Duizenden PLO-ers 'geruild' voor zes gevangen Israëli's Bouterse: December vorig jaar zal zich nooit meer 9 PZCfi Vandaag uitspraak tweede kort geding poststaking Aantal arbeidsplaatsen overheid steeg 11 pet MINISTER ARENS: UITWISSELING MET TEGENZIN Geen teruggave belasting aan exporteurs het weer Dankert dreigt op te stappen VRIJDAG 25 NOVEMBER 1983 PZC/ binnen-buiten land (Van onze correspondentt JERUZALEM Israël heeft de afgelopen nacht in ruil voor zes krijgsgevangenen die door El Fatah van Yasser Arafat in Tripoli werden vastgehouden, bijna 5000 Palestijnse krijgsgevan genen en politieke gevangenen vrijgelaten. Bovendien worden de archieven van het instituut voor Palestijnse studies, die het vorig jaar in Beiroet in beslag werden genomen, teruggegeven. De eerste duizend Palestijnse krygs- betekenis heeft. De grote concessies buitenlandse zaken, prins Saoed Al- gevangenen en honderd politieke ge- die Israël gedaan heeft rechtvaardig- Faisal, zei eerder in de Syrische I rangenen vertrokken vrijdagmorgen de Arens door er op te wijzen dat de hoofdstad dat er overeenstemming vroeg vanaf het vliegveld van Tel Aviv Israeli's in Tripoli in acuut gevaar was over het beëindigen van de ge- naar Algiers, in vliegtuigen van Air verkeerden vanwege de interne Pale- France die het Rode Kruis gecharterd stijnse strijd. Met tegenzin heeft Israel had Tegelijkertijd gingen de zes Is- de transactie uitgevoerd, aldus Arens raêli's aan boord van een Frans schip Twee Israeli's zijn nog in handen van voor de kust van Tripoli lag de groep van Achmed Jebril. die zich De 6 Israëli's die uit Tripoli terugkeer- bij de rebellen van Aboe Motssa heeft den werden gisteren met groot en- aangesloten •jiousiasme m Israël begroet Tegelij- Van de 63 politieke gevangenen die kertijd verlieten de laatste Palestijnse Israël heeft vrijgelaten zaten er 52 gevangenen het gevangenkamp An- levenslange gevangenisstraf uit van- sar in Zuid-Libanon. Na de vrijlating wege terreuracties. Israel heeft de van de 500 gevangen uit Ansar is het allerbelangrijkste gevangenen vrijge- ni,,K (financiën) wijst de suggestie af kamp geheel verlaten. Van de vrijge- laten. Verder zijn militaire zegslieden om exporterende bedrijven aan de laten gevangenen zijn er 3500 in Zuid- van oordeel dat de vrijlating van 3500 grens de loonbelasting en sociale Libanon gebleven. In tientallen bus- Palestijnse gevangenen in Zuid-Liba- premies terug te geven die met hun sen werden zij naar hun woonplaatsen non een probleem is voor de veilig- exPort-produktie verband houdt. In Zuid-Libanon gebracht, de meesten heid Hoewel het exporterende bedrijfsle- naar een vluchtelingenkamp in Sidon. Clnórwin vtivtn* ven t,aarmec aanzienlijk geholpen Minister van defensie Arens zei op een U' VtJI VvLflUltlg zou zijn, staan internationale ver persconferentie dat de uitwisseling Aanhangers van PLO-leider Jasser dragsregels de uitvoering van dit van krijgsgevangenen geen politieke Arafat hebben donderdag de verras- i(lee 'n de weg. sende gevangenenruil een overwin- Dat zei Koning donderdag in Den ning voor de PLO genoemd. In Da- Haag op een bijeenkomst van expor- mascus zeiden door Syrië gesteunde teurs De bewindsman zei op zich anti-Arafat rebellen dat zij een sympathiek te staan tegenover het staakt-het-vuren voor onbepaalde idee, maar wees erop dat volgens het tijd waren overeengekomen en er in EG-verdrag deze steun beschouwd hadden toegestemd alle meningsver- zou worden als concurrentieverval- schillen door onerhandelingen op te sing Ook in het kader van wereldwy- lossen. De Saoedische minister^van de handelsafspraken kan dit mcft DEN HAAG Staatssecretaris Ko- Deltagebied |G(steravond en vannacht is geleide lijk zachtere lucht over onze omge- gestroomd ivaardoor de nacht- temperatuur hoger werd dan de mid- iagtemperatuur van donderdag. De oorzaak van deze weersomslag is de lituatie van twee druksystemen. Een depressie ten zuiden van IJsland en een hogedrukgebied boven zuidoost- Europa. Tussen die systemen wordt ten zuidwestelijke stroming in stand gehouden, die enkele storingen mee- wert. waaruit enige tijd regen valt. Vanmiddag en vanavond passeert on- x regio zo'n storing. De temperatuur loopt langzaam op tot ongeveer 10 graden. De wind is matig tot vrij bochtig en waait overwegend uit het uidwesten. Komende nacht blijft het toor de tijd van het jaar zacht met een temperatuur van om en nabij 7 gra den Vooruitzichten voor het weekeinde: nor het weekeinde zit er weinig ver andering in het weerbeeld. Naar ver recht is het zaterdagmorgen droog, naar in de loop van de middag zal de weer een nieuw regengebied bereiken. De achterzijde hiervan pas- uert ons in de loop van de zondag taarbij we in de middag van het testen uit op af en toe zon kunnen rekenen. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. De wind in dezelfde hoekmaar neemt eooral aan de kust toe. Zaterdag tot mogelijk hard, zondag mogelijk tot Wormachtig en geleidelijk draaiend war west. Hautisch bsricht matig tot vrij krachtig loene- mende zuidivesten wind, 4-6 Bft; zicht: natig, 4 tot 10 kilometer, verbeterend, temperatuur kustwater: ongeveer 8 draden, afwijking waterstanden teen afwijking van betekenis: maxi male goflhoogte monding Schelde's: Üldens hoog water vanmiddag iets meer dan een halve meter zeegang ZON EN MAAN !6 november Ion op 08.17 onder 16.37 Maan op 22.51 onder 13.46 vechten bij Tripoli, maar dat over de praktische uitvoering daarvan nog overleg werd gevoerd. Onmiddellijk na het bekend worde- nan het nieuws over de uitwisseling van de gevangenen werd er gespecu leerd dat dit de weg zou vrijmaken voor Arafat om het belegerde Tripoli te verlaten Arafat zei van twee kan ten te zijn ingesloten: aan land door muitende Palestijnen en syrische troepen en op zee voor de Libanese kust door Israëlische oorlogsschepen Een woordvoerder van de PLO-leider zie: ..er is geen enkele relatie tussen deze overeenkomst en de vraag of Arafat Tripoli zal verlaten. Dat is een zaak die alleen Syrië en de PLO aangaat". Oud-burgemeester drs. Bogaardt overleden DEN HAAG (ANP) In een zieken huis in Den Haag is donderdag op 75-jarige leeftijd de oud-burgemees ter van Rijswijk (Z-H), drs. Archibald Theodoor Bogaardt, overleden. Bogaardt (kvp) was 21 jaar eerste burger van Rijswijk: van 1952 tot 1973. Hij kreeg onder meer bekend heid door zijn uiteindelijk succesvolle strijd tegen de annexatie van Rijswijk door Den Haag. Voor zijn komst naar Rijswijk was Bogaardt burgemeester van Batavia (het huidige Djakarta) Gedurende zijn ambtsperiode groeide Rijswijk uit van agrarisch dorp tot een middelgrote gemeente met indus trieën. duizenden nieuwe woningen, kantoren en ministeries Bogaardt liet verder in zijn gemeente tienduizenden rozen planten, wat hem de bijnaam 'rozenburgemeester' bezorgde. Eigen plan ANWB en NS parkeer en reisvoorzieningen DEN HAAG (ANP) De NS en de ANWB hebben bij het ministerie van verkeer en waterstaat een zoge noemd rompplan parkeer- en reis voorzieningen gepresenteerd. Beide organisaties besloten daartoe omdat naar hun oordeel de realisering van het huidige plan parkeer- en reisvoorzieningen als actiepunt op genomen in het meerjarenplan perso nenvervoer aanmerkelijk minder voorspoedig verloopt dan in 1980 bij de opstelling van het plan werd ver wacht. De NS en de ANWB hebben dat donderdag bekendgemaakt. Het rompplan bevat naast dertig in het oorspronkelijke plan reeds ge noemde stations nog vijftien andere projecten waarvan spoedige uitvoe ring uit oogpunt van landelijke sprei ding gewenst is. De overige zeventien projecten uit het oorspronkelijke plan dienen volgens de NS en de ANWB een lagere prioriteit te krijgen. De NS en de ANWB zijn over het functione ren van de twaalf lokaties die inmid dels zijn gerealiseerd tevreden. Gezinsverzorging Minister Brinkman (WVC) kan geen duidelijk heid geven over de financiering van de gezinsverzorging voor 1985 en 1986 Dit zegt hij m nadere antwoorden op vragen die dinsdag in het begrotmgs- debat over welzijn en cultuur werden TEL A\IV - Een van de door de PLO vrijgelaten Israeli s, soldaat Raphael gesteld. Voor 1984 is de financiële Hazan, werd bij zijn aankomst in Tel Aviv overgoten met champagne door zijn situatie van de gezinsverzorging veilig opgetogen familie en vrienden. gesteld AMSTERDAM (ANP) De Zilveren Camera, de jaarlijkse wisselprijs voor persfotografen, is dit jaar toegekend aan Nico Koster. De winnende foto toont politiecharges tegen de achtergrond van een branden de tram tijdens de ontruiming van het kraakpand Lucky Luyck op 11 oktober 1982 in Amsterdam. Donderdag werd de Zilveren Camera voor de 29e maal uitgereikt. In totaal zijn in negen categorièn 27 foto's bekroond. Dr. J. Verhoeven, directeur-generaal voor recreatie en media van het ministerie van WVC, reikte de prijs uit aan Nico Koster, fotograaf van de Telegraaf Daarmee opende hij tevens de tentoonstelling van 200 ingezonden persfoto's. De foto's zijn tot en met 8 januari te bezichtigen in de expositieruimte De Zonne- ruiter in het stationsgebouw op Schiphol-Centrum. Hoog water ENSCHEDE (GPD) Van de groei van het overheidspersoneel in de afgelopen vijf jaar hebben met na me de ministeries en provincies geprofiteerd. Exclusief de trend volgers steeg het aantal arbeids plaatsen bij de overheid van 700.000 tot 780.000 (11 procent). Dat is de belangrijkste conclusie uit het onderzoek dat de afdeling be stuurskunde van de TH Twente de afgelopen maand op verzoek van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft ingesteld naar de werkgelegenheidsontwikkeling bij de gemeenten Aanleiding van de opdracht was de constatering dat er nauweliiks ee- gevens beschikbaar zijn op het ge bied van de arbeidsmarkt voor overheidspersoneel. Voor zover er cijfermateriaal beschikbaar is, is het niet uitgesplitst naar de ver schillende bestuurslagen. Hoewel er de afgelopen vijfjaar over het geheel genomen sprake is ge weest van een groei, is het aantal arbeidsplaatsen in het afgelopen jaar voor het eerst gedaald met 1,5 procent. Dat wordt veroorzaakt door een sterke daling van het aantal deeltijdbanen bij het onder wijs. Bij de ministeries in Den Haag is het aantal volledige banen ook in het afgelopen jaar echter nog geste gen (0.6 procent). 'In de gemeentelijke sector is het aantal arbeidsplaatsen in het atge- lopen jaar met 0,4 procent afgeno men. In die periode daalde het aantal volledige banen bij gemeen ten met 4400, maar daar stond een stijging van het aantal deeltijdba nen met 3500 tegenover. Vrouwen In de onderzoeksperiode (1978 1983) zijn er meer ambtenaren aan gesteld in hogere dan in lagere salarisklassen. Het overgrote deel van de vrouwen is ingeschaald in de twee laagste salarisklassen (80 procent). Bij de mannen is dat 50 procent. Slot van pagina 1) het weekeinde niet worden gestaakt. De stiptheidsacties houden wel aan. Voor maandag heeft de Vervoers- bond FNV weer stakingsplannen bij NS. Bij het streekvervoer worden vandaag wel stakingen gehouden. De acties zijn echter minder omvangrijk dan gisteren toen vooral in de Randstad veel streek- en stadsbussen in de garages bleven Er zijn vandaag sta kingen bij Zuid-West-Nederland wordt vandaag het busvervoer in Zeeuws-Vlaanderen getroffen, de VAD in de IJsselmeerpolders de En- habo in de Zaanstreek en in Hilver sum. Meer stakingen worden nog ver wacht. Dertien bussen van Centraal Neder land op Schiphol konden gisteren niet uitrijden omdat er door onbekenden was geknoeid aan het remsysteem Het bedrijf heeft de politie ingescha keld De Vcrvoersbond CNV heeft gisteren een dringend beroep gedaan op de stakende werknemers in het streek vervoer om chauffeurs die wel willen rijden het werken niet onmogelijk te maken door blokkades. Het komt volgens de bond steeds vaker voor dat een gering aantal stakers een veel grotere groep werkwilligen dwingt om met te rijden In het onderwijs zijn volgende week nieuwe acties te verwachten. De Alge mene Bond van Onderwijzend Perso neel heeft zijn leden in Amsterdam opgeroepen maandag te staken in Enschede wordt dinsdag door onder wijskrachten gestaakt, de ABOP-le- den in Groningen en Rotterdam moe ten zich nog uitspreken Post Om de acties bij de posterijen te omzeilen, heeft de Nederlandse Staatsloterij twee miljoen loten zelf verspreid. Met ingang van vandaag Vrijdag 25 no üssingen "«neuzen tenkzee Hinsweert tmeldinge Hrtekrak Smimsse hterdag 26 n Vtlssingen Trineuzen illerikzee Hinsweert tfmeldinge Kreekrak Brulnlsse 04 46 220 05.10 242 05.43 158 06.00 247 06.34 184 06.34 216 07.01 186 0541 193 06.03 215 06.38 142 06.49 222 07.24 164 07.24 193 07 49 166 zal de giro in Arnhem op werkdagen ook m de avonduren van zes tot negen uur telefonische informatie geven aan rekeninghouders De particuliere koeriers- en bodedien sten hebben door de acties bij PTT omzetstijgingen geboekt van 40 tot 50 procent. Secretaris Bosch van de Ver voersorganisatie NOB-Wegtransport verwacht dat als de acties voorbij zijn. het bedrijfsleven een groot deel van de nu verworven extra omzet zal behouden. „Er is een alternatief voor de PTT geboden aldus Bosch. Directeur-generaal Leenman van de PTT liet zich zeer zorgelijk uit over de voortdurende acties in zijn bedrijf. De overheid moet volgens hem „bijkans tot Iedere prijs" een einde maken aan de acties. De acties bij de PTT kosten 40 mil joen gulden verlies per week. Boven dien zijn nu al 500 tot 600 banen in gevaar. De gezamenlijke werkgevers hebben gisteren minister Smit-Kroes van ver keer gevraagd alle wettelijke midde len te gebruiken om de acties bij de PTT op korte termijn te laten stop pen De ambtenarenbonden hebben in middels laten weten te zullen afzien van een kort geding tegen de Staat der Nederlanden, omdat zij menen dat een oplossing van het ambtena- renconflict hierdoor met mogelijk is. Een en ander betekent wel dat de ambtenarenacties doorgaan en pas zullen worden stopgezet als de Eerste (Van onze correspondent) BRUSSEL De voorzitter van het Europese parlement, de Nederlandse socialist Piet Dankert. zal het parle ment verlaten indien Europa op kor te termijn niet meer geld toegezegd krijgt van de lidstaten. „Als er voor de Europese verkiezingen in juni 1984 geen zekerheid is over het moment waarop de eigen financiële middelen van Europa worden uitge breid, dan zal ik geen kandidaat voor een zetel kunnen zijn. In feit kan je het hele parlement dan net zo goed ophef fen". zei Piet Dankert gisteren in Brussel. Volgens Dankert zal Europa in 1984 het huidige plafond van de eigen financiën, vastgesteld op 1 procent van de nationale btw-mkomsten. doorbreken Zonder uitbreiding van de eigen middelen zal dat extra geld nationaal steeds moeten worden goedgekeurd. Het Europese parle ment zou daardoor zijn invloed op de begroting verliezen. Kamer zich achter de korting van 3 procent op de salarissen van ambte naren en trendvolgers heeft ge schaard en de wet is gepubliceerd in de Staatscourant. Blokkade Enkele honderden ambtenaren met dienstauto's, uitkeringstrekkers en trendvolgers hebben gisteren in Am sterdam de ingangen van de Effecten en de Koopmansbeurs geblokkeerd. Volgens de AbvaKabo ging het hier om een wilde actie Minister Rietkerk heeft in een brief aan de gemeenten en provincies laten weten dat geen dienstvoertuigen mo gen worden gebruikt bij het voeren van acties. Ambtenaren die dat toch doen maken zich schuldig aan plichts verzuim en kunnen daarvoor discipli nair gestraft worden, aldus de be windsman De aangekondigde „zachte acties" van politiepersoneel, die maandag hadden moeten beginnen, zijn nog steeds onzeker. Bij de Algemeen Christelijke Politiebond zijn nog maar weinig actieplannen binnenge komen, deels door de afgenomen ac tiebereidheid. deels ook door de mo gelijkheden die door een rechterlijk verbod werden beperkt. 17 14 209 17.37 229 18 44 159 1827 241 18 58 186 18.58 217 19 26 190 1817 194 18 37 215 19 37 153 19.22 226 19.57 180 19.57 210 20 22 184 Laag water Vrijdag- 25 november Vllsslngen Itrneuzen Hietlkzee Hansweert 7«meldinge '1 a .1 *i Kreekrak Brulnlsse hlcrdag 26 i Jllsslngen ftmeuzen Zierikzee Hinsweert Jtmeldlnge Kreekrak JJ «riilnisse 11.27 201 11.59 213 12.05 166 12.23 232 12.24 186 00.10 187 00.04 155 wernber 00 00 176 00.25 133 00.29 192 00.40 150 00.58 176 00 52 148 12.47 204 13.00 166 13.10 223 13.13 185 13 31 216 1324 182 PARAMRIBO (ANP) De gebeurtc- nisen van 8 december 1982, toen 15 critici van het Surinaamse bewind werden doodgeschoten, zullen zich nooit meer herhalen. Dat heeft de Surinaamse legerleider Desi Bouter se donderdag gezegd tijdens een mas sabijeenkomst op het Onafhankelijk heidsplein in Paramaribo ter gele genheid van de proclamatie van de eenheidsbeweging 'Stanvaste'. Het was voor het eerst, dat de Suri naamse legerleider in een officiële rede de garantie gaf. dat niet weer zal gebeuren wat in december plaats vond. Bouterse verweet in zijn toe spraak Nederland een 'onwaarachti ge' houding, omdat het Nederlandse bedrijfsleven volop in Suriname in vesteert, terwijl de Nederlandse ont wikkelingshulp uitblijft. „Als het om Nederlandse (bedrijfs)belangen gaat, gelden geen overwegingen van men senrechten en als het om Nederlandse ontwikkelingshulp gaat, plotseling wel", aldus Bouterse. De legerleiding noemde in dit verband Nederlandse belangen in bank- en verzekeringssec tor. Philips, dat met Nederlandse overheidssteun een contract heeft met het Surinaamse telefoonbedrijf Telesur en Biliiton-Shell. Hij onder streepte dat de Nederlandse overheid met schroomt Nederlandse bedrijven bij het aangaan van contracten in Suriname te steunen. Bouterse voeg de e: overigens aan toe. dat Neder landse investeringen in Suriname wel kom zijn, „omdat Surinaamse arbei ders ervan profiteren' De legerleider herhaalde het Suri naamse standpunt dat Suriname rechtens aanspraak maakt op dc Ne derlandse hulpgelden. Dit op grond van het verdrag tussen Nederland en Suriname. Hij benadrukte dat Suri name de afgelopen maanden in ver schillende internationale fora „de hand heeft uitgestoken" naar Neder land. Hij zei elke dag met Nederland te willen praten. „Wij denken niet aan zaken als gezichtsverlies", aldus Bouterse, die er aan toevoegde dat Suriname niet „op de knieen" zal gaan liggen om de hulp te krijgen. Belangrijk thema in de rede van'Bou- terse was de noodzaak van eenheid onder het Surinaamse volk. Hij bena drukte het belang van nationale ver zoening. Bouterse zei donderdagmid dag tijdens een persconferentie, dat het leger nog de voorhoede vormt van de revolutie en dat de leiding van de eenheidsbeweging 'Stanvaste' voorlo pig nog in handen zal blijven van drie militaire (bouterse zelf, Bhagwandas en Boereveen) De Surinamse legerlei der zei dat de militairen Bhagwandas en Boereveen graag zouden zien dat zij worden vervangen door burgers. ..We ziin niet van plan laar ln jaar uit in de leiding te zitten aldus Bouter se Op een vraag of hij zijn eigen functie via verkiezingen wil legitime ren zei Bouterse dat nu nog werk moet worden verricht. „Mijn positie ligt nu historisch vast", aldus Bouter se. De legerleider voegde daaraa toe dat hij met voor eeuwig het leider schap wil voortzetten. Uitnodiging Legerleider Bouterse heeft onlangs een aantal Nederlandse oppositiepar tijen uitgenodigd de achtste verjaar dag van de Surinaamse onafhanke lijkheid in Paramaribo bij te wonen. Deze partijen hebben die uitnodiging afgeslagen of zullen dat alsnog doen. Directie K Scherphuis. W F de Pagter en F. van de Velde Hoofdredactie: M P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS gen. tel (01184) 15144 Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19 00 uur; (011841 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag tm vrijdag van 08 00-17 00 uur s Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie <011941 511 Advertentie-afdeling (01186) 1584. s-Zaterdags (011841 15144 van 09 00-11 30 uur Redactie (01184I-14796 Overlijdens advertenties maandag- t m vri|dagavond van 20 30 tot 22 00 uur 01184) 15144 Zondag avond van 20 00 tot 22 00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 61.20. franco per post 72.-. per maand f 21.-: losse nummers f 0,85 (alle bedragen im clusief 4 pet. btw.). Postrek nr 3754316. t.n.v PZC ab.rek Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm, minimumprijs per advertentie 18,30; ingezonden mededelingen 2'/? x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3