PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT vliegtuigen VS in .Libanon neergehaald EUROPESE TOP WIL VEEL MINDER MELK Opnieuw arrestatie in de zaak ontvoering Heineken-Doderer kleintjes NA 92 JAAR TERUG IN MUSEUM Arafat klaar Bokassa in Parijs MARINIERS ONDER VUUR: 8 DODEN WARM ONTHAAL Landbouw verslindt teveel geld vandaag voor vertrek Ria wint me t overmacht Minder koud |£ersi nog zon, in de loop van de y middag van het noordwesten uit toe nemende bewolking, mogelijk gevolgd Idoor wat regen. Middagtemperatuur Iran 4 tot 8 graden. Krachtige wind: 6. B6e jaargang no. 285 laandag 5 december 1983 allii/SS£L iDPAi Het museum voor schone kunsten in Rijssel in Noord- De tekening bleek in 1954 op wettige wijze in Zwitserland voor ^-mnkrijk heeft zijn in het jaar 1891 gestolen tekening van Manet, 'vrouwekop' 7.000 gulden in handen van een Argentijn te zijn gekomen. ld-h/<7. Een groep kunstminnaars kocht het ontdekte werk op een veiling in een Met het oog op de bijzondere geschiedenis van het kunstwerk wt ■inmstgalerij in New York uit eigen middelen aan om het weer een plaats te met 30.000 gulden genoegen te nemen ofschoon hij aanvankelijk 9 patken in het museum in Rijssel. wilde hebben. s hij bereid K000 gulden iVan onze correspondent IEIROET Acht Amerikaanse mariniers zijn gesneuveld en twee gewond tijdens zware jeschietingen die Syrische eenheden gisteravond uitvoerden op het Amerikaanse kamp op de jiternationale luchthaven van Beiroet. De gevechten braken uit enige uren nadat Syrisch óchtdoelgeschut twee Amerikaanse straaljagers die een luchtaanval uitvoerden op Syrische tellingen in de bergen ten oosten van Beiroet neer had gehaald. Een van de Amerikaanse liloten kwam daarbij om het leven, een andere vlieger werd door de Syriërs gevangen «nomen. Éj het vallen van de avond kwamen e Amerikaanse mariniers op de pthaven van Beiroet onder steeds raarder vuur te staan. Daarop werd e hulp ingeroepen van de Ameri- aanse vloot die voor de kust van leiroet ligt. Het was de eerste keer at de Amerikanen een luchtaanval [voerden op Syrische stellingen en vloot inschakelden bij het bescher- en van de Amerikaanse mariniers de luchthaven van Beiroet, nds de bomaanslag tegen het hoofd- fartier van Amerikaanse mariniers, weken geleden, toen 239 Amerika- n om het leven kwamen, heeft de Amerikaanse politiek in het Midden- Oosten zich steeds feller tegen Syrië gericht. Washington, dat duidelijk Syrië voor de aanslag verantwoordelijk achtte, heeft herhaaldelijk gewaarschuwd dat een actie zou overwegen te nemen als de Syrische politiek in Libanon niet gewijzigd wordt en na afloop van de besprekingen tussen president Reagan en de Israëlische premier Sja- mir werd vorige week in klare taal Syrië omschreven als de „vijand". Gisteren werd als reden voor het Amerikaanse optreden gegeven het feit dat zaterdag Amerikaanse ver kenningsvliegtuigen door de Syriërs waren beschoten. De bombardemen ten van gisteren waren dan ook met name gericht, volgens een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van defensie, op Syrisch luchtdoelge schut. In totaal namen 24 straaljagers van de Amerikaanse marine, opere rend vanaf vliegdekschepen die voor de Libanese kust liggen, aan de actie deel. President Ronald Reagan heeft zon dag verklaard dat de Verenigde Sta ten geen confrontatie willen met Sy rié, ondanks de Amerikaanse lucht aanval op Syrische stellingen in Liba non. Maar de VS zulen vergeldingsac ties blijven ondernemen als hun strijdkrachten worden aangevallen Alhoewel de Syriërs beweren dat zij drie toestellen hebben neergeschoten, is tot nu toe slechts het verlies van twee straaljagers in Washington be vestigd. Een van de straaljagers, van het type Corsair-2, stortte neer op een huis bij de havenstad Jouneh, 15 kilometer ten noorden van Beiroet De ravage was groot, maar niemand werd gedood. De piloot van het toe stel zag op tijd kans zich met zijn parachute in veiligheid te brengen ondanks het feit dat hij in een arm geraakt was. Hij belandde in zee en werd opgepikt door een patrouille boot van de Libanese marine. De bemanning van de andere straalja ger. een Intruder met twee man aan (Slot zie pagina 4 kol. 6) Al V ATHENE Enkele honderden demonstranten stonden buiten het vliegveld van Athene te wachten op de aankomst van de Europese leiders. Zij droegen spandoeken met leuzen tegen de kernbewapening. TRIPOLI/NEW YORK (RTR, AFP) PLO-leider Yasser Arafat heeft zaterdag een be gin gemaakt met voorberei dingen voor de evacuatie met zijn 4.000 strijders uit de Noordlibanese havenstad Tri poli, zo zei zijn woordvoerder Ahmed Abdel-Rahman. Secretaris-generaal Javier Pe rez de Quellar van de Verenig de Naties maakte zaterdag be kend dat de Veiligheidsraad eenstemmig heeft besloten dat Arafat-getrouwe Palestijnen Tripoli kunnen verlaten onder bescherming van de vlag van de VN. Arafat wilde VN-be- scherming buiten Libanon vanwege een blokkade van Tripoli door de Israëlische ma rine. De reden om toestem ming te geven voor gebruik van de VN-vlag is zuiver hu manitair zo zei De Quellar. De VN-vlag zal wapperen naast die van de landen waartoe evacuatieschepen behoren en, in Libanese territoritale wate ren, die van Libanon. Waar schijnlijk zullen vijf schepen de ongeveer 3000 gewapende Palestijnen, bij wie nog een 1000 militieleden komen, eva cueren. De Palestijnen mogen alleen hun persoonlijke wapen meevoeren en hun bestem ming zal waarschijnlijk Tunis en Aden zijn, aldus de secreta ris-generaal. Ook zaterdag nog werd er hevig geschoten in Tripoli tussen aanhangers en tegenstanders van Arafat. Bij gevechten zondag tussen dru- zische en christelijke milities in het kustgebied en de bergen ten zuiden van Beiroet is zon dag een onbekend aantal bur gers gedood, zo meldden ra diozenders en burgers. Yasser Arafat Treinen De sporwegbonden zetten een punt achter de acties. Na zeven weken zeggen de bonden de slag voor '84 te hebben verloren: „Wij houden ons kruit droog voor '85 en '86'. (PAGINA 3) Houtman trefzeker Peter Houtman werd zondag in de Kuip hartstochtelijk toegejuicht De Feyenoordspits scoorde in de tweede helft tegen Willem II een onvervalste hattrick. (pAGmA gj Na de brand Bewoners van een aantal flats in Temeuzen zijn allerminst tevreden over de woningbouwvereniging 'Temeuzen'. Nadat donderdag brand uitbrak iti een van de flat woningen, bleef de bouwvereni ging in gebreke bij het herstel van de schade, zo vinden de verbolgen huurders. (PAGINA 5) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13, 15 en 16. Schaatster Ria Visser heeft tijdens de IJsselcup opnieuw bewezen wat al enigzins bekend was: zij is de enige kandidate met mogelijkheden voor een goede klassering tijdens de Olympische winterspelen volgens jaar februari. Ze won zowel bij de IJsselcup in Deventer als in de wedstrijd Friesland - rest van Nederland het algemeen klassement met grote overmacht Bij de heren won Vergeer in Deventer. Van der Duim in Heerenveen. (PAGINA 9) AMSTERDAM (GPD) In de zaak Ilcineken heeft de Amsterdamse poli tie dit weekeinde de 31-jarige me vrouw A. van S. aangehouden. Zij is de vriendin van een van de nog drie voortvluchtige hoofdverdachten. Vijf vrouwen die woensdagochtend werden gearresteerd zijn zaterdag en zondag vrijgelaten. Er zitten nu nog zes mannen en een vrouw vast van de in totaal 26 mensen die werden aan gehouden in verband met de ontvoe ring van bierbrouwer Alfred Heine- ken en zijn chauffeur Ab Doderer. De zondag gearresteerde vrouw leeft samen met de de 34-jarige R.G., die afgelopen woensdagavond op Schip hol werd opgepakt toen hij via Lon den terugkeerde uit Spanje. G. wordt door de politie als een van de hoofd verdachten aangemerkt. In het Spaanse Fuengirola bezit hij een tweede huis. Zijn vriendin die zondag door de politie in Amsterdam op een adres bij kennissen kon worden inge rekend werd al sinds de ontknoping van de ontvoering gezocht. ..We heb ben bepaalde verdenkingen tegen haar", aldus een woordvoerder van de politie lie t vermoeden bestaat dat de drie nog voortvluchtige ontvoerders in Spanje verblijven Amsterdamse re chercheurs hebben de afgelopen da gen in samenwerking met hun Spaan se collega's de villa v^n G. doorzocht Resultaten van dat onderzoek waren gisteravond nog niet bekend. De Spaanse televisie toonde vrijdag avond de foto's van de drie gezochte Nederlanders. Zes verdachten zijn zaterdag voorge leid aan de officier van justitie. Hel zestal wordt tot de harde kern van de ontvoerdersgroep gerekend Onder hen bevinden zich onder andere de eigenenaar en directeur van het tim merbedrijf waar Heineken en Doderer drie weken hebben vast gezeten Ook de jongeman die de ontvoerden het eten bracht en diens vader behoren tot de overgebleven verdachten. Het aandeel in de ontvoeringszaak van de twee andere mannen is nog niet ge heel duidelijk. Evenmin is bekend welke vijf personen nu precies de ontvoering van Heinenen en Doderer op 9 november uitvoerden. De op de luchthaven van Amsterdam aange houden G. zat daar vrijwel zeker niet K bij omdat hij volgens de politie over g sluitende alibi's beschikt voor de tijd stippen dat de mensenroof plaats vond Het ziet er volgens de Amsterdamse politie niet naar uit dat op korte termijn nog meer verdachten zullen worden vrijgelaten. De harde groep is overgebleven". C aldus een politiewoordvoerder. Er is een duidelijke verklaring voor het t feit dat de afgelopen dagen 19 men- sen wegens gebrek aan bewijs moes- t ten worden heengezonden. „Bij de invallen die woensdag werden ge daan op diverse adressen was voor ons iedereen verdachte. Daarom heb- (Slot zie pagina 4 kol. 5) (Van onze correspondent) een ^wartje inplaats van 75 cent op brengen. ATHENE Nederland moet zijn melkproduktie fors inkrimpen om, met andere Europese Nederland is, zo bleek uit mededelin landen, een eind te maken aan de geldverslindende Europese zuiveloverschotten. Premier dukiehjk iSltfom^aan duTproduk- Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) hebben die boodschap zondag op de tiebeperking mee te werken maar eerste dag van de Europese topconferentie in Athene duidelijk te horen gekregen. heeft ,er s1"01* moeice mee als een aantal andere landen dat niet of De top moet oplossingen zien te vin- de grote zuiveloverschotten Momen- naar zo n 98 a 100 miljoen ton moeten slechts gedeeltelijk doet. In dat geval den voor de grote financiële proble- teel is al 800.000 ton onverkoopbare worden teruggeschroefd Per land en zou narr>elijk de last veel zwaarder men die Europa al jarenlang in hun boteren 1.2 miljoen ton magere melk- per boer zou een produktieplafond worden voor de landen die overblij- greep houden. Lukt dat niet dan poeder in de pakhuizen opgeslagen, worden ingevoerd Iedere liter melk X,en dreigt Europa in 1984 gewoon failliet De totale Europese melkproduktie is die meer wordt geproduceerd, zou Tot nu hebben echter Ierland, te gaan. Centraal in de discussie staan dit jaar zo'n 103 miljoen ton. die zou door een speciale superheffing slechts (Slot Zie pagina 4 kol. 4) Een Amerikaanse piloot wordt liggend in een vrachtwagen omringd door Libanese burgers. PARIJS (Reuter) De verdreven dictator van de Centraalafrikaanse Republiek Jean-Bedel Bokassa is zondag onverwachts in Parijs aange komen na te zijn uitgewezen uit Ivoorkust, waar hij in ballingschap leefde. Dit heeft het Franse ministe rie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Het besluit om Bokassa uit te wijzen is volgens het ministerie genomen door de president van Ivoorkust Felix Houphouet-Boigny. waarschijnlijk omdat de ex-keizer geprobeerd heeft terug te keren naar de Centraalafri kaanse Republiek. Bokassa leefde als balling in Ivoorkust sinds hij in 1979 (Slot zie pagina 4 kol. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1