EI voorziet drastische laling agrarisch inkomen Landelijke registratie van gestolen jietsen in de maak i Gesprek o P hoog niveau 'Bezuinigingen bedreigen wetenschappelijk onderzoek' Antibiotica van nut bij kankerbestrijding Speelgoed werd met een zoen betaald9 (ELEURSTELLENDE BEDRIJFSUITKOMSTEN Presentje van Sint Nederlandse kritiek in VN op Suriname Vredeling: leerplicht verlengen tot 18 jaar ISDAG 6 DECEMBER 1983 PZC/binnen-buitenland {rONINGEN (ANP) Geneesmidde- |n tegen baelerièle infecties (anti- fotica) blijken ook van nut bij de strijding van kanker. Een onder- ek aan de rijksuniversiteit in Gro- Dgen heeft uitgewezen dat de le nskansen van kankerpatiënten, die et een antibioticum zijn behandeld, nmerkelijk stijgen. .evrouw J. van den Bogert die vrij- ag promoveert tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen aan de Groningse universiteit, beschrijft in haar proefschrift de resultaten van een onderzoek naar de bruikbaarheid van tetracyclines, een bepaald soort antibioticum bij de behandelmg van kaner. De stof blijkt de energiehuis houding van tumorcellen zodanig te verstoren, dat de kwaadaardige cel als het ware in elkaar stort en de celwoekering tot stilstand komt. De promovenda heeft ontdekt dat het antibioticum doxycycline in staat is tumoren bij ratten geheel te laten verdwijnen. Klmish onderzoek heeft aangetoond dat een combinatie van een behandeling met het antibioti cum en bijvoorbeeld bestraling de levenskansen van patiënten met een keel tumor duidelijk doet toenemen Uit het onderzoek is verder naar voren gekomen dat de witte bloedli chaampjes ten dele gevoelig zijn voor het antibioticum, maar zij worden niet in ernstige mate in hun afweer- functie aangetast Ook voor de cellen van de darmwand heeft het genees middel enig nadelig effect, maar de cellen blijken over een enorme reser vecapaciteit te beschikken. Van den Bogert komt dan ook tot de conclusie dat het antibioticum nauwelijks bij werkingen heeft. )EN HAAG (ANP) - De Nederlandse akkerbouwers en melkveehouders zien hun inkomen dit '*iar (boekjaar 83/84) in het algemeen drastisch teruglopen, in sommige gevallen zelfs alveren. De onderlinge verschillen zijn echter groot. In de glastuinbouw zal het verlies ■r; ermoedelijk lager uitvallen dan in 1982 en in de champignonteelt is het verlies opgelopen. I- it blijkt uit de binnenkort door het Landbouw-Economisch Instituut (LEI) te publiceren prognoses van bedrijfsuitkomsten over het lopende boekjaar (mei '83-april '84) en ramingen ver het verloop in '83. iji e bedrijfsuitkomsten in de tuinbouw centraal- en zuidwestelijk kleigebied drijfsresultaat van 60.000 gulden naar :e! inen volgens het LEI overwegend wordt een stijging van de arbeidsop- 40.000 gemiddeld. In de veenkoloniën. ;eïn teleurstellend beeld, Dat is het brengst per ondernemer vernacht van waar geen vrije produkten worden «volg van de extreme weersomstan- gemiddeld 40.000 gulden tot 105.000 a geteeld, zal de daling 15.000 gulden ir gheden voor de melkveehouderij en 110.000 gulden. bedragen en de arbeidsopbrengst per u i akkerbouw en van de ongunstige In het noordelijk kleigebied heeft de ondernemer op 25.000 gulden gemid- lb ijsverhoudingen in de intensieve oogst flinke schade opgelopen en on- deld uitkomen, ai lehouderij Het natte voorjaar en de danks hogere opbrengstprijzen voor- Voor de glastuinbouw verwacht het £oge zomer hebben geleid tot lage ziet het LEI een daling van het be- LEI een gemiddeld verlies van 32 000 n logramopbrengsten van akker- ke luwgewassen en een ongunstige ver- g luding tussen melkgift en voede- io' ankopen per koe. Voor de melkvee- lil meierij en de akkerbuw in de veen- n ilonien heeft dit verstrekkende ge- li ilgen voor het bedrijfsresultaat, om- ln at op deze prijzen geen compensatie -iaatsvindt door hogere opbrengst- i j( ijzen. Voor een aantal belangrijke p odukten op de klei-akkerbouw is er b ;1 sprake van compensatie, omdat ze produkten op de vrije markt irden afgezet. in it LEI verwacht dat de produktie- n: isten in de melkveehouderij stijgen aj et acht procent (vier procent minder >le oduktie en vier procent hogere pro- Sp ktiekosten). De opbrengstprijzen n hat het LEI twee procent hoger. Dat D eft tot gevolg dat het bedrijfsresul- raiat per koe ongeveer 350 gulden ei hteruitgaat. Per ondernemer daalt ;ri arbeidsopbrengst op de grotere j]j xinjven gemiddeld met zo'n twintig- ^lizend gulden. Akkerbouw *5n de akkerbouw worden de kilo- c nunopbrengsten per hectare gemid- eld 20 procent lager geschat, met role verschillen per gebied. bor de zogenoemde vrije produkten insumptieaardappelen, pootaard- ipelen en uien) kan de lagere op- engst door een hogere prijs worden compenseerd, ook al omdat de gst in andere landen als gevolg van weersomstandigheden eveneens is btergebleven bij vorig seizoen. Op grotere akkerbouwbedrijven in het gulden per bedrijf, dat is zes procent van de totale bedrijfskosten. Ten op zichte van vong jaar (min tien pro cent) is dat een verbetering, maar het niveau van '80 en '81 (min vier) is niet bereikt De glastuinbouwbedrijven (groente, bloemen en potplanten) za gen de opbrengst gemiddeld per be drijf met elf procent toenemen en de kosten met zeven procent. Een belangrijk deel van die kosten stijging is het gevolg van de hogere aardgasprijs. De daling van de rente heeft geleid tot een beperking van de kostenstijging. Het gemiddeld onder nemersinkomen in de glastuinbouw stijgt naar verwachting van 31.800 gulden vorig jaar naar 47.100 dit jaar. DEN HAAG (ANP) - Tijdens de behandeling van een uitgebreide commissievergadering voor verkeer en waterstaat van de nota fietsver- keer kreeg minister Smit-Kroes een miniatuurjietsje aangeboden. Het presentje was bedoeld als sinterklaascadeau. Minister Smit-Kroes bekijkt op de foto haar miniatuurfiets. Rechts voorzitter Eversdijk. DEN HAAG (ANP) - In de commissie van de VN-assemblee die zich bezig houdt met sociale, humanitaire en culturele aangelegenheden heeft de vertegenwoordiger van Nederland scherpe kritiek geoefend op de ma nier waarop het bewind in Suriname omspringt met de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. Nederland „is bijzonder bezorgd over de weigering van de Surinaamse auto- riteite» om ieders mensenrechten en fundamentele vrijheden die in inter nationale verdragen zijn erkend te eerbiedigen en te verzekeren" Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag maandag meege deeld De internationale commissie voor de rechten van de mens heeft „gezien de omvang en de ernst van de schendin gen", een dringend beroep op de Suri naamse regering gedaan om „zowel haar optreden als wetgeving ingrij pend te wijzigen, teneinde democrati sche instellingen als onafhankelijke rechtspraak en eerbied voor de funda mentele mensenrechten te herstellen Nederland onderschrijft deze conclu sie volledig". In het algemeen merkte de Neder landse afgevaardigde op dat „de no bele doelstellingen van de universele verklaring van de rechten van de mens verder in de toekomst liggen dan ooit" De Nederlandse afgevaardi- ge noemde een groot aantal landen, met name. te weten (in deze volgorde): Polen, de Sowjet-Unie. Afghanistan. Iran. Irak, Syrië. Vietnam, de Philip- pijnen, El Salvador. Honduras. Gua temala. Nicaragua, Chili. Cuba en Suriname Dnderzoek: Internationale chakelklassen loeten doelmatiger 1 lEN HAAG (ANP) De internatio- ale schakelklassen voor anderstali- leerüngen in het voortgezet onder ijs moeten blijven bestaan, maar ze eten wel doelmatiger worden. Tot :e aanbeveling is SVO, de Stich- ig Voor Onderzoek van het onder is. gekomen. schakelklassen moeten zich beper- •n tot voorbereiding op lager be- ïps- en algemeen voortgezet onder- js (lbo en avo). Voor leerlingen van '.tien jaar en ouder moeten er ande- onderwijsmogelijkheden komen, verbetering van de inhoud van het tderwijs is het leren van Nederlands tweede taal belangrijk. Voorts ienen docenten te worden bijge- 'hoold. De klassen moeten onderling (ter up elkaar worden afgestemd, dus SVO. Jet onderzoek voor SVO werd ver acht door de vakgroep onderwijsso- pologie en onderwijsbeleid van de pasmusuniversiteit in Rotterdam. 5nder leiding van prof. dr J M. G. leune werd het functioneren van de fchakelklassen nagegaan. Pe internationale schakelklassen be- Itaan sinds 1972. vooral voor leerlin- Jen van dertien tot zestien jaar. van föe het merendeel uit Turkije en prokko komt. Ze zijn korter dan pee jaar in ons land. Er zijn op 130 polen 360 internationale scha- ilklassen. waarin ongeveer 6.600 wlingen zitten. Jim dertig procent van de leerlingen le voor plaatsing in de schakelklas- jh in aanmerking komen, komen aar terecht. Anderstaligen kunnen hoogste twee jaar schakelonder- ijs volgen. De meeste stromen door aar het gewone onderwijs, vooral het en opvallend veel stromen door iar het individueel beroepsonder- ijs. wintig procent volgt na de scha- elklas geen ander onderwijs. Een dangrijke oorzaak daarvan is het (oolverzuim bij islamitische meis- 'litieke ballingen - Tanzania en jenia hebben in het geheim politieke allingen geruild voordat zij drie we en geleden besloten de onderlinge «rekkingen te herstellen. Dit heb- >en diplomaten en VN-functionaris- en maandag verklaard. Gedurende 5® jaar waren de betrekkingen tussen Pe buurlanden in Oost-Afrika verbro ken. De astronauten Merbold, Lichtenberg en Young (v.l n.r.) tijdens hun 'teleconferentie' met Reagan en Kohl HAMBURG (DPA) President Reagan en bondskan selier Kohl hebben maandag via een gemeenschappe lijke verbinding met de astronauten in de ruimtecom binatie Columbia-Spacelab gesproken. Reagan merkte op dat de enorme investeringen in de ruimtevaart 'buitengewoon vruchtbaar' zijn. De presi dent sprak de hoop uit dat de ruimtevaart ertoe zal bijdragen „ons leven te beschermen en onze veiligheid te bevorderen Bondskanselier Kohl. die vanuit Athe ne sprak waar hij de EG-topconferentie bijwoont, zei „Ik ben er trots op dat Europa en de Verenigde Staten op zo n indrukwekkende wijze met elkaar verbonden zijn". Hij groette in het bijzonder zijn landgenoot Ulf Merbold, die als eerste Europeaan aan een Amerikaan se ruimtevlucht meedoet. SYMPOSIUM IN UTRECHT AMSTERDAM (ANP) De bezuini gingen van de overheid en de ver nieuwingsdrift van minister Deet- raan van onderwijs en wetenschap pen zijn voor het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Akademje van Wetenschappen (KNAW) reden tot zorg. Zij bedreigen niet alleen de kwaliteit van het fundamenteel wetenschappe lijk onderzoek, maar tasten tevens de Onderzoek uitlekken medische gegevens levert weinig op EINDHAVEN (ANP) - Een intern on derzoek door de directie van het Eindhovense Catharinaziekenhuis in verband met het uitlekken van medi sche gegevens van patiënten heeft geen echt resultaat opgeleverd. Wel is vastgesteld dat de afdeling cardiologie noch het secretariaat daarvan enige blaam treft Dat heeft directiesecretaris R. Vosveld maan dag meegedeeld Een vrouw die zich uitgaf voor de secretaresse van de afdeling cardiolo gie belde het afgelopen weekend een tiental mensen met de mededeling dat ze een spoedoperatie aan hun hart zouden moeten ondergaan. Volgens Vosveld zijn ook mensen ge beld die nooit iets te maken hebben gehad met het Catharinaziekenhuis. Dat zou erop wijzen, aldus de directie woordvoerder. dat de onbekende vrouw lukraak een aantal mensen heeft opgebeld. Hoe ze daarbij kon beschikken over medische gegeven van mensen die wel zijn onderzocht is met achterhaald Dat het secretariaat het afgelopen weekeinde onafgesloten werd aange troffen is volgens Vosveld inmiddels op een logische wijze verklaard Het onderzoek is overigens nog niet afge sloten. internationale positie van ons land op dit terrein aan Het wetenschappelijk onderzoek in Nederland staat in het buitenland nu nog steeds hoog aange schreven. De academie, die vrijdag met een symposium over 'wetenschap ten goe de en ten kwade' in Utrecht haar 175-jarig bestaan viert, voelt zich overrompeld door de reeks van maat regelen die minister Deetman in het wetenschappelijk onderwijs en onder zoek gelijktijdig invoert. Taakverde ling en concentratie, voorwaardelijke financiering, tweefasenstructuur. her ziening salarisopbouw en inkomens structuur van het wetenschappelijk personeel zijn daar enkele van „De minister haalt wel erg veel en te snel overhoop' aldus directeur D. van der Mei van de jubilerende KNAW. „Dit leidt tot een opeenstape ling van werk dat nauwelijks iets met wetenschapsbeoefening te maken heeft" Het gevaar is naar zijn mening groot dat het wetenschappelijk onder zoek daardoor onvoldoende aandacht knjgt. Grote zorgen maken de directeur en het bestuur van de academie zich over de bezuinigingen op de internationale contributieverplichtingen Contacten met buitenlandse wetenschappelijke organisaties is in de ogen van de bestuursleden van uitermate groot belang, wil men tenminste de hoge positie, die ons land op wetenschap pelijk gebied in de wereld heeft, kun nen handhaven. Naast de bevordering van het weten schappelijk onderzoek is het stimule ren van internationale wetenschap pelijke betrekkingen altijd h«t doel geweest van de in 1808 door koning Lodewijk Napoleon ingestelde acade mie. Justitueel onderzoek Tilburgse Hypotheekbank DEN HAAG (ANP) Het openbaar ministerie in Breda is een oriënte rend onderzoek gestart naar mogelij ke strafbare feiten die gepleegd kun nen zijn in samenhang met de gang van zaken rond de Tilburgse Hypo theekbank. Na het afronden van dit onderzoek zal bekeken worden of er aanleiding is tot het instellen van een strafrechtelijk onderzoek. Dit heeft minister Kort hals Altes van justitie geantwoord op schriftelijke kamervragen van Kom brink iPvdAi en Van Rey (WD). Korthals Altes voelt mets voor de suggestie van de beide kamerleden om de wet toezicht kredietwezen zo danig te wijzigen dat de Nederland- sche Bank zich minder dan in de huidige situatie kan beroepen op de geheimhoudingsplicht. De rechter zal moeten beoordelen of de Nederland- sche Bank zich in bepaalde omstan digheden terecht beroept op het ver schoningsrecht. aldus de bewinds man. RECLAME SLAGZIN LETTERLIJKOPGEV AT VEEL KRITIEK KAMER OP FIETSNOTA i Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG Op de ministeries van justitie en van binnenlandse zaken wordt gewerkt aan een landelijke registratie van gestolen fietsen. De bedoeling is dat registratie en lande lijke verspreiding van gegevens in 1985 in werking zullen treden. Minis ter Smit-Kroes van verkeer heeft dat maandag aangekondigd in de Twee de Kamer, bij de behandeling van de nota Fietsvcrkeer door de vaste Tweede-Kamercommissie van ver- kéer. Volgens een woordvoerder van justi tie gaat het echter om een onderdeel van de opzet van een register van ontvreemde goederen, dat bijgehou den moet worden door de Centrale recherche- en informatiedienst. Beke ken wordt of in de loop van volgend jaar gedurende twee maanden een proef gehouden kan worden, door de gegevens van ontvreemde radio's, tv- toestellen en video-camera's landelijk te verspreiden naar de politiekorpsen. Het aanbrengen van postcodes op de frames is het begin van de goederenre gistratie voor fietsen, De proef met deze voorwerpen is mogelijk voor zover zij genummerd zijn of in elk geval afzonderlijk geïden tificeerd zjjn. Het probleem met fiet sen is dat zij geen aanduidingen heb ben die een relatie leggen tussen fiets en eigenaar. „Als voorbereiding op deze goederenregistratie is begin dit jaar begonnen met het aanbrengen van postcodes op het frame van fiet sen", aldus justitie. Bij de behandeling van de Fietsnota was door sprekers van alle fracties aangedrongen op maatregelen om de diefstal van fietsen te verminderen en de opsporing te verbeteren. Van de meer dan 100.000 fietsen die jaarlijks worden ontvreemd (1981 136.5071 wordt slechts vijf a zes procent terug gevonden Jaarlijks gaan daarmee tientallen miljoenen guldens verloren. Kritiek Verscheidene fracties hadden forse kritiek op de ontoereikende moge lijkheden om fietsen per trein te vervoeren. Als voorbeeld werd voor al de Zoetermeerlijn genoemd, waar helemaal geen fietsen in de trein kunnen. NS verklaart dat de geringe mogelijk heden om fietsen per trein mee te nemen nog voortvloeien uit het „fiet- sonvriendelijke" beleid dat NS vanaf 1970 is gaan voeren, met als doel de totale rijtijden te verkorten Station- nementen zijn sindsdien tot een mini mum beperkt, zodat ook fietsen zo veel mogelijk werden geweerd. In de treinen die daarna werden afgeleverd is bijgevolg weinig of geen bagage ruimte Met name geldt dat voor de sprinters, die in de eerste plaats zijn ontwikkeld voor verkeer op trajecten met veel stations. Minister Smit-Kroes zette uiteen dat in nieuwe tremen meer ruimte voor fietsen (en andere bagage i wordt ge bouwd. De minister zegde toe het verzoek om naar afzonderlijke rijtui gen voor fietsen over te brengen aan NS. De opzet van de Fietsnota is een beleid uit te stippelen voor de komen de jaren, vooral als na 1985 het rijk geen middelen meer beschikbaar stelt voor de aanleg van nieuwe fietspaden Inmiddels gemaakte afspraken zullen nog worden nagekomen, maar een aantal in voorbereiding zijnde plan nen niet meer Hierop hadci .i PvdA. D 66. PSP. PPR en EVP heftige kri tiek. CDA en VVD hadden er minder moeite mee De minister wees erop dat het rijk in 1975 is begonnen de aanleg van fiets paden te subsidiëren om een aanzet te geven de grote achterstand weg te werken. Tegelijk zouden provincies en gemeenten hierdoor gestimuleerd moeten worden zelf initiatieven te nemen, die dan uit hun eigen begro ting bekostigd moeten worden De rijkssubsidie zou derhalve van tijdelij ke aard zijn een voornemen waar minister Smit-Kroes in het licht van de huidige beschikbare middelen aan vasthoudt De Kamer oordeelde de verweren van de minister nogal zwak. reden waarom de linkerzijde een aantal moties indiende. In een ervan vraagt Castricum om een heroverweging van het fietsbeleid, in een andere om de bijdrageregeling aan de lagere overheden voort te zetten. Over dit laatste zou de minister de Kamer over zes maanden moeten inlichten. De moties komen op een later tijdstip in stemming. ARNHEM (GPDi Een 25-jarige man en een 29- jarige vrouw uit Velp hebben, vergezeld van vijf kinderen (3 tot 7 jaari de reclameslagzin die in de tv-spot van de Ster wordt gebruikt „Playmobil betaal je met een zoen" in een aantal winkels in de Arnhemse binnenstad letterlijk opgevat. Bij de Bijenkorf lukte de truc. De „sinterklaasinko pers" hadden m de Bij enkorf de prijskaartjes op de Playmobil-artike- len overplakt met een zelfbeschreven sticker „Playmobil betaal je met een zoen" Toen de twee met de artikelen naar de kassa gingen, wist de cassiëre niet wat ze moest doen. Ze be greep er mets van en raakte in de war. Man en vrouw plus de vijf kinde ren verlieten daarop het grootwinkelbedrijf met de Playmobil-dozen ter waarde van 420 gulden. Ook bij de andere speel goedzaak wilden ze op dezelfde manier te werk gaan Daar trapte het personeel er echter niet in De politie werd erbij geroepen, waarna het zevental werd ingere kend voor verhoor op het hoofdbureau Zij worden niet ver dacht van dietstal. maar van oplichting. De kinderen die noch aan de 29-jarige vrouw, noch aan de 25-jarige man toebehoren, wer den vrijwel meteen na aankomst op het poli tiebureau overgefdra- gen aan hun ouders. Het tweetal moest blijven voor verder verhoor. De dozen Playmobil zijn in beslag genomen. NIJKKKK (ANP) De leerplicht dient tv w orden verlengd tot 18 jaar. De beroepsopleiding moet worden geïntegreerd in de totale opleiding. Hiervoor heeft ir. H. Vredeling, lid van de voortgangscommissie voor hel industriebeleid, de commissie- Wagner, maandag gepleit bij de ope ning van de open dagen van de Vereniging voor Elektrotechnisch Vakonderwijs (VEV) in Nijkerk. Met een leerplicht tot 16 jaar zijn wij volgens Vredeling zo'n beetje de Chi nezen van Europa In alle landen om ons heen geldt een leerplicht tot 18 jaar Daarbij sluit de vakopleiding aan op een gemene basis-opleiding Bij ons moet de vakopleiding concur reren met het direct in loondienst gaan En dat is een onzalige zaak. aldus Vredeling. Hij constateerde verder, dat de vak opleiding een gedeelde verantwoorde lijkheid is van de overheid, scholen maar vooral ook het bedrijfsleven. De voortgezette basisopleiding achtte Vredeling als voorportaal van de vak opleiding een uiterst verbrokkelde zaak. Volgens Vredeling is het een vorm van kapitaalvernietiging dat op dit mo ment grote groepen werkloze jonge ren op geen enkele wijze een opleiding krijger

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5