I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Van de Scheur duikt na bedreiging onder Vliegramp Spanje: 185 doden Ziedende storm trekt spoor van verwoesting kleintjes China dreigt met afzeggen bezoek Reagan Zierikzeese brandweer het dak op Gigantische goudroof in Londen Ie PZC vandaag TWAALF DODEN EN ENORME SCHADE Afnemende wind Veel bewolking en enkele buien. Mid- dagtemperatuur ongeveer 9 graden. Krachtige noordwesten wind, aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog hard of stormachtig. In de namiddag i avond afnemende wind. 226e jaargang no. 279 Maandag 28 november DE BILT (GPD) Een ziedende storm met in ons land op sommige plaatsen een kracht van 11 heeft zaterdagnacht en zondag een spoor van verwoestingen getrokken door Nederland, België, Frankrijk, West-Duitsland en Zwitserland. In ons land verloren drie mensen het leven. Een man overleed toen de schuur waarvan hij de deur wilde sluiten, instortte. Twee leden van de Amsterdamse Springband verongelukten, toen hun busje door een windstoot legen een boom vloog. In België werden acht mensen door omvallende bomen gedood. Vanuit Frankrijk werd één dodelijk slachtoffer en tientallen gewonden gemeld. In Duitsland en Zwitserland vielen geen doden. De storm had een volgens het KNMI rijbaan. Dodelijke ongelukken deden van de 20 deelnemers aan het kamp door een boom werd getroffen, onverwachte kracht. Zaterdagavond zich daarbij niet voor. Wel raakten bij moesten elders worden onderge- Veel bomen, elektriciteitspalen. da- men nog waarschuwingen uitge- Reeuwijk drie mensen gewond, toen bracht In Zevenbergsche Hoek werd ken en schoorstenen o.a. van een jaan voor zware storm met wind- een auto tegen de vangrail werd ge- een 59-jarige man gedood toen de busstation, een warenhuis en vlieg- kracht 9. maar de kracht liep al vlug blazen. Tal van wegen werden geblok- schuur waarvan hij de deur probeerde tuigloods bleken niet bestand tegen op tot 11. Volgens het KNMI was die keerd door omgewaaide bomen. Op te sluiten, instortte. Zijn 17-jarige de wind die soms met orkaankracht kracht niet zoals gewoonlijk zes uur de rijksweg Amsterdam-Utrecht waai- zoon moest met verwondingen m een over het land raasde. De Eelgische itvoren te voorzien. De barometer den drie slagbomen van de spoorweg- ziekenhuis in Breda worden opgeno- weerkundige dienst in Ukkel heeft lakte onverwacht snel in de kem van overgang bij Vinkeveen over de rij de stormdepressie. De storm ging baan. Op de A-2 bij Utrecht moest een cs*Usis1s> gepaard met hevige regenbuien. Op deel van de rijbaan worden afgesloten IVlllJO€ll€tl SCflUUt ter, Tilburg en een wijk in Enschede is de stroom enkele uren uitgevallen. Acht doden en schade voor miljoenen guldens zijn het gevolg van de zware storm die dit weekeinde ook België teisterde. Zeven personen in het plaatsje Heist op den Berg kwamen om het leven toen hun auto's op een omgewaaide boom knalden. Een achtste dode viel in Diepenbeek waar een automobilist op dezelfde manier ZIERIKZEE Zierikzeese brandweerlieden hadden zondagmorgen een klus op hoog niveau. De storm had de koperen dakbedekking op het voorportaal van de Grote Kerk losgebeukt. De bedekking moest voor een deel worden verwijderd. De schade wordt geraamd op tachtig duizend gulden. NEPBOMINDE TUIN windstoten van ruim 140 kilometer per uur opgemeten. Zulke zware wind- stoten waren sinds 1940 met meer sommige plaatsen" viel zelfs 40 mm wegens wateroverlast De materiele schade loopt in de tien- voorgekomen water. Omdat de verhoging van de In de Rotterdamse Waalhaven raak- taiien miljoenen guldens. Op ver- De opgestuwde zee dreigde het week waterstanden meeviel, hoefden de dU- ten enkele schepen op drift en vielen SChiUende plaatsen waaiden daken end °ok de Antwerpse haven te over ken niet te worden bewaakt. enkele kranen om. Ook in Amsterdam en schoorstenen van huizen, balkon- sP°elen- Alle poorten van de waterke yan weo geblazen s?hepen,SSeS. ln dlt geVal W00n nesJ?nVvërkLTboldenSlLg.eTarleann j°™n.Een duwboot in de An^jCTpse Op de Nederlandse wegen zijn tiental- SSJSSSS b'omen eTseSSn. ÏÏEL.Ï i ongelukken gebeurd door wind- Bovendien werd veel schade aan de men. stoten en overvloedig water op de bovenleidingen geconstateerd. Op de in Kessel, Vlodrop en Loosdrecht gin- zun plaats was gewaaid. lijn Woerden-Alphen-Leiden kwam gen feesttenten de lucht in. In Eersel pf'atlkrijk IVan onze correspondent) LONDEN De Londense politie heeft nog geen enkel idee in welke richting de daders moe ten worden gezocht van de grootste roof uit de Britse ge schiedenis. Deze vond zaterdag ochtend plaats, toen zes gewa pende mannen voor 25 miljoen pond (115 miljoen gulden) aan goud en diamanten stalen uit een depot bij het vliegveld Heathrow. Duidelijk is de politie slechts geworden, dat het gegaan is om een uiterst professioneel uitge voerde, wekenlang voorbereide roof. De daderé wisten niet al leen dat er 6800 goudstaven op hen w:achtten, maar ook hoe ze de geavanceerde alarminstalla tie bij het depot van het zeer gerenommeerde beveiligingsbe drijf Brinks Mat moesten omzei len. Vermoed wordt, dat de bende een tip heeft gekregen van ie mand die bij het goudtransport - de staven, verpakt in 76 dozen met een totaal gewicht van meer dan 3000 kilo, zouden dit week einde naar het Verre Oosten wor den gevlogen - betrokken was. De hoop dat het goud wordt teruggevonden, is inmiddels niet erg groot meer. De individueel gemerkte staven zullen, zo ver moedt de politie, inmiddels wel al lang omgesmolten zijn en mo gelijk zelfs het land al hebben verlaten. Slechts kan nu nog worden gehoopt, dat iemand uit de omgeving van de bende zich laat verleiden door de 9 miljoen gulden grote beloning die een verzekeringsmaatschappij voor de vitale tip heeft uitgeloofd. De roof van zaterdag was binnen een uur gebeurd. De zes met pistolen gewapende mannen wisten 's ochtends rond zeven uur het depot binnen te dringen Daar deden ze de bewakers handboeien om, overgoten hen met benzine, en dreigden hen in brand te steken als zij niet zou den meewerken. De goudroof van zaterdag stelt de befaamde treinroof van 1963 veruit in de schaduw: de buit is maar liefst tien keer zo groot als die van 20 jaar geleden. Het is bovendien de derde zeer grote roof dit jaar in Londen. Op Tweede Paasdag, verdween uit het Londense hoofdkwartier van de beveiligingsfirma Securi ty Express voor ruim 31 miljoen gulden aan bankbiljetten. Ook toen werden bewakers met ben zine overgoten. Op 20 juni verdwenen uit een juwelierszaak. In Mayfair voor 27 miljoen gulden aan juwelen. Ook deze overval is niet opgelost. het treinverkeer tot stilstand, omdat woei het dak van een sporthal, in t Amsterdam, ind geheel uit toen een olietank van' voorzitter Jaap van de Scheur is dit een staking in Noord-Holland ver- Rotterdam, Gouda, Kerkrade en Hei- weekeinde ondergedoken, nadat hij wacht De leden van FNV en FSV levoetsluis en zijn gezin herhaaldelijk zijn be- vergaderden vannacht of de staking In de provincie Zuid-Holland wordt dreigd. Zondag moest de woning van tot de ochtendspits zou worden be- boven de lijn Den Haag-Rotterdam Van de Scheur in Hoek van Holland perkt of dat de gehele dag zou worden vandaag tijdelijk gestaakt bij de elec- een boom op een schakelkast was Helden dat van een supermarkt en in In Frankrijk ontstond de meeste van ae scneur m noe» van nouano perxi oi aai ae geneie aag zou woroen vandaag tijaeiyk gestaakt Dij ae eiec- „evall-n Dnnr d, „torm Urnen de 5.11T,h?,r„in de daken schade in HOmwxM en Bretafpe, worden ontru.md, nadat een vermoe- gestaak. In Rotterdam staan vandaag tridtettsbedrijven. De MM* gevallen. Door de storm liepen de Venlo en Tilburg verdwenen de daken schade in Normandié en Bretagne, vertragingen bij NS' op van tien tot van flatgebouwen in de lucht. Twee waar de wind soms snelheden bereik- twintig minuten. meelsilo's in Bunschoten gingen te- te van 145 km; per uur. Een omge- Het vresdeskamp bij dc luchtmacht gen de vlakte. De dakbedekking van waaide boom viel op het dak van een d onrui- basis in Woensdrecht is door de storm het Circustheater in Scheveningen auto, waarvan de bestuurder om het acEjcpiosieven uprui goeddeels weggewaaid. Een grote tent moest het ook ontgelden. Een los- leven kwam Drie mede-inzittenden en twee wigwams vlogen de lucht in. staande gevel van een uitgebrande raakten zwaar gewond. In de omge- Alleen de keuken bleef gespaard. Tien kerk in Den Haag stortte in. In Deven- vinB van Poitiers raakten zes mensen delijke bom bij toeval in zijn tuin bussen, trams en metrotreinen nog ting wordt vanavond pas om 23.00 uur was ontdekt. Dertig andere huizen stil en in de Zaanstreek rijden tot aangestoken. Dat gebeurt ook in Dor- werden eveneens ontruimd. Na on- dinsdag geen streekbussen. drecht. mings Dienst bleek het om een nep- bom te gaan. Een dag eerder had Van de Scheur gewond, toen de vloer en het dak van afgeZien van zijn voornemen naar een dancing werd weggeblazen. Hilversum te gaan voor een uitzen- Overal in het land woeien bomen om. ding van het radioprogramma „In de knapten bovenleidingen van de rooie Haan". In een anoniem telefoon spoorwegen en werden wegen geblok- tje was gedreigd. dat de vrouw van de keerd door overstromingen. In het vakbondsvoorzitter zou worden ont- centrum van Frankrijk viel in 24 uur voerd In overleg met de politie be- 75 mm regen. In Parijs werd de kerst- slool Van de Scheur toen maar thuis verlichting aan de Boulevard Hauss- te blijven. De woning van Van de van de belangrijkste win- scheur staat al geruime tijd onder Schade keistraten, door de storm verwoest. In de Bondsrepubliek vielen welis waar geen slachtoffers, maar richtte de storm wel enorme materiële scha de aan Tientallen daken van gebou wen vlogen de lucht in en door hevige windstoten werden bomen ontwor teld In Kulmbach (Beieren) werd het dak van een school zo'n 40 meter door de wind meegesleurd. In het westen van Zwitserland raak- politiebewaking. Nieuwe acties Nadat de president van de Haagse rechtbank vrijdag de poststaking had verboden, heeft de AbvaKabo haar acties verplaatst naar de afde lingen telecommunicatie van de PTT. Tal van nieuwe stakingen zijn eekeinde bij de telecommuniea- ZEVENBERGSCHENHOEK Tengevolge van de zioare storm is de 59-jarige J R. in zijn woonplaats Zevenbergschenhoek om het leven gekomen, zijn 17-jange zoon moest met verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen vele wegen en spoorwegverbin- tie uitgebroken. Met name storingen dingen geblokkeerd door omgewaai- werden in sommige districten niet de bomen. De storm ging daar niet verholpen. Zeeland valt daar niet alleen met regenbuien, maar ook met onder. sneeuwbuien gepaard. Bij NS. dat dit weekeinde niet door (Van onze correspondent) pij Avianco, die in de nacht van plaats even n HOEK VAN HOLLAND - Een perso neelslid van de THOD (opsporings dienst) van de Rotterdamse politie fotografeert het voorwerp in de tuin van AbvalKabo-voorzitter Jaap van een uur 's nachts, toen reddingsploegen aangetroffen en kon der Scheur. MADRID Honderdvijfentachtig zaterdag op zondag bij Madrid neer- de Boeing-747, afkomstig uit Parijs niets anders uitbrengen dan het sta- doden is de balans van een vliegtuig- stortte. Negen passagiers overleefden met als einddoel de Columbiaanse melen van „747, 747" ongeluk met een Boeing-747 van de de ramp. hoofdstad Bogota, de Madrileense -Het bergen van de stoffelijke over- Columbiaanse luchtvaartmaatschap- Het ongeluk met de jumbo vond luchthaven Barajas naderde. Op een schotten nam de hele zondag in be- afstand van hemelsbreed acht kilome- slag De meeste slachtoffers waren ter. 45 seconden voordat de jumbo het onherkenbaar verminkt, hetgeen begin van de landingsbaan zou moe- identificatie bijna onmogelijk maak ten bereiken, raakte een van de moto- te. Het reddingswerk werd bovendien ren volgens ooggetuigen in brand ernstig bemoeilijkt, doordat de veron gelukte jumbo in een afgelegen en Hel vliegtuig, met een bemanning van moeilijk te bereiken stuk land te- 24 Columbianen en 170 overwegend rechtgekomen was Franse passagiers, verloor snel hoogte en stortte vlak naast het dorpje Mejo- Over de oorzaak van de vliegramp ra del Campo neer. Het landingsgestel tast men nog in het duister. Aanvan- raakte een heuveltje, waarna de jum- kehjk ging het gerucht, dat de jumbo- bo over de kop sloeg, in tweeen brak bemanning een SOS-bencht had uit en onmiddellijk in brand vloog Vol- gezonden en dat de passagiers hun gens ooggetuigen is de piloot op het reddingsvesten om hadden. Dit be- laatste moment van zijn normale aan- richt werd later door de Spaanse vliegroute afgeweken, om te voorko- minister van verkeer. Baron, ontkend, men dat het vliegtuig midden in de Specialisten noemden het zondag on bebouwde kom van Mejora del Cam- waarschijnlijk dat brand ineen van de po te pletter zou slaan motoren de enige oorzaak zou zijn van de ramp De Boeing-747 is in staat Miraculeus zonder problemen op drie motoren te Negen overlevenden slaagden er op miraculeuze wijze in via een gebroken Waar de explosies, die de bewoners Ontslagen bij vijf Britse kranten na staking <Van onze correspondenti LONDEN - Vijf grote Britse kranten hebben gisteren hun grafisch perso neel dat lid is van de vakbond Natio nal Graphical Association (NGA), ontslagen. Zij willen deze grafici pas weer in dienst nemen na de garantie van de NGA dat de kranten niet opnieuw betrokken zullen zijn bij een staking waarmee zij niets te maken hebben. Het afgelopen weekeinde verschenen in Engeland geen landelijke kranten door een arbeidsconflict tussen de eigenaar van een huis-aan-huis blad dat in de buurt van Manchester ver schijnt. de Messenger, en de NGA. Vrijdagavond besloten de NGA-leden die bij de landelijke kranten en de landelijke zondagsbladen werken. raam het vliegtuig te verlaten. De van Mejora del Campo hoorden vlak staken nadat een rechter hun bond in meesten van hen liepen brandwonden voordat de jumbo met de grond in of andere ernstige verwonmdingen op. aanraking kwam. aan toe te schrijven zijn, nog niet duidelijk. De twee Slechts één passagiere. de 30-jarige zwarte dozen, die in ongeschonden Venezolaanse Carmen Nova, wist de staat werden aangetroffen, zullen uit- MADRID Bergers zoeken in de resten van de neergestorte Boeing naar brandende jumbo zonder verwondin- sluitsel over de werkelijke toedracht j slachtoffers terwijl op de achtergrond een Spaanse helikopter opstijgt om gen te verlaten. De Venezolaanse I stoffelijke resten over te brengen. werd in shocktoestand door de eerste (Slot zie pag. 3 kol. 6) het ongelijk had gesteld, de NGA veroordeelde tot een boete van 150.000 pond (675.000 gulden), en bo vendien voor dat bedrag beslag liet leggen op de middelen van de vak bond. De NGA vergadert vandaag met de overkoepelende vakbond TUC over het conflict. De electriciteitsbedrijven hebben door de poststaking een verlies van zeker één miljoen gulden geleden. Door de staking konden zij hun nota's niet verzenden. Met een gezamenlijke maandomzet van één miljard gulden is daardoor alleen al de schade we gens rentederving enorm. Brand Het Middelburgse grootwaren huis Trefcenter moest zater dagmiddag in aller ijl worden ontruimd nadat brand was uitgebroken m de parkeerkel der onder de winkel De ont ruiming verliep snel en gedis ciplineerd, geheel 'volgens het boekje'. (PAGINA 5) Voetbal plat Storm en regen maakten giste ren zelfs het betaalde voetbal vrijwel onmogelijk. Van de zes voor zondag vastgestelde wed strijden gingen er vijf niet door Alleen in het uiterste zuiden waren de weersom standigheden iets beter en in Heerlen trad Roda JC met Jan Poortvlieti dan ook aan tegen de Eagles Overigens dreigt Roda net als vorig sei zoen ia een daverende start weg te zinken Niet zonder geluk bereikten de Limburgers in de slotfase nog een gelijk spel. (PAGINA 9) Sponsorzaak De stnjd rond de sponsoring van de KNVB blijkt nog niet geluwd Philips is in beroep gegaan tegen de uitspraak van de Amsterdamse rechter, die in kort geding bepaalde dat de overeenkomst tussen de KNVB en Sony niet in strijd is met de wet. (PAGINA 9) Rtv en kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3. Provincie: 5 en 7. Sport: 9,10,11,13,15 en 16. TOKIO (UPI/AFP) De Chinese communistische partijleider. Hu Yaobang, heeft zaterdag op een persconferentie in Tokio een Amerikaanse resolutie over Taiwan veroordeeld als inmenging in de interne aangelegenheden van China. Hij dreigde dat het voorgenomen bezoek van president Ronald Reagan in april volgend jaar zal worden afgezegd. Dat gebeurt als China geen bevredigend antwoord krijgt op een officiële protestnota over dé Tafwan-resolutie. In de resolutie, die door de senaat werd aanvaard, wordt president Reagan gevraagd Taiwan te steunen in zijn strijd om het behoud van zijn zetel in de Aziatische ontwikkelingsbank (ADBi. In een andere rsolutie staat dat het Taiwanese volk recht heeft op het bepalen van zijn eigen toekomst, .vredig en vrij van pressie' door Peking. Een Chinese diplomaat heeft vrijdag politiek asiel in de Verenigde Staten gevraagd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1