missers RERS HET MYSTERIE STRAFSCHOP topscorers PZC/weekendkrant IT at is er met de strafschop aan de hand? De elfmetertrap, TT die in de voetbalwereld beschouwd wordt als de op één ia zwaarste straf de rode kaart is de zwaarste is dit eizoen in de eredivisie niet meer wat hij geweest is. De beste trafschoppennemers in Nederland staan voor raadsels, want iet aantal missers is nog nooit zo groot geweest. a de eredivisie wezen de scheidsrech- srs vanaf de eerste competitiedag 41 naar de stip. De bal verdween 23 taal in het doel en 18 maal werd het jojectiel door de doelman gestopt of its de richting ver te zoeken. Een «rcentage van 44. Ie: vergelijking: tijdens het vorige ilzoen werden 74 strafschoppen uit- edeeld, waarvan er 53 raak gescho- tn werden. Een jaar eerder (seizoen 1-82) gaf eenzelfde beeld te zien: 63 jak van de 82. Het rijtje namen van emers. die tot dusverre achtereen- tigens stonden te schutteren liegt er om. iferst er momenteel een ware penal- •vrees in de eredivisie? Een duik in geheimen van de strafschop. inderzoek gg lITie een strafschop aan een weten- |T schappelijk onderzoek onder- rerpt, komt tot de conclusie dat de Ifmetertrappen altijd tot een goed inde gebracht kunnen worden. In lest-Duitsland is een nauwkeurige sst gehouden, waaruit bleek dat de Klheid van een hard ingeschoten de hoek van het doel veel oter is dan de reactiesnelheid van keeper. Bondsoefenmeester en (trainer van onder meer FC Gro- Ingen Ron Groenewoud heeft de st in Zeist herhaald met medewer ing van wreeftrapspecialist Kees 1st. Ook hij kwam tot de ontdek ing dat de keeper geen schijn van ins heeft. iet verschil tussen theorie en prak- fk is echter groot Tijdens de test as er niemand die Kist uit zijn incentratie haalde, de keeper rea- rerde geen seconde te vroeg, er werd iet met modder gegooid en er ston- geen miljoenenbelangen op het pel. Kist kende in Zeist geen faal- agst en er zaten geen duizenden elende toeschouwers op de tribune. Ie Amsterdamse sportpsycholoog tter Blitz is ervan overtuigd dat de sychische gesteldheid van de straf- thoppennemer belangrijker is dan (voorbeeld de snelheid van een reeftrap. voorbeeld: het Nederlands elftal Jat in München in de finale van het treldkampioenschap tegen West- uitsland en Johan Neeskens neemt de eerste minuten een strafschop, it werd een 'streep' door het midden m het doel. In zijn ijver de bal zo srd mogelijk te raken, trapte Nees- ens half in de grond. Hij scoorde wel, ndat doelman Sepp Maier er vanuit ng dat de bal in een hoek terecht w komen. Als hij was blijven staan w de bal tegen zijn lichaam geko- :en zijn. bijzonder henk hielkema 'U C r Ib een andere situatie tijdens de IKslissende strafschop om het Euro pe landskampioenschap tegen sjechoslowakije verkeek Maier Ich ook, maar dat had hele andere orzaken. De speciale truc die specia- Ist Panenka toepaste werd wercld- (roemd, maar hij is tot dusverre de Dige die zoiets aandurft. Panenka lakte de bal aan de onderkant met tn terugdraaiend effect, waardoor !t speeltuig zo weinig vaart kreeg at de bal over de reeds duikende laier tegen het net zeilde, inenka is een wereldvoetballer, laar meestal laten de supersterren strafschoppen over aan de zoge- aamde 'mindere goden'. Johan blij ff hield zich vaak afzijdig als er tn strafschop genomen moest wor- tn en ook Willem van Hanegem liet karwei graag over aan een ander, t waren bang hun wereldfaam te tschadigen door een eventuele mis- De faam (lees: marktwaardei i op het spel en aan een straf- :hop is in feite weinig eer te behalen iet vorige seizoen slaagde Cruijfl er ciiter in om via een strafschop opzien baren. Hij tikte de bal opzij inplaats op het doel en de toegesnelde aper Olsen schoof de bal simpel (rug, waarna Cruijff de laatste hand »n het meesterwerkje legde. Kassa: V-stations over de gehele wereld «toonden de belangwekkende beel- en de in zijn vuistje lachende tdette had zichzelf weer eens prima «kocht. belangrijke situaties verstoren klei- 'leden volgens de nemers soms de ïcentratie. Een onverwachtige be- ïg van de doel6Yrdediger kan de lutter onzeker maken. Volgens de tgels mag een keeper zich niet eerder net zijn voeten bewegen voordat de «1 geraakt is. Vroeger werd een te foege actie wel eens door de scheids- 25 Een misser van Kees van Kooten. Piet Schrijvers Itoen nog van Ajaxi stopt een strafschop van de PEC-spits in maart van dit jaar. rechter teruggefloten, maar volgens de hedendaagse specialisten gebeurt dat zelden meer. Het zou één van de oorzaken kunnen zijn waarom er te genwoordig zoveel ballen worden ge mist. Doelman Frans Koek van Volendam verdiept zich al jarenlang in alles wat met doelverdedigen te maken heeft. Hij schreef er zelfs een boek over en ook houdt hij wekelijks bij wie de strafschoppennemers zijn van de tegenpartijen en hoe ze de bal nemen. Het bijzondere van deze goa lie is. dat hij de strafschoppen niet alleen probeert tegen te houden, maar dat hij ze zelf ook neemt op het doel van de tegenstander. Het te vroeg bewegen van de doelverdedi- ger noemt hij niet als voornaamste oorzaak van de vele missers. Hoek komt met een interessante ver klaring. Hij promoveerde met FC Vo lendam van de eerste naar de eredivi sie en het viel hem direct al op dat in de hoogste profklasse de informatie van de tegenpartij veel uitvoeriger wordt vergaard en gebruikt. De zich steeds uitbreidende kennis van bij voorbeeld strafschoppenspecialis ten is volgens hem van invloed op het hoge percentage missers. Hoek: „Ik weet van alle clubs precies wie de penalties neemt en ook nog hoe ze die nemen. Daarbij probeer ik met ze mee te denken. Een specialist die de laatste maal met succes een straf schop in de rechterhoek heeft gescho ten, zal dezelfde methode gébruiken tijdens de volgende strafschop. Als hij hem de laatste maal heeft gemist, dan houd ik er rekening mee dat hij een andere hoek zal uitkiezen". Hoek rangschikt zijn namen: Ophof en Houtman (de wreeftrappers), Ro nald Koeman (de treuzelaar). Gerrie Muhren noemt hij als de beste specia list, „Bij Muhren wist je nooit in welke hoek hij zou schieten. Die man kon op het laatste moment van hoek veran deren. Ongelooflijk. En altijd ge plaatst met een perfecte traptech- mek". toeval De Volendamse goalie stond dit sei zoen al drie maal tegenover een schut ter. Van de drie strafschoppen gingen er nul in De trap van Tiktak vloog tegen een paal, Ridderhof zag zijn inzet gestopt en Van de Akker zag de bal via de vuisten van Hoek ook tegen een paal belanden. Toeval? Hoek ge heimzinnig: „Ik gebruik een trucje. Wat dat precies is, verklap ik met, maar het werkt wel. Het is bijna niet te zien, maar ik doe iets speciaals vlak voordat de bal wordt ingeschoten". Even bellen dus met Tiktak, die het zeker gezien moet hebben. Tiktak: „Doelman Hoek? Ja, hij doet zeker iets speciaals. Hij maakt veel te vroeg een stap naar voren, waardoor hij de hoeken verkleint". 'kouwe kikker' 'Kouwe kikker' Jurrie Koolhof, miste tegen DS'79 een strafschop, maar de PSV'er schoot wel vier keer raak. Hij zegt dat de doelverdedigers veel te vroeg bewegen, maar hinder onder vindt hij er niet van. Koolhof: „Van tevoren weet ik precies in welke hoek ik de bal wil hebben Met de wreeflukt het mij ook vaak. Ik trap niet zo in schijnbewegingen van de keeper Ik bestudeer ook geen volgende tegen standers. Ik neem vier meter aanloop en dan hop erin". Ronald Koeman, specialist bij uit stek. ervoer bij Ajax tegen zijn oude club FC Groningen, dat zelfs een bloedeigen broer je behoorlijk kan tegenwerken. Erwin fluisterde eerst Schellekens in het oor dat hij zo lang mogelijk moest blijven staan en ver volgens praatte hij op zijn jongere broertje in en maakte een beweging om hem de hand te schudden. Ro nald, die altijd wacht tot de keeper een hoek uitkiest, zag Schellekens als versteend staan, twijfelde in welke hoek hij de bal zou schieten, met als gevolg dat de richtingsloze schuiver voor de doelman een gemakkelijke prooi werd. Op zijn beurt miste Erwin daarna een strafschop tegen Roda JC in Kerkra- de. „Ach ja", verzuchtte hij, „er zijn dit jaar al zoveel spelers die een strafschop hebben gemist. Dat maak te mij ook een beetje onzeker. Het blijft altijd een gok hè". Het Zeeuwse voetbal gaat over twee weken de winterstop in met een teleurstellend gegeven: he't is nu al zeker dat Zeeland ook dit jaar in de top geen rol van betekenis zal spelen. De voetbalkenner Kees Blomaard uit Goes sprak aan het begin van deze. competitie de oprechte hoop uit dat er eindelijk weer eens een topclub moest komen. De opzienbarende plannen van Vlissingen wezen inderdaad ook in die richting, maar er is voorlopig nog geen sprake van een opmars. De kanshebbers voor een doorbraak naar de eerste klas zijn na twee maanden voetbal zo goed als uitgeschakeld. Want Vlissingen dwaalde in de eerste wedstrijden al te ver af om zich nog in de titelstrijd te kunnen mengen en Oostkapelle verspeelde vorige week een belangrijke kans in de uitwedstrijd tegen Rozenburg. Het is wel opvallend dat er in Zee land kennelijk zeer aanvallend wordt gespeeld. Zo is Gerard Schip pen van Oostkapelle in de tweede klas inmiddels met negen doelpun ten topscorer en Jan de Rijke en Peter Zwart voeren de rangschik king van de beste schutters aan in de tweede klas zondag. Het elftal van Zierikzee is bovendien uitzon derlijk produktief in de derde klas De Schouwse koploper speelde tij dens de start van de competitie zelfs voortdurend met een gemiddelde van drie treffers per wedstrijd. Maar de beste schutter na negen weken competitie komt uit Kloetin- ge. De 20-jarige Niek van den Hou ten scoorde tot nu toe tien keer en hij miste door een conflict in zijn vereniging zelfs de eerste wedstrijd van het seizoen. Vanaf de uitwed strijd tegen Tholense Boys ontwik kelde de vroegere middenvelder zich echter plotseling als een gevreesde spits. Hij vierde zijn grootste succes in de topontmoeting tegen Seroos- kerke in die wedstrijd zorgde Van den Houten met drie goals voor een 3-2 overwinning. De omschakeling van Niek van den Houten naar de aanval was aanvan kelijk een noodgreep. Kloetinge suk kelde sinds eind vorig jaar met geblesseerde spelers voor de voor hoede en dat dwong trainer Henk Houtekamer om vervangers te zoe ken. „Ik vond Van den Houten ook heel belangrijk voor het midden veld", stelde de trainer tijdens een van de eerste wedstrijden. „Maar hij was de aangewezen man voor de spits, omdat hij altijd nogal aanval lend speelde" Nick van den Houten heeft zelf intussen alle twijfels weggenomen. Hij werd de revelatie van het Zeeuwse voetbal in de eerste helft van het seizoen en hij bracht Kloe tinge verrassend hoog in de rang schikking. Het is dan ook vanzelf sprekend dat de talentvolle schut ter kandidaat is voor het Zeeuws elftal in de eerstvolgende wedstrij den. „Ik krijg misschien wel een kans, omdat Van de Broecke weg is gevallen", verwacht de spits van Kloetinge al min of meer. „Maar dat is nog ver weg: ik moet er natuur lijk voor zorgen dat ik zo makkelijk blijf scoren en ik krijg steeds meer het gevoel dat ze me strenger gaan bewaken". De Zeeuwse topscorer van dit mo ment is de laatste weken iets minder produktief geweest. Hij scoorde niet tegen Hoek (voor de beker) en ook niet tegen NTVV, hoewel hij in die wedstrijd wel een strafschop versier de Gerard Schipper voegde in de frits bakker uitwedstrijd van Oostkapelle tegen Rozenburg zaterdag wel een doel punt (zijn 225e voor de club) toe aan zijn totaal. Hij is Niek van den Houten daardoor in de rangschik king genaderd tot op één goal en Schipper lijkt dus weer op weg naar een schitterend seizoen Gerard Schipper heeft een reputatie in de tweede klas Dat bleek afgelo pen week tegen de koploper. Rozen burg toonde respect voor de sierlijke aanvaller en behandelde hem met zorg. Hij kreeg maar zelden de kans om zich vrij te spelen, maar scoorde niettemin weer op een belangrijk moment Vooral door die klasse van Gerard Schipper (die tegen Bruse Boys zelfs vier keer scoordei was Oostka pelle tot vorige week nog volop in de race. Het was de enige Zeeuwse club die zich kon mengen in het duel om de bovenste plaats in de tweede klas. Zaterdag was het elf tal van Jan Meulmeestcr evenwel niet opgewassen tegen het favoriete Rozenburg: en daardoor sneuvelde voor Zeeland in feite de laatste kanshebber op een plaats in de eerste klas. Vooralsnog lijkt het ook uitgesloten dat Zeeland een kampioen krijgt in de tweede klas van het zondagvoet.- bal. Middelburg en Sluiskil leveren in die klas de topscorers. Jan de Rijke trof zeer regelmatig het doel van de tegenstander en hij bracht zijn produktie afgelopen zondag op zeven. Peter Zwart staat meer be kend als een grillige schutter, die bijvoorbeeld vorige week tegen Vlis singen plotseling weer drie keer scoorde. top drie De top drie van de topscorerslijst wijkt maar op. één plaats af van vorig jaar. Gerard Schipper eindig de in het afgelopen seizoen boven aan met 22 doelpunten, voor Bram van de Broecke en Boudewijn van Craenenbroeck: allebei met twin tig. Breskcns zwaaide deze week zijn begaafde spits uit en de gevol gen daarvan zijn nog moeilijk te overzien. Dit jaar kwam Van de Broecke in negen wedstrijden nog maar aan een totaal van vier doel punten. maar hij scoorde wel in de bekerwedstrijden tegen DWS en Caesar. Het m de derde klas debuterende Clinge kijkt terug op een schuchtere start. Dat geldt echter met voor Boudewijn van Craenenbroeck. die goed is voor de helft van de produk tie. Zierikzee beschikt in die klas niet over een specifieke schutter. De koploper verdeelt het totaal van 26 treffers over acht spelers. Rinie Stoutjesdijk en Jan Leen Boot scho ten tot nu toe vijf keer raak. Zierikzee dankt de toppositie vooral aan de offensieve instelling van het elftal. Jack Schipper beweert zelfs: „Ik stuur de spelers bijna zonder opdrachten het veld in. Want ik heb langzamerhand genoeg gekregen van al die tactische aanwijzingen vooraf Dat is vooral bij deze ploeg niet nodig: ik laat Zierikzee zoveel mogelijk aanvallen en dan komen de kansen vanzelf'. debutant In de twee Zeeuwse vierde klassen (zaterdag en zondag) is 's-Heer Arendskerke een opmerkelijke de butant. Vorige week kwam dit team verrassend aan de leiding in de zaterdagklas. Vooral op eigen veld was de koploper tot nu toe zeer slagvaardig: 's-Heer Arendskerke scoorde zestien keer in vier wed strijden. Jacco Nieuwenhuyze voert met zes treffers de ranglijst aan en hij deelt die positie met Kees Da- vidse van Meeuwen. Egbert Audenaerd van Ria klom in de laatste wedstrijd naar die toppo sitie in de vierde klas zondag. De routinier in het Zeeuws-Vlaamse team deelde kennelijk nier. in de malaise van zijn ploeg. Ria verloor met 8-2 van Vogelwaarde en de twee tegentreffers kwamen op naam van Audenaerd. Van de Zeeuwse clubs was WHS in de eerste negen wedstrijden het minst produktief Jarenlang had de ze tweedeklasser in Nico Hage een spits van allure, maar aan het begin van dit seizoen trok hij zich terug uit het eerste elftal. Dat had tot gevolg dat WHS in negen wedstrijden maar vier keer tot scoren kwam. Bruse Boys en Zaamslag staan op de rang lijst met een schamel totaal van vijf doelpunten. Zierikzee staat model voor aanvallend voetbal. Hier scoort Jan Leen Boot (links) voor de Schouwse ploeg in een duel tegen Goes. Tl Tn de meeste clubs in de li KNVB-klassen negen wedstrijden hebben ge speeld, komt er duidelijk tekening in de prestaties van de Zeeuwse schutters. Niek van den Houten voert het klassement aan. De jon ge spits van Kloetinge gaat met tien doelpunten Gerard Schipper en Boudewijn van Craenenbroeck vooraf. Zie rikzee is de meest produk- tieve ploeg. Gedurende dit voetbalsei zoen volgt wekelijks een overzicht van de beste schutters in de verschillen de klassen. De Zeeuwse topscorers in de tweede tot en met de vierde klas KNVB na negen weken competitie zijn: 1 Niek van den Houten (Kloe tinge) 10: 2 Gerard Schipper (Oostkapel le) 9; 3 Boudewijn van Craenen broeck (Clinge) 8; 4 Peter Zwart (Sluiskil), Jan de Rijke (Middelburg) en Eg- bert Audenaerd (Ria) 7; 8 Mark Triest (Steen), Jan Rie- mens (Serooskerke), Kees Da- vidse (Meeuwen), Jacco Nieu wenhuyze en Wim Goedege- buure ('s Heer Arendskerke), Piet Goedbloed (Veere) en Pe ter van Dorsselaer (Steen)6: t zaterdag tweede klas 1 Gerard Schipper (Oostkapel le) 9; 2 Ger Kerstens (Good Luck) 8; 3 Francis Janse (Rozenburg), Kees van de Putte (Oranje Wit) 7; 5 Jan de Block (Hoek), Jaap Klein (AZVVi en Rob ter Schiphorst (SSC) 5; 8 Piet Goeree (Oostkapelle) 4: zondag tweede klas 1 Jan de Rijke (Middelburg) en Peter Zwart (Sluiskil) 7: 3 Theo de Rijk (Internos) 6; 4 Gerrie Eikenhout (Vlissin gen) en John Schuurbiers (Dosko) 5; 6 Bram van de Broecke (Bres- kens), Robbie de Muynck (Breskens), Frans Schaap (Vlissingen). Robbie Theunis (Boeimeer), Jan Brand (Virtus) en Ed Gagliardi (NOAD) 4; zondag derde klas 1 Boudewijn van Craenen broeck (Clinge) 8; 2 Peter van Dorsselaer (Steen), Mark Triest (Steen), Wim van Duyvenbode (Schutters) en Tijs de Jong (Zundert) 6: '6 Kees Gelten (Divo), Rinie Stoutjesdijk en Jan Leen Boot (Zierikzee). Jaap van Duyven bode (Schutters), Wim Vossel- mans (Zundert). Rob SWaans (Roosendaal) en Jos Antes (Gastel) 5: zaterdag derde klas 1 Niek van den Houten (Kloe tinge) 10; 2 Jan Riemens (Serooskerke) en Kees de Graaf (Dinteloord) 6: 4 Peter de Waard (Kapelle), Leo van Ast (Yerseke) 5; 6 Jan van de Vlies (Tholense Boys), Arjen Wilting (Temeu- zense Boys). Johnny Vette (Yerseke) en Wim Luit (Din teloord) 4: zondag vierde klas 1 Egbert Audenaerd (Ria) 7; 2 Jan Huisman (Terneuzen) en Fonny Verstraete (Axel) 5; 4 Lucas van de Voorde (HW), Eric van Poucke (IJzendijke) en Jos Lambert (Vogelwaarde) 4; 7 Huub Bun (Vogelwaarde), Roman Deveneyns (Biervliet), John van Eenennaam (RCS), Stanny Soulimans (Hoofd plaat). Freddie van der Veeken (Vogelwaarde) 3: zaterdag vierde klas 1 Kees Davidse (Meeuwen), Jacco Nieuwenhuyze ('s Heer Arendskerke). Wim Goedege- buure 's Heer Arendskerke) en Piet Goedbloed (Veere) 6; 5 Adrie Stoutjesdijk iSmer- diek), Martin Quist (Mevo), Jaap Wisse Cs Heer Arendsker ke). Ad Nijland en Sjaak Lank- haar (Meeuwen) 5. 10 Gert Jan Bouterse (Veere), Rien Vroegop (Smerdiek), Kees Leijdens tSNS). Chris Heeren (BWR) en Jan Blok (Wolfaartsdjjk); clubscore 1 Zierikzee 26; 2 's Heer Arendskerke 23; 3 Meeuwen, Steen en Roosendaal 22; 6 Oostkapelle 21; 7 Rozenburg 19; 8 Serooskerke 18; 9 HW en Smerdiek 17;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25