Ziekenfondsraad steunt voorstel leeftijdstoeslag VNO-NCW: stroom goedkoper door een commerciële aanpak Studie schetst profiel van vrouwelijke burgemeester Vaticaan publiceert handvest voor gezin BERICHT A REKENINGHO VAN DE POST PZC/binnenbuitenland KRAPPE MEERDERHEID ONDANKS BEZWAREN Ierse zakenman ontvoerd Verklede zwendelaar opnieuw spoorloos Afwachtende houding ten aanzien Nicaragua lavooy mode iq AMSTERDAM (GPD) - Op de grote weg rijdt 63 procent van de automobilis- over gebruik van de autogordels. In het stadsverkeer heeft 20 procent 'nooit ten altijd met de veiligheidsriemen vast en in het stadsverkeer 51 procent, de riem vast en op de grote weg 13 procent. De 51 procent die de riemen Dat zijn de antwoorden die het NIPO gekregen heeft bij 892 ondervraagden vastmaakt in het stadsverkeer doet het altijd op de grote weg. aldus het NIPO. AMSTELVEEN (ANP) De Ziekenfondsraad heeft zich donderdag met zestien stemmen dan ook door de particuliere maat- voor, vijftien tegen en twee blanco uitgesproken voor het invoeren van leeftijdstoeslagen in l^ekenfonds^n'^^akbeweging wil de vrijwillige verzekering. De ziekenfondsen willen vanaf 1 januari nieuwe verzekerden van den dat de raad er bij staatssecretaris 55 tot 65 jaar een toeslag van 25 procent en mensen van 65 jaar en ouder een toeslag van 75 Van der Re'Jden <WVCI °P aandringt dat hij leeftijdstoeslagen in de parti- procent laten betalen. culiere verzekering verbiedt. Al deze De ziekenfondsen willen de oudere fondsen noemde het VNZ-voorstel zelf verplicht verzekerden te willen laten zaken werden naar de volgende verga- verzekerden eigenlijk niet extra belas- 'onaangenaam'. Maar volgens hem zit betalen dering verschoven, ten. Daarom hebben ze voorgesteld de er niets anders op als het de particu- Pok A- Molendijk (CNV) sprak over De vertegenwoordiger van het minis- toeslag voor verzekerden die recht- here verzekeraars niet wettelijk wordt 'een slaS om de verzekerden over de tcrle van wvc zei, dat de staatssecre- streeks uit de verplichte (werkne- verboden, met leeftijdstoeslagen en ruS van cle verzekerden'. tarjs leeftijdstoeslagen in principe mers)-zlekenfondsverzekering of de kortingen voor jongeren te werken. De werkgevers steunden het plan van ongewenst vindt en dat de vraag, of bejaardenverzekering van het zieken- Ilstvn /V»«j Af nn ziekenfondsen wel, op de vertegen- hij al dan niet een •onaanvaardbaar- fonds (bestemd voor bejaarden met DTllCllllti d JOYKloVYl woordiger van de boerenorganisaties zai uitspreken afhangt van de moti- een inkomen tot plusminus 24.000 h. Bode (FNV) constateerde dat het na Andere raadsleden opperden het vering en de uitvoering. Daarbij zul- gulden) naar de vrijwillige verzeke- 'een rotzooi is in de ziektekostenver- de beslag voor verzekerden die ien ook de gevolgen voor de inko- ring overgaan door deze twee zieken- zekering'. Er wordt een slag gevoerd Ult de Particuliere verzekering komen, mens van de betrokkenen en voor de fondsverzekeringen te laten betalen. i de goede risico's en de zieken- begroting (de rijksbijdrage aan de Na een langdurige discussie besloot fondsen doen daar volgens hem zelf Euthanasie Het Reinier de Graaf bejaardenverzekering) een rol spe- de Ziekenfondsraad dit punt aan te aan mee via hun particuliere Gasthuis te Delft en de Delftse GG en len, houden tot een volgende vergadering, bovenbouwfondsen. GD hebben donderdag een gezamen- Algemeen secretaris J. de Vries van de Hij noemde het huichelachtig, dat de hjke verklaring uitgegeven, waarin zij Vereniging van Nederlandse Zieken- ziekenfondsen zo zelf ook de solidari- bevestigen dat de anestesist ar. P V teit aantasten en dan ook nog de Admiraal op 4 november persoonlijk euvele moed hebben dat door de aangifte heeft gedaan van een niet- natuurlijke dood van een patiënte. Ziekenfondsraad tegen ontwerp vestiging artsen AMSTELVEEN (ANP) De zieken fondsraad heeft staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) don derdag geadviseerd zijn ontwerp-be- sluit vestiging en praktijkomvang huisartsen in de prullebak te laten verdwijnen. De raad vindt een verbod voor een huisarts om zonder vergunning zijn DUBLIN (UPI) Vier gewapende beroep uit te oefenen voor de burgers mannen die zich verkleed hadden als maar ook voor de artsen zelf zo ingrij- politieagenten hebben donderdag in pend, dat vestigingsregels en prak- Ierland de hoofddirecteur van een tukgrootte bij wet zouden moeten supermarktbedrijf opgevangen en worden geregeld. Het ontwerp-besluit ontvoerd toen hij zijn 13-jarige doch- van de staatssecretaris beoogt een ter naar school bracht, betere spreiding van huisartsen, het De zakenman, Don Tiedy, staat aan verkleinen van te grote en het ophef- het hoofd van de Galen Weston-super- fen van te kleine praktijken. De norm markten, een Canadees bedrijf. In voor de gemiddelde praktijk, 2.600 augustus had de Ierse politie een Vijftien jaar cel Een 23-jarige ,,Het betrof een vrouw die aan een blanke Zuidafrikaanse theologiestu- ongeneeslijke ziekte leed en die om dentr is donderdag op beschuldiging beëindiging van haar leven vroeg, van hoogverraad veroordeeld tot vijf- omdat zij niet verder invalide wilde tien jaar gevangenisstraf wegens zijn worden Dokter Admiraal heeft be- activiteiten voor het Afrikaans Natio- Lrokkenen geïnformeerd inzake het naai Congres (ANC). Zijn vriendin feit. dat hij na langdurig en rijp be- kreeg vier jaar cel wegens medeplich- raad, op verzoek van deze vrouw, haar tigheid. leven heeft beëindigd. patiënten, kan eventueel worden laagd tot 2.400. Het minimum is en het maximum 3.000. De gemeenten krijgen een belangrijke rol, omdat zij de vestigingsvergunningen moeten verlenen. De ziekenfondsraad vindt dat er geen vestigingsregeling voor poging tot ontvoering, waarschijnlijk door het Ierse republikeinse leger, weten te voorkomen van de schatrijke eigenaar van Galen Weston uit zijn villa in het graafschap Wicklow. De donderdag ontvoerde man reed in zijn auto in de buurt van zijn huis in huisartsen mag worden ingevoerd de zuidelijke voorstad van Dublin, voordat vaststaat wat dat gaat kosten en of die kosten van versterking van de 'eerste lijn' (door praktij kverklci- Rathfamham. Hij werd aangehouden door een blauwe auto, van een type dat ook de litie gebruikt. De vier als nrng) worden goedgemaakt in de agenten verklede en met machmepi- tweede lijn', bijvoorbeeld minder ver- Jwijzingen naar specialisten. MINISTER VRAAGT STROOMBEDRIJVEN KA L KA RB IJ DRA GEN ARNHEM (ANP) Minister Van Aar- denne van economische zaken heeft de Nederlandse elektriciteitsprodu centen per brief gevraagd hun bijdra- jeaan de bouw van de snelle kweek reactor in het Westduitse Kalkar te verhogen nu ook de regering daartoe heeft besloten. Volgens de bewindsman is uit een uitgebreid onderzoek gebleken dat er len aanzien van deelname aan de bouw en de exploitatie van Kalkar sprake is Van een volkenrechtelijke bintenis. Op grond van in het 'verleden gemaakte internationale af spraken is Nederland evenals andere deelnemers aan het Kalkarproject, verplicht de bijdrage te verhogen we- gestegen bouwkosten, Door de gestegen bouwkosten zou de bijdrage van de Nederlandse stroom-. Wrijven aan Kalkar met 12,2 miljoen gulden moeten stijgen tot een totaal bedrag van ruim 39 miljoen. APELDOORN (ANP) De 21-jarige I. L. uit Amsterdam, die onlangs door de politie van Apeldoorn werd fearresteerd omdat hij verkleed als touw een groot aantal mensen heeft opgelicht, is weer voortvluchtig. |De man werd afgelopen dinsdag op vrije voeten gesteld wegens plaatsge brek in het huis van bewaring te Zutphen Hij vertelde een reclasse- nngsambtenaar dat hij een nieuw leven wilde beginnen en zich bij de Baghwan-secte wilde aansluiten. On der begeleiding van een reclasserings- ambtenaar ging L. naar Egmond aan Zee, waar de groepering een onderko men heeft. D. werd daar, nog steeds onder toe dicht van de reclasseringsambtenaar, taal geschoren en in het rood gekleed cn beloofde bij de groep te zullen blijven in afwachting van zijn proces. Donderdagmorgen echter meldde de iroepering dat L. zich 'aan het toe- ïcht van de meester had onttrokken'. De politie van Apeldoorn is bijzonder gefrustreerd over de zaak. ,,We heb ben de afgelopen maanden enorm veel werk in dit onderzoek zitten en minnen nu helemaal opnieuw begin nen", aldus een woordvoerder. Van L. ontbreekt op dit moment nog ieder spoor stolen en pistolen gewapende i sprongen eruit en trokken de zaken man uit zijn auto. Zij lieten het meisje geheel in de war langs de kant van de weg achter. Opschudding in Woensdrecht over nepbrief WOENSDRECHT (ANP) In de gemeente Woensdrecht is ver warring ontstaan na de bezor ging van een nepbrief. die af komstig zou zijn van het minis terie van defensie. De brief, waar de naam van het hoofd van de afdeling civiel recht, mr. T H Barentsen, onder stond, is woensdagavond op ver schillende plaatsen in de ge meente bezorgd Wethouder S Lensink zegt dat de politie bezig is met het onderzoek naar de herkomst er van. In het schrij ven wordt de Woensdrechtse be volking gewezen op het feit dat de waarde van hun woningen na plaatsing van kruisraketten sterk zal dalen, soms wel tachtig procent. De onbekende samen steller laat de bevolking ook weten dat de militairen die be last zullen worden met bewaking 'in Vietnam hun sporen verdiend hebben en zijn gehard in het gebruik van de meest afschuwe lijke wapens" Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie heeft beves tigd dat het een nepbrief is. Hij wilde geen verder commentaar geven UTRECHT (ANP) De treinen vanuit Amsterdam naar Noord-Holland liepen donderdagochtend vertra ging op als gevolg van een brand in een treinstel op het centraal station in Amsterdam. Door nog onbekende oorzaak is rond half zes het middelste gedeelte van een lege reizigerstrein op een perron uitgebrand. Het treinverkeer tussen Leiden en Lisse ondervond donderdag ernstige vertragingen door een draadbreuk van een bovenleiding op dit traject. Treinverkeer is slechts op een spoor mogelijk. Het intercity-treinver- keer tussen Amsterdam en Vlissingen en tussen Am sterdam en Brussel werd via Gouda omgeleid De draadbreuk is waarschijnlijk veroorzaakt door een defecte stroomafnemer van een trein. Foto: het uitgebrande treinstel op het Amsterdamse slation. DEN HAA G TEGEN INGRIJPEN iADVERTENTIEl Westduitse spoorwegen Bij de Bundesbahn moeten gedurende de rest van de jaren tachtig 70 000 tot 80 000 arbeidsplaatsen verdwijnen m verband mei de opheffing van 7.000 kilometer spoorlijn, zo heeft de presi dent-directeur van de Westduitse staatsspoorwegmaatschappij. Rainer Gohlke. bekendgemaakt DEN HAAG (ANP) De vrouw die in ons land solliciteert naar een burgemeesterspost, is ouder dan 40 jaar, gehuwd, heeft een universitai re of hogere beroepsopleiding, is lid van de VVD en heeft een functie als bestuurder of ambtenaar achter de rug. Dit is ruwweg het profiel van de vrouwelijke sollicitant uit een don derdag gepresenteerde studie naar vrouwen en mannen die een gooi deden naar het burgemeesterschap in de periode januari 1980 - oktober 1982. De studie is verricht in op dracht van minister Rietkerk van binnenlandse zaken, onder meer ge let op diens streven meer vrouwen voor te dragen voor een benoeming als burgemeester. De genoemde onderzoeksperiode is gekozen omdat na 1980 relatief veel vrouwelijke burgemeesters zijn be noemd. In die periode is van de 56 vrouwelijke sollicitanten 23 procent daadwerkelijk doorgedrongen tot een burgemeesterspost. Van de 1028 mannen is 7,7 procent benoemd. In juni 1983 waren er in ons land 25 vrouwelijke burgemeesters op een totaal van ongeveer 700. De wette lijke bepaling dat een burgemeester een man moest zijn (in 1905 uitdruk kelijk in de grondwet opgenomen) is in 1931 geschrapt. Het wegnemen van die wettelijke bepaling heeft er In de vijftig jaar nadien dus niet toe geleid dat vrouwen in dezelfde mate als mannen irt deze functie zijn benoemd. De onderzoekers hebben de indruk dat in de studieperiode de achter eenvolgende ministers vrouwelijke sollicitanten een voorkeursbehan deling' hebben gegeven. Dit omdat er naar verhouding in de onderzoch te periode veel meer vrouwen dan mannen zijn benoemd. Die Indruk wordt nog eens versterkt omdat is gebleken dat negen van de huidige vrouwelijke burgemeesters zijn be noemd doordat de minister is afge weken van de aanbeveling van de Commissaris van de Koningin. DEN HAAG fGPDl Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) voelt er niets Washington een waarschu wend vingertje voor te houden niet in te grijpen in Nicaragua, zoals dat in Grenada is gebeurd. Daartoe aan gespoord door CDA- en PvdA-kamer- Ieden zei Van den Broek, dat de onlangs door de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken Eagleburger afgelegde verklaring, dat de VS niet met de wapens zullen ingrijpen, hem voldoende is. Tijdens een vergadering van de vaste Kamercommissie' voor buitenlandse zaken toonden zowel vertegenwoordi gers van de beide regeringspartijen als de PvdA zich verontrust over het zenden van Amerikaanse militairen naar Midden-Amerika en de dreiging van een militaire „oplossing" voor de confiicten in El Salvador en Nicara gua Zij wilden dat de EG-ministers van buitenlandse zaken een initiatief richting Washington zouden onderne men dat verder ging dan het onder steunen van een Veiligheidsraadreso lutie. waarin het Amerikaanse militai re ingrijpen in Grenada werd be treurd Van den Broek zqg daar niet veel in. Bij eerdere gesprekken in EG-kader was al gebleken dat de lidstaten het met unaniem eens waren over het afleggen van een verklaring over Nica ragua Hij hield de Kamerleden voor dat de Nederlandse opstelling m de kw, »ienada (afkeuring van ge wapende interventie, recht op zelfbe schikking» ook voor conflicten met andere (Midden-Amerikaanse landen) zal gelden Van den Broek zei wel dat EG meer zal doen dan met de mond steun te beleiden aan diplomatieke intiatieven. De zgn. Contadora-groep (Mexico, Co lombia, Venezuela en Panama) die tracht te bemiddelen tussen de par tijen in Centraal-Amerika, zal niet alleen van beperkte financiële steun worden voorzien, maar de bij het conflict betrokken landen kunnen ook rekenen op voordelen in de han delsbetrekkingen met Europa. De Eu ropese Commissie studeert nog op de mogelijkheden. KOUDER! Klassemode voor dames: loden mantels korte loden coats jagersjassen - 8 kleuren rokken blouses 9 pantalons vesten I pullovers JAEGER colltruien I Meer leraren Het aantal leraren in ons land bij het voortgezet dagon derwijs blijft toenemen. Per 1 septem ber 1982 waren het er 112.800, ofwel 2.800 meer vergeleken met het jaar ervoor. NA BISSCHOPPENSYNODE VATICAANSTAD (ANP) Aansluitend bij de uitkomsten van de Wereldbisschoppen synode van 1980 over de rol van het christelijke gezin in de moderne we reld. heeft hel Vaticaan zich tot de Verenigde Naties en alle regerin gen ter wereld gericht met een 12 artikelen omvattend 'Handvest voor het gezin'. Daarin wordt van de we reldlijke overheden ab solute bescherming van de integriteit van het gezinsleven verlangd. In zijn na de synode uitge geven encycliek 'Fami- llaris consortio' had paus Johannes Paulu- s II om een gezinschar ter gevraagd De staat, zo zegt het Vaticaan, moet de waardigheid, wettelijke onafhanke lijkheid. particuliere sfeer, eenheid en onaan tastbaarheid van elk ge zin waarborgen en be vorderen. Daarvoor moet een in economisch, juridisch en sociaal op zicht afgewogen politiek ten opzichte van het ge zin worden gevoerd, waarin elke nadelige beïnvloeding ervan wordt uitgesloten. Echt scheiding ziet het hand vest als „een aanval op de instelling van huwe lijk en gezin zelf'. Naast het „onaantastbare recht van echteheden, zelf hun kindertal en de tijdspanne tussen de ge boorte van elk kind" te bepalen, spreekt het Va ticaan zich uit voor ab solute bescherming van menselijk leven. Daarom wijst het hand vest van de Heilige Stoel onvoorwaardelijk abortus, sterilisatie, voorbehoedmiddelen om geboorten te voor komen, experimenten en manipulaties met de menselijke vrucht af, alsmede -experimenten op het gebied van de erfelijkheid, de zoge naamde genen-manipu latie. ADVERTENTIE Minister Van den Broek S?' 1 DEN HAAG (ANP) Als de elektrici teitsvoorziening in Nederland meer op commerciële leest wordt ge schoeid zal dat vooral in het noorden en westen van het land tot lagere elektriciteitsprijzen leiden. Daar door kan het concurrentienadeel dal Nederlandse bedrijven door de elek triciteitsprijzen hebben ten opzichte van buitenlandse ondernemingen on gedaan worden gemaakt. Dat zeggen de werkgeverscentrales VNO en NCW in een donderdag gepre senteerde nota over de toekomstige elektriciteitsvoorziening in ons land. De nota is een alternatief voor de plannen van minister Van Aardenne van economische zaken en voor de voorstellen van de Samenwerkende elektriciteitsproducenten (SEPi Zowel produktie als distributie van elektriciteit dient volgens VNO en NCW in handen te zfjn van particulie re ondernemingen. In Gelderland. Noord-Brabant en Limburg zijn daar al goed werkende voorbeelden van. Daar komt door h'et aandeelhouder schap van de regionale overheden toch de overheidszorg voor een open bare nutsvoorziening op een juiste manier tot uitdrukking, aldus NCW- voorzitter Van Eijkelenburg. De werk gevers vinden dat in die gebieden thans aanvaardbare elektriciteitsprij zen bestaan. Die liggen soms tiental len procenten lager dan in sommige gebieden in het westen en noorden. Dat komt voor een belangrijk deel doordat veel gemeenten hun elektrici teitsbedrijven beschouwen als een bron van inkomsten. Het totale be drag dat jaarlijks officieel als winst van deze bedrijven naar de gemeen ten vloeit ligt volgens VNO-voorzitter Van Veen op rond 300 miljoen gulden Samen met andere voordelen wordt dat bedrag een half miljard Dat maakt volgens de werkgevers duide lijk dat de taneven te hoog liggen. Ook denken zij dat een andere poli tiek van brandstofinzet en een grotere efficiency in de bedrijven tot lagere prijzen kan leiden. Provincie VNO en NCW stellen voor de elektri citeitsopwekking elf vennootschap pen voor, iedere provincie een, waar bij de bestaande gemeenschappelijke regeling wan Groningen en Drenthe in een nv wordt ondergebracht. Die vennootschappen moeten een concernachtig verband aangaan met een directie die als taak heeft het beleid op landelijk niveau voor te bereiden en gesprekspartner is voor de minister van economische zaken. De directie moet zich vooral bezig houden met de samenstelling van het produktiepark (omvang, plaats, aard en mogelijkheden van de brandstofin zet) en het tarievenbeleid voor groot verbruikers. De werkgeverscentrales vinden het essentieel dat in de verhouding tussen de vennootschappen conourrentie- pnkkels worden ingebouwd. Produk- tiebedrijven moeten de mogelijkheid hebben elkaar als normale onderne mingen te kunnen beconcurreren. Be drijven die elektriciteit importeren of opwekken uit andere energiebronnen (bij voorbeeld warmtekracht) moeten aan die concurrentie kunnen mee doen Ook de distributie moet in handen komen van privaatrechtelijke onder nemingen. Die moeten dan wel een minimale omvang hebben, omdat zij als volwaardige kopers op de elektri citeitsmarkt moeten kunnen opere ren. De werkgeversorganisaties vre zen een patstelling tussen de minis ter en de SEP en zijn daarom met hun alternatieven gekomen. Helaas zijn wij nog niet in staat alle giro- opdrachten te behandelen, zoals u dat van ons gewend bent. Zo stagneert ten dele de toezending van de afrekeningen. ij doen echter ons best om het ongerief voor u zoveel mogelijk te beperken. W ij kunnen u dan ook berichten, dat voor vrijwel al onze klanten het salaris of pen sioen op of rond de gebruikelijke datum op de postrekening zal worden bijgeschreven. Ook zonder de afrekening met uw salaris- of pensioenbijschrijving te hebben ontvangen, kunt u van uw kascheques en girobetaal kaarten gebruik maken. Voor nadere informatie zou u zonodig kunnen bellen met het administratiekantoor, dat uw postrekening behandelt. Arnhem:085-457711, Den Haag: 070 - 82 40 91 en Amsterdam: 020 - 5611611 postgiro VrC rijkspostspaarbank

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5