JAmbtenarenacties treffen nu vooral openbaar vervoer Andropov schrijft brief raketten aan Lubbers Kabinet dient kortingsvoorstel in PZCfi Vier Nederlanders onder slachtoffers vliegramp VANDAAG ENKELE KORT GEDINGEN Dienstenbond FNV beticht bouwvereniging van fraude het weer JINSDAG 29 NOVEMBER 1983 .m DEN HAAG (ANP/GPD) De acties van ambtenaren hebben zich maandag vooral doen gelden in het openbaar vervoer. In de kop van Noord-Holland begon een 24-uursstaking bij de ^spoorwegen, in Rotterdam bleven bussen, trams en metro voor de zesde achtereenvolgende uudag in de garages en op Voorne-Putten en Rozenburg alsmede in de Zaanstreek staakte het streekvervoer. Vandaag gaat het openbaar vervoer m jn Amsterdam voor 24 uur plat. Ook ail de RET in Rotterdam blijft nog door- ax staken De streekbussen van de Enha- di bo voor de Zaanstreek blijven van- te daag ook binnen, zo is maandag be ft sloten PZC/binnen-buitenland Ook de 24-uursstaking die gisteren m 'J. het rayon Alkmaar van de NS is begonnen, zal met 24 uur worden rerlengd. Tot woensdagochtend zul- er daarom in de kop van Noord- Holland geen treinen rijden De chauffeurs van de ZWN op Voome- Putten en Rozenburg gaan vandaag wel weer aan het werk. Gisteravond zou er beslist worden over acties bij iet streekvervoer in Overijssel en twente. De aangekondigde actie met betrek king tot de openbare verlichting in Zuid-Holland bleef beperkt tot Gou da, Schiedam en Vlaardingen. Het plan was de straatverlichting in de irovincie boven de lijn Den Haag- totterdam pas om elf uur 's avonds te ontsteken Verder begonnen een 24- uursstaking bij het Gemeentelijk Energiebedrijf (GEB) in Utrecht en acties bij de PTT-telecommunicatie In Amsterdam en Leeuwarden. Doorlopende stakingen zijn verder bij de stadsreiniging in Amsterdam, Rot terdam, Gouda, Kerkrade en Helle- voetsluis en stiptheidsacties bij die in Groningen In Amsterdam werkt de reinigingsdienst overigens wel op plaatsen waar ongedierte voorkomt. Rechtbankpresidenten in Amster dam, Utrecht en Rotterdam krijgen het vandaag druk met kort gedingen tegen de ambtenarenbonden van het FNV. In de hoofdstad heeft de w inke liersvereniging Amsterdam City een geding aangespannen tegen de AB VAKABO om de stadsreiniging weer aan het werk te krijgen. Zes streekvervoerbedrijven en hun overkoepelende organisaties ESO wil len van de president van de rechtbank in Utrecht gedaan krijgen dat hij de Vervoersbond FNV verbiedt de poor ten te blokkeren van garages waar de meerderheid van de chauffeurs wil werken. De gemeente Rotterdam ten slotte wil dat het stadsvervoer haar diensten weer hervat. De staking is daar nu de tweede week ingegaan. Vooral de middenstand heeft daarvan veel te lijden. De bin nenstad wordt moeilijk bereikbaar, zodat de sinterklaasinkopen tot nu toe tegenvallen Er is al een daling van de omzetten geconstateerd van 25 tot 30 procent. De schade die binnen schippers oplopen door de acties van brug- en sluiswachters, beloopt ge middeld 4000 gulden bruto per week per schip. De acties van protesterende ambte naren krijgen steeds minder steun van het publiek. Ook binnen de vak bonden neemt de steun voor stakers en actievoerders af. In drie achter eenvolgende enquêtes van het N'ipo steeg het aantal mensen dat last van de ambtenarenacties ondervond van 12 procent in de laatste week van oktober naar 17 procent in de eerste en 19 procent in de tweede week van november. Zes van elke tien onder vraagden is van mening dat de acties moeten stoppen. Op de vraag van het Nipo aan 875 tot 1071 Nederlanders van 18 jaar en ouder of ze voor of tegen de acties zijn. TEGELEN (ANP) De dienstenbond van de FNV verdenkt de Tegel- se bouwvereniging van een reeks frauduleuze handelingen, waarbij ook de gemeentesecre taris en enkele gemeen teraadsleden van deze Noordlimburgse plaats een rol zouden hebben gespeeld. In een brief aan de ge meenteraad van Tege- len dringt de bond met klem aan op maatrege len en op een gedegen onderzoek Zo zou volgens de dien stenbond FNV de secre taris van de vereniging, die tevens gemeentese cretaris is, een jaarlijkse tegemoetkoming van 20.000 gulden hebben ontvangen. De betaalde werkzaamheden zou de gemeentesecretaris bo vendien tijdens zijn kan tooruren verrichten, zo dat die vergoeding in de gemeentekas gestort moet worden Een ge meenteraadslid zou voorts als voorzitter van de bouwvereniging jaar lijks een vergoeding van 30.000 gulden krijgen. Burgemeester drs. P. Visschers van Tegelen zegt in een reactie de aantijgingen van de dienstenbond met een gerust hart af te wach ten. Het* verificatiebu reau van de vereniging van Nederlandse ge meenten heeft na een onderzoek al eerder la ten weten dat uit niets is gebleken dat zich bij de bouwvereniging za ken hebben voorge daan, die verdere stap pen rechtvaardigen, al dus Visschers. antwoordde 35 procent aan de kant van de actievoerders te staan, 47 procent is tegen en 18 procent kan het niet schelen of heeft geen oordeel. Zestig procent van de ondervraagden is van mening dat de acties moeten stoppen, 35 procent zegt doorgaan en 5 procent heeft geen mening Meeste Britse kranten vandaag weer te koop i Van onze correspondenti LONDEN (GPD) De meeste Britse landelijke kranten zijn vandaag weer te koop. maar de problemen die deze kranten hebben met de vakbond van de grafici, de National Graphical -Association (NGA). zijn gisteren geen stap dichter bij een oplossing te komen. Gisteren verschenen vijf landelijke kranten niet. De directies van deze kranten ontsloegen hun grafisch per soneel omdat zij van de NGA met de garantie konden krijgen dat zij niet opnieuw betrokken zullen worden bij stakingen waarmee zij niets te maken hebben Met een dergelijke staking hadden de landelijke kranten het afgelopen weekeinde te maken, toen het gra fisch personeel bij deze kranten het werk neerlegde als uitvloeisel van een conflict dat de NGA heeft met een huis-aan-huis-krant die in de buurt van Manchester verschijnt. Maar gistermiddag, tijdens een verga dering van de Vereniging van Uitge vers van Kranten, bleek dat vrijwel alle landelijke kranten die gisteroch tend niet waren uitgekomen, 's mid dags hun grafische mensen weer in dienst hadden genomen zonder dat daar harde garanties van de zijde van de NGA tegenover staan. Dc eigenaar van de huis-aan-huis- krant waarom het allemaal begon nen is. Eddie Shah van de Messenger, heeft gisteren besprekingen gevoerd met het nationale bemiddelingsinsti tuut ACAS. Hij heeft naar verluidt vastgehouden aan zijn cis grafisch personeel in dienst te hebben dat geen lid is van de NGA. Dat was de aanleiding tot het con flict. ADVERTENTIE i ?n De v oruitzichten van woensdag tot tn met zaterdag: IVoIkenvelden en vanaf vrijdag mo gelijk regen. Middagtemperatuur eerst ongeveer 7 graden, later iets hoger. Deltagebied Tussen een hogedrukgebied boven 1 Spanje en een lagedrukgebied boven Scandinavië stroomt met noordweste lijke winden koude, vochtige lucht h over Zeeland. Er is veel bewolking en ;tt er zullen enkele buien tot ontwikke- in|Img komen. De maximum tempera tuur wordt niet hoger dan een graad tal of zeven en de komende nacht daalt het kwik lot om het vriespunt De wind is vandaag noordwest, eerst vnj krachtig of krachtig maar in de loop van de dag neemt hij af tot matig. Vooruitzichten voor woensdag: een zwakke rug van hogedruk bouwt op boven de Noordzee en onze omgeving. Er kunnen in de vroege ochtend mis tbanken ontstaan maar deze zullen in de loop van de ochtend optrekken en flNde dag wordt ovenvegend droog met r af en toe zon. De wind is zwak en T veranderlijk, de'maximum tempera tuur wordt omstreeks zeven graden Wind west-noordwest 5 tot 6. in de middag en avond afnemend 4 Beau fort. zicht: overwegend matig tot loed. temperatuur kustwater ruim 9 graden; afwijking waterstanden: tij dens hoog water vanochtend om- Ast reeks een halve meter verhoging, maximale golfhoogte monding Schel- aes: ruim één meter. ZON EN MAAN .30 november Zon op 0823 onder 16.34 .Maan op 02.59 onder 15.03 Woensdag 30 november Vllssingen 10.30 171 Terneuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Hoog water Brumisse Dinsdag 29 n< Vllssingen Terneuzen Zlerikzee •J Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse 10.52 195 11.39 133 11.29 208 1205 155 12.02 179 00 03 182 postgiro rijkspostspaarbank 29 november 1983 Geachte cliënt, U hebt ook als cliënt van postgiro/rijksppstspaarbank de laatste tijd hinder ondervonden van allerlei stakingen en stiptheidsacties. Wij waren nu eenmaal niet altijd in staat u de service te bieden, die u van ons mag verwachten. Allereerst betreuren wij het door u ondervonden ongerief. Voorts danken wij u gaarne voor het begrip dat u meestal toonde ten aanzien van de ook voor ons zo moeilijke situatie. Op dit ogenblik doen wij er alles aan om u weer als vanouds van dienst te zijn. U kunt er op rekenen dat al onze medewerkers zich vol enthousiasme inzetten om uw belangen te dienen. Wanneer u spoedeisende informatie verlangt, zijn de inlichtingennummers van de postgiro vooralsnog op werk dagen ook bereikbaar tot 9 uur 's-avonds: Amsterdam: 020-5611611, Arnhem: 085-45 7711, Den Haag: 070-824091 en Leeuwarden: 058-449111. Gaarne rekenen wij op een goede voortzetting van onze relatie. Wij van onze kant zullen alles in het werk stellen om uw vertrouwen waard te blijven. Met de meeste hoogachting, de Directie. De 29-jarige Patrick Negers ilinksi uit Panjs en de 30-jarige Hugo Bemal Cortes uit Colombia, twee van de overlevenden van de vliegramp nabij Madrid, vertelden gisteren in het ziekenhuis hun ervaringen aan journalisten Ook de vrouw van Patrick Negers en zijn twee kleine kinderen Cathy en Ludovic wisten uit het ramptoestel te ontsnappen. Zij werden slechts licht gewond. AMSTERDAM/MADRID (GPD/ANP) De zondag morgen bij Madrid neergestorte Boeing van de Co- lumbiaanse luchtvaartmaatschappij Avianca had ten minste vier Nederlanders aan boord. Het Avianca- kantoor in Amsterdam heeft dit maandagmorgen meegedeeld. De Nederlandse slachtoffers zijn het echtpaar Snee pels. vermoedelijk uit Goudswaard, de heer P de Zwart (op weg naar Aruba) en mejuffrouw Y. de Bont top weg naar Curagaoi Dit viertal had geboekt in Amsterdam. Zij zijn in Frankfurt in het ramptoestel gestapt. De mogelijkheid bestaat, dat zich aan boord van het vliegtuig nog andere Nederlanders bevonden, die met in Amsterdam hadden geboekt Die kans acht Avianca echter niet erg groot. Bij de bergingswerkzaamheden van de wrakstukken van de verongelukte Boeing zijn gisteren nog dne stoffelijke overschotten gevonden. Daarmee is het totaal aantal slachtoffers gekomen op 182. De stoffelij ke resten van vijf passagiers zijn nog niet aangetroffen Aangenomen wordt dat de lichamen van deze passa giers waarschijnlijk door de hitte van de brandende kerosine volledig verkoold en vergruisd zijn. Het aantal overlevenden is 11. Het kan nog verscheidene weken of zelfs maanden duren voordat de oorzaak van het neerstorten van de Boeing 747 van Avianca definitief vastgesteld kan worden. KOHL VER WA CHTHER VA TTING O VERLEG DEN HAAG (GPD) De Russische president en partijleider Joeri Andropov heeft een brief gezonden aan enkele Westeuropese regeringsleiders, onder wie premier Lubbers. De brief is volgens goed ingelichte kringen in Den Haag vrijdag door de Russische ambassade bij op ministerie van algemene zaken overhandigd. Hoewel van regeringszijde niets over plaatsing van Sowjet-iaketten in de de inhoud van de brief is bekendge- Oostblok-landen en op schepen aan maakt, kon uit mededelingen van de Andropov zei dat de plaatsing van Russische ambassade gisteravond Pershing- en kruisraketten „het ge worden opgemaakt dat Andropov in vaar met zich meebrengt dat de Ver zijn schrijven de Amerikaanse hou- enigde Staten de bevolking van Euro- ding bij de onderhandelingen in Ge- pa in een catastrofe zal storten", nève over de rmddellange-afstandsra- De Duitse bondskanselier Helmut ketten veroordeelt en de verdere rede- Kohl zei gisteren dat in de brief die nen opgeeft voor het afbreken door de hij van Andropov had ontvangen. Sowjet-Ume van de Geneefse onder- kritiek geuit werd op het Westduitse handelingen besluit tot modernisering van de nu cleaire bewapening. Tegelijk echter, benadrukte Kohl, is uit de brief op te maken dat de Sowjet-Unie de nu ontstane situatie niet ais onomkeer baar beschouwt. Volgens Kohl is Moskou bereid hervatting van de Geneefse onderhandelingen te over wegen. Een woordvoerder van de Russische vs-liin ambassade zei dat de inhoud van de Alphen-Leiden Het treinverkeer Leiden-Alphen aan Den bnef globaal.hetzelfde was als An- R1 Woerden ,s weer £ersteld Deze dropoys verklaring na het weg open ^jg-Ujn werd zondag door de zware van de Sowjet-delegatre. afgelopen betroffen Nadat woensdag, van de INF-onderhande- eeK[ een b00m over de raUs linger! m Genève De Sowge woord- en Mn bmm voerder weigerde echter in detail in te »elka baanvïk. Omdat gaan op de inhoud van de brief van M hers(el Mervan enjge ujd Andropov aan Lubber- duren zette de NS zondag bussen in In een verklaring legde de Sowjet- op het traject. Maandag m de vroege president afgelopen donderdag de ochtend is de schakelkast echter gere- schuld voor het mislukken van de pareerd. zodat passagiers weer van de Geneefse onderhandelingen bij de treingebruik kunnen maken.aldus Verenigde Staten en kondigde hij de een NS-woordvoerder WARSCHAU IAFPI - Nobelprijswin naar Lech Walesa, die voorzitter was van de verboden vakbond Solidareit, is verdwenen van pagina 834 van de Poolse encyclopedie. Uit de editie van 1983 verdwenen de vijf regels waarop Walesa vorig jaar nog 'recht had'. In de vorige editie stond ..Walesa. Lech Geboren in 1943. Vakbondsmili- tant. Elektromonteur van 1967 tot 1978. daarna vanaf 1980. op de scheepswerf van Gdansk. In augustus 1980. voorzitter van het overkoepe lend stakingscomité Voorzitter van de nationale commissie van Solidar- nosc". 09 18 162 0939 186 10.18 127 1015 198 1049 146 10.47 169 11.19 148 Laag water P Dinsdag 29 m D Vllssingen Terneuzen Zlerikzee Hansweert P Wemeldinge Kreekrak Bruinisse Woensdag 30 november Vllssingen 04.29 143 03.10 138 03.34 150 04.00 117 03.56 167 04.14 134 04.31 156 04.28 134 rj'Terneuzen K ^Zlerikzee ^Hansweert •Wemeldinge Kreekrak 04.55 155 05.21 119 05.18 172 05.33 137 05.49 159 05.46 136 22 07 183 22 28 203 2312 152 23.05 218 23.33 177 23 30 205 6.03 184 6 26 195 6 40 161 6 48 212 651 178 7.14 186 7.39 197 7.51 160 8.03 216 .8.06 178 8.23 209 .8.19 177 DEN HAAG (GPDi Het kabinet heeft gisteren bij de Tweede Kamer het omstreden en van veel ambtena- renstakingen voorafgegane wetsont werp ingediend tot verlaging van de bruto ambtenarensalarissen met 3 procent. De in het verlengde daarvan liggende voorstellen tot verlaging van de sociale uitkeringen en van hel wettelijk minimumloon zijn vorige week al naar het parlement gestuurd. Ook afzonderlijk wordt een wets voorstel ingediend tot verlaging van de salarissen van mensen in dienst van gesubsidieerde en gepremieerde instellingen (trendvolgers). De wetsontwerpen zullen alle In de cember worden afgehandeld. Bij el kaar moeten de verlagingen de schat kist een besparing opleveren van te gen de drie miljard gulden. Tot inko mens van f70 000 bruto zal de verla ging niet leiden tot een daling van de netto-inkomens. 'Schoon' houden ambtenaren met een lager salaris dan f 70 000 in januari een paar gulderv per maand meer over dan in december De salarisverlaging wordt bij wet ge regeld. Dat wordt gedaan om de verla ging ook te kunnen laten doorwerken in de pensioenen en tevens in de schadeloosstelling (salarissen) van Tweede-Kamerleden. De verlaging geldt overigens ook voor leden van Gedeputeerde Staten, voor wethou ders en dagelijkse besturen van de waterschappen, voor mensen in het onderwijs en in de strijdkrachten. Raad van state Het kabinet zegt in de memorie van toelichting bij het wetsontwerp te kunnen instemmen met het advies van de Raad van State dat normen moeten worden gesteld voor de mate waarin salariswijzingingen bij de overheid kunnen afwijken van die in het bedrijfsleven. Het kabinet tekent er echter bij aan dat zulke normen „nimmer absoluut kunnen worden gehanteerd". „De toepassing van de normen zal altijd afhankelijk blijven van bepaal de omstandigheden in het algemeen maatschappelijke, sociale en econo mische vlak' Het kabinet zegt tegelij kertijd echter te blijven streven naar een beleid dat .erop gericht is zoveel mogelijk tot gelijke loonontwikkeling te komen voor de particuliere sector (bedrijfsleven) en de collectieve sector (mensen in dienst van de overheid en van Instellingen die subsidies ontvan gen van de overheid) Het wachten is daarbij op de resulta ten van de vergelijking tussen inko mens bij de overheid en in het be drijfsleven (pakketvergelijking) en overleg over die normen met de amb- tenarencentrales. Een tweede punt van kntlek van de raad van state is dat voor een goede beoordeling van de ombuibingsmaatregelen by bena dering moet worden aangegeven wat de inkomensdaling betekent voor het beroep op voorzieningen die van het inkomen afhankelijk zijn (Huursubsi die, studietoelagen, gezinsverzorging etc.). Het kabinet antwoordt daarop dat deze zogenoemde 'weglekeffecten', die dc bezuining deels ongedaan ma ken doordat de uitgaven oplopen, doorr aanpassingsmaatregelen zul len worden bestreden. In de Voor jaarsnota zullen daarover medede lingen worden gedaan. Directie K Scherphuis, W F de Pagter en F van de Velde Hoofdredactie M P. Dieleman en C van der Maas. BUREAUS gen. tel (011841 15144 Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel (01180) 27651 Goes. Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel (01100) 16140 Terneuzen Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur- (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag tm vri|dag van 08.00-17 00 uur. s Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers bulten kantooruren Expeditie. (011941 511 Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's-Zaterdags (011841 15144 van 09 00-11.30 uur Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur ',011841 15144 Zondag avond van 20 00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20 franco per post 72.-. per maand f 21.-. losse nummers f 0.85 (alle bedragen in clusief 4 pet btw I Postrek nr 3754316. t.n.v PZC ab rek. Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm. minimumprijs per advertentie 18.30, ingezonden mededelingen 2Vzx Tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3