Ontknoping ontvoering succes voor de politie Vier hoofdverdachter nog op vrije voeten j BUREN: NOOIT IETS GEMERKT GELUKWENSEN VAN LUBBERS BLOEMEN Vloot s Russen groeit PZC/ bin nen-buiten land SCHRIL CONTRAST CARANSA EN VAN DER VALK DONDERDAG 1 DECEMBER 1983 40I DEN HAAG (ANP) Nadat woensdagochtend de ontvoerde biermagnaat Alfred Heineken en zijn chauffeur Ab Doderer in een voormalige timmerfabriek bij Amsterdam achter een houten wand waren gevonden maakte de politie reeds enige uren later melding van 24 arrestaties in deze zaak en het terugvinden van een deel van het losgeld. Voorts werden signalementen verspreid van de vier belangrijke verdachten, die nog zoek zijn. Dit alles staat in schril contrast met na zijn vrijlating een speciale perscon- Caransa de politie zich niet mde zaak de ontvoering van de onroerend-goed- ferentie om ernstige kritiek te uiten te bemoeien. magnaat Maup Caransa eind 1977 op de politie in ons land. ..Ons politie- Het zou meer dan vijf jaar duren voor Caransa belegde nog geen vier weken apparaat is met berekend op dit soort een soortgelijke zaak zich voordeed in misdrijven", zei Caransa toen hem ons land Op 27 november 1982 werd duidelijk werd dat de politie op dood mevrouw Van der Valk. de echtgenote -■ spoor zat en er nauwelijks nog hoop van een horeca-magnaat, vanuit haar >~v was. dat hij zijn tien miljoen losgeld, woning in Nuland ontvoerd. Bijna W VII MH betaald in briefjes van duizend waar- van de nummers later bekend werden gemaakt, kwijt zou zijn. Over de tien 1 miljoen gulden had Caransa overi- I /A tl gens zelf onderhandeld, terwijl hij vijl lUU L/ dagen in een donker vertrek op een onbekende plaats met handboeien vastgeklonken aan een ijzeren bed. Op 28 oktober 1977 werd Caransa door vier mannen voor een club in Amsterdam ontvoerd, nadat hij naar Caransa later onthulde twee weken door onbekenden was gescha duwd. Caransa had niet de politie willen inschakelen om zijn gezin de psychische belasting van een perma nente bewaking te besparen Na zijn ontvoering verzocht de familie van Met toestemming van de minister van justitie Korthals Altes spreidde de politie foto's van de r voortvluchtige hoofdverdach- drie weken lang zat zij vastgebonden i radiator van de verwarming VERKLARING De families Heineken en Doderer, alsmede het Heineken-concern heb ben in een verklaring meegedeeld dat de ontvoerden in goede gezondheid verkeren maar wel enige tijd nodig hebben om tot rust te komen. „Onze grote dankbaarheid gaat uit naar het Amsterdamse politiekorps en andere politieautoriteiten, die de bevrij dingsactie zo uitnemend hebben uit gevoerd". aldns de verklaring. van een flat in Brussel, voordat haar ontvoerders haar. nadat een losgeld van meer dan twaalf miljoen gulden was betaald, vrij lieten in de omge ving van Eindhoven Hoewel achteraf bleek, dat de politie in deze zaak nog tijdens de ontvoering een verdachte op het spoor was, werd niet opgetreden De politie volgde de zaak 'op afstand' en in overleg met de familie, hoewel dit tot wrijvingen zou leiden. In deze zaak had de politie al meer succes dan in de ontvoering van Caransa. Kort na de ontvoering wer den aanhoudingen verricht en later werden in ons land twee belangrijke daders veroordeeld tot celstraffen van twaalf en een een tot acht jaar. Van het losgeld is echter nog steeds ruim tien miljoen gulden zoek. De politie dacht ook de hoofdverdachte in deze zaak gegrepen te hebben, maar de man blijft hardnekkig ontkennen. Bij de ontvoering van Heineken en Doderer hebben de politie en het Heineken-concern nauw contact on derhouden over de te volgen gedrags lijn. Een anonieme brief, bezorgd bij het kantoor van Heineken in Amster dam. zou tenslotte leiden tot de ont knoping in deze zaak. In tegenstel ling tot de andere ontvoeringen wist de politie de slachtoffers dit keer letterlijk uit hun boeieii te bevrijden. Direct na de aankomst van Heineken en Doderer boden omwonenden in Noordwijfdo bossen bloemen aandie door particuliere bewakers van Heineken aangenomen werden 101 i Slot van pagina 1) wel in leven waren. Omdat de politie via een anonieme tip de vermoedelij ke verblijfplaats had achterhaald, werd gistermorgen om half zes beslo ten een inval te doen in de loods bij de timmerfabriek. Op het moment van de inval was er behalve de twee gevangenen niemand in de loods aan wezig. Cellen De politie kon Heineken en Doderer eerst niet vinden. Bij doorzoeken werd het tweetal aangetroffen achter een deur in een blinde muur. Twee complete cellen waren ingericht. Heineken en Doderer hebben drie weken lang met hun handboeien aan zware kettingen, verankerd in een muur, vastgezeten. Zij lagen in hun pyama op een matras. De cellen wa ren niet verwarmd. Pas na een dag of vier hadden de twee bemerkt dat zij in eikaars nabijheid gevangen werden gehouden De cellen waren volledig geïsoleerd, waardoor zij 'nauwelijks enig geluid van buiten konden opvangen In het begin wer den zij veel bedreigd door hun ont voerders. maar later werd dat minder. In de loop van hun drie weken duren de gevangenschap mochten Heineken en Doderer af en toe met elkaar praten. Zij konden elkaar dan niet zien. omdat zij geboeid in hun cellen moesten blijven Zij konden naar de radio luisteren en mochten lezen Do derer. die het zonder leesbril moest stellen, hield zich bezig met zo nu en dan een spelletje patience. De man nen mochten onder geen beding bij elkaar komen. betrokken zouden kunnen zijn. Ze waren in 1981 al eens met de politie in aanraking geweest Zij behoorden tot een knokploeg die de inboedel van een gekraakt pand aan de Leidse- gracht kort en klein zou hebben gesla gen. Diverse leden van die knokploeg bleken bij de ontvoering te zijn be trokken. De groep kwam regelmatig bij elkaar in de bewuste timmerfabriek op een industrieterrein aan de Noordzeeweg. B bleek eigenaar van deze fabriek en K. directeur. In de fabriek wordt sinds 1 oktober niet meer gewerkt. Via een anonieme tip die bij de politie binnen kwam vernam zij de namen van de mensen die bij de ontvoering betrok ken zouden zijn. In de bewuste brie! stond dat drie mensen die werkzaam waren op een autosloopterrein bij die timmerfabriek sinds de ontvoering niet meer met elkaar waren gezien Het drietal had een dubieus bedrijfje. Omdat de timmerfabriek geisoleerd ligt, kon de politie de zaak moeilijk observeren. Wel volgde de politie de drie verdachte mannen en ontdekte dat zij in de timmerfabriek bijeen kwamen. Zondagavond kreeg de po litie zekerheid over de aanwezigheid Invallen Freddie Heineken tijdens zijn ontvoering vastgehouden De Amsterdamse hoofdinspecteur Sietsma die hel onderzoek in de ont voeringszaak leidt. Tegelijk met de bevrijding van Hei neken en Doderer werden invallen gedaan in een twintigtal woningen in Amsterdam, Hccrhugowaard, Den Helder en Zwanenburg. Vierentwin tig mensen werden opgepakt. Tijdens het onderzoek kwamen er bij de politie steeds meer aanwijzigingen dat een groep rond de 31-jarige Zwa nenburger J. C. B. en de 51-jarige Amsterdammer J K op de een oi andere manier bij de ontvoeringszaak van Heineken en Doderer, toen van de drie mannen voor twee sen een maaltijd bestelde in Chinees restaurant. Hoofdinspecteur Sietsma van de r sterdamse politie verklaarde op persconferentie dat de ontvoerc ..miljoenen guldens" eisten in guld*1 en vreemde valuta. Duidelijk was s de ontvoerders op hun eigen tijd ei*1 hun eigen manier steeds contact W den opnemen. In de laatste eis ki* het Heinekenconcem drie dagen'8 tijd om het losgeld klaar te maker" dat zou door een ongewapende |?n tieman vervoerd moeten worden. neken ontving een codering van t(a woorden: de adelaar en de haas, wju bij de adelaar de ontvoerders mo0 voorstellen en de haas de politien^ die het transport moest verzorge^ De politie verklaarde dat de ontVc ring zeer goed was getimed. Daai?: was het voor het onderzoekteam, j[j uit veertig man bestond, moeilijk' snel een spoor van de daders'3 vinden. Een sporttas met twee gA den machinepistolen was de ei!e aanwijzing voor een mogelijk )e welddadig karakter van de ontVc ring. n Aanwijzing voor de goede voorbe ding van de ontvoerders was volgf hoofdinspecteur Sietsma het feit de bestelbus waarin Heineken en 1 derer werden meegenomen door n tunneltje moest waarbij slechts L halve centimeter ruimte overblL Daarvoor waren al de zogenaarl amsterdammertjes (kleine paalt" uit het wegdek verwijderd. De politie heeft in totaal 750 tips oi de ontvoeringszaak nagetrokken durende drie weken. Een van de t ste tips was een brief van de ontvr ders waarin enkele miljoenen wr' geëist. Dat schrijven kwam terechtjj de Haagse politie. Aan de eisen c door de ontvoerders zijn gesteld wr de politie aanvankelijk niet voldojj; AMSTERDAM (GPD) Het industriegebied de Heining in het Amsterdamse westelijk havengebied vlakbij de grens met Halfweg (gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwou- de) is eigenlijk een „onover zichtelijke schroothoop", zo als een ambtenaar van de gemeente Amsterdam het gis teren omschreef. Haarlem- merliede heeft al enkele ke ren bij Amsterdam aange drongen op een grote schoon maak. In een voor ongeveer 50.000 gulden gebouwde nieuwe loods op het terrein Heining zijn woensdagmorgen vroeg de ontvoerde Heineken en zijn chauffeur bevrijd door de Amster damse politie. Een deel van de gebruikers van deze grond in het al tientallen jaren braak liggende westelijke havengebied, heeft de grond gekraakt of betaalt niet dan wel nauwelijks de maand- huur. Twintig huurders zijn bekend bij de gemeente, daarnaast zijn er nog ne gen krakers van stukken grond. Op die grond zijn zij zonder welke vergun ning dan ook hun bedrijfje begonnen. Voor de meeste bedrijfsgebouwen zijn geen bouwvergunningen afgegeven. In deze bonte mengeling van bonafi de en half tot geheel illegale bedrijfjes de timmerfabrickje. waar Heineken verkregen, maar voor een bakstenen Hoewel vlak naast de loods waar is ook Jadu BV terug te vinden Voor en zijn werden vastgehouden, heeft kantoorgebouwtje, dat volgens buren Heineken en Doderer gevangen zaten het imiddels niet n r in bedrijf zijn- deze BV wel een bouwvergunning m eigen beheer is geplaatst, niet. De timmerfabriek in Amsterdam-West. waar Heineken en Doderer gevangen hebben gezeten._ dagelijks en intensief werd gewerkt, heeft niemand iets gemerkt van het feit dat de ontvoerde directeur en zijn chauffeur daar werden vastge houden. Degenen die Heineken en Doderer bewaakten, een jongedame en een jonge en een oudere man, onderhiel den een normaal contact met de bu ren Alsof er niets aan de hand was, maakten ze praatjes over dagelijkse onderwerpen als het weer en werd over en weer koffie geleend. Bij de mensen uit de buurt bestond geen enkele argwaan. Wel hadden verschil lende werknemers van bedrijfjes uit de omgeving van de loods zich ver baasd over de peperdure luxe auto's, waarmee de werknemers van de tim merfabriek zich verplaatsten. Er is zelfs enkele keren een Rolls Royce gesignaleerd Niemand heeft door die omstandigheden een verband met de ontvoering van Heineken en zijn chauffeur gelegd. Omwonenden hebben ook niets ge merkt van de bevrijdingsactie van de politie is morgens vroeg. „Het was een complete verrassing,, .vertelt Si mon Akema die een handel in oude metalen drijft direct naast de bewus te loods. „Ik hoorde het nieuws via de radio in mijn auto. die hier in de loods slaat geparkeerd. Je kunt je oren niet geloven. Dat ik nooit iets heb gehoord, is geen wonder,. Het is hier altijd een herrie. We staan hier voortdurend met hamers en zagen metaal te bewerken". WASHINGTON (UPI) Da koopvaardijvloot van de Ven enigde Staten is tussen 19fi0 eiv eind 1982 afgenomen van 10083 tot 574 schepen; in die periodd groeide het aantal schepen onv der de vlag van de Sowjet-Unie van 873 tot 2449, zodat er nia ruim viermaal zoveel Russische] als Amerikaanse schepen de we-n reldzeeën bevaren. 5 Dit staat in een rapport van het? Amerikaanse Transportation In stitute Het instituut verbindt aan deze cijfers de waarschuwing dat de- afneming van de Amerikaansej koopvaardijvloot de national^ veiligheid van de Verenigde Staj ten in gevaar brengt. De Amerikaanse vloot nam vos rig jaar wat aantal schepen be-f treft de elfde plaats in en wat5 draagvermogen aangaat de5 achtste plaats. De eerste tierf landen op de ranglijst warerf Griekenland, Panama, de Sow-i jet-Unie. Liberia. Japan, het Ver-1 enigd Koninkrijk. China, Italië,1 Noorwegen en Singapore. j De Britse scheepvaart wordtt met uitsterven bedreigd. Dit( zegt de Britse Maritime League,1 een groep politici en deskundi-i gen op scheepvaartgebied, inl een rapport dat woensdag isl verschenen. Sinds 1975 is hetl aantal Britse schepen van meerl dan honderd ton met vijftig pro-' cent afgenomen. Als dat zo door-l gaat zijn er in 1990 geen Britsei zeeschepen meer, aldus de Lea-I gue. 1 AMSTERDAM 1GPD1 Minister president Ruud Lubbers heeft zijn gelukwen sen aangeboden aan Alfred Heineken en Ab Doderer met hun behouden thuiskomst Hij vertelde dat woensdagavond tijdens een CDA-bijeenkomst in Haarlem. Lubbers werd woensdagaochtend met het verheugende nieuws uit zijn bed gebeld De premier feliciteerde de Amsterdamse politie, met name het rechercheteam, die de ontvoering tot een goed einde heeft gebracht. Minister Korthals Altes van justitie, die dne weken lang voortdurend op de hoogte is gehouden, slak zijn grote vreugde ook niet onder stoelen en banken. Hij sprak lovend over de Amsterdamse politie, de rijkspolitie, het parket en de hoofdofficier van justitie. Er is perfect samengewerkt tussen gemeente- en rijkspolitie en ook met collega's uit België en West-Duitsland. Dal laatste. omdat we er rekening mee moesten houden dat Heineken en zijn chauffeur naar het buitenland zouden zijn gebracht" Ook de Amsterdamse burgemeester Van Thijn toonde zich blij en opgelucht over de goede afloop. Hij toonde zich ook verheugd, dat een groot deel van de verdachten is aangehouden Hij noemde het onduldbaar, dat mensen tegen hun wil van hun vrijheid worden beroofd ..Het is goed te weten aldus de burgemeester. ..dat wij als samenleving met machteloos staan als burgers van dit land op een dergelijk brute wijze worden geconfronteerd met misdaad en geweld". Van Thijn benadrukte de prestatie van de Amsterdamse politie ..om met grote omzichtigheid te trachten de zaak op te lossen zonder een ogenblik het hoofddoel, de heren Heineken en Doderer ongedeerd m vrijheid, uit hel oog te verhezen. Deze zaak is door de politie met grote inzet, doelbewust vasthou dend en met inventiviteit tot een goed einde gebracht".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4