inister verdedigt bekend aken namen verdachten Vaker benoeming burgemeester op advies van vertrouwenscommissie pzefi Winst Venezolaanse sociaal-democraten Strijdbare Van de Scheur zet punt achter de acties Zoeken naar losgeld in Zeister bossen EZORGDHEID OVER TOENAME CRIMINALITEIT hei weer Een rondje frisse enei Walesa bepleit einde sancties tegen Polen Minister verlaat Grenada na beleidsconflict NSDAG 6 DECEMBER 1983 EN HAAG (GPD) Het publiceren van foto's van de hoofdverdachten in de Heineken- IJntvoeringszaak is een verantwoorde beslissing geweest, gezien de ernst van het misdrijf en e grote zekerheid van de officier van justitie dat het om de leiders van de zaak ging. Dat zei linister Korthals Altes (justitie) maandag tijdens de vergadering van de vaste Kamercom- lissie voor justitie. e commissie sprak over het jaarver- ring zwaarder dan de privacy van de zwaren tegen dat het p^dA-kamerlid ae van de procureurs-generaal, die verdachten, aldus de minister Kosto hem beschuldigde lichtzinnig a' arlijks hun rapport aan de minister Korthals Altes maakte er grote be- met de rechten van verdachten om te jibieden. Dit verslag wordt samen et de begroting aan het parlement Meren van justitie rekenschap van VRIJLATING IN ZAAK HEINEKEN njaar werken en vatten zij jaarlijks n onderwerp aan om het beleid teen te zetten. olgens de minister konden de foto's identiteiten van de verdachten in zaak-Helneken gepubliceerd wor- >n, omdat een ontvoering het zwaar- e misdrijf is dat Nederland kent. De 2 ijgende tendens van dit soort misda an in Europa moet met alle middelen Jtrien bestreden, meent Korthals ZEIST (ANP)-De Amsterdamse poli- !te tie is in de bossen rond Zeist een f e bewindsman heeft in het ene jaar '««nnen naar het losgeld. It hu minister is al twee keer beslo- J*«detaald aan de ontvoerders van I om de Indentiteit van een ver- Heineken en diens chauffeur Dode- Kite bekend te maken Eerst in ret: ,De "ekact.e kwam op sane ,ril dit jaar na de schietpartij in een ïadal ™ndas twee wandelaars ,n de elfts cafe. En nu in de zaak-Heine- dossen 2d0 MlJeUen van hou- derd dollar vonden. Volgens een woordvoerder van de politie waren er 'onvoldoende bewij zen' tegen de vrouw om haar nog langer vast te houden. Van S. werd zondag in Amsterdam aangehouden. Zij is de vriendin van een van de hoofdverdachten, de 34-jarige R. G. In totaal zitten er nu nog zes mannen in verband met de ontvoeringszaak vast. e dader van de schietpartij was een Drie z*Jn n°8 voortvluchtig, d van een ethnische minderheid en politie gaat er volgens een woord- Twee vrouwen, een Italiaanse en een jlgens Korthals Altes was bekend- voei'der van uit dat het hier gaat om Duitse, staan sinds maandag in de "„naking geboden om een „heksen- een deel van hel 'osgeld. De politie- Westduitse stad Konstanz terecht op licht" tegen andere leden van deze woordvoerder wilde maandag niet beschuldiging van medeplichtigheid iinderheid te voorkomen De tweede vertellen wat het resultaat is van de aan de ontvoering van mevrouw Van j >er woog het belang van de opspo- zoekactie. der Valk op 27 november vorig jaar. De Amsterdamse politie heeft maan- De 32-jarige Italiaanse, die bijna een dagmiddag de 31-jarige vrouw A. van jaar in voorarrest zit. zou onder meer S.. die was gearresteerd in verband van Konstanz uit telefoongesprekken met de ontvoering van Alfred Heine- hebben gevoerd i ken en Ab Doderer. vrijgelaten. ging van het losgeld. (ADVERTENTIE) springen Kosto benadrukte dat de identiteit van verdachte zelden vrij gegeven wordt. De Kamer maakte zich in grote meer derheid zorgen over de stijging van de criminaliteit en daarmee gepaard gaande problemen met de handha ving van de rechtszekerheid. De poli tie. het Openbaar Ministerie en de gevangenissen kampen volgens de kamerleden met grote tekorten aan personeel. Om daaraan het hoofd te bieden moeten er prioriteiten gesteld worden tussen verschillende categorieën overtredingen en misdrijven. Dat mag echter niet zover gaan dat aan sommi ge overtredingen geen enkele aan dacht meer geschonken wordt. Het moet gezien worden als een „doekje voor het bloeden", omdat niet alles meer te doen is, menen de Kamerle den, Wiebenga (WD) en Bulkema (CDA) dienden een motie in. waarin de mi nister wordt gevraagd een lijstje van deze prioriteiten op te stellen en naar de Tweede Kamer te sturen. Hij zegde toe om bij de eerstkomende begroting dieper in te gaan op de prioriteiten. Kosto wees erop dat door het gebrek aan mankracht de ingewikkelde, tijd rovende zaken van fraude en milieu delicten nauwelijks voor de rechter komen. Daardoor ontstaat rechtson gelijkheid, omdat de „gewone jon gens" zich wel voor hun misdrijven moeten verantwoorden. Volgens Korthals Altes worden de grote zaken zoals Uniser en Slaven burg, wel degelijk voor de rechter gebracht en volgen veroordelingen De bewindsman ontkende verder dat het tekort aan cellen een gevolg zou zijn van een w-ijziging van de straf toemeting van de laatste jaren. De problemen zijn ontstaan doordat er meer langgestraften komen door de verharding van de georganiseerde misdaad en door de toename van het aantal gepakte drugshandelaren, al dus de minister. Ml A CARACAS Jaime Lusinchi (m), kandidaat van de Sociaal Democraten bij de Venezolaanse presidentsverkiezingen bij aankomst voor zijn hoofdkwartier, waar hij een persconferentie gaf De sociaal-democraat een duidelijke overwinning op zijn rivaal, Rafael Caldera van de christen-democratische partij. vooruitzichten van woensdag tot en met terdag erst droog met zonnige perloden en plaat- "jk lichte vorst in de nacht. Aan het eind de week perioden met regen. Middag- iperatuur ongeveer 6 graden. Deltagebied Jflet hogedrukgebied boven Midden- Juropa dat bij ons voor koude dagen heeft gezorgd, neemt nu in betekenis tf. Zijn rol wordt overgenomen door en nieuw hogedrukgebied dat van- nag boven de Britse e.ilanden aan- omt. Vannacht is Afgelopen nacht is og een zwak front over de regio rtrokken, die de vorst aan de grond -eefl verdreven. Er stroomt nu met mrdwesten \uinden relatief warmere aar ook vochtige lucht over onze ngevirtg. waarin ook opklaringen 11 incacht mogen worden. De tempera- iir bereikt vandaag een hogere 16 aarde dan gisteren, ongeveer 7 gra- 1 m. De noordwestelijke wind neemt üeidelijk af tot matig. Al met al drdt het vandaag een rustige decem- 18 rdag. Vooruitzichten voor woens- ag het hogedrukgebied boven de - ritse eilanden trekt langzaam zuid- 1 )stwaarts richting Alpen. Als gevolg deze ontwikkeling is er met veel molking. weinig wind en een enigs- Jr.s aangename temperatuur voor de J d van het jaar. In de nacht is er ins op nachtvorst op beschutte ratsen nd: noordwest 3-4, af en toe 5 Bft; 'cht: goed, temperatuur kustwater: 7 raden, afwijking waterstanden: van- 71iddag tijdens hoog water een gerin- t verhoging: maximum golfhoogte mding Scheldes: omstreeks een mart meter. ZON EN MAAN I' december op 08.33 onder 16.30 op 11.27 onder 18.51 GDANSK (AFP-RTR) - De leider van de verboden vakbond Solida riteit, Lech Walesa, heeft maandag tijdens een persconferentie in de Poolse havenstad Gdansk gepleit voor opheffing van de economi sche sancties tegen Polen. Als reactie op het uitroepen van de staat van beleg in Polen op 13 december 1981, kondigde het wes ten een aantal economische sanc ties tegen Polen af. Walesa zei van mening te zijn dat in de huidige situatie bepaalde sanc ties zouden kunnen worden opge heven. De sancties waren een sym bool van internationale solidariteit tegen de staat van beleg, maar dreigen volgens Walesa nu de eco nomie van het land te ontwrichten. Danuta Walesa en haar zoon Bog- dan zullen op 10 december naar Oslo gaan om daar de Nobelprijs voor de vrede in ontvangst te ne men die aan Solidariteitsleider Lech Walesa is toegekend. Dit heeft Lech Walesa maandag op een pers conferentie meegedeeld ST GEORGE'S (RTR-ANP) - Antho ny Rushford, die minister van justi tie was in de voorlopige regering van Grenada, heeft maandag verklaard dat hij uit onvrede met het beleid van gouverneur-generaal Paul Scoon is afgetreden en het eiland verlaat. „Ik heb nog nooit meegemaakt dat een gouverneur-generaal zich tot red der van zijn volk benoemt, buiten landse militairen te hulp roept en vervolgens weinig tol mets doet voor het herstel van een burgerregering, wat ik als mijn belangrijkste taak beschouwde", zei Rushford tegen ver slaggevers. Rushford, een 61-jarige Britse advocaat die adviseur is ge weest van de Britse regering, schreei de grondwet van het in 1974 onafhan kelijk geworden Grenada. VVD SIGNALEERT SLUIKRECLAME VOOR POSTGIRO DEN HAAG (ANP) Volgens de VVd-kamerleden Joekes en Keja is er onlangs op de televisie sluikreclame gemaakt voor de postgiro. Dat zou gebeurd zijn tijdens een programma onderdeel waarin de kijkers werden opgewekt om kinderpostzegels te gaan kopen. Volgens de twee kamerleden lag daar bij de nadruk niet op de verkoop van kinderpostzegels, maar op de voorde len van het hebben van een postgiro rekening. Zij stellen dit in schriftelijke vragen aan minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur en staatssecretaris Scherpenhuizen van verkeer en waterstaat. (Van onze correspondent) MEXICO-STAD De in de oppositie zittende sociaal-democraten in Vene zuela hebben een grote overwinning geboekt bij de algemene verkiezin gen van zondag. Jaime Lusinchi. de presidentskandidaat van de sociaal democratische AD-partij, heeft vol gens de voorlopig nog officieuze uit slagen ongeveer 13 procent meer stemmen gehaald dan zijn belang rijkste tegenstander, ex-president Rafael Caldera van de christen-de mocratische COPEI-partij. Zondagavond laat werd Lusinchi, een kinderarts die de afgelopen twaalf jaar de fractievoorzitter van de AD- partij in het parlement was, door de Venezolaanse televisie en radio uitge roepen tot gekozen president'. Dui zenden juichende mensen maakten zich meester van het centrum van de uit grijs beton opgetrokken hoofdstad Caracas Op de Avenida Bolivar, de belangrijkste straat van Caracas. heerste tot in de vroege uurtjes een ontembare feestvreugde. Lusinchi heeft zijn overweldigende overwinning vooral te danken aan de enorme economische crisis die zich de afgelopen jaren meester heeft ge maakt van het vooral van de olie levende Venezuela. De galopperende inflatie en de stijgende werkloosheid warer. Lusinchi's bondgenoten in de geldverslindende verkiezingscampag ne die begin dit jaar losbarstte Wel licht een van de succesvolste vindin gen van Lusinchi was de kwalificatie die hij de christen-democratische pre sident Herrera Campins toedichtte: de „president van de anderhalf mil joen werklozen". Dit in antwoord op de verkiezingsbelofte van oud-presi- dent Caldera om in één jaar tijd een miljoen arbeidsplaatsen te creëren Maar ook Lusinchi heeft tal van ver kiezingsbeloftes gedaan die hij hoogstwaarschijnlijk nooit zal kun nen waarmaken. Terwijl het Interna tionale Monetaire Fonds van Vene zuela verregaande bezuinigingen eist alvorens er kan worden gesproken over een herstructurering van de bui tenlandse schuld van meer dan 35 miljard dollar, waarover het komende jaar 18 miljard dollar moe: worden betaald, heeft Lusinchi goedkope wo ningen beloofd, een nieuwe sociale orde en een nieuwe agrarische poli tiek die binnen met al te lange tijd de Venezolaanse behoeftes zou moeten bevredigen. Op het ogenblik impor teert Venezuela 90 procent van de landbouwprodukten die het ver bruikt. Behalve in Venezuela, hoopt men ook op de voor de Venezolaanse kust liggende Nederlandse Antillen dat Lusinchi kans zal zien hel economi sche tij spoedig te keren. Dit omdat de Venezolanen tot voor kort de belangrijkste deviezenleverancier voor de toeristenindustrie op de An tillen vormden, vooral op Curasao. ABVAKABO: VERZET TEGEN BELEID BLIJFT UTRECHT (GPD) Rond kwart voor vier maandagmiddag betrad Abva- Kabo-voorzitter Jaap van de Scheur in een verder vrijwel verlaten Jaar beurs congresgebouw het spreekge stoelte om een punt te zetten achter ruim zeven weken ambtenarenacties. Hij sprak het kader van zijn bond toe in de verbondsraad, een soort van parlement. „We hebben een sociale strijd gele verd zoals die er nog nooit geweest is in ambtenarenkringen. Heel mis schien zijn we zo nu en dan wat gebogen geweest, maar nooit versla gen. Als hel aan duizenden van onze mensen gelegen had, waren we nu nog overal in de strijd geweest", aldus Van der Scheur. De man die dag aan dag zo belangrijk was voor het moreel van de stakingen werd niet om de oren geslagen met de povere resultaten daarvan, maar kreeg een staande ovatie Van de Scheur die ook zei op dit moment nog geen balans te kunnen opmaken merkte toch op dat „hoewel het kabinet zijn beleid door kan zet ten, het ook verloren heeft Omdat grote groepen van zijn eigen werkne mers het vertrouwen hebben verloren door dit star en eigenwijs beleid". De verbondsraadsvergadering die aan de toespraak van Van de Scheur vooraf ging, besloot de acties niet „af te gelasten" maar „op te schorten" Dit omdat het om een meerjarig kabi netsbeleid gaat over meer jaren be streden moet worden Wanneer nieu we acties te verwachten zijn. bleef in het midden Wel kregen Abva-Kabo- leden die voor deze week nog acties op het programma hebben staan, daar voor de ruimte geboden zodat aan staande vrijdag de acties pas echt aflopen, gelijk met die van de douane en de belastingdienst. Manifestatie Volgende week dinsdag, tijdens de behandeling van de kortingswet in de Tweede Kamer, organiseert de afdeling Amsterdam van de Abva Kabo bovendien een manifestatie in de hoofdstad. Of dat niet beter Den Haag had kunnen zijn? Van de Scheur: „Dat is teveel eer voor het parlement". Bondsbestuurder Hans Pont, de stra teeg achter de acties, had de vergade ring voorgehouden was bang voor een gebrek aan belangstelling voor een manifestatie op 13 december. Maar (ie Amsterdamse actiebereidheid won het van zijn voorzichtigheid, en de vergadering keurde de manifestatie goed Insdag 6 december pingen tmeu Itnkzee answeert 'emeldinge reekrak rumisse oensdag 7 december pingen Kneuzen prlkzee answeert emeldinge feekrak minlsse 0242 231 03.05 255 03.37 169 03.52 263 04.30 197 04.28 229 05.03 201 „.17 228 03.41 251 04.28 166 04.30 260 05.08 194 05.06 226 05.37 198 Laag water issingen kneuzen enkzee answeert emeldinge teekrak minlsse 09 18 203 09.46 213 09.54 156 10.16 231 10.11 179 10,27 209 10.25 172 oensdag 7 december llsslngen «neuzen erlkzee Uisweert emeldinge feekrak vinisse 9.50 197 10.20 207 10.32 155 10.50 225 10 48 176 11.04 205 11.06 171 14 59 15.23 16 29 16.10 16.48 16.44 17.18 17.12 16.48 1726 17.24 17.55 2126 185 21.57 197 22.08 139 22 25 216 2227 160 22.44 188 2243 157 22.00 177 22.33 189 22 44 134 22.59 206 23.06 153 23.23 180 23 21 152 DEN HAAG (GPD) Gemeenteraden besluiten steeds vaker tot het aan stellen van een vertrouwenscommis sie, die moet adviseren over de be noeming van een nieuwe burgemees ter. Volgens minister Rietkerk (bin nenlandse zaken) adviseert nu al in 70 procent van alle gevallen een dergelijke commissie de commissaris van de koningin. Tot twee jaar gele den bedroeg het percentage niet meer dan 10. De minister zei dit, dinsdag bij de presentatie van een rapport over het functioneren van deze commissies in de periode van 1978 tot 1982. Uit het onderzoek blijkt dat door de instelling van een vertrouwenscommissie de ge meenteraad in de meeste gevallen een gunstige invloed heeft gekregen op de benoeming van de burgemeester In een aantal gevallen is de gemeente raad er door middel van de vertrou wenscommissie in geslaagd om zelf een burgemeester benoemd te krij gen, terwijl andere kandidaten in eer ste instantie hogere ogen gooiden. Ook is gebleken dat de invloed van de commissie niet ten koste gaat van de kwaliteit van de burgemeesters. Het rapport, getiteld „De gekozen burgemeester benoemd" is opgesteld door een groep onderzoekers van de vakgroep politieke wetenschappen van de rijksuniversiteit Leiden. De opdracht is verstrekt door het minis terie van binnenlandse zaken, nadat de Tweede Kamer had gevraagd om gegevens over het functioneren van de commissies. Gunstig Uit het rapport komt naar voren dat de instelling van een vertrouwens commissie (vaak bestaande uit de fractievoorzitters van de grootste partijen in de betrokken gemeente raad) eigenlijk alleen een gunstige invloed heeft bij de benoeming van de biirgemeester. Zo blijkt bijvoorbeeld dat de burge meester. die op deze wijze benoémd is, vaak beter in de gemeenteraad past dan anders het geval was. Ook is uit het onderzoek naar voren gekomen dat de onalhankelijkheid van de be trokken burgemeester door de proce dure niet werd aangetast en dat de benoemingsprocedure niet langer wordt dan bij traditionele benoemin gen. Vaak zal de commissaris van de ko ningin. uit ue umii&kci moei auvise- ren, het advies van de commissie volgen. In vrijwel alle gevallen volgt het ministerie weer het advies van de commissaris Volgens minister Riet kerk zal het meestal erop neer komen dat de bewindsman alleen met zwaar wegende argumenten kan afwijken van een unaniem door de vertrou wenscommissie gegeven advies dat gesteund wordt door de commissaris. Deze streven naar een unaniem ad vies. omdat een dergelijke voordracht dan meer kan kans maakt Vaak komt de commissie tot stand op voorstel van de PvdA-fraetie in de raad CDA en VVD. die minder be hoefte aan een dergelijke instelling hebben, werken er daarna echter wel loyaal m mee. Voor de PvdA is de vertrouwenscommissie een nieuwe stap op weg naar de gekozen burge meester Uit het onderzoek is naar voren geko men dat de commissies vaak een onafhankelijke keuze doen. Zij kij ken daarbij niet in eerste instantie naar de politieke kleur van de kandi daat-burgemeester, maar zoeken veel meer naar een voor alle partijen aanvaardbare man of vrouw. DEN HAAG (ANPi - Minister Rietkerk ontving maandagmiddag het rapport 'De gekozen burgemeester benoemd' uit handen van dr W Derksen in. de leider iun het onderzoekteam Directie K. Scherphuis, W, F de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie. M P. Dieleman en C. van der Maes. BUREAUS gen tel. <011841 15144 Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg. tel (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. tel. (01100) 16140. Terneuzen Nieuwstraa: 22, 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457 Hulst Steenstraat 6. 4551 AS Hulst, tel. (01140) 14058 in de avonduren is de centrale redactie bezel van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur (01184) *5144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t m vrijdag van 08.00-17 00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie: (011941 511 Advertentie-afdeling. (01186) 1584 's-Zaterdags (0H84i 15144 van 09.00-11 30 uur Redactie (011841-14796 Overlijdens advertenties naandag- t m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20 00 tol 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 61,20; franco per post 72.-; per maand f 21,-; losse; nummers f 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.) Postrek. nr 3754316. t.n.v PZC ab rek Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm; minimumpri|s per advertentie 18.30; ingezonden mededelingen 2V? x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro; 35 93 00. Uitgeverij Provincia-, Ie Zeeuwse Courant B.V. Middel burg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3