Beheer van wegen wellicht niet naar de gemeenten fjPolarisatie van Links in staten is onverstandig9 Einde problemen bij Dam Horeca in zicht EKZ tegen energieruil met België PZC/ provincie GEDEPUTEERDE ZIET VOORTEKENEN Plannen voor informatiecentrum watersnoodramp in caisson Beslag op Tirgu Mures opgeheven Bedrijfsstages docenten LBO blijken waardevol COMITÉ STUURT BRIEF NAAR KAMERCOMMISSIE J VOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 13 De gedeputeerde, die in zijn toe spraak verschillende, problemen uit ,r de provinciale politiek bij de kop gemeenten en provincies zal worden overgeheveld. Vooral de Vereniging van Nederlandse pakte, ging verder nog in op de situa- Gemeenten (VNG) biedt een zodanig verzet, dat het aanvankelijke plan misschien geen tie rond de oeververbindingen. Op 13 december zal het dagelijks bestuur doorgang zal vinaen van de provincie weer met de minister Dat zei gedeputeerde J. de Voogd moeten worden opgebracht. Dat vind dan moet de regering volgens De onderhandelen over de derde dubbel- dinsdagavond tijdens de algemene ik volstrekt onaanvaardbaar. De rege- Voogd wel snel met nieuwe plannen dekker De koerswijziging van de re- ledenvergadering van de West- ring weigert echter die kosten te beta- komen. Hij was van mening dat de gering - een gemaximaliseerde njks- Zeeuws-Vlaamse WD in Breskens. len" huidige situatie, waarbij de water- bijdrage van 36 miljoen gulden per Zelf had hij ook. zoals bekend, zwaar- Mocht de overheveling van het we- schappen met een oneigenlijke last jaar - ligt volgens De Voogd nog wegende bedenkingen tegen de plan- genbeheer inderdaad worden afgelast, zijn opgezadeld, niet mag voortduren, steeds als een onaangename verras- SIsing op tafel. Hij meende dat de nen van Den Haag. Hij hield zijn jehoor voor dat de overheveling van iet wegenbeheer bijvoorbeeld door de gemeente Oostburg zo'n anderhalf niljoen gulden op jaarbasis zou gaan tosten. De gedeputeerde had daarnaast voor al moeite met de zogenaamde frictie kosten „Tijdens de overgangsfase an de hele saneringsoperatie zullen de kosten, die onder andere met de overgang van het personeel gemoeid zyn. door de gemeente en de provincie BRESKENS „Er zijn bepaalde voortekenen dat de minister van verkeer en waterstaat af zal zien van de saneringsoperatie waarbij het wegenbeheer van de waterschappen naar de dubbeldekker op die wijze alleen ge realiseerd kan worden, als er tevens een tariefverhoging van 40 procent zal worden doorgevoerd. Tot slot sprak de gedeputeerde zich uit voor een nationaal energiebeleid, maar dan wel met het voorbehoud dat de energiebedrijven zelfstandig blijven. Hij vreesde dat de regering haar greep op de energieprijzen wil de versterken. BRESKENS „De linkse partijen in de staten van Zeeland krijgen steeds meer de neiging tot polarisatie. Ik vind dat jammer, en ik vind dat ook onverstandig". Dat zei gedeputeerde J. de Voogd dinsdagavond tijdens de algemene ledenvergadering van de VVD-al'deling West-Zeeuwsch-VIaan- dcren in Breskens. Gedeputeerde J. D. de Voogd Mederlands-Belgische Vereniging bijeen MIDDELBURG - De Nederlands-Bel gische Vereniging Zeeland houdt don derdag 1 december morgeneen ver gadering in de schouwburg te Middel burg. Op de agenda staat een bespre king van de activiteiten voor het komende jaar. Zo wordt voorgesteld om twee excursies per jaar naar België te organiseren onder het motto 'Leer België kennen'. Verder wordt gedacht aan een actieve ledenwer- ten bate van de vereniging. De vergadering begint om half twaalf, daarna begint om halfeen een luchbij- eenkomst waarvoor als gastspreker is uitgenodigd de heer E. de Cuyper, lid van de Bestendige Deputatie van de provincie Oost-Vlaanderen. Hij zal praten over de culturele uitwisselin gen tussen Vlaanderen en Zeeland. IN HOGER BEROEP Dagvaarding van Middelburger nietig verklaard DEN HAAG - Bij directe uitspraak heeft het Haags gerechsthof de dag vaarding, en het vonnis van de Mid delburgse politierechter, van de 38- jarigc A. M. uit Middelburg waarin VI. was veroordeeld tot 1000 gulden boete en 4 maanden intrekking van zijn rijbewijs voor het onder invloed besturen van een autonictig ver klaard. De verdachte was daarvan in hoger beroep gekomen. Hij had bezwaar tegen de intrekking van zijn rijbewijs en bovendien had hij, omdat hij als buitenlander de Nederlandse taal niet machtig is, wei nig van de hele rechtsgang begrepen. Temeer daar hij in eerste instantie werd gedagvaard voor de Middelburg se rechtbank, maar later moest ver schijnen voor de politierechter. M. was daar niet voorgekomen en kreeg later bericht van zijn veroordeling Voorts concludeerde de verdediger van M. dat de datum van de dagvaar ding niet overeenstemde met de da tum waarop M. moest verschijnen voor de politierechter. De procureur- generaal bij het Haags gerechtshof concludeerde dan ook tot nietig verklaring van de dagvaarding. Bevestiging vonnis geëist voor rijden onder invloed DEN HAAG - De procureur-generaal bij het Haags gerechthof eiste beves tiging van het vonnis van de Middel burgse politierechter, waarin de 34- jarige automobilist G. A. van der W. uit Middelburg was veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs, beide onvoorwaardelijk, voor hel on der invloed besturen van zijn auto. De Middelburger was daarvan in hoger beroep gekomen omdat hij bezwaar had tegen dè onvoorwaarde lijke intrekking van zijn rijbewijs. werd in de Glacisstraat in Vlissingen door de politie aangehou den toen hij prftbeerde zijn auto te besturen met een alcoholpromillage van 2.04 in zijn bloed. De procureur- generaal wees erop dat de verdacht weliswaar voor de eerste keer voor een dergelijk feit is veroordeeld, maar dat de straf al aan de milde kant is zodat hij geen reden zag tot strafverminde ring. Arrest over 14 dagen. ZLM vergadert over EG-graanbeleid COLIJNSPLAAT De kring Noord- Beveland van de ZLM houdt woens dag 14 december in Zeelandia te Co- lijnsplaat de algemene ledenvergade ring. Tijdens deze bijeenkomst zal uitgebreid aandacht worden besteed aan de gevolgen voor de producent van het EEG-graanbeleid. Daarover VLISSINGEN - Hel Energi zal J. Glotzbach van het produkt- Zeeland (EKZ) wijst een schap granen, zaden en peulvruchten ruil van Nederlands aardgas voor een inleiding houden De vergadering Belgische kernenergie met klem van de hand. Het Energie Komitee Zee land schrijft dat aan de vaste kamer- Volgens de gedeputeerde werden er in de laatste statenvergadering een aan tal moties vanuit de linkse hoek inge diend, die eerder een negatief dan een positief effect zouden hebben. Als voorbeeld noemde hij de motie ten aanzien van de kemwapenproblema- tiek. „De linkse partijen wilden een duidelijk nee vanuit de provincie aan Den Haag laten horen. Van tevoren stond al vast dat de motie geen kans van slagen had. In dat geval vind ik een dergelijke stap onverstandig. Je kunt een motie, die bedoeld is om de landelijke politiek te alarmeren, toch op provinciaal niveau indienen, als je zeker bent van een meerderheid" De Voogd was van mening dat het initiatief vanuit de linkse statenfrac ties nu eerder een averechts effect zal hebben „Voor mij hoeven kernwa pens ook niet. Maar er is geen enkele reden om bevreesd te zijn dat er tot plaatsing van kernraketten in Zee land zal worden overgegaan", aldus De Voogd. Eenzelfde negatief oordeel velde hij over de drie procents-motie, die eveneens niet werd aangenomen. Hij concludeerde dat het binnenhalen van de landspolitiek in de statenver gadering tot grotere tegenstellingen tussen de provinciale partijen zal leiden. ADVERTENTIEi JONGE DUBBELE GRAANJENEVER OUWERKERK „Een van de vier caissons in de dijk bij Ouwcrkerk inrichten als permanent informatie centrum over de watersnoodramp en met aquaria over de flora en fauna van de aangrenzende Ooster- schelde. Daarmee breng je iets volstrekt unieks tot stand. De caissons zijn in feite toch al een trekpleister. Maar waarom zou je er dan niet voor betrekkelijk weinig kosten iets echt bijzonders van maken?". De Ouwerkerkse horeca-ondernemer Wim Bolijn speelt al jaren met deze opmerkelijke gedachten De Phoenix- caissons liggen dan ook op een steenworp afstand van zijn paviljoen De Vier Pannen' in het krekengebied. In november 1953 werden de kolossen, oorspronkelijk gebouwd voor de landing in Normandie iri 1944, bij Ouwerkerk in het 'sluitgat' gemanoeuvreerd Met name het zogenaamde landhoofd-caisson, hoog 18 meter. 12 meter breed en 62 meter lang, kan volgens Bolijn met eenvoudige middelen worden ingericht met aquaria, een fototentoonstelling over het rampgebeu- ren bij Ouwerkerk en een film- en videohoek. Voor het uitvoeren van zijn plannen heeft Bolijn de toestemming nodig van de eigenaar van de caissons, het waterschap Schouwen-Duiveland. Maar het dage lijks bestuur wil er voorshands niet aan meewerken om het landhoofd-caisson voor de door de horeca-onderne mer beoogde doeleinden open te stellen. Want de Ouwerkerkse caissons en hun omgeving kunnen op zichzelf al als een monument ter herinnering aan de watersnoodramp worden aangemerkt, denkt het wa terschapsbestuur. Bolijn intussen hoopt nog altijd wegen te vinden om zijn ideeen ten uitvoer te mogen brengen. Sinds enige tijd weet hij zich daarbij gesterkt door enige werkloze jongeren uit de horeca-sector. Deze laten desgevraagd welen erg graag bij de eventuele uitvoering van de plannen daadwerkelijk betrokken te worden. Bolijn tekent aan: „Op Neeltje Jans kan alles. Dat kost enorm veel geld. terwijl hier een buitenkansje ligt dat werkgelegenheid kan opleveren, maar waar niets mee gebeuren mag". Horeca-ondernemer J. Bolijn middenmet twee jonge Omverkerkers op het caisson, dat volgens de drie moet worden omgebouwd tot informatiecentrum en aquarium. De Tirgu Mures, die bijna vier maanden op de Vltsstngse rede aan de ketting heefl gelegen mocht dinsdag vertrekken ROEMEENS SCHIP NAAR ANTWERPEN de verloren lading in de tanker nog eens een claim van 4 miljoen gulden was gesteld. Inmiddels is een regeling getroffen over deze claims en is de 'Tirgu Mures' weer vrijgegeven. Tijdens de stormen van het afgelopen weekeinde is de 'Tirgu Mures' zeker vijf keer op drift geweest Aan boord bevinden zich 24 opvarenden VLISSINGEN Het Roemeense vrachtschip 'Tirgu Mures' (1090 brt, bouwjaar 1966) dat sedert begin augustus op de Vlissingse rede aan de ketting heeft gelegen is vertrokken naar Antwerpen voor het innemen van lading. Maandagmiddag was de be slaglegging opgeheven door het deurwaarderskan toor Van Dijke Duym Bongers Geradt uit Middelburg. Aanleiding voor deze beslaglegging was een aanvaring die in september 1982 in de Bosporus had plaatsgevon den tussen een ander Roemeens vrachtschip van de staatsrederij en een Italiaanse tanker. Deze tanker (de 'Gemini Erre' van 1586 brt) was hierbij gezonken. De Italiaanse verzekeringsmaatschappij had een schade claim van ruim 14 miljoen gulden ingediend terwijl op In de Tweede Binnenhaven ligt nog steeds het Roe meense vrachtschip 'Sarmizegetusa' aan de ketting. In april 1982 werd dit schip - evenals de 'Tirgu Mures' eigendom van de Roemeense staatsrederij - aan de ketting gelegd. Een openbare verkoping van dit schip in september werd op het laatste moment afgelast. UITBETALEN VERZEKERING NU ZEKER MIDDELBURG - Het in betalings- van justitie besloten niet tot vervol- bleek deze in de Scheldestad voi- moeilijkheden verkerende bedrijf ging wegens brandstichting over te strekt onbekend Naspeuringen in het Dam Horeca Service in Middelburg gaan. Er is namelijk geen bewijs op bevolkingsregister gaven zelfs aan dat zal spoedig aan zijn financiële ver- grond waarvan Van der Velde be- de laatste jaren niemand met de plichtingen kunnen voldoen. Het uit- schuldigd zou kunnen worden. naam die de tipgever gebruikte in stel van betaling dat de rechtbank De directeur toonde zich dinsdag op- Vlissingen heeft gewoond, verleden week woensdag verleende gelucht over deze afloop van de pro- Volgens Van de Velde had de politie kan eveneens binnenkort opgeheven blemen waarmee zijn bedrijf sinds verder eenvoudig kunnen constateren worden. Dat zal gebeuren nadat de februari heeft gekampt Deze over- dat een defecte dieselleiding in eer. verzekeringsmaatschappij de schade ziende had hij kritiek op de rol van de bestelauto van het bedrijf niets te uitkeert die Dam februari dit jaar officier van justitie. Van de Velde maken had met de brand. Vooral opliep door hel compleet afbranden vond het onjuist dat deze vier weken omdat dit. gebrek pas na het afbran- van het bedrijfspand op het indus- geleden toestemming verleende om den van zijn bedrijf heeft plaatsgevon- trielerrein Arnestein. Dit werd dins- hem enkele dagen vast te houden op den dagmorgen verklaard door de heer J. het politiebureau. Volgens Van de Bij de politie groeide begin dit jaar de van de Velde, directeur van Dam Velde een verkeerde zaak omdat de verdenking omdat het defect kort na Horeca Service. aanwijzingen waarover de politie be- de brand werd geconstateerd Er werd Hij grondde zijn optimisme op het feit schikte beslist niet als bewijs konden geen aangifte van vernielen van de dat het justitioneel onderzoek naar worden aangemerkt Kwalijk vindt hij leiding en diefstal van diesel gedaan zijn vermeend aandeel in het veroor- het dat zijn aanhouding voor een deel en dat versterkte de verdenking nog. zaken van de brand is afgesloten. Op gegrond was op een tip van een Van de Velde zei gisteren dat het grond van de stukken heeft de officier opbeller uit Vlissingen. Bij onderzoek laatste echter niet by hem opgeko- men was. Kort na de brand had hij wel andere dingen aan het hoofd dan zich druk te maken over een kapotte lei ding. Wel betreurde hij het dinsdag dat de politie pas vier weken geleden met deze afTaire op de proppen kwam De ware dader van de vernieling zal nu waarschijnlyk niet meer te achter halen zijn, zo zei Van de Velde. GOES De stage-periode die negentig docenten uit het lager technisch fjp hm O onderwijs-uit heel Zeeland bij achttien bedrijven hebben doorlopen heeft C/Vet (Ic UI lig positieve resultaten opgeleverd. Dat staat in het verslag dal van de eerste Hij sprak verder de verwachting uit docentenstages in Zeeland is gemaakt. De docenten hebben drie dagen stage dat zijn verzekeringsmaatschappij gelopen. nu spoedig met geld over de brug zal In de periode daarna is de opzet en Dat de stages in een kennelijke be- komen nadat ze inmiddels de be- uitwerking van de proef uitgebreid hoefte voorzien blijkt alleen al uit schikking heeft gekregen over de geevalueerd. De belangrijkste conclu- het feit dat 92 procent van de docen- stukken van hel onderzoek. Zijn de sies die deze evaluatie opleverde wa- ten aangaf zeker ook een volgende centen er dan kunnen de bestaande ren positief van aard. Zo blijken de keer weer mee te doen. schulden worden betaald. Volgens docenten in meerderheid van mening Het initiatief tot dit. naar aard en Tan de Velde is Dam een gezond dat de doelstellingen van de stage zijn omvang voor Nederland unieke expe- bedrijf. In 1981 en 1982 werd een forse gerealiseerd. Zij achten de stages, riment, is genomen door de werk- winst geboekt en ondanks de proble- mits regelmatig terugkerend, bijzon- groep Contact Onderwijs Beroepen- men verwacht hi.i, na afwikkeling der waardevol voor het onderwijs De wereld van de Zeeuwse Provinciale m<"1 de verzekeringsmaatschappij docenten verwachten dat het beeld Onderwijsraad. dat ook 1983 met een, zij het beschei- dat zy door de stage van het bedrijfs- Het vormt een onderdeel van een den, resultaat kan worden afgeslo- leven hebben gekregen, ook positief breed opgezet project 10 dit terrein, len- zal doorwerken in het onderwijs en mogelijk gemaakt door een driejarige uitstel van betaling is overigens dus ten goede komt aan de leerliqg. subsidie van de EG en het ministerie verleden week verleend nadat een Met betrekking tot de inhoud van de van onderwijs en wetenschappen. Het ex-werknemer om het faillisement stages, vanerende van rondleidingen project wordt uitgevoerd door het had gevraagd. Deze heefl met Dam en lezingen tot, het verrichten van Contactcentrum Onderwys-Arbeid een loongeschil gehad Dat geschil taken en daadwerkelijk meewerken (coa) voor Zeeland met wetenschap- werd door Dam voor de kantonrech- waren de docenten in meerderheid pelijke ondersteuning vanuit ciologie ter verloren en resulteerde juni dit van mening dat een volgende keer het (its) te Nijmegen. iaar 111 een vordering van enkele tien accent nog meer bij het laatste kan Uitgangspunt is dat'de afstand die in duizenden guldens die het bedrijf op liggen. de loop der jaren is ontstaan tussen dat moment niet. kon ophoesten Van bedrijfszyde was het opvallend hetiberoepsionderwijsenhetarbeids- Van de Velde toonde zich er dinsdag dat alle betrokkenen de, toch vrij veld te groot is geworden Gevolg verontwaardigd over dat zijn bedrijf forse, tijdsinvestering verantwoord daarvan is dat de kennis en vaardig- dat. loongeschil verloren heeft. Dat achtten. Alle bedrijven toonden zich heden van schoolverlaters in veel ge- concentreerde zich rond de vraag of bereid ook bij volgende gelegenheden vallen niet meer voldoende aansluiten de betrokken ex-werknemer nu een hun poorten voor deze vorm van bij de e stages open te stellen. nng stelt. die moderne bedrijfsvoe- vast dienstverband by Dam heeft gehad of niet. De kantonrechter oor deelde van wel en dat zit Van de Velde hoog. Volgens hem is door de uit spraak bewezen dat de rechter zich in dergelijke geschillen vrijwel altijd laat leiden door hetgeen door het perso neel naar voren wordt gebracht en dat het bedrijfsleven bijna per definitie aan het kortste eind trekt Verheugd toonde Van de Velde zich over het feit dat de klanten er on danks de gebeurtenissen van de laat ste tijd hel niet bij hebben laten zitten Dam krijgt de nodige orders en commissie e Komitee Hei gaal daarbij om clectriciteit uit land betekent, met onder andere de energiezuinige electnciteitspro- byna net dubbele betalen van wat de financiële positie is op zich gezond, eventuele de kerncentrales van Doel, die mo- werkgelegenheidsconsequenties van duktie m eigen land ijt een nieuw type concurrent Aldel in Delfzijl jaarlijks Vandaar dat we ondanks de surséan- menteel met overcapaciteit kampen, dien centrale met het toepassen van hoog aan energiekosten moet ophoesten ce geen akkoord met de schuldeisers „Het EKZ is er zeer verontrust over Evenals het Ryn-Schelde-Instituut is rendement gasturbines Deze opstel- Pechirjey heeft zich tot doel gesteld behoeven ie sluiten Die mensen krij dat de minister van economische za- het Energie Komitee Zeeland van img kan ertoe leiden dat het opwek ken zal voorstellen om goedkoop mening, dat het een veel betere oplos- ken van electriciteit via nieuwe, al wacht te slepen als Aldel economische zaken aardgas uit te voeren naar Belgie om sing zou zyn om het Nederlandse dan niet om te bouwen, vervuilende Maar. zegt het EKZ. 'verlaging en aan de politieke partijen. Het EKZ in ruil daarvoor electriciteit terug te aardgas niet te ruilen tegen kernener- kolencentrales, niet nodig is". begint om 14 uur. Pakjesavond bij Trui Middelburg reageert daarmee op een recente pu- MIDDELBURG - Vrouwencafé Trui hl,catie van het Rijn-Schclde-Insti aan de Kerksteeg In Middelburg tuut. Daann werd onder meer gciv ag van atoomstroom af ook w houdt donderdag 1 december (mor- «maakt van plannen van minister plaatsvindt in Belgische centrales noni nolriosüvnnri Hpt is rip hprlnplmo "a gen) pakjesavond. Het is de bedoeling dat belangstellende vrouwen een sur- fan Aardennc ontvangen uit de overcapaciteit van gie, maar om het aardgas in een Volgens het EKZ kan de werkgelegen- Belgie Het EKZ wijst de produktie Nederlandse centrale om te zetten in hcid in de toeleverende industrie izo- dit electriciteit. In dat geval zou de kern- als de Koninklyke Maatschappij De ïs", centrale Borssele gesloten kunnen Schelde) behouden blijven door van een dergelijke aldus het Energie Komitee Zeeland worden, zonder gevaar van sluiting ketelbouw over te gaan op de bouw transactie tot stand te brengen om de Bovendien: „Invoer van electriciteit van Pechiney in Vlissingen-oost. „Het van geschikte gasturbines. prise met rijmpje maken De kosten aluminiumsmelter Pechiney Neder- vergroot de bestaande overcapaciteit EKZ pleit er sterk voor om met over Pechiney Nederland betrekt thans mogen niet boven de drie gulden 'and 'n Vlissingen aan zo goedkoop van Nederlandse centrales, hetgeen te gaan tot de uitvoer van aardgas, atoomstroom van de kerncentrale -• - mogelijke energie te kunnen helpen, minder stroomopwekking in Neder- maar om dit gas te bestemmen voor Borssele. Pechiney mnmontppi uitgaan. De avond begint om acht uur. dezelfde electriciteitstarieven in de gen allemaal normaal voor honderd procent het geld waar ze recht op an hebben" de electriciteitsprijs voor Pechiney Dam is kort na de brand gehuisvest lot dit niveau betekent een jaarlijks in een bedrijfspand aan de Grena- terugkerende subsidie in de energie- diersweg. op korte afstand van het kosten van 60 miljoen gulden. Dit vorige onderkomen. Dat zijn relaties komt nog bovenop de 90 miljoen het vertrouwen niet verloren hebben gulden per jaar om het gas gat tussen wordt volgens Van de Velde afdoende de stijgende nucleaire kostprijs en bewezen door bet feit dat inrichting wat Pechiney er voor betaalt te dek- en nieuwe voorraden hem zonder ken. Dit wordt verhaald op de overi- problemen ter beschikking werden ge afnemers", gesteld, ondanks het feit dat hij toen niet kon betalen voor deze diensten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13