Quiverings werken moeten óver drie jaar klaar zijn Novemberweer vol contrasten Provincie koopt werk van Gilberto Zorio niet aan Eerste kerstveiling van de fruittelers ZORGVULDIGE AFWEGING KOSTEN NODIG Joorstuderen Veren vervoerden veel minder auto's Piet Boelens exposeert in Kruispolderhaven AANDAG 5 DECEMBER 1983 PZC/streek jNT-MAARTENSDIJK In 1987 zullen de belangrijkste zuiveringstechnische werken in :land verwezenlijkt moeten zijn. Het zal voor de waterschappen, belast met de uitvoering de wet verontreiniging oppervlaktewateren, overigens nog wel een hele klus zijn om i te klaren in de komende, resterende jaren. In incidentele gevallen zal 1987 vooral om ™fchnische redenen ook niet worden gehaald. Elk waterschap zal in elk geval in eigen huis ntjn zorgvuldige afweging moeten maken met betrekking tot de kostenstijging en daarmee [paard gaande verhoging van de heffingen. uki® en ander blijkt- uit opmerkingen den bij het op peil houden van de dering kunnen brengen en dan slechts nb® K J. A. baron Collot d'Escury. waterkwaliteit. „Slechts omvangrijke voor maar delen van de provincie' >rt®ratter van de Zeeuwse water- en zeer ingrijpende werken binnen de De voorzitter van de ZWB meldde dat laltapsbond iZWB), tijdens de algeme- waterschappen zouden daarin veran- de waterschappen samen met het ikMvergadering m Sint-Maartensdijk. j stelde vast dat de waterschappen j waterkwaliteitsbeheerders in het felopen jaar, door onder meer een Hcht vergunningenbeleid en door [esteringen voor zuiveringstechni- he werken, verder hebben bijgedra- b aan de kwaliteitsverbetering van t oppervlaktewater. Collot merkte dat Zeeland als overwegend zilte gvincie altijd nadeel zal ondervin- 'ot van pagina 5) iele linie in absolute zin iets af, relatief gestegen. Het regio- il orgaan tekent hierbij aan dat ra (regionale) impulsen in deze hting een positieve uitwerking kun- hebben. ezuinigingen (aantal arbeidsplaatsen in de sec provinciaal bestuur hebben vastge steld dat het vertragen van de uitga ven voor nieuwe zuiveringstechnische werken slechts geringe financiële voordelen oplevert Vandaar dat voor het gereedkomen van de meeste zui veringstechnische werken 1987 zal worden aangehouden. Bezorgd toon de Collot zich over de grensoverschYij- dende verontreiniging van het opper vlaktewater. Muskusrat lg van de bezuinigingen door de ksoverheid. sterke afname onderging het ital leerlingen dat met een Ieer- sreenkomst werk vond in de con- mentgevoelige bedrijfstak auto- hniek. De bouw- en houtsector een gunstiger beleid te zien. Het *1 MIDDELBURG Het aantal tot en met oktober dit jaar door de Provin ciale Stoombootdiensten over de Westerschelde vervoerde passagiers blijft groter dan dat over dezelfde periode van vorig jaar, maar beneden het niveau van 1981. Het aantal ver voerde auto's is kleiner dan in beide voorgaande jaren. Ten opzichte van 1981 bedraagt het verschil zelfs ruim 110.000 auto's, waarvan het veer Vlis- singen Breskens met bijna 70.000 het grootste deel voor zich opeist. Alleen de maand oktober in ogen schouw genomen is het vervoer van het aantal passagiers gestegen ten opzichte van 1982, maar gedaald ten aanzien van 1981. Het aantal vervoer de auto's liep terug in vergelijking met beide voorgaande jaren. Hieron der volgen de gegevens betreffende het vervoer met de PSD per eind oktober, met. ter vergelijking de cijfers over 1981 en 1982: Hij wees onder meer op de verontrei niging van de Westerschelde en op de hinder van de muskusrat. De ZWB- voorzitter wist niet in hoeverre de Belgen dit schadelijk waterkonijn effectief bestrijden. Wel merkte hij op dat deze rat minder schade aan richt aan de zilte zeeweringen in de provincie. „In Zeeland is dan ook duidelijk sprake van grensgebieden en niet kwetsbare gebieden". Collot zei dat de ZWB bereid is een bijdrage te geven voor de nieuwe opzet van de bestrijding van muskusratten. rvoerde passagiers: een leerovereenkomst nam sterk Volgens het regionaal orgaan is met name een resultaat van de ig jaar in gang gezette activitei- door de stuurgroep leerlingbouw- atsen in Zeeland, t wordt met grote tevredenheid tgesteld dat de PZEM dit jaar een jot aantal leerlingen heeft aangeno- i 1 de mechanische techniek heeft groot aantal leerlingen gekozen r verder dagonderwijs. De grote t gerustheid en onzekerheid over de rkgelegenheid bij de Koninklijke jjj atschappij De Schelde in Vlissin- is hier voor een groot deel debet i. aldus het overzicht. Jan. t/m okt. Vliss.-Bresk Kruin.-Perkp. 1981 4.299.491 3.281.113 7.580.604 1982 4 190 952 3 132 102 7 323.054 1983 4240285 3 180 423 7 420.708 Vervoerde auto's: Aantallen: Vliss.-Bresk. Krum.-Perkp. 1981 1981 1.198.006 1982 1.176.464 1983 2.374.470 1982 1 156.310 1.149.670 2.305.980 1983 1 129.810 1 134.450 2.264.260 Hieronder volgt nog een overzicht over de maand oktober 1983. Aantal vervoerde passagiers: Vliss.-Bresk. Kruin.-Perkp. 1981 360988 322.100 683.088 1982 353 073 313.679 666.752 1983 355 805 316316 672.121 1981 107.387 125.480 232.867 105.219 121 361 226 580 1983 96.549 118 194 214 743 Inbraken in twee woningen in Terneuzen TERNEUZEN Zaterdagmiddag en -avond is op twee plaatsen in Terneu zen ingebroken, 's Middags werd, door het forceren van een achterdeur, inge broken in de woning van S. V. in de Emmalaan. Hoewel het hele huis werd doorzocht, wordt er mets vermist. Op dezelfde wijze werd ingebroken in de woning van J. W in de Juliana van Stolbergstraat Daar werd wat geld en -verschillende munten gestolen CDA-vrouwenberaad praat in Goes over zedelijkheidswetten GOES - Het CDA-vrouwenberaad Zeeland praat woensdag 7 december over de zedelijkheidswetgeving. Me vrouw V. Kort-van Hemel, staatsse cretaris van justitie, leidt het onder werp in. Het CDA-vrouwenberaad wil, tegelijk met de tweede kamer, een standpunt bepalen over dit onderwerp. De bij eenkomst wordt gehouden in de Prins van Oranje in Goes en begint om 19.30 uur De jarige Jan de Jonge met zijn 'nep-vrouw' op weg naar de ossewei. waar zijn vrienden hem 'in de aanbieding' deden. TERNEUZEN „Vandaag in de aanbieding, één vrijgezel, zo goed als nieuw. We gaan 'm vrijlaten, dus moeders pas op uw dochters", was het commentaar tijdens de rondrit (zaterdag) van vrijgezel Jan de Jonge, langs het winkelcentrum Zuidpolder in de Terneuzense componistenbuurt. Jan de Jonge wonend aan de Handellaan werd die dag door vrienden in 'de ossewei' gedaan. Om twee uur werd Jan. ter gelegenheid van zijn dertigste verjaar dag, met paard en wagen opgehaald en kreeg hij de sleutel van de ossewei en een niet al te knap ogende echtenote, in de handen gedrukt. Voorafgegaan door het'majorettenpeloton Showgirls', onder leiding van broer Piet de Jonge, reed men het slachtoffer naar de ossewei. zijn stamcafé in het gehucht Driewegen. „Dit moet voor Jan toch wel een stimulans zijn, om er nu eens echt werk van te gaan maken", merkte een van zijn vrienden op. Vrouwen die zich in de buurt van het zich met veel trompetgeschal voortbewegende gezel schap waagden, werden herhaaldelijk gewaarschuwd voor de jarige vrijgezel. Er was grote belangstelling voor Jan de Jonge, veel mensen stonden met hun fototoestel' in de aanslag langs de kant van de weg. OPEN DAG VOOR HET PUBLIEK )ES Ziekenhuis ue Bevelanden, 30-16.30 uur: uitzending Nomen scio; DDELBURG Gasthuis. 20.00- 30 uur: uitzending Rawa; 7SINGEN Bethesda-St. Jo- ziekenhuis. 20-21.30 uur: uitzen- Rawa. jMVOORSTELLINGEN ES Grand. 20 uur: Still of the ht, JLST De Koning van Engeland, 30 en 20 uur: Yam Yum op stelten, "r.; 20 uur: De illusionist, 12 jr.; 20 :Fame, a.l.20 uur: Frances, 16 jr.; Ledel, 20 uur: Het .egefwerk, 18 jr.; KNEUZEN Luxor. 20 uur: Yab ham op stelten. 18 jr.. uur Dark Crystal. 12 jr.; ISSINGEN Alhambra I. 20 t Bubblegum in het leger; lambra II. 20 uur: Sophie's choice: Piek, '21 uur: Eijanaka. ^TOONSTELLINGEN tUINISSE Hal gemeentehuis, 9- Gilberlo Zorio voor zijn 'Hommage' op hel Muntplein in Middelburg en 14-17 uur: 'Stille getuigen uit een verleden' (t/m 31/12); IMBURG Biologisch Museum, -17 uur: 'De natuur in Zeeland' en oemdijken in Zeeland'. ilLLE Landbouwmuseum, 10-12 13-17 uur: Oude landbouwwerktui- n. ÜNKENSZ AND De Stenge, 10-12 14-17 uur installatie 'The enclosu- Martin McNamara; ÏLST Galerie Van Geyt, 9-12 en 18 uur: 'Feest der kleine for- latjes' (werken diverse kunste- ars) Jliotheek: 'Oude en nieuwe stads- elden van Hulst' (t/m 14/12), DDELBURG Zeeuws Museum. 17 uur: 'Krabbels en kapitale teke- igen' tt'm 6/1); nbachtencentrum Demerary, 9-17 Diverse ambachten en exposi- T-SOUBURG Bibliotheek, 10-17.30 uur: werken van Trees Ver- igen (t/m 7/12); KNEUZEN 'Tierlantijn'. 14-18 poppen van Wopje van de Kamp Lies Bleeker (t/m 31/12); Schorre': werken van leerlingen Idenrustcollege; ISSINGEN Reptielenzoo 'Igua- 14-17.30 uur: Expositie levende itlelen, amfibieën en insekten. 'ENDIJKE Museum, 10-12 en 30-17 uur: 'Radio in oude en nieuwe (t/m 18/12). HULPCENTRA 4- en Midden-Zeeland Goes, tel 00-14444 took voor milieuklachten) :uwsch-Vlaanderen Alarmnummer 50-12200 (brandweer en ambulance), (fonische hulpdienst Zeeland, tel. 80-15551, dag en nacht bereikbaar r- hulpdienst Zeeland voor mensen in tel. 01180-38251, van 10.00-24.00 uur «ends van 20.00-24.00 uur. 'hting -Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 84-14645, dag en nacht bereikbaar. Wlandse Hartstichting, tel 070-614614. bereiken op kantoordagen van 9-17 uur. VLISSINGEN Gedeputeerde sta ten menen geen gevolg te kunnen geven aan het advies van de provin ciale aankoopcommissie voor beel dende kunst om de ruimtesculptuur 'Hommage a Brancusi' van de Ita liaanse kunstenaar Gilberto Zorio aan te kopen. Vanuit de commissie was betoogd dat het hier een werk van exemplarische waarde betreft, speciaal gemaakt voor het Muntplein van de Middel burgse Abdij. De commissie trad voor .de eerste maal in de nieuwe samen stelling - prof. Marinus Boezem. David van de Kop en dr. P. K. van Daalen - op. GS zijn van mening dat het geld dat beschikbaar is in de eersfe plaats gebruikt moet worden voor aankopen van werk van Zeeuwse of sterk met Zeeland verbonden kunstenaars. Het college treedt natuurlijk niet in beoor deling van het werk van Zorio en - daarmee - in de aard van het advies. Gilberlo Zorio maakte zijn 'Homma ge' aan de Roemeense beeldhouwer Constantin Brancusi ter gelegenheid van de kunstmanifestatie 'Forum' die tijdens de laatste herfstvakantie in Middelburg werd gehouden. Aan dit Forum-Skulptuur in en om de Abdij werkten verder mee Frangois Morrellet. Alice Aycock en Carel Vis- GOES De vier Zeeuwse fruitveilin gen. verenigd in de Centrale Tuin bouwveiling Zeeland (CVZi. gaan vol gende week voor het eerst een zoge naamde kerstveiling houden. Dat ge beurt m de gebouwen van de Veiling vereniging Zuid-Beveland 1WZB1 in Goes, Appels en peren, voor een groot deel speciaal verpakt, zullen dan aan de handelaren worden aangeboden Het bestuur van de CVZ heeft ook aan de consumenten gedacht. Eén dag voor de veiling is er een open dag, waarop iedereen kan komen kijken welk fruit er door de telers in Zeeland in de feestelijke decembermaand wordt aangeboden. Districtsraad CNV vergadert in Goes GOES De districtsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) vergadert donderdag 15 de cember in de Prins van Oranje in' Goes over de mogelijkheden van een verzoeningsgesprek tussen markt- bonden en ambtenarenbonden. Tijdens een bijeenkomst over de posi tie van minimumloners en uitkerings gerechtigden in november liepen de meningsverschillen in CNV-geiederen zo hoog op. dat enkele leden de zaal verlieten. De districtsraad denkt dat een gesprek in de vorm van een rechtszitting het meeste resultaat zal hebben. De vergadering begint om 19.30 uur. 'Terugkomweekend' VOS-cursisten in Aardenburg AARDENBURG - Vrijdag 16 en zater dag 17 december wordt in het Van Eeghenhuis in Aardenburg een zoge naamd VOS-terugkomweekend ge houden. Zo'n weekeinde is bedoeld voor vrou wen. die aan een VOS-cursus hebben deelgenomen. Hel. biedt de mogelijk heid de aandacht te richten op zaken, die tijdens of na de cursus zijn blijven 'liggen' en te bekijken of men zich met andere onderwerpen wil bezighou den. Het terugkomweekend is njdagmiddag 14.00 tot zaterdag 19 00 uur. CVZ-dlrecteur A. Dommisse en VVZB-voorzitter W. Vermué maken duidelijk dat het organiseren van de kerstveiling vooral gebeurt op ver zoek van de handel. Elders in het land blijkt het effect van kerstveilingen met aanbod van voornamelijk ver pakt kwaliteitsfruit al jaren een posi tieve bijdrage te leveren aan het 'pro moten' van het Nederlandse fruit bij de consument. Ook de prijsvorming op deze speciale veilingen geeft over het algemeen een bevredigend ver loop te zien. Vandaar dat de overkoe pelende Centraie Tuinbouwveiling Zeeland (samenwerking tussen veilin gen in Goes, Kapel ie, Krabbendijke en Terneuzen) na signalen vanuit de handel best een graantje mee wil pikken De kerstveiling wordt gehouden op donderdag 8 december om 11.00 uur Tot de woensdag ervoor om 11.00 uur kunnen telers fruit ervoor aanvoeren Op die dag kunnen belangstellenden tussen 13.00 en 17.00 uur., een kijkje komen nemen in de nieuwe bedrijfs hal van de VVZB aan de Goese Fruit- laan, Dommisse en Vermué verwach ten, afgaande op de overwegend posi tieve reacties van de telers, dat 200 tot 250 ton verpakt fruit zal wordei\aan gevoerd en zo'n 200 ton onverpakt fruit Het zorgvuldig verpakte fruit zit in een eenmalig te gebruiken krat (in twee lagen). De keuze uit verschillen de rassen zal groot zijn Zo komen er onder meer appels van de rassen Jonagold. Elstar. Karmijn. Golden Delicious, Rode Goudreinette en Winston en diverse pererassen. ZDASG vergadert in Vlissingen VLISSINGEN - De vergadering van het algemeen bestuur van de Zeeuwse Dag- en Avondscholengemeenschap (ZDASG) wordt woensdag 7 decem ber gehouden in het stadhuis van Vlissingen. Naast het huishoudelijke gedeelte wordt aandacht besteed aan de op handen zijnde bezuinigings maatregelen bij het dag en avondon derwijs en het bevorderen van de praktische samenwerking tussen de ZDASG en het avondonderwijs op Goeree en Overflakkee. De vergade ring begint om 15.30 uur. Surinaamse en Antilliaanse vrouwendag MIDDELBURG De stichting Wel zijnswerk Surinamers en Antillianen in Zeeland houdt zondag 11 decem ber een Surinaamse en Antilliaanse vrouwendag. Dat gebeurt in Britan nia te Vlissingen, tussen 12 en 18 uur. Behalve het geven van informatie vermeldt het programma een opvoe ring van een toneelstuk. De toneel groep Djompa Abra speelt 'Mi Mama' Cursus cafébedrijf in vier plaatsen VLISSINGEN - De onderwijsinstel ling Eurodidakt uit Voorschoten be gint met een cursus cafébedrijf in Middelburg. Oostburg. Hulst en Zie- rikzee. De cursus, die de laatste week van februari begint, wordt gegeven in de Klarenbeek LTS in Middelburg, in de openbare lagere school in Oost burg en in Hulst en in het 'Huis van Nassau' in Zierlkzee. Inlichtingen: Eu rodidakt, Churchillweg 2, Voorscho ten. KRLTSPOLDERHAVEN Honderden belangstellenden bezochten zaterdag en zondag een expositie van litho's in cafe 'Den Burlman' in Kruispolderha- vcn van de Antwerpse kunstschilder Piet Boelens. De tentoongestelde werken hebben den 'kruistochten' door het Zeeuws vooral de omgeving van Kruispolder- Vlaamse landschap. Centraal ln zijn haven en het naburige Paal tot onder- ^erk staan de oude haventjes van Kruispolderhaven en Paal De exposi- werp De kunstschilder, die een zo- lie is wt 3, januari. (VrJdag merverblijf heeft in Kruispolderha- vanaf 14.00 uur, zaterdag vanaf 12.00 ven. onderneemt in de zomermaan- uur. en zondag vanaf 11.00 uur.) iVan een medewerker) VLISSINGEN Gemiddeld was de afgelopen maand november aan de zachte kant; de hoeveelheid neerslag was iets onder, het aantal uren zon neschijn iets boven normaal. Maar gemiddelden zeggen niet altijd iets. Naast een periode met zacht weer kwam matige vorst voor en naast erg rustig uitzonderlijk zwaar storm weer. Zacht weer in november is niet uitzonderlijk; meestal gaat dat ge paard met regen en veel wind. De eerste decade van november 1983 leverde ons een groot aantal zachte. zonnige dagen. Zo steeg op 8 novem ber de temperatuur in Kapellebrug nog tot 18 9 graden. In de tweede decade kwam het enkele nachten tot vorst. De minima varieerden van -2.7 graden in Vlissingen tot -9 3 graden in Kapellebrug (15 novemben De ge middelde temperatuur in Oost-Sou burg kwam uit op 7.6 graden tegen 7.0 graden normaal. De eerste veertien dagen van de maand brachten vrijwel geen regen. Grote hoeveelheden vielen tijdens het stormweer op 26 en 27 november. In Oost-Souburg werd zeventig mm ge meten tegen 77 mm normaal. Het uvci yiou. uuci hiel ven (52 mm) viel In het laatste weekeinde van de maand In Vlissingen en Ritthem werd 63. in Zierikzee 57. in Kapellebrug 55, in Serooskerke iWi 57 en in "s-Heeren- hoek 58 mm gemeten. In totaal regen de het 43 uur tegen 63 uur normaal. De zon scheen in Vlissingen 5a uur tegen 56 uur normaal. Er kwamen acht (normaal tien) zonloze dagen voor. Nadat het 3,5 week bijzonder rustig weer was geweest, veroorzaakte een zeer diepe depressie een zware storm in de ochtenduren van 27 no vember. De luchtdruk in het noorden en midden van liet land daalde tot een record-lage waarde. In De Bilt werd 963 millibar gemeten, een waarde die daar sinds het begin van de observa ties in 1848 nooit eerder was gemeten Op Terschelling daalde de barometer tot 953. in Vlissingen tot 970 millibar. De zwaartse windstoten kwamen echter in Zeeland voor. Do windme ter van het KNMI-station schoot rond hall' vier uit tot 78 knopen (145 kilo meter per uur), een uitzonderlijk ho ge waarde. In Cadzand werd enige lijd een gemiddelde van elf Beaufort gemeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7