'Rampenplan Hulst voldoet niet in geval atoomramp' Onvoldoende geld verbetering dijk Kruishoofd-Nieuwe Sluis Kunstenaars mogen blijven in raadhuis In Hontenisse alleen de reinigingsrechten omhoog Vier gewonden bij botsing Bewonersvereniging: ze zijn er nog niet met ons 'Vestiging tandartsen Zeeuwsch-Vlaanderen in de hand houden' Wissel Zeeuws-Vlaanderen ZEEUWS-VLAAMSE WERKGROEP KERNENERGIE: is, ZATERDAG 26 NOVEMBER 1983 SLUIS B. en w. van Sluis willen het gemeentehuisje vanf Sint Anna ter Het voormalige raadhuisje werd aanvankelijk gebruik door de kunstenaars J. Muiden opnieuw in bruikleen geven aan een groep kunstenaars, die er een Kollaard jr., E. Joachim, L Huser. J. Verschoore en H de Blaere Verschoore schildersatelier heeft ingericht en exposities houdt. en Kollaard willen zich terugtrekken Het Sluisse college is van oordeel dat de huidige bestemming van het gebouw als'zinvol'kan worden bestempeld. De Als het aan het college ligt wordt de bruikleenovereenkomst daterend van gemeente heeft tot dusver geen klachten gekregen van omwonenden april '82 verlengd tot 1 januari 1985. Het voorstel staat op de raadsagenda In ruil voor de bruikleen betaalt de groep kunstenaars gas. licht, water en van woensdag. andere vaste lasten HULST Het rampenplan van Hulst voldoet niet aan de eis van degelijkheid bij een eventuele atoomramp in de kerncentrale van het Belgische Doel. Het stuk kan op minstens vijftien onderdelen worden aangevuld en verbeterd. Dat vindt de Werkgroep Kernenergie Zeeuwsch-Vlaanderen na een onderzoek van de rampenregelingen van Hulst en Borssele. In een rapport bepleit de werkgroep een uitbreiding van de kleinst moge lijke gevarenzone rond de kerncentra le van 5 tot 16 kilometer. Bij ongunsti ge weersomstandigheden is er zelfs een kans van 10 procent dat men op 80 kilometer afstand van een ongeluk in een kerncentrale nog een stralings belasting van meer dan 5 rem oploopt, aldus de notitie. ..Een gevarenzone van 16 kilometer is dan ook het minimum. Hulst moet daarop aan dringen". Als het aan de leden ligt verdwijnt de bepaling dat een 'besmet' gebied kan worden afgesloten uit alle rampenre gelingen „Dat is té grof. Wij zijn tenslotte geen barbaren" De bepaling zou moeten worden ver vangen door het voorschrift dat men sen het gebied 'gecontroleerd verla ten', gevolgd door opvang, onderzoek en eventuele ontsmetting. Nu al moe ten de opvang- en ontsmettingsadres sen bekend zijn bij het publiek. De Werkgroep Kernenergie wil dat Hulst aandringt op een sneller waar schuwingssysteem vanuit België en met Belgische buurgemeenten duide lijke afspraken maakt over het op elkaar afstemmen van de wederzijdse rampenplannen. Nieuw in het onderzoek is een pleidooi voor het instellen van een regionale Zeeuws-Vlaamse 'maatregelencom missie' naast een dergelijk orgaan in het Brabantse Roosendaal. Van de commissie zouden behalve de com- van de koningin burgemees ters van bedreigde gemeenten en des kundigen van instanties als rijkswa terstaat. voedselvoorziening, inspec tie volksgezondheid en arbeidsinspec tie deel moeten uitmaken. Volgens de werkgroep heeft het opzetten van een tweede commissie 'zowel psycholo gisch ("de bevolking wordt de indruk ontnomen dat de verantwoordelijken vluchten als praktisch nut i'Tn een werkelijke noodsituatie zal het voor burgemeesters moeilijk zijn geworden om Roosendaal te bereiken Oefenen VOORSTEL B EN W: KLOOSTERZANDE B. en w. van Hontenisse willen de plaatselijke belastingen en tarieven volgend jaar niet verho gen met uitzondering van de reinigingsrech ten. Die stijgen met 3 procent „omdat aan de ze heffing een profijtge dachte ten grondslag ligt". Dit blijkt uit een voorstel aan de finan ciële commissie, die donderdag 1 december om 15.30 uur vergadert. Om een integratie mo gelijk te maken tussen de Prins Willem Alexan- derkleuterschool en de lagere Mariaschool zal Twee weken voor rijden onder invloed DEN HAAG - Het Haagse gerechtshof heeft de 30-jarige inwoner van Ter- neuzen J. de G. wegens rijden onder invloed en doorrijden na een aanrij ding veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en vier maanden voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs. Verdachte was vooral te gen dat laatste in hoger beroep ge gaan De procureur generaal had een zelfde straf geëist. De verdachte had flink wat gedron ken en zijn alcoholpromillage was 2.29 Hij had zijn auto laten staan, per taxi een vriend naar huis gebracht en was vervolgens toch naar zijn auto gegaan en naar huis gereden. De procureur generaal wilde rekening houden met de - aanvankelijk- goede bedoelingen van verdachte. De poli tierechter in Middelburg had De G. veroordeeld tot twee weken gevange nisstraf en een jaar onvoorwaardelijke intrekking van het rijbewijs. Vrouwen voor Vrede vormen keten rond basis Woensdrecht ry WOENSDRECHT TaNF) Vrouwen van de beweging Vrouwen voor Vre de in Brabant en Zeeland hebben politici en sympathisanten opgeroe pen om op zondag 11 december naar Woensdrecht te komen. Zij zijn van plan om rond een deel van de vlieg basis een tijdelijke menselijke keten te vormen. Een woordvoerster van de beweging zegt dat de actie is bedoeld om te herdenken dat dan vier jaar geleden het Navo-dubbelbesluit is genomen en om de vrouwen in het vredeskamp in het Engelse Greenham Common moreel te steunen. Van deelnemers wordt verwacht dat zij zelf zullen zorgen voor muziek en bloemen. Politie betrapt Terneuzenaar bij inbraak TERNEUZEN De Temeuzense po litie heeft R. S. E. uit die plaats donderdagnacht vrijwel op heterdaad betrapt bij eeri inbraak in restaurant De Vijverhof De man had al rookarti kelen en geld klaargelegd om te ver dwijnen toen hij werd gestoord. Dat gebeurde rond 5 uur. Wereldwinkels houden actie voor hulp aan frontlijnstaten GOES - De Wereldwinkels in Goes en Middelburg doen de komende week mee aan een landelijke actie voor steun aan de zogenaamde 'frontlijn staten'. de buurlanden van Zuid-Afri- ka en Namibië, waar hard wordt gewerkt aan de opbouw van maat schappij en economie. Er is voedsel hulp en medische verzorging nodig voor vluchtelingen alsmede geld voor waterpompen en motorfietsen en voor het uitzenden van deskundi gen. De Wereidwlnkeis houden daarvoor de volgende acties De Goese Wereld winkel begint vandaag met een foto tentoonstelling in het lunch-café Tot 1 december is daar ook informatie te verkrijgen. Tevens staan de mensen van de winkel op de Markt, 's Avonds is er in jongerencentrum 't Beest een manifestatie Na de vertoning van een film over vluchtelingenkampen in An gola (die de IKON-televisie op 2 de cember op het scherm brengt i is er een discussie Om 22.00 uur treedt de Zeeuwse popgroep De Gideons op In Middelburg staat de Wereldwinkel met een kraam op de Markt. Verder zijn er foto-tentoonstellingen in het Rijn-Schelde-Instituut aan de Dam en in het actiehuis aan de Simpelhuis- straat. Ook worden er huis-aan-huis collectes gehouden. de Mariaschool - die in een vrij slecht gebouw zit - moeten verhuizen. B. en w. willen dat enke le bruikbare eenheden worden samengevoegd met de Prins Willem Alexanderkleuter- school. zodat er een een heid ontstaat. Het reste rende deel van het schoolgebouw zal wel licht worden afgebro ken. De Regionale Zeeuws-Vlaamse Wo ningbouwvereniging in Axel wil 48 woningen in Kloosterzande renove ren en verzoekt financië le medewerking. Met het project is in totaal ruim 1.7 miljoen gulden ge moeid. Van het rijk wordt 624.000,- ge leend. Het gaat om hui zen in Anjer-, Crocus-. Dahlia- en Hyacint straat. De vergadering van de commissie finan ciën is in de commissie kamer. Om 15.00 uur komt in Kloosterzande de commissie ruimtelij ke ordening bijeen. Er zijn twee agendapunten ;en voorbcreidingsbe- sluit tot herziening van >en deel van het bestem- -ningsplan buitengebied ?n een vaststelling van ie eerste herziening van het bestemmingsplan Lamswaarde. De brandweer moest er aan te pas komen om drie slachtoffers uil hun verongelukte auto te bevrijden, SEROOSKERKE (Schl - Vier personen zijn vrijdagmor gen omstreeks kwart over tien gewond geraakt bij een aanrijding op de provinriaJeweg ter hoogte van dc Hoosjesweg bij het Schouwse Serooskerke. Drie vrou wen van respectievelijk 85, 59 en 57 jaar moesten met verschillende verwondingen, waaronder breuken, naar het Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee worden overge bracht. Zij verkeren niet in levensgevaar. Een 23-jarige jongeman kon, nadat een kleine hoofdwond was behan deld. naar huis terugkeren. Uit de richting Haamstede kwam over de provincialeweg een personenauto, bestuurd door mevrouw E. A. M G. (57) De werkgroepleden vinden dat orga nen en instellingen (zoals ziekenhui zen). die betrokken zijn bij het be strijden van een nucleaire ramp, va ker moeten oefenen. Hulst zou in overleg moeten treden met tehuizen als 'De Sterre', 'De Blaauwe Hoeve', 'Eeckenstein' en het ziekenhuis over het opstellen van evacuatieschema's. Andere aanbevelingen in het rapport van de Werkgroep Kernenergie, er moet meer duidelijkheid komen over een eventuele schaderegeling, Hulst moet zorgen voor kaarten met geva renzones van 16 kilometer en zien te bereiken dat de burgemeester en één ambtenaar altijd oproepbaar zijn via de semafoon ('pieper') zoals dat in Borssele gebeurt. Maandag 12 december om 20 uur is er in het Hulster gemeenschapscentrum Den Dullaert een informatieavond over rampenplannen Er worden inlei dingen gehouden door voorzitter Toi- ne Huysmans van de Werkgroep Kernenergie, huisarts en comman dant van een Rode Kruiscolonne Van de Mee, regionaal brandweercom mandant A. Vesseur en burgemeester P. J. G. Molthof van Hulst. De bijeen komst staat onder leiding van direc teur C. van Leuven van het Gemeen- schapswerk Hulst. Het bestuur van de beioonersvereniging. Van links naar rechts secretaresse Blaakman, penningmeester Levien R Stoffels en voorzitster Van de Bilt ISO graden Fahrenheit. TERNEUZEN „We zijn schandalig behandeld en dat pikken we niet. Ze zijn er nog niet met ons", zegt Levien Stoffels, penningmeester van de Vereniging van Flatbewoners Fahrenheitlaan in Terneuzen. Al sinds de oprichting in 1973 heeft de bewonersvereniging het aan de stok met de verhuurder van de flat. de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen uit Middelburg. Deze stichting is ook 'de baas' van het verpleeg- en verzorgingstehuis 'Ter Schorre' in de Scheldcstad. De woede van voorzitster mevrouw Maar volgens Stoffels is die naam van de Bilt en penningmeester Stoffels is gestegen tot 180 graden Fahrenheit. Ze geven de moed niet alleen van toepassing op de 12e en •erdieping. Die worden be woond door personeel van het ver- op. want vrijdag verscheen Levien pleeg- en verzorgingstehuis Ter voor de derde keer op het kantonge- Schorre. Stoffels vindt het verve- recht in Terneuzen in een zaak iend dat men het altijd heeft over tussen hem en de Stichting Ver- dc bewonersvereniging van de Dukdalf. Gisteren, tijdens de vie ring van het tienjarig bestaan van pleeg- en Rusthuizen, Inzet van het geding: de servicekosten. Moe van alle trammelant de laatste de vereniging heeft hij daarom een t aantal namen voor de 'club' aan de leden voorgelegd. Levien Stoffels is na tien jaar het tien jaar. weigerde Levien een ver hoging van de servicekosten te be talen. Op een aanmaning reageerde Stoffels niet en de stichting daagde -"y1 enige bestuurslid van het eerste f™, ,de "cht" deï uur. Mevrouw Van de Bilt rs a! vijl heeft Stoffels echter betaald en nog voor..jtster van de verenieinc tnnnn! r.r>b- Vnnlro Vpor voi Ho roch. JddT VOOrZltSter Vdn OL Vereniging. teveel ook. „Vorige keer zei de rech- BtolieTÏUh«ftTev«lhffit™ iSl' ïnJtFTvC S 2lp«moZr ze met^een van^^fë Kiijgen £,n vorige weea Kieeg ik a nipt knn onsrhipten Ik hen „e ii. dus mevrouw Van de But. Het be- SüSM^SS&Z schikken, komen jullie maar naar Terneuzen". Het is goed afgelopen op het kan- nog uit secretaresse R. Blaakman, reserve-voorzitter T. H. Pattist en reserve-penningmeesterflecretares- se mevrouw B. Meeder. SnTe^nXSeen bedïag^aS Stoffeïs herinnerTzTch de oprichting gewonnen. Hij krijgt een bediag van d bewonersverenieimr De bijna honderd gulden op zijn reke- bewjn^ kw^en hier ta va°n dê nat wIS toeTpas maar I™ knSoef Hn km eï S "Püeleverd Vanaf het begin waren wite uit" zeat LevSS ooge' cr nl moeilijkheden met de Stlch- iucht omdat hij zijn geld terug- SvgeS ™n daljaaf Stón wS eniging, had speciaal haar pedicure Safta trïk bij meSen afgezegd om bij de rechtszaak aan- "at™„sen ?„n ïe SeLioSeS enS DieToS laatste moment kon ze met. „De dgar Qp hun gemak een woning Uit. daarom wilde ze schikken en de zaak ongedaan maken", zegt ze. Probleemhaard is de dertien ver diepingen tellende torenflat aan de Fahrenheitlaan in Terneuzen, bij insiders bekend als 'De Dukdalf. gen grote borden: te huur. Nou, die huur was aantrekkelijk, voor 325 gulden was je klaar. Maar toen kwam het. in één klap verhoogde de stichting de huur met 400 gulden. Een misrekening zeiden ze in Mid delburg. Maar ons was het duidelijk dat die lage huur niet meer was dan een lokaasje om de flat vol te krij gen". legt Stoffels uit. De verhouding bewonersvereniging en verhuurder is tot op heden 'lauw loene'. De hurenkwestie van toen is volgens Levien Stoffels nog steeds niet opgelost. Nu twisten huurder en verhuurder over de verdeelsleutel. Door deze verdeelsleutel zouden de tachtig kleine fiats bevoordeeld worden bo ven de 40 grote. De bewoners van de kleine fiats kregen onlangs, naar aanleiding van een bezwaarschrift, een bedrag van ruim 700 gulden door de stichting terugbetaald. Het ging om ongeveer 400 gulden teveel betaalde boilerhuur en 300 gulden servicekosten. De bewoners van de grote flats vallen over de 300 gul den: zij kregen slechts een paar tientjes terug. Stoffels: „Het gaat hier om terugga ve van een bedrag voor de verlich ting in het trappenhuis, de gangen, de lift, de berging, het gebruik van de lift enzovoorts. Het zijn zaken die we gemeenschappelijk gebruiken. Dus, waarom krijgen bewoners de grote fiats zo weinig terug?" De bewonersvereniging heeft actie on dernomen. Tweeëndertig leden stuurden een bezwaarschrift naar de Huuradviescommissie in Goes. „Ach, we betalen al jaren teveel voor van alles en nog wat. Zo kan die stichting een mooi feest organi seren in Ter Schorre. Daar zijn ze het tienjarig bestaan nu al vier maanden aan het vieren". Feest De bewonersvereniging zet de pro blemen ook wel eens van zich af. 's Winters wordt er om de vijf weken een bingo-avond georganiseerd. En gisteren. 25 november, vierde de Vereniging Flatbewoners Fahren heitlaan haar tienjarig bestaan met toneelstukjes en zang in de Opstan- dingskerk in Terneuzen. „Alle leden feestten mee. We hadden een be drag voor het feest door het leden aantal 92 gedeeld. Voor zo'n dertig leden die slecht ter been zijn en niet konden komen, hebben we een aar digheidje gekocht en dat persoon lijk afgeleverd. Als je iedereen ge lijkwaardig behandelt kun je met een gerust hart feestvieren", aldus- Levien Stoffels. u,. „v«.»icsse. Bij haar in de auto zaten haar 85-jarige moeder, mevrouw N. A. L. G -K„ en haar 59-jarige zuster, mevrouw G R. G„ beiden uit Renesse Door onbekende oorzaak week de auto langzaam naar links uit. waar uit tegenovergestelde richting een personenauto, bestuurd door R. P T. (21) uit het Duitse Bochum, naderde. Deze probeerde de andere auto door remmen nog te ontwijken, maar wist een botsing niet te voorkomen Beide auto's kwam in de berm terecht en werden onherstelbaar beschadigd. De brandweer van Westerschouwen moest er aan te pas komen om de drie dames uit hun auto te bevrijden. Een passagier in de auto van de Duitser, C M. K uit Haamstede, liep een kleine hoofdwond op. RESTO TROUWENPOLDER tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen diners - partijen - koffietafels ijg a la carte vlees- en visspecialiteit Rommelmarkt LAMSWAARDE De rommel- en antiekmarkt van de muziekvereni ging 'Vrijheid Eendracht' uit Lams waarde die vandaag, zaterdag, in het gemeenschapscentrum 'De Luifel' in Lamswaarde wordt gehouden, begint niet om 9.30 uur zoals eerder vermeld, maar om 13.30 uur. DIJKGRAAF 'VRIJE VAN SLUIS'; ZIEKENFONDS AAN MINISTER: TERNEUZEN Het Algemeen Zie- vestiging van tandartsen nauwkeurig kenfonds voor West-Brabant en te bekijken in overleg met de Maal N Zeeuwsch-Vlaanderen (AZWZ) wil de schappij voor Tandheelkunde" j vestiging van tandartsen in De maatregel van het AZWZ kont rjj Zeeuwsch-Vlaanderen beter in de niet onverwachts. Andere ziekenfond jje hand houden. Het fonds heeft minis- sen wendden zich al eerder tot WVC ter Brinkman van WVC gevraagd om Dat had ondermeer tot gevolg dat dt per 18 november te worden ontheven druk om zich in ZeeuwschVlaanderes van de plicht een overeenkomst aan te vestigen toenam. In het gebied zijn te gaan met tandartsen die het gebied bovendien acht Belgische tandartsen binnenkomen. Momenteel is er in werkzaam. Omgekeerd is het voor éer. j Zeeuwsch-Vlaanderen 1 tandarts per Nederlander vrijwel onmogelijk on 3397 inwoners. Daarmee voldoet de zich in België te vestigen, regio aan de norm. De Zeeuws-Vlaamse tandartsen heti Volgens directeur C. Wellhüner van ben in het algemeen positief gerea het AZWZ houdt het verzoek aan geerd op het besluit van het AZWZ minister Brinkman niet in dat er in Ziekenfondspatiënten vormen de ba ZeeuwschVlaanderen en 'tandartsen- sis van hun praktijk. Ten zuiden vat J stop' komt. „Het aanvragen van een de Westerschelde is 80 procent van de ontheffing hoeft niet te betekenen, inwoners verzekerd via het AZWZ. dat je hem ook gaat gebruiken. Wel OOSTBURG De uitvoering van de deltawerken bij het dijkvak Kruis- hoofd-Nieuue Sluis in Oostburg is in gevaar gekomen. Waterschap 'Het Vrije van Sluis' heeft volgend jaar waarschijnlijk niet genoeg geld om met het project te beginnen. Realise ring in 1984 is volgens dijkgraaf Th. C. Cambier alleen nog mogelijk als er in andere provincies geld 'overblijft'. Dat vertelde hij vrijdagmorgen tij dens de algemene vergadering van waterschap 'Het Vrije van Sluis' in Oostburg. Het rijk. de provincie en de Unie van Waterschappen hebben voor de delta- we Sluis in hun urgentieschema's acht miljoen gulden uitgetrokken. Voor de uitvoering van de eerste fase van het project is volgens Cambier zeker een bedrag van twintig miljoen gulden nodig. Dat geld is nodig voor het aanleggen van de perskade's en het aanbrengen van het zand voor de kern van de dijk Het project kan alleen normaal wor den uitgevoerd als volgend voorjaar blijkt dat andere provincies het voor hen beschikbare bedrag niet kunnen verwerken, zei de dijkgraaf vrijdag. „Voor het verwerven van de grond is in 1984 in elk geval een bedrag be schikbaar". zei Cambier „En op het pas gecorrigeerde urgentieschema voor Zeeland, dat. weer landelijk inge past moet worden, is de benodigde twintig miljoen voor 1985 opgevoerd". Het wegenprogramma voor hel vol gend jaar ziet er erg mager uit. Het waterschap vindt het momenteel niet verantwoord tot vergaande recon structies over te gaan. „Gezien de nog steeds onzekere situatie bij de over dracht van waterschapswegen aan de provincie en de gemeenten, én het uitblijven van een overgangsregeling legde Cambier uit. In die overgangs regeling moet volgens hem vastgelegd worden dat van nu af aan de kapi- taalslasten voor wegenverbetering overgenomen worden door de nieuwe wegenbeheerder. Het waterschap wil dus geen geld steken in grote aanpassingen als de gemeenten straks wél het beheer, maar niet de kosten van de opknap beurten hoeven over te nemen. „Wel zullen we trachten de wegen in een optimale onderhoudstoestand te hou den of te krijgen", beloofde Cambier de gezworenen en hoofdingelanden. De vergadering keurde de begroting voor het volgende jaar goed. willen we de mogelijkheid om de Jaarvergadering van voedingsdeskundigen in Terneuzen Vier Ambachten houdt lezingen HULST De oudheidkundige krinf 'De Vier Ambachten' uit Hulst houdt dinsdag 29 november voor zijn leden TERNEUZEN De Nederlandse ver- een bijeenkomst in het cultureel een- eniging van Voedings- en keukendes- trum 'De Halle' in Axel. kundigen. afdeling Zeeland, hield een Tijdens de bijeenkomst houdt de heer jaarvergadering in het schippersinter- Alf. Ryserhove uit Knesselare (Bi eer. naat in Terneuzen. Tijdens de vrij voordracht met als titel 'Heksen en goed bezochte vergadering kwam on- sterke verhalen uit Vlaanderen'. Vorig der meer naar voren, dat de vereni- jaar hield de heer Ryserhove voor de ging dit jaar weer een gevarieerd oudheidkundige kring ook een lezing jaarprogramma in elkaar had gezet, onder de titel 'De zaken van Beer- zoals een bijscholing aan de slagers- nem'. Het bestuur van de Hulst# vakschool, een avond over renovatie kring heeft deze boeiende spreke van keuken, bezoek aan een broodfa- nogmaals bereid gevonden om haar briek. excursie diepvriesfabrikant, de- leden en overige belangstellenden te monstratie en voorlichting over wild laten genieten van de rijke folklore en gevogelte en een bezoek aan een der Vlaamse gewesten. De bijeen- suikerfabriek. komst begint om 20 00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 34