Gieterij Middelburg in zorgwekkende positie ZEELAND" Kamerleden pleiten voor blijvende rol rijk in beheer Oosterschelde Vier flatbewoners met hoogwerker bevrijd Superwindmolen voor de deur almanak PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT fiïnnen twee maanden besluit ontslagen Focus Veilig tfOG GEEN CENT UIT ONTWIKKELINGSFONDS BRANDEN IN TERNEUZEN JSSINGEN Volgens districtsbestuurder Ron Jacobs van de Unie BLHP (vakbond voor iministratief, technisch en commercieel personeel) is de positie van de Gieterij in Jddelburg uiterst zorgwekkend. Het bedrijf heeft te kampen met een gebrek aan liquide middelen. Het aantal orders is tot dusver bij de prognoses achtergebleven. het RSV-debacle is het aantal arbeidsplaatsen bij de Gieterij aanzienlijk ingekrompen: 3iintig werknemers vloeiden af met gebruikmaking van de SUM-regeling, vijfendertig Svamen op de ontslaglijst terecht. De resterende zeventig werknemers werken al geruime Td 'op halve kracht' in verband met een werktijdverkorting. de gieterij wordt nog maar twintig steeds niet ontvangen hebben. Als ik Een woordvoerder van de Stichting T)f in de week gewerkt. Volgens Ja- daar dieper op in zou gaan. dan zou ik Economische Ontwikkeling Zeeland ilps zullen er op zeer korte termijn daarmee een spoedige oplossing niet was donderdag evenmin bereid mfor- -nOpen doorgehakt moeten worden, bevorderen", aldus Peters. matie te verstrekken „We hebben jlhet voortbestaan van de (voorma- j; RSV-)gieterij niet in gevaar ko- °|gens Jacobs zijn de verwachte >,|ers via de Koninklijke Maatschap- IDe Schelde (KMS) en van Thomas- A International Arnhem (industrie- Storen) tot nu toe grotendeels uitge- jven. Dat is een gevolg van het ikken van de motorenmarkt. >rts is het - zegt Jacobs - voor de ;rij uiterst moeilijk nieuwe klan- te trekken, zolang er geen solute zekerheid bestaat over de ltinuiteit van het bedrijf. Ook po- jen van Philips om vorderingen op |V via het Middelburgse bedrijf te rekenen hebben de positie van de ;rij geen goed gedaan, gieterij heeft tot op dit moment geen geld gezien van de Stichting ïfenomische Ontwikkeling Zeeland EOZ). Zoals bekend, is die stichting Jliet leven geroepen om de provin- jpLe steunoperatie van vijftig miljoen Iden aan de KMS mogelijk te ma li. De SEOZ heeft de gieterij zo'n ff tot vijf miljoen gulden steun gezegd. Bedrijfsdirecteur G. J. Pe te bevestigde donderdag dat de JOZ nog niet over de brug is geko- "n. Meer wilde hij daarover met ,tgen. „Het feit ligt er dat we nog ITS Terneuzen ?il onderwijs in esturingstechniek JlRNEUZEN De MTS-MEAO voor Jeuwsch-Vlaanderen dient deze -land bij het bij het ministerie van derwijs een aanvraag in voor de Jbreiding van het onderwijspakket Si een richting besturingstechniek, hj MTS-MEAO in Terneuzen zou «•mee de zesde school in Neder- ïd wordenmet een dergelijke rieh- :jjt inspectie, de VMTS (Vereniging '^delbare Technische Scholen) en i Provinciale Onderwijs Raad, lan als één man achter onze aan lag. We hebben adhesiebetuigin- li ontvangen uit het bedrijfsleven Sjvan de kamer van koophandel", 'telt scheidend directeur J. Pig- ns. „Wordt ons verzoek gchono- rd, dan gaat de richting bestu- gstechniek 1 augustus volgend r van start." Pigmans betwijflt ter of het ministerie wel goed loeg bij kas zit om de nieuwe hting te financieren. Er is onge- rèr 2 ton mee gemoeid. De richting Ituringstechniek is bestemd voor wlingen van de afdelingen: elektro- ihniek, werktuigbouwkunde en leestechniek. Het gaat om de vak- l: elektronica, meet- en regeltech- procesbeheersing, micro-elek- a en digitale besturingstech- aldus Pigmans. De bouwer van de torenhoge windmolen bij De Schotsman, de firma Polenko uit Rhenen, heeft het gevaarte gisteren in de loop van de dag neergezet. KAMPERLAND Menig Noordbevelander, die de komende tijd het Vccrsc Meer bij Kamperland passeert, zal onmiddellijk iets nieuws opvallen. Een torenhoge windmolen, die donderdag werd geïnstalleerd voor het dienstencentrum van recreatiecentrum De Schotsman bij Kamperland. Het gevaarte, niet minder dan twintig meter hoog, zal 120 tot 140 kilowatt per jaar gaan leveren. Eenderde van het totale energieverbruik van De Schotsman. Ter illustratie: evenveel als een dorp met vierhonderd inwoners jaarlijks aan elektriciteit verbruikt. De bouwer van de windmolen, die firma Polenko uit Rhenen, heeft het bouwsel in de loop van de dag neergezet. Al direct na de installatie produceerde de molen elektriciteit. De stroom, via de grote propeller en de generator opgewekt, wordt direct aan het PZEM-elektriciteitsnet geleverd. De totale hoeveelheid kilowatts, die de molen opbrengt, wordt van de elektriciteitsrekening van De Schotsman afgetrokken. De grote propeller van de molen telt drie wieken, met elk een diameter van zestien meter. Gemodificeerde remkleppen zorgen dat de wieken niet bij krachtige wind 'doldraaien'. Mulder verwacht dat de molen binnen twee tot drie jaar financiële vruchten zal gaan afwerpen voor het centrum. Na acht jaar is de energie, geleverd door de windmolen, voor De Schotsman gratis, afgezien van de onderhoudskosten. Het gevaarte heeft ongeveer honderdduizend gulden gekost. ZEEUWSE "DDELBURG - Binnen twee maanden valt de beslissing rond het ontslag q veertien werknemers van Focus Veilig in Middelburg. Het bedrijf heeft, ï.lls gemeld, de vergunning hiervoor aangevraagd bij het arbeidsbureau in ijldelburg. De hierbij te volgen procedure neemt gewoonlijk één tot twee ^tanden in beslag. Het bedrijf, waar nu nog 62 mensen werken, is in j'ieilijkheden gekomen door de algehele malaise in de bouw en in de .'leepsbouw. '•{iral de afzet van stalen hijsklemmen is door de terugloop in deze beide »»|toren moeilijk geworden. Een eventuele stijging van het aantal orders kan de ontslagaanvraag niet ongedaan maken. Daarvoor zijn de voorraden te nog te groot. Directeur J. Reijnierse van Focus Veilig deelde dit donderdag desgevraagd mee. Over de mate waarin de orderportefeuille is gevuld wenste de heer Reijnierse uit concurrentie-overwegingen geen enkele mededeling te doen. Wel maakte hij bekend dat Focus Veilig exportorders uitvoert naar negentig verschillende landen. De directeur ontkende geruchten, dat het bedrijf een order van een paar miljoen gulden uit Libië heeft ontvangen. PAGINA 11 Idee Begin vorige maand is, op een centraal punt in dal Beveland- se kantoor, een ideeënbus ge plaatst. Gisteren, bij het begin van een \nieuwe maand, iverd de bus \voor het eerst geleegd. Onder aandachtige belang stelling van de staf der onder neming. De chef schudde het ding hoogstpersoonlijk leeg. Er dwarrelde één briefje op tafel. Het tekstje erop luidde; „Het zou overweging verdie nen de in deze bus gedepo neerde ideeen te honoreren VRIJDAG 2 DECEMBER 1983 i Van onze Haagse redacteurj DEN HAAG Het rijk moet zich, ook op de lange termijn, blijven be moeien met het beheer over de Oos terschelde. Dat is, kort weergegeven, de stelling die de Tweede Kamerle den Eversdijk (CDA) en Te Veldhuis (VVD) donderdag hebben ingenomen nadat een dag eerder de Stuurgroep Oosterschelde zich ernstige zorgen had gemaakt over het feit dat met name de departementen van verkeer en waterstaat én landbouw hun han den van de Oosterschelde lijken te willen aftrekken. In vragen aan de ministers Smit-Kroes en Braks wij zen de Kamerleden de bewindslieden erop dat de gang van zaken in de Oosterschelde een zaak is voor zowel gemeenten, provincie als rijk. Eversdijk en Te Veldhuis hebben don derdag een kleine race tegen de klok gevoerd, beiden hebben, onafhanke lijk van elkaar, bijna gelijkluidende vragen ingediend. Die van de CDA-er zijn het eerst bij de griffie van de Kamer gearriveerd, zodat die de meeste kans maken om te 'overleven'. Desondanks is het signaal, ook van de kant van de WD, duidelijk, het rijk mag zich eenvoudigweg met terug trekken. Boers ma Twijfels over wat het rijk nu eigen lijk wil zijn woensdag naar buiten getreden, nadat de voorzitter van.de stuurgroep Oosterschelde, gedepu teerde Boersma, zijn misnoegen had geuit over het gedrag van het rijk. Zeker voor wat de langere termijn betreft maakt hij zich zorgen over de opstelling van de departementen van Smit-Kroes en Braks. Boersma con stateert een afnemende betrokken heid van de rijksoverheid. Dat uit zich voornamelijk in de gang van zaken rond de gemeenschappelij ke regeling die voor de Oosterschelde wordt voorbereid, In zo'n regeling werken de verschillende overheden samen bij het tot stand brengen van een beheersvorm voor in dit geval de Zeeuwse zeearm. Volgens Boersma heeft verkeer en waterstaat inmiddels afgehaakt en is de opstelling van landbouw voorshands onduidelijk. De gedeputeerde voegde daar aan toe dat het rijk zich niet lijkt te willen ver plichten tot eep engagement met de Oosterschelde in formele zin. Eversdijk en Te Veldhuis willen dat de betrokken bewindslieden op Boersma's stellingen reageren. Uit gangspunt daarbij is dat de betrok kenheid van 'Den Haag' niet mag verminderen. Er moet immers, vindt Te Veldhuis, op de niveaus van pro vincie, gemeenten en rijk een samen hang in het beleid blijven. Bovendien, aldus Eversdijk, is de Oosterschelde zozeer een zaak die van nationaal belang is -al was het maar vanwege de miljarden die worden uitgegeven om via de pijlerdam zoveel mogelijk van het milieu in stand te houden- dat het rijk moeilijk kan volhouden dat zij op termijn geen betrokkenheid meer zal hebben bij de wijze waarop die Oos terschelde beheerd gaat worden. Te Veldhuis tot slot wil een uitleg van de concrete beleidsvisie van de bewindslieden, zowel voor de korte als de wat langere termijn. besloten voorlopig naar buiten toe geen mededelingen te doen". Het eni ge dat hij kwijt" wilde was, dat de besprekingen mogelijk binnen een maand afgerond zijn. Burgemeester drs. P A. Wolters van Middelburg heeft (zoals gemeld) woensdagavond in de Middelburgse gemeenteraad verklaard, dat er mo menteel onderhandelingen gaande zijn over een overname van het onroe rend goed van de gieterij aan de Kleverskerkseweg. Namen wilde hij echter niet noemen. Westland Utrecht Volgens Unie BLHP-bestuurder Ja cobs gaat het om de Westland Utrecht Hypotheekbank. Om de gie terij financieel wat meer 'lucht' te geven zou er getracht worden het onroerend goed aan de bank te verko pen om het bedrijf daarna op huurba- sis voort te zetten. Volgens Jacobs was daarover begin november een principe-akkoord bereikt. Maar de Westland Utrecht zou dat akkoord weer ongedaan gemaakt hebben. Bedrijfsdirecteur Peters wilde dat gis teren bevestigen noch ontkennen. „Er worden inderdaad onderhandelingen gevoerd. Maar het is nu eenmaal zo, dat financiële instellingen daar geen publiciteit over willen zolang de ge sprekken nog lopen. Dus moet ik gewoon zeggen: sorry, dit is een on derwérp waar ik helemaal niet op in kan gaan". Als gevolg van de problemen is er - zegt Jacobs - onder het personeel van de gieterij wederom grote onrust ont staan. Volgens de vakbondsbestuur der wordt die onrust alleen nog maar vergroot omdat het personeel van iedere informatie verstoken blijft. „De ondernemingsraad wordt weliswaar geïnformeerd, maar aan de andere kant is de ondernemingsraad ook een zwijgplicht opgelegd zogenaamd om geen onnodige onrust te wekken. Nou. op zo'n manier haal je de onrust juist boven water", aldus Jacobs. De Unie BLHP-bestuurder meent dat de gieterij nog wel degelijk perspec tieven heeft. Uit de opdrachten voor de KMS voor de ombouw van de centrales in Borssele en op de Maas vlakte zal heel wat werk voor de gieterij voortvloeien. „De toekomstverwachtingen zijn goed. Het gaat er alleen om of het financiële gat overbrugd kan worden. En als daar op korte termijn geen oplossingen voor gevonden worden, dan kan dc gieterij niet meer aan haar verplichtingen voldoen". Bedrijfsdirecteur Peters vindt het volstrekt onjuist om te gaan specule ren over de vraag of het gevaar van een faillissement bestaat. „We heb ben een zeer beroerd jaar doorge maakt. Maar ik zie de toekomst be paald niet als hopeloos". Goesenaren gepakt GOES De recherchegroep van de Goese gemeentepolitie heeft twee achttienjarige Goesenaren aange houden wegens inbraak in het christelijk lyceum voor Zeeland. R, W. en C. L. B. W. ontvreemdden in de nacht van 17 op 18 november uit de school twee videorecorders en twee kleurentelevisietoestellen. Als gevolg van een brand in een trapportaal moesten bewoners van een Temeuzens flatgebouw met een hoogwerker worden 'bevrijd'. TERNEUZEN De brandweer van Terneuzen heeft donderdagoch tend omstreeks half drie vier bewo ners van flatwoningen aan het Magnoliaplein met behulp van een hoogwerker uit hun woning ge haald. Dat was nodig omdat in het trapportaal op de eerste verdie ping van het flatgebouw brand was uitgebroken. De rookontwikkeling was daarbij zo hevig dat de bewo ners van de andere flatwoningen geen kans zagen het gebouw op normale wijze te verlaten. De brand ontstond bij de voordeur van de woning van O.K., een alleen staande man. De brandweer zette niet alleen de hoogwerker, maar ook een hoge- en lagedrukspuit in. Het vuur was snel bedwongen, maar de schade was. vooral in de hal, groot. Overigens ontstond de brand onder verdachte omstandigheden. Een uur tevoren namelijk was door poli- tie-agenten en twee brandweerlie den ook al een kleine brand geblust in de woonkamer van K. Omstan ders roken in beide gevallen een doordringende benzinelucht. De re cherche van de gemeentepolitie Terneuzen begon donderdag een uitgebreid onderzoek. Bij het blus sen van de tweede brand in de woning van K. zette de vrijwillige brandweer iets meer dan dertig manschappen in. Aan de Reuzenhoeksedijk in Terneuzen brandde een caravan tot de grond toe af. Op het moment dat de eerste brandmelding bij de politie bin nenkwam, was de brandweer volop bezig met het blussen van een brand in een caravan aan de Reu zenhoeksedijk bij Othene. De cara van, eigendom van Willy Beauprez, brandde volledig uit. Beauprez, zijn vrouw en hun dochter bleven ongedeerd. Omstreeks half een 's nachts waren ze thuisgekomen, waarna mevrouw Beauprez frites wilde bakken. Daarbij sloeg de vlam in de pan. In korte tijd stond de caravan in lichterlaaie. Ook een andere cara van liep brandschade op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11