PvdA-kritiek op uitspraak yVD over stakingsrecht Forse extra kosten aan Van Cittershaven Middelburgse (75) kreeg Israëlische oorkonde Computerspelletjes 'niet aan te slepen Havenschap Vlissingen redelijk tevreden over 1982 VERK PSD-ERS VAN LEVENSBELANG VOOR REGIO Vier inbraken Sas van Gent y HA VENSCHAP VER WACHT MEER INKOMSTEN AAN HA VENGELD ITERDAG 3 DECEMBER 1983 -3 \V7.C >PVö»fti^fe an hdSSINGEN - Het Havenschap Vlissingen heeft - zeker tegen de achtcr- >nd van de conjuncturele omstandigheden een redelijk 1982 achter de rug. zeehavcnactiviteitcn namen toe, getuige de stijging van het totale fctoregistertonnage van zeeschepen met vijftien procent. In het totale :derenoverslaggebeuren trad echter enige stagnatie op. het jaarverslag over '82 blijkt, dat de terreinuitgifte beter verliep dan ivankelljk werd aangenomen. In totaal werd ruim 23 hectare uitgegeven. werkgelegenheid in Vlissingen-Oost heeft zich redelijk kunnen handhaven rbij moet wel de kanttekemng gemaakt worden dat de effecten van de inkrimping van de Koninklijke Maatschappij De Schelde nog niet van invloed waren op het werkgelegenheidscijfer van 1982. De financiële resultaten waren gunstiger dan oorspronkelijk werd begroot Het Havenschap boekte een verlies van in totaal 650.000 gulden. Het dagelijks bestuur van het Havenschap had echter rekening gehouden met een nadelig saldo van 880.000 gulden. In vergelijking met het verlies over '81 (567 000 gulden) is er sprake van enige teruggang. De belangrijkste oorzaak daarvan is de doorwerking van de investeringslasten van de medio 1981 verlengde Sloekade. hol: worden niet geëvalueerd. Het is te zich iets van de zijden gegeven ^IRNEUZEN Voorzitter André Soomers van de PvdA-afdeling Terneuzen heeft donder tijdens de jaarvergadering van de afdeling, kritisch gereageerd op de uitspraak krUi^d^e^an"^6 zic^^v' het Zeeuwse VVD-kamerlid mr. Te veldhuis dat het personeel van de veerdiensten het wordt.'aantrekt. akingsrecht ontnomen zou moeten worden. Te Veldhuis maakte die opmerking eerder deze Gro°t constateerde donderdagavond tijdens een WD-bijeenkoms, in Temen,en. S SSSTSlSS^ "SE „In het Zeeuwse horen we Se aan hot' ZÜ de gewenste (sociaal) ge. Men maakt geen duidelijke keuze, waar een bron van welvaart biedt, leds meer van die ferme jongens economische ontwikkelingen in de men geeft naar Den Haag niet aan maar geen oplossing voor de werk- )ere knapen kretologie. Van die regio ziet cn wat zij daarbij aan eigen waar duidelijke ontwikkelingsmoge- loosheidsproblematiek. „En gedepu- 'rale uitspraken als van achter het beleid en middelen wil en kan bijdra- lijkheden liggen. Het sociaal element teerde staten negeren dat feit nog 1 en het veld in!' En dan in één gen- Wal opnieuw opvalt is de gerin- ontbreekt volledig cn de tot nu toe steeds. Het is noodzakelijk een aan- door zo'n mededeling dat ze Se verbeeldingskracht van het colle- gehanteerde beleidsinstrumenten vullend beleid uit te stippelen." aldus stakingsrecht van het personeel n de Provinciale Stoombootdien- |»jn moeten verbieden. Weer een re- Uhng erbij... Nee, als deze mensen Jerdaad zo van levensbelang zijn or de regio, als inderdaad deze l[rigaders geen gevaar mogen lopen ve'n dien je deze mensen juist te wclonen overeenkomstig het belang "li hun werk. Dan dien je ze dus niet .^korten, want dan ben je pas goed (ADVERTENTIE) KERSTDINER?? Stadsherberg 'I 5 Jé&H "De Campveerse Toren" leere. 01 lit 1-291 Kerstmenu's rrmri 05,00. afdelingsvoorzitter had ook geen dKpd woord over voor de manier waar- bf de gemeente Terneuzen de Centra- I Stichting voor Sociaal-Cultureel Koordelijke wethouder zegt dat de HULP AAN JOODSE KINDEREN IN OORLOG arzittingen weinig hebben opgele- Groot. De afdeling koos donderdagavond een nieuw bestuur Het ziet er nu zo uit: Andre Soomers voorzitter. Ria Blaakman secretaris. Joop van Rij nen penningmeester. Dieneke Hol lid belast met het werk van de vrouwelij ke leden én Irene van Hooye, Lya Kaptijn, Piet Roelands en Jo Dees, stuk voor stuk lid. Annelie Stahl maakt deel uit van het bestuur als vertegenwoordiger van de raadsfrac tie. Cees Schipper, Rudi Pleunis. Bart Groot en Simon de Pooter zijn ver trokken. iu. Waarschijnlijk heeft hij tijdens bijeenkomsten niet. gehoord wat s;had willen horen. En luisteren naar inrutgene waarnaar je dient te luisteren f^Jpt niet als je de macht hebt", """miers stelde vast dat een van de gangspunten van het "nieuwe be- dat nu onder verantwoordelij k- van wethouder J. van Rooyen It uitgestippeld, is dat wanneer lensen echt iets willen ze het zelf naai wel aanpakken en er ook willen betalen. De PvdA-voorzit- „dat ben ik niet met hem eens asen die zelf iets kunnen doen even niet begeleid te worden; ze en het al. Mensen die het kunnen talen, doen al iets en betalen het al !e anderen, die niet zo handig zijn of fet zoveel geld hebben... om die psen gaat het. Maar wethouder p Rooijen gaat er kennelijk vanuit tl die mensen niet bestaan, althans et in de kringen waarvoor hij zich jnst in te zetten". idié Soomers kwam met een sug- stie: „Een kleine stap in de goede feting zou zijn om die 100.000 gul- B, die uitgetrokken is voor de vie- jg van '400 jaar Terneuzen', te ge- piken om de Centrale Stichting de (pende hand te bieden. En die men- idie willen feesten, betalen het dan (wel. De middenstand is trouwens genoeg om z'n eigen reclame te itigen". IA-slatenlid Bart Groot stond tij de vergadering in hotel 'Rotter- uitvoerig stil bij een aantal iele provinciale /.aken. In liet sorgaan' van de PvdA-Terneuzcn hij dat - kort - ook al gedaan, arin schreef Groot deze week on- traeer: „Gedeputeerde staten zijn lang aandringen gekomen met een ivinciaal sociaal-economisch be- dspian. In dit plan geeft het colle- uilbeurs Kieldrecht iELDRECHT De KieldreChtse rzamelaarsvrienden houden zon- g hun zesde gewestelijke ruildag in istzaal 'Het Centrum' in Kieldrecht {ruildag staat in het teken van alles it met bier te maken heeft, zoals irpotten. bierglazen, bierviltjes, lar bijvoorbeeld ook wijnetiketten iroild kunnen verder worden post- jels. oude munten, stickers, dood- tentjes, oude ansicht- en prentbrief- krten, lucifersmerken, enzovoorts. ruildag wordt omlijst met een nitentoonstelling van een collectie ftzegels door Jan Goossens en rdt verder opgeluisterd door sin- fóaas die voor iedere bezoeker een passing bij zich heeft. De ruildag jint om 9.30 uur. MIDDELBURG - Dc Middelburgse mevrouw L. A. Haagen-Vriens (75) is onderscheiden met de Israëlische Yad Vashemoorkonde voor haar hulp aan twee Joodse jongens in de oorlog. Mevrouw Haagen kreeg de onder scheiding donderdagmiddag in hel Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam, uit handen van de Israëlische ambassadeur in ons land Eytan Ronn. Met de Middelburgse werden nog vijf tig andere Nederlanders geëerd. Me vrouw Haagen ontving de oorkonde en een grote medaille ook posthuum voor het werk dat haar ouders H, en M Vriens-Freijzen in de oorlogsjaren hebben gedaan. Mevrouw Haagen: „Wij woonden destijds in Hulst Vanaf juni 1943 tot en met januari 1944 hebben wij twee Joodse jongens Mar cel (8) en Reinold (5) Simon onderdak verleend. Dat was 'geregeld' door de ontvanger der belastingen die in die tijd een soort doorgangshuis voor vluchtelingen had Zo gebeurde het dat eerst het jongste jongetje bij ons kwam. Zijn broertje zat op dat mo ment by een boer in Zaamslag Hij kreeg echter zo'n heimwee, dat we hem ook in huis hebben genomen". Mevrouw Haagen vertelt alsog of het de normaalste zaak van de wereld was. „Ja. we hebben ze ook naar school laten gaan. waar ze werden ingeschreven als Marcel en Reinold Vriens. Ze zagen er wel Joods uit, maar er is nooit naar hen gezocht. Ze speelden ook gewoon met de andere kinderen op straat. Ik was in die jaren verpleegster en ik verzorgde het twee tal". Veilig SAS VAN GENT - In de oude kern van Sas van Gent is de afgelopen week in vier wonin gen ingebroken. De inbrekers gingen alle vier de keren op pezelfde manier te werk, name lijk met een valse sleutel. In drie van de vier woningen daarin de dieven zich toegang pschaften waren op het mo- ient van de inbraak geen bewo- iers aanwezig. Daar verdwenen 'jaardevolle zaken als fototoe- 'ïllen. video-apparatuur. kleu- ■ntelevisies en sieraden Bij de ierde inbraak werden de bewo- ?rs door de herrie gealarmeerd 'oen ze polshoogte kwamen ne ten waren de daders al op de flucht geslagen, rijkspolitie in Sas van Gent •It samen met de districtsre- lerche in Middelburg een uitge lid onderzoek in. Mevrouw Haagen-Vriens met de oorkonde. Mevrouw Haagen kan zich nog goed herinneren hoe de twee jongens uit eindelijk helemaal veilig onderdak konden worden gebracht. „Dat werd geregeld door de mensen van het ondergrondse verzet. Op een dag in januari 1944 heb ik het tweetal met het toen nog bestaande trammetje van Hulst naar Walsoorden gebracht. In de buurt lag een bootje klaar dat ze over dc Schelde heeft gevoerd. Aan de overkant, dat was in Bergen op Zoom. waren hun ouders inmiddels ook gearriveerd. Het hele gezin is er toen in geslaagd te vluchten naar Zwitserland". In de officiële papieren waarin de reden voor de onderscheidingen staat omschreven, is onder meer te lezen: 'Degenen die de onderscheiding heb ben ontvangen, hebben zich in de bezettingsjaren door hun opofferende hulp aan Joodse landgenoten aan groot gevaar blootgesteld. En de le den van de familie Vriens. voor hun aandeel in het redden van de levens van de broertjes Simon'. Mevrouw Haagen-Vriens: „Maar de jongens zijn nooit echt in gevaar geweest. De omgeving accepteerde het verhaal dat de moeder ziek was en niet voor haar zoons kon zorgen en dat de vader was geïnterneerd in een kamp. Maai- dat was niet zo. natuur lijk" De Middelburgse heeft nog re gelmatig contact met de familie Si mon. De ouders wonen in Wassenaar en de zoons in Den Haag en Arnhem. „Het is erg leuk", aldus mevrouw Haagen. „Ieder jaar sturen zij mij een pakketje met Sinterklaascadeautjes". Over het tijdstip van de uitreiking van de onderscheiding zei ze: „Het is inderdaad wel een beetje laat. Maar ja dat gebeurt op het ogenblik ook met de uitreiking van de verzetsherden- kingskruizen". Mevrouw Haagen heeft ook een reis naar Israel aangeboden gekregen om uit naam van de familie een boom te planten in Jeruzalem. Mevrouw Haa gen: „Maar ik weet nog niet of ik wel ga, want ik ben een beetje bang om in een vliegtuig te stappen". Flitsende figuurtjes, die - terwijl ze happende beuregingen maken - elkander nazitten in een doolhof teneinde al of niet opgeslokt te worden. Een man met een hamer, die rondwaart en klappen uitdeelt aan andere mannetjes. Een tank, die over een brug moet. terwijl vanuit vliegtuigjes pogingen gedaan worden tot het verhinderen daarvan. Z ziet het speelgoed eruit, dat in de afgelopen weken zeer massaal over toonbanken van warenhuizen en speelgoedzaken is gegaan. De computer slaat, in deze dagen voor Sinterklaas, genadeloos toe. Het is al even gaande, maar als de handelaren in handspelletjes, voorzien van een microprocessor, het goed hebben, zal volgende week op scholen op grote schaal met de computertjes gemanipuleerd worden. Rekenen leer je er natuurlijk niet van. Maar tenslotte bestaan daar ook mooie machientjes voor. Wie. bij een aantal zaken in Zeeland vraagt waar de top ligt in de ver koop van speelgoed, krijgt vrijwel zonder uitzondering een verwijzing naar de spel-computel-, de trendset ter van deze Sinterklaasperiode. En vrijwel algemeen is ook de toevoe ging „Ze zijn niet aan te slepen" De heer M. van Duin, bedrijfsleider van het Trefcenter in Middelburg signaleert, dat er een verschuiving is in de verkoop van duurdere vi deo-spellen van Philips en Atari naar de handspelletjes, tussen - pak weg - de dertig en tachtig gulden „De duurdere video-spellen namen *vorig jaar een hoge vlucht en de verkoop daarvan is nu matig te noemen Je ziet een verschuiving in de belangstelling richting handspel letjes. die we bij honderden verko pen.' aldus de heer Duin. Hij verklaart dat uit het feit. dat geleerden' in de pers en op de televisie hebben beweerd dat de spelletjes nuttig zijn voor kinderen „Ouders zijn er misschien aanvan kelijk wat huiverig voor geweest, maar ze hebben de laatste tijd de indruk gekregen, dat die dingen wel een uitdaging aan de behendigheid en de creativiteit van kinderen be tekenen Natuurlijk zijn wij wel ge lukkig met dit soort nieuwe impul sen. maar aan de andere kant vindt een afroming plaats. Er wordt min der traditioneel speelgoed door ver kocht De.mensen kunnen hun geld maar één keer besteden en ze doen dat kritisch. Kocht men in voor gaande jaren een op afstand bedien de auto. nu is het dan zo'n hand spelletje". De heer J.A.H van Langeveld, die een speelgoedzaak in Goes heeft, ziet dezelfde trend. „De handspei- letjes zijn vong jaar gelanceerd, maar nu zijn er veel meer soorten en merken voor alle leeftijden". Vol gens Van Langeveld is er duidelijk sprake van een rage: „Je telt niet mee als je zo'n dingetje niet hebt". Hij schat, dat de handspelletjes op dit moment wel tien tot vijftien procent van zijn omzet uitmaken. „Dat komt onder meer. doordat je ze verkoopt aan een leeftijdsgroep, die anders niet meer duidelijk weet wat in een speelgoedzaak gekocht moet worden. Voor een deel gaat de verkoop van het rage-artikel ten koste van de normale collectie, maar je ziet toch ook, dat deze dingen gekocht worden voor kinde ren in een leeftijdsgroep, voor wie normaal niet naar de speelgoedwin kel gegaan zou zijn Ook mevrouw H. Baaima van de speelgoedzaak Baaima in Ter neuzen meldt, dat de handspel letjes „niet aan te slepen zijn". „Het komt doordat kinderen elkaar naapen. Op een gegeven moment zijn het goocheldozen. dan eens Barbie-poppen en dit jaar dan de spelletjes. Het is maar een deel van onze sortering," meldt ze. „Ik schat het niet op zo'n hoog percentage van de omzet." Computerspelletjes - ze vormen ook een troef in het uitgebreide speel goed-pakket. dat de Middelburger W A. Goudswaard etaleert. Hij sig naleert, dat de duurdere spellen - voorzien van een eigen beeldscherm en met op tv aan te sluiten - „mond jesmaat worden gevraagd De handspelletjes gaan naar zijn erva ring van de afgelopen weken ten koste van de aandacht - en het geld - dat wordt besteed aan verschillen de traditionele bordspellen, al doen zich ook daar uitschieters voor. De electronica, nu duidelijk binnen ie ders bereik, heeft echter de vraag naar andere spellen, waar fantasie en creativiteit voor nodig is, niet zonder meer verdrongen Goud swaard leidt het af uit de (grote) vraag naar bouwpakketten, treinen en Lego-dozen. In tegenstelling tot, wat landelijk beeldbepalend lijkt, is naar de erva ring van Goudswaard de Sin- terklaasdrukte niet traag en laat op gang gekomen. „Er is. bij ons, geen sprake van een enorme stroom ko- pers-op-het-laatste-moment We merken al vier. vijf weken een dui delijke toename van de belangstel ling 't Heeft, denk ik. te maken met de tendens dat mensen - mmder geld te besteden - zorgvuldig uitzoe ken wat ze willen en daarbij tegelij kertijd prijs stellen op rustige, dui delijke voorlichting, Ik geloof, dat men om die reden weer meer terug keert naar de detailhandel" De landelijk gesignaleerde omzetda ling bij de Sinterklaas-inkopen kan Goudswaard niet beamen. „Ik zit. voor zover ik het nu bekijken kan, beduidend boven de lijn van vorig jaar". Naar dc indruk van Goudswaard is de afwachtende houding van veel ouders tegenover de aanschaf van door de kinderen zeer begeerde computerspelletjes de afgelopen weken omgeslagen. Hij ziet die trend doorzetten: „Ik denk dan niet alleen aan spelletjes via de compu ter. Fabrikanten zijn intussen zover, dat de spelletjes kunnen worden opgevolgd door leerpro gramma's. Daar zie ik de komende tijd een positieve invloed van uit gaan". Het is die ontwikkeling, die - buiten Sinterklaastijd - de komende jaren de warme belangstelling zal krijgen van leveranciers van computers voor professioneel gebruik. De heer H. Lljnbach jr uit Vlissingen, gespe cialiseerd in computers voor profes sioneel (administratief en boek houdkundig) gebruik voor het mid den- en kleinbedrijf. ..Je merkt, in een gebied als Zeeland meer dan in Amsterdam, een afwachtende hou ding bij de overgang op computers. De scholen, het onderwijs, lopen eigenlijk hopeloos achterop, al ge beurt er hier en daar wat. Kinderen en jongelui raken spelenderwijs met de computer vertrouwd. Dat zijn de mensen, die de komende jaren bin nen de bedrijven komen, waar de bedrijven het van moeten hebben. Geleidelijk aan begint het compu tergebruik bij kleinere ondernemin gen enige vlucht te nemen Er wordt verwacht, dat er in Nederland vol gend jaar 400.000 van worden ver kocht, Ik zie zo'n piek nog niet worden verwezenlijkt. Oudere men sen binnen de bedrijfsleiding zullen nog zeggen: 't Zal mijn tijd wel duren ik schat, dat er volgend jaar geen 400 000, maar misschien 250.000 bedrijfscomputers verkocht zullen worden Maar tussen nu en vijf jaar zullen, denk ik, 90 procent van de kleinere bedrijven de over gang naar de computer hebben ge maakt' De jeugd zo is de indruk leeft zich voorlopig nog uit op de spelmogelijkhcdcn via de mi cro-computer maar zal binnen af zienbare lijd de spelletjes vervan gen door leerprogramma's. Wat niet wegneemt, dat ouders zich. in deze Sinterklaas-tijd, ook nog wei eens een nostalgisch gerichte ont spanning veroorloven: „Slabbcr- jan". bevestigt Goudswaard in Middelburg, „gaat bij mij weer regelmatig over de'toonbank". VLISSINGEN - De verdieping van de Van Cittershaven in het Sloegebied en de ophoging van het haventerrein kost 230.000 gulden meer dan aanvan kelijk werd aangenomen. De kosten van de werkzaamheden luitgevoerd om uitbreiding van het off-sliore be drijf Ileerema/THC mogelijk te ma ken) waren oorsponkelijk op 1. 750.000 gulden begroot. Door omstan digheden is het werk ongeveer der tien procent duurder uitgevallen. In de eerste plaats is de haven iets meer verdiept om haar bereikbaar te maken voor grotere schepen (onder andere kraanschepen). Daarnaast bleek tijdens de uitvoering van de baggerwerkzaamheden dat het zand erg fijnkorrelig was. waardoor extra veel zand toevloeide. En dat beteken de dat hel baggerwerk heel wat moei zamer verliep dan in eerste instantie werd verondersteld. In verband daar mee stelt het dagelijks bestuur van het Havenschap Vlissingen de raad van bestuur voor om een aanvullend krediet van 230.000 gulden te verle nen. Volgens de raad van bestuur heeft de beslissing om de haven ter plaatse iets mper te verdiepen onmiddellijk een positief effect gehad op de scheep vaartontwikkeling Op grond van de cijfers van de eerste negen maanden mag worden verwacht, dat op jaarba sis bijna twee keer zoveel havengel den bij de ligplaats worden ontvangen ten opzichte van de oorspronkelijke verwachting, die uitging van een meeropbrengst van 100.000 gulden. De raad van bestuur komt tot de slotsom dat de kosten voor het extra baggerwerk ruimschoots goedge maakt worden door hogere haven- gelüopbrengsten De zeescheepvaart in het Vüssingse havenschapsgebied is in de eerste negen maanden van dit jaar vergele ken met dezelfde periode in '82 op nieuw toegenomen In de eerste negen maanden van '83 werden 1 337 zee schepen geregistreerd. In de vergelijk bare periode in '82 waren dat er 1.120 Dat betekende ook meer havengeld: in '83 werd 4. 468.354 gulden geïnd ('82 3. 889.760 gulden). De binnen vaart liep wat terug: in '83 3.760 schepen tegen 4. 036 in de eerste drie kwartalen in het jaar daarvoor. Tot nu toe kwam in "83 via de binnenvaart 563. 572 gulden aan havengeld binnen ('82: 597 071). Aug. dc Mever BV te Terneuzen heeft (zoals gemeld) plannen om aan de Terneuzense Zevenaarhaven een ter minal voor dc overslag van klcin- bulkgoed te bouwen. Aan het inge nieursbureau Bravenboer en Scheers in Terneuzen is al opdracht verstrekt tot het gereedmaken van bestek en tekeningen voor de terminal. Hel dagelijks bestuur van het Haven schap Terneuzen komt in de aan staande vergadering van de raad van bestuur met een voorstel om Aug. de Meyer de benodigde grond te verko pen. Volgens het dagelijks bestuur van het Havenschap Terneuzen zal de goede renoverslag in de Zevenaarhaven na de uitvoering van de plannen van Aug. de Meyer in beduidende mate toenemen. De havenschappen Vlissingen en Ter neuzen vergaderen woensdag 13 de cember in het kantoor van het Haven schap Vlissingen. De vergadering van het Vlissingse Havenschap begint om kwart over tien. die van het Haven schap Terneuzen om kwart over elf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 31