Problemen met overgang naar nieuwe belastingen Prijsbeschikking patat opgeheven Politie waarschuwt voor nep-zakenman !N6§p*f- - Felle actie van ME maakt einde aan blokkade UCN Marathonzitting milieuraad EG levert vrijwel niets op INVLOED OP LONEN JANUARI ONZEKER ABN Bank ABN Bank Recordvangst cocaïne door Deense politie Bij euthanasie betrokken arts niet vervolgd GEHELE HORECASECTOR NU VRIJGESTELD WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 PZC/binnen-buitenland DEN HAAG (ANP) Kinderen van gastarbeiders en andere immigranten wijziging aanbrengt in de naturalisatiepraktijk. Een optie is iets anders dan krijgen tot hun vijfentwintigste jaar een optie op het Nederlanderschap. Als een naturalisatie, zo benadrukt de staatssecretaris in een toelichting op haar deze kinderen in Nederland zijn geboren, hoeven zij de gebruikelijke voorstel. Bij naturalisatie wordt door de vreemdelingenpolitie nagegaan of de naturalisatieprocedures niet te volgen. gegadigde voor het Nederlanderschap wel ingeburgerd is. Van de optie kan t zonder meer gebruikt gemaakt worden door het invullen van een formulier. Staatssecretaris Korte-van Hemel van justitie stelt dat voor in een wijziging Opmerkelijk is het dat mensen die via de optie het Nederlandschap verwerven op haar wetsontwerp op het Nederlanderschap, dat al een belangrijke geen afstand hoeven te doen van hun oude nationaliteit DEN HAAG (GPD) Het ministerie van financiën gaat na welke maatregelen nodig zijn om de overgang naar het nieuwe belastingsysteem (waarin de extra belasting voor twee verdieners) zo veel mogelijk zonder schokken te laten geschieden. Mede door de late behandeling van het wetsvoorstel in de Eerste Kamer <27 december) dreigt het in veel gevallen onmogelijk te worden de nieuwe tarieven al op de lonen van januari toe te passen. De nieuwe belastingtabellen liggen al klaar. Zij zullen omstreeks 15 decem ber worden verzonden. Via de belas tinginspecties zijn de nieuwe werkne mersverklaringen al onderweg. Het invullen daarvan door de werknemers en het vervolgens verwerken van de gegevens vergt echter nogal wat tijd. Dat doet zich vooral voor in geauto- 'Herenakkoord' Shell en Esso opnieuw bezien DEN HAAG (GPD)— Minister Van Aardenne (economische za ken) wil volgend jaar verlen ging van het dan aflopende he renakkoord met Shell en Esso over de besteding van de gas- winsten bezien. Dit zegde hij dinsdagavond de Tweede Ka mer toe. mede op aandrang van de regeringspartijen, die overi gens achter de bereikte resulta ten staan. Verdergaande verlan gens van de oppositie wees de bewindsman af, moties in die richting maken geen kans. In het debat ging het om het toetsen van de investeringen, de werkgelegenheid en de energie voorziening als gevolg van de winstaandelen die Shell en Esso uit de gasopbrengst krijgen. Van Aardenne had in de jaarlijkse beoordeling van het in 1980 ge sloten herenakkoord gesteld re delijk tevreden te zijn over de inspanningen die de concerns hebben gedaan in het belang van de Nederlandse economie Van Aardenne heeft nog niet „op een rijtje" wat er na 1984 moet gebeuren; verlenging heeft voor-, maar mischien ook nadelen. Bepaalde projecten (zoal3 de kolenvergassing) zijn niet geschrapt, maar uitgesteld. (ADVERTENTIE) Maak iemand blij met een paai- centen. Hen fraai seije bronzen Wilhelmina-munten in cassette: 'h cent, i cent en 2'li cent voor l'40,-.* Jaartallen door ABN Bankte bepalen, Het onverwachte cadeau-adres. matiseerde loonadministraties, die ruim van tevoren van de nieuwe gege vens moeten worden voorzien. Het zal daardoor in januari en mogelijk zelfs nog in februari voor komen, dat op salarissen te veel of te weinig belasting wordt ingehouden. Het lijkt niet goed doenlijk een te weinig aan belasting te verrekenen met het eerstvolgende salaris waar over wel het juiste belastingbedrag kan worden berekend. Het gaat im mers om bedragen tot zo'n 200 gulden (soms meer) per maand Overgangsregeling Hoewel het ministerie van financiën ervan uit gaat dat, vooral in kleinere ondernemingen, al in januari de juis te belastingbedragen kunnen worden ingehouden, zal een overgangsrege ling worden gemaakt voor gevallen waarin men er niet in slaagt. Die regeling zal het in elk geval mogelijk moeten maken dat de te weinig inge houden belasting over de rest van het jaar wordt gespreid. Het ministerie rekent er ondertussen wel op dat de Eerste Kamer het wetsontwerp meteen al op 27 decem ber zijn fiat zal geven, zodat de wet nog voor 1 januari in het Staatsblad kan worden afgekondigd. Het minis terie houdt vast aan zijn standpunt dat belastingmaatregelen die met op 1 januari kunnen ingaan, niet meer voor dat jaar kunnen worden inge voerd. De voorzitter van de Eerste-kamer- commissie voor financiën. Christiaan- se. heeft er onlangs overigens zijn ongenoegen over uitgesproken dat de voorbereidingen bij het ministerie al zo ver zijn gegaan dat de nieuwe werknemersverklaringen al de deur uit zijn. Het ministerie heeft bij de nieuwe werknemersverkaringen vermeld dat de nieuwe regels pas gaan gelden als de Eerste Kamer met de nieuwe wet instemt. Een dergelijke medede ling gaat ook mee in de nieuwe tabellen die half december worden verzonden. Kokerjuffer De Enschedese poli tie heeft de 32-jarige huismeester van de kokerjuffer in Enschede aangehou den, omdat hij in dit open jongeren centrum hasj heeft verkocht. De man. afkomstig uit Hengelo, heeft tegen over de politie verklaard dat hij de drugs met nog drie andere medewer kers van de kokerjuffrouw in het centrum heeft verhandeld De hasj werd op diverse plaatsen ingekocht en met winst aan de bezoekers van het centrum gesleten. De huismeester is inmiddels voorge leid aan de officier van justitie in Almelo. Hij is voorlopig vrijgelaten ADVERTENTIEi Turks-Cyprisch kabinet afgetreden NICOSIA (RTR) De regering van het Turkse deel van Cyprus is dins dag afgetreden na de eenzijdige uit- oeping van een Turks-Cyprische re publiek op 15 november. Functionarissen zeiden dat premier Mustafa Cagatay's coalitiekabinet in functie zal blijven tot de vorming van een grondwetgevende vergadering en een overgangsregering. De president van de nieuwe staat. Rauf Denktash, is van plan het huidige 40 zetels tellende parlement om te vormen tot de grondwetgevende vergadering en deze een nieuwe grondwet te laten opstellen, gevolgd door verkiezingen. Denktashs tweede ambtstermijn loopt in 1986 af. Zijn nationale een heidspartij behaalde 18 zetels bij de laatste verkiezingen, tegen 30 bij de vorige. Hulpactie hongerslachtoffers Drie internationale organisaties heb ben besloten tot gecoördineerde hulpacties voor 22 Afrikaanse landen waar de bevolking als gevolg van langdurige droogte lijdt onder honger en ondervoeding. Dit is dinsdag be kendgemaakt na afloop van een bij eenkomst in Genève. ARNHEM-APEL- DOORN' (GPD) De Apeldoornse politie is op zoek naar de 41-jari- ge J. Z., die zich uitgeeft als eigenaar van 64 ho recabedrijven in Neder land en ervan wordt verdacht op grote schaal mensen en be drijven te hebben opge licht. Hij schermt vooral met zijn voorgewende grote bezittingen in Arnhem en Amersfoort. De ge meentepolitie van Apel doorn kwalificeert die beweringen als gladde praatjes. Behalve naar J, Z. zoekt de politie ook naar een man die zich uitgeeft voor A. Musters, mede directeur van een groot bedrijf in Rotterdam. In beide gevallen gaat het volgens de politie in Apeldoorn erom om mensen geld afhandig te maken. Recent slaagde J. Z. erin een Apeldoorn se vrouw te bewegen hem ongeveer f3000 te geven. Hij is dezelfde man die vorig jaar de cember in het Oostgel derse Dinxperlo werd aangehouden en op het groepsbureau werd in gesloten Men verdacht hem van een poging tot oplichting op grote schaal gepleegd in de Achterhoek. In een ge val ging het om goede ren ter waarde van f 170.000. Ook voor de justitie in Noord-Holland is Z. ,geen onbekende. Opere rende vanuit Hecilmgu waard. wiSt hij in het hele land zo'n zes a ze ven miljoen gulden te lenen. Een onvolledige dagvaarding, gevolgd door een handige zet van zijn raadsman, vrij waarde Z. van een ver volging door de Alk- maarse rechtbank. La ter organiseerde deze 'meester zakenman' een gala-diner voor zyn schuldeisers. De zich A. Musters noe mende man toont met een (vals) visitekaartje dat hij mede-directeur is van een bestaand Rotterdams bedrijf, dat veel nadeel ondervindt van zijn malafide prak tijken. Zijn belangstel ling gaat vooral uit naar bouwprojecten. Geef iets anders, gpef iets blijvends. Bijvoorbeeld zo'n punt gave zilveren munt van 1'so (1982) HDC De prijs is nu al t'93.60. Hei onverwachte cadeau-adres. NEW YORK (AP) Plastic pinguins vormen hier een 'stakerslinie' voor het gebouw van de Verenigde Naties in New York om te protesteren tegen de ontimkkehng van de natuurlijke reserves op Antarctica. De 'vogels' werden neergezet door de milieuactiegroep Greenpeace, die een halt toe willen roepen aan het vissen op kril in bepaalde gebieden van Antarctica De politie heeft dinsdagmiddag de betogers van de anti-kernenergie beiveging. die op de Rijksweg Amersfoort-Deventer nabij Apeldoorn een uraniumtransport tegenhielden van de weg gesleept. TEGEN TRANSPORT URAN1UMHEXAFLORIDE ALMELO (GPD) Dertig man van de mobiele eenheid en ruim 20 politiemensen van het Almelose korps hebben dinsdagmiddag rond half vijf met een korte felle actie een einde gemaakt aan een menselijke blokkade nabij de uranium verwerkingsfabriek Urenco in Almelo. Er zijn enkele lichtgewonden onder de ongeveer 100 tot 150 demonstranten gevallen. Zij probeerden een transport van vier Engelse vrachtauto's met uraniumhexafluoride tegen te houden. Eerder op de middag hadden de- actievoerders twee van de vier wa- monstranten op de A-l bij Apel- gens doorrijden en vormden toen doorn een zelfde blokkade gevormd, pijlsnel de blokkade. De politie pak- die ook daar door de ME met enkele te de demonstranten op en bracht charges uiteen werd gedreven De ze naar elders. Toch zaeen ze kans vrachtwagens waren s nachts van- enkele tientallen meters verder op uit Engeland in ons land aangeko- nieuw een blokkade op te werpen, men voor de vrijwel wekelijkse be- Vanaf dat moment kwamen drie voorrading van UCN De stof wordt groepen ME'ers vanuit Hengelo en in Almelo verrijkt, maar is volgens Enschede in actie, die met enkele een woordvoerder van het bedrijf klappen de blokkade uiteensloegen. volstrekt ongevaarlijk'- in de vorm Direct daarna gingen de twee over- waarin het per container wordt aan- gebleven vrachtwagens met grote gevoerd De verrijkte stof wordt snelheid het UC-terrein op. gebruikt in kerncentrales. De demonstranten wilden met de Op de parallelweg bij het UCN- actie wijzen op het feit, dat nog complex, vlak voor de ingang, lieten steeds vrachtwagens met kernafval over de openbare weg rijden „Hon derden mensen worden blootge steld aan de gevaren van dit afval, zonder dat zij zich daarvan bewust zijn", aldus een anonieme woord voerder. De hoofdcommissaris van politie in Apeldoorn, A. F. J. Wolter, besliste om drie uur 's middags dat de blokkade moest worden opgehe ven. De demonstranten hadden aangekondigd tot zes uur te willen blijven zitten en de commissaris vond dit gezien de drukte op de weg en het slechter wordende weer on verantwoordelijk De Mobiele Een heid maakte gebruik van de wapen stok bij het uiteen slaan van de blokkade In tegenstelling tot de demonstran ten meent de politie dat er niet harder is opgetreden en is er niet volgens een ander model gewerkt dan bij vorige acties. AKKOORD MILIEU-EFFECTRAPPORTAGE BRUSSEL (ANP) [De milieuministers van de EG-landen hebben dinsdag in Brussel vrijwel niets bereikt tijdens een meer dan achttien uur durende zitting. Tegen kwart voor vijf in de ochtend gingen de bewindslieden, die taalf onderwer pen op de agenda hadden staan, met praktisch lege handen naar huis. Het enige succes bleek de overeen- ging door titaandioxyde kwamen we- stemmlng die de EG-lidstaten na gens tijdsgebrek nauwelijks meer aan ruim vier Jaar onenigheid, bereikten de orde. Evenals de vermindering van over de milieueffectrapportage. maar lood in benzine werden al deze onder- dit blijkt een wankele overwinning te werpen doorgeschoven naar een extra zijn. Denemarken heeft een algemeen voorbehoud gemaakt, omdat het Deense parlement zich er nog over moest buiten. Over de andere punten van de agen da. zoals de bestrijding van lucht verontreiniging door industriële in stallaties en het grensoverschrijdend transport van gevaarlijke afvalstof fen, konden de bewindslieden het niet eens worden Vooral Engeland lag bij belde zaken nogal dwars. West-Duitsland bleek het erg moeilijk te hebben met de instelling van een milieufonds. De kwikrichtlijn en de bestrijding van de milieuverontreim- zitting van ae mmeuraaa op vrijaag 16 december aanstaande. Zelfs een gemeenschappelijke ver klaring. die de ministers dinsdag tijdens een bijeenkomst in Brussel ter gelegenheid van tien jaar milieu beleid van de Europese gemeenschap wilden afleggen, ondervond zoveel controverse dat men hier na eindelo ze discussies uiteindelijk van afzag. De verschillende standpunten inzake het beleid met betrekking tot de luchtverontreiniging liepen nogal ver uiteen. DEN HAAG (ANP) De Haarlemse huisarts E. G. H. Kenter, die via een artikel in Medisch Contact liet weten dat hij in een periode van vijf jaar negen maal bij actieve en driemaal bij passieve euthanasie betrokken is geweest, zal niet worden vervolgd. De procureur-generaal bij het Amster- damse gerechtshof vindt op grond van een rapport van de hoofdofficier van justitie in Haarlem dat er onvol doende reden is het onderzoek voort te zetten en minister Korthals Altes van justitie acht die beslissing verant woord. Dat blijkt uit antwoorden op schrifte lijke vragen van het kamerlid Schutte iGPVi. Kenter heeft toegegeven, zo blijkt uit de antwoorden, dat hij in een aantal gevallen niet heeft gehandeld overeenkomstig de wet op de lijkbe zorging. De suggestie wordt echter gewekt dat hierbij geen opzet in het spel was. KOPENHAGEN (DPA) De Deense politie heeft in Kopenhagen meer dan 40 kilo cocaï ne en 20 kilo marihuana ter waarde van ruim 20 miljoen gulden in be slag genomen en in ver band hiermee tien Bra zilianen gearresteerd. De verdachten, vijf vrouwen, vier mannen en een 12-jarige jongen, werden dinsdag in voor lopige hechtenis geno men nadat zij tijdens een urenlang verhoor te genstrijdige verklarin gen hadden afgelegd over hun verblijf in de Deense hoofdstad Na een onderzoek dat al en kele weken aan de gang was werd de cocaïne, tot nog toe de grootste in Europa gevonden hoe veelheid, na een tip uit de onderwereld in be slag genomen voordat de groep reizigers' maandag op het vlieg veld van Kopenhagen werd aangehouden. Hoofdpersoon in de smokkelaffaire is vol gens de politie de 35- jarige Ivan Pedro Schif- fer uit Sao Paulo. De politie neemt aan dat de gevonden middelen ook in andere Europese hoofdsteden DEN HAAG (GPD) Met ingang van vandaag valt de patat niet meer onder het formele prijsbeleid. Tot dusver was er nog een beschikking, die bepaalde dat een portie patat niet meer mocht kosten dan f 1,30 per 165 gram. Die is nu vervallen en daarmee is de gehele horecasector vrijgesteld. Dit wil niet zeggen dat er geen prijstoezicht meer is. Deze maatregel heeft staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) getrof fen. Nog half september had hij beslo ten de prijsmaatregel voor patat met twee maanden te verlengen, nadat de algemene prijsmaatregel voor de ho reca was opgeheven. Het bedrijfsleven protesteerde fel, wijzend op de geste gen prijzen van aardappels en van vet, die de ondernemers voor hogere kos ten plaatsen Van Zeil heeft bij zijn beslissing nu in overweging genomen dat in het huidi ge prijsbeleid meer nadruk wordt ge legd op de eigen verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven. De Economi sche Controle Dienst (ECD) heeft een verbetering geconstateerd van de na leving van prijsgedragsregels in deze sector. Gericht onderzoek Dc bewindsman heeft de ECD ge vraagd volgend jaar zogenaamde ge richte prijsonderzoeken te houden. Hij heeft de ondernemersorganisa ties in de horeca dringend verzocht een beroep op hun leden te doen om een „zorgvuldige prijsstelling" na te leven. De ondernemers hebben onmiddellijk laten weten dat zij deze verantwoor delijkheid wel aan kunnen Zij wijzen erop dat uit het ECD-onderzoek min der overtredingen blijken De organi saties hebben steeds gezegd dat een prijsmaatregel voor een produkt uit den boze is. Ze vmden dat de markt in deze sector met 6000 bedrijven uitste kend zal werken. Horeca Nederland en het be- drijfsschap Horeca en IJsfrica Neder land ibond van ondernemers van ijs- en friteszaken) stellen dat alle andere schakels in het produktieproces al geen prijsbeschikking meer kenden. Daardoor kwam alle pijn bij de cafe taria-sector terecht. Men verwacht geen grote prijsstij gingen, gezien de concurrentie en de krapper wordende beurs van de con sument. Olie-uitvoer Irak via Saoedi-Arabië NICOSIA lUPI-RTR) - Saoedi- Arabie heeft ermee ingestemd dat Irak een oliepijpleiding aan legt die wordt gekoppeld aan het Saoedische leidingennet. zo dat de Iraakse olie-uitvoer kan worden vergroot. Irak zal met spoed met de aanleg beginnen, zo meldt Middle East Eeonomic Survey. In eerste instantie zal Irak een verbinding aanleggen tussen zijn zuidelijke olievelden en de bestaande Saoedische pijplei dingen Dat werk kan binnen een jaar klaar zijn. Later wordt er een extra leiding door Saoedi- Arabie getrokken met een capa citeit van 1.6 miljoen vaten per dag. Als het werk gereed is kan Irak weer via de Perzische Golf zijn olie kwijt Kort nadat in 1980 de oorlog met Iran uitbrak werd Irak die exportmogelijkheid ont nomen Vorig jaar sloot Syrië een pijpleiding af voor Iraakse olie en de enige weg voor Irak om zijn olie uit te voeren loopt nu door Turkije naar de Middel landse Zee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7