JB PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rietkerk garandeert ambtenaren niets Andropov dreigt met raketten op oceanen Vandaag uitspraak tweede kort geding poststaking DAGJE HUISVUIL Omroepraad wil onderscheid tussen diensten MEERDERHEID KAMER ACHTER KORTINGEN vandaag Hulp Libanon Westen tegen eroordeling atoomoorlog Spanjaarden protesteren tevergeefs 226e jaargang no. 277 Vrijdag 25 november 1983 Zachter Veel bewolking en af en toe regen. In de ochtend plaatselijk mist. Middag- temperatuur ongeveer 10 graden Uiddagtemperatuur ongeveer 10 gra den Vrij krachtige en aan de kust mogelijk harde zuidioestelijke wind. tamse bv sinds 1881 UW VERWARMINGSINSTALLATEUR Postbus 154 4460 AD Goes Telefoon 01106-1740 RIJSWIJK (ANP» De Omroepraad lindt het voor een samenhangend lediabeleid noodzakelijk dat een Kherp onderscheid wordt aange dacht tussen omroep en andere dien- Dit om te bepalen van welke urd en omvang de overheidsbe- goeienis moet zijn. pc omroepraad zegt dit in een advies jier de Medianota aan minister Brinkman van welzijn, volksgezond en cultuur. De omroepraad wil onder meer een onderscheid tussen omroep en consultatie. Omroep is volgens de raad een informatievorm waarbij een groep mensen tegelijkertijd kennis neemt van een boodschap waarvan tijdstip, tempo en inhoud wordt be paald door een centrale instantie. Bij consultatie bepaalt de centrale instantie de inhoud van de bood schap, maar het publiek kan kiezen uit de aangeboden informatie wat het wil. wanneer en hoe vaak. Voorbeel den pers. teletekst en abonneetelevi- sie. Het omroeppatroon vraagt om uitvoerige regelgeving door de over heid. Die overheid dient zich volgens de raad terughoudend op te stellen ten aanzien van nieuwe diensten via de kabel. Daar ligt een taak voor een particulier initiatief De raad is tegen de voorgenomen bezuinigingen bij de omroep. Toewijzing van zendtijd aan regionale en lokale omroepen moet niet worden gedecentraliseerd De mi nister van wvc moet zelf de beslissing nemen. Toelating van omroeporgani saties tot abonnee-tv noemt de raad in strijd met de stromingsgedachte. DEN HAAG (GPD) Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) is niet zonder meer bereid de imbtenaren te garanderen dat hun inkomens in 1985 en '86 niet opnieuw gekort worden. In het debat over de kortingen op de uitkeringen en de ambtenarensalarissen herhaalde de minister slechts zijn toezegging er alles aan te doen om nieuwe kortingen op de bruto inkomens te voorkomen. De Oosterscheldeziekenliuizen zit ten in een diepe bestuur- en mana- gementcnsis. (PAGINA 13» Overwinning Aanhangers van PLO-leider Ara fat noemen de gevangenenruil met Israël een 'overwinning' voor de PLO' (PAGINA 3) Burgemeester De vrouwelijke kandidaat-burge- I meester is gehuwd en ouder dan 40 jaar, heeft gestudeerd en is lid van de VVD (PAGINA 5) Oesters Volgend jaar kunnen mogelijk en kele oesterpercelen in Oosterschel- de weer voorzichtigworden be- Zaaid (PAGINA 15) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Kunst en cultuur: 11. Provincie: 1?, 15, 17 en 19. Sport: 21. Een suggestie van de CDA-fractie om •ai garantie te geven dat nieuwe agenvallers met opnieuw op de amb- znaren afgewenteld worden, nam hij •Jet over. WD-fractieleider Nijpels lid zich eerder ook keihard tegen het pen. CDA, VVD en de kleine rechtse vervallen van de kortingen in 1984 de fracties wezen het voorstel van de Schatkist in totaal f 4 miljard kosten, hand. Alleen de CDA'ers Scholten en Ongeveer 1,5 miljard komt daarbij Dijkman stemden met de oppositie voor rekening van de uitkeringen en mee. 2.5 miljard moet de rijksbegroting betalen. Hij zei dat de noodzaak om reven van een dergelijke garantie Me* dezelfde stemverhouding ver- de collectieve lasten te verlagen een dtgesprokenomdat het kabinet wierp de Kamer een tweede motie van dergelijke verschuiving niet toestaat. Saardoor de vrijheid zou verliezen het ^->cn Uyl, om alsnog een werkgroep in De Koning wees erop dat het kabinet beleid voor de komende jaren te bepa- te stellen om na te gaan of het plan wel degelijk tracht de collectieve sec van de vakcentrales om af te zien van tor en de particuliere sector zo veel de korting van 3 procent op de uitke- mogelijk gelijkwaardig te behande- Het debat, dat uitmondde in de vast- rinBen haalbaar is. Als voorwaarden len. Maar de kortingen op ambtena- Itclling dat de beide regeringspartijen hierbij noemde hij de noodzaak het rensalarissen en uitkenngen zijn no- tn klein rechts het kabinetsbeleid ten financieringstekort niet te verhogen dig, omdat de overheid gewoon het de kortingen op 1 januari of te verlagen, de totale premiedruk te geld mist om de grote collectieve blijven steunen, leverde geen nieuwe verlagen, loon- en inkomstenbelas- *- gezichtspunten op. Na afloop toonde ting met te verhogen en ook de ar de vakbeweging zich teleurgesteld beidskosten niet te laten stijgen. over de uitkomst van het debat, dat Volgens Den Uyl moet het kabinet Tn tomorHoho.f(. plaats vond onder de ogen van de alles doen om In te gaan op het 1 vakbondsleiders Kok (FNV), Van der voorstel van de drie vakcentrales. Hij Heulen (CNV) en de voorzitters van noemde de reactie tot nu toe 'ontluis- ten aantal ambtenarenbonden. terend'. Het kabinet is niet van plan, sector te blijven betalen. Reacties BRUSSEL (ANPi De Europese Ge meenschap gaat 2,5 miljoen gulden geven voor onmiddellijke hulp aar. de Libanese bevolking. Dat is donderdag in Brussel meegedeeld door een woordvoerder van de EG-commissie. Het geld zal worden overgemaakt aan het Internationale Rode Kruis. Dimlicht Motorrijders zullen bin nenkort overdag verplicht dimlicht moeten voeren De negentien minis ters van verkeer en vervoer van de bij de 'Europese conventie van ministers van transport' (CEMT) aangesloten landen hebben daartoe besloten op hun halQaarlljkse vergadering In Pa rijs. In Nederland voeren de meeste Overleg cludeerd dat de kamermeerderheid het volk niet vertegenwoordigt. Ook serieus in te gaan op de alternatieve nlannen van de vakcentrales zei hii te klezen v00r het verguldsel van het Rietkerk zei bereid te blijven het wees niet ^et CDA de motie van de FNV-voozitter Wim Kok noemde het overleg met de ambtenarenbonden te hand. Hij ziet het voorstel van de kamerdebat van donderdag een 'arm- tervatten. Hij zoekt nog steeds naar centrales als „meer van hetzelfde", zalige vertoning'. Volgens hem blijkt nogelijkheden om alsnog overeen- Daarmee herhaalde hij de opvatting er geen enkel overleg mogelijk te zijn iltmming te bereiken. Op dit mo- van CDA-leider De Vries dat het dit over de drie procent korting op de «nt laat hij nagaan of de onderhan- jaar tijd wordt om serieus werk te uitkeringen per 1 januari. „Dit komt telingen op drie belangrijke geschil- maken met het terugdringen van de in feite neer op punten succes kunnen hebben. Dins- overheidssector. DEN HAAG Minister van Binnenlandse zaken Rietkerk en Minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid mens hel debat over het dus- mislukken van de onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid van verre wjjde de regering dat niet ver afgelopen vrijdag. plicht 5teUen RUSSEN NIET TERUG NAAR GENEVE hg zal de Kamer stemmen over sotie van de PvdA om het conflict toor te leggen aan een arbitrage- tommissie. Rietkerk verwierp deze oggestie omdat de kortingen te #erk met het gehele regeringsbeleid rerweven ziin. h antwoord op een vraag van D'66 bevestigde hij dat de normale peno- Heke salarisverhogingen en promo- les gewoon doorgaan. Dat betekent ia: ruim veertig procent van alle anbtenaren meer zullen verdienen tan de toezegging dat zij van decem ber op januari netto niet achteruit pan. ns hem valt echter een garantie 'egen ontslag in de jaren na 1984 (voor volgend jaar geldt al een garantie) slet zonder meer te geven Hij gaat verder na of de noodzakelijke bespa ringen in de collectieve sector bereikt tonnen worden door het proces van lorter werken te intensiveren. Motie verworpen Een motie van de PvdA, waarin werd litgesproken dat Rietkerk het over- kg met de bonden moet hervatten, «rd hierop door de Kamer verwor- Volgens de bewindsman zou het laten niet-werkenden". •erbod voor de werknemers solidair te zijn met de MOSKOU (AFP-TASS) Als tegen maatregel voor de plaatsing van Amerikaanse raketten in West-Euro- SEW YORK (RTR) De meeste «sterse landen hebben woensdag in lf politieke commissie van de Ver- Blijde Naties gestemd tegen een re- wlutie waarin een nucleaire oorlog «ordt veroordeeld als 'de monsterlij- AMSTERDAM Nu de vuilnisschuiten in Amsterdam door de stakingen niet meer bij de stortplaatsen liggen afgemeerd, groeit de hoeveelheid afval snel op straat. Deze berg huisvuil werd door buurtbewoners in een dag tot stand gebracht. pa zal de Sovjet-Unie raketsystemen plaatsen 'in de oceanen en de zeeén'. Van deze raketsystemen zal een soortgelijke dreiging uitgaan voor het Amerikaans grondgebied ais van de Euro-raketten voor de Sovjet- Unie. Dat staat in een verklaring van de Russische partijleider Joeri Andro pov, die donderdag is voorgelezen op de Russische.televisie. Andropov ver scheen met zélf op de televisie. Andro pov zei dat de Sovjet-Unie verdere deelneming aan de onderhandelingen over de middellange afstands-raket- ten in Genêve 'onmogelijk" acht. Het moratorium op de plaatsing van Rus- siche middellange-afstandsraketten in het Europese deel van de Sovjet- Unie geldt niet meer, zo kondigde Andropov aan. Dit moratorium werd anderhalf jaar geleden afgekondigd Bij de tegenmaatregelen hoort ook het opvoeren van het tempo van de plaatsing van nieuw tactische raket ten met groter bereik in de DDR en Tsjechoslowakije. Met de aankondi ging dat de Sovjet-Unie in 'oceanen en zeeën' raketsystemen zal plaatsen die overeenkomen met de Euroraketten, wordt waarschijnlijk gedoeld op ra ketsystemen aan boord van onder- zeeers Reagan ontsteld President Ronald Reagan heeft don derdag gezegd 'ontsteld' te zijn door de verklaring van Andropov. Het staat in scherpe tegenstelling met het uitgesproken verlangen van de Sov jet-Unie om door onderhandelingen tot een akkoord te komen, aldus Reagan. Hij zei dat de Verenigde Staten bereid blijven de onderhandelingen in Genê ve te hervatten en blijven streven naar het volledig verwijderen van te land gestationeerde middellange af standsraketten Raketten De eerste onderdelen van de Ameri kaanse Pershing-II kernraketten die in de Bondsrepubliek gestationeerd zullen worden, zijn donderdag in Ramstein aangekomen. In de tweede kamercommissie voor defensie heeft minister van defensie De Ruiter gisteren gezegd niets te voelen voor publikatie van het exac te plaatsingsschema van de nieuwe raketten in Europa. De NAVO kan volgens De Ruiter pas nieuwe voor stellen doen als de Russen naar de onderhandelingstafel terugkeren. resolutie maakte deel uit van een Wtket ontwapeningsuitspraken, dat boor de politieke commissie werd IJl Ungenomen en dat nu wordt voorge- aan de algemene vergadering resolutie werd aangenomen met 72 «temmen voor, waaronder die van de l5l Sovjet-Unie en 23 onthoudingen, 'aaronder China. Volgens de resolu tie Is kernoorlog in strijd met het nenselijk geweten en met de rede. 'en nucleaire oorlog is 'de monster- We misdaad tegen de volkeren en j', ten schending van het belangrijkste mensenrecht - het recht od leven'. :K Eegen stemden de Verenigde Staten, Australië, België, Engeland. Canada, Denemarken, Frankrijk, West-Dults- Md, IJsland, Israël, Italië, Japan, ■Wemburg, Nederland, Nieuw Zee- jnd, Noorwegen, Portugal, Spanje en tlirkjje. Kamer en ambtenaren TV meerclerheid van de Vy I JL JTweede Kamer laat niet I toe. dat actievoerende amb- tenaren de fundamenten van het regeringsbeleid zul len aantasten Voor de derde maal binnen enkele weken schaarde de Kamer zich gisteren achter het kabi netsplan voor korting van drie pro cent op de salarissen van het over heidspersoneel en op de uitkeringen. Het is een niet mis te verstaan signaal van het parlement aan de stakende en actievoerende overheidsdienaren, die met hun nu alweer vele weken duren de acties en stakingen bepaalde delen van de samenleving ernstig ontwrich ten. De ambtenaren dienen er goede nota van te nemen, dat hun acties ingaan tegen de meest democratische besluitvorming die wij in Nederland kennen. De volksvertegenwoordiging heeft duidelijk gemaakt, dat zij in meerderheid de doelstellingen van het kabinet-Lubbers onderschrijft. De overheidsuitgaven moeten omlaag en het heilloze financieringstekort dient te verminderen. Geen zichzelf respec terende regering kan genoegen nemen met acties en stakingen zoals thans worden gevoerd, terwijl het parlement - althans een meerderheid - haar steunt We leven in Nederland geluk kig in een parlementaire democratie, waarin ruimte is voor ieder voor zijn mening uit te komen Het gaat niet aan, dat een minderheid in Nederland door middel van acties en stakingen haar wil aan een meerderheid wil opleggen. Dat ls ondemocratisch. Het zij de ambtenaren toegegeven, dat de regering flinke offers van hen vraagt. En ook kan geconstateerd worden, dat die zelfde regering niet altijd even elegant met de belangen van de ambtenaren is omgesprongen in de afgelopen weken. De wijze waar op minister Rietkerk van binnenland se zaken het overleg heeft gevoerd, komt beslist niet in aanmerking voor een schoonheidsprijs Een minister die zonder enig wisselgeld het overleg ingaat, geeft blijk van weinig respect voor zijn gesprekspartners De ambte naren kan echter worden verweten dat zij te heftig hebben gereageerd. De samenleving als geheel moet de prijs betalen, die de ambtenaren voor de regering in gedachten hadden. Na weken van actievoeren moet worden vastgesteld, dat de stakingen en stip- heidsacties van het overheidsperso neel een boemerangeffect hebben. Steeds grotere groepen in de samenle ving voelen zich. ten onrechte gepakt. Ook binnen kringen van de ambtena ren zelf klinken steeds meer stemmen op. die pleiten voor beëindiging van de acties in hun huidige vorm en omvang. Het bedrijfsleven en het pu bliek zijn de dupe Met name de staking bij de PTT dreigt funeste gevolgen te krijgen voor tal van be drijven De ontwrichting van de maat schappij - hoewel categorisch ont kend door de actievoerende bonden - begint zich langzamerhand af te teke nen. De schade laat zich uitdrukker, in honderden miljoenen guldens. En dat alles omdat een aantal ambtena renbonden hersenschimmen nagaat. Natuurlijk, inleveren van loon is een buitengewoon ernstige zaak. waar over niet lichtvaardig moet worden gedacht Maar de botte bijl van sta kingen en acties lost niets op. roept slechts verzet op en leidt tot verscher ping van het conflict. Nu het parlement zich voor de derde keer zo duidelijk heeft uit gesproken en daarmee de uitgangs punten van het regeerakkoord heeft onderschreven, zullen de ambtena renbonden zich opnieuw op hun posi tie moeten bezinnen. V.erder gaan met de stakingsacties is een heilloze weg, waarbij aan het eind slechts verliezers zijn. Twijfel over de rechtmatigheid van de beslissing van de Kamer, is twijfelen aan de verworvenheden van de parlementaire democratie, die zo tolerant is om acties toe te staan. Dat laadt een grote verantwoordelijkheid op de schouders van hen die van oordeel zijn, dat het conflict met de regering slechts met uiterste midde len kan worden gestreden. Vrijwel alle woordvoerders in de Tweede Kamer zien hervatting van het overleg als een mogelijkheid om zo snel mogelijk uit de impasse te geraken. De ambte naren zullen zich moeten realiseren, dat zij weinig hebben af te dingen op een regering die, gesteund door de meerderheid van het parlement, door middel van een geheel eigen beleid het economisch herstel wil bevorde ren. Dim DEN HAAG (GPD) Vanmiddag om twee uur doet de president van de Haagse rechtbank, mr. Wijnholt, uit spraak in het kort geding dat onder meer door de tijdschriftuitgevers (NOTU) was aangespannen tegen de ambtenarenbond Abva/Kabo. De eer dere uitspraak van dezelfde rechter, dat de bonden en de overheid weer aan de onderhandelingstafel bracht, is volgens de NOTU door de ambtena- rcnccntrales niet naar behoren uitge voerd. Daarom wordt nu geëist van de Abva/Kabo onmiddellijk alle ac ties te staken die verzending van tijdschriften door de PTT verhinde ren of bemoeilijken. Door de langdurigheid van de acties die de posterijen iamleggen loopt de schade bij de tijdschriftuitgevers enorm op. Naast de directe schade van het verlies aan inkomsten van onder meer advertenties, komen bo vendien aanzienlijke kosten voor al ternatieve verspreiding. Behalve de NOTU dienden ook de Vereniging van Instellingen voor Schriftelijk Onder wijs (VISO) en het Koninklijk Ver bond van Grafische Ondernemingen (KVGO) donderdag soortgelijke eisen in bij de Haagse rechter. Naast de directe financiële schade voor de Schriftelijke Onderwijsinstel lingen krygen door de poststaking ongeveer 200.000 cursisten geen les materiaal meer. Zo'n 6.000 dreigen in directe pioblemen te komen vanwege de (vastliggende) staatsexamens in december en januari. De KVGO, waarin veel kleine, noodlijdende on dernemingen georganiseerd zijn, mist al weken een groot deel van haar normale orders aan onder meer tijd schriften en kerst- nieuwjaarskaarten. Opgeteld zitten de drie organisaties inmiddels met een schadepost van vele tientallen miljoenen guldens Geding Rotterdam De werkgeversorganisatie in de Rot terdamse haven SVZ en een vijftal bedrijven hebben de ambtenaren bond Abva/Kabo donderdagavond gedagvaard in een kort geding om een einde te maken aan hun acties in de haven met betrekking tot een aantal bruggen en sluizen, waardoor het scheepvaartverkeer wordt be lemmerd. Het kort geding dient vanochtend voor de president van de Rotterdam se rechtbank De werkgeversorganisa tie en de bedrijven hadden eerst een beroep gedaan op de gemeente om zich met juridische stappen tegen de acties te verzetten. Bij de spoorwegen zal vandaag en in (Slot zie pag. 3 kol. 5) Minister De Ruiter Euthanasie-rapport Het rapport van de staatscommissie euthanasie verschijnt niet voor eind volgend jaar. Minister Korthals Altes (justitie) heeft dat de tweede kamer meegedeeld. De staatscommissie is eind 1982 inge steld. Zij kreeg tot taak de regering te adviseren over wetgeving en wetstoe passing ln gevallen van zelfdoding Japan en China Japan en China hebben besloten hun wederzijdse be trekkingen en samenwerking te ver diepen, verklaarde donderdag pre mier Nakasone van Japan na een eerste gesprek met de secretaris-gene raal van de Chinese communistische partij, Hu Yaobang. MADRID (GPD) Zoals te verwach ten viel heeft de UEFA het protest van Spanje tegen de wedstrijd Malta- Nederland afgewezen. Gisteren pre senteerde Pablo Porta en Agustin Dominguez, resp. voorzitter en secre taris van de' Spaanse voetbalbond, een uitvoerig dossier in Zuerich met veronderstelde onregelmatigheden rond de organisatie van de omstre den interland. De UEFA bleek echter weinig gevoe lig voor de Spaans argumenten, die voornamelijk gebaseerd waren op het feit. dat de KNVB de wedstrijd geor ganiseerd had en dat Nederland on rechtmatig bevoordeeld zou zyn door dat Aken net over de Nederlandse grens ligt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1