Stormschade loopt in de miljoenen guldens A. te Veldhuis pleit voor stakingsverbod bij PSD Uw Gasbedrijf adviseert.nh MODERNE KASSEN KWETSBAAR Staten zijn zeer terughoudend met tariefverhoging veerdiensten PZC/ provincie VVD- VERGADERING IN TERNEUZEN Stookkosten omlaag? DINSDAG 29 NOVEMBER 1983 11 MIDDELBURG - Vier scholen in Middelburg zijn in het afgelopen weekeinde het doelwit geweest van inbrekers. Het slechtst kwam de Driestromenschool aan de Grevelingenstraat eraf. Daar werden een tuner, cassetterecorder, platenspeler en een versterker gestolen. Via een lichtkoepel kwamen de daders binnen. De waarde van de buit bedraagt ongeveer 1500 gulden; de braakschade wordt op 500 gulden geraamd. In de kleuterschool De Woelige Werf aan de Rijnstraat hebben inbrekers een poederblusser leeggespoten. Ze gingen er tevens met een fototoestel en een flitser van door. De daders verschaften zich toegang tot het schoolgebouw door een ruit in de toegangsdeur in te slaan. De braakschade. waaronder het opruimen van het poederschuim, bedraagt ongeveer 500 gulden; twee keer zoveel als de buit. De Rosenburch-school aan de Kruitmolenlaan werd eveneens bezocht. Via een kapotgeslagen raam kwamen de inbrekers binnen Er wordt mets vermist. Dat laatste geldt ook voor de inbraak in de Rijks Pedagogische Academie aan de Kruitmolenlaan. Alleen een lichtkoepel moest het daar ontgelden. Een poging om de tanker Jessica te lichten die in de storm op de westelij- Vergadering van Zeeuwse ouderen MIDDELBURG - De Zeeuwse Raad voor Ouderen vergadert woensdag 14 december in het pand Dam 31 in Middelburg. Deze bijeenkomst be gint om 14.15 uur. De raad zal onder meer spreken over de warme maaltijdvoorziening, en dan met name over de prijs die daar voor gevraagd wordt. Verder gaat de ZRO in op een brief die hij verstuurde aan de Tweede Kamerfracties, waarin verontrustong wordt uitgesproken over de gevolgen voor ouderen bij wijziging van de nu bestaande huur subsidietabellen. ke havendam in Hansweert liep, is maandagmorgen mislukt. Berger L. Polderman liet weten dat hij bij hoog water nog zo'n 1,50 meter water te kort kwam. De mensen van het ber gingsbedrijf hebben wel open gaten onder het schip gestopt, omdat de tanker maar op enkele plaatsen op de dam vast zat. Daardoor was het bijvoorbeeld moge lijk om onder door het schip te krui pen. Om beschadigingen te voorko men zijn die gaten opgestopt, Het wachten is nu op een dusdanig hoog waterpeil dat het schip kan worden vlotgetrokken zonder beschadigingen aan de dijk en de tanker. Dat kan best in de loop van de.week pas gebeuren, aldus Polderman. Zierikzee Het dak van het voorportaal van de Grote Kerk te Zierikzee is maandag provisorisch wat gedicht. J. van der Perk van de stichting Oude Zeeuwse VLISSINGEN - Op verschillende plaatsen in Zeeland is maandag de balans opgemaakt van de schade die de storm in de nacht van zaterdag op zondag aanrichtte. Exacte bedragen zijn vrijwel nog nergens te noemen maar dat de schade in de miljoenen loopt is zeker. Het ergst lijkt de Technische Bibliotheek aan de Edisonweg in Vlissingen getroffen. De schade bedraagt daar naar schat ting ruim drie miljoen gulden. Dit heeft directeur ing J. T. H. C. Schep- man maandag desgevraagd meege deeld. Vandaag (dinsdag) wordt be gonnen met het inpakken van de in totaal ongeveer 60.000 boeken en tijd schriften die waterschade hebben op gelopen. Zij worden voorlopig in plas tic zakken opgeslagen in een vriescel van een koelhuis in Vlissingen-Oost. De doorweekte boeken worden tijde lijk opgeborgen onder een tempera tuur van -18 graden Celcius, om schimmelvorming te voorkomen. Daarvoor is een vriesruimte nodig van ongeveer 800 kubieke meter. Wanneer dat niet zou gebeuren en de boeken worden aangetast door schimmel zal het schadebedrag volgens de heer Schepman zelfs twee keer zo hoog zijn. Het consereveren van de bescha digde boeken zou dan alleen al bijna vijf miljoen gulden kosten Wanneer de boeken worden opgeslagen zonder maatregelen tegen schimmelvorming loopt men het risico, dat ook de andere werken worden aangetast. „Het is natuurlijk een enorme hoe veelheid werk, om alle boeken afzon derlijk in een plastice zak in te pak ken. Gelukkig hebben we ook hulp van de provinciale bibliotheek, zodat we ongeveer met 25 personen aan het werk zullen zijn. Het karwei zal waar schijnlijk de hele week in beslag ne men. Woensdag wordt een verhuisbe drijf ingeschakeld, maar pas aan het eind van de week krijgen we de be schikking over de containers, om de boeken weg te brengen naar het koel huis. Daarna kunnen we pas bekijken welke boeken eventueel moeten wor den gedroogd door ze in te vriezen", aldus directeur Schepman. Welke schade het bibliotheekgebouw heeft geleden is volgens directeur Schepman nog moeilijk te zeggen. Een architectenbureau is ingescha keld voor de uitwerking van het her stel. „Het moet niet meer zo gebeuren als het is geweest. Het gebouw moet wat degelijker worden, want het is wel gebleken dat het noodzakelijk is Dit kunnen we niet nog eens hebben", aldus de heer Schepman. Kassen Volgens een woordvoerder van de verzekeringsmaatschappij Hagelu- nie heeft de storm vrij veel schade berokkend aan de kassen van de glastuinders. Maandag waren er bij de verzekeringsmaatschappij reeds vijftig schademeldingen binnen, va- rieêrend van 40 tot 200 a 300 gebro ken ruiten. Ook is er vrij veel schade geconsta teerd aan apparatuur en de kassen zelf, waarvan de stalen of aluminium opbouw ontzet is. De teelt heeft ook schade opgelopen, maar die is pas op langere termijn te berekenen, aldus de woordvoerder. Hij vond het opval lend, dat er juist veel schade is ontstaan aan de nieuwe en moderne Vakgroep CFO voor gezondheidszorg en welzijn in Zeeuwsch-Vlaanderen TERNEUZEN Het bestuur van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de CFO, de CNV-bond voor werkne mers bij de overheid, de gezondheids sector en de sociale werkvoorziening heeft een vakgroep opgericht voor de sectoren gezondheidszorg en welzijn. Tijdens een goed bezette ledenverga dering werd uitgebreid van gedachten I gewisseld over de situatie in zieken en verpleeghuizen en bejaardenoor den. Veel bezoekers vinden dat de overheid en besturen en directies on voldoende rekening houden met de belangen van het personeel. In een aantal gevallen worden cao bepalingen niet nagekomen of onjuist toegepast. Veel instellingen zijn te klein voor het instellen van een onder nemingsraad. Waar zo'n raad wèl werkzaam is, wordt hij niet altijd serieus genomen. Volgens het CFO- bestuur voldoende redenen voor het oprichten van een eigen vakgroepsbe stuur, waar leden terecht kunnen met 1 vragen en problemen. Contactman is F M. Vereecken uit Axel. Het bestuur wordt gevormd door; C. van Dijkhuizen uitTemeuzen (gezondheidszorg), mevrouw Florusse uit Terneuzen (gezondheidszorg), me vrouw O. van de Hooft-De Graeve uit Terneuzen (verpleeg- en rusthuizen), M. Gaudesaboos uit Terneuzen (ge- zondheidszorg), T. Kooijman uit Ter- neuzen (gezondheidszorg), mevrouw I H. Steutel uit Zaamslag (gezondheids zorg) en F. Vereecken uit Axel (bejaar denzorg). Kerken kon nog niet zeggen wat het exacte schadebedrag is. Het talud van de Markizaatskade in het oosten van de Oosterschelde is tijdens de storm licht beschadigd Over enkele tientallen meters bleek de steenbekleding te zijn verdwenen en op andere plaatsen was een gedeel te van de stenen weggespoeld. Om geen enkel risico te nemen (in het voorjaar van 1982 brak de toen nog niet voltooide kade bij een storm door) is zondag meteen een begin gemaakt met het herstel van de be schadigde plaatsen De verwachting is dat dit karwei deze week zal zijn voltooid. De technische dienst van het water schap Schouwen-Duiveland meldde schade 'op een paar heel kleine plek jes'. Bij Ouwerkerk was de bekleding van de Oosterscheldedijk over een oppervlakte van ongeveer 80 vierkan te meter aangetast. Deze schade was maandag al bijna hersteld. Bij Vianen liep een sloopschip op de dijk. waar door de glooiing licht beschadigd werd. In dc monding van de Oosterschelde hebben de grote werkschepen (Car- dium. Jan Heijmans, Macoma), sleep boothulp gekregen om te voorkomen dat al te grote spanning op de anker draden zou ontstaan. Deze sleepboten zorgden voor wat tegengas. Een an kerdraad van de Jan Heijmans begaf het. Gedeputeerde mrJ P. Boersma spijkerde in sneltreinvaart de laatste dakplaat vast. De regen had het grootste deel van de genodigden al naar binnen doen vluchten. MIDDELBURG - Gedeputeerde mr J. P. Boersma spijkerde maandagmiddag in sneltreinvaart de laat ste plaat vast op het dak van de nieuwbouw van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De heer Boersma deed zijn werk bijzonder snel, omdat het net begon te regenen. Hij symboliseerde met zijn handeling het bereiken van het hoogste punt van het nieuwe gebouw aan de Kousteensedijk. De activiteiten van de gedeputeerde werden gadege slagen door een grote groep genodigden, die via een houten laddertje een droog heenkomen zochten in het gebouw zelf Daar hield Boersma een korte toespraak waarin hij de hoop uitsprak dat het gebouw volgend jaar in gebruik kan worden genomen. Zoals bekend moesten de tekeningen tijdens de bouw al enkele keren worden gewijzigd, omdat zich steeds nieuwe onderdelen voor huisvesting in de nieuwbouw aandienden'. De laatste wijzigingen worden nu bestu deerd omdat onlangs bekend werd dat ook het Rose- velt-studiecentrum in de nieuwbouw zal worden onder gebracht Dit komt vermoedelijk op de tweede verdie ping Hopelijk kan hierna de zo noodzakelijke rust voor een nauwkeurig volbrengen van dit project gevonden worden. Ik heb er alle vertrouwen in dat een goede samenwerking tussen aannemers, architectenbureau en adviseurs een ingebruikname In 1984 mogelijk zal maken", aldus Boersma. Uit handen van ir P Dekker van architectenbureau Rothuizen en 't Hooft ontving Boersma een bord van plexiglas met de tekst 'Laatste dakplaat aangebracht door de gedeputeerde van de provincie Zeeland mr J. P. Boersma' De gedeputeerde gaf het bord door aan mr W. D. de Bruine, direkteur van de Zeeuwse bibliotheek die vertelde dat de plaat te zijner tijd in het gebouw een plekje zal krijgen De bouw van de bibliotheek wordt uitgevoerd door de aannemingsbedrijven Leenhouts te Sluis en Adriaan de Kok te Bergen op Zoom De direkteur van dit laatste bedryf. de heer L de Kok. overhandigde aan de bouwers de traditionele kapfooi Voor de heer Boersma had hij een gloednieuwe hamer als geschenk meege bracht. Ook dit cadeau gaf Boersma aan de heer De Bruine met de woorden: ..Als je hem nergens in het gebouw kwijt kunt. dan wil ik hem wel weer terug hebben". De bijeenkomst, onder in het mog tochtige) gebouw werd besloten met het drinken van het zogenaamde pannebier. TERNEUZEN De bemanning van de veerboten over de Westerschelde zou eigenlijk nooit mogen staken. Het VVD-Tweede Kamerlid, mr. A. J. te Veldhuis zei maandagavond tij dens een VVD-vergadering in Terneu zen, dat een stakingsverbod voor het PSD-personeel moet worden overwo gen. „Die veerdiensten zijn van een enorm belang; ze vormen het enige contact tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Zeeland. De mensen, die aangesteld zijn in allerlei functies bij de PSD, weten dat. Die weten van die slagaderlijke functie. Daarom is het zo gek nog niet om te praten over het verbieden van het stakingsrecht". Te Veldhuis stelde m Terneuzen vast dat de Zeeuws-Vlaming moet kunnen vertrouwen op de veerdiensten „En dat geldt voor sociaal als wel voor bedrijfsmatig contact. Je zou het kun nen vergelijken met de functie van de verkeerspolitie, van militairen, van de gewone politie Die functies zijn zö van belang voor de dagelijkse gang van zaken, dat mensen van dat be roep zich geen stakingen kunnen per mitteren", aldus het kamerlid Eerder tijdens de VVD-vergadering Directeur ing J. T. H. C. Schepman van de technische bibliotheek Vlissingen had Te Veldhuis al duidelijk gemaakt tussen de boeken die zijn gered uit het bibliotheekgebouw, waarvan het dak dat hij het met hoog op had met het afgelopen weekeinde door de wind werd meegenomen. Abva/Kabo-leider Jaap van de Scheur „Die man kan kennelijk slecht tegen zijn verlies. Hij heeft nu driemaal de kous op z'n kop gehad van de regering, van het parlement en van de rechter maar iedere keer weer komt hij met nieuwe dingen Het wordt tijd dat Van de Scheur z'n snor drukt. Of liever nog. dat hij hem afscheert!' Te Veldhuis rekende zijn gehoor voor dal de staatsschuld in 1983 is ge groeid lot 180 miljard gulden, dat dc overheid per dag 100 miljoen gulden meer uitgeeft dan er binnenkomt en dat iedere baby. die vandaag het levenslicht ziet al begint met een schuldenlast van zo'n 16.000 gulden. Deregulering Uitvoerig stond de VVD-er stil bij de 'deregulering'. In dat verband wees hij op de 'lijdensweg' die Total-Vlissin- gen diende af te leggen voor de bouw van een nieuwe cracker Het bedrijf had 13 vergunningen of ontheffingen nodig „Waarom kan het met worden afgedaan met één 'goede vergun ning'? Waarom moet 13 maal de kans om m beroep te gaan worden ge creëerd0 In een bepaalde gemeente staat in de algemene politieverorde ning dat 'rechts inhalen op de ijsbaan verboden is'... Waanzin! Te Veldhuis noemde als voorbeeld ook de problemen rond de verwezen lijking van de rioolwaterzuiveringsin stallatie bij Terneuzen. voor de bouw dient te worden voldaan aan handen vol vergunningen, aanwijzingen én de eisen van tal van beheers- en bestem mingsplannen Te Veldhuis vond dat maar niets en stond een veel simpeler aanpak voor Hij pleitte, als het op regelen aankomt, voor een terughou dende opstelling van de overheden (van rijk tot waterschap). voor alge mene regels en normen, waarop de gemeentebesturen weer zouden kun nen inhaken door vnjstellingsveror- deningen op te stellen, het afschaffen van de zucht naar detaiïnsme bij het afwikkelen van procedures, maar ook voor betere controle. Te Veldhuis in Terneuzen „Het motto moet zijn. 'Achter het bureau vandaan, méér het veld in!' Het WD-kamerlid besefte maar al te goed dat 'zijn' aanpak consequenties zoii kunnen hebben voor de werkgele genheid bij de overheidsinstellingen. „Als deregulering feitelijk wordt inge voerd". zei hij. „heeft dat ongetwijfeld consequenties voor de werkgelegen heid veel ambtenaren zullen name lijk overbodig (kunnen) worden. Deze consequentie zal natuurlijk ook op duiken als er meer wordt geprivati seerd het afstoten of uitbesteden van overheidstaken Maar het kan toch niet zo zijn dat we onnodig belemmerende regelingen in stand houden ter wille van de werkgelegen heid bij de overheid Hoé moet wor den uitgedund, moet nader met de ambtenarenorganisaties worden doorgesproken". Tijdens de discussie vroeg WD-frac- tievoorzitter W de Zeeuw (in de Ter- neuzense raad) zich af tot welke 'gek ke dingen' de statutenwijzigingen van de PZEM niet al kunnen leiden. „Als ik ze er op na lees. kunnen ze straks zelfs frikandellen gaan verkopen". De Zeeuw had met die 'valse concurren tie' grote moeite. Te Veldhuis vond dat de overheid dus ook de PZEM zich niet dient bezig te houden met zaken, die door het particuliere be drijfsleven vaak goedkoper 'en soepe ler' kunnen worden aangepakt „Maakt het in geld niets uit, dan kun je het de overheid best laten doen Anders moet je je er verre van hou den". aldus het kamerlid ADVERTENTIE i MIDDELBURG - De staten van Zee land vinden, dat het dagelijks be stuur van de provincie volgend jaar niet zonder meer de veertarieven voor de Westerschelde-boten met drie procent moet verhogen. Die op vatting kwam maandagmiddag naar voren, toen de statencommissie ver keer en waterstaat de mededeling van gs besprak om per januari 1984 de stijging drie in te laten gaan. Een meerderheid van de commissie - CDA. VVD. PvdA. PPR EVP - meent dat gs dat alleen moeten doen. als het gesprek over de exploitatie van de VVesterscheldeveren met minister Smit-Kroes op 13 december daar aan leiding toe geeft; als de bestaande verhoudingen bij de exploitatie wor den voortgezet. Een minderheid van de statencom missie wilde bij de beoordeling van de tariefsverhogingen niet wat PSP/ CPN-commissielid J. Dupré het „stra tegische spel" met Den Haag noemde laten meewegen. Woordvoerders van D'66, de SGP. PSP en RPF/GPV vonden, dat alleen moet worden gelet op de vraag of kostenstijgingen de verhoging rechtvaardigen Daarbij werden vraagtekens gezet, in welk verband werd verwezen naar de sala riskortingen bij de ambtenaren, die voor de deur staan, en de stabiele olieprijs Zoals de heer H.J. Colijn irpf-gpvi de mening van die stroming formuleerde; „De algemene lijn is geen onnodige kostenstijgingen, ze ker niet bij de overheid. Als die verho ging niet op stijging van kosten bij de veren is gebaseerd dient ze geen enkel belang dan de portemonnee van de minister" Gedeputeerde J. D de Voogd betoog de m antwoord op opmerkingen van statenleden nog eens. dat een kosten verdeling van 70 procent (rijk) en 30 procent (opbrengst tarieveni door de minister nooit schriftelijk is vastge legd: alleen waar het ging om de bijdrage in de exploitatie van de derde dubbeldekker is die verhouding genoemd. Hij onderstreepte, dat de minister heeft laten weten de bijdrage voor de veerdiensten op z'n hoogst op 36 miljoen te willen stellen en dat van haar kant ook overname van de dien sten door het rijk is voorgesteld. „We kunnen wel doen of die brief niet is geschreven, maar de minister heeft haar voornemens nog niet herroe pen hield hij de statencommissie voor Daarbij tekende hij aan geen waardering voor die opvatting van de minister te hebben. Aarzeling afwachting van het ge sprek lussen gs en dc minister op 13 december, grote aarzeling bij dc sta tencommissie om nu vast met een verhoging van 3 procent te komen. Hoewel men erkende, dat de invloed van de staten in deze zaak beperkt is. vonden met name woordvoerders van PvdA. CDA. VVD en PPR. dat gs terughoudend over de verhoging der tarieven moeten zijn. Van Water- school (ppr-evp): „Wij gaan gewoon op de oude voet door, terwijl er van de andere kant niets gebeurt. De minister wacht gewoon af. Waarom wordt dc tariefsverhoging niet on dergebracht in net lotaaipaKKet over de veren?" In dit opzicht wezen onder anderen de heren Th Baert. Van Waterschoot en mevrouw G de Vries-Hommes op het egalisatiefonds daarbij gaat het om extra tariefsverhogingen om straks, bij de ingebruikname van de derde dubbeldekker, een schoksgewijze vei - hoging te voorkomen Gedeputeerde De Voogd We hebben van de minis ter over het egalisatiefonds nog nim mer een positief antwoord gekregen De brief, waarin zij meedeelt de rijks bijdrage op 36 miljoen .vast' te zetten, zet dit alles op losse schroeven" In antwoord op vragen uit de com missie werd van de kant van de griffie gesteld, dat er rekening wordt gehouden met kostenstijging bij de veren in 1984: weliswaar is een loons verlaging te verwachten, maar er wordt gerekend met ongeveer 3 pro cent inflatie en ook de brandstofkos ten liggen niet zonder meer vast; voorts moeten ook bij de PSD kosten worden gemaakt om vrije Rietkerk dagen oO'we vangen in de dienst. Vervelend, die hoge stookkosten.zodra het kouder wordlMaar wist u dat er tegenwoordig C V.-ketels bestaan die minder gas verbruiken? Misschien iets voor u. Informeert u eens bij uw Gasbedrijl Dil iseen publicatie vnn dem V F.C> I samenwerkende Gasbedrijven IX1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11