Vlissingse wijk Het Fort valt onder slopershamer tmwwaz .mzw Schepping verbeeld in fossielenmuseum Inzamelingsactie levert 16 ton landbouwgif op Uit eerbied \borI5,-krijgen nieuwe Amro spaarders dit unieke memobord. Regering komt niet op voor natuur Oosterschelde VERBETERING WONINGEN NIET HAALBAAR Opnieuw vier inbraken in Middelburg ""VOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 5 15 VLISSINGEN - De Vlissingse wijk Het Fort moet worden gesloopt. De bijna 200 woningen kunnen namelijk niet worden verbeterd. Dat blijkt uit een rapport over het onderzoek naar de fundering van de woningen, dat is ingesteld in opdracht van het college van b en w van Vlissingen. De woningen zijn eigendom van de Rotterdamse beleggingsmaatschappij Fortress, die ze via de gemeente wil verkopen aan de woningstichting Vlissingen 1952. De bewoners zijn dinsdag ingelicht Daarom hellen de woningen naar vo- door een groot aantal huizen scheuren over de uitslag van het funderingson- ren. In een groot aantal funderingen en verzakkingen vertoont. Zodra de derzoek, evenals de commissie van zijn scheuringen opgetreden, waar- belasting van de funderingen zou ver advies en bijstand voor de volkshuis vesting en openbare werken. Wethou der W. Wisse (PvdA) deelde mee, dat de bewonerscommissie maandag avond al is ingelicht. Daarbij is de afspraak gemaakt dat een project- groep wordt gevormd voor de realise ring van de vervangende nieuwbouw De bewoners zijn uitgenodigd voor een bijeenkomst daarover op donder dag 8 december in de kantine van het stadhuis Deze informatie-avond be gint om 19.30 uur. De gemeenteraad van Vlissingen be sloot in juni de 197 gestapelde wonin gen aan te kopen voor gemiddeld 15.000 gulden per stuk, onder de voor waarde dat ze konden worden verbe terd met steun van de subsidieverle ning voor de particuliere woningver betering Om die mogelijk te maken zouden de woningen worden overge dragen aan de stichting Vlissingen 1952. die behoort tot de stichting van Vlissingse woningbouwverenigingen Basco Eerst zou echter een verbete ringsplan worden opgesteld door de bewonerscommissie Het Fort, waarin het bewonerscomité is vertegenwoor digd, de stichting Basco en de ge meente. Daarvoor moesten drie on derzoeken plaatsvinden, namelijk een naar de fundering, naar de bouwkun- el dige toestand en een sociaal onder- I zoek naar de woonwensen van de J bewoners. 'Zettingen Het funderingsonderzoek heeft aan getoond dat de 28 jaar geleden ge bouwde woningen aanzienlijke 'zet tingen' hebben ondergaan, waardoor de bouwmuur tussen sommige wo ningen een verschil van zelfs negen centimeter toont. Een aantal woning blokken blijkt gefundeerd op een Na overname van de woningen door de Rotterdamse beleggingsmaatschappij betonplaat en andere op' betonstro- F°rtress zette het verval van het Fort snel in. Als gevolg van de toenemende leegstand verpauperde de wijk binnen enkele jaren Nu worden nog maar vijftig van de 200 huizen bewoond ken. De ondergrond bestaat uit veen, dat daarvoor slecht tot zeer slecht geschikt is. De diepte, waarop de ondergrond weer wat steviger wordt, varieert van 1,5 tot zeven of acht en zelfs tien meter. anderen ibijvoorbeeld door werk zaamheden voor verbetering van de slechtste woningen), dan zouden vol gens het rapport de woningen van de meeste blokken verder verzakken of scheuren. Voor sommige blokken (65 procent) is sloop onafwendbaar, of er moeten kostbare funderingswerken worden toegepast. De woningen kun nen gehandhaafd blijven, maar dan is geen verbetering mogelijk, zo luidt een van de conclusies van het rapport. Wethouder Wisse stelde echter in de commissie voor de openbare werken, dat het college nog steeds de doelstel ling nastreeft van sociale woning bouw in de wijk Het Fort. Nieuwe opzet Nu het niet meer mogelijk is deze goedkope huurwoningen in de wijk te behouden wil het college zo snel mogelijk komen tot de bouw van nieuwe goedkope huurwoningen, waarbij wordt gedacht aan huurprij zen van ongeveer 375 gulden. Daar voor moet wel een nieuwe stede- bouwkundige opzet worden ge maakt. De directie voor de volkshuisvesting in Middelburg heeft zich volgens wet houder Wisse opgesteld achter het standpunt van b en w. dat handha ving van de bestaande situatie onge wenst is, zodat de woningen moeten worden gesloopt De leden van de commissie drongen allemaal bij de wethouder aan op nieuwe onderhandelingen met For tress over de verkoopprijs, gezien de uitslag van het onderzoek. Ook wilde men weten of dat resultaat niet eerder was te voorzien ..Er waren natuurlijk aanwijzingen dat de fundering niet goed was Bij het college bestond echter met de indruk, dat het zo erg was, dat een verbeteringsplan niet mogelijk was. Deze situatie hebben we niet voorzien", aldus de Vlissingse wethouder Bij de bewonerscommissie bleek ove rigens geen enkele belangstelling be staan om de minst slechte woningen te behouden, als dat technisch moge lijk zou zijn, en alleen de slechtse ie slopen voor nieuwbouw. „Wat ga je krijgen door broddel te laten staan tussen nieuwbouw", vroegen zij zich af. Delftsblauwe vazen gestolen in Oostburg OOSTBURG Maandagavond heb ben onbekenden drie Delftsblauwe vazen, die meer dan honderd jaar oud zijn, ontvreemd uit de woning van de familie Van B. in Oostburg. Verder werden enkele zilveren guldens en rijksdaalders meegenomen. De dader(s) keken de kasten van de slaapkamers door en het bergmeubel in de woonkamer. Daaruit werd niets ontvreemd Vermoedelijk zijn de da ders via de achterdeur binnengeko men. De politie trof geen braaksporen (Ook leuk als Sinterklaascadeau.) MIDDELBURG - De recherche van de gemeentepolitie in Mid delburg heeft dinsdag opnieuw vier aangiften van inbraak ge kregen. De eigenaar van het metaalconstructiebedrijf Dees BV aan de Kleverskerkseweg in Middelburg heeft dinsdag ge meld. dat in de nacht van don derdag op vrijdag is ingebroken in zijn bedrijf. De daders namen daar resten aluminium weg. De buit bestond uit wit gemoffelde kokers die een gezamenlijke waarde van 1200 gulden hebben. De braakschade bedroeg 600 gulden. Om binnen te komen hadden de inbrekers het hangs lot van het toegangshek ver nield, waardoor de kokers uit een op het terrein staande con tainer kon worden weggeno men. Bij een ander bedrijf, automo bielgarage Blaas aan de Hercu- lesweg op het Middelburgse in dustrieterrein Arnestein, sloe gen inbrekers in de nacht van zondag op maandag het plastic ruitje van een roldeur in. Uit het bedrijf namen ze zeven luidspre kerssets met een totale waarde van 1500 gulden weg In het kantoor, dat geheel werd door zocht. vonden ze een bedrag van ruim 1100 gulden. De braakscha de is ongeveer 150 gulden De veterinaire inspectie voor de volksgezondheid aan de Noord singel in Middelburg is door in brekers 223 gulden lichter ge maakt. Dit bedrag zat in een geldkistje, dat de daders in het -eveneens- geheel doorzochte kantoor aantroffen. De braak schade wordt geschat op 100 gulden. De daders kwamen het pand binnen door aan de achter kant van het gebouw een tuin deur te forceren Met een valse sleutel hebben onbekenden tussen 18 en 28 no vember het slot van de schuur deur van G. van der M. aan de Driewegenhof opengemaakt Uit de schuur zijn een acculader, een cassetterecorder met boxen en een krat pils weggehaald. Hang dit unieke memobord waar u maar wilt. Op de linkerkant kunt u met de magneetjes notities en andere zaken ophangen. In het midden zit een magne tische strip voor kleingeld, paperclips en dergelijke. Aan de rechterkant plakt u leant en klare stickers voorberichten, die u met het magneetpijltje kunt aanwij zen. Met de speciale viltstift kunt u van alles opschrijven en ook weer uitwissen. (Ware grootte 60 x 40 cm) Het geheel kost f 15,- voor nieuwe Amro spaarders. Mits de eerste inleg minstens f 50,- is. Wilt u het bord niet hebben, dan krijgt u een spaarpremie van f7,50. Amro spaarders die nu auto matisch gaan sparen (AmrOmaat) kunnen het memobord ook kopen voor f 15,-. Ieder ander kan het kopen voor f 25,-, zolang de voorraad strekt. Amro Bank. De bankwaarje wat aan hebt. Het fossielenmuseum Molenwijk is gevestigd aan de Molenweg 36 in Oostkapelle. In het zomerseizoen (1 april tot 1 oktober) is het museum elke maandag- en woensdagmor gen geopend van 10.00 tot 12 00 uur en elke eerste en derde zaterdag in de maand van 14 00 tot 17.00 uur Ook na telefonische aanvraag kan men het museum bezoeken. In de winter 11 oktober tot 1 april i moeten belangstellenden zich echter in alle gevallen vooraf melden Ook voor niet-christenen is het Fossielenmuseum in Oostkapelle zeer de moeite waard. Deze conclusie lijkt aanvankelijk kant noch wal te raken. Want wat heeft de vraag of iemand al dan niet gelovig is te maken met een bezoek aan een museum? Toch ligt het in het gevat van het Oostkapclse fossielenmuseum Molenwijk duidelijk anders. De oprichter, eigenaar, conservator én gids van dit museum is namelijk dominee. Met- zijn verzameling fossielen wil hij Gods schepping aanschouwelijk maken En over die schepping heeft dominee C H F van Tuyll van Serooskerken - want over hem heb ben we het nu - zo z'n eigen ideeën. Maar meneer Van Tuyll dringt nie mand iets op. Alleen degenen die er zélf over beginnen kunnen over schepping, evolutie, rentmeester schap en andere al dan niet Bijbelse zaken met de dominee in dispuut. Zij die niet openstaan voor religieu ze. geestelijke of godsdienstige vraagstukken hoeven echter niks te vrezen. Als zij na een boelende rondleiding door het museumpje uiteindelijk de deur weer achter zich dicht hebben gedaan, zullen ze hoogstwaarschijnlijk mets van de diepere waarden en achtergronden van het museum hebben gemerkt Eerst iets over het fossielenmuseum zelf. De verzameling is onderge bracht in twee zalen in het statige herenhuis waarin de dominee woont Fossielen zijn plantaardige, dierlijke of menselijke resten Ze moeten minstens 10.000 jaar oud zijn om het predikaat 'fossiel' te mogen voeren Maar in het museum zijn ook afdrukken te zien van bij voorbeeld trilobieten. die meer dan 560 miljoen jaar oud zijn. Om alles wat zich gedurende die honderden miljoenen jaren heeft afgespeeld, nog een beetje overzichtelijk te hou den. heeft dominee Van Tuyll bij de ingang van het museum een groot bord geplaatst Daarop zijn de ver schillende tijdperken, zoals cam- brium. devoon, perm, trias, jura en krijt netjes op een rijtje gezet. Elk tijdperk heeft een kleur gekregen Die kleuren corresponderen met de kleuren van de vitrines waarin de vondsten zijn neergelegd Zodoende kan in één oogopslag worden gezien hoe oud een bepaald fossiel is. Het museum van de heer Van Tuyll munt ook in andere opzichten uit in duidelijkheid. Zo staan in elke uit- stallingskast op foto's lijkende schilderijen van de Tsjech Zdenék Burian Die illustraties laten zien hoe de wereld eruit moet hebben gezien in de tijd dat de nu getoonde fossielen nog gewone plantjes of dieren waren Prehistorische bees ten. indrukwekkende varenachtige bomen en als lianen groeiende plan ten geven een indruk van ver ver vlogen tijden. De fossielen in Van Tuylls mu seum zijn voornamelijk 'inge bed' in klei, kalk en steenkool. In het carboon (345 tot 280 miljoen jaar geleden) bestond de natuur voornamelijk uit paardestaart- bloemen van 15 meter en wolfsklauwplanten van wel dertig meter lengte. Toen de steeds verder dooiende ijskappen in de poolzeeèn de zeespiegel steeds meer lieten stijgen, ontstonden overstromin gen. De planten gingen ten onder en vormden een laag turf. De zee legde daar een laagje klei overheen waardoor de turflagen - soms vijf tien meter dik - inklonken. Zo ontstond een laag keiharde steen kool, waarin de resten van allerlei planten en dieren bewaard zijn gebleven. .Het gaat toch om de fossielen hè. en toch met om mij. hoor", had dominee Van Tuyll ons al op het hart gedrykt toen we hem voor een vraaggesprek benaderden. De fos sielen staan immers buiten elke discussie. Maar met zijn ideeën over schepping en evolutie houdt de do minee er een visie op na. waarmee lang niet alle christenen kunnen instemmen In een professioneel ogend pamflet, dat bij de ingang van het museum kan worden beko men. zet de dominee zijn denkbeel den uiteen ..Door de eeuwen heen hebben Christenen moeite gehad met het aanvaarden van natuurwe tenschappelijke ontdekkingen. Ze schrikken er voor terug om de lang gehuldigde opvattingen van het Scheppingsverhaal uit Genisis te wijzigen. Vooral wanneer zij daarbij worden geconfronteerd met de mis leidende vraag 'Schepping of Evolu tie0"". staat in het pamflet. Domi nee Van Tuyll vindt dat echter een onjuiste vraag. Want het gaat vol gens hem niet om Schepping of evolutie' maar om 'Schepping én evolutie' „Want". zo schrijft hij, „de Schepping openbaart zich in een miljoenen eeuwen oude ontwikke ling van ontelbare levensvormen. Uit de hoogste organismen daarvan liet God tenslotte de mens voortko men Daarom schept de strijd tegen de moderne natuurwetenschap ver warring. Het is volkomen nutteloos. Want het is een schijngevecht tegen een gedachte die in de Bijbel niet essentieel is" De dominee legt uit, dat de heden daagse inzichten rond de oorsprong en de ontwikkeling van het leven op aarde juist bevestigen, dat God de Schepper is van een wereld, die Hij niet heeft verlaten, maar waarmee Hij nog volop bezig is. 'De Bijbel is weliswaar een boek met enige ge brekkigheid - mede gezien de tijdge bondenheid van de schrijvers ervan - maar toch ook een boek waarin Gods wil en bedoelingen worden beschreven en waarin de weg wordt gewezen naar een gezonde samenle ving vol vrede en menselijk geluk', zo valt in het pamflet te lezen. Dominee Van Tuyll van Seroosker ken vindt, dat de fossielen in zijn museum getuigen van een onvoor stelbaar groot Scheppingswerk, waarmee God al vele miljonenen jaren bezig is. ,,En aan het einde van een heel lange evolutieweg ver scheen de mens. Enerzijds met reli gieus besef, vol grootse dromen Maar aan de andere kant is de mens dodend, vernielend, kortzichtig en hebzuchtig Vanuit die gedachte komt de dominee op het rentmeester schap. In het museum zijn voor beelden te vinden van dingen die beslist niet met dit rentmeester schap in overeenstemming zijn. Hij wijst op hel beklagenswaardige 'bestaan' van kippen in legbatterij en. kistkalveren en mestvarkens. Ook de massale ontbossing en het leegvissen van de wereldzeeén wor den door hem veroordeeld. Kortom, de mens dreigt de Schepping te vernietigen. 'De mens staat voor de keuze tussen het rentmeesterschap over de hem toevertrouwde schep ping en het verwerpen daarvan' Liefde voor de Schepping en eer bied voor het leven zijn de zaken waar dominee Van Tuyll van Se rooskerken voor wil pleiten. Hij hoopt dat een bezoek aan zijn fos sielenmuseum daartoe kan bijdra gen Vanuit die achtergrond besluit hij de geschreven rondleiding in het museum dan ook met de uitspraak: 'Wie God niet horen wil in het lied van de vogels, zal hem voelen in de droge wind die waait uit de woes- Koen van Dijen VEEL MEER AFGIFTEPUNTEN MIDDELBURG De vorige week heeft ten minste 16 Ion opgeleverd, kend. De actie heeft dan ook in een gehouden inzamelingsactie van Dit is meer dan de hoeveelheid waar- behoefte voorzien. Er is ook 'oud landbouw (bestrijdingsmiddelen «P provinciale waterstaat had gere- spul' ingeleverd dat men al bij een eerdere gelegenheid had kwijt ge- CONCLUSIE VAN DIJKGRAAF HAGE VAN THOLEN: SCHERPENISSE De regering is onvoldoende bereid zich in te zetten voor het behoud van de natuurwaar den in de Oosterschelde. Tot die conclusie kwam dinsdagmiddag de dijkgraaf van het waterschap Tho- len, I. C. Hage, in de algemene verga dering te Scherpenisse. Hij doelde daarmee op de weigering van ver schillende departementen om deelne mers af te vaardigen naar de gemeen schappelijke regeling die zich bezig moet gaan houden met het behoud en verbeteren van de natuurlijke waar den van de Oosterschelde. Door het ontbreken van regeringsvertegen woordigers wordt de kracht van de regeling uiterst zwak, aldus Hage. „Er worden miljarden geïnvesteerd om door middel van een stormvloed kering de natuurwanden in de Ooster schelde te behouden. Over de vraag of de investeringen verantwoord zijn voor het doel dat men beoogt, lopen de meningen uiteen Maar nu voor deze oplossing gekozen is. mag toch verwacht worden dat men van rege ringszijde ook bereid is deel te nemen aan de bewaking van datzelfde na tuurbehoud". sprak de dijkgraaf, die er aan toevoegde dat op dit moment die bereidheid van de regering onvol doende is Hij sprak de hoop uit dat het in de toekomst zou veranderen De Thoolse dijkgraaf pleitte verder voor een spoedige invoering van een verandering van de omslagplicht van de waterschapslasten. Hij stelde vast dat verhoudingsgewijs het rijk vrij weinig bijdraagt (ongeveer 25 pro cent» in de kosten van het water schap. Hage was van mening dat alle inwoners mee moeten betalen aan de taken die het waterschap moet uit voeren Zeker als die taken een duide lijk algemeen karakter hebben. Hij dacht daarbij aan bijvoorbeeld de zeeweringen. De hoogte van het te betalen bedrag moet volgens de dijk graaf een duidelijke relatie hebben met het belang dat de persoon, die moet betalen, heeft. Hij schaarde zich met die woorden achter een rapport van de commissie Elferich dat in april verscheen In dat rapport wordt inge gaan op de financiële grondslag van de waterschappen. Sanering Dijkgraaf Hage liet verder nog w eten dat het niet uitgesloten is dat de door het rijk in hel vooruitzicht gestelde sanering van het wegenbeheer niet doorgaat. Hij had van de voorzitter van de unie van waterschappen der gelijke geluiden gehoord. Indien dat het geval zou zijn, is het volgens Hage een onjuiste zaak. Hij hield de algemene vergadering, waar een goe de belangstelling voor was, voor dat de waterschappen eventueel best be reid zijn hel wegbeheer voort te zetten, maar dan moet daar wel een gunstiger financiële vergoeding te genover staan. De voorzitter van de algemene verga dering van het waterschap deelde voorts mee dat binnen afzienbare tijd de aanpassingswerken voor de water zuivering op Sint-Phihpsland kunnen beginnen Het waterschap heeft voor die werken goedkeuring gekregen van de overheid, zodat binnenkort de aan besteding kan worden gedaan Aan het eind van de vergadering werd afscheid genomen van een aantal hoofdingelanden. Dat waren E Bae- rends. A L C. Brooijmans. A M. van Engelen., J A. Klompe en N L de Oude Tevens werd een aantal nieuwe hoofdingelanden beëdigd. In 1974 is voor de eerste keer een dergelijke actie gehouden. Toen werd 36 ton opgehaald Bij acties in 1976 en 1980 is 12 ton ingezameld, in 1978 16 ton De acties in 1974 en 1976 zijn. evenals de nu afgesloten actie, geor ganiseerd door de provincie, de beide andere door de Stichting Opruiming Restanten Landbouwbestrijdings- middelen StORL. Inzamelpunten In vergelljkirlg met 1980 was het aan tal inzamelpunten verdubbeld Ook kon men nu drie dagen terecht in plaats van twee. Dit kan de grotere opbrengst verklaren. Daarnaast wa ren vorige acties zuiver gericht op de agrariërs In de dit jaar gehouden actie is ook getracht de burger te bereiken Volgens enkele gemeenten heeft dit zeker resultaat gehad. Provinciale staten hadden in oktober voor de actie 15 000 - beschikbaar gesteld Het Landbouwschap had om de actie verzocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27