ZEELAND" Ravoz zwakt kritiek op rapport-Blok af V andaag jacties bij besluit nieuwe veerdiensten Auto schept meisje (12) Neckermann werkt weer normaal Advocaat wordt vrijdag aan de officier van justitie voorgeleid VAN BOEKEN BEZETEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT almanak OP DE VELOCIPEDE COMMISSIE TEGEMOETKOMEND GS: NOG GEEN SCHADECLAIM PZCA PAGINA 11 WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 t'LISSINGEN Vandaag - woensdag - zal meer bekend worden over eventuele nieuwe acties ij de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland. Een woordvoerder van het actiecomité bij e PSD heeft dat dinsdag desgevraagd meegedeeld. Volgens de woordvoerder is ook gisteren log overleg gepleegd over de vraag of het personeel van de PSD nieuwe acties zal beginnen egen de aangekondigde kortingen op ambtenarensalarissen en uitkeringen. loals bekend moest het PSD-perso- leel ruim een week geleden de sta ling bij de Zeeuwse veerdiensten leëindigen, nadat het college van edeputeerde staten een kort geding egen de Abva-Kabo had gewonnen, iedeputeerde Staten van Zeeland ladden een dag voordat de staking litbrak aangekondigd de Abva-Kabo ansprakelijk te zullen stellen voor de chade die uit de stakingsactie zou roortvloeien. Een woordvoerder van le provincie liet dinsdag weten, dat gs log geen schadeclaim hebben inge- iiend bij de FNV-ambtenarenbond. !n het is ook de vraag of dat daadwer- elijk zal gebeuren. Gedeputeerde staten hebben zich daar nog niet over beraden. Bovendien is de omvang van de schade nog niet vastgesteld. Gedeputeerde mr. J. P. Boersma had tijdens de eerste stakingsdag bij de PSD op een persconferentie gezegd, dat de provincie schadeclaims had binnen gekregen vanuit het Zeeuwse bedrijfsleven. Over de omvang van die schade claims wilde hij toen geen mededelin gen verstrekken Evenmin wilde hij uit de doeken doen welke bedrijven een claim hadden ingediend. Navraag op het provinciehuis leerde dinsdag echter dat één Zeeuws bedrijf schrifte lijk heeft aangekondigd een eis' tot schadevergoeding te zullen indienen bij de PSD. Het gaat om de electrotechnische groothandel Polderman bv uit Goes. Een woordvoerder van dat bedrijf zei gisteren dat de PSD zeer beslist kan rekenen op een vordering omdat zijn bedrijf tijdens de staking een omweg heeft, moeten maken om zijn klanten in Zeeuwsch-Vlaanderen te kunnen bereiken. De hoogte van die rekening: honder zeventig gulden. Kist explosieven gevonden op akker n Schoondijke iCHOONDIJKE Een zoekactie laar oorlogstuig uit de Tweede We- cldoorlog op een akker aan de Lange leerenstraat in Schoondijke leverde insdag een kist met explosieve la ling op. )e zoekactie werd uitgevoerd door de xplosieven opruimingsdienst uit )en Helder. Zij maakten gebruik van netaaldetectors. De gemeente Oost- mrg zorgde voor een graafmachine. listeren werd vijfduizend vierkante neter akkerland van landbouwer W. ifgezocht. Vandaag wordt de zoekac- ie voortgezet. De explosieven oprui- ningsdienst uit Vlissingen zal de kist net explosieven vandaag onschade- ijk maken. Zij zullen ook de granaat, lie tijdens een jacht werd gevonden jp de akker van T. aan de Hogedijk- veg in Hoofdplaat tot ontploffing irengen. Deze granaat had een lengte ïan 35 centimeter en een doorsnede fan 8 centimeter. ZEEUWSE VLISSINGEN De maandag aangehouden Middelburgse advocaat mr E. S. zal aanstaande vrijdag aan de officier van justitie mr J. van Marion worden voorge leid. Mr S. is een van de drie thans aangehouden verdachten in de op lichtingszaak met Wal ter V. als hoofdpersoon. Mr S. is ingesloten in het politiebureau in Vlissingen. Beide ande re verdachten, de 53-ja- rige V. zelf en één van de directeuren van zijn beleggingsmaatschap pij C. J. (40) -uit Veghel, verblijven in het huis van bewaring in Mid delburg. Tijdens de voorgelei ding zal vrijdag worden bepaald of er voldoende termen aanwezig zijn de advocaat in voorlopige hechtenis te houden. Naar verwacht zal. nu vorderingen worden ge maakt in het onderzoek. ook de mogelijke nadere betrokkenheid van de Goese notaris G. F G in beschouwing worden ge nomen. De notaris hoort tot de zeven personen tegen wie de gedupeer den een aanklacht heb ben ingediend. Drie per sonen uit deze rij zijn inmiddels aangehou den. Een vierde en vijfde persoon, de echtgenote van Walter V. en een andere directeur van zijn beleggingsmaat schappij, E. van de S. (27) werden na verhoor weer in vrijheid gesteld. De oplichtingspraktij ken rond de beleggings maatschappij Benelux Immobilien. met onder meer een vestiging in een motel in het Bra bantse Gilze-Rijen vie len in twee gedeelten uiteen. Er werden inves teerders om de tuin ge leid via de verkoop van aandelen in een jachtha ven, die in tegenstelling tot wat werd beweerd niet het eigendom was van de beleggingsmaat schappij van V Ook kon er worden belegd in on roerend goed in Neder land. In beide gevallen was de uitslag hetzelfde de beleggers konden naai" hun centen fluiten. Bij de belegging in on roerend goed zou de Goese notaris die de ac- tes liet passeren volgens de aanklacht van de slachtoffers in de zwen- delzaak zich er onvol doende van hebben, ver gewist of de zogenaam de waardepapieren die de beleggers kregen in ruil voor het gestorte ka pitaal ook wel die waar de hadden. De gedupeerden verwij ten de notaris verder dat hij he niet gewaar schuwd heeft tegen een persoon als Walter V.. van wiens handel en wandel hij wel op de hoogte moet zijn ge weest. Definitief einde schippersschool in Wemeldinge WEMELDINGE - De Vereniging voor Christelijk Onderwijs aan Schippers kinderen in Wemeldinge wordt woens dag 7 december definitief ontbonden, waarvoor een ledenvergadering Is uit geschreven. die in het gebouw van de voormalige schippersschool zal wor den gehouden De school wordt niet meer geëxploiteerd en de dertien schipperskinderen zijn al geruime tijd ondergebracht bij de zustervereniging 'Vereniging voor Christelijk Volkson derwijs in Wemeldinge', waar ze les krijgen in de christelijke lagere school, die een eigen schipperskinde ren-afdeling heeft gevormd Wordt de vergadering door minder dan drie kwart van de leden bezocht, dan wordt de beslissing twee weken uitge steld, wanneer een tweederde meer derheid voldoende is om tot ontbin ding van de vereniging te besluiten. De vergadering begint om 20.00 uur. Zware schade aan twee auto's bij ongeluk Vlissingen VLISSINGEN - Bij een aanrijding op de kruising Van Woelderenlaan/Pre- sident Rooseveltlaan dinsdagavond in Vlissingen. zijn twee personenau to's zwaar beschadigd. De aanrijding werd veroorzaakt door de Vlissinger J. van Z.die over de Van Woelderen- laan reed. Nadat hij gestopt was voor het stopbord reed hij door omdat hij de auto van A. J. W. uit Vlissingen, die over de President Rooseveltlaan kwam, niet bemerkte. Bij de botsing deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. HULST Burgemeester Molthoff van Hulst maakte In Hulst. Voorzitter P Weemaes van de werkgroep had gisteren voor hel Hulster stadhuis een wankel ritje op zich voor de gelegenheid gestoken in een jacquet met een antieke vélocipède. Dit gebeurde nadat hem door hoge hoed. Uit het onderzoek blijkt dat ouderen in de werkgroep 'Bejaarden, veiliger op weg' de resulta- Hulst dagelijks worden geconfronteerd met tientallen ten waren aangeboden van een onderzoek naar de gevaarlijke verkeerssituaties of grote en kleine erger- positie van de bejaarden binnen het verkeersgebeuren nissen op verkeersgebied VLISSINGEN De behandeling van zijn rapport 'Tussen artsenmacht en patiëntenmacht' heeft dinsdag voor Wim Blok. de samensteller ervan, een gunstige wending gekregen. De scherpe kanten uit een reactie van de Raad voor de Volksgezondheid (Ravoz) op het stuk worden weggeslepen. Bovendien komt er een nieuw rapport van Ravoz-zijde waarin commentaar wordt gegeven op de elf aanbevelingen die Blok heeft gedaan ter verbetering van de situatie in de gezondheidszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen. Spelletje Toen de Middelburgse ouders gisteren in een winkelcentrum twaalf flessen fris in voorraad hadden genomen met het oog op een komend verjaarspartij- tje van hun veertien wordende dochter, vroegen ze zich licht bekommerd af, waar ze die thuis zolang zouden laten. Ze herinnerden zich levendig de gebeurtenissen rond dezelf de tijd vorig jaar, toen ze ook a tijdig armen vol up, cola en limo hadden aangevoerd. Op de dag namelijk dat tóen de verjaardag moest worden gevierd met drank en hapjes, bleken alle flessen te zijn aan gesproken. Er ivas, uit alle maal, een slok verdwenen. Met een feilloze kennis van wat er in het gezin omging, nepen de ouders toen de 10- jarige Sander-Jan ter verant woording Of hij er iets mee te maken had, dat de drank voor het feestje van z'n zus nu krachteloos in de fles zat. Hij bekende, maar wenste de verantwoordelijkheid onmid dellijk te delen met zijn mak kertje Marco. „We deden een spelletje, mam." sprak-ie vong jaar aanhankelijk. „We zagen al die flessen staan en die gingen hartstikke moeilijk open. Toen hebben we gedaan: wie een fles openkreeg, mocht er een slok uit nemen. Dat ging zwaar, joh. Als je er één open had, was je heel moe in je hand. We konden er alleen om beurten een open krijgen Hadden we allebei vijf slok ken". De ouders hebben gisteren die twaalf flessen fris gewoon voor het zicht gezet. Spelletjes - die duren op die leeftijd immers nooit een jaar lang. VLISSINGEN - Ruim tachtig vrijwilligers zijn sinds dinsdag in de weer om de doorweekte boeken van de Technische Bibliotheek in Vlissingen 'vriesklaar' te maken. De boeken liggen opgeslagen in de gangen van de HTS aan de Edisonweg. nadat de storm in de nacht van zaterdag op zondag de dakbedekking van de opslagruimte van de bibliotheek zodanig beschadigde dat de regen vrij spel had. De boeken, sommige doorweekt, andere slechts voch tig, worden afzonderlijk verpakt in plastic zakken. Dat werk wordt gedaan door ruim tachtig vrijwilligers, leerlingen van MTS, HTS. School voor Fysiotherapie, het Maritiem Instituut De Ruyter en werknemers van de KMS. Morgen ol' overmorgen worden de verpakte boeken ondergebracht in rolcontainers die zijn voor zien van 'boekenplanken Daarna worden die in zijn geheel geplaatst in een vriescel in Vlissingen-Oost. zodat er geen gevaar meer bestaat voor het optreden van schimmel. Het Centraal Laboratorium voor Onder zoek van Voorwerpen voor Kunst en Wetenschap in Amsterdam onderzoekt wat de beste methode is om de boeken weer zoveel mogelijk in hun oorspronkelijke staat te brengen. Hoe groot de schade aan het boekenbestand is valt volgens directeur ing J. T. H C Schepman nog niet exact vast te stellen, maar hij schatte dat met de restauratie zeker een bedrag zal zijn gemoeid van 2,5 miljoen gulden Een deel van de collectie moet volgens hem als verloren worden be schouwd. De Technische Bibliotheek blijft in ieder geval nog deze week gesloten voor het publiek. Dit bleek dinsdag in Vlissingen tij dens een bijeenkomst van de commis sie ziekenhuiszorg van de Ravoz. Voorzitter Van Ommeren kondigde bij die gelegenheid twee initiatieven aan die in de lijn van de wensen van Blok liggen. Bij de provincie is een klachtenregeling voor patiénten in de maak Bovendien komt er een Ravoz- notitie over de door Blok gewenste 'intercollegiale toetsing' voor huisartsen en specialisten. De socioloog werd ook nog op een andere manier de verzoenende hand toegestoken. "Commissievoorzitter Van Ommeren bood Blok excuses aan voor het feit dat deze eerder dit jaar pas op een zeer laat tijdstip de be schikking had gekregen over het Ra- voz-rapport waarin diens rapport werd bekritiseerd Dat leidde ertoe dat de onderzoeker niet meer in de gelegenheid was zich tijdens de verga dering van de Ravoz van september te verweren. Blok kreeg dinsdag m Vlissingen ruimschoots de gelegenheid om dit. samen met dne sympathisanten, als nog te doen Gebruik makend van het spreekrecht verdedigde hij zijn rap port uitvoerig, Dat gebeurde nadat voorwerk was verricht door de heer Conrad Bons, de man die Blok aan het sociologisch instituut van de universiteit van Lei den bij diens scriptie heeft begeleid. Kern van zijn betoog was dat het rapport van Blok wel degelijk weten schappelijke waarde heeft en dat dit niet opgaat voor de reactie die door de Ravoz werd opgesteld Bons vond dat Blok daarin in de schoenen is gescho ven alsof hij er op uit zou zijn de Zeeuws-Vlaamse gezondheidszorg zwart te maken Er wordt bovendien niets gezegd over de beleidsaanbeve lingen die Blok heeft gedaan terwijl een zakelijke analyse aan Ravoz-zijde ontbreekt „De slotparagraafjes be vatten vrijwel niets dan vage alge meenheden aldus Bons. Die vond verder dat 'het slappe slot' tekenend is voor het geringe wetenschappelijke gehalte van de in de notitie van de Ravoz neergelegde kritiek. Blok zelf beklemtoonde dat er op twee manieren op zijn stuk gerea geerd had kunnen worden, namelijk op een kritische of op een emotionele. Het laatste is volgens hem gebeurd. Er is hard geroepen dat'de onderzoe ker de vuile was heeft buiten gehan gen en de Zeeuws-Vlaamse gezond heidszorg een slechte naam heeft bezorgd, zo concludeerde de onder zoeker. Hij had het constructiever gevonden wanneer gebruik was ge maakt van de constateringen in zijn rapport en wanneer eigen werk en voorzieningen in Zeeuwsch-Vlaande ren eraan getoetst waren geweest. In 'Tussen artsenmacht en patien- tenklacht' zijn veel knelpunten aan gegeven Dit op het gebied van chirur gie. neurologie psychiatrie, huisartsengeneeskunde en zieken huiszorg. Volgens Blok is dat mate riaal dat uitstekend gebruikt kan wor den voor de door hem gewenste 'inter collegiale toetsing' Daarmee wordt bedoeld dat medici aan kwaliteitsbe waking doen door regelmatig kennis te nemen van wederzijdse ervaringen en ontwikkelmgen in hun sector Ook Blok verdedigde het wetenschappe lijk gehalte van zijn onderzoek. Hij legde zijn werkwijze uit en kwam tot de conclusie dat zijn critici de zaak op z'n kop hebben gezet door te zeggen dat de fouten in de Zeeuws-Vlaamse gezondheidszorg leidraad zijn ge weest voor zijn rapport Marijke Hendriks sprak dinsdag na mens de Zeeuwsvlaamse patiënten vereniging Samen Betei. In het ver lengde van de aanbeve-lingen van Blok bepleitte zij het stichten van een regionaal klachtenbureau. Volgens haar een belangrijke bijdrage aan verbetering van de kwaliteit van de gezondheidszorg. Vooral omdat geble ken is dat er veel drempelvrees be staat om te klagen bij huisarts, zie kenhuis. inspecteur of medisch tucht college. Ruimhartig Commissievoorzitter Van Ommeren deed w at dit betreft een ruim hartige handreiking. Hij maakte gewag van een in de maak zijnde provinciale klachtenregeling. Bij de samenstel ling daarvan zal de inhoud van het rapport Blok zeker meegewogen wor den. Verder kondigde de heer Van Omme ren aan dat de Ravoz een notitie over (Slot zie pagina 12 kol. 1 Hl'LSTBij een ernstig verkeerson geluk in de Kleine Bagynestraat in Hulst is dinsdagmiddag omstreeks half vier het twaalfjarig meisje C. R. uit Nieuw-Namen gewond geraakt. Bij het ongeluk waren drie personen auto's betrokken. Twee daarvan wer den vernield, de derde werd zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen bestuur der J. de B. uit Hulst door de Kleine Bagynestraat reed en de macht over het stuur verloor Volgens zijn verkla ring aan de groep Hulst van de rijks politie moest hij uitwijken voor naast elkaar fietsende meisjes. Daarbij raakte hij in een slip. Daarna raakte hij de linker stoeprand en schoot vervolgens tegen de rechterstoe- prand Daar stonden op dat moment op de stoep vijf meisjes te praten van wie hij de twaalfjarige R. uit Nieuw- Namen raakte De vier andere meisjes kwamen met de schrik vrij. De auto van De B ramde tevens de geparkeerde auto van mevrouw A. M. uit Clinge. Beide auto's werden ver nield. De auto van mevroiiw M schoot door en botste tegen de geparkeerde auto van T. D. uit Hulst. R werd per ambulance naar het zie kenhuis in Hulst overgebracht. Haar verwondingen bestonden uit enkele smjwonden, kneuzingen en vermoede lijk een gebroken been Il.'LST De werktijdverkorting voor ruim honderd werknemers van i eleden werktijdverkorting aangevraagd voor ruim honderd personeelsleden ostorderbedrijf Neckcrmann in Hulst is deze weck opgeheven nadat het De 'prive-brievenbussen' die de vier Nederlandse postorderbedrijven geza- ostverkeer weer z'n normale loop heeft gekregen. menlnk bij bankkantoren hadden neergezet zijn weer ingezameld De et bedrijf draait nu weer met volle bezetting verzending van bestelde goederen was tijdens de PTT-acties al geregeld via )e produktie was de afgelopen weken danig in het gedrang gekomen door de particuliere vervoersbedrijven. Ook de bestellingen lopen nu weer via de tiptheidsacties en stakingen bij de PTT. Als gevolg daarvan werd twee weken normale kanalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11