Defensie draait op voor RSV-debacle Geen bruikbaar alternatief kernwapens J$unm Planner Kies uit Tiet meest komplete uienass ortiment PZC/binnen~buiten|and MILJARD BEZUINIGING NODIG 8 li A Profiteer nu van de lage prijs! Verse wijting per kg ƒ1,85 MAARTENSE MEUBEL MAARTENSE TAPIJT Warme Maillots voor kinderen Truien en Sweatshirts pyjama's en Ondergoed DINSDAG 29 NOVEMBER 1983 (Van onze parlemtaire redactie) DEN HAAG Nederland zal vanaf 1987 weer voldoen aan de NAVO-afspraak om de defensieuitgaven jaarlijks met 3 procent te laten stijgen. Tot 1987 zal de jaarlijkse groei 2 procent bedragen. De komende vijf jaar zal defensie ongeveer één miljard gulden moeten bezuinigen. Tot halvering van het aantal Nike- raketsquadrons in Duitsland was al besloten. Het geld dat zo vrijkomt zal ten dele worden gebruikt om marine, land- en luchtmacht weer meer te kunnen laten oefenen. Maar de RSV- problemen betekenen wel dat minder munitie kan worden gekocht dan ge wenst is. De regeringspartijen CDA en WD zijn in hun eerste reacties op de defensienota positief. Ze tonen Hoofdoorzaak van de financiële moei lijkheden vormen behalve de eco nomische crisis de problemen in het Rijn-Schelde-Verolme-concern, de ..huisleverancier" van bijna alle mari ne-schepen. Ook land- en luchtmacht ondervinden daarvan de financiële nadelen. Dat staat in de gisteren verschenen Defensienota. De Defensienota be treft vrijwel uitsluitend de conventio nele bewapening en beslaat de perio de van 1984 tot en met 1993. In een apart hoofdstuk wordt inge gaan op de kernbewapening, maar het bevat geen opvattingen geuit over de huidige of toekomstige (kruisraket ten) atoomtaken van de Nederlandse krijgsmacht. Die komen in een voor jaar 1984 te publiceren nucleaire ver- volgnota. Uit de nota blijkt, dat het ministerie van defensie de Nederlandse indus trie meer wil inschakelen bij het plaatsen van orders. Het vergroten van de hoeveelheid in eigen land te plaatsen orders wordt - gelet op de kosten die daarmee zijn gemoeid - gunstig genoemd uit oogpunt van werkgelegenheid, betalingsbalans, industriepolitiek en in een aantal gevallen gezien de exportmogelijkhe den. Een deel van de materieelplannen zal eerder worden uitgevoerd dan was voorzien, een deel later. Zo is in verbadn met de RSV-problemen be sloten vier nieuwe M-klasse fregatten bij de Schelde eerder te bestellen. Als gevolg daarvan moet een aantal plan nen bij land- en luchtmacht worden uitgesteld en moet fors worden bezui nigd. Zo worden de Atlantic-vliegtui- gen van de marine afgevoerd en niet vervangen. De oude Wolf-fregatten worden al in 1984 uit dienst gesteld, terwijl hun vervangers (de M-fregat- ten) pas vanaf 1988 in dienst komen. Bij de landmacht wordt de parate artillerie verminderd door een een heid mobilisabel te maken en worden drie afdelingen veldartillerie, zes afde lingen luchtafweer en een verken ningsbataljon opgeheven. De 162 ope rationele F-16-vliegtuigen zullen in acht in plaats van negen squadrons worden ingedeeld. achtereenvolgens begrip en instem ming met de scheiding van de conven tionele en het nucleaire deel van de nota. De oppositionele PvdA noemt het ontbreken van plannen op nu cleair gebied echter „betreurenswaar dig" Op het wel aanwezige deel van de Defensienota wil de PvdA-fractie pas later xleze week commentaar ge ven. Volgens de militaire vakorganisaties mist de defensienota visie op de problemen die onder het personeel leven. Duidelijkheid over taak en plaats van de krijgsmacht zou ont breken. Het gepresenteerde perso neelsbeleid is volgens de bonden niet opzienbarend en te voorzichtig. Zij vinden dat de personeelsparagraaf van de defensienota een „gelegen heidskarakter" heeft. De materieelplannen voor de dri krijgsmachtdelen voor de period 1984-1993 zien er in grote lijnen volgt uit; Marine Door de Koninklijke Marine wou tussen 1984 en 1993 bijna f 12,4 jard besteed aan materieel en muj tie en nog eens f4,4 miljard exploitatiekosten. De marine heeftl 1993 onder meer 22 fregatten (nu 21 zes onderzeeboten, 13 vliegtuigen 30 helikopters. Een groot deel van de investeringt gaat op aan de M-klassefregatten vier nieuwe onderzeeboten van Walrusklasse. Er komt een nieuw torpedowerksclil1 (aanbesteding 1984), in 1985 en 191 worden twee al in aanbouw zijn? luchtverdedigingsfregatten opgei verd. In 1988 wordt de laatste vam 15 nieuwe mijnenbestrijdingsvaarti gen opgeleverd. Na 1989 staat de vervanging van oude Dokkum-klasse mijnenvege op het programma. De marine krijgt na 1987 acht zwaï 1 helikopters voor onderzeebootbestrj ding. De marine telt nu 23300 mensen, dqS1 zal oplopen tot 23600 in daarna gclijkblijven. Landmacht UI C( dr ófir DEN HAAG (ANP/GPD) Minister De Ruiter van defensie heeft zich maandag bij het geven van een toelichting op de defensienota terughoudend opgesteld over de eventuele plaatsing van kruisraketten in Nederland. Volgens De Ruiter zijn in de defensie- vervolgnota. Die pas volgend jaar raketten moeten worden geplaatst, nota zoals die nu verschenen is geen verschijnt omdat de consultaties van De regering constateert een toene- argumenten te vinden die zouden de NAVO-bondgenoten daarover nog mende verharding in onze samenle- leiden tot het plaatsen van kruisra- gaande is. ving van standpunten over de kernbe- ketten. Over het tijdstip dat het aan- In die vervolgnota komen dan de wapening. Dat kan makkelijk leiden vullende nucleaire gedeelte van de mogelijkheden van afstoting van en- tot een „dialoog tussen doven". Maar nota zal verschijnen liet de bewir.ds- kele van de huidige zes atoomtaken het gaat. er niet. alleen om wat wordt man zich vaag uit „Het zal tussen nu aan de orde, alsmede de vraag of besloten, maar ook hoe dat gebeurt, en juni naar de Tweede Kamer gaan." volgens tie regering in ons land kruis- Voldoende steun in de samenleving is was het enige dat De Ruiter kwijt wilde. In de maandag verschenen defensie- notga wordt gesteld, dat het een ge vaarlijke illusie is te denken dat vrede blijvend wordt gevestigd wanneer de kernwapens verdwijnen. Het gevaar van een conventionele oorlog in Euro pa wordt er niet kleiner, maar juist groter door. Daarom accepteert het kabinet-Lub- bers de politiek-strategische rol van kernwapens, ook na een ethische toet sing- Kernwapens zijn niet 'goed' of 'slecht', maar als middel tot afschrik king wel het minste van twee kwaden. Die nota bevat overigens slechts op vattingen over de kernbewapening in algemene zin Over de huidige Nederlandse atoom taken of over de eventuele plaatsing van kruisraketten wordt niet gespro ken. Dat gebeurt pas in een nucleaire daarbij zeker zo belangrijk als een verantwoord kernwapenbeleid, aldus de Defensienota. De nota begint met een lange be schouwing over de betekenis van kernwapens. De regering stelt dat kernwapens in de wereld zijn en er niet meder uit verwijderd kunnen worden. Bovendien hebben zij niet alleen een vernietigende maar ook een oorlogvoorkomende werking. Voorts bestaan volgens de regering „geen bruikbare alternatieven" voor (Slot van pagina li deze inspanningen, genoeg dus om de lopende projecten opnieuw te kunnen betalen. Resteert 1.310 miljoen, maai' ook dat geld komt natuurlijk niet extra bovenop de investeringen die defensie zich had voorgenomen, want de M-fregatten vormden daarvan al een deel. Het is echter zo dat dit geld éérder moet worden uitgegeven, waar door andere investeringsprojecten worden uitgesteld, en er bijvoorbeeld oude schepen uit de vaart moeten worden genomen om Financiële ruim te te scheppen. Ook het ministerie van economische zaken stelt 178 miljoen beschikbaar aan defensie voor de nieuwe fregat ten. Dat geld zal echter alleen wor den betaald als de KMS in de komen de jaren géén export-orders verwerft. Komen die orders er wél. dan wordt de bouw van de M-fregatten enigszins vertraagd, waardoor zij weer gaat sporen met het oude investerings schema. In die optie is er géén bijdra ge van economische zaken meer te verwachten. Overigens is vanuit Zeeland vaak ingebracht dat de M-fregqtten oor spronkelijk in plannen van oudere datum in 1984 besteld zouden wor den. Onder druk van de financiële omstandigheden is die datum zo n anderhalf jaar terug naar 1986 opge schoven De bestellingen waarop de KMS kan rekenen vergen het grote bedrag van bijna drie miljard gulden, 2.840 mil joen om precies te zijn. Daarvan is 1310 miljoen bestemd voor de eerste vier M-fregatten, en 1.530 voor de resterende vier, waarop een optie zal worden genomen. Het ontwerp van de M-fregatten is al een eind gevorderd. De eerste bestel ling moet volgend jaar geplaatst wor den; vier jaar later, in 1988. zal het eerste Multi-purpose-schip uit moe ten varen voor de eerste proefvaart. de huidige, op nucleaire afschrikking gebaseerde strategie. Wie een moreel oordeel wil vellen over kernwapens mag volgens de regering aan die argu menten niet voorbijgaan. Kernwapens maken door hun aard de oorlog als middel om geschillen tus sen staten te beslechten „hoogst on waarschijnlijk, zo niet onmogelijk", gelooft de regering. „Na het gebruik van kernwapens op grote schaal kan er geen sprake meer zijn van win naars, maar uitsluitend van verlie zers". „Het zijn voor alles politieke wapens. Zij spelen hun rol in tijd van vrede en zijn in feite ongeschikt voor oorlog voering. Kernwapens zijn middelen voor de politiek van oorlogvoorko- ming", zo staat in de Defensienota. Een blind vertrouwen op kernwa pens wijst de regering af, net zo goed als de onvoorwaardelijke afwijzing ervan. De regering zegt geen emotio nele argumenten te willen laten mee spelen, maar wil „op grond van ratio nele afweging van vele factoren ko men tot een passende nucleaire bij drage". Tijdens zijn persconferentie zei mi nister De Ruiter, in een reactie op een brief van secretaris-generaal Luns van de NAVO, dat Nederland zich te weinig inspanning zou getroosten op defensiegebied, dat de Nederlandse defensie-inspanning verantwoord is. De komende 10 jaar is voor de invet teringen van de Koninklijke Lani macht f22 miljard beschikbaai waarvan f3,9 miljard voor munitit f 600 miljoen voor elektronische ooi logvoering en f 470 miljoen voor bt scherming tegen nucleaire of cheml sche aanvallen. De landmachtorganisatie blijft goed deels zoals zij nu is: 10 brigade waarvan zes paraat, en 16 manoeuvre bataljons. Het meeste geld wordt be steed aan de aanschaf van ongeveei 450 nieuwe Leopard 2-tanks (voltook in 1986) en aan honderden YPR-78 pantserrupsvoertuigen. Volgend jaar worden platte spoorwa gons besteld voor het vervoer vai tanks en pantserwagens. Het personeelsbestand van de macht, nu 77500 zal eerst verminder® tot 77200 en daarna weer oplopen tol 78100 in 1993. Luchtmacht In 1991 zal de volledige Koninklijk) Luchtmacht bestaan uit 213 F-19 jachtvliegtuigen. Alle 243 Starfigb ters en NF-5's zijn dan vervangen. Di 12 Fokker F-27 transportvliegtuigei zullen worden vervangen door eet acht vliegtuigen en elf middelzwart helikopters. De heliköptervloot van de lucht macht zal voorts worden uitgebreif tot 100 stuks in 1993. Het niet-nucleai re Patriot-luchtafweersysteem (vie squadrons ter vervanging van de Duitsland gestationeerde nucleain Nikes) zal in 1990 volledig zijn inge voerd. Het personeelsbestand van de luch) macht, nu 19700 mensen, zal dale naar 19400 in 1988 en weer oplope tot 2000 in 1993. to Woensdag markt Oostburg. Wie wil bejaarde dame, wonende in Haamste de, regelmatig gezelschap houden? Rijbewijs strekt tot aanbeveling. Brieven onder nr. 726 bureau PZC Middelburg. Je huis in de krant brengt mensen over de vloer. En de makelaar weet van wanten en kranten Sinds jaar en dag staan we aan de top van de Nederlandse rassenlijst Streven we permanent naar kwaliteit, be trouwbaarheid en gespecialiseerd vakman schap. tylet als resultaat een verscheidenheid van rassen in de Nederlandse rassenlijst. De volgende uienrassen kombineren als enige de hoogste opbrengst met de beste huidvast heid! Tarzan. Uitermate geschikt voor de superlange bewaring. Scoorde als enige Rijnsburger 2 x 8'/z voor huidvastheid (resp. in maart en mei). Bedoeld voor vroeg afrijpende gronden Balstora. In de groep 2x8 voor huidvastheid (resp. in maart en mei) le meest produktieve ui (101). Rond model, komt keihard uit de lange bewaring. Met recht een all-round Rijnsburger! Hyduro Fl. Zorgt voor een hoge opbrengst en 'n prima huid, 8 en 71h voor huidvastheid (resp. in maart en mei). Dank zij een drogestof- percentage van 13% geeft Hyduro Fl onbe twist de minste krimp in de mechanische- en luc'htkoeling. Hyton Fl. Komt rond voor de dag met de hoogste opbrengst (105). Deze eigenschap in kombinatie met een goede huidvastheidswaar- dering van 7 V2 en 7 (resp. maart en mei) maakt deze ui uniek. ui- teraard van: Bejo Zaden B.V. Postbus 9 I 1722 ZG Noord-Scharwoude Tel. 02260-4041 de Groot Slot B.V. f t fN Postbus 16 I 1 pj*j 1700 AA Heerhugowaard 7 Tel 02207-10341 't Is boven Plein 1940, Middelburg, tel. 01180-26874. Ritthemsestraat9, Oost-Souhurg. P in alle maten in vele kleuren van 7,95 tot 11,50 stopt de kinderen er warmpjes in tegen de komende koude in de bekende merken ook voor kinderen. BOES MIDDELBURG magere VARKENSLAPPEN kilo 6.98 max. 4 kilo per era MT kilo 7.98 VAPKENi FRICANDEAU dik ei7'!eesde HIEL of PLATTE RIB kilo 2.98 fijn gekruide VERSE WORST kilo 4.98 maros euiken- DRUMSTICKS kilo 4.98 kGOES ROOSENDAAL MADE PRINCENHAGE WAALWIJK SCHIJNDEL (VAN DE SCHOUDER) RUNDERLAPPEN kilo 10.98 I max. 4 kif, het echte van de schouder BRAADLAPPEN kUo 12.98 om te sudderen SUCADELAPPEN puur mager SOEPVLEES met o a. bief v.frik-k.filet-enz. FONDUE-SCHOTEL p.k. 15.90 kilo 12.98 kilo 9.98 GOES MADE WAALWIJK SCHIJNDEL ROOSENDAAL PRINCENHAGE Kamperfoeliestraat 85 Den Deel 4 Grotestraat 309 Hoofdstraat 166 Voltastraat 9 in Almarkt (achter huishoudschool) nabij centrum tel. 04160-38796 tel. 04104-74044 nabij R.B.C. terrein Past. v. Spaandonkstr 60 tel. 01100-20948 tel. 01626-3137 tel. 01650-37949 tel. 076-145068 Maandag gesloten Koopavond tot 21.00 uur Zaterdag tot 14.00 uur. Geopend joals supermarkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 6