r moet weer sfeer komen )ij voetbalclub Vlissingen Alcohol en sport gaan hand in hand Kortsjnoi neemt geen risico PZC/sP°rt AAK NIEUWE VOORZITTER WIM HENDRIKSE Frits Haak stopt met voetballen orussia ze ook voor de voetbalclub Vlissin- eidt in tundesliga ramer van Mympiakos uitslagen oon lelemans aar Helmond Vlissingse motorclub huldigde kampioen Timman blijft aan de leiding Weer verlies handbalteam STENMARK EN WENZEL NIET NAAR SPELEN tTERDAG 26 NOVEMBER 1983 15 gen yllSSINGEN Er moet volgens Wim Hendrikse, de nieuwe voorzitter van de VC Vlissingen, eer sfeer komen bij deze voetbalclub. Het is één van de eerste taken, waarvoor de opvolger in Piet Koster zich wil inzetten. „Zowel tijdens de wedstrijden van het eerste team als bij de rschillende elftallen kan volgens mij de sfeer aanmerkelijk verbeterd worden", vindt Wim tndrikse, rasechte Vlissinger en ambtenaar van het postdistrict te Middelburg. [34-jarige VCV-voorzitter verduide- toeschouwers met toeters en vlaggen De familie Hendrikse speelt een met tt zijn opvattingen als volgt: ..Tij- gewapend naar het veld kwamen De onbelangrijke rol in het Vlissingse as de thuiswedstrijden van het eer- nieuwe voorzitter van Vlissingen voetballeven. Wims broer Tonnie is de team is het op de tribunes toch vindt tevens, dat er meer sfeer bij de motor van het tweede elftal en trainer ar een lauwe boel. Tijdens een —lagere— elftallen moet komen. Hij van enkele lagere elftallen, z'n vader, rby als Vlissingen-Middelburg sta grijpt weer terur op'vroeger ..Na een Anton Hendrikse. speelt al jaren een er vaak versteld van hoe stil het wedstrijd of een training bleven de belangrijke rol bij een andere Vlis- 0 bliek is. Nu weet ik natuurlijk wel. spelers van lagere teams nog een singse club, GPC. ;het spel van de ploegen er niet tijdje gezellig nababbelen onder het Wim Hendrikse stelt dan ook: „Ik ben yd toe bijdraagt, dat het langs de genot van een drankje Tegenwoordig nu 24 dagen voorzitter van Vlissingen, te leen opgewekte zaak kan worden, zie je dat een stuk of vier spelers dat maar mijn vader is al dertig jaar fc ar het publiek kan er toch ook aan doen. de rest gaat snel naar huis. Als bestuurslid van GPC, waarvan de ewerken om er een goede wedstrijd de hele ploeg blijft, verstevigt dat de laatste vijftien jaar als voorzitter. Je te maken. Zoals vroeger, toen de band in het team, maar uiteindelijk had beter met hem een verhaal kun- ook in de hele vereniging". nen maken. Hij heeft niet alleen grote verdiensten voor GPC, maar hij had HEFELD (SID/DPA) Borussia mchengladbach heeft door een ge- kspel tegen Bayer Leverkusen op ren veld (1-1) vrijdag de leiding nomen in de bundesliga. Het is s-en-een-half jaar geleden dat de *g die positie bezette. In het uit- rkochte Grotenburg-stadium 000 toeschouwers) schoot Funkel de 32e minuut raak voor Bayer, ai doelman Schlussmann de bal uit ;vrije trap van Raschid niet onder itrole kreeg. aissia MG kwam in de tweede helft ag. Bayer liet het initiatief op het middenveld over aan de gastheren, [daarvan door invaller Criens in de minuut profiteerden: 1-1. Borussia heeft 20 punten uit 15 wedstrij- 1 tweede is VFB Stuttgart met 19 14. esdaagse voor larathontop IETERWOUDE (ANP) De Neder- idse marathonschaatsers strijden komende week voor het eerst in de ulfjarige geschiedenis van deze irt om de gouden schaats, de ofdprijs van een zesdaagse. Van iandag tot zaterdag rijdt de top i Nederland zes wedstrijden over traditionele marathonafstand van kilometer en 195 meter. i de zijde van de A-rijders is voor zfsdaagse, die niet meetelt voor de i-bekerstrijd, grote belangstel- 1 Pronk, Giling, Portengen, Kooi- 11, Hopman, Van de Berg. Niesten, a Wijhe en Van de Weide zijn de orieten voor de gouden, zilveren en nzen schaats. XAEUS (DPA) Olympiakos Pi as, de bedwinger van Ajax in de sie ronde van het Europa-cuptoer ol voor landskampioenen, heeft iner Heinz Höher (45) op straat »t, De Westduitser werd verant- ordelijk gesteld voor de matige staties in de competitie en de ninatie door Benfica in de tweede )de van het Europese bekervoetbal, her had een contract tot aan het He van dit seizoen. CLINGE Het eerste elftal van de voetbalclub Clinge speelt vanaf zondag met een nieuwe doelman. Frits Haak wilde aan het einde van de competitie stoppen met voetballen, maar door de kritiek van de laatste weken heeft hij nu al afscheid genomen. Siegfried van den Berg is zijn vervanger voor de rest van het seizoen. Trainer Rob Haak (een broer van de Frits Haak) noemde het besluit van zijn doelman om te stoppen een „kwestie van te wei nig zelfvertrouwen". De kritiek op de eerste doelman was overi gens voor Rob Haak nog geen aanleiding geweest om al eerder een vervanger op te stellen. 'Pinda' Anton Hendrikse, 60 jaar nu. was in zijn actieve voetballoopbaan een zeer gewaardeerde spits, midvoor liever, van de VCV. die niet zelden belangrij ke doelpunten scoorde in het toenma lige eerste klasteam, dat tegen clubs als NAC en Willem II uitkwam. Menig Vlissinger zal zich de bijnaam van Anton Hendrikse nog herinneren: hij heette toen 'Pinda'. De voetbalactiviteiten van Wim Hen drikse speelden zich af in de jaren zestig, in de periode, dat Vlissingen zijn grote triomfen op landelijk gebied net achter de rug had en Middelburg er mee bezig was. De VCV-voorzitter laat weten: „Ik stond in die tijd op de nominatie om geselecteerd te worden voor het eerste elftal, maar omdat ik in dienst moest koos de toenmalige trainer Bram de Smit voor een ander. Ik heb wel de voorbereidingen voor de competitie nog meegemaakt in dat jaar. daarna verhuisde ik weer naar het tweede, waarin ik altijd gespeeld heb". Vlissingen 3 Met een beetje weemoed kijkt de LBURG (ANP) De Tilburgse ere- risieclub Willem II heeft overeen- tmming bereikt met Helmond ort over een spelersruil, waarbij middenvelder Toon Nelemans van llem II naar Helmond vertrekt en Helmond-duo Cramer/Dijkstra erkomt naar Tilburg. De ruil vindt uts met gesloten beurzen. o gevolg van de ruil is tevens, dat ïiman Van der Meijden eigendom rit van Helmond Sport Van der yden speelde tot nu toe op uitleen- as bij Helmond Sport, spelersruil volgt op een periode irin het niet al te best boterde Ben Toon Nelemans en het bestuur b Willem II. Vlissingenvoorzitter naar die perio de terug. „De voetballers waren veel fanatieker. En er kwamen ook meer talenten naar voren. Aan Vlissingen 3 kon je zien of er talenten waren, want het derde was een springplank voor de betere A-junioren naar het eerste, al sloegen de hele goeie dat derde gewoon over". t Ook vandaag de dag kun je aan het derde van Vlissingen zien hoe de club er voor staat. „Niet zo best", oordeelt voorzitter Hendrikse, „want oud eer ste elflalspelers als Jan Kapelle, Gillis van de Rafelaar en Eddy Tilroe zijn eigenlijk de besten in dat team. Maar toch proberen we de lijn van vroeger weer op te pakken en goede jeugdspe lers aan de selectiegroepen te laten ruiken. Het zjjn de zonen van de vroegere eerste elftalcracks, zoals Ron Capelle en Arthur van Huizen, die in de toekomst misschien het eerste komen versterkern", hoopt Wim Hendrikse. Hij vindt het jammer, dat twee zonen van een anderezb andere, beroemde. Vlissingse speler, Rob Moens, wat zijn afgedwaald. Hendrikse oordeelt over de naar Walcheren overgestapte René en Eric Moens- „René kon eigenlijk niet met het oude Vlissingse systeem van twee spitsen overweg, en Eric kan een goeie voorstopper worden. En misschien komen ze nog eens terug naar Vlissingen, zoals Ad Siereveld. die ook voor GPC uitkwam, maar nu een voortreffelijke libero is in het tweede team van de Vlissingen" De nieuwe voorzitter heeft zijn ver trouwen uitgesproken in het eerste elftal, dat zich van een matige start redelijk goed herstelt. „Het systeem van het elftal is veranderd, er moes ten vier nieuwe spelers ingepast wor den, dat vergt even tijd", meent Wim Hendrikse, die trots meldt: „Sinds ik voorzitter ben heeft het eerste team alleen nog maar gewonnen, van Mid delburg. van Axel voor de beker en van Sluiskil. Al uonnen we daarvoor niet, we speelden toch vaak op de helft van de tegenstander. Ik heb het volste vertrouwen in dit elftal." Ook deze voorzitter hamert er nog maar eens op: „Vlissingen moet wel een betere trainingsgelegenheid krijgen dan het veldje achter de tribune. Er groeit wel gras, maar het is veel te klein om er op de werkelijkheid geéntc situaties op in te studeren". Tot slot breekt de nieuwe VCV-voor- zitter een lans voor de jeugd. „Het is", vindt Hendrikse. „een beetje merk waardige zaak in de voetbalsport, dat de beste trainers alleen bij de eerste teams worden ondergebracht. De jeugd behoort namelijk ook goede trainers te hebben. Toen Jaap van Maris hoofdtrainer van Vlissingen was, trad deze trainer ook op als begeleider van de D-junioren. Je had moeten zien hoe die jongens in dat jaar onder vakbekwame leiding ver beterden". Floor van Dommelen in actie tijdens een van de clubwedstrijden: hij werd in het afgelopen seizoen kampioen in de 500 cc VLISSINGEN Tijdens de jaar lijkse feestavond van de Vlissingse motorsportvereniging De Uitlaat werden gisteravond de kampioe nen van het afgelopen seizoen ge huldigd. De vereniging kan terug zien op een zeer geslaagd seizoen, hoewel door slechte weersomstan digheden enkele wedstrijden moesten worden afgelast. Toppers waren de wedstrijden voor de nationale titel 500 cc senioren, internationalen, de teamcross en het nationale jeugdweekeinde. Voor volgend seizoen is Vlissingen weer verzekerd van topsport. Het is vrijwel zeker dat volgend seizoen in Vlissingen een wedstrijd motor voetbal zal plaatsvinden in de voor ronden voor het Europees kam pioenschap. waaraan teams uit Rusland. Duitsland. Frankrijk. En geland en Nederland deelnemers. Behalve de clubwedstrijden staan volgend jaar twee grote landelijke wedstrijden op het programma Op 31 mei njden de 125 cc motor crossers senioren, internationalen een kampioenswedstrijd met als bijprogramma de 250 cc groep B en de viertakt nationalen Op 23 sep tember wordt er op het Vlissingse circuit een promotiewedstrijd ver reden voor de klassen 125 cc. 250 cc. 500 cc en de zijspannen De titels van de MSV De Uitlaat gingen naar 50 cc mini: Marco Overweel; 50 cc origineel Eddy Davidse; 80 cc mini: Ronny Bos: 125 cc B. Chris Mar- kusse; 125 cc A Marcus van Kem pen; 250 cc Kees Zuidhof; 500 cc Floor van Dommelen. DJAKARTA (AFP) Jan Timman heeft donderdag zijn eerste plaats behouden in het schaaktoernooi van Djokjakarta. De Nederlandse groot meester, die Vri punt scoorde, won in de negende ronde met zwart van de Joegoslaviér Kovacevic. Diens land genoot Ljubojevic bleef tweede met een achterstand van een half punt na winst op Romanisjin (Sov.i. De uitslagen van de belangrijkste wedstrij den uit de negende ronde zijn Kovacevic (Jsl i-Timman 'Ned »0-l, Handoko ilnd >- Schmidt (Po 0-1. Ardlansjah <Ind>Torre i Phil0-1. Lobron (W -Dl t-Goenawan Und 1-0. Portlsch iHonj-Andersson (Zwe i 1-0: Selrawan i V.St>Miolo iInd 11-0; Ljubojevic Jsl i-Romanlsjin (Sov i 1-0, Adianio (Ind i- Adorjan (Hon i 0-1. Tarjan (VSt.i-Hulak (Jsl i 0-1. Herley iV St.i-Radoelov (Bul.) 0 5-0 5, Joesoepov (Sov>Kurajica (Jsl 0.5- 0 5, de stand in de top is na negen ronden: 1 Timman 7(5 pnt.; 2 Ljubojevic 7 pnt3 Joesoepov en Portisch 5 pnt5 Ardiansjah. Seirawan. Torre. Andersson. Henley en Kurajica 4'i pnt RINGEKIKE (ANP) Het Neder lands heren handbalteam heeft vrij dag ook de tweede wedstrijd tegen Noorwegen in het toernooi om de Polarbeker verloren. Het werd in Rin- gekike 22-20 voor de Noren, die het eerste duel al met 25-21 had gewon nen. Bij rust was het nog 11-8 voor oranje. Feyenoord nog niet rond met Van der Gijp ROTTERDAM (GPD) René van der Gijp voetbalt zondag in geen geval met Feyenoord mee in het duel met FC Utrecht. De Rotterdammers zijn gisteren in de onderhandelingen met de Belgische club niets opgeschoten. „Pas na het weekeinde zal de beslis sing vallen", aldus Feyenoord-be- stuurder Aad van der Laan. De Rotterdamse club wil Van dèr gijp van Lokeren huren tot het eind van dit seizoen met een optie op koop voor het volgend jaar Daarover is tot nog toe echter geen beslissing genomen. Volgens Van der Laan is dit een gevolg van het feit. dat de voorzitter van Lokeren momenteel in het zieken huis ligt. Alleen als hij zijn fiat geeft keert Van der Gijp voorlopig tijdelijk terug naar Rotterdam. Bekend is evenwel dat Lokeren Van der Gijp liever verkoopt dan verhuurt. Dit on danks het gegeven dat hij op dit ogenblik niet in de basis staat. REMISE NA ACHTTIEN ZETTEN Schapers niet in halve eindstrijd TOULOUSE (ANP) Michel Scha pers is vrijdag m de kwartfinales van het internationale tennistoernooi m Toulouse uitgeschakeld De Rotter dammer verloor in een partij, die twee uur en 45 minuten duurde, in drie sets van Pablo Arraya uit Peru. De cijfers waren 4-6, 6-4 en 6-2. LONDEN (Reuter) Viktor Kortsj noi heeft zijn leidende positie in de tweekamp in de halve finales van het kandidatentoernooi met zijn oud landgenoot Garri Kasparov vrijdag in een snelle remise met succes ver dedigd. De met wit spelende Kaspa rov offreerde Kortsjnoi de deling van het punt na zijn achttiende zet. De 52-jarige schaker nam het aanbod aan, hoewel hij iets beter stond dan zijn opponent. Kasparov leek in de opening enig voordeel te krijgen. Kortsjnoi echter gebruikte opnieuwe de koningin-Indi sche verdediging, waarmee hij Kaspa rov in moeilijkheden bracht en aan het denken zette. Dat deed de Rus Wim Hendrikse: 'Vlissingen moet weer gezellige club worden'. LAUSANNE (ANPl De tweevoudi ge Olympische kampioenen van Lake Placid (1980), Hanni Wenzel (Liech tenstein) en Ingemar Stenmark (Noorwegen) mogen definitief niet deelnemen aan de Olympische win terspelen, die in februari in Serajewo worden gehouden. Het bestuur van het internationaal Olympisch Comi té (IOC) heeft dat vrijdag in Lausan ne besloten. Het IOC nam met zijn besluit de aanbeveling van de Internationale ski federatie <fis> over De Fis wilde uit sluiting van het tweetal voor de Olym pische Spelen omdat het in het bezit is van een z.g. B-licentie. Met die licentie mag een skiër zich laten betalen en voor eigen rekemng reclame maken. Monique Berlioux, de directrice van het ICO, kondigde aan dat er geen beroepsmogelijkheid is tegen de beslissing van het IOC-be- stuur. dan ook. Liefst 40 minuten had hij nodig voor zijn twaalfde zet Daarna bleef Kasparov rommelen met zijn Karin Enke wint twee afstanden KARL-MARX-STADT (ADN)-De Sov jet-Unie heeft na de eerste dag van de landen wedstrijd schaatsen tussen Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie in Karl-Marx-Stadt de leiding met 124- 101 punten. De Oostduitse ploeg boekte weliswaar drie overwinnin gen op de vier gereden afstanden, de Russen hadden in het totaal betere resultaten. Karin Enke won bij de dames zowel de 500 (41.03) als de 1 000 meter (1,23,18). Andre Hoffmann won de 1 000 meter bij de heren m 1.16.03. Anatoli Medennikov boekte de enige zege voor de Russen op de -500 meter, die hij in 38,19 seconden aflegde. Heren- 500 meter 1 Anatoli Medenni kov (Sov.) 38,19. 2 Viktor Sjasjerin (Sov.) 38.47, 3 Andrê Hoffman (O.-Dl 38.68,1.000 meter 1 Hoffman 1.16,03:2 Medennikov 1.17,12; 3 Sjasjerin 1.17,31 Dames 500 meter: 1 Karin Enke (O.-Dl.) 41.03 2 Walentina Lalen- kova (Sov.) 41.37; 3 Natalja Petroesjo- va (Sov.) 41,81; 1.000 meter: 1 Enke 1.23,18; 2 Andrea Schone 1.23.55; 3 Natalja Koerova (Sov.) 1.23,86. middenspel Vrij plotseling bood hij Kortsjnoi. die slechts enkele minuten nodig had om het voorstel aan te nemen, remise aan Beide spelers had den nog een uur voor 22 zetten, blijk baar wilden ze in deze fase van de tweekamp nog geen al te grote risico's nemen. Kortsjnoi, die de eerste van de twaalf partijen met zwart won, leidt nu met 2-1. Het verloop van de partij Kasparov iwit), Kortsjnoi i zwart) 1.d2-d4 Pg8-f6 10 g2-g3 Lf8-e7 2.C2-C4 e7-e6 11 Lfi-h3 0-0 3. Pgl-f3 b7-b6 12 Tal-cl Le7-16 4 Pbl-c3 Lc8-b7 13 0-0 TiB-e8 5. a2-a3 d7-d5 14 Tclxc6 Lb7xc6 6 c4xd5 Pf6xd5 15. Da4xc6 Pd7-f8 7 Ddl-a4- Ph8-d7 16. e2-e3 PfB-e6 8 Pc3xd5 e6xd5 17 Lf4-d6 Lf6-e7 9 Lel-f4 c7-c6 18 Ld6xe7 remise Profronde toch op wielerkalender PARIJS ANP/AFP) Harrie Meuwe- se, directeur van de Koninklijke Ne derlandse Wielrenunie, ontkende donderdag dat de profronde van Ne derland vn de wielerkalender zou zijn geschrapt. „Behalve de Amstel Goldrace staan er volgens mijn infor maties", vertelde Meuwese donder dag in Parijs, „drie Nederlandse wed strijden op de internationale kalen der. Namelijk de Ronde van Midden- Zeeland op 19 mei, de Ronde van Nederland van 21 tot en met 25 augustus en de Ronde van het IJssel- meer op 15 september, waarvoor wel een datum is vastgelegd, maar waar van de organisatie nog niet rond is." Knetemann ieen onderzoek NVB-sponsoring L\' HAAG (ANP) Minister Rnnk- w (welzijn, volksgezondheid en Kuur) heeft de Tweede Kamer mee- ieeld geen behoefte te hebben aan inader onderzoek naar de sponsor- oblemen bij de KNVB. Bij de be- ndeling van de WVC-begroting eer deze week in de kamer was trom gevraagd. minister zegt in zijn antwoord, dat b sportorganisatie in ons land vrij is M eigen wens en inzicht een spon- icontract af te sluiten. Hij gaat er arbij van uit. dat de KNVB niet (en heeft opgelet op de vergroting n de inkomsten, maar ook zorgvul- 5de mogelijkheden heeft afgedwon- dle de (door de twee kandidaat- onsors gedane) aanbiedingen laten or de vervulling van de representie- functie van de spelers. Zo druk als het vaak rond de tap in sportkantines kan zijn. zo gering was de belangstelling deze week voor een bijeenkomst van de Zeeuwse Sport raad over het onderwerp .Jeugd en Alcohol". Bij wijze van trekpleister was dit onderwerp op de agenda gezet van de zogeheten 'Vergadering van Deelnemers', een soort Zeeuws sport- parlement. waarin vrijwel alle sport organisaties om precies te zijn veertig vertegenwoordigd zijn. Boze tongen beweerden, dat de belangstel ling lelijk tegenvielomdat het voor namelijk ging om praten over alcohol en omdat het nuttigen van deze vloei stof minder aan bod kwam. Slechts 12 van de 40 organisaties waren dan ook vertegenwoordigd. Sterker nog. toen het onderwerp .Jeugd en Alcohol" ter sprake kwam. was het inmiddels 's avonds bij tienen geworden en waren sommige afgevaardigden naar elders verdwenen, wellicht naar een proeflo kaal of naar Sonja Barends. Duidelijk werd in ieder geval wel, dat over het gebruik van alcohol in sport kantines wel eens aan de bel getrok ken mag worden en zeker niet voor wéér een rondje. Tijdens de discussie in het kleine gezelschap, dat zich in het gemeenschapshuis De Vroone in Kapelle verzameld had, vielen dan ook woorden als 'verontrustend' en 'alarmerend'Opmerkelijk was daar bij, dat er niet gediscusieerd Kon worden aan de hand van duidelijk feitenmateriaal. Zowel Aimé van de Hemel en Jaap van de Stel van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs als Ton Marteijn, voor zitter van de Zeeuwse Sportraad, lie ten weten, dat er voor zover hen bekend nooit een gericht onderzoek naar iovermatig''i alcoholgebruik in sportkantines is gehouden. Maar dankzij 'persoonlijke waarnemingen' konden verschillende sportbestuur ders wel signaleren, dat in tal van sportkantines de alcohol te rijkelijk vloeit. Nadrukkelijk zei voorzitter Ton Mar teijn. dal het hier niet gaal om „een heksenjacht op sportkantines". Club huizen en sportkantines in sporthal len spelen ook een belangrijke en positieve rol in het sociale gebeuren binnen een vereniging. Maar tegelij kertijd werd vastgesteld, dat in veel van die sportkantines de jeugd wel heel gemakkelijk in aanraking kan komen met alcoholische versnaperin gen. Jan Schaalje, voorzitter van de afdeling Zeeland van de voetbalbond, meende overigens, dat er met de komst van de vele clubhuizen en sporthalkantines niets veranderd is: vroeger gingen sportbeoefenaren en supporters naar het café en nu blijven ze in de kantine hangen Maar dat argument werd grotendeels onder graven door anderen: door de veel heid van kantines is de kans voor de jeugd Om met alcohol in aanraking te komen veel groter geworden. Bep Huijbregtse 'korfbalt zei bijvoorbeeld. „Vroeger kon je direkt na een wed strijd naar huis gaan, maar nu ben je soms wel verplicht om met de anderen van de ploeg in de kantine een pilsje te gaan drinken Eensgezind was men wel van oordeel, dat de 'alcoholgevaren' in de team- Sportcommentaar sporten groter zijn dan in de indivi duele sporten izoals atletiek en ten nist. In de praktijk treedt een team na afloop van een wedstrijd ook nog vaak als groep op Bovendien is de sport in dat opzicht nog enigszins 'ouderwets'. In het gewone maat schappelijke gebeuren wordt het al lang met meer als 'stoer' ervaren om bijvoorbeeld tijdens recepties, ont vangsten of feestjes kost ivat kost alcohol te nuttigen. Maar individuen in een sportgroep willen soms niet uit de boot vallen en bestellen ook maar pils als het vingertje weer eens is rondgegaan. Wellicht onbewust is er soms sprake van manipulatie door de groep Het voorbeeld werd genoemd van een voetballer, die overstapte naar de atletiek, omdat hij 'bijna sociaal gedwongen' was na een voet balwedstrijd vele pilsjes te nuttigen Ton Marteijn onderstreepte dat ge vaar van het 'groepsgebeurenook in de korfbalsport zie je na afloop van een ivedstrijd zowel mannen als vrou wen soms wel erg veel biertjes drin ken. En Ton Kienhuis. een van de secretarissen van de sportraad en handbaltramerbekende. ,Jk keek mijn ogen uit toen ik zag welke hoe veelheden pils er na een wedstrijd doorgingen" Zou het kunnen, dat een groep per definitie meer geneigd is tot slechte' leefgeivoontenZo is het na afloop van een atletiekivedslrijd vrijwel on mogelijk een atleet te ontdekken met een sigaret. Maar het is geen uitzon dering. dat na een voetbalwedstrijd vier of vijf spelers al in de. kleedkamer de spanning van de strijd proberen weg te roken. Vertegenwoordigers van atletiek en tennis konden dan ook lovend spreken over de omzet van mineraalwater en ander fris. Direk- teur Mutsaers van de Stichting Zee land. „Ik sta wel eens achter de bar van een tenniskantine. Mij valt op dat de jeugd voornamelijk spa dunkt. Over de ouderen heb ik het dan niet". Kortom in het sociale gebeuren van een sportgroep lijkt alcohol een be langrijker rol te spelen dan bij de indivuele sporters, zo werd geconsta teerd. Wat te doen om dit alles binnen de perken te houdenledereen zag na tuurlijk een verantwoordelijke taak voor de kantinebeheerders 'of dat nu clubmensen zijn of pachters Een belangrijke factor is daarbij ook. dat sportkantines economisch soms bijna onmisbaar zijn geworden voor clubs: financieel ts het een van de kurken, waarop de vereniging drijft. Aimé van de Hemel van het Consultatiebureau voor Alcohol, gaf één van de preven- tiemogelijkheden aan De jeugd iden- tificeerd zich sterk met leiders en spelers van het eerste team de 'voor beeldrol' is in de sport dan ook be langrijk. eveneens in de kantine. Er is al vaker gewezen op het onrust barend alcoholgebruik b\j de jeugd. En zeker niet alleen in de sport Maar uit de discussies werd wel duidelijk dat er juist in die 'sportmaatschappij' belangrijke laken liggen. Want vooral in de sport heeft een alcoholische consumptie en vooral een pils nog altijd een image die met stoerheid heeft te maken. Het zal voor sportbe stuurders en -begeleiders niet gemak kelijk zijn om die mentaliteit binnen sommige groepen te veranderen. Het bestuur van de Zeeuwse Sportraad zegde dan ook als vanzelfsprekend toe, dat over deze zaak in de sport raad het laatste woord nog niet ge sproken ts JOOP VAN DEN BERG Genie Knetemann zal tijdens de Zes daagse van Maastricht, die van 15 tot en met 20 december in de Eurohal wordt gehouden, zijn officiële rentree maken op de winterbanen. Wedstrijd leider Peter Post vertelde donderdag tijdens de gebruikelijke persconferen tie in Maastricht dat Knetemann mo menteel hard traint en dat hij er alle vertrouwen in heeft dat de coureur het gebeuren in Maastricht tot een goed einde zal kunnen brengen. Van Basten mag weer trainen UTRECHT (GPD) Marco van Bas ten heeft van zijn behandelende arts te horen gekregen dat hij begin vol gende week de training mag hervat ten. De topscorer van de eredivisie is bijna anderhalve maand uitgescha keld geweest door de ziekte van Pfeiffer en kon ook niet meedoen met het Nederlands elftal in de kwalifica tiewedstrijd tegen Spanje. Van Basten: „Ik had gedacht dat ik begin december aan de slag zou kun nen maar het is gelukkig een week eerder geworden. Ik voel me momen teel prima en hoop via een aangepaste training zo gauw mogelijk weer in de gewenste conditie te zijn Niet alleen om competitie-voetbal bij Ajax te kunnen spelen maar vooral ook met het oog op de wedstrijd van het Nederlands elftal op 17 december te gen Malta".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15