Heineken en Doderer na drie weken bevrijd Bonden in groeiende onzekerheid PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gasprijs mag 3,4 cent omhoog van de rechter ■Hi Poppen rage... Radioactieve algen op Engels strand VREUGDE IN NOORDWIJK VIER HOOFD VERDA CHTEN OP DE LOOP GEEN UITSPRAAK KOPPELING OLIE Lubbers kreeg lijfwacht WORDEN DE ACTIES VOORTGEZET? Al verkochte Starfighter stort neer Koud In de ochtend lichte vorst. Middag- temperatuur ongeveer twee graden Matige oostelijke wipd. 226e jaargang no. 282 Donderdag 1 december! 983 Vandaag.... op pagina 8 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. NOORDWIJK (GPD) Rond half elf gistermorgen werden Dij het hek voor de Heineken-villa afgelpverd ging bij huize Heineken in Noordwijk de vlag in top. Bij het Heinekenconcem werden direct na het bekend- Datzelfde gebeurde bij het Heinekeneoncern in Am- worden van het nieuws over de vrijlating van Heineken sterdam. Een kwartier eerder waren drie auto's voor eveneens bloemstukken en telegrammen afgeleverd de woning gearriveerd. De ruiten van een van de De telefoon stond roodgloeiend Niet alleen relatief wagens waren met plastic afgeplakt. In deze auto naar ook talloze volslagen onbekenden wilden oru bevonden zich Heineken en Dodercr. Eerder waren feliciteren Heineken en zijn chauffeur in Wassenaar door een arts Volgens Heineken-woordvoerder Kapellc heerste ei onderzocht, waarna het hachelijke avontuur werd een uitbundige feeststemming in het hoofdkantooi afgesloten met de tocht naar huis. aan het Amsterdamse Tweede Weteringplantsoen „Toen wij het hoorden, waren veel van de medewer De buurt waar Heineken woont had onderwijl een kers aangedaan. Het was een emotionele toestand feestelijke aanblik gekregen. Van veel huizen wapper- Korte tijd later liep iedereen stralend rond en raaktt den de vlaggen en tientallen bloemstukken en cadeaus er niet over uitgepraat". WASHINGTON De laatste rage in de Verenigde Staten veroorzaakt complete veld slagen in warenhuizen waar mensen hun kerstinkopen doen: onnozel, beminnelijk, ondernemend, brutaal oj zelfs gemeen ogende lappen poppen. Ze heten de Cabbage Patch Kids ofwel Kindjes uit het Koolveldi en geen twee zijn er gelijk Aanvanke lijk werden ze door de 28-jarige Xavier Roberts met de hand ge maakt. maar de vraag liep zo op dat ze nu in massaproduktie in Hongkong in licentie worden ge maakt Roberts, die er rijk van is geworden, geefl als extra lokkertje echt gedrukte adoptiepapieren bij de vondelingen uit het koolveld. Tegen Kerstmis verwacht Roberts dat er 2,5 miljoen poppen zijn ver kocht. maar omdat ze schaars zijn worden ze tegen woekerprijzen op de zwarte markt verkocht. De 'ge wone' prijs ligt rond de 375 gulden. Er is inmiddels een hele nevenin dustrie ontstaan tan kleren, bedde- goed, kleurboeken etc. Foto Margie Spencer in het door Xavier Roberts bij de poppen be dachte 'Babyland Hospital' leest twee Koolkindjes -voor links zit Cannon Lee, een originele handge maakt pop. rechts zit Daisy Lulu, een versie uit de massaproduktie Sa de bevrijding van Heineken en Doderer ging de vlag in top bij de Heineken-villa in Noordwijk. LONDEN i DPA AFP i - Op de stranden bij de opwerkingsfabriek Sel- tafield ivoorheen Winds- cale) in het noordwesten van Engeland zijn radioactieve algen aan gespoeld Het ministerie van milieu heeft woens dag de bevolking aange raden de stranden te mijden. Een woordvoer der van het ministerie deelde mee dat besmette zeealgen op het strand zijn aangespoeld, niet ver van de opwerkings fabriek Het peil van de radioactiviteit van de algen was honderd tot duizend maal hoger dan de hoeveelheid radioac tiviteit die zij van nature bevatten. Toch noemde de woordvoerder het peil laag Wel ried hij de bevolking aan het strand niet onnodig te betreden Het is de tweede keer in twee weken tijd dat de bevolking een dergelijk advies krijgt. Elf dagen geleden werd een deel van het strand geduren de een dag voor het pu bliek gesloten omdat er radioactieve modder, afkomstig uit de afvoer pijpen van de opwer kingsfabriek was aange spoeld Hierna poogden duikers van de milieube weging Greenpeace de afvoerpijpen van de fa briek die drie kilometer uit de kust in zee uitko men, te blokkerenNa een gerechtelijk verbod staakte Greenpeace de actie. een loods van een timmerfabriek in het Amsterdamse westelijk havenge bied. Daarmee kwam een einde aan de ontvoering, die op de kop af drie weken heeft geduurd. De meeste verdachten, van wie een deel inmiddels heeft bekend, zijn fa milie van elkaar. Het gaat om een groep van 10 mannen en 14 vrouwen, die allen de Nederlandse nationaliteit bezitten. De ontvoerders zijn goede bekenden uit de onderwereld Ontknoping De ontknoping van de ontvoering, die woensdagochtend om half zes met de bevrijding van Heineken en Doderer werd gerealiseerd, was te danken aan lipnummer 547. Een ano nieme brief, op 16 november bezorgd bij het Heincken-concern, vermeldde de namen van de mogelijke ontvoer ders. Tot dat ogenblik had de Am sterdamse politie geen enkel idee van de identiteit van de ontvoerders en de verblijfplaats van Heineken en zijn chauffeur. Precies twee weken later, op het mo ment dat de bende ontvoerders op het punt stond de wijk te nemen naar het buitenland, bevrijdde een grote poli tiemacht de drie weken geleden ont voerde Alfred Heineken en zijn chauf feur Ab Doderer Beiden, slechts ge kleed in pyama's, verkeerden in rede lijke conditie, hoewel ze permanent op ..middeleeuwse wijze' zijn behan deld in hun niet verwarmde cellen. Maandagochtend is het losgeld afge leverd op een plaats nabij het ver keersknooppunt Oudenrijn. De zak ken met geld werden in een rooster gegooid en kwamen onder een via duct terecht Daar stond een auto van de ontvoerders, die de zakken inlaad den en wegreden De auto van de politie, die het geldtransport verzorg de. moest vervolgens naar motel Maarsbergen waar op contact moest worden gewacht Toen de politie daar na niets meer hoorde, werd eraan getwijfeld of Heineken en Doderer nog (Slot zie pagina 4 kol. 5) DEN HAAG (GPD) De president van de Haagse rechtbank mr. R. R. Portheine heeft woensdagmorgen in Den Haag de beschikking van minister Van Aardenne (economische zaken) om de prijs van aardgas voor kleinverbruikers in januari met ongeveer 3,4 cent per kubieke meter te verhogen, toegestaan. De eis van de Vereniging van Exploi tanten van Gasbedrijven in Neder land iVegini om vla de kort geding rechter de minister de maatregel te laten intrekken en de Gasunie in 1984 voor dezelfde prijs aan de distributie bedrijven te laten leveren werd daar mee afgewezen. Dat betekent dat per 1 januari aan staande de prijzen omhoog zullen gaan. aldus de woordvoerder van de Vegin woensdagmiddag Nadat eerst de politiek en vervolgens de rechter de prijsverhoging niet heeft tegenge houden, zit er niets anders op Niet te verwachten is dat de plaatse lijke en regionale gasbedrijven hun eigen marges opofferen om de pijn voor het publiek tc verzachten Volgens de president van de Haagse rechtbank in zijn vonnis woensdag morgen. is het niet aan de rechter uit te maken of de beslissing van de minister juist is om het aardgas voor kleinverbruikers via stapsgewijze ver hoging met 9 cent in drie jaar aan die van huisbrandolie te koppelen De uitspraak van woensdag geldt alleen de beoordeling of de minister zo mocht beslissen en of de beslissing in redelijkheid zo kon uitvallen. Dat de minister zijn boekje te buiten zou zijn gegaan door rechtstreeks de klelnverbnukerstarieven te bepalen, terwijl de Wet Aardgasprijzen alleen toelaat dat de minister eventueel de minimum inkoopprijzen vastlegt, wijst de rechter van de hand. Volgens Portheine leidt de verhoging van de inkoopprijzen ..vrijwel onafwendbaar tot een navenante verhoging van de kleinverbruikers tarieven" De Wet Aardgasprijzen laat volgens de rechter bovendien de minister de mogelijkheid het recht de minimum prijzen vast te stellen ..rnede" te han teren uit budgettaire overwegingen. Ook dit was door de advocaten van de Vegin aangevochten als een onrecht matige handeling. De drie centrale land- en tuinbouw organisaties willen actie gaan voeren tegen de naar hun mening te hoge aardgasprijs voor de tuinbouw. Vol gens de organisaties is. doordat de gasprijs is gekoppeld aan die van stookolie, de prijs van het aardgas 5 cent per kubieke meter te hoog. Bo vendien hangt per 1 januari 1984 de tuinbouw een prijsverhoging van 2 cent per kubieke meter boven het hoofd in verband met de gestegen olieprijs en de gestegen koers van de dollar. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG Minister-president Lub bers staat al enkele weken sinds het begin van de ambtenarenacties onder speciale bewaking. Enkele re chercheurs m burger bewaken de premier bij elk publiek optreden. Hoewel daar officieel geen mededelin gen over gedaan worden, zouden en kele malen bedreigingen tegen de premier zijn binnengekomen, onder meer op hel CD A-partijbureau Ook minister Rietkerk ibinnenlandse za ken) zou onder bewaking staan Ministers worden in ons land gewoon lijk niet extra bewaakt, ook de pre mier niet. In bijzondere gevallen wordt daarop een uitzondering ge maakt Bij een optreden voor het CDA in Haarlem werd Lubbers woensdag avond door een aantal politiemensen in burger begeleid. Couppoging Het aantal arrestaties in Suri name na de vermeende poging tot een staatsgreep stijgt. In middels zijn 25 mensen door het regime van Desi Bouterse aangehouden. (PAGINA 5) Breskens verliest Breskens is gisteren uitge schakeld voor de landelijke bekercompetitie. De beslissen de wedstrijd tegen Caeser ein digde in een 1—O-nederlaag (PAGINA 21) DEN HAAG, UTRECHT (GPD) De ambtenarencen- trales gaan de komende da gen hun achterban vragen of de acties die worden gevoerd tegen de salarisverlaging met 3 procent nog moeten worden voortgezet. Zij hebben dat gisteren besloten in een ver gadering van het Nationaal Actie Comité. De Centrale van Middelbare en Hoge re Ambtenaren (CMHAi liet vorige week al weten dat zij in het overleg van gisteren zou voorstellen een einde te maken aan de protestacties De andere centrales verklaarden daaren tegen de acties eventueel te zullen voortzetten tot het moment dat de Eerste Kamer de salarisverlagingen heeft goedgekeurd. Nu enkele rechters stakingen hebben verboden, groeide de onzekerheid of het nog zin heeft verder actie te voeren. De centrales zullen het de leden nu zelf gaan vragen. Ondertus sen blijven de FNV- en CNV-ambtena renbonden bereid de acties voort te zetten. De centrales hebben inmiddels ook laten weten dat zij voorlopig niet met minister van binnenlandse zaken Rietkerk willen praten in het verband van het centraal georganiseerd over leg in ambtenarenzaken. Voor volgende week woensdag staat een nieuwe vergadering op de agenda. De centrales willen echter eerst een nieuw overlegstelsel vastgesteld heb ben. dat hun een gelijkwaardige posi tie in het gesprek geeft ..Wij willen met. opnieuw worden geconfronteerd met dictaten van de minister", aldus de centrales In het nieuwe overlegstelsel, waar voor de bouwstenen zijn aangedra gen door de w erkgroep „Aard. struc tuur en inhoud van het overleg" (het zogenoemde ASIO-rapportl. moeten beslissingen over de arbeidsvoor- w aarden van ambtenaren worden ge nomen in overeenstemming met de vertegenw oordigers van de ambtena ren. In de huidige structuur stelt de minister van binnenlandse zaken zelfstandig die arbeidsvoorwaarden vast „na overleg" met de ambtena- rencentrales. (Zie ook pagina 3 en 13) Vredesklokjes Aardenburg houdt vast aan plaatsing van het vredescaril- lon ran de Fries Pieler de Boer m de toren van St.-Baafs. De twist tussen gemeente en kun stenaar werd gisteren voortge zet voor de arrondissements rechtbank in Middelburg. (PAGINA 13) Korter werken Directie en vakbonden van Hoechst zijn hei eens over de nieuwe cao De prijscompen satie wordt ingeleverd ter wil le van arbeidstijdverkorting. (PAGINA 15) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5 Financiën, economie: 7 Kunstencultuur: 9 Provincie: 13,15,17 en 19 Sport: 21 en 23 tend 24 verdachten, onder wie drie nenburg. Tegelijkertijd werden Al- hoofdverdachten, in Amsterdam, fred Heinèken en Ab Doderer door Heerhugowaard, Den Helder en Zwa- een grote politiemacht bevrijd uit Freddy Heineken WADERN (ANP< In de buurt van de Westduitse plaats Wa- dern, dichtbij de Westduitse- Franse grens is ivoensdagmor- gen een Starfighter neerge stort. die vanaf de vliegbasis Volkel onderweg was naar Turkije om daar te worden afgeleverd. Samen met twaalf andere toe stellen was de Starfighter ivoensdagmorgen vroeg met Turkse vliegers en met Turkse registratietekens vertrokken nadat de tweede kamer eerder toestemming had gegeven voor de verkoop van in totaal 22 van deze verouderde toe stellen van de koninklijke luchtmacht aan Turkije. De Turkse vlieger heeft zich met zijn schietstoel weten te redden en is ongedeerd. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM Met een inval in een loods op een industrieterrein in het westelijk havengebied in Amsterdam heeft de hoofdstedelijke politie gistermorgen vroeg een einde gemaakt aan de ontvoering van Alfred Heineken en diens chauffeur Ab Doderer. De twee mannen, die bijna drie weken geboeid in de loods gevangen gezeten hebben, verkeren in goede gezondheid. De politie is een internationale klop- acht begonnen naar de vier nog voortvluchtige hoofdverdachten. Vol ;ens de politie zijn er aanwijzingen lat de vier. van wie de identiteit vaststaat, naar het buitenland zijn gevlucht De hulp van politiekorpsen n een aantal Westeuropese landen is ingeroepen. Het is niet bekend of de vier verdach ten het losgeld, dat volgens een be trouwbare bron tussen de 32 en 35 ■niljoen gulden ligt, bij zich hebben Het bedrag werd uitgekeerd in gul- iens en vreemde valuta. Van het osgeld is ongeveer acht miljoen gul len teruggevonden, waarvan drie mil- oen in de auto van een van de andere 24 verdachten. Minister Korthals Altes van justitie leeft inmiddels de media betrokken Dij de opsporing van de vier voort vluchtige ontvoerders. Foto's van het gezochte viertal zijn via het ANP aan ie pers ter beschikking gesteld, zodat iet publiek de politie bij de opsporing ran helpen. De politie arresteerde woensdagoch-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1