zeeland: flatbewoners Terneuzen na brand 'in de troep' Technische scholieren willen verder studeren b Molen van Serooskerke blijft (toch) behouden IJzendijke helpt Polen Slachting onder drachtige schapen SCHOONMAAKBEURT BLEEF UIT Koe sterker dan auto VERPLAATSING WORDT VOORBEREID OPTREDEN 'NACHTEGALEN' gfc» RAPPORT: TENDENS ZET DOOR ar de roetschade, bleef en ook daar- waren de bewoners, die na het jreken van de brand in een flatwo- gop de benedenverdieping door de ndweer met een hoogwerker waren tijd, erg boos. Een van hen: „Je gt dat je eigen flat aan kant is, ar als je dan één stap buiten zet, 1 je midden in de troep. Wij vinden vreemd dat die zaak op z'n beloop gelaten. Die nacht van de brand >ben we het ook al niet zo plezierig ad - koud, bijna zonder kleren op balkon is geen pretje - en als je niemand van de woningbouwver- ging ziet, de dagen erna, dan is dat rot". Mewerkers van de bouwvereni- n? beperkten zich vrijdag tot het a aatsen van een 'nooddeur' in de ?sftwoning, waar de brand uitbrak. I protesten van de bewoners werd avonds dus ook de verlichting nog irsteld. Maar de schoonmaakbeurt ktf uit. joratter Janse zondag, gecomron- erd met de boze reacties van de twoners: „Het klopt inderdaad niet ai die reparaties zo lang op zich ebben laten wachten. De man, die 'Oiarroor verantwoordelijk is, wordt is<an ook op het matje geroepen. En arjrder zullen we ervoor zorgen dat die tómmel zo snel mogelijk wordt opge- \ooddeur tiEEDE De personenauto van L. iaK. H. uit Sint Laureins (Bi is Zaterdagmiddag omstreeks half- geheel vernield toen deze in botsing kwam met een koe, ei gendom van A. T. uit Eede. De aanrijding deed zich voor op de Ie Brieversioeg in Eede. De koe, die 'mitgebroken was, raakte licht aan de poten. De trappenhal in het Temeuzense flatgebouw Gewonde en grote schade bij ongeluk in Sas van Gent SAS VAN GENT - Bij een ongeluk zaterdagochtend op de kruising Rijksweg N-252-Stationsstraat in Sas van Gent is de bestuurder van een personenauto, W. L. C. uit Sas van Gent gewond geraakt. De man wilde vanaf een parkeer plaats de Rijksweg oversteken en de Stationsstraat inrijden. Hij werd ver blind door de zon en merkte daardoor de vrachtwagencombinatie bestuurd door J. L. B. uit Hoek niet op. Een botsing kon niet worden voorkomen. C. raakte bekneld in zijn voertuig en moest door de brandweer worden be vrijd. Hij moest met onder meer ge broken ribben per ambulance naar het Elisabeth-ziekenhuis in Sluiskil worden overgebracht. De auto van C. werd vernield. Tevens moesten enkele verkeersborden, een lichtmast en een ruit van een woning er bij het ongeluk aan geloven. Steen door ruit van restaurant in Temeuzen TERNEUZEN In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben onbeken den een grote spiegelruit van een restaurant in de Nieuwstraat in de Terneuzense binnenstad aan digge len gegooid. Dat werd zaterdagmorgen omstreeks zeven uur ontdekt. De ruit kost dui zend gulden. De politie heeft de zaak in onderzoek. "onge winkeldieven sjepakt in Temeuzen ERNEUZEN Een oplettende voor zorgde er zaterdagmiddag gfde Noordstraat in Terneuzen voor eiit- de diefstal van twee truien al na in paar minuten was opgelost. De itfertienjarige T. van D. uit Axel en de ïMenjarige E. G. uit Hoek gingen -in de haal met ieder een trui, die ze nfeegristen van een rek in een waren- ais in die straat. Totale waarde: 100 tjtfden. De twee werden door de poli- ié gehoord, die proces-verbaal op raakte. ZEEUWSE Verlof In bestuurlijke kringen in dit gewest is ondanks zwaaruhch tige zaken nog plaats voor een kwinkslag en voor wat wel gossip wordt genoemd Laatst nog. tijdens een bijeen- komst van Zeeuws Vlaaense burgemeesters. Dit keer gin 9en collegae van buiten de provincie over de tong. Onder ken de burgemeester van Beerta U weet waarover wij spreken: drie maanden zwan- I gerschapsverlof. als eerste f burgemeester in dit tand De eerste burger van Temeuzen, voor wie, naar wordt gefluis terd, men reeds lang geleden ophield passende colbertjes te zoeken, kon enige afgunst niet verhullen. .Pie vrouw, alleen een dikke buik en hup, drie maanden »ri). En ik ho maar VEERE Het ziet er naar uit, toekomstige bouwterrein was ver- meente dat niet nodig heeft voor dat - na de mislukte gemeen- huurd aan i'uitervereniging De Gouwe woningbouw. teliike murine- een naar iaar ?eye(r^D,.?,h^Ur*s opgezegd en men De raad van Veere behandelt het teiijKe poging een paai jaar kan tijdelijk de beschikking krijgen voorstel in de vergadering van geleden - de vervallen molen °ver een stuk grond aan het Smids- woensdag 14 december, om half acht' van Serooskerke op Walche- l"Be Swoosnerke. dc ge- .avond,. toch verplaatst wordt en daardoor behouden kan blij ven. De molen is intussen aangekocht door Vestingpoort bv te Middelburg en het is de bedoeling, dat ze wordt ver plaatst naar een stuk grond enkele honderden meters noord-oostelijker langs de Vrouwenpolderseweg, tegen over de Kadetweg. Dat blijkt uit voorstellen van b en w van Veere aan de gemeenteraad; opzet is dat de molen na restauratie weer in gebruik wordt gesteld en dat er een woonhuis met garage en schuur wordt bijge bouwd. Het Veerse college toont zich „bijzon der blij" met dit particulier initiatief, waardoor het „toch mogelijk wordt de molen voor de gemeenschap te behou den." De planning is, dat in februari volgend jaar met de werkzaamheden wordt begonnen. B en w van Veere zijn, op verzoek van Vestingpoort bv, bereid de voor verplaatsing gekochte grond te verkopen (ruim 0,7 ha voor bijna 25 mille; men wil ook de her bouw daar mogelijk maken door een ontheffingsprocedure toe te passen (artikel 9. wet ruimtelijke ordening). En het college is bereid zoveel moge lijk te helpen om subsidies te krijgen voor de restauratie. Daarbij wordt gedacht aan bijdragen voor de werk gelegenheid, een leerlingbouwplaats, de Vereniging de Hollandse Molen, het Prins Bernhardfonds en monu mentensubsidies. Het college van Veere vindt, dat het plan zo snel mogelijk moet worden uitgevoerd, gezien de slechte staat waarin de molen zich bevindt. Het De - vervallen molen in Serooskerke Daags na het concert in IJzendijke waren de Poolse Nachtegalen te zien tijdens het TROS-Unicef Festival, dat gisteravond op de televisie werd uitgezonden. IJZENDIJKE In IJzendijke, waar het Poolse jon genskoor 'De Poolse Nachtegalen' zaterdagavond een concert gaf is een spontane inzamelingsactie gehou den. Inwoners konden in het jeugdgebouw van IJzen dijke koffie en thee afgeven, artikelen die in Polen zeer schaars zijn. Volgens mede-organisator Jan Scheele was de opbrengst „boven verwachting". De belangstelling voor het optreden van het beroemde jongenskoor in de katholieke kerk van IJzendijke was zeer matig. 330 mensen woonden het optreden bij. Voor de pauze zong het 62 leden tellende koor. onder leiding van prof Jerzy Kurczewski, onder meer het Ave Verum van Mozart en een moderne uitvoering van het Stabat Mater, Na de pauze lag het accent op kerstliederen. Het koor werd aan het orgel begeleid door Bernard Biegon. Na afloop waren er bloemen voor de dirigent en een roos voor het jongste koorlid. Het optreden was een gezamenlijk initiatief van de gemeenten Aardenburg, Oostburg en Sluis. JHAANDAG 5 DECEMBER 1983 ed* PAGINA 5 S'T-JANSTEEN De groep Hulst van de rijkspolitie en schaapsherder fons Verkruyssen uit de Hellestraat (B) zijn er nog niet achter gekomen wie rag vage heeft aangericht in een wei met ongeveer zeventig schapen bij yarsstraat te Sint-Jansteen. Daarbij werden in totaal acht drachtige tiapen doodgebeten en acht gewond. Eigenaar Verkruyssen denkt dat de bapen door een hond om het leven zijn gebracht. Ook de politie denkt in die ig Ming- fgjgin vorige week werden al zes schapen doodgebeten. De schaapsherder ging ligdag later een kijkje nemen. Alles bleek toen rustig te zijn: de 'dader' was niet geweest. Toen hij echter in de avonduren opnieuw controleerde had de onbekende weer toegeslagen: twee dode schapen. Verkruyssen nam toen zelf een initiatief en liet twee dode schapen in het weiland achter. Bij het weiland hield hij de wacht. Een hele nacht posten werd echter niet beloond. Om een verdere slachting te voorkomen heeft de heer Verkruyssen zijn kudde toen naar huis gehaald. Omdat de doodgebeten schapen allemaal drachtig waren bedraagt de schade vele duizenden guldens. Daarnaast is het nog maar de vraag of de gewonde schapen, die door het gebeurde ✓an streek zijn, hun lam niet te vroeg zullen werpen. In IJzendijke werd zaterdag in het jeugdgebouw een spontane inzamelingsactie gehouden voor het Poolse jongenskoor, dat later op de avond een optreden verzorgde. GOES Het aantal eindklasleerlin- baar beroepsonderwijs (kmboi. De wezèn: behoefte aan meer dagonder- gen van het lager technisch onder- Ito'er bleef of wel een extra leerjaar op wijs, traag herstel van de arbeids wijs (Ito) en mavo in Zeeland geeft de dezelfde school of koos voor mbo of markt of arbeidsdeelmarkt en finan- laatste jaren een groeiende tendens kmbo. cièle aspecten, zoals het vervallen van te zien. Het lager huishoudelijk- en Bij het lhno bleef het aantal leerlingen recht op rww voor zestien- en zeven- nijverheidsonderwijs (lhno), lager dat voor verder dagonderwijs gekozen tienjarigen. economisch en administratief onder- heeft stabiel. Het aantal schoolverla- Het aantal leerlingen dat met een wijs (leao), lagere detailhandels- Iers dat dit jaar uiteindelijk voor leerovereenkomst op de arbeidsmarkt school (Ids) en lagere administratie- verder dagonderwijs heeft gekozen werk heeft gevonden nam over de ve school (las) vertoont voor wat daalde. Als redenen hiervoor noemt betreft de eindklasbezetling een ze- het regionaal orgaan voor het leerling- Slot zie pagina 7 kol. li kere stabiliteit. De reeds enkele jaren geleden ingezette tendens dat leerlin- gen van het lager beroepsonderwijs voor verder dagonderwijs heeft ook Motorrijder zwaar gewond dit jaar verder doorgezet. Een en ander blijkt uit het zaterdag ZIERIKZEE De negentienjarige Zierikzeeénaar P. U. is zondagavond bij verschenen overzicht Bestemming een eenzijdig verkeersongeluk in zijn woonplaats zeer ernstig gewond eindklasleerlïngen schooljaar 1982 geraakt. 1983 van het lbo en mavo in Zeeland'. Hij reed op een motor over de Nieuwe Haven. Op het moment dat hij rechtsaf Uit dit overzicht, opgesteld door het wilde slaan om de Zuidhavenpoort te passeren botste hij tegen de poortmuur. regionaal orgaan voor het leerlingwe- Volgens een politiewoordvoerder gebeurde dat vermoedelijk met hoge snel- zen in Zeeland, blijkt verder dat bij de heid Het slachtoffer werd in zorgwekkende toestand naar het Rode Kruiszie- mavo-schoolverlaters de keuze vooral kenhuis overgebracht, en is vandaar ir de loop van de avond naar het was gericlic op havo, middelbaar be- Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam vervoerd. De motorfiets is zwaar beschadigd, roepsonderwvs imbo) en kort middel- ERNEUZEN Bewoners van een aantal flatwoningen aan het Magnoliaplein in Terneuzen ebben vrijdagavond furieus gereageerd toen de Woningbouwvereniging 'Terneuzen', naar d on mening, in gebreke bleef en een trappenhal, aangetast door rookschade, niet snel genoeg opknapte. De bewonerscommissie van de 'bomen- en bloemenbuurt' werd met succes igeschakeld; leden van die commissie kwamen poolshoogte nemen en alarmeerden direct porzitter A. Janse van de bouwvereniging. tussenkomst van Janse werd vrij- ruimd. Omdat de mensen van de we die schoonmaakbeurt uitbesteed, -igsavonds nog de verlichting in de woningbouwvereniging zelf tot over Ik neem aan dat er nu zo snel mogelijk ïgetaste trappenhal gerepareerd, hun oren in het werk zitten, hebben aan begonnen wordt". Overigens heeft de politie het onder zoek naar het ontstaan van de brand, donderdagochtend omstreeks half drie, nog niet afgerond. De brand ontstond in het halletje van de flat van de alleenstaande O. K„ die een uur eerder ook al problemen met vuur had gehad in de woonkamer. Toen bleef het bij wat schroeiplekken. Om dat na de tweede, veel hevigere brand benzine werd geroken, sloten deskun digen opzet niet uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5