Belangen van jongeren staan voorop Woon wagenbeleid OP KAMERS LAGE HUREN Je bent toch vreemd voor elkaar 'DAAR HEBBEN WE ALLEEN MAAR LAST VAN...' DAIHATSU PZC/streek TERNEUZEN ,.Ik probeer steeds feeling met de jeugd te houden. Er is bij jongeren behoefte om zelfstandig en betaalbar te wonen. Een eengezinswoning is te duur, dus zoek je een andere oplossing. Ik ben zoveel mogelijk motor en architect achter de plannen en het doet werkelijk deugd als je ziet dat zo'n kamerverhuurproject voor jongeren aanslaat". Dit zegt directeur ing. H. Engelsma van de woningbouwvereniging Terneuzen. De corporatie verbouwde halver wege dit jaar vijf vier-kamerflats aan de Peter van Anrooylaan in Terneuzen en maakte ze geschikt voor kamerbewoners. In elke flat is plaats voor 3 jongeren Inmiddels past men een tweede serie van vijf flats aan. Het project is populair bij jongeren. Ieder heeft zijn eigen woon slaapkamer, terwijl men keu ken. douche en toilet samen ge bruikt. „Dit project ontstond vanuit twee invalshoeken zegt 'directeur En gelsma. „Enerzijds zagen we de behoefte aan eigen woon- en leef ruimte bij jongeren en anderzijds wilden we het probleem van de leegstand oplossen". Zowel maatschappelijke organisa ties, als zijn eigen kinderen, con fronteerden Engelsma met de woonproblematiek van jongeren. „We waren al bezig met zogenaam de H.A T-projecten (Huisvesting Alleenstaanden en Tweepersoons huishoudens) aan de Dokweg en in het Pastersbos. daar hebben we op voortgeborduurd. De huurprijzen per kamer liggen tussen de 200 en 250 gulden per maand. Dat is voor een jongere op te brengen In som mige gevallen springen ook de ou ders bij" over het initiatief van de Temeu- zense woningbouwvereniging. „Ik ben blij met die pluim", zegt En gelsma. „Het onderstreept het feit dat huren laag zijn. We zitten er mee onder de puntentabel van het ministerie. Dat noemt als redelijke kale huur voor een kamer, zoals in ons project. 233 gulden, terwijl wij 151 gulden kale huur vragen", al dus de directeur. De woningbouw vereniging is een non-profit instel ling en wal als zodanig geen winst maken op de kamerverhuur. De ministeriele regeling Huur en Ver huur van Kamers en een in het begin dit jaar uitgegeven circulaire van het ministerie, bieden hiertoe wel enige ruimte. Directeur Engels ma: „We werken kostendekkend. We willen van de leegstand af en in .dit geval de belangen van onze jeugdige huurders voorop stellen". De corporatie heeft de oorspronke lijke huur van de flats plus de oospronkelijke service-kosten en verbouwingskosten verdeeld op ba sis van een verdeelsleutel die is afgeleid van de oppervlakte van de kamers. Afhankelijk van die opper vlaktes bedragen de huren 180, 200 en 250 gulden inclusief. Leegstand Image Het nieuwe kamerproject dringt de leegstand van Rats terug. Er staan in Terneuzen ongeveer 100 Rats leeg en dat kost de corporatie zo'n slordige 50.000 gulden per maand. Engelsma: „We hebben er aan gedacht de Rats te slopen, ze te onthoofden, of er bejaardenflats van te maken. Kamerverhuur leek uiteindelijk de beste bestemming. We hebben er wel een klein risico mee genomen, omdat we de om vang van de behoefte niet hele maal kenden. Maar aan de andere kant vind ik dat je voortdurend nieuwe woonmogelijkheden moet scheppen, zeker voor jongeren". Toen de flats klaar waren gooide de corporatie er een kleine reclame campagne tegenaan en in een mum van tijd waren ze bewoond. Een kritische instelling als de L O B H. (Landelijke Organisatie Belangengroepen Huisvesting) schreef in haar huisorgaan lovend Engelsma vindt dat het kamerver huurproject bijdraagt tot een goe de image van de flats aan de Peter van Anrooylaan. Van politie, be heerder en bewoners heeft hij ge hoord dat de situatie daar duidelijk verbetert. Zo zijn er minder scha des en vernielingen. De woning bouwvereniging gaat door met de kamerverhuur. Ir. december kun nen weer 15 jongeren op zichzelf gaan wonen. Volgens de directeur maken jongeren nu al afspraken om straks samen te wonen. Ondanks hel succes is de woning bouwvereniging niet van plan de hele Rat geschikt te maken voor kamerverhuur. Engelsma zelf is een groot voorstander van woon- integratie. Jongeren, alleenstaan den. gezinnen en bejaarden moe ten als één leef- en woongemeen schap functioneren. „We concen treren ons niet op- één groep. We dienen als corporatie te voorzien in huisvesting voor alle groepen", meent de directeur. piJDAG 2 DECEMBER 1983 6 r Aan het slot van het gesprek zegt hij behoedzaam de afgelopen jaren hebben drs B. van der Heyden van de stichting Woonwagenwerk Zeeuwsch-Vlaanderen geleerd niet te juichen voor de beer geschoten is: „Ik hoop dat in de loop van 1984 tenminste het woonwagencentrum in Axel is gerealiseerd. Maar met een beetje goede wil kan er ook in Hontenisse en Aardenburg nog veel gebeuren. Het grote probleem is Terneuzen: daar wil het gemeentebestuur er gewoonweg niet aan. Ik voorzie dat de provincie die gemeente uiteindelijk nog zal moeten dwingen een tweede centrum aan te leggen". Het is december 1979 als in Zeeland vooral Terneuzen doen alles om de we alleen maar last van. Maar de het provinciaal woonwagenplan opdracht uit dat woonwagenplan met eigenlijke argumenten zijn nooit als wordt gepubliceerd. Het is de uit- uit te voeren. zodanig geformuleerd, want dat zou komst van het in 1977 ontwikkelde De feiten na vier jaar woonwagenbe- discriminatie zijn geweest Maar in regeringsbeleid, toen nog de verant- leid in Zeeuwsch-Vlaanderen Axel feite steunt ook alleen al het uitgangs- woordelijkheid van CRM-minister Til was in februari dit jaar de eerste punt op het woonwagenplan om de Gardeniers. Haar beleid, zoals dat nu gemeente die de definitieve locatie woonwagenbewoners over alle ge wordt voortgezet onder leiding van aanwees, na tal van politieke strubbe- meenten te verdelen op het idee dat staatssecretaris Brokx grote, regio- lingen overigens. Inmiddels hebben het lastposten zijn Daar ligt de kern nale woonwagencentra opheffen ten ook Hontenisse en Aardenburg de van het probleem: het woonwagenbe- gunste van kleine kampen met maxi- aanlegplaats aangewezen Terneuzen leid wordt over de hoofden van de maal vijftien wagens. blijft achter. Van der Heyden: ..Ter- betrokkenen zelf uitgevoerd" Dat beleid doet voor de Zeeuws- neuzen vindt dat het bestaande kamp Vlaamse regio in feite nauwelijks ter in Sluiskil meer dan genoeg zake. Zeeuwsch-Vlaanderen immers kent alleen bescheiden kampen met Hij stelt vast dat na de verschijning Met leedwezen stelt Van der Heyden Hulst als uitschieter. Maar toch: het van het woonwagenplan de gemeen- ook vast dat met de toename van 32 provinciaal woonwagenplan geeft de - ten als eerste reactie wegen gingen woonwagens in de afgelopen jaren er gemeenten Aardenburg. Hontenisse, zoeken de centra niet aan te leggen, op de bestaande kampen een onleef- Terneuzen en Axel opdracht nieuwe Feit is dat de gemeënten woonwa- bare situatie dreigt te ontstaan. „De woonwagencentra aan te leggen met genbewoners niet in huis willen heb- werkelijkheid heeft de prognoses van een gezamenlijke omvang van veertig ben onder het mom van: daar hebben 1919 volledig beantw oord. Maar Onleefbaarheid is nog altijd zo dat woonwagenbewo ners zijn ingesteld op trekken, op zwerven. Het is alleen materieel on mogelijk zo'n leven te leiden. Dege nen. die het wel doen hebben ronduit een hondeleven" Het is duidelijk integratie zal van beide kanten moeten komen Maar daarbij wijst Van der Heyden ook op de omvang van de nieuwe centra in Zeeuwsch-Vlaanderen. Axel twaalf standplaatsen. Terneuzen vijftien, Hontenisse zeven, Aardenburg zes Ik denk dat die zes van Aardenburg op zich een groot risico inhouden. Als de iniegratiegedachte met werkt, zijn zes gezinnen enkel en alleen op elkaar aangewezen Ontstaat er dan een on derling conflict, dan wordt het erg moeilijk. In Hulst zijn er groepen die volledig naast elkaar heen leven. Het is duidelijk dat kleinë kampen alleen leefbaar zijn als er contact is met de bevolking, de burgers. Gebeurt dat niet, ja....", Groep standplaatsen Van der Heyden herinnert zich: „In 1979 telde Zeeuwsch-Vlaanderen 78 erkende standplaatsen De prognose tot 1985 ging uit van een groei met 32 woonwagens. De situatie nu is dat er in de regio 110 wagens staan Bitter is alleen dat, van die vier nieuwe centra uit het woonwagenplan er vier jaar later nog niet één is gerealiseerd Dat. terwijl we nu al werken aan de opstel ling van een nieuwe woonwagenplan 1985-1990" Want met de publicatie van het woonwagenplan precies vier jaar gele den begon ook de lijdensweg. Vier nieuwe centra dus in evenzovele ge meenten. Maar daarvan toont alleen Axel zich van meet af aan bereid dat kamp ook daadwerkelijk aan te leg gen Dat er in die gemeente vervol gens nog drie jaar moest worden gediscussieerd is daarbij een tweede. Maar Aardenburg. Hontenisse en van der Heyden standplaatsen zijn er niet bijgeko men. In Hulst bijvoorbeeld zijn 32 officiële standplaatsen, maar er staan 43 woonwagens. Die gebruiken stroom van elkaar, maken een geza menlijk gebruik van hot toilet. leven kortom op eikaars lip. En in zo'n situatie krijg je problemen". Van der Heyden plaatst eveneens vraagtekeps bij het beleid kleine cen tra met maximaal vijftien standplaat sen op te zetten omdat die omvang de integratie zou bevorderden. „Integra tie is een begrip waaraan je op ver schillende manieren inhoud kunt ge ven. Hoe denken de burgers, de woon wagenbewoners zelf. hoe denkt de overheid9 Als die integratiegedachte betekent dat de woonwagenbewoners zich geleidelijk aan moeten passen, dan is dat wel in strijd met de leefwij ze van die mensen. Van integratie moet je met veel verwachten als dat de hoop van de overheid is. want het Van der Heyden weet nu al dat Axel de winst heeft binnengehaald door als eerste gemeente de locatie aan te wijzen. De toekomstige bewoners zijn er bekend, vormen inmiddels een groep. „Want", stelt hij vast, „op het Hulster kamp staan elf wagens te veel. Maar denk je nu echt dat die mensen straks naar Hontenisse wil len? Een enkeling misschien, maar de rest wil blijven. Neem ook Terneu zen. daar staat sinds enige maanden een woonwagenbewoner met een ar tikel tien-vergunning. Ik denk dat Terneuzen eigenlijk heel blij mag zijn dat er zo niet meer wagens staan. Want die mogelijkheid is er ...Het gaat allemaal veel te langzaam". Van der Heyden concludeert het na vier jaar woonwagenbeleid enigszins moedeloos ..De nieuwe centra moe ten nu echt zo snel mogelijk worden gerealiseerd De situatie loopt uit de hand. wordt onleefbaar". In februari dit jaar stelde in Axel een woonwa genbewoner nog maar eens vast dat 'toch niemand een woonwagenbewo ner voor de deur wil" Waarom9 bafeRNEUZEN René (22) doet deze week de keuken, Karei (23) doet de douche en wc en ^bert (19) de hal. De jongens rooien het prima in hun drie-kamerflatje aan de Peter van emjnrooylaan in Terneuzen. Huishoudelijk hebben ze het voor elkaar, alleen de dagelijkse s hVgiëne geeft nog wat problemen. „Iemand van ons heeft géén eigen wasbak", zegt Karei. „We erifbben twee wasbakken en een douche. De hele boel is open, dus er kan er zich maar één v«gelijk wassen. Het was beter geweest, wanneer ze hier meteen een douchegordijn hadden of een douchecabine hadden neergezet. Je woont dan wel met z'n drieën in meèzelfde flat, maar je bent vreemd voor elkaar. Ik geloof dat in een flat waar men gemengd ^joont dit écht problemen geeft". rel Molengraaf was de eerste bewo- meisje en een jongen. Dat gaat geluk- „Toen ik bij de woningbouw de sleu- kig goed". ïr van een drie-kamerflat in Terneu- k Momenteel is hij de vraagbak van je vijftien kamerbewoners Als werk- tels ging ophalen, vroegen ze me of ik meteen langs de PZEM wilde gaan om aangesloten te worden op gas- en ,Het is een kwestie van aanpassen", hulp-conciërge trekt hij de pro- zegt Karei, „maar je kunt voor moei- lichtnet. Dat ging mooi met door. Het erop neer jk geld van de zoemen en vragen bewust naar zich lijkc dingen komen te staan. Je hebt voje. Karei wil graag optreden als een gemeenschappelijke keuken, iddelaar tussen de bewoners en maar je moet er wel een fornuis woningbouwvereniging „Ik heb neerzetten. Ik heb zelf een fornuis gevraagd hoe het met die gekocht en dat gebruiken de anderen jbakken en douches zat Iedere flat nu ook. Ga je gezamenlijk een fornuis ;ft maaf twee wasbakken. Bij de of wasmachine kopen, dan moet je :sten staat na het douchen de wel weten wat je eraan uitgeeft en van je goeie afspraken maken, want anders omjiuche compleet blank Als ei steitgenoten heeft gedoucht en jij komt komt er ruzie als er iemand verhuist. Je moet erg veel regelen met elkaar en ik kan me best voorstellen dat niet iedereen even graag meedoet". later op je sokken binnen om de .achine te vullen, dan sta je met otsjtte voeten. Maar ik heb de woning- luw ingeschakeld en die komen kij- Want ze kunnen nu wel zeggen Anne-Marie is het ermee eens: „We KOttllTlCl andere bewoners zou moeten innen om de PZEM te betalen en dat zagen ze daar met zitten. Ze stuurden me terug naar de woningbouw en die wist er ook geen raad mee. Ik ben toen naar de afdeling Bouw- en Woningtoe zicht van Openbare Werken gestapt. Uiteindelijk werd de zaak via de wo ningbouw geregeld. Ze sloten me aan' en nu betaalt iedereen elke maand gewoon een vast bedrag voor gas en licht boven de huur". het hier uitstekend gaat, maar ik lopen nu nog steeds van alles bij nog niemand gezien die daarnaar elkaar te slepen. Trouwens de mees- vragen. Je moet overal zelf ten hebben hier geen wasmachine, die lan". brengen hun vuile goed naar huis". De kamerbewoners zijn het erover eens dat een kookgelegenheid en een was machine standaard bij een dne-ka- 1 anpassen Gas en licht i jongens schrokken van de kasten mer„at moeu,n horcn fe ze in hun kamers aantroffen. De vallen van ellende zowat uit Het drietal heeft ze naar de verhuisd en beplakt met Als eerste bewoner van een drie-ka- om de boel merflat kreeg Karei met een merk- op te fleuren René die graag waardig probleem te maken Hij bleef draait, vindt de flat gehorig, verstoken van gas en licht en maakte Karei komt dat omdat de zolang gebruik van de bouwstroom. tussen zijn kamer en die van gedicht is met een houten schot gipsen muurtje. De jongens echter prima afspraken over van eikaars decibels. daarover: „Niemand draait hier muziek. Dat is de afspraak. het toch, dan klagen we bij doen we dat niet, dan komen en wel. Als er iemand gaat dan gaat de muziek of tv zachter. Maar we kunnen het vinden met elkaar hoor. De hier niet op slot. Voor de zaken hebben we een keuken hangen" Anne-Marie mengt zich in „Ik geloof dat het bij de wel goed gaat. Maar ja, je afwachten bij wie je terecht- Ik bedoel, de woningbouw van te voren niemand bij el- Ik deel de flat met nog een OFFICIËLE DEALER GARAGE DUPOKT TERNEUZEN BV Industrieweg 37. Terneuzen 4538 AG De mening van de woningbouwver eniging dat het vandalisme in en rond de Rat aan de Peter van Anrooy laan verminderd is. delen de jongelui niet. „Het is nog altijd een zootje in de lift", vindt Anne-Marie. René: „Je moet niet schrikken wanneer je plot seling een winkelwagentje langs je raam naar beneden hoort suizen". Anne-Marie durft haar Rets niet in de berging te stallen en neemt 'm prompt elke keer mee naar de vierde verdieping. Een andere kamerbewo ner zet z'n auto liever een eindje uit de buurt van het parkeerterrein. Karei: „Een tijdje terug zaten we op een mooie zondagmiddag op het bal kon, begint daar beneden ineens ie mand rubberbanden te verbranden. Nee, het is hier nog niet veel soeps". Toch zijn de kamerbewoners redelijk tevreden met hun behuizing. „Natuur lijk, het is hier veel goedkoper dan in eengezinswoning. Als je van een uitkering moet leven, zoals wij. is dit de oplossing. Trouwens als jongere heb je ook niet zoveel ruimte nodig, anders loop je toch maar een hele dag schoon te maken. Nee, echte proble men hebben wij hier niet. De woning bouw heeft over een paar dingen gewoon niet goed nagedacht, zoals een wasmachine en een kookfomuis. We hebben het wel naar onze zin. Het is betaalbaar, je kunt uitnodigen wie je wilt. Je hebt niets te maken met beperkingen zoals thuis, je kunt hier gewoon je eigen leven opbouwen", aldus Karei. Gedneé en met paraplu onder de doucheEgbert, Karei en Rene ...Je moet overal zelf achteraan"... Directeur ing. H Engelsma van de ivoningbouwveremging Terneuzen Behoefte aan betaalbare huisvesting bij jongeren". oners bezig met uitbreiding woonwagenkamp L 1 zi) Tfc probeer steeds feeling met de jeugd te houden", zegt directeur, ing. H. 'asiEngelsma van de woningbouwvereniging najTerneuzen Ij (De corporatie verbouwde vijf flats en maak- beij te ze geschikt voor kamerverhuur aan jongens en meisjes. Het experiment is inmiddels op gang. Wal- demar Ysebaert peilde de ervaringen van de jeugdige bewoners en voelde Engelsma nader aan de tand. Een tussenbalans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 29