinspecteurs van Willem Muller bv en de 'Unie van Reddings- en Sleepdienst' bleef hij daarbij De 'An descol' liep aan de grond na een navigatiefout Het schip was met 216 ton staal op weg van Antwerpen naar Felixtowe. De 'Ilona' keerde zaterdag ochtend vroeg terug naar Terneuzen. de thuishaven. Sint en Piet bekijken de pakjes voor de hogere klassen van de Vhssingse openbare lagere school De Stellepit. die het afgelopen weekeinde bij een inbraak zijn vernield. RAVAGE OP VLISSINGSE SCHOOL VLISSINGEN - Sinterklaas kwam maandagochtend in de Vlissingse openbare lagere school 'De Stelle pit' tot de ontdekking dat inbre kers het afgelopen weekeinde de viering van zijn verjaardag hebben verstoord. Alle pakjes voor de ho gere klassen waren opengebroken en doorzocht en de inhoud werd meegenomen of vernield. Het is de tweede inbraak in deze school bin nen twee weken en opnieuw werd geluidsapparatuur ontvreemd, nu ter waarde van 1500 gulden. De totale schade wordt geschat op 2500 gulden, want de inbrekers lieten bovendien een enorme rava ge achter door met stencilinkt over de grond te spuiten. De inbraak werd om a.3U uur ont dekt, een half uur voordat Sin terklaas op school zou komen. De pakjes voor de hogere klassen wa ren opgeborgen in een afgesloten kamer, evenals de geluidsappara tuur. De pakjes voor de lagere klas sen waren in een ander vertrek opgeborgen en daardoor gered. Sin terklaas kon die gewoon uitdelen aan de kinderen De kinderen van de hogere klassen moesten echter in allerijl naar de supermarkt, om nog die ochtend nieuwe surprises te maken voor hun klasgenootjes, die in de middag werden uitgedeeld. Van alle pakjes is er slechts één onbeschadigd gebleven. De vernielde pakjes hadden een waarde van in totaal ongeveer 500 gulden Daarnaast zijn twee casset terecorders, acht koptelefoons, een cassette-deck en enkele platen en cassettebandjes gestolen. Boven dien is voor ongeveer 500 gulden schade aangericht De gestolen geluidsapparatuur is voorzien van het merkteken, dat de gemeente Vlissingen heeft laten aanbrengen op alle eigendommen van de Vlissingse scholen. Daarbij is de tekst 'Scholen Vlissingen' ingebrand met letters van onge veer 2,5 centimeters. „Dat merkte ken ziet men niet over het hoofd, maar is duidelijk herkenbaar", al dus het hoofd, van de school, de heer D. H. Hendrikse. RAPPORT RIJKSRECHERCHE KLAAR AARDENBURG Er wordt géén strafvervolging ingesteld tegen bur gemeester drs W. L. A. Lockefeer van Aardenburg. Officier van justitie mr R. Daversehot heeft dat maandag geconcludeerd uit het voorlopige rapport van de rijksrecherche. Daar in worden de resultaten gemeld van een diepgaand onderzoek naar het gedrag van de Aardenburgse burge meester, begin oktober tijdens een bezoek aan bistro 'In den Koning'-in Waterlandkerkje. De inhoud van het rapport is nog geheim. Het onderzoek van de rijksre cherche duurde enkele weken en werd enkele dagen geleden afgesloten. Maandag belandde het rapport op het bureau van commissaris van de ko ningin dr C Boertien in Middelburg Hij weigerde maandagavond in te gaan op de inhoud „Ik moet het eerst eens rustig bestuderen", zei hij „Of het daarna in de openbaarheid komt is nog de vraag". De komende dagen zal hij 'rapporteren' aan minister K. Rietkerk van binnenlandse zaken. Volgens kabinetschef mr A. de Ru, woordvoerder van de commissaris zal nu in nauw overleg met de betrokke nen worden besloten welke stappen ondernomen zullen worden. Hij was maandag nog niet officieel op de hoogte van de inhoud van het rapport van de rijksrecherche. Officier van Justitie mr Daversehot kreeg maandag een afschrift onder ogen „De inhoud is voor mij geen aanleiding tot een strafrechtelijke procedure", zei hij in een voorlopige reactie „De commissaris van de ko ningin zal verder moeten bezien wat er zal gebeuren Ook burgemeester W Lockefeer van Aardenburg weigerde maandag elke vorm van commentaar Hij wilde be vestigen noch ontkennen dat hij op de hoogte was van de inhoud van het rapport. Het onderzoek werd ruim drie weken geleden ingesteld naar aanleiding van een brief van het Aardenburgse WD- raadslid J. de Ridder, zijn echtgenote en de plaatselijke D'66-voorzitter W Westphaal aan de commissaris van de koningin. In het schrijven deden ze verslag van de gebeurtenissen in de bewuste bistro. Bij die gelegenheid zou - volgens de brief - burgemeester Lockefeer in het gezelschap van chef gemeentewerken Eversdijk. wethou der R van de Wijnckel en een Temeu- zense architekt een gelag hebben aan gericht en daarbij de beheerster heb ben lastiggevallen. Onduidelijkiieid was er ook over de rekening Die zou volgens de ene versie zijn opgestuurd naar de ge meente Aardenburg. en volgens een andere zijn betaald door de Temeu- zense architekt Naar aanleiding van deze brief diende burgemeester Loc kefeer bij de rechtbank in Middelburg een klacht in tegen de schrijvers we gens laster en smaadschrift Enkele dagen later werd bij de rijkspolitie aangifte gedaan van de verdwijning van de bewuste rekening uit het Aar denburgse stadhuis Commissaris van de koningin dr Boertien besloot toen in overleg met officier van justitie mr Daversehot en procureur-generaal mr A. Heijder in Den Haag een officieel onderzoek te laten uitvoeren door de rijksrecher che. Raadslid J de Ridder, een van de briefschrijvers, was maandagavond niet op de hoogte van het rapport. WERKGEVERSORGANISATIES VINDEN: Klok riet was gezellig die avond, daar in die Vlissingse woning. De gastvrouw had haar be zoek juist koffie ingeschonken toen - om negen minuten voor negen - de klok in de huiska mer begon te slaan Niet één keermet negen keer, maar honderdtachtig keer sloeg ie er lustig op los. Tot toenemende verbijstering van het gezelschap in de kamer, dat spontaan aan het meetel len sloeg. Het was die avond gauw laat, daar in Vlissingen. Zoals het klokje thuis tikt, tikt het toch maar nergens. VLISSINGEN Ook de Brabants Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW), het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) en het Verbond van Nederlandse Onderne mingen (VNO) hebben zich uitgespro ken tegen een eventuele uitbreiding van de doelstellingen van de Stich ting Economische Ontwikkeling Zee land. Zoals bekend, is die stichting in het leven geroepen om de provinciale steunverlening (met 50 miljoen PZEM-guIdens) aan de Koninklijke Maatschappij De Schelde mogelijk te maken. Vooral de FNV in Zeeland heeft er de laatste weken herhaalde malen voor gepleit nog meer geld aan de PZEM te onttrekk' n om dat te gebruiken voor werkgelegcnheidssti- mulerende activiteiten. De werkge versorganisaties voelen daar niets voor. „Gezien de structuur van het Zeeuwse bedrijfsleven heeft een betrouwbare, kwalitatief goede energievoorzie- riingn tegen concurrerende prijzen een van de hoogste prioriteiten Uit dien hoofde is onttrekking van midde len aan energiebedrijven anders dan voor de energievoorziening zelf niet toelaatbaar", aldus het VNO, NCW en BZW in een reactie op het concept sociaal-economisch beleidsplan van het Zeeuwse collega van gedeputeer de staten .geversorganisatics constate ren. dat in de nota nauwelijks over deregulering wordt gesproken. Inven tarisatie van knelpunten op het ge bied van regelgeving en vergunnm- genverlenmg op provinciaal niveau is op korte termijn gewenst, aldus BZW. NCW en VNO. Infrastructuur In het kader van het scheppen van zo gunstig mogelijke voorwaarden voor het bedrijfsleven wordt een goede infrastructuur (in het bijzonder goe de wegverbindingen) en eminent be lang genoemd. Vooral wordt gewezen op de jrote betekenis van de verbin dingen over de Westerschelde. Ge zien de daaromtrent ontstane situa tie wordt door de werkgeversorgani saties voorgesteld om zo spoedig mo gelijk met alle betrokkenen in over leg te treden. De werkgevers betitelen het acquisi tiebeleid als 'vaag'. Voorts schnjven zij dat getracht moet worden meer belangstelling bij kabinet en parle ment te kweken voor de problemen waarmee Zeeland te kampen heeft In dat verband wordt er op gewezen dat het noodzakelijk is meer geld uit Den Haag los te krijgen om de sociaal- economische problematiek van Zee- 1 md met meer succes te lijf te kunnen gaan. MIDDELBURG - Enkele leden van de Middelburgse volkssterrenwacht Philippus Lansbergen slaagden er zondag in om een kleine gedeeltelijke zonsverduistering op de foto vast te leggen. De verduistering begon om vier minuten voor één 's middags en duurde tot bij half twee. Volgens de sterrenwacht ivas de verduistering in Zeeland het beste waar te nemen in vergelijking met de rest van Nederland. Om de kleine verduistering goed op de foto te krijgen gebruikten de sterrenwachters een zogenaamde 150-mm spiegelkijker

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9