Burgemeester Wolters wil snel steun Gieterij Zes kaarten voor de prijs van één postzegel. BON Achttien maanden voor! reeks van misdrijven Waterstaatpioniers dragen hun kennis uit AFSCHEID P. DRIESPRONG ALS HONDENINSTRUCTEUR PZC/ provincie SEOZ MOET OVER DE BRUG KOMEN Geen gevaar voetgangers bij veerboot TBR en vijftien maanden voor poging tot doodslag REMOVOS K Jaar gevangenisstraf voor schietpartij Middelburg ZATERDAG 3 DECEMBER 1983 MIDDELBURG - Het Middelburgse raadslid L. A Kodde ifractievoorzitter SGP/RPF'GPVheeft vrijdag een bioscoopbon gewonnen en daarvoor in de plaats een kerstster /plant) in ontvangst genomen. Die kreeg hij uil handen van mevrouw M. van Colmjon-van der Mark, na winnaar geworden te zijn van een prijsvraag die verband hield met het ontbreken van een bioscoop in de hoofdstad van de provincie Mevrouw Van Colmjon had hierover afgelopen maandag tijdens de eerste ronde van de algemene beschouwingen nog haar leedivezen uitgesproken, in tegenstelling tot woordvoerders van de fractie SGP-plus die willen dat er geen nieuwe bioscoop komt en ook niet instemmen met pogingen van b en w in die richting. Het socialistische raadslid zei maandag onder meer „Want een hoofdstad van een provincie zonder bioscoop is hetzelfde als eenHet raadslid dat op de meest originele wijze deze zin afmaakte zou een bioscoopbon krijgen. De heer Kodde kwam met de aanvulling 'is hetzelfde als een dampkring zonder vervuiling'. Mevrouw Van Colmjon beloonde deze met de bon. ook al was ze hel pertinent oneens met de SGP'er. Vanwege het feit dat een bioscoopbon in de Zeeuwse hoofdstad niet te krijgen is (wel in Vlissingem had ze er nog geen aangeschaft. Vanwege de principiële afwijzing van bioscoopbe zoek door Kodde zocht ze naar een alternatief Dat prijkte vrijdagavond in de vorm van een bloeiende kertsster op de tafel van de SGP'er De suggesties van wethouder van cultuur G. B Schoenmakers ('t is geen gezicht'i en die. van D'66-raadslid W. Ovaa ('t is als een keizer zonder kleren') vielen niet in de prijzen. Wethouder van financien A. Bergshoeff sprak van 'goklust' bij de staakundig- gereformeerde politicus. Deze verklaarde echter de bedoeling te hebben zoveel mogelijk bioscoopplaatsen onbezet te krijgen. MIDDELBURG - De handelwijze van de Stichting Economische Ontwikkeling Zeeland (SEOZ) werkt sterk in het nadeel van de Gieterij in Middelburg. De SEOZ moet daarom snel over de brug komen met de vier tot vijf miljoen gulden die ze de Gieterij heeft toegezegd. Het is in strijd met de uitgangspunten van de SEOZ. om met het overmaken van dit bedrag te wachten op de verkoop van de gebouwen van de Gieterij. Burgemeester drs P A. Wolters van Middelburg liet zich vrijdagavond in deze zin uit tijdens de derde aan de begroting voor '84 gewijde raadsver gadering in Middelburg. Uitvoerig ging de burgemeester daarbij in op de ontwikkelingen van de Gieterij, die -zoals gemeld- in een uiterst zorgwek kende positie verkeert. Naast de pro blemen rond de liquide middelen kampt de Gieterij met een groot ge brek aan orders. Met betrekking tot de SEOZ doen zich momenteel tegelijkertijd drie ver schillende ontwikkelingen voor. Aller eerst het hierboven geschetste pro bleem. dat de Gieterij in ernstige moeilijkheden verkeert, maar de SEOZ nog geen steungelden beschik baar wil stellen. Op de tweede plaats speelt de intentieverklaring van het SEOZ- bestuur, dat de gemeente Mid delburg 'schadeloos' wordt gesteld als de Gieterij failliet zou worden ver klaard Dit heeft te maken met het feit. dat de gemeente Middelburg ga rant staat voor een lening van 450.000 gulden Die iö ten behoeve van de Gieterij aangegaan, om de salarissen van het personeel in. het afgelopen jaar twee maanden lang te kunnen betalen. Mocht het met de Gieterij zijn afgelopen, zou de gemeente voor deze lening opdraaien De SEOZ heeft nu verklaard, dat zy in dat geval de aflossing van de rente op zich zal nemen. Zoals bekend is de SEOZ in het leven geroepen om de KMS in Vlissingen én de dochterbedrijven in Middelburg, Terneuzen en Goes te hulp te komen Dat was nodig omdat die bedrijven toen nog deel uitmaak ten van het RSV-concern, dat aan de grond zat. De SEOZ beschikt over de miljoenenreserves van de PZEM. Op de derde plaats doet zich een meningsverschil voor over de verbre ding van de taak van de SEOZ. Deze stichting zou niet alleen de KMS en haar dochterbedrijven moeten steu nen, maar tevens de werkgelegenheid in het algemeen op peil moeten hou den, deelde de heer Wolters de raad mee. De burgemeester, die zelf deel uitmaakt van het dagelijks bestuur van de SEOZ. maakte bekend dat dit bestuur de achterliggende tijd te lang zaam heeft gefunctioneerd Hij hoop te, dat door een discussie in de ge meenteraad van Middelburg ook bin nen de SEOZ en andere belangheb benden een discussie zal ontstaan FAILLISSEMENT STACON BV VLISSINGEN - In het artikel over het faillissement van Stacon bv in Vlis- singen-Oost in de PZC van vrijdag 2 december is het Vlissingse bedrijf Van Wijk Schilderwerken bv ge noemd als één van de bedrijven die ten gevolge van het RSV-debacle failliet zijn gegaan en daardoor heb ben bijgedragen aan het faillisse ment van Stacon bv omdat, de bedrij ven onder dezelfde directie stonden. Dit is echter onjuist. Directeur B. de Keizer van Stacon bv was tevens directeur van het schildersbedrijf D. J. van Wijk Rotterdam bv, gevestigd aan de Frankrijkweg in Vlissingen- Oost. Van Wijk Schilderwerken bv is gevestigd aan de Gildeweg in Vlissin gen en heeft geen binding met Stacon bv. over de verbreding van de doelstellin gen van de SEOZ. Aan het eind van de vergadering nam de meerderheid van de raad een motie aan van Progressief Middel burg. „Om de economische crisis te bestrijden is een bundeling van krachten op regionaal en provinciaal niveau gewenst. De hiervoor bestem de fondsen moeten worden gebun deld. Daarom moet de SEOZ een bredere taak krijgen. Het streven van het Middelburgse gemeentebestuur is hieral op gericht. De gemeenteraad wil dit streven ondersteunen. De raad besluit dan ook b en w te vragen om deze motie ter kennis te brengen van provinciale staten van Zeeland, de overige raden van de Zeeuwse gemeenten en werknemers- en werk geversorganisaties", luidt de strek king van de motie. Burgemeester Wolters noemde de mo tie 'een ondersteuning van ons beleid naar buiten toe' en wilde de motie daarom graag overnemen. Alleen de vijf leden tellende VVD-fractie was er tegen. Fractievoorzitter mr D F. Vos vond. dat de SEOZ zich tot die zaken moet beperken waarvoor ze is opge richt, en dus geen bredere taak moet krijgen. Bovendien vreesde de libe raal, dat taakverbreding van de SEOZ de kans dat de Gieterij zal worden gesteund, zal verkleinen. ADVERTENTIEi MIDDELBURG - Er is. voor voetgangers, die in Brcskcns van de veerboot afkomen, geen onveilige situatie. Dat zegt di recteur D. Oostinga van de Pro vinciale Stoombootdiensten naar aanleiding van een klacht, die de heer G. Langereart uit Goes bij de PSD en bij het dagelijks bestuur van de pro vincie heeft ingediend. De moeder van de heer Lange- raert raakte op 3 oktober bij het verlaten van de boot onder de slagboom, die op het terrein van de veerdienst is geplaatst en die geopend wordt als de voetgan gers - ongehinderd door autover keer - naar de parkeerplaats of de bus kunnen lopen.r Mevrouw Langeraert raakte, toen ze onder de slagboom kwam. bewusteloos. Volgens de heer Oostinga is sprake van een incident. De man. die vanuit het kaartverkopershuisje de slag boom bedient, heeft niet opge merkt. dat op het moment, dat hij de boom neerliet, nog iemand passeerde. Omdat ook het onge luk niet werd opgemerkt, werd door PSD personeel geen hulp verleend Dat deden omstan ders. Zes schitterende wenskaarten van Uitgeverij Remóvos. Zes reprodukties van schilderijen, vervaardigd door bijzondere schilders. Schilders, die door hun handicap hun handen niet meer kunnen gebruiken en daardoor deze prachtige werken met hun mond of voet hebben vervaardigd. Schitterende schil derijen en aquarellen vormen de basis voor deze zes kerst- en nieuwjaarskaarten. Vul onderstaande bon in en plak een postzegel van 60 cent op de envelop, dan heeft u ze snel in huis. Bovendien ontvangt u dan informatie over meerdere mogelijkheden zoals: een verjaardagskalender, een gedich tenboekje, etc. MIDDELBURG - Omdat hij op 13 juli van dit jaar probeerde zijn vrouw om het leven te brengen, werd de 39- jarige Vlissinger J. G. van den B. vrijdag door de Middelburgse recht bank veroordeeld tot een gevangenis straf van vijftien maanden en ter beschikking stelling van de regering. Tijdens de behandeling van de zaak, twee weken geleden, hoorde verdach te twee jaar en tbr eisen. De man was verwikkeld in een echt scheidingsprocedure en toen hij ver volgens hoorde dat zijn vrouw haar trouwring had verkocht, raakte hij buiten zinnen. Op die julidag wachtte hij haar op ln de buurt van een peuterspeelzaal in de Irenestraat in Oost-Souburg. De vrouw stond vlak naast een man en G. zette zijn voertuig in beweging. De gevolgen bleven met uit. Hij schepte het tweetal, de man raakte daarbij lichtgewond De vrouw echter werd meegesleurd op de motorkap, tot de auto tot stilstand kwam tegen de muur van de peuterspeelzaal. De vrouw viel op de grond en G. trapte haar nog eens op gezicht en lichaam De vrouw liep daarbij zeer ernstige verwondingen op, waarvan zij nog steeds met is hersteld. i U hoeft alleen maar deze bon in te vullen, op de open tvelop een postzegel van 60 cent plakken en de envelop posten aan Remóvos, Emmalaan 20,1075 AV Amsterdam 'Telefoonnr 020-64 52-11), en u ontvangt een setje van 6 biizondere wenskaarten samen met ons assortimentsoverzicht. Vanzelfsprekend hebt u geen enkele verplichting! Naam; De beste wensen. GOES „Het is voor mij moeilijk om er een punt achter te zetten. Houdt de zaak goed bij elkaar, ik kom nog wel eens kijken". Dat zei de 72-jarige adjudant buiten dienst P. Driesprong vrijdag tijdens zijn afscheidsbij eenkomst in de kantine van het politiebureau in Goes. Driesprong was de laatste tien jaar instructeut bij de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van de Diensthonden INBD). De afscheidsreceptie vormde de finale van de vrijdag gehouden tweejaarlijkse keuring van politiehonden bij De Piet in Arnemuiden. Driesprong is 'een hondeman jn hart en nieren', zoals één van de sprekers bij de receptie het uitdruk te. Vrijwel zijn hele loopbaan bij de politie en marechaussee heeft hij met diensthonden te maken gehad Op zestigjarige leeftijd verliet de adjudant de dienst. Hij ging met FLO (functioneel leeftijdsontslag) en zette daarmee een punt achter zijn functie van chef van de Rijks Speurhonden School in Den Haag. Rond 1973 begon hij in Goes als instructeur van de toenmalige Ko ninklijke Nederlandse Speurhon den Vereniging. Het werk groeide uit: Driesprong ging ook honden trainen voor de korpsen van Vlissin gen, Middelburg en Terneuzen. La ter kwam daar de rijkspolitie bij. Ook nam Driesprong het africhten van de honden van boswachters en jachtopzieners voor zijn rekening. De adjudant heeft door vrijwel het hele land gewerkt en honderden politiemensen het bekwaamheids certificaat voor begeleiding van een diensthond bezorgd. De kantine was vrijdag druk bezet inet politiemensen die met dienst honden van doen hebben. Er waren veel sprekers. Hoofdinspecteur A. YV. Dorst bedankte Driesprong voor zijn werk en vertelde dat de afde ling Zeeland van de NBD had be sloten hem tot erelid te bombarde ren. De hoofdcommies G. A. de Weerd bedankte Driesprong eveneens en legde in zijn toespraak de nadruk op het keurmeesterschap van de adiudant. L. P van Wetering, de voorzitter van de keuringscommu sie, zei onder meer dat de NB?0 Driesprong veel dank was verschue{ digd Namens de afdeling van (f vereniging sprak de hoofdagent Ir Lammers. Hij belichtte hoe moeilrj1 het was om een hond voor pol it# werk goed af te richten. Toen hr uitgesproken was. overhandigde hP1 onder andere een horloge aan Dr# sprong. De opvolger van Driesprorc is de adjudant buiten dienst M. f' van der Horst,U was bereid elk ui/0 en elke vrije dag voor de keuring#* en de trainingen uit te trekken?? aldus Van der Horst Tot slot bedankte Driesprong al# sprekers voor hun woorden en vod de cadeaus. Hy bedankte de korr schefs voor hun getoonde belang stelling en de medewerking die hF in de loop der jaren van die kar?' had ondervonden. Ook een wooil van dank richtte hij aan het hooft?' bestuur van de NBD. Het afscher nemen viel Driesprong zichbar zwaar. Zijn woorden stokten af en tof, maar hij vermande zich en wenstj' zijn opvolger veel succes toe mr het diensthondenwerk. r MAN VERKRACHTTE ZWANGERE VROUW MIDDELBURG - De 25-jarige Vlissin ger C. M. V. is vrijdag door de Middel burgse rechtbank veroordeeld tol een gevangenisstraf van achttien maanden, conform de straf die de officier van justitie twee weken gele den eiste. De man moest zich verant woorden voor het verkrachten van een 22-jarige vrouw, voor mishande ling van een stadgenoot, verzilvering van gestolen cheques en diefstal van goederen uit een schoolgebouw. Tydens de behandeling van de zaak twee weken geleden, zei rechtbank president mr G. Nomes tegen V.: „In mijn ogen benut bent u een niets en niemand ontziende bruut, die als een beest tekeer is gegaan".- Die opmer- MIDDELBURG - De twee hoofdver dachten van een schietpartij in het Middelburgse woonwagenkamp op 11 juli van dit jaar, werden vrijdag door de Middelburgse rechtbank, conform de eis. ieder veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Het ging om M. H. van W. (24) en M. M. (29). Een derde deelnemer aan het vuurge vecht, de 19-jarige G. M. uit Roosen daal werd, eveneens conform de eis, veroordeeld tot zes maanden, waar van twee voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. H. van W. en M. M hadden elkaar wederzijds bedreigd. Toen de zaak twee weken geleden werd behandeld, verklaarden beiden uit noodweer te hebben gehandeld en alleen maar waarschuwingsschoten te hebben ge lost. Niet duidelijk werd toen, wie er precies was begonnen en om welke redden. De rol van G. M. bestond uit het helpen van M. M G. M. maakte M. M. 's wapen schietklaar, nadat het had geweigerd. H. van W. en M. M. werden echter niet alleen veroordeeld vanwege de schiet partij. Hen werd ook wapenbezit (zon der vergunning) verweten en tevens handel m hasj. G. M. was daar ook bij betrokken omdat hij de hasj klaar maakte voor verkoop. Deze drie verdachten stonden veer tien dagen geleden niet alleen voor het hekje. Zij werden vergezeld door nog vijf verdachten die allen op de een of andere manier iets met de criminele activiteiten van de drie te maken hadden. Zij 'bezondigden' zich onder andere aan diefstal, verkoop van wa pens. hasjhandel en afpersing. Het gaat om: J. A. de G (28) en E. B. t29' beiden uit Middelburg. De eis luidde een maand en daartoe werden zij vrijdag ook veroordeeld; J. S. (30) uit Heinkenszand die werd veroor deeld tot zes maanden waarvan twee voorwaardelijk en zes maanden rij ontzegging. De straf was conform de eis. alleen de rijontzegging lag in het vonnis drie maanden lager. F. R. (39) uit. Heinkenszand moet vier maanden waarvan twee voorwaardelijk uitzit ten, ook deze straf is conform de eis. Tenslotte werd de 25-jarige P. V. veroordeeld tot twee maanden voor waardelijk met twee jaar proeftijd en 500,- boete. De eis luidde: vier weken waarvan twee voorwaarde lijk en een boete van 2000,-. king betrof met name de verkraclfe van de vrouw, die op dat moi: twee en een halve maand zwangeif en die. volgens haar zeggen. - 'acties' van V- daarna een miskil heeft gekregen. En of dat nogfc genoeg was. verkrachtte V. dez^ vrouw nog een keer buiten lnfr park. terwijl ze hevig tegenstribbel De rechtbank in Middelburg vei) deelde vrijdag de Vlissinger W. jii (22) tot een gevangenisstraf varfe maanden en ter beschikking steft van de regering. Tegen de man[, een jaar en tbr geeist. De Vlissi r pleegde op 9 augustus van dit ontucht met een elfjarig jongetje j hij onder andere ontkleedde en volgens met een mes bedreigde mes. met een lengte van een h_ meter, maakte de jongen doodse Even later wist de jongen door ruil te springen en bloedend ben hij de overkant van de straat. H. werd verder veroordeeld wei. een mislukte poging tot verkracl van een achttienjarig meisje uit singen. Dat gebeurde op 22 nova 1982. Het meisje dat hevig tegeni belde, verloor op een gegeven ment het bewsutzijn en H. koos hazepad. fe Tenslotte moet H. zes maanden aj wegens mishandeling van een eens achttienjarig meisje in Vlife gen Uit een psychiatrisch ratfê was gebleken dat H. sterk vermiii toerekeningsvatbaar is en dat L herhaling van zijn daden moet den gevreesd. s Tijdens de behandeling van deiji twee weken geleden, verteldlp raadsman van H„ mr J. van der life dat ook zijn cliënt niet wist hojj tot zijn handelingen was gekomiii dacht dat er iemand achter stond die zei dat hij het allef moest doen", aldus de advocaat SINT-MAARTENDSDIJK Jacob Cats, in 1577 in Brouwershaven gebo ren, is als volksdichter, zedenmees ter, advocaat en raadspensionaris, de geschiedenis ingegaan. Vader Cats in wiens buitenverblijf Sorghvliet thans wekelijk het kabinet vergadert was echter ook actief als onderne mend bedijker. Niet zozeer uit over tuiging (land winnen uit de zee), maar veel meer uit winstbejag (geld toevoegen aan het familievermogen). De bezigheden van Jacob Cats, in deze bijgestaan door zijn broer Cor nells (burgemeester van Brouwers haven) hebben ertoe geleid dat be langrijke delen van West-Zeeuwsch- Vlaandercn, na een ogenschijnlijk verloren strijd tegen het woeste wa- Cats ter, in de zeventiende eeuw zijn inge polderd. Aanvankelijk waren het in Zeeland de monniken van de kloosters Ter Dui nen en Ter Doest die. in de middeleeu wen. voor de landaanwinning zorg den. Later gingen particulieren zich als vroeg-kapitalistische onderne mers interesseren voor landaanwin ning, als mogelijkheid tot uitbreiding van persoonlijk bezit Zoals ook Jacob Cats. Hij was betrokken bij inpolde ringen in de streken van Cadzand. Groede. Oostburg. Biervliet en IJzen- dijke. Jacob en Cornells Cats bouw den voor de familie ook in Groede een hofstede, om de uitgebreide bezittin gen in de streek te kunnen beheren (genaamd, heel origineel. 'Catshoe- ve"). Ir M A. Geuze uit Wouw. ooit invloed rijk agrarisch voorman en deskundige op het gebied van de waterstaat, nci belang van Cats op bedijkingsgebied vrijdag tydens de jaarvergadering van de Zeeuwse Wa- terschapsbond, gehouden te Sint- Maartensdijk. Hij deed dat in een uitvoerige beschouwing over vier Zeeuwse waterstaatpioniers Naast J. Cats besprak Geuze de inpolderaar (vooral in Engeland bezig) C. Vermulj den, de dijkbouwer A Caland en de wiskundigde J Dronkers. Ir Geuze constateerde dat de Nederlandse wa terstaatpioniers in verleden en heden hun kennis uitdragen over de gehele wereld. ..De mooiste beloning voor zowel levenden als hen die verschei den zijn. zou zijn dat straks, het Deltaplan afgesloten, kennis en mate riaal hun weg verder over de gehele wereld weten te vinden", aldus Geuze. Zijn inleiding had als zwaartepunt de voornamelijk Engelse activiteiten van Cornelis Vermuijden een wa terbouwkundige met wortels in het Thoolse. Vermuijden zorgde in Enge land, met talloze voor- en nadelen, voor landaanwinning, waarvoor hij onder meer een adellijke titel kreeg. Ir Geuze belandde vervolgens bij de Westkapelse dijkwerkerszoon Abra ham Caland. die het in waterstaat kundige sferen ver wist te schoppen. Als laatste pionier voerde Geuze ten slotte de op Tholen geboren Jo Dron kers aan De eerste wiskundige inge nieur In Nederland. Een eenvoudige Zeeuw, die erg belangrijke bijdragen leverde aan de droogmaking van Wal cheren. de voorbereidingen voor het Deltaplan en de uitvoering ervan. - Gehandicapten vieren in Hulst kerstfeest HULST De Gehandicapte Organisatie Nederland afdelijl Zeeland houdt zaterdag 17 d cember voor de leden de jai lijkse kerstviering in de ai van de katholieke technisc school 'Sint-Bernard' in Huls De kerstviering begint om 13J uur met een eucharistievierw die wordt voorgegaan door patl Colsen De gezangen woról daarbij verzorgd door de led( van de afdeling Zeeland onöj leiding van mevrouw Van Ken voorde. Na een koffie-uurtje ra een tractatie. waarbij het orka The Old Timers" voor een muf optreden van de balletgroep santé' uit Sint-Jansteen onaf leiding van zuster Marie-José. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 8