abinet moet voorstel astenaftrek wijzigen ACTIES VERVOER GAAN DOOR PZCfi Eis tot inbeslagname Frans blad 'Photo' VS willen overleg strategische en Europese wapens versmelten PZC/binnen-buitenland $ROTE BEZWAREN REGERINGSFRA CTIES: Bonna Trading wil een kantoor in Nijmegen het weer Ernstige hinder bij bus- en treindiensten DENSDAG 30 NOVEMBER 1983 (Wan onze parlemtaire redactie) HAAG De twee regeringsfracties CDA en VVD zijn het nog oneens over de Q oorgenomen beperking van de belastingaftrek van buitengewone lasten. De twee partijen a ju het wel eens in hun afwijzing van het regeringsvoornemen om drastisch te snoeien in de ei uidige regeling. Beide fracties vinden dat de nadelige gevolgen, die kunnen oplopen tot drie vier duizend gulden per jaar, beperkt moeten worden. e specialisten van de twee fracties 3 leken al enkele dagen naar een voor Z. iide partijen aanvaardbare compro- a lsoplossing. Tot nu toe bleef over- nstemming echter uit. Het is niet tgesloten dat de twee fracties het a vanavond eens kunnen worden. mister Ruding (financiën) en staats- icretaris Koning (belastingzaken) vanochtend antwoorden. Bij >t CDA wordt overwogen de verdere iraadslagingen daarna tot morgen, mderdag, uit te stellen. e beperking van de aftrek moet f ilgend jaar f 450 miljoen opleveren. of maakt deel uit van het belasting- E(waar ook de verhogingen van en accijnzen deel van uitmaken) n 1984 drie miljard moet opbren- Daamaast wil het kabinet de te belastingtarieven wat verla- :n de hoogste verhogen. DA-woordvoerder Van Dijk vindt at de voorgestelde forse verhoging ?i| an de drempels binnen de ziektekos- id n-aftrekregeling niet volledig door loet gaan. Daarnaast wil hij de zgn. ermenigvuldigingsfactor terugbren- 1,5 in plaats van 1,25. Van Dijk li in ook de VVD'er De Grave) vinden oi at de Kamer zelf de dekking van het n ieuwe gat in de begroting moet aan- U even. 71 christen-democraat denkt daarbij ieerste instantie aan maatregelen nen de huidige regeling. Volgens j jem wordt in een groot aantal geval- >n op een oneigenlijke wijze van de [trek gebruik gemaakt. Indien deze maatregelen nog met vol doende opleveren, wil Van Dijk een 'kleine ingreep' mogelijk maken in de directe belastingen. Hij denkt daarbij aan een niet geheel doorgaan van de voorgenomen verlaging van het laag ste belastingtarief. Een verhoging van de BTW (zoals de WD wil) wijst hij af omdat de schade voor de midden stand te groot zou worden. De PvdA'er Kombrink voelt veel meer voor de wijze waarop het kabi net de aftrekpost wil beperken. Ook is hij het eens met het regeringsplan om al vanaf een inkomen van f 46.000 tot f105.000 de aftrekpost in direct NIJMEGEN (ANP) De Ierse onderneming Bon na Trading die eind vo rige week uitvoerig in het nieuws kwam door een order van 90 mil jard gulden voor de bouw van container schepen bij onder meer NSM bekend te maken, denkt er aan het hoofd kantoor voor de exploi tatie van die schepen in Nijmegen te vestigen. In september zijn daar over gesprekken ge voerd met burgemeester en wethouders van Nij megen en met de Gel derse ontwikkelings maatschappij (GOM). Dit is dinsdag bevestigd door burgemeester F. Hermsen van Nijmegen. De gemeente Nijmegen en de GOM hebben na dere om nadere informa tie gevraagd, maar die heeft de onderneming niet verschaft. „Wij zijn ;in principe bereid om alle medewerking te ver lenen, maar dan willen we wel eerst weten dat we met serieuze zaken bezig zijn", aldus Herm sen. Volgens directeur L Groen van de GOM zoekt de Bonna Trading een kantoor waarin hon derden werknemers 'voor de onderneming aan de gang kunnen. De GOM wil de komende tijd met Bonna Trading in contact blijven. De voornemens van die on derneming worden se rieus genomen. „Tot nu toe is niet gebleken dat het om een ballon gaat die kan worden doorge prikt", aldus Groen. verband te brengen met het inkomen. Maar hij voelt weinig voor de voorge stelde verhoging van de drempelbe dragen. Als alternatieven stelde Kombrink onder meer voor om de premies zie kenfonds en particuliere ziektekos tenverzekering niet langer aftrekbaar te maken PvdA en VVD zijn het eens in hun eis aan het kabinet om de voorgestelde verhoging van de accijns op gedestil leerd (een fles jenever wordt bijna f2 duurden niet op 1 januari in te laten gaan. Volgens de liberaal Van Rey betekent een invoering op 1 februari een forse kostenbesparing voor de middenstand Voor de overheid maakt uitstel weinig uit. omdat de grote drankverkopen in de maand december plaatsvinden Zijn amende ment wordt door de PvdA gesteund en kan daardoor rekenen op een meer derheid Vrijwel de gehele Kamer drong er voorts bij het kabinet op aan om wijn met langer te ontzien bij accijnsverho gingen Overigens kan het kabinet erop rekenen dat de accijnsverhogin gen zonder verdere problemen het Staatsblad zullen halen, omdat van de Eerste Kamer geen verzet te ver wachten valt. Dat betekent dat volgend jaar: sigaretten en tabak 40 cent per pakje duurder zullen worden, sterke drank f 1,80 per liter en bier enkele centen per pijpje. Daarnaast moet rekening worden ge houden met een verhoging van beide BTW-tarieven met minstens één pro cent tot respectievelijk vijf en negen tien procent. Deze BTW wordt ook geheven over accijnzen en dergelijke belastingen. De Weslduitse natuurkundige dr. UlfMerbold aan het werk in het ruimteveer Columbia. Merbold is de eerste Westeuropeaan die een vlucht maakt in het ruimteveer DEN HAAG (ANP) Het ruimteveer 'Columbia' is deze week vanuit Nederland bij helder weer enkele malen te zien. De Space Shuttle beweegt zich als een heldere ster laag boven de horizon van west naar oost, aldus kunstmaanwaarnemer Bertus Kroon van het station voor satellietgeodesie in Kootwijk. Het ruimteveer is volgens hem op de volgende tijdstip pen enkele minuten te zien: vandaag, woensdag om 18.35 uur, morgen donderdag om 18.25 uur en vrijdag om 18.15 uur Volgens de kunstmaanwaamemer is de 'Columbia' maandagavond al in Waalwijk waargenomen om 18.53 uur. Na vrijdag is het ruimteveer niet meer met het blote oog te zien omdat de satelliet in een steeds lagere baan komt en zodoende achter de horizon blijft. le vooruitzichten van donderdag tot met zondag: ierst perioden met zon, vrij koud en chte vorst in de nacht en ochtend, i het weekeinde mogelijk regen en ichter. Deltagebied oude lucht afkomstig uit de pool- Ireken bereikten gisteren ons land. ie relatief warme Noordzee warmt lucht nog op tot 6 graden. De icht voelt echter niet zo erg koud an, omdat er niet zoveel wind meer De noordelijke ivind is nog matig in c e ochtend, maar vanmiddag zwak. Imdat de luchtdruk nogal hoog is. ordt de buiïgheid erg onderdrukt. Waarschijnlijk is er vandaag geen nkele bui meer. Geruime tijd is de on te zien aan het firmament. Aldus ndigt deze grillige novembermaand iet een vriendelijke en rustige dag. ooruitzichten voor donderdagin de acht van woensdag op donderdag an het plaatselijk enkele graden riezen. Donderdag overdag droog en onnig weer. FOTO'S RESTEN STUDENTE (Wan onze correspondent) PARIJS (GPD) Het Franse maandblad Photo heeft in zijn december nummer een veertiental foto's afgedrukt van de verminkte resten van de 25-jarige Nederlandse studente Renée Hartevelt. Ze werd op 11 juni '81 door de Japanner Issei Segawa doodgeschoten en gedeeltelijk opgegeten. Terwijl de verontwaardiging over deze publikatie algemeen is, blijft de vraag bestaan waar de redactie van het foto-maandblad de afbeel dingen vandaan heeft. Ze werden gemaakt door specialisten van de Franse recherche in het apparte ment van Segawa en in een zaal van het instituut voor gerechtelijke geneeskunde. De advocaat van de familie Hartevelt heeft bij een Pa rijs' tribunaal inbeslagname van het decembernummer van Photo gevraagd. Photo biedt het 'dossier' aan als gesloten binnenpagina's die open gesneden moeten worden. Het blad noemt de fotoserie „een document voor de geschiedenis van de foto" en de redactie stelt: „Op het ogen blik blijven nog bepaalde docu menten op de bodem van archieven liggen zonder dat iemand weet dat ze er zijn. In onze tijd is het publiek zo scherpzinnig en de honger naar ware informatie zo groot dat het tijd is dat ze aan het duister worden onttrokken". Zowel op de Quay des Orfèvres', het Panjse politiehoofdkwartier, als onder de leden van de rechterlij ke macht en de advocaten is de verontwaardiging over de smakelo ze publikatie groot. Mr. Weil, de advocaat van de familie Hartvelt, heeft verklaard dat de publikatie om drie redenen verboden is. Het is niet alleen in strijd met het gehei me karakter van het onderzoek, maar ook met het beroepsgeheim en ten slotte is het in strijd met een artikel uit het Franse Wetboek van Strafrecht, waarin staat dat publi katie van een foto van het lichaam van een slachtoffer van moord een misdrijf is. De advocaat van de Japanner heeft zich bij de actie van mr. Weil aangesloten. Een eerste proces tegen Segawa liep er op uit dat hij op het mo ment van de daad niet toereke ningsvatbaar werd verklaard en als gevolg daarvan levenslang werd opgesloten in de psychiatri sche kliniek van Villejuif. Samenwerking met Rusland Nederland en Rusland stellen deze week in Den Haag het programma 1984-'86 op voor culturele en weten schappelijke samenwerking. Vrijdag is de ondertekening van het nieuwe programma Het Nederlands-Russische cultureel akkoord dateert van 1967. Het nieuwe programma is bedoeld voor. de ko mende drie jaren Het lopende pro gramma werd in januari 1980 'bevro ren' nadat Rusland Afghanistan was binnengevallen Negentienjarige vermoordde bejaarde vrouw GRONINGEN (ANP) De politie heeft maandagavond in Groningen de 19-jarige G. J. B. uit Eelde aange houden als verdachte van de moord op de 83-jarige alleenwonende Alida Hesselink, vorige week in de nacht van zondag op maandag. De politie heeft dat dinsdag meegedeeld. B. heeft bekend de vrouw om het leven te hebben gebracht. De bejaarde vrouw werd 21 november 's middags dood in haar woning in Paterswolde aangetroffen. Onderzoek heeft uitgewezen dat zij is doodge bloed, nadat haar twee steekwonden waren toegebracht. B., die sinds zijn vijftiende jaar aan heroine verslaafd is, is de vrijdag avond voor zijn daad al bij de villa geweest waar de vrouw woonde. Het was de bedoeling bij haar m te breken, maar omdat er licht bij haar brandde, liet hij dat plan varen. Maandagoch tend vroeg is hij teruggegaan, sloeg een ruit kapot en ging naar binnen. Nadat hy wat antieke spulletjes had ontvreemd, ging hij naar boven om naar geld te zoeken. Toen de vrouw haar slaapkamerdeur opende, begon hjj te steken. PAUL NITZE: SOWJET-VOORSTEL WELKOM LONDEN (AFP AN'Pi De Verenigde Staten zouden het idee van het samenvoegen van de START- en INF-onderhandelingen over terugdringing van kernwapens in Genève bestuderen, als de Sowjet-Unie daarvoor een voorstel zou doen, zo heeft de leider van de Amerikaanse INF-delegatie in Genève. Paul Nitze, dinsdag verklaard op een persconferentie in Londen. Nitze wees er evenwel op. dat men van Sowjetzijde in de onderhandelingen tot dusverre met had laten blijken geïnteresseerd te zijn in een formule voor samenvoegen van beide onder handelingen. Het INF-overleg over vermindering van de Europese middellang e-af- standsraketten heeft de Sowjet-Unie vorige week verlaten na het dichterbij komen van feitelijke plaatsing van nieuwe wapens door de NAVO Het START ook tussen VS en de Sowjet- Unie in Genève, maar over verminde ring van hun strategische kernwa pens is niet onderbroken. Dinsdag kwamen de delegaties in Genève bij een voor de eerder vastgestelde ont moeting. De leider van de Sowjetdele- gatie. Viktor Karpov, zei na afloop, dat het overleg morgen, donderdag, wordt voortgezet. Dinsdag verklaarde een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag dat de Nederlandse regering niet ongeluk kig is met de brief die Sowjetleider Andropov heeft geschreven aan een aantal Westeuropese regeringslei ders onder wie premier Lubbers. De brief geeft enige hoop dat de Sowjet- Unie de deur naar onderhandelingen over plaatsing van kernraketten niet helemaal heeft dichtgeslagen. De Ne derlandse regering zal niet formeel antwoorden. Het standpunt van de regering ten aanzien van de in de brief vervatte kritiek is bekend, al dus de woordvoerder. Belgïè zal geen nieuwe raketten op zijn grondgebied plaatsen zolang er een mogelijkheid van een akkoord tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie in Genève bestaat, zo heeft de Belgische premier. Wilfried Martens, dinsdagavond in een vraag gesprek voor de televisie verklaard Martens reageerde daarmee op de brief van Andropov In het standpunt van de Belgische regering is geen verandering geko men België zou volgens het NAVO- dubbelbesluit van december 1979 bij het uitblijven van een akkoord in Genève in 1985 48 kruisraketten krij gen. ROTTERDAM (ANP) De benzinemaatschap pij Shell zal met ingang van morgen de prijzen van super- en normale benzine met een cent per liter verlagen tot respectievelijk 181,6 cent en 175,4 cent per liter (zelftank). Dieselolie wordt daaren tegen een cent per liter duurder en gaat donder dag ongeveer 118 cent per liter kosten. De prij zen van gasolie en huis brandolie worden ver hoogd met 1,2 cent per liter t Volgens Shell zijn de prijsaanpassingen een gevolg van de ontwikke lingen op de internatio nale produktenmarkt In de prijswijziging is de daling van de geluidhin- derheffing op benzines en dieselolie van onge veer 0,2 cent per liter verwerkt Later dinsdagmiddag werd bekend dat de meeste andere oliemaat schappijen en de vrije pomphouders de prijs van super- en normale benzine eveneens met een cent per liter zullen verlagen. Dieselolie wordt een cent duurder. Nautisch bericht Ind: noord 3 tot 4, afnemend 1 tot 3, \ht: goed, temperatuur kustwater: 8 .1 9 graden, afwijking waterstanden: geringe verhoging, maximale iIfhoogtes monding Scheldes: onge ler een halve meter. ZON EN MAAN jl december op 08.25 onder 16.33 Haan op 04.20 onder 15.20 Hoog water «oensdag 30 n lOvember .hlsslngen 10.30 171 jemeuzen 10.52 195 '■tlerikzee 11.39 133 fiansweert 11.29 208 fcemeldinge 12.05 155 kreekrak 12.02 179 Brulnisse 00.03 182 ponderdag 1 december (llssingen 11.33 184 Jemeuzer- 11.53 206 00 23 154 Bansweert 00 16 224 Wemeldinge 00.45 181 «reekrak 00.40 210 Brulnisse 0111 185 [oensdag 30 n lovember hlssingen 04.29 143 remeuzen 04.55 155 Uerikzee 05.21 119 [answeert 05.18 172 [emeldinge 05.33 137 peekrak 05.49 159 irulnisse 05.46 136 londerdag 1 december 05.36 155 06.05 167 Sierlkzee 06.27 125 lansweert 06.29 184 ïemeldlnge 06.41 145 freekrak 06.57 168 irulnisse 06.53 142 uur cm 17.14 186 17.39 197 17.51 160 18.03 216 18.06 178 18.23 209 18.19 177 18.12 188 18.39 201 18 50 158 19.04 219 19.07 176 19.23 206 19.19 175 DEN HAAG (GPD) In grote delen van Limburg rijden vandaag geen treinen. Dat besloten de actievoer ders in Maastricht gisteravond. NS zal in verband daarmee de intercity's uit Zandvoort en Amsterdam niet verder laten rijden dan Sittard. Tus sen Sittard en Beek-Elsloo wordt de verbinding met een pendelende trein onderhouden. De staking in Maas tricht maakt het internationale treinverkeer tussen die stad en Aken en Visee onmogelijk. Als er in het rayon Venlo woensdag ook geen treinverkeer is valt ook de verbin ding Venlo-Kaldenkirchen uit. De leden van de Vervoersbond FNV in de rayons Heerlen en Venlo zouden gisteravond over een 24-uursstaking beslissen. Later in de week zijn moge lijk ook 24-uursstakingen te ver wachten in de NS-rayons Groningen, Leeuwarden, Rotterdam en Amster dam. Daarover wordt vandaag en morgen vergaderd. De acties bij streekvervoerbedrijven in de Zaanstreek en op Voorne-Putte en Rozenburg, die maandag zijn be gonnen. gaan ook vandaag door. Bij de NZH-vestiging in Alkmaar werd gisteravond vergaderd over een sta king voor vandaag of later deze week. waardoor het busvervoer in de kop van Noord-Holland stil zou komen te liggen. De enige ambtenarenactie die nu nog aan de gang is in Rotterdam, is die van het sluis- en brugpersoneel in de Rotterdamse havens. Vrijdag gaan leden van de Algemene Christelijke Politiebond in e Maaasstad 'zachte acties' voeren, zoals het dragen van buttonsen het niet gebruiken van ondeugdelijke dienstvoertuigen. Ambtenaren van de Haarlemse ge meentelijke sociale dienst (GSD) wil len bij wijze van protest eenmalig drie procent van hun netto week- oi maandsalaris beschikbaar stellen aan uitkeringsgerechtigden. Deze actie zou vrijdag plaats moeten hebben in het GSD-gebouw. Burgemeester en wethouders willen van het laatste echter niets weten. Zij deelden dins dag mee 'een oneigenlijk gebruik van het GSD-gebouw' niet te zullen tolere ren. Over de actie zelf spreekt het college geen oordeel uit. Volgens een der initiatiefnemers is de actie be doeld om solidariteit met de uitke ringsgerechtigden tpt uiting te bren gen. Iedere uitkeringsgerechtigde die zich vrijdagavond in het GSD-gebouw inschrijft bij het actiecomité krijgt ter plekke een bedrag. Opening Actievoerende ambtenaren en uitke ringstrekkers hebben gistermiddag verhinderd dat minister Smit-Kroes van verkeer de Stichtse Brug, een nieuwe verbinding tussen Blaricum en Almere, officieel kon openen. Aan Almeerse kant hadden de ambte naren tientallen auto's geplaatst die het wegdek van de tweebaans rijweg blokkeerden. Daardoor kon de be windsvrouwe en haar gezelschap, dat met zes bussen naar het midden van deze langste brugoverspanning van ons land zou rijden, niet verder rijden dan Almere. Het hele programma moest worden gewijzigd en bleef be perkt tot de Blaricumse kant van de brug. Ook een bezoek aan Almere zelf, via een andere route, ging niet door, omdat volgens de politie de veiligheid van de minister niet kon worden gewaarborgd. Er waren meldingen binnengekomen dat de bewindsvrou we mogelijk zou worden gegijzeld en verder was de politie bang voor rellen. Manifestatie Enkele duizenden ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers hebben gisteren in Amsterdam be toogd tegen de salariskorting. Vanaf vier plaatsen trokken de demon stranten naar de Dam, waar zij wer den toegesproken door o.m. vice- voorzitter van de FNV, Bode. Het nationaal actiecomité van de vier centrales van overheidspersoneel ACOP CCOOP. CMHA en AC verga dert vandaag over de gezamenlijke model- en stiptheidsacties. De plenaire behandeling van het wetsontwerp om komend jaar drie procent te korten op de ambtenaren salarissen zal dinsdag 13 december plaatsvinden. Dat heeft de vaste ka mercommissie voor ambtenarenza ken dinsdag besloten. Het ligt in de bedoeling dat het wetsontwerp om ook de uitkeringen met drie procent te verminderen tegelijkertijd in het openbaar zal worden behandeld. AMSTERDAM Boze Amsterdam mers die het niet eens zijn met de staking van de vuilnisophaaldienst, deponeerden de afgelopen dagen hun vuilnis voor het kantoor van de AB- WA KABO in Amsterdam. De rechter bepaalde gisteren dat de vuilnisdienst in Amsterdam door mag blijven sta- ken... Directie. K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde Hoofdredactie M. P. Dieleman en C van der Maas BUREAUS Vlissïngen Walstraat 56-60. 4381 EG Vlissin- gen. tel (01184) 15144 Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t.m vrij dag vanaf 19 00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t.'m vrijdag van 08.00-17.00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers bulten kantooruren Expeditie (01194) 511 Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's-Zaterdags (011841 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie 101784)14796. Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur 101184i 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 61.20. franco per post f 72,-. per maand 21.-. losse nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet btw.l. Postrek nr 3754316, t.n.v. PZC ab rek Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm; minimumprijs per advertentie 18,30: ingezonden mededelingen 2Vr x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3