hattrick tegen Willem II Ajax profiteert van afwezigheid Sparta Peter Houtman goed voor Rentree Van Basten bij Ajax Ruime pzege van .Haarlem Nieuw schaatsconflict in de maak rond sprintselectie Bijgelovige Ria Visser laat IJsselcup op het ijs staan PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Herstel Van der Duim in 'rest' tegen Friezen ALS DE BALLEN MAAR GOED AANKOMEN PAGINA 9 MAANDAG 5 DECEMBER 1983 AMSTERDAM (GPD) De kans is groot dat Marco van Basten kan meespelen in de EK-k\valificatiewcdstrijd tegen Malta op 17 december in Rotterdam. De aanvaller, die vier competitieduels van Ajax en de ontmoeting tussen Nederland en Spanje heeft moeten missen, omdat hij de ziekte van Pfeiffer heeft gehad, zal aanstaande zondag tijdens de bekerwedstrijd tussen DWV en Ajax worden getest. Van Basten zal dan éen helft worden ingezet. Van dat optreden hangt het af, of hij ook tegen Malta kan worden opgsteld. Ajax-trainer De Mos' „Van Basten maakt een fitte indruk. Hij is sinds twee weken weer in training. De vraag is echter, of hij weer voldoende kracht heeft om een wedstrijd te spelen. Tot nu toe heeft Van Basten op die dagen waarop wij tweemaal trainen slechts éénmaal geoefend De medische staf van Ajax en bonds- arts Frits Kessel moeten na zondag maar beslissen of Van Basten in staat is om tegen Malta in actie te komen". iTTERDAM (GPD) FeyenoordWillem II heeft weer eens nadrukkelijk de betrekkelijk- id aangetoond van veel wat in het voetbal als absoluut wordt verkondigd. Nog geen vijf iken geleden heette het dat Peter Houtman ernstig uit vorm was en rust nodig had. Hoewel dat zelf hardnekkig bestreed („Ik moet juist veel spelen, dan komt het gevoel vanzelf weer, ik de ballen maar goed krijg"), werd hij als „falende spits" toch naar de bank verwezen, na zijn prestatie in de interland tegen Spanje keerde hij terug in de basis. Met zijn eerste ivervalste hattrick voor de Rotterdammers was hij er gisteren hoofdzakelijk verantwoor- elijk voor dat Willem II kansloos werd afgevoerd uit de Kuip: 40. ioutman nu dus helemaal terug? Houtman „heerlijk" en blijkt hij in zijn eigen hoofd Dne keer was het Ibsoluut" doorredenerend zou die moeilijke situaties als geen ander zijn raak, waarmee Houtman er persoon- ig bevestigend moeten worden hoofd erbij te kunnen houden. .jitwoord. Maar zo werkt dat niet in i voetbalwereld, waarin alleen de 1nrir7(>ttPT1 jnst telt en het toegeven van het dijk gelijk staat met het lijden De enige voorwaarde is dat die voor een zware nederlaag. Het is dan zetten komen. In het duel met Willem niet vreemd dat juist op zulke II (inconsequent geleid door scheids- ïenten wel gerelativeerd wordt, rechter De Schepper, die de uitglij- kwamen dit keer goede voorzet- dende Stafleu onterecht geel gaf en en hij is van zulke ballen afhanke- ook Braam bekeurde) gebeurde dat had trainer Libregts als ant- eindelijk weer eens zoals het moet. lijk voor zorgde dat Feyenoord ook in competitieverband eindelijk weer eens ruim afstand nam van een min dere tegenstander. Verdiend, want de Rotterdamse ploeg mocht dan slechts een kwartier echt dwingend voetballen en Cruijff mocht geen beste dag hebben (spor tief niet en financieel niet nu er 16.000 kijkers waren), de formatie „een klas beter" dan de ord klaar. „Maar als hij het een Vooral Vermeulen zorgde ervoor dat opponent, zoals de Tilburgse oefen- buut later zelf moet doen, zie je het Houtman zijn waarde kon bewijzen, meester Jan Notermans moest beken- obleem van Houtman weer". In de eerste helft gaf de spits Jeliaz- nen. jt „probleem" is niet veranderd, kov koppend de 1—0 aan. In de twee- jutman is en blijft een beperkte de helft belandde de bal drie keer op ie-voetballer. Dat echter, is al jaren- j een gegeven. De oplossing ligt n ook niet bij hemzelf maar eerdei I zijn medespelers en met name de .gelspitsen. Gedragen zij zich als flankspelers, dan voetbalt Al te zwaar wilde Notermans dat de toch niet bepaald kleine Mare Steyaert en Johan Huybregts echter ook weer niet aanrekenen, „want de verdedigers waren op dit gladde veld natuurlijk in het nadeel". En Willem II, dat dit seizoen toch een zekere reputatie in uitwedstrijden heeft op gebouwd, bestond gisteren louter uit verdedigers die achter hun tegenstan der aan moesten lopen Zelfs in de beginperiode, waarin Feyenoord nog uiterst omzichtig te werk ging. kregen de Tilburgers (zonder de zieke Bert Gozems) nauwelijks de gelegenheid aanvallend op avontuur te gaan. Het lag dan ook vooral aan de voor zichtigheid die werd betracht op de gladde weg naar het doel van For- mannoy daj Feyenóord voor de pauze niet verder kwam dan een goal. Jeliaz- kov legde er de laatste hand aan en dat was voor de Bulgaar een persoon lijke triomf nu de geruchten steeds sterker worden dat de Rotterdamse club hem aan Lokeren zou hebben aangeboden in ruil van Rene van der Gijp Het Feyenoord-bestuur ontkent stellig dat het dat voorstel heeft ge daan. maar Jeliazkov kent die geruch ten zelf ook en voelt zich er bepaald niet lekker bij. HAAG (ANP) Het Sin- fclaasweekeinde heeft weinsig bij- dragen tot de financiële gezondma- ng van het betaald voetbal. Zondag ten slechts 67.000 voetballiefheb- rszich door het laagstaande zonne- verleiden tot een bezoek aan één an de acht wedstrijden, hoewel zo el Feyenoord als Ajax thuisspeelde. et de 4500 toeschouwers zaterdag Go Ahead Eagles - PSV erbij ram het totaal voor dit weekeinde p 71.500 toeschouwers. laarlem e grote overwinning vaYi Haarlem op P Utrecht (5-1) vormde de enige pterklaassurprise van het weekein- ij. Doelman en spits timmerden ■arbij aan de weg. Erwin Metgod voor het eerst weer het larlem-doel en Boeckling zorgde or drie treffers. Trainer Van wmeveld haalde Boeckling enkele Inuten voor het einde naar de kant or het in ontvangst nemen van een tra applaus. tderaan veranderde eer wemig. Hel- ond Sport bleef op het schamele taal van vier punten door de neder- agmet 1-2 tegen Voldendam. terwijl '79 zich enigszins opwerkte door in cningen een gelijkspel weg te ha- 1-1. oningen speelde ronduit een slech- wedstrijd en de Dordtenaren had- n de ontmoeting dan ook kunnen nnen. Na de openingstreffer van cDonald in de 46e minuut (1-0) bleef it echter bij de gelijkmaker van orter in de 74e minuut. io Ahead Feyenoord-aanvaller Peter Houtman nummer 9i komt weer een beetje op schot In de wedstrijd tegen Willem II maakte hij een onvervalste hattrick en zorgde hij daarmee voor een 4-0 zege voor de Rotterdammers ROTTERDAMMERS AL IN GEDACHTEN BIJ SPARTAK troningen Ahead Eagles haalde met een 4-1 ge uit naar Exelsior, zodat de De nter toeschouwers een bijzonder ake middag hadden. Nadat de thuis- oeg de simpele kansen om zeep acht had men een half uur nodig om Ieltreffend uit te halen tegen de otterdammers die de gehele tweede Ift in de meerderheid waren. Het ld 3-0 via Bosman (20 min.), Eykel- mp (2le min) en Small i33e min) ordat Van Goozen in de 38e minuut jenscoorde. In de 90e minuut scoor- Brouwer de vierde Deventer treffer. hg seizoen veroverde Roda met taer Piet de Visser 4 punten op AZ. Alkmaarse ploeg, nu getriand door 't de Visser, stuurde ditmaal Roda iteen 2-0 nederlaag naai- huis, voor- omdat Roda verlamd was omdat )in de laatste 5 wedstrijden maar 2 aten behaalde. Tot (77e) en Talan s) scoorden voor AZ. AMSTERDAM (GPD) Ajax heeft voor de tweede maal in vijf dagen volop medewerking gehad bij het behalen van een overwinning. Woensdagavond werkten doelman Nico de Bree en scheidsrechter Hobé onbewust mee aan het succes van de Amsterdammers in Dordrecht en zondagmiddag leek Sparta zijn best te doen om de landskampioen zo vriendelijk mogelijk te stemmen. De Rotterdammers bleken hun ergernis over het feit dat Ajax de wedstrijd niet een dag eerder had willen afwerken, vergeten te zijn en vonden de nederlaag van 40 dan ook helemaal geen bezwaar. Voor hen was het met het Europa-cupduel tegen Spartak Moskou voor de boeg veel belangrijker, dat zij het duel in de Meer schadevrij hadden kunnen afwerken. Sparta bereikte dat doel door zo min in Tiflis vereiste niveau, waai- zijn mogelijk energie te verbruiken en de medespelers i met uitzondering van de tegenstander vrijwel constant te ont- bij vlagen weer opvallend sterke zien. Of. zoals Ajax-trainer Aad de Louis van Gaal) zó ver van verwijderd Mos in zijn nabeschouwing opmerkte: bleven. Van Noortwijk voorkwam drie „Ik had niet het idee dat Sparta deze „zekere" doelpunten door katachtig wedstrijd per se wilde winnen" De te reageren op twee kopballen van brutaliteit en de ondernemingslust Dick Schoenaker en bovendien de die het team doorgaans kenmerken, alleen op hem afkomende verdediger ontbraken ditmaal. Sonny Silooy af te stoppen. Katachtig Ondanks de hoffelijke houding die Voor Sparta, dat maandagmorgen Sparta van meet af aan aannam, had naar Rusland vertrekt, had de twee- hel duel nog een ..echte" wedstrijd kamp in Amsterdam dan ook van het kunnen worden als met name Ron programma afgevoerd mogen worden. van de Berg zich wat beter had kun- De ploeg die vorig seizoen nog twee- nen aanpassen aan de moeilijke om- maal tot een gelijkspel kwam tegen standigheden. Juist hij had evenwel Ajax (beide malen werd het 1—1problemen met het zware veld waar maakte er ditmaal helemaal niets van door hij twee uitstekende kansen niet en had het aan doelman Bas van in een doelpunt wist om te zetten. „De Noortwijk te danken dat het „intrap- spelers, en dan met name Van den pen voor het Europa-cupduel", zoals Bei'g. hadden een kwartier nodig om Jacbos de bijeenkomst in Amsterdam de bal onder controle te krijgen. Het omschreef, niet op een debacle uitliep, veld was gedeeltelijk zacht en gedeel- Hij demonstreerde wel het deze week telijk hard. Daarom neem ik het mijn spelers ook niet kwalijk dat ze hier zo weinig hebben laten zien", zo reageer de Jacobs op het in gebreke blijven van de zo aanvallend ingestelde mid denvelder. Omdat de oppositie van Sparta vrij wel niets inhield kon Ajax het zich permitteren om het publiek een gro ter gedeelte van de wedstrijd te nege- ■ni «icl ucmarreerde slechts twee maal: eerst na ruim een kwartier, toen Schoenaker en de vaak in de punt van de aanval vertoevende Frank Rij kaard scoorden en vervolgens in de slotfase, toen de score door Rijkaard en Ronald Koeman (hij verzilverde een strafschop nadat Gerald Vanen burg door Leen van Oosten onderuit was gehaald) werd verdubbeld. Voor het overige kon Ajax niet duidelijk maken dat het. beeft, afgerekend met de vormcrisis waarin het team al zo lang vertoeft Technisch begaafde lichtgewichten als Olsen en Vanen burg, van wie op deze ijspiste toch het nodige mocht worden erwacht. kwa men zelden op een positieve manier in beeld Geen zekerheid Olsen kan echter als excuus aanvoe ren, dat hij nog altijd geen zekerheid heeft over zijn transfer naar Man chester United en dat hij iedere dag met deze kwestie wordt geconfron teerd. Ria Visser in gesprek met haar trainer Tjaard Kloosterboer. DEVENTER (GPD) Meer dan een blikvanger in het voorseizoen is de IJsselcup nooit geweest en daarop vormde de 22e editie van zaterdag geen uitzondering. De meeste trouwe schaatssupporters moesten deze keer de bontmutsen en moonboots twee weken langer in de kast houden voor hun hereniging op de Deventer baan, want de derde zaterdag in november paste helemaal niet in de trainingsschema's. Voor het overige bleven de tradities in stand. Het Friese abonnement op de ploegenprijs bleek nog niet te zijn verlopen en aan de individuele verrichtingen mocht geen grote waarde worden gehecht, omdat de opbouwfase van een belangrijk (olympisch) jaar nog in volle gang is. Dat de persoonlijke hoofdprijs naar Hein Vergeer ging, werd dan ook slechts voor kennisge ving aangenomen. Het vrijblijvende karakter van de IJsselcup bleef dus onaangetast. „Ik hou in mijn planning totaal geen rekening met de IJsselcup", benadrukte de coach van de all- rounders, Henk Boer, voor alle dui delijkheid. De rijders en hun trai ners mikken immers op verder gele gen doelen en waren dan ook uiterst terughoudend met het trekken van conclusies. Zeker als er ook nog eens iets mis is met het (js, zoals zaterdag, waardoor de tijden niet alleen tegenvielen maar bovendien een vertekening opleverden van de huidige stand van zaken Pas in ae loop van de middag toen de bovenlaag van de ijsvloer hard genoeg was en de wind ging liggen, rolden er nog een paar bevredigen de 1.500-metertijden uit. Hein Ver geer was daar het meest bij gebaat Om in het bezit te komen van een olympisch startbewijs moet hij nog even geduld hebben, maar zijn rit. die hem tevens de eindzege bracht, was in eik geval hoopgevend voor 1? en 15 januari een onderlin ge krachtmeting gepland in Davos. Nijholt, die dit van buitenstaan ders moest vernemen, voelt daar niets voor en houdt vast aan al- spraken die in overleg met het NOC zijn gemaakt. De uitslagen 500 nv 1 Ingrid Hannga 43,95: 2 Ria Visser (kernploeg) 44,36, 3 Marja Adema 44,83; 4 Marieke Stam (kernploeg) 44,86, 5 Yvonne van Gennlp (kernploeg) 45,08 Heren 500 m: 1 Geert Kuiper (Friesland) 40.63, 2 Hein Vergeer (Z.-HoU i 40,74, 3 Jan Ykema (Friesland) 40,91, 4 Sies Uilkema (Frieslandi 41.07. 5 Ben v. d Feltz lOverijsseli 41.14. de uitslag van de 1.500 meter dames is: 1 Visser 2 15.15. 2 Van Gennip 2.18.44, 3 Limbach 2 18.50.4 Stam 2 18.87, 5 Adema 2 20.61. Eindklassement: 1 Visser 89.410 punten: 2 Haringa 90.893. 3 Stam 91,150. 4 Van Gennip 91.226. 5 Limbach 91,256. Heren 1.500 m: 1 Kramer 2.01,80; 2 Ver geer 2.01,94, 3 Van der Duim 2.02,03; 4 Vunderink 2.03,69; 5 Henk Kaats (NH/U 2.04,71. Eindklassement: 1 Vergeer81,386 punten. 2 Van der Duim 82,316, 3 Vunde rink 82.409, 4 Kuiper 82.756, 5 Kramer 82.910. Kramer Alleen Yep Kramer, die in het voorlaatste paar reed, was een fractie sneller, maar door een mis lukte sprint zat de eerste plaats in het klassement er niet meer in. Hetzelfde gold ook voor Hilbert van der Duim, die van de toprijders het eerst aan bod kwam op de 1.500 meter en nog niet van de verbeter de ijskwaliteit kon profiteren. Na een griepaanval werkte Frits Scha lij in Deventer voor het eerst die afstand af en dat hij niet in de voorste gelederen eindigde was door de eerdere ongemakken ver klaarbaar. Van de povere sprinttijden kon nie mand wakker liggen Coach Henk Boer vond dat zijn mannen het er zelfs goed vanaf hadden gebracht, waarbij de prestatie van Jan Yke ma. die een week geleden in West- Berlijn erg hard reed. als richtsnoer gold. Sprintcoach Gauke Nijholt zat meer in over een verandering in de selectieprocedure, die hem over viel. Een regeling die nieuwe span ningen oproept tussen allrounders en sprinters, terwijl het eerste schaatsconflict nog maar nauwelijk is bijgelegd. Voor de schaatsers krijgt de Dom-affaire geen onpretti ge nasleep, zo viel te beluisteren Nu staat de vraag centraal tijdens welke wedstrijd allrounders en sprinters zich met elkaar kunnen meten om tot een aanvaardbare olympische selectie te komen voor de 500 en 1.000 meter. Boer heeft HEERENVEEN (ANP) - Hilbert van der Duim heeft zondagavond een en ander rechtgezet. Na een aller minst imponerend optreden in De venter noteerde de Europese kam pioen tijdens de sprintersontmoe ting in Heerenveen tussen Fries land en de rest van Nederland een sterke 1.18,1 op de kilometer. De echter sprint ging evenals de dag tevoren naar Geert Kuiper: 39,0 seconden, bij de dames was de kilometer voor IJsselcupwinnares Ria Visser in 1.27,5 en de 500 meter voor de jeugdige Noordhollandse Marieke Stam: 43,6. Van der Duim zette de spintelite op ruime afstand. Uilkema 1.18,8) bleef nog enigszins in de buurt. De achterstand van de op de 500 meter weer eens gevallen Jan Ykema il 19,41 en Geert Kuiper 11.20,21 was aanzienlijker. Hein Vergeer, lid van de all-roundploeg, kwam zeker op de duizend meter (1.19,4) beter uit. terwijl zijn scorde op de halve af stand (vierde in 39.7) ook alleszins aanvaardbaar was. De 'rest' won de wedstrijd. De eindstanden bij de dames en heren na de 500 en 1000 meter zijn Dames: 1 Visser (r.) 87.750 pnt., 2 Van Gennip (r.) 88.200; 3 Stam (r.) 88.400; 4 Haringa (r.) 88 750; 5 Limbach (r 89.800 Heren: 1 Van der Duim (f) 78.550 pnt.; 2 Uilkema (f.) 78 800, 3 Kuiper (f.) 79.100. 4 Vergeer (r.) 79.400. 5 Kramer (tl 80 450 De winnaar bij de heren Hein Vergeer in actie op de 500 meter DEVENTER Wie de IJsselcup wint, wacht een slecht seizoen. Zo denkt de nationale damestop er tenminste over. want het was in het verleden maar al te vaak zo. Al valt onmogelijk aan te nemen dat de Deventer ouverture zo'n funeste uitwerking heeft, Ria Visser is al wel zo bijgelovig dat ze zaterdag de trofee op het ijs liet staan voor coach Tjaart Kloosterboer. Die moest hem maar meenemen, zij wilde hem thuis in Almere in geen geval op de schoorsteenmantel. „Twee jaar geleden was ik ook eerste op de IJsselcup en toen werd het een seizoen van niks. Daarom wil ik hem niet thuis hebben", besliste Ria Visser, die misschien de komende maanden voor de schaarse Nederlandse successen kan zorgen op internationaal niveau. Visser heeft met bijzonder veel inspiratie de draad weer opgepakt nadat ze de afgelopen winter sterk was I gefinisht met een viertal nationale records in Inzeil. Tjaart Kloosterboer Ze heeft met enorm veel inzet 1 getraind en relatief is haar sprint beter geworden 1 Daarom is het niet verrassend dat ze nu heeft gewon nen" Voor de rest vond Kloosterboer het nauwelijks van belang wat zijn dames hadden gepresteerd. De training is nog in volle gang en er staat nog een zware week te wachten, alvorens zijn selectie naar een piek moet toegroeien om in de gewenste vorm te komen voor het WK in Deventer en de winterspelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9